A. Markusse, drukker te Wissenkerke Zuiveringsinstallatie voor het Middelburgse zwembad WITTE KRUIS „PIKANT VERLOF IN PARIJS", EEN AMUSANTE GESCHIEDENIS IDEEËNBUS VOOR PERSONEEL VAN GEMEENTE MIDDELBURG EVEN NADENKEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 D RAM MARKUSSE uit Wissenkerke op Noord- Beveland is een van die mar kante figuren, die vaak on bewust een leidende, stimule rende rol spelen in de ge meenschap, waarin zij zijn opgegroeid en waarin zij werken. De heer A. G. M. Markusse, die men daar als „Bram" kent, was, en is nog, de „drukker" van Wissen kerke. Maar hij was veel meer. <YH arfzAuie figuren in /deire Zeeuwse genteen schappen Zo was hij een man, die, zo een fotograaf verwoede pogingen deed om een bestuur of organisatie- groep als een keurig gezelschap te vereeuwigen, steeds buiten schot wist te blijven. Tegen de tijd, dat de fotograaf zijn werk deed, moest Bram altijd even weg. Omdat hij niet van die dingen houdt. Het ligt hem niet om stijf jes op zo'n hóógst keurige foto te komen. Daarom zijn er maar wei nig negatieven in omloop, waarop de markante kop van de heer Markusse te vinden is. Het had derhalve heel wat voeten in de aarde, eer de hierbij gepubliceer de foto kon worden vervaardigd. In die afkeer van het burgerlij ke plaatje-met-het-hele-bestuur ligt iets van Markusse's karak ter besloten: hij houdt ervan, de dingen van hun overbodige fran je te ontdoen. Hij behoort tot die figuren, die door deze franje heenzien, kritiekloos afstand nemen om met een beminnelij ke glimlach te beschouwen. Hij distancieerde zich van de ui terlijkheden van het gemeen schapsleven en dat stempelde hem tot een man, die zijn eigen denk beelden over de „verenigiugsge- dachte" had. Hij heeft zoveel gemeenschapszin, dat er voor hem eigenlijk geen vereniging nodig is. Hij is de ver eniging zelf. Het is voor hem een samengaan, dat spontaan wordt geboren. Zoals hij altijd klaar staat om zijn hulp aan te bieden. Daarom zegt men van hem, dat hij een reuze aardige kerel is en dat hij het meent, als hij iets doet, dat het voor hem een zaak van het hart is. Daaruit wordt zijn beminnelijkheid geboren. Een beminnelijk maar tegelijk als er op aankomt, een on verzettelijk mens. En voor al: een moedig man. Daarvan kunnen zijn oud-kampgenoten ge tuigen, toen hij tijdens de Duitse bezetting hij was" toen een ac tief illegaal werker in Vught werd geïnterneerd. Was deze epi sode tekenend, zij schiet tekort om een totaalbeeld van „Bram" Markusse te geven. Dan moet men teruggaan naar Noord-Beveland, naar Wissenker ke, waar hij in augustus van 1897 werd geboren. Twaalf jaar was hij, toen hij officieel bij zijn vader in dienst trad in dienst van het bedrijf, dat hij later zelf zou besturen en dat hij thans langzamerhand aan zijn zoon overdraagt. Het meest karakteristieke van dit drukkersbediijf is wel de we kelijkse uitgifte van het „Noord- Bevelands Nieuws- en Adverten tieblad", dat aan zijn 63e jaar gang bezig is. Tot voor kort was •de heer Markusse hiervan de ver slaggever, de hoofdredacteur, de zetter, de lay-out man, de opma ker en de drukker. De administra tie deed hij „er bij"; dit werk heeft hij thans nog niet overge dragen. Zijn artikelen betekenden vaak de stimulans voor tal van Noord- bevelandse initiatieven, zoals de oprichting van het comité „De Noord-Bevelandsc" brug, dat se dert 1932 Markusse werd zelf bestuurslid heeft geijverd voor een vaste oeververbinding met Zuid-Beveland. En niet zonder succes, want de dag vóór het uit breken van de Tweede Wereld oorlog werd de brug aanbesteed... De oorlog kwam, de ramp kwam en het daaruit voortvloeiende Deltaplan maakten de activiteiten van het comité overbodig. Maar zo er binnen enkele jaren geen twee wegen vanaf Walcheren en Zuid-Beveland naar Noord- Beveland zouden, voeren, dan zou Markusse de laatste drup pel drukinkt uit zijn bedrijf benutten om op de noodzakelijk heid van een brug te wijzen Dan zouden er weer audiënties volgen bij de betrokken minister en „gevechten" met