„Stel veertarieven wéér aan de orde" slijpt WYBERT Zeeuwse Almanak REGIONALE CONFERENTIE VAN N.Z.V. ZEELAND TE MIDDELBURG NIEUWE PSALMBERIJMING HEEFT VELE VOORDELEN DODE EN ZWAARGEWONDE BIJ ONGEVALLEN TE KRÜININGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 OKTOBER 1959 K.V.P.-ZEELAND IN MOTIE Motie-Van den Heuvel moet worden uitgevoerd De kring Middelburg van de Katholieke Volkspartij, omvat tend de gehele provincie Zee land, heeft zaterdagmiddag tij den een kringvergadering te Temeuzen een motie aangeno men, waarin de minister van Verkeer en Waterstaat met klem wordt verzocht om, met handhaving van het standpunt dat de veren over de Wester- schelde vrij moeten zijn, ten minste nu uitvoering te geven aan de destijds aangenomen motief-Van den Heuvel. Deze motie beoogde, dat de vorig jaar ingevoerde verhoging van de tarieven voor voertuigen, slechts tijdelijk behoorde te zijn en dat voetgangers en fiet sen vrij behoorden te zijn. Men besloot tot deze motie na be handeling van een voorstel uit de af deling Sluiskil, dat pleitte voor spe ciale tarieven voor bepaalde groepen. Bij de discussie sprak de afdeling Breskens haar teleurstelling uit over de stilte rondom de veertarievenge- schi edenis. Het Tweede-Kamerlid de heer J. van Dongen die de voorstellers antwoord de, zei eveneens verwonderd te zijn, maar dan meer over het feit, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf niets meer over deze zaak wordt gehoord. Dat Sluiskil zich al bij de feiten had neer gelegd en zich tevreden stelde met reducties, verbaasde hem ten zeerste. Naar zijn mening moest men zich juist nu, nu bewezen is dat het ver keer over de Westerschelde terug loopt, laten horen. „Hetgeen we dan momenteel gaan doen door middel van deze motie", aldus kringvoorzit ter mr. dr. A. J. J. M. Mes. Naar aanleiding van een verzoek, ge daan door de afdeling Sas van Gent om meer contact tussen de r.-k. ge meenteraadsleden, zei de heer Van Dongen, dat men in Zeeuwsch-Vlaan deren hoopt te beginnen met het om bouwen van de drie voorgenomen streekplannen tot één, hetgeen al di rect het nodige contact met zich mee 2al brengen. Op een voorstel van de afdeling Le wedorp om de K.V.P.-Kamerleden met klem te verzoeken alles in het werk te stellen voor een spoedige Inwerkingtreding van de algemene kinderbijslagwet, zei de 'heer Van Dongen dat minister-president prof. De Quay een spoedige behandeling (Advertentie) Voorkom w heesheid door regelmatig gebruik van S van deze kwestie in het vooruitzicht heeft gesteld. Op een voorstel van de afdeling Hulst om verbetering van de tertiaire wegen, zei ir. G. P. M. Dikötter, dat de provincie beslist wel gehoor aan een dergelijk verzoek zal geven mits men bereid is 35 procent van de kos ten zelf ter tafel te brengen. Dit werd betwijfeld door één der afge vaardigden uit 's-Heer Arendskerke, gezien de ervaringen met de Schip- persweg aldaar. De statenkring Hulst had het kring- bestuur verzocht de mogelijkheid te onderzoeken om tot een katholiek opbouworgaan in Zeeland te komen. In een preadvies zei het bestuur dat een eenvoudig orgaan reeds op 20.000 per jaar zou komen, hetgeen niet gefinancieerd kan worden. Wel lijkt haar de mogelijkheid aanwezig om de katholieke raad voor maat schappelijk werk in Zeeland op be scheiden wijze uit te bouwen tot het bovengenoemde doel. Daarvoor zou dan echter gemeentelijke en particu liere (kerkelijke) steun nodig zijn. Een voorstel van de afdeling IJzendijke om uitbreiding van het elektrisch net van