ZELANDICA ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER ZWITSAL PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer HOEDER WORDEN... HET BLONDE GEVAAR VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 IK, NERTZANE Ms zó actief dat 'A cm crème per keer al ruim vol- doende Is voor -.ui belde handen. I fAdvertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Rapport over uitgifte nieuwe domeingronden Zaterdag is een rapport in druk ver schenen van een commissie welke tot taak had te onderzoeken of het uit geven van nieuwe domeingronden dienstbaar is te maken aan de oplos sing van moeilijkheden die zich met betrekking tot het agrarisch grond- februik in Nederland voordoen. In et rapport wordt uitvoerig aan dacht besteed aan het vraagstuk der veel te kleine boerenbedrijven in Ne derland. Er wordt in geconcludeerd, dat voor de oplossing van dit vraagstuk, doel treffende spreiding van technisch onderwijs, industrievestiging en voor lichting over de noodzaak van af vloeiing naar andere beroepen no dig zijn en dat verder de uitgifte van domeingronden een belangrijke rol kan spelen. Van groot belang, zo wordt in het rapport gezegd, is ook het ontwer pen van goede streek- en uitbrei dingsplannen. De commissie heeft in het rapport gezegd het gewenst te achten, dat domeinbedrijven worden uitgegeven aan boeren, die tengevol ge van de uitvoering van streek- of uitbreidingsplannen hun bedrijven moeten verlaten. Deze boeren zullen dan wel moeten voldoen aan mini mumeisen ten aanzien van vakbe kwaamheid, geschiktheid en finan ciële draagkracht. In het bijzonder in de IJsselmeerpoL ders, zal een gedeelte van het aan tal bedrijven dienen te worden toe gewezen aan kandidaten uit de zo genaamde vrije sector. Dit om in die nieuwe gebieden boeren gevestigd te krijgen, die leiding kunnen geven bij de opbouw van de samenleving en die door hun voorbeeld de ontwikke ling van de landbouw in die gebie den kunnen stimuleren- nodige details. Het komt er inder- Politieke leiders In de Kongo hebben de boodschap van de Belgische minister Schrijver over de poli tieke toekomst van hun land in het algemeen niet ongunstig ontvangen. Zij menen, dat de boodschap een ruime opkomst bij de verkiezingen voor de gemeenteraden, welke in de cember zullen worden gehouden, waarschijnlijk maakt. Verscheidene Kongolese politieke groeperingen hadden aangekondigd, dat zij hun medewerking aan deze eerste algemene verkiezingen afhan kelijk stelden van een verklaring van de Belgische regering over de instel ling van een voorlopige regering voor de Kongo. Minister De Schrijver heeft in zijn boodschap de vorming van een Ka mer, een Senaat en een regering, waarvan de leden door de koning zullen worden benoemd, in het voor uitzicht gesteld en voorts verklaard: dat de Kongo in 1964 volledig onaf hankelijk zal kunnen zijn. In de kri tiek, welke in Kongolese politieke kringen op de boodschap wordt uit geoefend, speelt deze termijn van ruim vier jaar een belangrijke rol. Men acht deze te lang. Voorts be treurt men het dat volgens de voor stellen van minister De Schrijver de gouverneur-generaal de regering, welke volgend jaar kan worden ge vormd, zal voorzitten. Men onderstreept echter algemeen de mogelijkheid, welke de boodschap opent, tot hervatting van bespre kingen met de Belgische autoriteiten op basis van de voorstellen van de minister. Advertentie HAHDCREME de opzienbarende nieuwe handcrème, afkomstig van de edele nerts. Voor waarlijk verzorgde, fraaie handenl f 2A0 por royale tube. een produkt van PHIUPS-DUPHAR ■0? HOOG EN LAAG WATER 24 oktober nap -h nap' nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 6.16 1.55 18.46 1.57 0.09 1.45 12.36 1.61 Terneuzen 6.42 1.73 19.11 1.75 0.33 1.62 12.59 1.78 Hansweert 7.09 1.91 19.37 1.93 1.06 1.75 13.30 1.91 Zierikzee 7.19 1.12 19.46 1.28 1.15 1.27 13.37 1.34 Wemeldinge 7.51 1.31 20.13 1.47 1.11 1.45 13.33 1.52 INSTEMMING De Belgische pers heeft op een uit zondering na haar instemming met de boodschap betuigd. „Minister De Schrijver heeft het be wijs geleverd, dat hij het