Gedeputeerde Staten, zoals Markusse die met zijn comité in de vooroorlogse ja ren zo aardig kon leveren. Hield hij zich op dit punt in de verga deringen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden wat rustiger, zijn geest, voldoende commercieel geschoold, was weer slagvaardig, toen het om de oprichting van tje V.V.V. op Noord-Beveland ging. Toen B. en W. van Wissenkerke hiertoe eenmaal de stoot hadden gegeven, werd Markusse dat was in 1955 secretaris. Mar kusse gelooft in de toekomst van Noord-Beveland, zoals hij ook geloofde, dat de muziekvereni ging „Apollo" nieuwe instrumen ten en uniformen zou krijgen. Maar Markusse is er de man niet naar, om zelf over die dingen te vertellen. Vraagt men daarnaar, dan zegt hij dat het allemaal zo lang geleden is en dat hij het niet meer weet, dat hij het kwijt is. Geloof er maar niets van. Zijn haar mag dan ver grijsd en gedund zijn, het staat nog recht en weerbars tig overeind. Net als Bram Markusse zelf. Een beetje stug, maar ook vriendelijk en beminnelijk. En bovenal een optimist. t Advertentie.i B, EN W. OVERWEGEN DE iChtg, PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Kapelaan Mabesoone uit Hulst benoemd te Hansweert Na zeven jaar in de parochie Hulst werkzaam te zijn geweest is kape laan L. Mabesoone thans overge plaatst naar Hansweert, waar hij tot pastoor is benoemd. In zijn Hulster periode ia de kape laan een geziene figuur geworden doordat hij geestelijk adviseur van verschillende verenigingen was. Ook de ouden van dagen kregen zijn bij zondere aandacht. De tot pastoor be noemde kapelaan is geboortig uit Oostburg. In 1932 werd hij door de bisschop van Breda. mr. D Hop mans, tot priester gewijd. Pit-Betonmortel-Centrale vestigt zich in Goes De Pit-Beton N.V. te Middelburg zal aan de Westhavendijk te Goes tegen over de gasfabriek, de tweede Pit- Betonmortel-Centrale oprichten. Zo als bekend is men op het ogenblik bezig een dergelijke centrale in Mid delburg te bouwen. De heer C. Pieters, de directeur van de Pit-Beton deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, dat het bedrijf op 15 februari 1960 beton zal leveren. Met deze centrale is het mogelijk het beton bedrijfsklaar op de bouwwer ken te bezorgen. Daarvoor zullen drie speciaal geconstrueerde druk-mixers, die de in de centrale gesorteerde be- tonbestanddelen al rijdende mengen, worden ingeschakeld. Het bedrijf zal voorlopig aan 5 ar beiders onder wie 3 chauffeurs werk bieden. Deze arbeiders zullen in Goes worden aangeworven. De Pit- Betonmortel-Centrale kan later al tijd naar het industrieterrein aan de haven verhuizen. De v faciliteiten, voortvloeiende uit de aanwijzing van Goes als ontwikkelingskern, zijn op dit bedrijf van toepassing. Voorstel van de raad om tot deze aanschaf over te gaan ER ZIJN TOT EN MET deze zomer nog geen ernstige ongelukken ge beurd gedurende de vijf jaar, dat het Middelburgse zwembad aan de Poe- lendaelesingel thans in gebruik is. Verwonderlijk zou dat echter bepaald niet zijn, want het water in dit zwembad is bijzonder troebel. Men kan hoogstens 25 tot 30 centimeter diep het water in kijken. Badmeester 1». Bosdijk en „juf" mevrouw Simonse hebben dan ook een bijzonder verantwoordelijke taak: immers in welk deel van het bad moet gezocht worden wanneer er iemand zoek is? Het is niet te zien! Een Middelburgs zwembad met helder water is noodzakelijk voor veiligheid en hygiëne van de zwemmers. Hiervan is ook het gemeentebestuur doordrongen. B. en W. van Middelburg hebben de raad namelijk verzocht een principe besluit te nemen voor de aanschaf van een zuiveringsinstallatie, waarmee rond f 94.500 is gemoeid. Tot nu toe werd het water voor het zwembad met een pompinstallatie uit het kanaal gepompt, maar deze toestand is niet ideaal te noemen. Wel werd er steeds nieuw water in het zwembad gebracht, zodat er een circulatie van vers kanaalwater in het bad kwam. Vooral op hoogtijda gen werkte de pomp onafgebroken. In acht uren werd dan al het water in het zwembad