PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse politie-operatie op grote schaal tegen optreden rechtse extremisten Eisenhower in actie tegen staalstaking Zeeuwse middelbare scholen en bedrijven ontmoeten elkaar BILT KOMPLOT TEGEN BINNENLANDSE VEILIGHEID? Vandaag.. IN LONDEN STAKING OVER DAGDIENST VAN 202e jaargang - no. 247 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goés, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. In Parijs vijftig huiszoekingen De Frause politie is zondagnacht een operatie op grote schaal tegen het optreden van rechtse extremisten begonnen, die naar men vermoedt De Gaulles plannen met Algerije willen dwarsbo men. Vele personen werden voor verhoor aangehouden en kantoren doorzocht. Men had de politiële actie tot het laatste moment geheim gehou den. Pas in de vroege ochtend kregen de politieofficieren verze gelde bevelschriften in handen, die in Parijs al tot een vijftig tal huiszoekingen en acties leidden. De conservatieve Paris-Presse schreef maandag een onderzoek naar „een samenzwering tegen 's lands binnenlandse veiligheid" zeer waarschijnlijk te achten. Het ministerie van binnenlandse zaken sprak het bericht tegen. Het optreden van de politie zou ook samenhangen met een onder zoek dat gelast werd nadat kort geleden aan de Frans-Belgische grens een voormalige poujadisti- sche afgevaardigde en twee an dere mannen werden gearres teerd die een bom van plastiek 5n hun auto hadden. Rechter sprak met Lucien Neuwirth Tot de kantoren die gisteren werden doorzocht behoorden die van de „Be weging van de 13e mei" (M.P. 13 mai), de „Vrijwilligers van de Fran se Unie", het „Nationale Strijders- front" en de „Nationalistische Par tij." Rechter André Braunschweig, die Is belast met het onderzoek naar de aanslag op Mitterand had gisteren een lang onderhoud met Lucien Neu wirth, de afgevaardigde die donder dagavond in de Nationale Vergade- Onderzoek naar aanslag op Mitterand De door de politie begonnen 'actie wordt ook in verband gebracht met het onderzoek, dat geopend is naar de aanslag van vrijdag JJ. op sena tor Mitterand en mot dreigementen tegen andere politici die een van soe pelheid getuigende oplossing in Al gerije voorstaan. Nog gisteren heeft een aantal Franse liberalen dreig brieven van de „verdedigers van Frans Algerije" ontvangen. H ...viert kroonprinses Michiko H van Japan haar 25e verjaar- dag. is het 60 jaar geleden, dat het eerste traject van de Pa- rijse metro, welke de Place de H Nation verbindt met de Rue de Neuilly, ingebruik werd ge- nomen. Eerst op 19 juli 1900, werd de metro ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs, officieel geopend. Thans is de metro met zijn 14 lijnen, 186 km. lang, telt rond 350 stations, vervoert ruim anderhalf miljard reizigers per jaar en verschaft aan tweedui- H zend personen arbeid. Ij is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse schepen-, fi- guur- en genreschilder, H. Vet- tewinkel Dzn., te Amsterdam p werd geboren. ÏIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Dood van Bendera door cyaankali veroorzaakt De geheimzinnige dood van de Oe- krainse anti-communist Stefan Ben dera afgelopen vrijdag blijkt te zijn veroorzaakt door cyaankali, aldus heeft de officiële lijkschouwing uit gewezen. In het rapport wordt geen mening uitgesproken of het een moord of een zelfmoord betreft, Bendera, die de leider was van de uiterst rechtse vleugel van de Oe- krainse anti-communisten in balling schap, werd vrijdag bewusteloos on der aan de trap in zijn flat aange troffen met ernstige hoofdwonden. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men is hij overleden. In Oekrainse kringen wordt gezegd, dat zijn lijfwacht de laatste dagen was versterkt omdat er geruchten gingen dat de leiders van de anti communisten bestemd waren om te worden vermoord. ring waarschuwde dat moordenaars commando's van rechtse extremisten via Spanje naar Parijs trokken. De rechtse extremisten hebben vol gens Neuwirth een lijst opgesteld met de namen van ten minste tien personen die moeten worden ver moord. Aangenomen wordt dat zijn naam ook op de lijst voorkomt. De bewaking van een aantal personen van wie bekend is dat zij onderhan delingen met de Algerijnen voor staan is versterkt. Neuwirth is voor een bezoek van een week naar Is raël vertrokken. Weer aantal mensen in Hongarije terechtgesteld Een Hongaarse woordvoerder heeft zaterdag meegedeeld dat kort geleden een aantal mensen is terechtgesteld wegens „misdaden" tijdens de op stand van 1956. Dit is de eerste officiële bevestiging dat executies werden voltrokken na het proces tegen een grote groep men sen uit Oejpest, een industiële voor stad van Boedapest. Van 'betrouwbare zijde wordt in Boe dapest vernomen, dat het proces in Oejpest on het begin van dit jaar in het geheim is begonnen en dat in de zomer het beroep iis behandeld. Zeven of acht beklaagden zijn in juli of augustus terechtgesteld. Anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. De woordvoerder zei dat er niets over het proces ós bekendgemaakt omdat het als een „interne aangelgeenheid" woTdt beschouwd. Hevige snèeuwstormen hebben de te velde staande gewassen In Noord- en West-Alberta en Saskatchewan (V.s.) ge_ teisterd. