Vreemde gebeurtenissen in het rijk der natuur EPEDR PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer r HET BLONDE GEVAAR 14 PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Gevolgen van de droogte Er verschijnen vreemde berich ten in de couranten: dode vis sen, luizenplagen, doodrijden van kieviten, overlast van wes pen, vormingen van vliegen- klompen, vroege trek en late kweek van jonge vogels. We stellen ons niet voor hier een "Ft.let? t1 -jC 1 volledig lijstje te hebben gege ven van verschijnselen, die ver band houden met de uitzonder lijk lange, droge en warme zo mer, die zelfs reeds meer dan een halve maand van de herfst heeft afgesnoept. Zo ontbreken bijv. de rode bessen, die zeer vroeg in het seizoen hun blad afwierpen en die zich thans, voortijdig, als het ware met hun voorjaarsbladeren tooien. Hele rijen bessenstruiken staan er nu bij, alsof het zoeven „lente" is geworden. We kregen daarente gen melding van het zien van 'n hermelijn, die reeds zijn witte winterpak aan had (of had hij het helemaal niet afgeworpen?) Huiszwaluwen zagen wij tot 9 oktober nog rondzweven, uit Amemuiden komt bericht, dat aldaar op 1 en 2 oktober de laatste boerenzwaluwen van een derde zwaluwenbroed zijn uitge vlogen. Vroeg en laat dooreen. Rondrijdend door de polders zagen wij erwten op een bouwland in bloei staan naast exemplaren met verse peultjes. Daar zagen wij ook tot twee maal toe een kievit lopen in de weg berm van smalle landweggetjes. Zoals in het bericht van de vogelbescher ming werd gemeld, liepen de vogels er troosteloos bij en onverschillig voor het voorbijsuizen van een brom mer, deden ze zelfs niet de moeite op te kijken. Waarom dat toevlucht ne men aan deze zijde van de sloot, als er evenmin iets is te halen valt als in de wei aan de overkant Er is toch wel iets mis met de theorie, dat de herfsttrek in hoofdzaak voedsel- trek zou zijn, waarom proberen de vogels het niet een eindje verder Even voor we de kievit in het oog kregen, zagen we voor de eerste maal een bunzing van de wei af de (droge) sloot inschieten en nog maar nauwelijks bepaalden we on ze aandacht weer uitsluitend op de weg of een wezeltje schoot zo ab rupt uit de wegberm te voorschijn, dat het bijna m het voorwiel ver ward geraakte. Wat een tegenstel ling met het apatisch handelen van do kievit. Even later stonden we aan de ooste lijke uitlopen van het Oost-Schengen. We wilden eens zien hoe het stond met de kolonies mosdiertje, die zich onder water aan het riethechten en daar in grijze kolonies ongezien voortleven. Op dat punt van de plas was geen water meer te bekennen. Voetstappen van mensen stonden af gedrukt (nog vrij diep) in het slik en voor zekere doeleinden was een greppel dwars over de „plas" (d.i. door het slik) gegraven. Bijna een halve meter diep bevond zich de grondwaterspiegel. Voorzichtig bega ven wij ons op dit slik, nodeloos ble- DOOR BAREND ZWERFMANS ken deze voorzorgen, we kregen nau. weliiks een slikrandje langs de zooi- rand van de schoenen. Zo gelukte het enkele kolonies (totaal verdroogd) in hun geheel van de rietstengels af te schuiven. BEKERZWAM. Een buitenkansje was het op enkele kurkdroge „koeievlaaien" opnieuw het eenmaal onder Eversdijk gevon den zeldzame oranje bekerzwamme- tje aan te treffen, waarvoor de pad- destoelkundigen in Leiden grote be langstelling vertoonden. Erg lastig, want nu was schrijver dezes wel ge noodzaakt deze belangstelling te de len en zich in het bezit te stellen van zulk een geconserveerde „pannekoek" (die intussen de plaats van bestem ming al weer