TEKKO TAKS en de Atoompantoffels TEMPORISERING VAN WERKEN OP REALITEIT AFSTEMMEN Kunstgebitten Waar zijn onze schepen? HET BLONDE GEVAAR 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1959 geen uniform meer. Leve onze burgemeester! De .mannen marcheerden af en de commissa ris ging weer terug naar zijn bureau. Tekko die met Polly achterop door de stad bromfietste, merkte al gauw dat er iets gaan- RAAD MIDDELBURG: Bij de behandeling van de kapitaalwerkennota in Middelburgs raad heeft de heer P. H. M. Adriaansens (k.v.p B. en W. in overweging gegeven om de voor geheel Zeeland zo dringende materie betreffende het verkrijgen van urgentieverldaringen en rijksgoedkeuringen onder de aandacht te brengen van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Deze zou volgens de heer Adriaansens kunnen bevorderen, dat de betrokken departemen ten ran wederopbouw en financiën zich over dit punt ernstig gaan beraden. Wanneer men temporiseert, zo zei het K.V.P.-raadslid, dan moet men dit provinciaal bekijken en afstemmen op do realiteit. Indruk van gemeentewerken: „vrij normale dienst" Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) stemde in met dit idee van de heer Adriaansens. En de heer M- de Bruine (a.r.) vond het in plaats van de woorden „betreuren" en „be rusten", die de commissie van finan ciën gebruikte, helemaal niet zo erg, als er eens een „Middelburgse" vuist op de „Haagse" tafel terechtkomt... Wethouder A. J. Kaland (c.h.) en burgemeester mr. Joh. de Widt waarschuwden voorzichtig te zijn thans stappen bij de ministeries via de vereniging van Nederlandse gemeenten te ondernemen. „Als we een serie aanvragen zouden hebben, kon dat wel", aldus de burgemeester, „maar op het ogen blik hebben we die niet en is het ook niet zo dringend". Wel achtte de burgemeester het juist om deze kwestie eens te bespreken met do afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten, zodat zo nodig gezamenlijk een actie kan worden ondernomen. Voorts signaleerde de heer Adriaan sens 'n volgens hem ernstig gemis in de nota* hij vond namelijk geen post, die zou kunnen strekken tot oplos sing van het parkeerprobleem- En ook andere raadsleden waren tot de zelfde conclusie gekomen. De K.V.P.- vertegenwoordiger deed B. en W. een oplossing aan de hand; Parkeerplan Hij wilde bij het ter hand nemen van de sanering van de Korte Geere een doorbraak maken van Plein 1940 naar de Zandstraat. Hij had gedacht aan een dam (met duiker) in de gracht tussen Been houwers- en Schoorsteenvegers- singel, met ten zuiden van deze dam en daarop aansluitend de creatie van een royaal parkeer terrein, waarvoor ae gracht ge deeltelijk gedempt zou moeten worden. De nieuwbouwplannen voor het gymnasium (9 ton) acht te de heer Adriaansens van een dergelijk schrikbarende omvang, dat daaruit uitstel tot in het on eindige kon voortvloeien. Hij wil de liever een bedrag van rond 2 ton investeren voor restauratie van het huidigo gebouw- In antwoord hierop achtte de burge meester het verkeersprobleem niet gemakkelijk tot oplossing te bren gen. Met klem ontraadde hij restau ratie van het oude gymnasium- Nieuwbouw achtte hij in het belang van geheel Zeeland. Wethouder Kaland verklaarde in ant woord op vragen van de commissie van financiën, dat het onttrekken van reserves aan de stichting Goed Wonen niet nadelig zal werken op het onderhoud van de huizen. Voorts deelde de wethouder mee, dat de ontbrekende 17.000 voor dek kingsmiddelen van in 1960 uit te voe ren kapitaalswerken er thans zijn! De gemeente kan dit bedrag putten uit een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds, groot f 60.000. Hiervan zou ook een bedrag beschik baar kannen komen voor de ver nieuwing van school J. Advertentie Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit beeft, behoeft meer op een kritiek moment la verlegenheid Ie raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak «en einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DENTOFIX-poe- der houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op lijn plaats. DENTOF1X voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag- Veikrijgbaar In discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bi] apothe ken en drogisterijen. Dé raadsleden hadden nog meer vra gen: Wanneer komt de Koningsbrug er? „Zeer vaag", zei wethouder Ka land. „We hadden gedacht er in 1961 mee te beginnen". En het Deltamu seum? „Dat is nog niet in een be paald stadium om daarvoor gelden uit te trekken", zei de burgemeester. De bestrating moet radicaal worden aangepakt, vond de heer J. S. Hoek (ar.), die voor de hoofdstraten aan asfaltering dacht. Wethouder Kaland meende, dat er nu toch wel het een en ander aan de bestrating gebeurt: in 1959 170.000 opgenomen, voor 1960 eenzelfde bedrag op de begro ting en nog eens ƒ60.000 voor het „Segeersplan". De heer A. J. Schot (s.g.p.) waarschuwde nog om bij de uitvoering van al de „begerenswaar dige zaken" in de nota een welover wogen financieel beleid te voeren. Gemeentewerken Uit het rapport over gemeentewerken hadden de raadsleden wel do in druk gekregen, dat dc Middelburg se dienst niet topzwaar is. Jhr- mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) sprak van een „geslaagde poging" om duidelijkheid in deze zaak te brengen. „Hoewel U nu niet moet denken dat er geen klachten meer zullen komenDe heer De Brui ne zag gemeentewerken nu als een „vrij normale dienst". Zonder uitzondering drukten de woordvoerders van de verschillendo fracties B. en W. evenwel op het hart om de opdrachten voor de bouw kundige afdeling binnen de gemeen telijke sfeer te houden, hoewel de heer Schorer van oordeel was, dat hiervoor geen bindende gedragsregel opgesteld kan worden. Maar niet een man in vier verschillende functies voor één object, vond jr. G. Kranen (v.v.d.). Wethouder Kaland verklaarde, dat de particuliere architecten niets in de weg gelegd zal worden- Gemeente werken wordt niet beschikbaar ge steld voor objecten, die niet in de gemeentelijke sfeer liggen, hoewel de wethouder van mening was, dat bij voorbeeld bij industrievestiging hot gemeentelijk apparaat altijd een ze kere service moet bieden. Hij was voorts van oordeel, dat het altijd moeilijk zal zijn om de toezichthou dende taak van gemeentewerken te waarderen. Burgemeester De Widt betoogde nog, dat er na de Tweede Wereldoorlog veel is gebeurd, waarbij de dienst betrokken is geweest. „We moeten gemeentewerken zeker dankbaar zijn", aldns mr. De Widt, „waut het totaalbeeld van Middelburg is zeker niet onbevredigend". Verdwenen Amerikaan thans Russisch staatsburger Kichard Edward Webster, een jonge Amerikaanse deskundige op het ge bied Aan plastieken materialen die werkzaam is geweest op de Ameri kaanse tentoonstelling in Moskou, heeft de Amerikaanse ambassade in deze stad laten weten dat hij het Russische staatsburgerschap heeft gekregen. Webster verdween op 10 september na geholpen te hebben bij de oprui mingswerkzaamheden op het ten toonstellingsterrein. Hij liet een briefje achter voor zijn vrienden, waarin hij, meedeelde dat hij een paar dagen op reis zou gaan en dat zij maar niet -op hem moesten wach ten. Webster is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij woont in Cleveland. (Ohio). Eerste-steenlegging voor veiling Bergen op Zoom Woensdagmiddag om drie uur zal de voorzitter van de Bergen op Zoomse veiling, de heer J. Somers, de eerste steen leggen van de te bouwen vei ling aan de Moerstraatsebaan nabij de inrichting Vrederust. waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infpaphii beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29^® en 37«5® Fransen voeren 30.000 ton appelen in De Franse autoriteiten hebben maan dag een totaal invoercontingent vast gesteld van 30.000 ton voor hand appelen uit landen van de Europese Economische Gemeenschap. De in voer moet geschieden vóór 15 fe bruari 1960, terwijl licentie-aanvra gen op 28 oktober a.s. moeten zijn ingediend. S De politieke gevangenen m Joego slavië mogen nu twee weken vakantie nemen met behoud van loon, zo deelt de internationale commissie van het Rode Kruis in Genève mede. «AOTEKERK HEEMSKERK X* COMMANOER w. Fort Sart i JACOB VEROLME IS v. Cristo bal ft Nrwport N«wt. JAGERSFONTEIN 1» AfttWErptn. JAPARA (K-R.L.) p. 17 Vlisai». NAESS LION 1 AMERSKERK 19 ARENDSDIJK 1 AMSTELOIJK 18 ARCNDSKERK 17 