eerlijk met de Kongolese toekomst meent", zo schreef de katholieke Standaard. „In dit gezuiverde klimaat moet het mogelijk zijn een oprecht gesprek voort te zetten". Ook de Nieuwe Gids is van mening, dat de boodschap „alle waarborgen biedt voor het her stel van het wederzijds vertrouwen tussen België en de Kongo". Het socialistische blad Le Peuple be treurt dat „een zo schitterende en klare uiteenzetting niet voor het par lement werd afgelegd". Het eveneens socialistische blad La Wallonië tenslotte karakteriseert de boodschap met de -woorden: „Te weinig en te laat". VERKEERD In een hoofdartikel heeft een van de leidende dagbladen van Soera- baja, „Trompet Masjakarat" de mening uitgesproken, dat het verkeerd is de Nederlanders steeds aansprakelijk te stellen voor de huidige economische en financiële problemen van Indo nesië. Het blad schreef: „Indien wij de aandacht van het westen willen trek ken, is het niet noodzakelijk de Nederlanders steeds te beschuldigen. Wij dienen ons bewust te zijn van het feit dat in ieder geval Ameri kanen en Nederlanders blanken zijn. Onze voortdurende aanval op de Ne derlanders kan de Amerikanen doen vrezen, dat zij eens hetzelfde lot zullen ondergaan als de Nederlan ders. Om het vertrouwen van het volk te winnen is het noodzakelijk onze werkmethode en de strijd te verbeteren. Het getuigt niet van tact de Nederlanders aansprakelijk te stellen voor ons onvermogen. In tegendeel is het noodzakelijk de we reld te. bewijzen dat wij kunnen werken en dat wij durven uit te ko men voor onze tekortkomingen en ze dan op te heffen". MOEILIJK De onafhankelijke „Times" schreef naar aanleiding van het incident- Langelle: „de betrekkingen tussen Oost en West zijn minder gespannen. Plotselinge incidenten of redevoerin gen, die met deze ontspanning in strijd zijn, bewijzen echter hoe moeilijk het is tot een daadwerke lijke ontspanning te komen. Het onafhankelijke Britse weekblad „Economist" meent, dat de Britse conservatieve regering, nu zij weer aan de macht is, niet anders ban doen dan opnieuw de onprettige kwestie van Engelands betrekkingen met Europa van de zes in ogen schouw De „Economist" schreef, dat als het proces van de ontwikkeling van de Europese markt wordt verhaast, de verwijdering tussen de twee groepen, nl. het Europa van de zes en dat van de zeven, eyeneens versneld wordt. Bijeenkomst r.-k. en andere theologen gaat niet door De bijeenkomst van roonis-katholie- ke en nlet-rooms-katbolieke theolo- Cdïe op 26 oktober in Assisi ge- den zon worden, gaat niet door, zo is gisteren van Vaticaanse zijde vernomen. Volgens dezelfde zegslie den twijfelt men eraan of een bijeen komst van rooms-katholieke geeste lijken en geestelijken van de Oos- ters-Orthodoxe Kerk volgend jaar in Venetië zal worden gebonden, zo als oorspronkelijk door radio Vati- caan was aangekondigd. De zegslieden gaven twee redenen op voor deze verkoeling van de r.-k. kerk ten opzichte van de gemeen schappelijke beraadslaging over theologische kwesties: er waren te veel publiciteit en te vrije interpre taties van de bijeenkomst in Venetië en sommige orthodoxe leiders heb ben gezegd dat zij alleen naar Vene tië zouden gaan indien ook protes tanten zouden worden uitgenodigd, een voorstel dat in r.-k. kerkelijke kringen als onpraktisch werd be schouwd wegens het grote verschil in de rooms-katholieke en de protes tantse theologie. 4 Het Italiaanse persbureau „Ansa" meldt dat de afgelopen zomer 17.200 Ne derlandse toeristen een o£ twee weken aan het Gardameer hebben doorgebracht, hetgeen een stijging was van zeventig procent in vergelijking, met 1358. Het verblijf dezer toeristen werd gere geld door zestien Nederlandse reisbu reaus, die zorgden voor hotels onder Nederlandse leiding en met Nederlands personeel. (Advertentie) Onze onafhankelijkheid heeft na de vrijheids strijd vanaf 1572 meermalen aan een zijden draadje gehangen. Dit zijden draadje is misschien nooit dunner geweest dan in het jaar 1585. De val van Antwerpen veroorzaakte een psychologische klap, die bij vele groepen de nei ging deed opkomen zich