de N.V. PZEM, in de geest van het 100 procent waterleidingplan, noemde ir. Dik ötter alleen mogelijk indien men inderdaad de gehele streek in het plan betrekt en samen de kosten wil betalen. Overigens vond hij het uiteraard moeilijk om de mogelijk heden in een ander bedrijf te be oordelen. Verder vroeg de afdeling IJzendijke om aandacht voor ver betering van de Nederlandse toe gangswegen op de verbeterde Bel gische wegen. Waarop ir. Dikötter de Uzendijkse afgevaardigde vroeg hem die goede Belgische wegen eens aan te wijzen...! Het voorstel van de statenkring Goes Opening Statenzitting op dinsdag 1 december De tweede gewone zitting van de Provinciale Staten zal geopend wor den op dinsdag 1 december a.s. om kwart voor tien in de Statenzaal te Middelburg. Deze in vergelijking met andere jaren vroege datum der ope ning houdt verband met de op 1 de cember a.s. in de middag te houden herdenkingsbijeenkomst van het 100- jarig bestaan der provinciale biblio theek, waarbij het de bedoeling is, dat de Statenleden tegenwoordig zul len zijn. Voor deze viering staat behalve een Academische Zitting tevens een ont vangst in de Statenzaal op het pro gramma, terwijl deze dag besloten zal worden met een diner voor de Statenleden en een aantal genodig den, welke diner dan tevens in de plaats komt van het jaarlijks terug kerende zogenaamde „Statendiner". Ook de 2e december zal in beslag ge nomen worden door het onderzoek in ed afdelingen der Statenvoorstellen. Tenslotte ligt het in de bedoeling de vergadering op 7 januari 1960 voort te zetten en mogelijk ook op 8 janua ri. om nogmaals bij de K.V.P.-Kamer- fractie aan te dringen op het verkrij gen van vrijstelling uit de militaire dienst voor de derde zoon uit het gezin, zelfs vóór men tot een even tuele verkorting van dienstplicht overgaat, werd aangehouden tot de kringvergadering van 21 november aanstaande. Voorzitter mr. dr. Mes kondigde aan dat tijdens die verga dering talrijke interessante onder werpen zullen worden besproken, zo als staatkundige waagstukken en onder meer de streekontwikkeling voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Mes werd bij acclamatie herkozen tot kringvoorzitter. Tot lid van het kringbestuur werden geko zen mej. De Rooze, Lewedorp en de heren J. F. v. d. Voorde, Sluiskil, F. C. Mechelinck, Temeuzen, E. J. van Ruijmbeke, Nieuw-Namen, C. Ver donk, Lewedorp, M. Wijffels, Hoofd plaat, E. F. Poppe, Graauw en Ch. Bukkens, Sluis. De heren Th. Andriessen, Ovezande, E. Lansu, Aardenburg en J. F. v. d. Voorde werden herkozen tot lid voor de partijraad en tot lid van de be stuursraad de heren Th. Adriaans- sens, Hulst en E. Lansu, Aardenburg. MET TENTOONSTELLING Bijeenkomst was gewijd aan voorbereiding kerstfeest De zondagsschoolleiders en -leidsters uit Zeeland, aangesloten bij de Ne derlandse zondagsschoolvereniging, hielden zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg hun Jaar- lijk© regionale najaarsconferentie. Tijdens deze middag en avond hebben leidsters en leiders zich onder leiding van de heer A. Kroese; de directeur van de N.Z.V., er over beraden hoe zij op de beste wijze het kerstfeest aan de kinderen kunnen duidelijk maken. Nadat een liturgische opening was afgewerkt onder leiding van ae heer Kroese, hield ds. K. H. Kroon uit Amsterdam een inleiding over het onderwerp „Lofzangen uit het evan gelie van Lucas". Ds. Kroon wees er hierbij op, dat het zondagsschool- werk gebeuren moet uit liefde tot Jezus. Dit komt volgens de Amster damse predikant