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. Een der wonderlijkste stakingen die Engeland de afgelopen jaren heeft gekend de arbeiders legden het werk neer omdat een pas getrouwde collega geen nachtdienst wilde doen zal waarschijnlijk vandaag worden opgeheven. Zowel de vakbonden als de directie van de British Light Steel Pressings Ltd., te Londen, hebben de 1500 stakende leden van de dagploeg drin gend verzocht morgen te beslissen of de staking moet worden voort gezet. De vier vakbonden die in het conflict betrokken zijn, hebben voor vandaag massavergaderingen belegd. De man die aanleiding is van de staking, de 25-jarige lasser Tom Steven son, vindt het maar „een vervelende zaak". Stevenson trad enkele weken geleden in het huwelijk en verzocht na terugkomst van zijn huwelijks reis overplaatsing naar de dagploeg. De arbeiders van de dagploeg krijgen echter een bonus en zijn er niet op gebrand die met nieuwkomers te delen. Toen de directie Stevensons verzoek inwilligde legden zij dan ook prompt het werk neer. Van een druilerig Schiphol is Z.K.H. prins Bernhard maandagmid dag naar de zon van Brazilië en Peru vertrokken. HM. de Koningin deed haar gemaal van de luchthaven uitgeleide en zwaaide hem vanachter de bedruppelde ruiten van het platformbusje een goede reis toe. Op zijn reis wordt de prins vergezeld van zijn particulier secretarisdr. F. A. de Graaff, zijn adjudant, luitenant ter zee der eerste klasse W. W. Kuyck en hoofdcommissaris C. Stesink, hoofd veiligheidsdienst koninklijk .huis. De prins zal in Z.-Amerika o.m. een aantal landbouwnederzettingen van Nederlandse emigranten bezoeken. Abbas wenst besprekingen met Frankrijk Ferhat Abbas, de premier van de Al gerijnse regering in ballingschap, heeft maandag verklaard dat de kwestie van een bestand en een volksstemming in Algerije niet door openbare uitspraken van de leiders kan worden geregeld. Er zijn directe besprekingen nodig, doch deze wor den verhinderd door bepaalde leiden de kringen in Frankrijk, zo verklaar de hij in een vraaggesprek voor de Marokkaanse radio-omroep. In antwoord op de vragen die hem gesteld werden over de verklaring van De Gaulle en het antwoord van de rebellenregering zei Abbas, dat er een punt van overeenstemming bestaat, namelijk dat het Algerijnse volk vrijelijk over zijn eigen lot moet kunnen beslissen. De Algerijnse re gering in ballingschap wenst nu ga ranties voor de zuiverheid van deze volksuitspraak. Volgens hem zouden de Ver. Naties de uitoefening van het door Frank rijk erkende zelfbeschikkingsrecht voor de Algerijnen kunnen garande ren, als Frankrijk zou blijven wei geren om over garanties te onder handelen of als onderhandelingen over deze kwestie niet tót overeen stemming zouden leiden. NA 97 DAGEN: Justitie moet beslissen President Eisenhower heeft de gerechtelijke instanties ver zocht tussenbeide te komen om een einde te maken aan de sta king van 500.000 arbeiders in de staalindustrie. Verwacht wordt dat binnen en kele dagen opdracht zal worden gegeven het werk te hervatten. Door de staking die reeds 97 dagen duurt, ligt de staalpro- duktie in de Verenigde Staten voor het grootste deel stil. President Eisenhower kan inge- Koninklijke gift voor Japanse rampslachtoffers De koningin en Z.K.H. de prins dei- Nederlanden hebben een bedrag over gemaakt op de speciale girorekening van het Nederlandse Rode Kruis be stemd voor de slachtoffers van de stormramp in Japan, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst medegedeeld. Op een internationale tentoonstelling in Dusseldorp^Plasties 1959", intro duceerde een Westduitse firma ny lon zakken, die gebruikt zouden kun nen worden bij het „indammen" van mijnbranden. In plaats van zandzakken het transport hiervan in de mijn vergt j veel tijd beveelt de firma haar produkten aan, omdat die bij een brand ter plaatse met samengeperste lucht of water gevuld zouden kunnen worden. GOEDE START VAN INTERESSANT WERK Leerlingen leren bedrijfsleven kennen BEDRIJFSLEVEN en middel bare scholen op Walcheren en Zuid-Beveland hebben elkaar gevonden! Nu een aantal scho len enige bedrijven in de streek heeft „geadopteerd", is de eer ste stap gezet op het pad naar een nieuwe vorm voor het ver krijgen van praktische kennis. Gebleken is, dat vele leerlingen zich na hun middelbare school opleiding moeilijk in hun eerste werkkring kunnen inpassen. Iïet contact tussen de scholen en een of meer bedrijven be staat nu hierin dat de leerlin gen uit de op een na hoogste klassen