if Eerste Zeeuwse „vruchten van veevoeder-actie afgeleverd imn Zeeuwse Almanak HOBBY SETS RECTOR VAN G0ESE LYCEUM OFFICIEEL GEÏNSTALLEERD BURGEMEESTER OPENDE GOESE LANGE VORSTSTRAAT Agenda PBOVINOIALE OOüR4 NT ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 TRANSPORT VANUIT ST. PHILIPSLAND Zeventien legerwagens reden 65 ton bietenkoppen naar „droge" gebieden ZEVENTIEN zware leger vrachtwagens hebben Vrijdag het eerste vee voer, dat Zeeuwse landbouwers voor de door dé droogte getroffen gebieden beschikbaar hebben gesteld, vanuit Sint Philipsland naar het dorpje Ame rica in Noord Limburg gereden. Zeventien legertrucs, die omstreeks het middaguur in de stille Voorstraat in het dorpje Sint Philipsland met hun zware motoren de tocht „inluiden", die ongeveer 65 ton bietenkoppen met blad naar oostelijk Noord-Brabant en Limburg zonden brengen, de gebie den, die de Zeeuwse landbouwers van veevoeder zullen voorzien. Dit eerste transport, spontaan geschonken door de boeren van Sint Philipsland, had een waarde van zevenduizend gulden. Spoedig zullen ook uit andere delen van Zeeland transporten Veevoer naar de getroffen gebieden vertrekken. Aanstaande maandag verzorgt het Nederlandse leger het vervoer vanuit Nöord-Beveland; dinsdag is de karavaan weer op Sint Philipsland te vin den. De offervaardigheid van de Zeeuwse boeren, zelf eenmaal door agrarisch Nederland te hulp geschoten, toen in 1953 Zeeland door de ramp werd ge troffen, is bijzonder groot. Dat bleek bij voorbeeld uit de bijeen komst, die de boeren van St. Phi lipsland voor een bespreking van dè veevoederactie belegden. Dat er ge holpen moest worden, stond voor ie der als een paal boven water. Men was het ook spoedig eens over de te volgen lijn: iedere grondeigenaar zou de veevoeder opbrengst van. één ha bieten, zulks met een minimum tegen waarde van 250,beschikbaar stéllen. Zoals elders in het land reeds ge schiedde, zorgde ook hier het le- leger ervoor, dat het transport geen verdere kosten met zich mee zal brengen. Restte uiteraard nog de vraag, naar welk gebied het veevoer het beste kon worden gedirigeerd. Hierbij ging het er uiteraard om, het transport over een zo kort mogelijke afstand te laten geschieden. Daarom is het logisch, dat Holland Gelderland te hulp komt en Zeeland het op dezelf- Advertentie) Er was eens een meisje in Laren. Die was voor haar uitzet aan 't sparen. Ook TIP sloeg ze in.. Een heel goed begin. Om later de vree te bewaren! n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. H. V.. Maastricht óntv. 1 £1. TIF -r 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Is'we. li mericks inz. aan H. Bootz A'dam. de breedte liggende oost Noord-Bra bant én Limburg. Als het nodig is. en daar ziet het ze kér naar uit. zullen de boeren van Siiit Philipsland nogmaals de op brengst Van één ha bieten voor hun Ïetroffen collega's afstaan, ijdens de genoemde vergadering werden trouwens nog tien ton stro, Wordt déze winter verzonden en een bedrag van 1000 geschon ken. Vrijdagmorgen vroeg, omstreeks acht uur, reden de zeventien legerwagens het schiereiland Sint Philipsland op. Hier was het de heer G. J. de Jager uit Sint Philipsland. de voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap, die de organisatie van de actie in handen heeft, die de auto's over de verschil lende bedrijven „distribueerde" en weldra waren militairen in werkkle ding over het gehele schiereiland druk in de weer met het laden van de vrachtauto's. Eenmaal geladen reden de wagens naar de Voorstraat in Sint Philipsland. waar de met biètenkoppen en blad hoog opgetaste vrachtauto's weldra het dorpsbeeld beheersten. In twee colonnes ver trokken de auto's in oostelijke rich ting, één even voor het middaguur, één kort er