KRE8SIA 17 Fta. Card. FOLYOORUS 17 Vlltaingan KARAKORUM REZA SJAH RIJNKERK 18 I KLOOSTEROIJK ARENDSDIJK 18 «o Rotterdam ARKCLOIJK 10 te Fort Said ASTRID NAESS 19 r. Dakar n CARTAGO 10 G KOROVINA 18 I LOENERKERK I Marseille. LIBERTY BELL I LEEUWARDEN Orleans UNDEKERK 18 dw. Corsica r TJIMENTENO I MAETSUYCKER 1 MIRSEYLLOYD VLIELAND 10 I CALYTTO 18 blj Acanalco ESSO AMSTERDAM IB d C LLOYD 18 blj C I AMSTERDAM 1 ZUIDERKERK HEELSUM 18 bij f Regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers gewijzigd De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. hL A. M. Klompé, heeft in verband met de nieuwe algemene weduwen- en wezenwet een wijziging gebracht in de regeling hulpverle ning oorlogsslachtoffers 1940-1945 (R.H.O.), welke voor de weduwen met kinderen een vaak niet onaan zienlijke financiële verbetering in houdt. De berekening van de uitkering aan weduwen met kinderen nagelaten betrekkingen van een oorlogsslacht offer die een A.W.W.-pensioen ont vangen, is zodanig gewijzigd, dat enerzijds de tot nu toe op grond van de R.H.O. verleende toeslagen voor de kinderen vervallen, maar anderzijds het voor dè opvoeding der kinderen bestemde deel van hel A.W.W.-pen sioen (thans 642 p.j.) alsmede de kinderbijslag of een andere uitkering voor de kinderen als regel niet wordt afgetrokken. Bij de vaststelling van het bedrag, waarop de R.H.O.-uitke- ring is gebaseerd, blijft het aantal kinderen evenals voorheen me de bepalend. Indien de weduwe nog kinderen bo ven 18 jaar moet verzorgen, die tij delijk werkloos zijn of voor wie kin derbijslag wordt ontvangen omdat zij nog studeren, dan wel invalide zijn, wordt de R.H.O.-uitkering verhoogd. Daar de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers ook geldt voor de hulpverlening aan gerepatrieerden uit Indonsië, is deze wijziging even eens van belang voor gerepatrieerde weduwen met kinderen, die een A.W. W.-pensioen ontvangc. Miister Klompé heeft in een schrij ven van 16 oktober 1959 aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de nieuwe berekeningswijze vanaf 4 ok tober kan worden toegepast, aldus een bekendmaking van het ministe rie van maatschappelijk werk. Spaanse vluchteling wegens moord geëxecuteerd Een Spaanse politieke vluchteling, die zich 19 jaar in do heuvels van de Canarisehe eilanden verborgen had gehouden, is maandag In Las Pal- hias wegens nioord geexeouteerd, hoewel aan Franco om gratie was verzocht. De executie door worging van Juan Garcia Stiarez, was de eerste executie op de eilanden sedert het begin van deze eeuw. Garcia Suarez was schuldig bevon den een slager te hebben ver moord die getracht had zijn schuilplaats te vinden door op een avond ih 1947 de moeder van de vluchteling ranselen. Garcia Su arez hield zich toen al acht jaar sedert het eind van de Spaanse bur geroorlog verborgen. Verleden Jaar kreeg dc politic hem te pakken en werd hij opgesloten. De openbare mening die tegen de doodstraf voor de misdaad van Suarez gekant was, dwong de autoriteiten de executie een dag te vervroegen- Een moeder van een officier die aan Franco-zijde in de burgeroorlog is gesneuveld, had aan de staatschef verzocht het leven van Suarez te sparen. Deze vrouw die zondag in Telde bij Las Palmas aanwezig was bij de plech tige onthulling van het naambord van een straat die naar haar zoon genoemd is. had aan Franco getele grafeerd „uit naam van mijn zoon en met de gevoelens van een Spaanse moeder, verzoek ik U do doodstraf niet te laten voltrekken. Nagekomen advertenties 29-21. Op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie stond een driedubbe le rij agenten stram in de houding. De commissaris die dit machtsapparaat per soonlijk inspecteerde, zou hierna nog een kort woord spreken. „Mannen!" schalde zijn stem door de stilte. „Op uw schouders rust een verhe ven doch niet ongevaarlijke taak. Revolutionaire gees ten trachtten de algemene rust en veiligheid in onze stad te verstoren. Onze goede burgemeester heeft U uitverkoren om de orde weer te herstellen en het is dan ook slechts' node dat ik niet aan het hoofd met U kan op trekken. De burgemeester heeft echter uit drukkelijk alleen uniformdragers opgeroepen en ge weet het èen commissaris draagt de was. Hij stopte bij een inspecteur van po litie, doch de man sommeerde onmiddellijk: „Doorrijden! Iedereen moet binnen blijven! Er is opstand!" - Heden ging onver wachts van ons heen, onze lieve zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JAN WITTE op de leeftijd van 64 jaar. Uit aller naam, T. Witte-Wildschut Sluis. 