heeft bereikt). De thuiskomst na dit avontuur was bepaald minder prettig. Voor de eer- ste maal heel sterk verplaatsten zich miljoenen bladluizen door de avond lucht en hechtten zich bij tientallen op de mensen, die zich op dat mo ment op pad bevonden. Een groot succes op het volgen van de spuitka- lender lijkt dit ons niet toe, evenmin als de melding die bij ons binnen kwam van het voorkomen van spint en in groten getale,op lantcn bin nenshuis gekweekt. Gewonnen is de strijd wel allerminst. LICHTPUNT. Ken klein lichtpunt is er tnrh Bezig met het bekijken van een aantal bladluizen, die binnenshuis gekomen van onze kleren opvlo gen tegen het vensterglas, viel ons op, dat zich tussen deze planten sap tap pers een groot aantal, na genoeg evengrote wespjes bevon den, kenbaar aan hun wat slan ker uiterlijk en de twee voor de kop uitstekende sprietjes. Niet al leen de bladluizen verhuisden, ook hun belagers, de sluipwespjes, trokken mee. Er is dus alle hoop, dat deze sluipwespjes niet zullen nalaten de aantallen, bladluizen ri goureus te doen verminderen, zij „prikken" n.l. hun eitjes in het lichaam van de bladluizen en zo vermeerderen zij zich ten koste van deze saprovere. Hoe lang het echter zal duren eer zij de mil jarden de baas zijn Speciaal ook de nestbouw van de wespen toont de invloeden van warm en droog weer. Uitstekend weer om grote nesten tot ontwikkeling té brengen, maar ook hier is weer een rem, feitelijk zijn er wel twee. Om een groot nest te kunnen bouwen is het namelijk nodig, dat de nestholte in de grond wordt uitgebreid door wegbijten van de aarde. Nu deze kei hard is geworden valt dat niet mee en is er speeksel voor nodig om de af te bijten grond eerst zacht te ma ken. Maar voor speekselvorming is vochtopname vereist en dit vocht blijkt voor de wespen moeilijk ver krijgbaar. Opvallende mededelingen hoorden wij hierover. De eerste was het verzamelen van het door de blad luizen af te scheiden zoete vocht; dit dient niet slechts tot voedsel, maar tevens tot speekselafscheiding, die ook reeds onder normale omstandig heden nodig is om van de verzamel de plantenvezels een hecht papier te vervaardigen, waaruit het gehele nest wordt opgebouwd. Maar ook andere vreemde bronnen worden genoemd: de waterleiding (die de wespen an ders meest negeren); de emmer, waarin de boer, die zit te melken, de warme stralen opvangt, heeft nu ook al de belangstelling van de wespen; slagerijen hebben opvallend druk be zoek van de geel-zwarte vliegenvan. gers, ja, ze verzamelen zelfs vocht op verse blaadjes van onkruiden, vooral als zij nog zijn bedauwd. En als tegenstelling tót dit begrijpelijk in- stinctswerk zien we vooral deze zo- I Advertentie Waarom schapen tellen om In slaap te komen? Eenvoudiger en veaJ aangenamer is: ga 6iapen op een EPEDA fnatraa v.a.f 74.50 Wagtmias van ToSnae NV. fabrlkanle van ArWort meubelen en Epeda matronen mer de wespen (totaal overbodig) vocht gebruiken voor het aanbrengen van lagen bewerkte aarde, rondom hun vlieggaten in de grond. Men noemt dit versterken van de ingang, maar hun nestgaten zijn nog nooit zo hard en sterk geweest als juist de ze droge zomer, ook zonder deze be werking. Als toppunt van zulk een „misleid" instinct vonden we op één van de aan getroffen bodemnesten een heuveltje van aarde gebouwd, niet minder dan 16 cm hoog; de bekroning op het on zinnige van dit bouwsel werd gevon den in de ingang uitgespaard in dit heuveltje. Daar kon juist één wesp met enige moeite doorheen,, zodat we 'n rijtje van vier wespen op hun beurt zagen wachten om te kunnen