wel zeer duidelijk naar voren, wanneer verteld moet worden over de geboorte van Jezus, waarbij dus de lofzangen uit het Lu- cas-evangelie ter sprake komen. Dit gebeurt vaak nog te kinderach tig, zo betoogde ds. Kroon. Men moet het kerstverhaal Bijbels vertellen, zo VAN TOT NAAR PERZIE Als Eugène Allonsius, de befaamde atleet uit Westdorp e vroeger de schoentjes „onderbond" en zijn baan tjes door de sappige Zeeuws-Vlaamse landouwen trok', zal men daar vroeger de wijze hoofden wel eens hebben ge schud. Dat liep maar en dat liep maar. Maar Eugène wist van volhouden en hij bekommerde zich weinig over de bedenkelijkheid, waarmee men zijn jachtig bedrijf bezag. De vérwonde- rlng is langzamerhand getransfor meerd tot béwondering: Allonsius BURGEMEESTER In een van de landelijke dagbladen werd ook de foto gepubliceerddie enkele dagen geleden eveneens in de P.Z.Cstónd en waarop men twee Walclierse dames zag, die een rol speelden in het radioprogramma ,JDit is uw leven". Het was gewijd aan de voorlichtingsdienst van Rijks waterstaat, zoals men zich zal her inneren. In dat programma kwam verder ook de burgemeester van Ou- werkerk, de heer J. Romeijnvoor de microfoon. Hij stond niet op die foto. Het landelijk dagblad wist, waarom de heer Romeijn niet op die foto stond. Hij bevond zich op dat ogen blik namelijk niet in, maar buiten de studio. Om kastanjes en eikels te zoeken. Voor de kinderen van zijn dorp. Want kastanje- en eikebomen groeien niet meer in OuioerJcerk, sinds de ramp. Dat is zo. Daar denken we eigenlijk zelden meer aan. Burgemeester Ro meijn dacht er wel aan. Hij liet de studio de studio en zocht in een Hil- versumse tuin kastanjes, mooie diep bruin glanzende kastanjes en eikels voor kinderen in Onwerkerk. Geen burgemeester. Een burgervd- der stuwde zichzelf op in de vaart van de Belgische atletiek, veroverde titel na titel en rustte niet voor hij enkele nationale kampioenschappen op de lange afstand op zijn naam had ge bracht. Zijn faam is thans zo groot, dat de Sjah van Perzië met eigen ogen Eugène eens aan het werk wil zien. En al brengt de Sjah dan geen bezoek aan Westdorpe, het is voor de inwoners voldoende, dat Allonsius is uitgenodigd om op 26 oktober a.s. in Teheran aan atle tiekwedstrijden deel te nemen, die een onderdeel vormen van de fees telijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah. En daar geurt men nu in Westdorpe mee. „Onze" Eugène gaat naar Per zië AFGESLOTEN Intussen heeft men in Sint-Annaland heel iets anders om met elkaar over te praten. Het oude haventje is defi nitief geen haventje meerDe zandbak „Maria" is het laatste schip geweest, dat het haventje binnenliep om er een lading zand te lossen. Toen de „Maria" de steven weer had ge wend. werd het haventje van het bui tenwater afgesloten. Voorgoed GOLDEN FEEST Daarmee werd ook een periode afge sloten, een periode, waarover het echtpaar H. van Dijke-Scherpenisse te Sint-Annaland wel heel veel zal kunnen vertellen. De echtelieden heb ben namelijk vijftig jaar lief en leed in Sint-Annaland gedeeld, om precies te zijn: op woensdag 21 oktober a.s. EXEMPLAAR Een „wijnpee" is het, die op het ogenblik in het middelpunt van de Ouwerkerkse belangstelling staat. Dat is ook wel begrijpelijk, als men de maten van dit aldaar geoogste exemplaar beziet: 30 cm lang, een „taille" (omtrek) van 21 cm en een gewicht van 650 gram. „Wie slaat dit record" zo vroeg de ijverige sri- bent, die zich met de melding belast- vervolgde hij, hetgeen, tevens bete kent, dat het zondagsschoolonderwijs gericht moet zijn op de volwassen toekomst van het kind. Dit kan vol gens ds. Kroon gerust gebeuren op de manier zoals bijvoorbeeld Maria en Simeon hun lof 2ongen op de geboorte van Jezus. Na deze inleiding werden nog di verse vragen gesteld. De geza menlijke broodmaaltijd, die in de grote zaal werd gehouden, werd gevolgd door de avondvergade ring, waarin gesproken werd over de organisatie van het kerstfeest en het vrije kerstverhaal. Mej. T. 