met het zuiden, dus met het Spaanse bewind te verzoenen. De hulp uit Engeland, met zeer bezwarende voorwaarden en met de ongelukkige verwikkelingen met Leicester, heeft desondanks toch een stoot in de goede rich ting gegeven. Dat deze crisis in de opstand na de val van Antwerpen veroor zaakt werd door le de binnenlandse politieke verhoudingen, 2e de ontbindende krachten in het centraal bestuur en 3e door gebrek aan geld, heeft Van der Woude in een belangrijk opstel in de „Bijdragen voor de geschiedenis der Nederlanden" (1959, 1 en 2) uiteengezet. Hoe slecht het er met de financiën voorstond heeft hij o-a. aangetoond uit de Notulen van de Staten van Zeeland. In de, laten we zeggen, uitvoerige agenda voor de vergadering van 7 no vember 1585 wordt met klem gewezen op het grote tekort. „Zee land moest zijn deel betalen in het transportgeld en de soldij voor de Engelse soldaten, zijn deel aan de Duitse ruiters, een zuivere maandquote om eindelijk het krijgsvolk eens een volle maand soldij te kunnen betalen en nog vele andere lasten, teveel om alle stukken erover aan de steden toe te stiiren". Als wij de notulen er zelf op na lezen, bemerken we, dat men weet waar de schoen wringt. Een krach tig bestuur is nodig „zonder welcke oock geenen hoe cleynen stadt, dorp, jae huys en can bestaen". Hoe het zij, de heren gaan naar huis zonder dat op het punt van financiën enige beslissing is geno men- Wanneer dan in januari 1586 -de thesaurier-generaal van Zee land, Manmaker, niet anders dan de bodem van de schatkist ziet, vindt men een uitweg door van de zes steden van het gewest 34.500 te lenen. Niet voor niets, maar tegen een rente van zegge en schrijve 12 Een ander voorbeeld van de regeringscrisis ontwaart men in de hardnekkige poging van een der Zeeuwse leden in de Raad van State, Joos Teelinck, ontslag uit deze Raad te krijgen. Na de dood van de Prins van Oranje vervulde deze Raad voorlopig de uit voerende macht, belast met het dagelijks bestuur van financiën en oorlog. Op 11 september 1584 wordt Teelinck door de Staten van Zeeland aangewezen om hen in de Raad te vertegenwoordigen. Hij heeft bezwaren tegen de instructie en dient klacht op klacht in. Hoe wel hij telkens om ontslag verzoekt, wordt hij als afgevaardigde gehandhaafd. Op 9 september 1585 staat opnieuw zijn ontslag en dat van zijn medelid Vaillant op de agenda, maar de heren worden weer aangewezen. Razend van woede dient hij onmiddellijk een nieuw rekest ln. Het helpt hem niet, wegens „zijne nutheijt, erva- renheijt ende getrouwicheijt" wordt hij opnieuw gekozen- Zelfs de steun,van Zierikzee, waar hij burgemeester geweest is, mag hem niet baten. Jammer dat deze hardnekkige vechter in dit verband meer tegen dan voor de dienst van het land vocht, meent Van der Woude. Zijn houding wordt verklaarbaar, als het door Zierikzee ondersteun de verzoek Teelinck er op wijst, dat de huidige verwaiTing in de regering het werk in de Raad van State wanhopig maakt. Als Leicester eind 1587 naar Engeland terugkeert lijken de moeilijk heden en verwarring niet minder groot. Toch is in de harten van vele wankelmoedigen weer hoop gekomen. De internationale situatie is grondig gewijzigd en Oldenbarnevelt en Maurits hebben hun leer school voltooid en zijn tegen hun taak opgewassen. „Zo werkten de moeilijkheden van het Leicersterse tijdvak als een louterend vuur voor de komende tijden", aldus Van der Woude. Nederlandse ingenieurs bij Engelse spoorwegen De Engelse spoorwegen hebben elf Nederlandse ingenieurs ingeschakeld voor de aanleg van een nieuwe met elektrische treinen te berijden spoor lijn van Londen naar Liverpool, 320 km lang. Vbor de werkzaamheden aan dit pro- jekt, dat een Investering van 1,5 mil jard gulden vraagt en tegen eind 1964 gereed moet zijn, had men niet de be schikking over voldoende Britse des kundigen. De elf Nederlanders zullen binnenkort nog bijgestaan worden door een aantal Amerikanen. De nieuwe lijn Londen-Liverpool zal een reistijd van twee uur en 57 minu ten mogelijk maken, dat is 40 minu ten minder dan thans nodig is. Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, fulpen en natassen voorradig. Bestel meteen 1308. Overal hakte en boor de men in de bodem van Granol op zoek naar de vi tale mineralen, doch be houdens enkele onbeteke nende hoeveelheden, kon men nergens iets ontdekken en de wijzemaalden der au tomatische verklikkers ver roerden zich niet. Doctor Drago stelde zich voortdu rend persoonlijk op de hoog te van de gang van zaken, maar zelfs zijn superintel lect kon aan de situatie niets veranderen en tenzij zich spoedig een oplossing voordeed, zou de ganse Markadvloot binnenkort machteloos en vleugellam aan de grond staan. Toen was echter het noodlot de piraten gun stig, want bij de laatste verovering was hen een kaart met belangrijke gegevens in handen gevallen, waardoor men de juiste ligging van één der Shastarmijnen te weten kwam. On middellijk werd een raid voorbereid om de voorraden daar te plunderen. Terwijl de ge vechtsmachines de vijand boven de wolken lokten, glipten vier Zorin-vrachtschepen on gehinderd Argol binnen. DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY FEUILLETON 45 „Het was een koelbloedige moord met voorbedachte rade en hij had er bovendien voor gezorgd, dat de aan wijzingen direct in mijn richting zouden gaan," ging Norman verder. „En nu hij weet dat ik daar achter gekomen ben voelt hij zich niet erg op zijn gemak." „Mijnheer Conquest heeft me er alles over verteld, vader," zei Penny vlug. „De vermoorde man heette Rust en hij woonde in East Croydon. Mijn heer Conquest denkt dat hij chanta ge op Freane gepleegd heeft." „Laten we je vader daar een andero keer over vertellen," onderbrak Nor man haar. „Het heeft niets met deze zaak te maken. Wat uw uitvinding aangaat, mijnheer Appleton, kan ik U zeggen dat ik genoeg mensen ken die bereid zullen zijn U het nodige kapitaal te verschaffen. Ik zelf zal er, om te beginnen, tien duizend pond in steken." „Maar ik had tot nu toe geen idee..." „Dat ik to maar tien duizend pond te voorschijn kon toveren?", lachte Con quest. „Ik heb wel zin om eens langs wettige weg een behoorlijke som gelds te verdienen. Ik zal er in elk geval voor zorgen om aan deze affaire zelf ook redelijk te verdienen." „Wat een uitkomst!", zei Appleton, Conquest stralend van achter zijn brilleglazen toelachend. „Hoe zal ik U ooit naar waarde kunnen bedanken..." Hij brak zijn zin ineens af. „Neemt U mc niet kwalijk, maar mag ik U een vraag stellen? Ik neem aan dat U wanneer U wilt, uit deze schuilkelder weg kunt?" „Ja." „Is het dan niet verstandiger om di rect op te stappen?" „Het zou misschien verstandiger zijn maar toch wil ik hier blijven tot Freane komt", zei Norman. „Ik ver heug me al op zijn gezicht als hij mij hier ontmoet Er zijn twee dingen die ik met hem bespreken wil. Ze zullen hem de doodschrik op het lijf jagen! Laat ik U zeggen dat ik zijn komst haast niet kan afwachten." „Tk doorzie uw taktielc wel niet ge heel, maar ik leg me bij uw besluit neer", zei Appleton- „Of zou het beter zijn als Penelope en ik weggingen? Eerlijk gezegd ben ik er niet zó op gesteld Freane nog eens te ontmoe ten „U bent al te laat", antwoordde Nor man. De deur ging open en Joy kwam bin nen. „Hij komt de trap af!", zei ze haas tig". „Er komt tenminste iemand aan het zal Freane wel zijn." „Mooi zo!",' zei Norman. „Breng Penny gauw naar haar eigen kamer terugwacht, ik ga zelf ook mee" Binnen een paar seconden waren ze al in de andere kamer. „Ga daar in die stoel zitten, Penny, en doe zo gewoon mogelijk", zei Con quest nog vlug. „Pixie, jij verdwijnt in de badkamer. Laat je niet zien, be halve als Freane moeilijk mocht wor den." Joy knikte en ging subiet. Norman liep vlug de kamer uit en deed de deur op slot. Terwijl hij zich naar Appleton terug haastte hoorde hij duidelijk voetstappen op de stenen trap. Hij ging vlug naar binnen en deed ook deze deur op slot. Het volgende ogenblik zou men ver wacht hebben dat Appleton alleen in de kamer was XIX Freane voelde zich aan de ene kant opgelucht en aan de andere kant maakte hij zich ongerust. Hij was op gelucht omdat hij zijn gasten