na. Druppel Een imponerende stoet, waarvan de voor de koeien in de getroffen gebieden zo kostbare last echter 'n druppel op een gloeiende plaat be tekent, zoals de. heer De Jager nog verzekerde. Veertig koeien eten zich namelijk in een uur tijds gemakkelijk door een ton bieten koppen heen De veehouders op de droge zand gronden zullen daarom ieder trans port, dat nog uit Zeeland zal volgen, met gejuich inhalen. De organisatie van deze hulpactie is zoals bekend in handen van de be stuurscommissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap, waarin samenwerken de VAN TOT olijfje BESTE BIERTAPPERS.... Het is de Zeeuwse kampioenen bier tappen, het echtpaar Verstraeten van café-restaurant „Casino" in Breskens en de heer F. Koulen van „Porgy and Bess" in Terneuzen niet gelukt om de landstitel te behalen. In de categorie teams streden in to taal 45 deelnemers in Amsterdam om de eer, in de categorie eenmans zaken zetten 43 biertappers hun bes te beentje voor. Vier uur duurde de strijd en in die tijd verliet 140 liter gerstenat het fust en werd een groot aantal flesjes leeggeschonken in de glazen van de juryleden. De toe schouwers dat waren er nog heel wat kregen er dorst van. Dc heer Koulen was weinig gelukkig en reeds in de eerste ronde werd hij uitgeschakeld. De heer en mevrouw Verstraeten „overleefden" de derde ronde, maar in de halve finale maak ten zij een klein foutje. Er was naar het oordeel van de, lang niet gemak kelijke, juryleden te veel schuim op het glas bier. dat zij de heren voor zetten en daarmee ontging hen de kans op de prijzen. De eerste prij zen gihgen tenslotte naar de kam pioenen uit Leeuwarden en Kerkra- de. De heer M. Siemonsma uit de Friese hoofdstad werd landskam pioen in de afd. eenmanszaken, de he ren J, Austen en A. Schulteis uit Kerkrade verwierven de meeste pun ten in de ploegenafdeling. HAVEN IS AFGESLOTEN. De oude haven van St. Annalattd bestaat niet meer. De nooddam, waarachter straks een definitieve dam zal worden gelégd, is vól- HERINDELING... De grenswijzigingplannen, die in de maak zijn voor gemeenten op Wal cheren en Schouwen-Duiveldnd, Vor- mèn zo hier en daar wel stof tot spreken. Dat niet een ieder volko men de .gevolgen van die grenswij zigingen kan overzien, is duidelijk. Die 'beide dames op Schouwen-Dui veland konden het til ieder géVdl niet. Dat zat zo. Een mevrouw uit Zon- nemalre was op bezoek bij haar vriendin in Noordgouwc en ook lij lens die visite kwam onder een kop ie thee de gemeentelijke herindeling ter sprake. „Ja, sprak dé mevrouw uit Zonnemaire, „ja, nu z'ullèn we lus binnenkort in één dorp wonen". Haat vriendin dacht'even na toen sprak ze opgetogen: „Zal dat even gezellig toorden!".,. tooid en sluit liet havenbassin hermetisch af van het open wa ter. De nieuwe haven is reeds ge deeltelijk opengesteld. Wanneer straks het oude havenbassin ge heel gedempt wordt zullen de be woners van de hulzen rond de ha ven niet langer bang behoeven lo zijn voor natte voeten. Bij hoge vloeden kwam het namelijk nogal eens voor, dat het water de wo ningen binnenliep, wat wellicht niemand apprecieerde. MAALTJE De heer K. M. Priem uit Tholen, die dezer dagen in zijn tuintje 'n „maal tje" kroten wilde oogsten, was vlug klaar, toen hij een rode biet, alias kroot „opdiepte", die een lengte had van 62 centimeter. De flink uit de kluiten gewassen kroot woog 2600 fram, een gewicht waar een rode iet trots op mag zijn. VREEMDE VOGELS.. Het dierenpark te Stavenisse, dat een groot aantal vogels herbergt, die men in Zeeland niet iedere dag tegenkomt, heeft zeven nieu we gasten ontvangen. Het zijn twee goudfazanten en vijf Japan se parelhoenders. LANGE STAART De gevolgen ran de droogte openba ren zich overal in de natuur. De sui kerbieten