'de Vries, werkzaam bij het hoofdbureau van de N.Z.V., gaf hier een duidelijke toelichting. Tijdens deze conferentie was er voor de leidsters en leiders gelegenheid om een aantrekkelijk ingerichte tentoon stelling van archeologische voorwer- Sen en hulpmiddelen te bezichtigen, [iervan werd dan ook druk gebruik gemaakt. Voorts werden nog enkele mede delingen gedaan betreffende een studiereis naar Israël, die de N. Z. V. met een groep leden wil on- ondernemen De heer Kroese wees In dit verband op de grote bete kenis van het onderwijs, als de zondagsschoolleiding do kinderen kan laten „zien" over welke we reld van een volkomen ander volk gesproken wordt. De reis duurt 23 dagen. Dhr Kroese overhandigde geduren de de broodmaaltijd aan de leiding van de zondagsschool te Koudekerke enkele geschenken van een school uit Finland. De uitwisseling van der gelijke door de kinderen gemaakte geschenken geschiedt in internatio naal verband. GEREF. OUDERLINGENCONFERENTIE Causerie van ds. P. D. Kuiper in Goes Tijdens de zaterdagmiddagin de Oosterkerk te Goes gehouden Zeeuw se Gereformeerde Ouderlingenconfe- rentie heeft ds. P- D. Kuiper uit Sassenheim voor een vrij talrijk ge hoor een uiteenzetting gegeven over de nieuwe psalmberijming, zoals die door een interkerkelijke werlccom- missie is samengesteld. Ds. Kuiper, die een warm voorstander is van de ze nieuwe berijming, gaf een gede gen en boeiende uiteenzetting, waar in ook het humoristische element niet ontbrak. De inleider herinnerde eraan, dat de huidige psalmen in 1773 tot stand zijn gekomen. Thans zijn hiertegen vele bezwaren aan te voeren, al wil de spreker niet ontkennen, dat men anderzijds veel respect voor de psalmberijmers moet hebben. Als be zwaren noemde ds. Kuiper punten van principiële aard, het taalgebruik, het teit, dat men lang niet zo op de hoogte was van de archeologische omstandigheden, van de flora en van de fauna. Hij achtte nu de tijd ge komen, dat nieuwe en beter klin kende psalmen, die begrijpelijker zijn voor de kerkgangers zouden worden ingevoerd. Aanvankelijk heeft het er naar uit gezien, dat de nieuwe psalmberij- Herverkavelingswerken in Waarde onvoldoende Vragen aan minisler over gemaal Ellewoufsdijk In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de landbouwbe groting 1960 wordt gevraagd naar de totaio kosten van de herverkaveling in de 800 ha grote polder Waarde, met inbegrip van de bijdrage van Landbouwherstel. Acht de minister een overschrijding met f 1.1 miljoen van de totale begroting, indien deze opgave juist is, niet buitensporig hoog, zo wordt gevraagd. Tevens wordt geïnformeerd of het waar is, dat het cultuur-technische werk in deze polder zeer veel te wen sen overlaat, zo zelfs, dat verschil lende fruittelers bij herinplanting genoodzaakt zijn hun toegewezen percelen te egaliseren, wat nen op hoge uitgaven brengt. Gevraagd wordt hoeveel door de grondeigenaren aan herverkavelings- rente zal moeten worden betaald in de polder Waarde, in het bijzonder in de zg. Vliet, een lage streelt in