veel vroeger had geloosd'dan hij gedacht had en omdat hij niet begreep waar zijn chauffeur gebleven kon zijn. Zijn gasten waren vroeg weggegaan omdat hij er slecht en nerveus uitzag; ze hadden het vanzelfsprekend aan het ongeluk van de vorige avond toe geschreven. „Nu moet ik die stomme vent zien te vinden", dacht Freane toen zijn laat ste gast vertrokken was. Hij had Ste vens gezegd, dat hij de schrijfmachine naar beneden moest brengen, die zou hij nodig hebben om het contract te typen, dat hij Appleton wilde voor leggen. Hij hoopte, dat het contract voor middernacht getekend zou zijn en voelde zich vrij zeker van zijn zaak nu hij Appletons dochter ook in zijn macht wist. Hij had'Stevens gezegd, dat hij de schrijfmachine in de grote kamer moest zetten, hij mocht de „gasten" vooral niet storen. Hij moest alleen even aan hun deur luisteren maar dan weer direct naar boven gaan en in de serre op hem wachten, waar Freane, zo gauw hij even kon, hem zou komen vragen hoe alles gegaan was. Tot drie keer toe was Freane onver- richterzake uit de serre teruggeko men. Hij begreep niet waar Stevens kon blijven, zijn lange afwezigheid maakte hem erg ongerust. Zodoende viel het hem niet moeilijk zijn gasten de indruk te geven dat hij zich niet wel gevoelde. Hij wist niet goed wat hij met Ste vens aan moest. De kerel had ver schillende misdaden op zijn geweten zij het dan ook geen ernstige en Freane wist voldoende van hem af om hem de gevangenis in te kunnen werken. Stevens wist daarentegen niet veel van Freane af, hij wist niets over die geschiedenis met Rust en Freane had hem nu alleen maar lachend gezegd dat hij een soort grap met Appleton uithaalde; hij haa dat ook aan Penny willen zeggen. Daar om was hij zo woedend geweest toen Stevens Penny vastgebonden bij hem had gebracht. Freane vloekte inwendig toen hij naar het tuinhuisje liep. „Ik moet zor gen. dat Stevens niets in de gaten krijst, anders brengt hij me nog in moeilijkheden." spied werd. Livingstone was zachtjes Hij had er geen idee van dat hij be- acnter het tuinhuisje om geslopen toen hij de voetstappen hoorde en gluurde nu met zijn scherpe ogen om de hoek. de diepe duisternis hield hem verborgen. Toen Freane door het tuinhuisje naar de ingang van de schuilkelder liep, had hij er ook geen idee van dat zijn vermiste chauffeür daar in een hoek eekneveld lag. Beneden scheen alles in orde te zijn. De deuren waren gesloten en er heer ste een volkomen stilte in de brede gang. Freane slaakte een zucht van verlich ting. De angst voor Conquest die hem de hele avond als een spook achter volgd had scheen van hem af te val len: hij kon er nu om lachen. Zelfs de beruchte Conquest zou deze schuil kelder onmogelijk kunnen binnen dringen. Hij liep eerst bij Penny bin nen, die zenuwachtig opsprong toen ze hem zag. „Kom, lieve kind, je hoeft heus niet bang voor me te zijn", zei hij met zijn beminnelijkste glimlach. „Ik heb nu tijd om even met je te praten. Maar laat ik je eerst nog eens mijn excuses aanbieden voor de manier waarop je door mijn chauffeur behandeld bent. Denk niet dat ik daar ook maar iets mee te maken had. Mijn plan was, om je gewoon in die laan tê komen be groeten en jè dan naar ie vader te brengen. Na dit voorval zal ik Stevens natuurlijk direct ontslaan." Zijn toon was zo vriendelijk en be leefd dat Penny de driftige woorden, die haar op de lippen lagen, inhield. „U kunt dat nu allemaal wel zeggen, maar het is en blijft toch een feit, dat U me hier, tegen mijn wil in, gevan gen houdt", zei ze. „Bovendien heeft uw chauffeur me aangerand „Dat is wel wat overdreven! Ik schaam me over zijn onbeschoft ge drag, maar hij heeft je geen pijn ge daan! Hij was een beetje te ijverig, meer niet." „Zoudt U nu zo vriendelijk willen zijn me direct bij mijn vader te brengen?" „Daarvoor ben ik gekomen." Freane trok het gezicht van een goedige oom. „•Ik zou zo graag willen dat ie eens verstandig met je vader sprak. Mis schien kun ie beter met hem omsprin gen dan ik." „Hoe bedoelt U .(Wordt vervolgd)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13