bijvoorbeeld hebben lange re wortels dan normaal om het grondwater mee uit do diepte te zui gen. De landbouwer, de heer C. Ge luk uit Wissenkerke, rooide dezer dagen in de Vlietepolder zelfs een exemplaar met een wortelstaart van 75 centimeter lengte. De heer Geluk wist de biet zonder de „staart" te breken uit de grond te halen. t Advertentie) Z.L.M.. de C.B.T.B. en N.C.B. en de drie landarbeidersorganisaties die daartoe samenwerken met de plaat selijke bureauhouders van de P. V. en de districts- en plaatselijke com missies van het Landbouwschap. Hooi, stro en voeraardappelen komen ook in aanmerking om ingezameld te worden. Voor het geld, dat thans alom wordt bijeehgebracht, zal waar schijnlijk krachtvoer worden aange kocht voor het vee op dè getroffen bedrijven. Ook zal in Zeeland de mogelijkheid worden geopend vee in te scharen van deze bedrijven, waarbij echter zal worden uitgegaan van gezonde dieren op gezonde bedrijven. De die ren, die naar Zeeland komen, zullen vooraf worden gekeurd. Met de voorzitter van de geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap, de heer G. J. de Ja ger (rechts) uit Sint Philipsland als gids maakten vrijdagmorgen zeven tien militaire vrachtwagens een rondgangover Sint Philipsland, waar bietenkoppen werden geladen voor de getroffen veeteeltbedrijven in oostelijk Noord-Brabant en het noorden nan Limburg. De chauffeurs hadden wel een rokertje verdiend en de heer De Jager liet zich ook niet onbetuigd (Foto P.Z.C.) Advertentie Vlissingse Keersluisbrug kreeg schade van „Afros" Het liberty-schip „Afros", dat don derdag zijn ligplaats tegenover het Middelburgse station heeft verlaten om naar Rotterdam gesleept te wor den, heeft bij het passeren van de Vlissingse Keersluisbrug Schade aan gericht aan het remmingswerk van déze brug. De omvang van de scha de is echter nog niet vastgesteld. Rijkswaterstaat heeft de zaak in on derzoek. NA ONTVANGST IN AULA Een hartelijk welkom voor dr. J. S. Bartstra jr. Hot lerarenkorps en de leerlingen van het Goese lyceum hebben vrij dagmorgen hun nieuwe rector, dr. J. S. Bartstra jr. uit Haarlem, bij zijn komst op school een hartelijk wel kom bereid. Dr. Bartstra is zoals bekend de opvolger van wijlen nu-. W. G. F. Snijders, die vorig jaar tengevolge van een hartaanval is overleden. De nieuwbenoemde rector werd tijdens een bijeenkomst in het gymnastieklokaal van het lyceum officieel in zijn functie geïnstalleerd. In do verschillende redevoeringen werd daarbij niet alleen een Welkom toegeroepen aan dr. Bartstra en zijn echtgenote, maar ook werd dank gebracht aan de héér J. v. d. W'ou- de, die meer dan een jaar het rec toraat heeft waargenomen. Do verschillende sprekers gingen in hun rede ook nader in op de nieuw bouw. Zoals de zakèn thans staan, zal binnenkort de bouw vaü het nieuwe lyceum aan de Van Dussel- dorpstraat worden aanbesteed. De leerlingen van de school hadden de ochtend vrij gekregen om de in stallatie van de niéuwe rector voor te bereiden. De genodigden werden om kwart over tien in de aula ont vangen en een kwartiertje later to gen zij naar de gymnastiekzaal. Be halve de leerlingen en de docenten waren aanwezig de coördinerèhd in specteur van het middelbaar en het voorbereidend hoger onderwijs, dr. J. Chr. P. de Boer, de rayon-inspec teur dr. B. J. J. Duneken, het college van B. en W., uitgezonderd wethou der Bouwman, het curatorium en de commissie van toezicht, tal van rec toren en directeuren van Zeeuwse middelbare scholen en het bestuur van de oudervereniging. Toespraken Dc waarnemend-rector, de heer J. v. d. Woude, sprak een kort openings woord, waarna hij het woord ver leende aan inspecteur dr. De Boer. Deze wees de nieuwe rector op de veelomvattende en moeilijke taak, die