MMock Taxichauffeur uit Vlissingen reed op klanten in Almanak OVERLEG OVER BESTEMMING VAN ABDIJ DRINGEND NODIG imn Wijfie Dames AANBESTEDING „BRITANNIA NIET VOLGENS DE REGELS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1859 POLITIERECHTER MIDDELBURG Raadsman vroeg steun om weer normaal man van verdachte te maken NOOIT GEEN sterke drank meer! Dat was de bijzondere voorwaarde, die de Middelburgse politierechter mr. A. W. Thöne donderdagmiddag verbond aan de gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek waarvan 3. maanden voorwaardelijk waartoe hij de Vlissingse taxichauffeur T. B. (30) veroordeelde. Want de drank was er de oorzaak van geworden, t'ot B. weliswaar voor de eerste maal in aanraking kwam met de justitie, nadat hij op 24 september j.I. met een snelheid van 60 km op een groepje van vijf Belgische zeelieden ingereden was. Even tevoren had hij dit groepje nog vervoerd, maar toen er onenigheid over de afrekening ontstond, weigerde B. de Belgen verder mee te nemen- De Belgische zeelieden hadden de taxi gehuurd om eens gezellig te passagieren. Ze maakten een tocht langs enkele café's, waarbij de chauf feur niet op een droogje behoefde te zitten- Toen men tenslotte in het Havendorp terechtkwam verraste de chauffeur zijn passagiers met de opmerking, dat ze niet genoeg voor deze rit hadden betaald. Er ontstond een felle woordenwisseling met als resultaat, dat B. zijn wagen tot stil stand bracht en de Belgen er uit stuurde, die de rest maar verder moesten lopen. De taxichauffeur beschouwde de affaire hiermee nog niet als af gedaan. Hij reed enkele straten rond en kwam vervolgens met oen flinke vaart met twee wie len over het trottoir op de Bel- gen aanstuiven. Bij een tweede poging van B. klommen de man nen over het prikkeldraad van het havencomplex. Ze alarmeer den tenslotte de politie, die de wagen van de chauffeur ontdek te. De politieman constateerde, dat B. onder invloed van sterke drank verkeerde en later ontdek te men nog. dat B. zijn rijbewijs vervalst had. Drie feiten werdén deze verdachte dus ten laste ge legd: hij bedreigde de Belgen mét doodslag of zware mishandeling, reed op de Boulevard Bankert onder invloed en vervalste zijn rijbewijs. De chauffeur ontkende op de stoep gereden te hebben. „Ik had de Bel gen alleen de schrik van hun leven willen bezorgen", zo verklaarde hij-- Ten aanzien van het derde punt ver klaarde hij zich wél in staat om toen tc rijden. De vervalsing van het rij bewijs gaf hij toe- Hij plakte de rondjes in zijn bewijs dicht en ver kreeg aldus de bevoegdheid om ook vrachtauto's en autobussen, te be sturen. Zeer ernstig De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, was van oordeel, dat B. de vervalsing ge pleegd had min of meer als grap. Hij wilde volgens de officier wat branie schoppen. Maar de beide andere fei ten nam mr. Schenkenberg hoogst ernstig op. Hij eiste tenslotte een 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar." B.'s -raadsman, mr. P. C' Adri- aanse kenschetste zijn cliënt als een onevenwichtig en wankel man, die oorspronkelijk zeeman was en later volkomen derailleer de. De raadsman hoopte, dat de politierechter zou willen meehel pen om weer een normaal mens van B- te maken, die zijn chauf feursbaantje er aan zal moeten geven. Ook mr. Adriaanse beschouwde de vervalsing als een bravourstukje terwijl hij voorts betwijfelde, dat zijn cliënt met een snelheid van 60 km over de stoep gereden had. Plei ter vroeg een geringere onvoorwaar delijke en een langere voorwaarde lijke straf. Mr. Thöne veroordeelde B. tenslotte tot 4 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme met de daaraan verbonden bijzonde re voorwaarde, alsmede de ontzeg ging conform. De officier verklaarde hierop zijn beslissing in beraad te houden. De 74-jarige