ververst, hetgeen oók wel nodig was voor de honder den zwemmers, die hier in de afge lopen warme zomerdagen verkoeling trachtten te zoeken. Wel moest men hierbij steeds voor zichtig zijn' Wanneer er bijvoor beeld olio of andere onreine zaken op het kanaalwater dreven moest de pompinstallatie mol voorzichtige hand bediend worden anders kreeg men deze smerigheid ook in het bas sin- Gelukkig heeft men van het pompgeinaa! deze zomer geen last ondervonden. Daarvoor was het te droog. Wanneer bij een regenachtige zomer dit gemaal in het kanaal loost dan moet men er echter voor oppassen, dat het bad geen modderwater bin nenkrijgt. Gissen Een anderprobleem vormen de zwemlessen in dit haast ondoorzich tige water. De benen der leerlingen zijn haast niet te onderscheiden, zo dat de instructeur maar moet gissen of de beenbewegingen goed worden uitgevoerd. Wanneer de gemeenteraad even wel besluit tot het aanbrengen van een zuiveringsinstallatie over te gaan waarbij bovendien van zout op zoet wuter wordt overge schakeld zal al dit leed tot het verleden behoren. Volgens het plan moet deze installatie in een ge bouwtje achter het kinderbad ko men aan de kant van de Blauwe Dijk. Het merendeel der installatie zal onder de grond komen in ver band met het gebrek aan ruimte. Voor de aanleg van deze installa tie zal het zwembad aan deze zijde ook een kleine uitbreiding onder gaan. Om de hygiëne verder te bevorderen zouden B. en W. ook willen overgaan tot het aanbrengen van overstorten voor het drijfvuil in de bassinhoeken van het diepe bad, De kosten hier van bedragen rond f 1500,Deze overstorten zullen bestaan uit inke pingen in de opstekende betonnen rand ter hoogte van het wateropper vlak. Door de golfslag wordt in deze hoeken net dat kleine beetje water over de rand gespoeld waarop het vuil drijft Ideaal Ideaal zouden overstortgoten zijn, zoals die in de meeste zwembaden worden aangetroffen. Deze bestaan uit een kleine betonnen rand die over de hele lengte aan de binnenkant van het bassin precies gelijk ligt met het wateroppervlak. Elke golfslag in het bad doet het bovenste laagje water in deze goot spoelen, die dit water afvoert. Afgezien van het feit dat het aanbrengen van deze goten in de bestaande inrichting zeer kostbaar zou zijn, is de behoefte daaraan bij de aanwezigheid van de zuiverings installatie, die de doorstroming van het water bevordert, veel minder ur gent. aldus het college in zijn ad vies. Wel adviseren B. en W omover te gaan tot het aanbrengen van de reeds eerder genoemde overstorten in de betonnen rand in de bassinhoe ken, waar het. meeste drijfvuil zich ophoopt, zodat dit in het vervolg ge makkelijk kan wegstromen in de goot die om het bad heenloopt. Eerste proefneming Ook hebben B. en W. hun gedachten laten gaan over het schilderen van de onderwaterbetonwanden en de vloeren van het grote bassin en het kinderbad. Volgens een voorzichtige raming zou hiermee nog eens onge veer f 10.000 gemoeid zijn. Het col lege wil deze uitgave voorlopig nog buiten beschouwing laten, omdat de dienst gemeentewerken is opgedra gen daarmee eerst proeven te ne men. De zwominstructeur heeft het bad hiervoor reeds grotendeels laten leeglopen. Do geschilderde bodem en wanden zullen ook de helderheid van het water bevorderen en geven bo vendien een prettiger aanzicht dan de gramv-grijze betonnen bassin- wanden en -bodem. Al deze uitgaven zullen zeker geen overdaad betekenen, want de veilig heid wordt ermee gediend. Kantongerecht Tholen Motorrijder hield niet voldoende rechts Het kantongerecht van Zierikzee heeft te Tholen, vrijdagmiddag een korte zitting gehouden. Er werd een aanrijdingszaak behandeld. De auto van de heer L. H. inspecteur van een Levensverzekering maatschappij was bij het gemeentehuis te Stave- nisse aangereden, toen de motorrij der J C. R. uit Rotterdam, die uit tegengestelde richting kwam en in de onoverzichtelijke bocht niet vol doende rechts had gehouden zodat hij de personenauto van H. niet meer kon ontwijken. De verdachte R. was niet verschenen. Hij had een brief geschreven en daarin gezegd, dat hij wel voldoende rechts had gehou den. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop achtte uit de getuigenverklaringen van H. de schuld voldoende bewezen en veroordeelde R. bij verstek tot 25 boete of vijf dagen hechtenis met toewijzing van de civiele vorde ring ten bedrage van 83.30, die H., namens zijn maatschappij had inge diend. De kantonrechter mr. W. E van Vloten vonniste comform. Verpleegsters behaalden diploma A Bij het te Vlissingen gehouden exa men voor het diploma A-ziekenver- pleging slaagden de verpleegsters zr. C. W. Andriessen, C. Bommeljé, E. Davidse. P. W. de Groene, M. van Roon en J. Vos, die hun opleiding ontvingen in het Chr. Ziekenhuis „Bethésda" te Vlissingen en aan de zusters G. de Booij, T. Geraerdts, M. van Rosmalen, L. Straver, C. v. cl. Meer en M. Chiara (L. Wansiiik), die hun opleiding hebben genoten bij het ziekenhuis „St.-Joseph" te Vlis singen. FILMS IN ZEELAND „Slag om de V 1" berust op ware feiten Tony Curtis als grapjas in de uni form van een Amerikaanse korpo raal is een geheel nieuwe belevenis. In „Pikant verlof in Parijs", Grand (Goes) en Alhambra (Vlissingen) kan men Curtis als zodanig aan schouwen. Korporaal Hodges zit hoog en droog en nogal koud boven dien met 103 andere militairen in Alaska, waar zij al zeven maanden ver van de beschaving denken aan het plezier, dat zij in de grote steden zouden kunnen beleven. Wanneer tenslotte één man met verlof mag is Hodges de gelukkige. Psychologen van het leger hebben bepaald, dat zijn kameraden zo van het „vol maakte verlof" van Hodges zullen meegenieten, dat dit ook voor hen een soort verlof zal zijn. De handige Hodges weet zich uitste kend te vermaken in Parijs, want natuurlijk is voor deze gelegenheid de keus gevallen op de lichtstad. Voor de volmaaktheid van Hodges' verlof zorgden twee jongedames, na melijk luitenant Vicki Loren (Janet Leigh) en de filmster Sandra Roca (Linda Cristal). Parijs is voor de zo veelste manier de achtergrond voor een dergelijke amusementsfilm en de bezienswaardigheden zijn op de conventionele wijze gefilmd. Het ge heel is in kleuren en als ontspan ning niet onaardig. Electro (Middelburg) vertoont „De slag om de V I", een film die gebaseerd is op het boek „They saved London" van Bernhard Newman, waarin de schrijver au thentieke gegevens verwerkte over Hitiers aanval op Londen met zijn „geheime" wapen, de V I. Het verhaal speelt niet in Londen, maar in het door de Duitsers bezete Polen, waar de geheime wapens wer den vervaardigd. Engelse acteurs en actrices spelen de rollen van de Pool se verzetslieden, die er in slaagden een V I naar Londen te brengen. Het is een spannende rolprent, waarin goed wordt geacteerd door Michael Rennie en Patricia Medina. Ook Himmler komt even op het witte doek, uitgebeeld door Julian Somers. Met hun acteertalent beheersen John Wayne en Sophia Loren het witte doek in „De dochter van de woestijn" een film, die overigens op een vaak gebezigd gegeven berust. Beiden ma- VOORSTEL VAN B. EN W. Premies van f 10 tot 250 voor goede ideeën B. en W. van Middelburg htelleu de gemeenteraad voor om over te gaan tot de instelling van een ideeënbus voor het gemeenteperso- neel. Het college zou voor goede ideeën premies beschikbaar willen stellen variërend van f 10 tot f 250. Premies boven 100 zouden B. en W. slechts willen toekennen wan neer een idee een uitzonderlijk voor deel voor de gemeente oplevert- Ver der zouden volgens het collego aan moedigingspremies toegekend kun nen worden, wanneer een idee niet kan worden verwezenlijkt, omdat bij voorbeeld blijkt dat een andere ge dachte nog heter kan wórden gerea liseerd, dan weJ in het geval dat de inzender veel hand- en/of drukwerk heeft verricht om tot zijn voorstel te kunnen komen. In een toelichting bij het voorstel wijzen B en W erop. dat de naam ideeënbus wordt gegeven aan een ^el'ng. volgens welke de werkne mers het recht hebben telkens, als zij menen een