de ze polder. Een zelfde vraag wordt gesteld voor de zg. weihoek van Poortvliet. Een audere vraag geldt de totale kosten van het gemaal te Ellewouts- dijlc. Is het waar, zo luidt de daarop aansluitende vraag, dat door een wat ruimere bouw van de uitwaterings sluis het dure gemaal niet nodig zou zijn geweest? Twee schepen uit Zandkreek deze week naar Frankrijk Begin dezer week zullen twee van de vier in de Zandkreek opgelegde jnse schepen naar Franse havens worden versleept. Het betreft hiel de „Oyonnax" en de „Les Glieres", die door de rederij, de Comp. des Messageries Maritimes te Parijs, naar Griekenland zijn verkocht. De schepen moeten in Frankrijk worden opgeleverd: één zal er worden ver sleept naar Duinkerken, de andere naar Calais. Te Veere zijn reeds twee Franse sleepboten uit Duinkerken gearri veerd. de „Le Robuste" en de „Rable", die zo de weersomstandig heden het toelaten reeds vandaag met het verslepen van de „Oyonnax" zullen beginnen. Morgen, dinsdag, volgt dan de „Les Glieres". ming van ds. Haspel-, die daar vele jaren aan heeft gewerkt, in de ker ken zou worden gebruikt. De Ned. hervormde kerk wilde er evenwel niet aan en daar de geref. kei-ken onder alle omstandigheden voor een interkerkelijke berijming waren ge porteerd, leidden 'de onderhandelin gen met ds. Hasper tot niets- Uit de verschillende kerken is enkele jaren geleden 'n interkerkelijke commissie benoemd, die op haar beurt weer 'n werkcommissie heeft ingesteld. Het is deze commissie geweest, die voor de nieuwe berijming heeft gezorgd. Van de 150 psalmen zijn er thans al 110 opnieuw berijmd. V oordelen Uitvoerig ging de Sassenheim- se predikant, die voorzitter ïs van de interkerkelijke commissie, in op de voordelen van de psalmbe rijming. Het feit, dat hele cou pletten uit de berijming van 1778 ongewijzigd zijn gebleven, bewijst volgens ds. Kuipers, dat men veel waardering had voor de psalmbe rijmers van bijna twee eenwen geleden. Maar er zijn ook vele veranderingen tot stand gebracht. Aan de hand van sprekende voorbeelden zette ds. Kuiper uit een wat nu al deze voordelen wel zijn. De coupletten zijn zakelijk, eenvoudig en duidelijk gesteld, geheel volgens de geest van de- zo tijd. Ds. Kuiper spaarde de nieuwe bun del overigens geen kritiek. Soms is de tekst te eenvoudig- Het is niet altijd gelukt het eenvoudige woord de juiste waarde te geven. In sommige opzichten betekent deze nieuwe psalmberijming afstand doen van een bepaald stukje geestelijk le ven, van 'n brok traditie. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Eens zullen we die stap toch moeten doen, aldus de inleider. Overigens wees hij zijn gehoor erop, dat de GeneraleSyno- .de van de Geref. Kerk de 110 ge reedgekomen psalmen voorlopig nog niet heeft vrijgegeven. Na de interessante en aandachtig be luisterde causerie, volgde een geani meerde bespreking, waarbij nog tal van vragen werden gesteld door dc ouderlingen. De vergadering stond onder leiding van do voorzitter van de Zeeuwse Geref. Ouderlingen- conferentie, de heer D. Rouw te Goes. dia ii van fff twee kanten laat genieten: van de prijs en van de kwaliteit IL r.