hem in Goes wacht. Hij zeide het rectorschap te zien als een co- ordinerende functie. In zijn toe spraak herdacht dr. De Boer ook de overleden rectoren van de school, dr. C. v. d. Pol en mr. W. G. F. Snijders. In het kort wees hij op hun ver diensten voor het Goese lyceum. Burgemeester H. K. Michaëlis wees er in zijn toespraak op, dat de ge meente volledig achter de school staat. Wij zullen niets nalaten om mede te helpen deze school tot bloei te brengen, aldus spreker. De voorzitter van hét curatorium, ds. A, W. M. Odé, sprak vervolgens woorden van welkom tot dr. Bart stra en zijn echtgenote. Namens de lering van rectoren en directeuren ln Zeeland voerde dr. Westendorp Boer- ma uit Zierikzee het woord. Hierna richtte de heer V. d. Woude zich namens de docenten tot de nieu we rector, die hij in alle opzichten hun steun toezegde. Hij greep te vens de gelegenheid aan om nóg een pleidooi te houden voor het ópen- baar onderwijs. Bij wijze van sym bolische overdracht overhandigde hij j DR. J. S. BARTSTRA ....rector in Goes.-.. dr. Bartstra de sleutels van de school. Nadat nog de heer D. Schipper, voorzitter van de oudercommissie, hartelijke woorden van welkom had fesproken, richtte de voorzitter van e lyceumvereniging „Vlam", Piet de Haas, zich tot de nieuwe rector. Na een dankwoord van dezé laatste, bracht mej. R. B. Hellinga namens alle docenten de heer V. d. Woude dank vóór de wijze, waarop hij ge durende meer dan een jaar het rec toraat heeft waargenomen. Als blijk van waardering bood zij hem een grammofoonplaat aan. Voor mevr. W. d. Woude waren er bloemen. Trek-uit-de-provincie verzwakt Zeeuwse sport Slot van pag. 1 singen waaronder vaak uitsteken de sportlieden trekken vrijwel stuk voor stuk weg. Zo zou het bij voorbeeld een verrassing zijn als ex- h.t.s.-seholier Hans Luitwieler (at letiek en volleybal), thans in mili taire dienst, na zijn diensttijd op Zeeuwse bodem terecht komt. Voor afgestuurde h.b.s.-ers en gymnasias ten geldt hetzelfde. Rest weg Dé heer Ad. Verdonk uit Vlissingen voorzitter van het district Zeeland van de KNAU, gaf in dit opzicht dit treffende voorbeeld: „Van dé eind examen-klas van de Vlissingse hbs van 1934 ben Ik de enige, die nog in Vlissingen woont; verder woont één van m'n vroegere klasgenoten in Ter- neuzen; de rest is uit de provincie weggetrokken..." Overigens wijst de heer Verdonk er ook op dat de „trek uit de provincie" niet alleen sport beoefenaren wegzuigt, maar ook vaak de sportleiders. De gedeeltelijke ontvolking van de Zeeuwse sport is overigens geen euvel van vandaag of gister. Welke Vlissihger herinnert zich bijvoorbeeld niet het vertrek van „Kat" Koke laar, spil en aanvoerder van Vlis singen in de dertiger jaren. En het Souburgse R.C.S. raakte zijn aanvals- kracht kwijt toen midvoor Gillisse ook midvoor van het Nederlands polltic-elftal vertrok Enkele mar kante voorbeelden van thans: jeugd kampioen schaken van Zeeland Rudi Ruigh naai- Eindhoven, Middelburgs schaker Gabe Woudstra naar Zuid- Holland, De Vlissingse handballer Hans Verheij en Hans Lems, sprin ter Eddy Kal en voetballer Henk de Nooijer. De sportleiders realiseren zich, dat deze trek uit Zeeland niet te stui ten js. Maar ook zijn ze er zich van bewust, dat uitbreiding van dc Zeeuwse industrie en dus uitbrei ding van de werkgelegenheid met het oog op de „ontvolking" ook de sport in Zeeland ten goede zal ko men! Proefvaart van eerste stalen viskotter te Breskens Hedenmiddag (zaterdag) maakt dc eerste stalen viskotter van de Bres- kenso vissersvloot de „Breskens 54" zijn proefvaart. Het schip is gebouwd bij de firma gebr. v. d. Sande te Breskens. MET MIKKEN SCHIETER DOOR KRANTEN Een late hulde aan 16e eeuwse bakker Met een zogenaamde mikkenscliieter stevig