18 oktober 1959. H 107. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 22 oktober a.s. des namiddags 2 uur op de begraaf plaats te Sint Anna ter Muiden. Vertrek sterf huis 1.30 uur. Heden behaagde het de Heere na een kortston dig ziekbed uit ons midden weg te nomen onze geliefde echtge noot, vader, behuwd- en grootvader, de heer JACOBUS CORNELIS DE HULLU echtgenoot van J. D. A. do Hullu, geb. v. d. Slikke in de ouderdom van 65 jaar. Schoondijko, J. D. A. de Huüu- van der Slikke Oostburg, W. A. Haak-de Hullu J. D. Haak Coos en Wim Terneuzen, A. W. Houg-de Hullu D. C. Houg Beemstcr, B. P. Franpke- de Hullu •P. Francko Jacquclicntje Schoondijke, 19 okt. '59 Willemsweg 15. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op don derdag 22 oktober a.s. om 2 uur te Schoondij ke. Heden overleed zacht en kalm mijn geliefde pleegvader ADRIAAN JAN FRANCKK in de ouderdom van 88 jaar en 6 maanden. Christina Moens Domburg, 39 okt. 1959. Noordwcg 2. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 23 oktober te 12 uur. DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY FEUILLETON 42 „Vader, dit zijn onze nieuwe vrien den, mijnheer en mevrouw Conquest. Ze komen ons hier weghalen en we kunnen direct gaan, ze hebben boven een auto staqn". Norman lachte. „Waarom zo'n haast, Penny?", vroeg hij. „We kunnen net zo goed nog wat hier in de warmte blijven. Ik ben blij U te ontmoeten, mijnheer Appleton. Ik zou zo graag van N horen wat of er eigenlijk gebeurd is gisteravond nadat U Freane uw televisie had la ten zien". „Maar hoe weet U „Dat zal ik U later vertellen. Op het ogenblik is het alleen van belang dat ik tc weten kom hoe of het tus sen U en Freane staat", hield Con quest vol. ,,Ik weet dat hij een op lichter is, U kunt me alles zeggen". „Is het niet gevaarlijk om hier te blijven? Uw vrouw beloofde me dat U ons direct mee terug zou nemen", kwam Penny nu onzeker; „Waarom zou het gevaarlijk zijn?" iCreana KOU kunnen komen".. „Freane verliest altijd al zijn moed zo gauw hij mij ziet", zei Normari geruststellend. „Laat ik je zeggen dat ik van plan ben te wachten tot dat hij hier komt. Ik heb hem het een en ander te zeggen, maar daar om wil ik eerst horen hoe of alles precies gegaan is" „Vergeet niet dat Freane, in het nauw gedreven, gekke dingen zou kunnen doen", zei Joy. „Ik zou hem niet onderschatten". „Wil je dat mij ook niet doen?" vroeg Conquest haar. „Dat is waar ook", ging hij verder alsof hem in eens iets in de gedachten schoot. „We zagen zo net een man dit on dergrondse gewelf binnengaan „Ondergronds gewelf?", vroeg Ap pleton verwonderd. „Wist U niet dat U in Freane's schuilkelder zit, die hij in de oorlog heeft laten bouwen? Hij ligt een heel eind van het woongebied af en is ondoordringbaar". „Merkwaardig „Wat ik vragen wilde, is die man hier bij U binnen geweest?", drong Norman aan. „Nee, er is hier niemand geweest". „Bij mij ook niet", zei Penny. „Voordat wc verder gaan moet ik eerst de rest van dit gezellige hol onderzoeken", zei Norman voorzich tigheidshalve. „Ik denk dat het nog wol een tijdje duurt voordat Freane komt maar het lijkt mc toch beter voor zijn komst alles eerst eens te bekijken". - Hij ging terug naar de grote gezelli ge zitkamer. Zijn ogen namen alles op en bleven rusten op een leren kof fertje dat op een van de tafeltjes stond en dat aan de onderkant mod derig was. „Dit kan -bier nog niet lang gestaan hebben", dacht Norman, terwijl hij het koffertje bekeek. „De modder is nog nat"- Hij lichtte het deksel op. „Zo, zo! Dus het was een schrijfmachine die we onze vriend naar beneden zagen dragen! In elk geval is het niet ge vaarlijks". Hij begreep niet waar Freane een schrijfmachine voor nodig zou kun nen hebben maar dacht er verder niet over na. Hij deed het licht weer uit en de deur achter zich op