verbetering in de gang van zaken te kunnen aangeven, daartoe hun voorstellen in te dienen. Deze voorstellen kunnen betrekking hebben op alles, wat met de dienst of het bedrijf in nauw verband staat. l)o voordelen, die men met een ideeënbus beoogt te venverven, kunnen van tweeërlei aard zijn- Ten eerste kunnen zij van mate riële beteknis zijn, indien zij lei den tot een betere werkindeling of werkwijze, dan wel tot bepaal de besparingen. Voorts kan de ideeënbus een bijdrage leveren tot verbetering van de arbeids verhoudingen. Meer begrip De gelegenheid, aldus B. en W., om zich met denkbeelden tot de leiding te richten betekent een versterking van het bewustzijn, dat het personeel kan meewerken aan de goede gang van zaken in het bedrijf. Bovendien kan hierdoor bij de werknemers meer begrip ontstaan voor de pro blemen, waarvoor de leiding zich ge steld ziet. Ook de werkgever kan hierdoor wellicht meer inzicht Krij gen in de wijze, waarop de werk nemers tegenover tal van problemen staan, hoe zij hun werk zien en wat zij er van verwachten. De inzendingen kunnen geschie den dopr de ambtenaren, beneden de ranè van commies of tech- nisch-ambtenaar. Van de ambte ken deel uit van een expeditie in de Sahara en het landschap, dat een verschrikkelijke eenzaamheid sugge reert, heeft men knap ondergeschikt gemaakt aan het verhaal. Jaloezie en haat roepen spanningen op in het gezelschap, dat zich onder leiding van Paul Bonnard (Rossano Brazzi) schijnbaar doelloos door het zand sleept. Te zien in Luxor (Vlissin gen). Eveneens in de woestijn speelt zich „Helden van de woestijn" af, een spannende historie, waarin de ver moeienissen en de ellende van de woestijnoorlog suggestief worden af geschilderd. Te zien in Schouwburg (Middelburg). De Western „Met bloed geschreven" speelt in bet jaar dat do burgeroor log tussen het noorden en het zuiden van de Verenigde Staten uitbrak. De tegenstellingen tussen noordelijken en zuidelijken, in deze film nog ver enigd in fort Union, beginnen zich steeds duidelijker af te tekenen en tenslotte komt het tot een breuk. Andie Murphy en Robert Sterling vertegenwoordigen beide partijen in „Met bloed geschreven", Joan Evans is de jongedame, die kiezen moet, zo als dat bij Westerns vaker liet geval is. De film wordt vertoond in het zondagmiddagprogramma van Grand (GOCB) Horizontaal: 2. nauwkeurig: 7. ele ment, afk.; 9. paling; 10. lidwoord; 11. bep. stof; 14. nauwelijks; 17. meisjesnaam; 18. van bep. gaas ge maakt; 19 naam voor de Fransen; 21. lichtzinnig; 27. reeks; 28. schan de; 30 vishaak; 31. opening; 32. Gouverneur-Generaal; 33. koeien; 35. element, afk.; 36. gcmeenteweldc. Verticaal: 1. naam v. bekende limo nade; 3 minder worden; 4. zegt de ozel!; 5. Griekse wijsgeer; 6. stad in Zwitserland; 8. ontwikkelingsstadi um v. e. insect; 10. Scandinaviër; 12. plaats in Gelderland; 13. meisjes naam; 15. Mij ter Uitvoering v. Zui derzeewerken; 16 snipachtige vogel; 20 sneeuwschaats; 21. soort kabel jauw; 22. -sta: middagdutje; 23. zelf; 24. noodzaken; 25. windrichting, afk.; 26. plezier, (spreekt.); 27. le gende; 29. stuk (chocolade); 34. ri viertje bij Dokkuin. naren ln de middelbare en hogere rangen verwachten B en W. van zelfsprekend, dat zij hun initia tieven naar voren brengen Daar dit echter veelal onafscheidelijk verbonden is met de door hen beklede functie, zouden B. en W. dit buiten de ideeënbus willen houden Overigens bestaat op grond van het ambtenarenreg lement de mogelijkheid aan deze ambtenaren een gratificatie toe te kennen op grond van bijzonder loffelijke dienstverrichting of buitengewone toewijding. Teneinde een onpartijdige beoorde ling van de ingezonden Ideeën te verkrijgen moet een commissie Inge steld worden, die bestaat uit twee leden van de raad. een technisch ambtenaar 'n administratief ambte- ir en als voorzitter de chef van de secretarie-afdeling. Wanneer de raad met het voorstel akkoord gaat, treedt de regeling op 1 januari 1960 in werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4