P. W. uit Ovezande reed op 4 'augustus j-1. van Kloe- tinge naar zijn woonplaats. On derweg kwam de landarbeider C. O. uit Ovezande naast hem rij den (Beide mannen hadden een meningsverschil over stroo). Plot seling gaf O. de oude man een duw en enkele stompen in het gezicht. De oude man liep een weiland in, maar ook daar ach tervolgde verdachte zijn slachtof fer. Hij sloeg nogmaals, zette vervolgens de bromfiets van W. op slot en reed verder. Met de hulp van enkele voorbijgangers slaagde W. er in liet slot open te maken en naar huis te rijden. Het hele optreden van O. vond de of ficier, mr. J. L. Andreae, bijzondu onplezierig. Hij eiste een boete van 40, die de politierechter conform (Advertentie) tand ing Textielfabrieken Imlle tockefeer N.V. - Hol*t (Z) Twee vrachtauto's bij Rilland in botsing Op de rijksweg onder Rilland-Bath nabij wachtpost 19, kwamen donder dagmiddag twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Een Belgische vrachtwagen, bestuurd door M. S. J- A. uit Mechelen, moest op een gege ven moment bij een bord „Werk in uitvoering" afremmen. De bestuur der van de achterop komende truck met oplegger, P. P. uit Lage Zwalu- we was hierop niet bedacht, met het gevolg, dat deze met zijn wagen op de eerste auto schoof. Ongeveer 100 kg mosselen van de lading van de Belgische wagen kwam hierbij op 't wegdek terecht. Beide wagens wer den beschadigd. Wat doe je ,.Wat doe je als je als jonge kerels door de politie wordt aangehouden. Dan fiets je weg natuurlijk", had den de betonwerker J. J. de P...(18) en de pakhuisknecht C. J. v. dl AV. (19) uit Goes tegen de reehter-com- missaris gezegd. Ze hadden dit bra nieachtig staaltje verricht, toen een politieman de beide bromfietsende jongemannen aanhield, omdat hun licht het was avond niet brand de- Het kostte hen een boete van 25- De fruitkweker M. H. V. uit Kort- gene reed onder invloed van sterke drank op een bromfiets. Hij werd conform veroordeeld tot een boete van 75. Wegens mishandeling werd de fabrieksarbeider M. D- de S. uit Wissenkerke conform veroordeeld tot 30, mevr. M. van S. "uit Goes tot f 20 en de fruitkwekersknecht L. de V. uit Kapelle tot 30. Mevrouw M- V--M. uit Goes werd een boete van 40 opgelegd, omdat zij als - werkster in een café zich meerdere noemd in de pachtkamer van het malen uit een buffetla geldsbedra- kantongerecht te Middelburg tot gen had toegeëigend, waarna tot I plaatsvervanger van het eerste lid slot mevr. C. P. uit Goes wegens J de heer L. W. Kodde en tot plaats diefstal werd veroordeeld tot een vervanger van het tweede lid de boete van 30. heer D. Kasse. Opgravingen op Schouwen nog in volle gang De opgravingen bij Klaaskinderker- ke, dat vroeger moet hebben gelegen tussen Brouwershaven en Scharen- dijke, zijn nog steeds in volle gang. Het geheel heeft een goed verloop. Een groot aantal menselijke resten is reeds verzonden naar het antropolo gisch laboratorium te Utrecht, waar deze nauwkeurig zullen worden on derzocht. Over de blootgelegde muurresten kan nog niets met zekerheid worden gezegd. De scherven, die aan de op pervlakte komen, doen vermoeden, dat omstreeks 1100 in deze omge ving mensen moeten hebben ge woond. Herbenoemingen bij Pachtkamer Middelburg Bij koninklijk besluit zijn met in gang van 15 december a.s. herbe- De PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT zal zaterdag aanstaande haar nieuwe gebouw te Goes, Grote Markt 2, officieel in gebruik nemen. De opening zal geschieden na mens het gemeentebestuur door wethouder J. J. van Melle. Ter gelegenheid van deze opening zullen directie en hoofd redactie van ons blad recepiëren in Hotel „De Korenbeurs" te Goes, zaterdagmiddag aanstaande van 14.30 tot 16.00 uur. (Slot van pag. 1 gen, die thans in het museum Wage- naarstraat zijn opgeslagen, Zijn wij