passe ren. Zelfs namen wij waar, dat één wesp hardnekkig weigerde naar bin nen te gaan; toen ze de opening vrij liet bleek, dat ze daarin een nieuw kleipropje had aangebracht. De ope ning was blijkbaar nóg niet nauw ge noeg Inderdaad er gebeuren vreem de dingen, die anders nooit schijnen te gebeuren. Mocht U heuveltjes van zelfgebouwde constructie of andere rariteiten bij de nestingang van grondnesten van wespen vinden, i houden we ons voor mededeling graag aanbevolen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Markt was verrassend vast Vorige week heb ik U al het een en ander verteld over mijn werk, schoonheidsverzorging. Ik zou U ,nu vertellen waarom Vitamol de Zwitserse vitamine-crème tot de beste kosmetikamerken behoort. Vi tamol bevat Vitamine F (de schoon heidsvitamine, is 4-voüdig geacti veerd en bovendien gehomogeniseerd, d.w.z. dat uiterst fijne deeltjes ver bluffend snel hun verjongende wer king op de huid uitoefenen. Vitamol dringt diep in de poriën door en voedt, versterkt en beschermt de huid hierdoor zeer intensief. In de volgende publikaties zal ik verder in gaan op deze verschillende „onder delen", te weten de voeding, verster king en bescherming; zo passeert de gehele schoonheidsverzorging de re vue. En weet U wat so prettig is? Als U uw huid verwent met Vitamol dan zult U in de eerste plaats verrast zijn over de weldadige uitwerking anderzijds zijn de prijzen van Vita' mol zeer aantrekkelijk: dag- of nachtcrème 3.90 per tube. in Goes uitsluitend verkrijgbaar bij Parfumerie VAN BIEMEN, Klokstraat 4, telefoon 2935 De laatste beursdag van deze week bracht een verrassing doordat de markt een vaste tot zeer vastq tendentie te zien gaf voor de internationale waarden- De handel was aanvankelijk van beperk te omvang, doch gedurende het verdere beursuur werd de affaire levendiger v- al in de A.K.U.-hoek. Unilevers werden bij de opening zeer druk bij postjes van 5 tot 10 stuks verhandeld. De koers steeg van 660 tot 661% tegen donderdag als slotprijs 646. Na wat lusteloze dagen kwam Wallstreet met hogere slotkoer- sen af. Hierop heeft het Damrak kenne- lijk gewacht. Hoewel de stemming in Amsterdam de voorgaande dagen goed prijshoudend was en voor enkele lokale waarden zelfs zeer vast, werd vrijdag middag met belangrijk hogere koersen voor de internationale waarden reageerd op de betere tendentie in Wall street. Ook de Philipsaandclen boekten een ruime koerswinst van circa 10 pun ten. De handel in deze hoek was echter zeer kalm. Amerika had voor Unilevers en de Philipsaamdelen opnieuw belang, stelling aan de dag gelegd. Verder waj het publiek met kooporders voor het margarinefonds in de markt terwijl de beroepshandel trachtte een graantje mee te pikken. Tegenover de omvangrijke vraag was niet voldoende aanbod aanwe zig vandaar de forse koersstijging. a.k.U's deden flink mee en waren op 379',j bijna 6 punten hoger. Kon. Olies bleven wat achter doch konden zich ten opzichte van vrijdag verbeteren. De vaste tendentie voor graan op de Londense scheepsvrachtenmarkt blijft aanhouden en mede hierdoor lagen de scheepvaartwaarden vrijdagmiddag we derom vast in de markt. De koerswin sten bedroegen 1 tot 2 punten. De cultu res noteerdèn goed prijshoudend zonder meer en de staatsfondsen waren, bij een zeer kleine affaire, goed prijshoudend. Ir de lokale sector is de stemming de laatste dagen voor enkele fondsen zeer vast tot willig geweest met flinke om zetten. De omzet van Ketjen bedroeg donderdag nominaal t 99.750, die van Ex celsior f 75.000 en Wessanen f 45.000. Ook