persoonlijk in aanra king zullen worden gebracht met allerlei facetten van het be drijfsleven. Het zal hen een in druk geven van wat er zich in deze wereld afspeelt. Voor de jongens en meisjes betekent het een basis om verder op te hou wen en minder aanpassings moeilijkheden iu de eerste werkkring! Reeds enkele jaren wordt sterk de behoefte gevoeld aan een nauwer contact tussen bedrijfsleven en de middelbare scholen. Met name het bedrijfsleven was hiervoor gepor teerd en daarvan is dan ook het ini tiatief uitgegaan om dit contact tot stand te brengen. In Den Haag zetelt sedert enkele jaren de stichting Con tactcentrum Bedrijfsleven Onder wijs, waarvan in deze provincie de Regionale Commissie vcor Midden Zeeland werkzaam is. Deze commis sie heeft op Walcheren en Zuid-Be veland de nodige contacten gelegd tussen bedrijfsleven en de middel bare scholen, waarna zij zich be scheiden heeft teruggetrokken. Want het is uiteindelijk een zaak tussen het bedrijfsleven en de scho len. „Adoptie" door de middelbare scho len is niets nieuws. In de eerste ja ren na Wereldoorlog H waren er tal van middelbare onderwijsinstellin gen, die een schip „adopteerden." Met de bemanning werd geregeld schriftelijk contact onderhouden en een enkele maal volgde zelfs een be zoek aan het schip. Begin 1958 heeft de Regionale Commissie Contactcentrum Be drijfsleven Onderwijs voor Mid den Zeeland de eerste bijeen komsten gehouden met de recto ren en directeuren van middelba re scholen enerzijds en het be drijfsleven anderzijds. De com missi* heeft goed bsgïepen* dat waar men de jeugd wil „grijpen", eerste de leraren enthousiast moeten zijn voor de plannen. Daarom zijn ook verschillende bezoeken van de docenten aan be drijven gevolgd. Nog onlangs is er in Vlissingen een Elektronica- dag gehouden, waarop tal van leraren acte de presence gaven. De bindingen tussen scholen en derijfsleven waren er al heel spoedig. Thans zijn zogenaamde leerlingen programma's opgezet, met als doel stelling de op één na hoogste klas sen van middelbare scholen recht streeks in contact te brengen met het bedrijfsleven. Dat houdt in lezin- fen en gedegen voorbereide bezoe- en van de leerlingen aan het be trokken bedrijf. Niet alleen zal hen worden verteld welke betekenis het bedrijf heeft, maar tevens zullen zij met tal van problemen en mogelijk heden worden geconfronteerd. Kort om er wordt een zo eerlijk en volle dig mogelijk beeld gegeven. De Walcherse en Bevelandse scholen die hieraan moeten meedoen zijn: het Sint Willibrordcollege te Goes, de Middelbare Handelsavondschool te Middelburg, het Goese Lyceum, de Christelijke H.B.S. voor Walche ren te Middelburg, het gemeentelijk -ymnasium te Middelburg en de R. ••B.S. en M.M.S. te Middelburg. De bedrijven, die voor de voorlichting zorgen en door een school zijn „ge adopteerd" overigens een woord dat niet zo vaak wordt gebruikt; men spreekt meer van leerlingen- (Zie slot pag2 kol, 3). vol ge de wet van Taft en Hart ley om gerechtelijk optreden vragen. De president verklaarde dat het een droeve dag was voor het land. „Vrije collectieve onderhandelingen hebben geen resultaat gehad on danks de pogingen van regerings functionarissen en de raad van drie die een onderzoek moest instellen en die enkele uren geleden rappor teerde dat men niet slaagde een oplossing tot stand te brengen. Het is in het belang van het land noodzakelijk dat de produktle in de staalindustrie onmiddellijk hervat wordt. Om de belangen van alle Ameri kanen te beschermen, bestaat er voor jmij geen andere keuze dan optrfflen van de gerechtelijke in stanties ingevolge de bestaande wetgeving." De voorzitter van de vakbond van staalarbeïders, David McDonald, heeft verklaard dat zijn bond met alle wettige middelen zou pogen 't uitvaardigen van een gerechtelijk bevel te voorkomen. Het hof zal moeten beslissen of de staking het welzijn of de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen. Boerderij in Smalbroek afgebrandoogst verloren De met riet gedekte boerderij van landbouwer J. Boer te Smalbroek, ge meente Beilen, is maandag geheel in vlammen opgegaan. Het vuur ontstond in het achterhuis, waar de gehele 'oogst, bestaandè uit hooi, rogge en stro, was opgeslagen. De brandweer uit Beilen was spoedig ter plaatse, maar, mede als gevolg van de harde wind, viel er niets meer te redden. De oogst en het gehele meubilair verbrandden. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brand is ontstaan doordat kinde ren met lucifers speelden. De heer Boer had zijn bedrijf tegen brand verzekerd. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen en voornamelijk in de kustprovincies ook enkele lokale buien. Overwegend matige wind tussen west eri noordwest. Weinig verandering in tempera tnur. ZON EN MAAN 21 oktober Zon op 7.13 onder. J7.36 Maan pp 20.40 ondes JCL39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1