tvel ingelicht, dan wor den er op dit ogenblik pogingen in het werk gesteld om deze mu seumplannen, die destijds niet konden doorgaan in verband met de bestedingsbeperking, opnieuw aan de orde te steilen. Zowel rijk, provincie, gemeente als Zeeuwsch Genootschap beraden zich thans VAN TOT ACTIE (I) De Drentse koeien, die dc laatste maanden vanwege dc droogte vaak hun maal moesten doen met een mondjesmaat gras, dat hier en daar nog op de grotendeels uitgedroogde weilanden was te vinden, zijn vanuit Zuid-Beveland aan voedsel geholpen. De door de georganiseerde landbouw in onze provincie opgezette actie om dc door droogte getroffen boeren de helpende hand te reiken is in Krui- ningen een groot succes geworden. Twee .duizend kilo hooi, 100 kg. stro, 2000 kg. voederaardappelen en een geldbedrag van f 8750,50 heeft men in deze gemeente bij elkaar ge bracht- Met de gemeenten Rilland- Bath, Krabbendijke en Kapelle teza men, komt men in deze streek tot respectabele cijfers. Zesduizend kilo hooi, 26.000 kg. stro. 35.000 kg. bie tenkoppen en 4000 kg. voederaard appelen v/as het eindresultaat, ter wijl niet minder dan f 16.625 aan geld ingezameld werd. Zo langzamerhand lcunncn wc het er wel over eens zijn, dat de televisie een machtig medium is. Vooral op kinderen heeft het een facinerende invloed. Dat dochtertje uit een Vlis- sings gezin is om maar een voor beeld te noemen niet van d$ kin- deruurtjes weg te slaan. Een kleine moeilijkheid is daarbij wel', dat papa zélf nog geen toestel heeftzodat dochterlief op de buren is aangewe zen. Onlangs stond ze na het avondeten meer op het punt om weg te rennen, toén papa haar terughield. Hij was van mening, dat het te laat zou wor den. „Je moet nou weer es op tijd naar bed", sprak hij vefmanend. Jnlce was hevig verontwaardigd„Op tijd naar bed?", riep zé kwaad „ik slaap altijd het klokje rond"! Papa trok het in twijfel. Maar dat iel helemaal vqrkeerd." Want bijna stotterend van opwinding betoogde de jongedameEn bovendien heb ik dit jaar al genoeg geslapen.^." ACTIE (II). Op Schouvven-Duiveland wil men ook niet onderdoen. In Sirjans- land bijvoorbeeld is de „droogte actie" ook in volle gang. Spon taan is ook daar hulp in geld en natura toegezegd. Nauwkeurige getallen zijn echter nog niet te geven. KAS VERSTERKING. En nu we het toch over inzamelen en acties hebben: de r-k. organisa ties in Zeeland krijgen een kasver- sterking. Uit de opbrengst van de zesde S.U.S.-loterij! De Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in onze provincie heeft namelijk het initiatief hiertoe genomen. Verschil lende bestuursleden van de betref fende organisaties hebben een uitno diging ontvangen om morgen (zater dag) naar „De Korenbeurs" in Goes te komen, waar de gelden dan min óf meer officieel van eigenaar zul len verwisselen. En om het geheel een wat feestelijk karakter te geven zal de muziekvereniging „Con Affez- zione" uit Kwadendammc voor een passende omlijsting zorgen. „ON KANS" Hei had een uit Antwerpen af komstige hengelaar nir-1 meege zeten, toen hij bij dc .Zestigvoet- kreek" in Clingc met het bekende lijntje zijn geluk weer eens had beproefd. En om zijn „zwarte" dag nog een beetje goed te ma ken probeerde de Belg dan maar 40 kilo boter mee te nemen naar zijn woonplaats. Smokkelhoter uiteraard! Om het kort te maken: de Belgische douane ving bij haar ijverige naspeuringen later op de dag geen bot, maar wel de bewus te boter. Zonder de smokkelwaar, maar met een procesverbaal keer de de Antwerpenaar buiswuarts onder het mompelen van: „Ge moet maar onkans 'ebben, zun- over de mogelijkheden zo spoedig mogelijk dit oude, maar niettemin uitstekend geachte plan tot uit voering te brengen. Men mag dus verwachten, dat te eniger tijd in derdaad tot oprichting zal worden overgegaan van een Stichting