slot. Toen liep hij naar de vierde cleur in de gang die hij opende. Het bleek een Kleine kamer te zijn waarin niets anders stond dan een bureau, een stoel en twee boekenkasten. Het was zeker het privé-kantoortje van Frea ne. Norman liep door naar eeq ach terkamertje, nog kleiner dan het kantoortje zelf. Er was een sterke lamp in het plafond" aangebracht die een scherp licht op een soort van werkbank wierp. Er lagen verschil lende gereedschappen op de bank, maar andere dingen ook nog Toen Conquest weer in de gang te rug kwam waren zijn grijze ogfen zo hard als staal; zijn hele houding had zich veranderd, hij had er nog nooit zo dreigend uitgezien. Hij liep naar de deur aan het eind van de gang en zag tot zijn verba zing dat het een kopie van de zware deur was die zich boven aan de trap bevond. De deur stond op een kier en toen Norman hem wat verder opende word het zacht gonzend ge luid dat je overal in de schuilkelder hoorde, ineens veel duidelijker. Hij tastte, vond de schakelaar en knipte het licht aan. Er gingen drie lampen aan die een kale ruimte ver lichtten. Norman zag dat de grond en muren van cement waren Tegen de ene muur stond een elektrische motor, dat moest dc luchtverver singsinstallatie zijn. Dikke buizen liepen langs de muur naar boven. Hij had in alle kamers roostertjes in de muren gezien. Er was een groot schakelbord vol knoppen en wijzer plaat jes; dc motor was schijnbaar met de hoofdleiding verbonden. Een gapende, donkere ruimte lag achter dit hokje- Het was een lage tunnel en Norman moest zijn zak lantaarn gebruiken om bij te Achten. Ongeveer vijfentwintig meter ver der eindigde de tunnel in een lange schacht die stijl naar boven liep. Hiy was zo hoog, dat je het einde niet kon zien, zelfs niet met de scherpe licht van de zaklantaarn. In de muur van de schacht waren ijzeren ringen aangebracht die als ladder dienst de den. Conquest knikte begrijpend. Hij had verwacht ergens een nooduit gang te zullen vinden, zodat Freane niet het gevaar liep om levend be graven te worden, mocht de hoofd ingang .geblokkeerd worden door het puin dat een bom veroorzaken kon. „Laat Freane maar lopen", mompel de Conquest toen hij door de tunnel terugliep. „Hij denkt aan allés". Er bestond niet veel kans dat er twee bommen in zijn tuin zouden vallen, dus wist hij dat hij er zo in elk geval uit zou kunnen". Toen hij weer bij de anderen terug kwam keek Joy hem even scherp aan Ze kende hem zoals geen ander en zag nu een uitdrukking op zijn gezicht die weinig goeds voor Rod ney Freane voorspelde. „Nu hebben we even tijd om samen te praten", zei hij opgewekt, terwijl hij op Appleton toeliep. „U weet ei genlijk nog niets van me af „Penelope heeft me het een en ander over U verteld", glimlachte deze. „Ik stel het ten zeerste op prijs dat U zich voor mij al deze moeite geeft en U zelfs aan gevaar bloot stelt, want ik moet U waarschuwen dat Fróane een doodgewone gewetenloze misdadiger is". „Maakt u zich maar geen zorgen, ik heb Freane hier", antwoordde Con quest .met een beweging van zijn duim. „Van Freane zullen we niet veel last meer hebben. Maar wel zou ik erg graag weten wat er gister avond met uw televisietoestel ge beurd is". „Mijn dochter vertelde me daarnet dat U de televisie ,ook gezien hebt dat U achter het gordijn bij het raam stond", zei Appleton. „U scheen Freane al lang niet te ver trouwen". „Ik ben blij dat Penny U dat al ver teld heeft, dan hoef ik dat hele ver haal niet meer te doen en kunt U nu direct met uw verhaal over onze vriend Freane beginnen". Toen wendde hij zich tot Joy. „Ik begrijp dat je graag hier zou blijven, Her je, maar het lijkt me toch beter als jij buiten de deur de wacht houdt", zei hij tegen haar. „We moe ten or voor zorgen dat Freane ons niet ineens verrast". „Dat had ik ook al godacht", zei Joy. „Mandy staat boven voor het tuin huisje", ging Conquest door „Ik heb hem gezegd alleen in geval van nood te handelen Hij zal Freane rustig naar beneden laten gaan „Dus moet ik beneden aan de trap gaan staan met mijn oren wijd open", antwoordde Joy hem begrij pend. „Goed geraden liefste". Ze trok even een gezicht. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12