Hoogovens, Hooimeljer en Koudljs no teerden belangrijk hoger. Vanzelfsprekend waren aandelen Gouda—Apollo donder dag uitgesproken willig op het overne mingsaanbod van liet Unileverconcern. Hier en daar volgde vrijdag voor bo vengenoemde fondsen een koersreactie op de willige stemming van de voor gaande dagen. Hoogovens echter iagen opnieuw goed in de markt. Bij dit con cern is een nieuwe cokesbatterij aange stoken. Het met deze batterij te vervaar digen gas zal o.m. aan de stad Amster dam geleverd worden. Grootbanken door elkaar goed prijshoudend tot iets beter 1303. Groot was de consternatie aan boord van het Shastar- schip, dat als eerste door de „piraten" werd achtervolgd. Men had in Argol nooit meer iets van Zorin verno men en algemeen werd aan genomen, dat hij en zijn re bellen waren verongelukt. Daarom kon niemand be grijpen wat de bedoeling van de twee vreemde sche pen was, die opeens aan weerszijden meevlogen. Tot dat hun machine plotseling in de kruising van vier mag netische stralen geraakten en daardoor onbestuurbaar werd. En dat niet alleen, ook het radiocontact met Shastar bleek te zijn verbroken. Als vreedzaam lijntoestel had het natuurlijk geen wapens aan boord en dus was men volkomen overgeleverd aan de genade van de geheimzinnige belagers. Het onbeken de onderscheidingsteken maakte ook niemand wijzer totdat de machine op het Markad- vliegveld werd binnengeloodst en men ver schillende ontsnapte rebellen herkende. Toen wisten de onfortuinlijke reizigers, dat zij in handen waren gevallen van Zorin, de opstan deling Nederland 1959 (4'A) Nederland 1951 (3 Va) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (314.) Nederland 1947 (3)1) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 ïnvesteringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 pet. Wonlngbouwleninj Grootboek 1346 3 Nat. Handelsbank Ned. Handel mij. Alg. Handelmij. Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens nr. Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wllton-Peij enoord BUUton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart 15 okt. 16 okt. 97)8 gb. 87% gb. 95% 88'A 87% 89% 89% 9li3 9Ü8 gb. 89% 89% 90. Sb 96}? gb. 98)2 97H 97tl 873, - •57 109 109 - 93ft 153 gb- 157% 230% 236% 373% $80 gb. 273 gb. 647 658 610 gb. 830 gb. 381 gl- 390 gb. 628% gb. 638% 645 gb. 661% 202% 203 386 388% 156.80 157 108% gb. 109% gl. 160 Rotterdamse Lloyd 148% 146'A Scheepvaart Unie 143 144 Stv. Mij. Nederland 186 165% Ver. IiVJl. Mij. N.V. 146 148lA Dell Mij. 170.20 172.70 Bank van Ned. gem- 0-5-10 127% Van Berkels Patent 271 gb. Albert Heijn 394 Centrale Suiker 267 270 Kon. Mij. De Schelde N.B. 211 Intern. Nickel 92% 94% American Motors «3% 6313 Anaconda 60% 60% Bethlehem Steel S4% 56 General Motors 33ft 53% Kennecott 03% 93 New York Central 80% 31'A Pennsylvania 18% Republic Steel 73% 74% Shell Oil Comp. 70 70% Tide Water 24% 24% U.S Steel 98'A 100V* Nat. Can. Corp. 8% PREMIELENINGEN, Amsterdam 1951 82% Breda 1954 80% Eindhoven 1954 81 b, 81 b. Enschede 1954 80% 80% Den Haag 1952 l 88% Den Haag 1952 II 87% Rotterdam 1952 I 89 y» 89% Rotterdam 1952 II 88'A 88% Rotterdam 1957 97'A 97ft Utrecht 1952 91% Amsterdam 1956 I 02% 82% Amsterdam 1958 II 92% 92% Amsterdam 1956 III 92% 92% Amsterdam '33 (C. en A.) 97% 82% Dordrecht 1956 82 Alkmaar 1956 81% A.N.P.-C.B.S. BEURSIND1CES. Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen 14-10 15-10 16-10 438.25 435.38 441.68 227.60 228.48 230.62 154 99 165.86 156.53 173.31 172.66 175.10 133.96 133.28 135.08 304.28 302.27 307.02 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 1Q.59%—1Q.59®A, New York 3.77ft3.77ft, Montreal 3.98ft—3.98ft, Parijs 76.82%—76.92%, Brussel 7.54% 7.547/g, Frankfort 90.21%—90,26%, Stockholm 72.88%—72.93li, Zürich 86.86—86.91, Milaan 60.77%—60.82'/j, Kopenhagen 54.72—54.77, Oslo 52-91 —52.96. Wenen 14.60%—14.61%, Lis. sabon 13.20'A—13,21%, Ankara 3.76% 3-77%. vwMvwwwwwvw^y DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY 40 „Ik ben bang van niet". „En mevrouw Conquest?" „Die is met hem mee. En Living stone is ook meegegaan". „Livingstone ook", vroeg Williams. „Gaat Livingstone wel meer met me neer en mevrouw uit, juffrouw Bliss?" „Nee, anders nooit", antwoordde ze. „Het verbaasde me erg..." „En hebt U geen idee waar ze naar toe zijn? Surrey of Kent mis schien?" Miss Bliss glimlachte toegeeflijk. „Ze vertellen me hun privé-aangele- genheden nooit, mr. Williams", ant woordde ze. „Misschien durven ze het niet. Vanavond hoorde ik mijn heer iets over een berg beklimmen zeggen; bij stond met Livingstone te praten en ik hoorde het toevallig. Nu vraag ik U des avonds in het pik kedonker uitgaan om een of andere berg te beklimmen! Maar je weet nooit wat hij nog doen zal je kunt alles van hem verwachten". „Dat weet ik", bromde in inspecteur. „Dus zijn ze nu aan het bergen klim men? Het lijkt me nogal onwaar schijnlijk: Weet U zeker dat U goea gehoord hebt?" „Zeker ben ik er niet van", ant woordde miss Bliss rustig. „Ik dacht dat ik zoiets hoorde". „En vond U dat heel gewoon". „Ik verbaas me nooit over de dingen die mijnheer zegt of doet", antwoord de ze. „Dat heb ik jaren geleden al opgegeven. Ze zelden dat ze pas heel laat terug zouden zijn ze maken dus een flinke reis". Williams nam afscheid en zei dat het hem speet, dat hij haar voor niets gestoord had. Hij snoof vervaarlijk toen ze in de lift stapten. „We zijn geen steek verder geko men", zei hij. „Ik geloof dat ze ons veel meer had kunnen vertellen als ze maar had gewild". „Het is zonde en jammer", voegde hij er sarcastisch aan toe. „Zo'n aardig mens helemaal door Conquest bedor ven! Voordat ze hem kende had ze nog nooit een leugen verteld daar verwed ik mijn laatste dubbeltjes onder! Bergen beklimmen! Bah!" In de auto ging Davidson achter het stuur zitten en reed terug naar Scotland Yard. „Waar zijn ze naar toe, denk je, Bill naar Wales?" „Wat klets je nou?" „Ze zei toch iets over een lange reis „Ze wilde ons alleen maar op het verkeerde spoor brengen". „En bergen hoge bergen. De dichtstbijzijnde bergen zijn in Wales en die zijn nog niet eens hoog. Je denkt toch niet dat Conquest met plannen voor de Everest in zijn hoofd rondloopt?" Williams tierde. „Vanavond ben ik niet in een humeur voor grappen, Mac", zei hij. „Ik wou dat ik wat verder gekomen was. Maar ze hebben daar allemaal een klap van de molen te pakken... je kunt ze geen van allen vertrouwen... Wacht eens!" Williams stond op het punt een be roerte te krijgen. „Voel je ie niet Davidson bezorgd. Maar Williams pakte zijn arm beet. „Ze hield ons niet voor de gek, Mac", bracht hij er opgewonden uit. „Ber gen beklimmen f Er wordt me Ineens iets duidelijk". „Maar wat dan?" „Het huis van Freane staat op een hoge heuvel! Je kent de manier waarop Conquest over alles een grap je maakt! Ze zijn naar Beaconsfield, Mac naar Freanes huls!" „Dat lijkt me verdacht", zei David son. „Met z'n drieën naar Freane' Daar steekt iets achter". „We gaan er direct naar toe!" ze: Williams voortvarend. Ik zal hem voor eens en voor altijd afleren zich in politiezaken te mengen". „Maar we zijn er niet helemaal zeker