tot exploitatie van een Zeeuws kunst historisch en oudheidkundig mu seum. Uiteraard zal deze instelling voorlo pig wel gevestigd moeten worden in het gebouw van het Zeeuwsch Ge nootschap aan de Wagenaarstraat. Doch het is duidelijk, dat dit slechts een tijdelijke voorziening kan zijn. Een goed geoutilleerd museum met de mogelijkheid goede exposities to houden uit eigen en ander bezit, zou echter in het Abdijcomplex gevestigd kunnen worden. Het zou een zinvolle bestemming zijn! Mede daarom is het nu de tijd dc bestemming van het Abdijcomplex weer aan de orde te stellen. In de eerste plaats is het dus niet uitgesloten, dat op betrek kelijk korte termijn voor een Zeeuws museumproject een goed gebouw nodig zal zijn; In de tweede plaats is te ver wachten, dat het rijksarchief te zijner tijd naar een nieuw tc bouwen afdeling zal gaan, zo dat ruimten vrij komen; O In de derde plaats staat reeds een klein deel van bet complex leeg doordat de vroe gere afdeling Goes van de rijles- waterstaat thans als arrondis sement in Goes zetelt, zodat de in de Abdij leeggekomen ver trekken een nieuwe bestem ming zullen krijgen. Primair is dus nodig beraad over de vertrekken, die vrij zijn of vrij ko men. En vervolgens moet worden na gegaan in hoeverre een verdere ont ruiming ten dienste van een „mu seumproject" wenselijk en mogelijk is. Men kan daarbij wellicht tevens overwegen, dat elders in de stad kan toorruimte vrij komt, b.v, de gebou wen Dam 6 en 8. de huidige provin ciale griffie en wellicht ook bij ves tiging van een museum in de Abdij het pand van het Zeeuwsch Genoot schap in dc Wagenaarstraat. De halve ton vol voor droogte-actie Landbouwschap De actie van het Landbouwschap in Zeeland voor de door dc droogte ge troffen landbouwers elders in het land heeft tot nu toe 50.000 bijeen gebracht. "Voorts werden 1000 ton bietenkoppen en bietenblad beschik baar gesteld, alsmede 200 ton hooi en stro. Eu dit nog slechts aan het be gin van de actie! Vandaag (vrijdag) zullen acht mili taire vrachtauto's bietenkoppen op Walcheren halen. De wagens werden vanmorgen om acht uur opgewacht aan de rijksweg bij Nieuw- en St.- Joosland. Voorts komen vandaag twaalf militaire vrachtauto's naar Noord-Beveland en 17 naar St.-Phi- lipsland. Dit brengt het totaal aantal vracht auto's. dat bieten koppen heeft ge transporteerd naar Limburg en Oost- Brabant op 106. In totaal werd al circa 400 ton bietenkoppen vervoerd. Voortreffelijke indeling Welk een voortreffelijke indeling zou men dan in bet Abdijcomplex krij gen: de prachtige bibliotheek mét haar leeszaal, daarnaast een Zeeuws museum met mogelijkheden voor exposities en tenslotte do represen tatieve ruimten van het provinciaal bestuur. Bovendien ook hier is er een ana- K-BHAMEA-C handen ruw of schrool geleiEEHÜ met Akkertjes zijn „nare dagen" geen nare dagen meer AKKERTJES flitsen uw klachten weg KLACHT VLISSINGSE AANNEMERS Iogie met Delft kan in het huidige kantoor van de Abdijrestauratie een restaurant worden gevestigd, zoals ook in do restauratieplannen was voorzien. V.V.V. en het Middelburgse gemeentebestuur hebben in het jong ste verleden reeds stappen onderno men om dit oorspronkelijke idee waarvan Men was afgeweken ter wille van een „kantoorvestiging" alsnog verwezenlijkt tc zien. Deze pogingen zijn door het provinciaal bestuur ondersteund. Het gaat hier bij dit alles niet om een „droombeeld". Wij we ten, dat deze zaak op dit ogen blik een punt van overleg uit maakt bij het provinciaal be stuur en dat ook liet gemeente bestuur van Middelburg grote interesse toont. Middelburgs Abdij komt steeds meer in de belangstelling. En terecht. Maar dat betekent te vens, dat het tijdstip is aange broken voor beraad of na de restauratie wel eeu juist „huis vestingsbeleid" is gevoerd dan wel of dc veranderde