-i 20 stuks TWEEMAAL GEEN VOORRANG Vader van 7 kinderen verloor het leven Het verkeer op Zuid-Beveland heeft het afgelopen week-end 6cn dode en één zwaar gewonde geëist. Een mo torrijder, de 38-jarige Bergen op Zoomse ambachtsschoolleraar A. J. Rademakers, vader van 7 kinderen, werd gedood, toen hij op het liaven- platcau te Kruiningen tegen e-en bus reed. Op de rijksweg onder Kruinin gen. op het kruispunt Luchtenburg, gaf de 22-jarige motorrijder J. van K. uit Waarde geen voorrang aan een personenauto. Hij werd door de wa gen gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. In zorgwekkende toestand werd hij naar liet ziekenhuis ver voerd. Beide ongevallen speelden zich af tussen zes ch half acht zaterdag avond. De aimbachtschoolleraar R. kwam om streeks half zes met zijn motor van de ferryboot PerkpolderKruiningen gereden. Op de duo zat zijn veertien jarig zoontje. Juist op het moment, dat de motor de boot af reed, arri veerde uit de richting Kruiningen een bus van de A.M.Z., bestuurd door W. K. uit Kloetinge. De chauffeur van de bus sloeg op het havenplateau links af cn reed vervolgens door. Hij ver leende daarbij geen voorrang aan het te. „Wedden, dat ik het wel kan...", schijnt de jongeman in 't midden z'n vriendje te vragen. En de twee klein tjes links zijn er alleen maar stil van... Zo keelc Nieuwlands jeugd vol ontzag naar en sprak zij druk geba rend over de flonkerend nieuv;e in strumenten, die de mannen van ds muziekvereniging ON DA zaterdag avond in ontvangst mochten nemen. Het was het geschenk van de bevol king van Nieuw- en Sint Jooslund. Burgemeester mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck overhandigde de jong ste muzikant, de 11-jarige Joost Baas, een prachtige bugel en droeg daarmee het instrumentarium.dat 9000 gekost heeft, aan dirigent J. Lievense en zijn korps over. voor hem van rechts komende snel verkeer. De motorrijder reed tegen de rechtervoorzijdo van de bus en kwam te vallen. De Bergenop Zoom se leraar liep zodanige verwondingen op, dat hij korte tijd later ter plaat se overleed. Zijn zoomtje brak een arm en werd naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Geen voorrang Omstreeks tien over zeven speelde zich een soortgelijk opgeval af op de rijksweg tussen Kruiningen en Krab- bendijke, op de kruising naar Waarde, Luchtenburg genaamd. De 22-jarige jongeman -J. van K. kwam op zijn motor uit de richting Waarde gere den en draaide zonder voldoende op het verkeer te letten de rijksweg op. Hij verleende daarbij geen voor rang aan de personenauto van P. C' R. uit Haarlem. De jongeman werd door de auto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het zieken huis Oostwal te Goes vervoerd, van waar hij later naar een ziekenhuis ia Tilburg werd overgebracht. Zijn toe stand ging zondag enigszins vooruit. Zowel bij het ongeval te Luchtenburg als dat op het havenplateau te Krui- mtngen verleende dokter J. C. Aremds uit Hansweert eerste hulp. Opgelegde „Nicky" ging in Zandkreek van boeien Tijdens de storm in de nacht van zaterdag op zondag is het in de Zandkreek opgelegde Griekse schip, de „Nickey" van zijn boeien gesla gen. De sleepboot „Nolle" van de Koninklijke Maatschappij „De Schei- uit Vlissingen en hét berginga- j....-- "n der Tak de" vaartuig „Dolpïïïjn" van Van hebben in de loop van zondag de ka bels weer vastgemaakt. Voor zover bekend heeft ae „Nicky" het schip is niet aan de grond gelopen geen schade opgelopen. Advertentie Zie advertentie op pagina 5 VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Helden van de woestijn", 20 00 uur. 14 Jaar; Elec tro: „De slag om V-l", 19.00 en 21.15 uur. VliMlngen Luxor: „Dc dochter van de woestijn", 20.00 uur, 14 jaar; Alham- bra: „Pikant verlof ln Parijs", 19.00 en 21.00 uur, 14 jaar. Goes Grand: „PJkant verlof ln Parijs (Foto P.Z.C.) 20.00 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2