van". „Ik voei me er zeker genoeg van!" onderbrak Williams hem op grim mige toon. „Conquest op weg naar Freane voorspelt niet veel goeds. En daarom gaan wij er nu ook naar toe, en... direct!" XVII Er heerste nu weer een ruisende stilte die alleen door het gefluister van de wind overstemd werd. Nor man Conquest grinnikte even. „Mooi!" zei hij op gedempte toon. „Het had niet beter kunnen verlo pen, Pixie!" „Dat zie ik niet in", fluisterde Joy. „We zitten weer in precies hetzelfde schuitje als eerst. Hoorde je niet hoe de deur in het slot viel? En nu is Freane daar beneden! Wie weet wat of hij van plan is! Je zei daarnet zelf dat hij, in het nauw gedreven, tot alles in staat is. En we kunnen niets doen om Penny en haar vader te helpen". „Ze heeft gelijk, mijnheer", fluister de Livingstone bijna onhoorbaar. „Ik hoorde die deur ook in het slot val len. Het is nu te laat, maar waarom pakte U hem niet bij zijn kladden toen U de kans had?" „Winden jullie je maar niet zo op", kwam Conquests rustige stem. „Alles is in orde. Om te beginnen was de man die de schuilkelder inging Freane niet; en in de tweede plaats droeg hij een of ander pak waar schijnlijk eten. Als dat zo is komt hij zo weer terug". „Maar daar zijn we niet zeker van" zei Joy vlug. „Misschien heeft Frea ne die man wel bevolen Penny te martelen, je weet maar niet en wc staan hier zo onbeholpen..." „We staan hier helemaal niet onbe holpen", zei Norman. „Het is lief van je om zó over Penny in te zitten, Pixie. maar het is beslist, niet nodig. Als Freane iets dergelijks van plan is, dan doet hij het zelf. Hij zou het nooit aan een ander toevertrouwen". „Waarom ben je er zo zeker van dat die man Freane niet was? We kon den zijn gezicht niet eens zien, zo donker was het". „Maar we konden hem wél horen lo pen en hij had een veel lichtere en vluggere tred dan Freane", ant woordde Norman. „Je moet ook niet vergeten dat Freane vanavond men sen heeft en dus moeilijk weg kan. Pas als zijn gasteri vertrokken zijn en het personeel ter ruste is, krijgt hij de kans om hierheen te komen. Onder het gesprek waren ze naar de voorkant van het tuinhuisje gelopen en Conquest ging hun weer voor naar binnen. ,Het is allemaal heel eenvoudig", ;ing hij verder. „We wachten hier otdat hij terugkomt; dan grijpen we hem, binden hem vast en nemen hem zijn sleutel af. Daarna gaan we naar beneden en helpen die twee daar om te ontvluchtend „Is het wel zo eenvoudig als je denkt?" vroeg Joy. „Kinderwerk, zo'n man te overrom pelen...", „Daar heb je 'm!" fluisterde Living stone opeens. Hij had gelijk. Joy trok zich snel in een hoek terug terwijl Norman en Livingstone zich aan weerskanten van de deur opstelden. Een doffe klik en de deur sprong zachtjes open. Het licht op de trap scheen op een grote gestalte in uniform. Voordat Conquest het verhinderen Kon had de man de deur weer achter zich dicht gemaakt; maar in die korte tijd zag Norman dat de deur wel drie duim dik was. „Heeft juffrouw Appleton een plezie rige rit gehad?" vroeg Norman on verwacht. De spottende stem, die in het don ker tot hem doordrong, gaf Stevens zo'n schok dat hij een ogenblik ver lamd van schrik was. „Maak eens even licht, Pixie", zei Norman. Het licht van haar zaklantaarn scheen op het angstig-witte gezicht van Stevens, er stonden zweetdrup pels op zijn voorhoord. Maar er ge keurde iets wat men niet had ver wacht. In zijn angst reageerde Ste vens vlug en hij stortte zich met febalde vuisten naar de plaats waar ie stem vandaan was gekomen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6