omstan digheden een verandering van dit beleid nodig maken. I „Architect werkte met twee bestekken" Do afdeling Vlissingen van dc Ncd. Aannemers- en Patroonsbond heeft bij het hoofdbestuur van deze bond en bij de Ned. Architectenbond klachten ingediend over de manier, waarop de hotelbouw van de N.V. „Britannia" te Vlissingen is aanbesteed. Naar de me ning van de Vlissingse afdeling zou het Rotterdamse architectenbureau van ir. J. W. C. Boks de bouw ten on rechte hebben gegund aan dc Rotter damse aannemingsmaatschappij N.V. Dura, terwijl deze laatste zich niet ge houden zou hebben aan een afspraak met de Vlissingse aannemers W. F. Christiaansen en J. A. Letzer, waar mee voor de bouw van „Britannia" aanvankelijk een combinatie zou zijn gevormd. Dc ontstane kwestie zal uitsluitend in de kringen der 'organisaties wor den behandeld en is niet van invloed op de bouw, waarmee zoals be kend intussen een begin is ge maakt. Het werk zal in geen geval „besmet" worden verklaard. Een direct gevolg van de door de afde ling Vlissingen ingediende klacht Is wel, dat de Ned. Aannemers en Pa troonsbond, waarvan de heer J. Du- ra Dzn. de voorzitter is, niet zo als aanvankelijk was vastgesteld in mei 1960 in „Britannia" te Vlis singen zal congresseren. De klacht van de Vlissingse aanne mers behelst o.m. de beschuldiging, dat het architectenbureau met twee bestekken zou hebben gewerkt. Voorts zou de N.V. Dura een week nadat zij tezamen met dc aannemers Christi- aansen en Letzer uit Vlissingen in combinatie offerte had gemaakt, op eigen gelegenheid een overeenkomst tegen oen lagere prijs hebben geslo ten. Hiermee nu namen do Vlissingse aannemers geen genoegen. Te zijner tijd zal en scheidsgerecht uit dienen te maken of dc ingediende klachten aanleiding geven tot het nemen van maatregelen, die o.m. kunnen bestaan uit het opleggen van een boete of uit het toekennen van een schadeloosstel ling „Niet formeel Volgens het Rotterdamse architecten bureau is destijds in eerste instantie offerte gevraagd aan de firma Chris- tiaansen, maar men kon niet tot over eenstemming komen. Kort daarna kwam men wel tot overeenstemming met de N.V. Dura, die belangrijk la ger. in prijs zou zijn geweest. Van een combinatie van „Dura" met Chrlsti- aansen en Letzer die ook offerte zou hebben gemaakt was men niet op de hoogte. „Ons hebben althans geen formele geluiden bereikt", zo formuleerde de woordvoerder van het architectenbureau zijn verklaring. Op de vraag of er met twee bestekken is gewerkt, antwoordde hij, dat de N.V. Dura inderdaad een ander bestek had gekregen dan de Firma Chrlsti- aansen, maar het tweede bestek zou slechts „om administratieve redenen" ophieuw zijn gedrukt. Er kwamen en kele, „minder belangrijke wijzigingen in voor", aldus het architectenbureau. Do burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, wenste in zijn kwali teit van president-commissaris der N.V. „Britannia" geen com mentaar op deze aangelegenheid te geven. Jaarvergadering „Zevibel" ditmaal te Zierikzee Zaterdag 31 oktober houdt „Zcvlbel", de vereniging tot bevordering dei- Zeeuwse vïsserijbelangen, haar jaar vergadering in „Concordia"" te Zie rikzee. Na de vergadering volgt een officiële ontvangst door het gemeen tebestuur van Zierikzee. Vervolgens zal drs. G. Hartstra een lezing houden over de „Schappen". Indien beschik baar, zal ook de film „Prijs de Zee" worden vertoond. IN im, GEOPPND: 1 iv-W j WS'Gl' ÖOUWlHD)£ft>r; - A&D^'.mupATit: l\ A&DUPLEirt R Dc Middelburgse Abdij geeft huis vesting aan vele diensten: onze fo tograaf kon vele „naambordjes" f< ïfo tograferen tijdens een door de Abdij. De vraag kan even wel gesteld worden of alle bordjes we thuishoren in dit oude qebou- wandeling wencomplex—, Foto P&Gj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2