in de handen geklemd, heeft burgemeester H. K. Michaëlis van Goes onder het toeziend oog van hon derden belangstellenden aan de in gang van de Lange Vorststraat, nabij de Ganzepoortstraat, een schutting van krantenpapier doorge stoken. Hiermede verrichtte de eer ste burger van Goes de officiële ope ning van deze vernieuwde en ver fraaide straat van louter winkel panden. In verband met het feit, dat de Lan ge Vorststraat twee maanden lang een onaantrekkelijke straat vormde voor het winkelend publiek in ver band met de uitvoering van riole- rings- en bestratingswerken, hadden de middenstanders het plan opgevat de straat op originele wijze te her openen. „We voelden ons die maan den als het ware weggestopt achter krantenpapier. Daarom deze ietwat ongewone openingsplechtigheid". Al dus sprak de woordvoerder van de Lange Vorst-middenstanders, de heer P. J. J. Knöps, tot de honderden Goe- senaren, die aan het begin van de Lange Vorststraat, de Ganzepoort straat en de Klokstraat waren sa mengestroomd. Tevens werd 'de 16e eeuwse bakker, dié ongewild zijn naam aan de Lange Vorststraat heeft gegeven, geëerd. Aanvankelijk was men het er niet over eens op welke wijze de opening zou geschieden, maar toen donderdag het verhaal over de oorsprong van de naam breedvoerig in onze krant was vermeld, wist men plotseling hoe de opehihg verricht zou worden. Als late hulde aan de 16e eeuwse bakker werd gisteravond voor de opening een mikkenscliieter (een ap paraat, waarmee de broden uit de glooiende oven werden gehaald) ge bruikt. Burgemeester Michaëlis verklaarde in een korte toespraak het toe te jui chen. dat een van de belangrijkste winkelstraten in Goes was verbeterd. Hij prees voorts de middenstanders van de Lange Vorst, die zich op velerlei terrein actief tonen. Na de krijgshaftige daad van ur- gemeeester Michaëlis de schut ting was in een minimum van tijd van het krantenpapier ontdaan trok men door do met vlaggen ver sierde Lange Vorststraat naar ho- tel „Centraal". Hier werd het woord gevoerd door „Pa" van Westen, een van de stuwende krachten uit de Lange Vorst. Hij wees er o.m. op, dat na de oorlog •10 van de 60 winkels zijn ver bouwd. De muziekvereniging „Euphonia" verleende muzikale medewerking aan de opening. Eén ophaaldienst huisvuil voor West Zuid-Beveland Exploitatie trommelwagen wordt besproken Naar wij vernemen worden óp het ogenblik tussen een groot tal ge meenten op West Zuid-Beveland be sprekingen gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijke ophaaldienst voor huisvuil. De bedoeling zit hier bij voor om een zodanig werkge bied te scheppen, dat de exploitatie van een roltronimelwagen met uni forme emmers te verwezenlijken is. Voor zover bekend verkeren de be- sprekihgen nog in een stadium van overleg. Borden geven stagnatie van veerdiensten aan Bij begin „Zeeuwse weg" Teneinde tijdig de aandacht van de automobilisten té vestigen op een eventuele stagnatie in dc Wester- scheldeveerdiensten (Vlissingen Breskens, TerneuzenHoedekens- kerke en KruiningenPerkpolder) zijn in overleg tussen het provinciaal bestuur van Zeeland en Rijkswater staat waarschuwingsborden ge plaatst bij do splitsing van wégen Borgen op ZoomAntwerpen en Bergen op ZoomVlissingen. Deze borden zullen aangeven of een veerdienst is gestremd cn Wanneer dit inderdaad het geval is, wélke veordienst(en). De borden worden bediend door het personeel van hét nabijgelegen benzinestation, dat in voorkomende gevallen door het per soneel van de Provinciale Stootn- boötdlensten telefonisch van een stagnatie op de hoogte gesteld wordt. De borden worden elektrisch ver* licht. Coöp. Vrouwenbond Zeeland komt in Vlissingen bijeen Het gewest Zeeland van de Ned. Coöperatieve Vrouwenbond organi seert op donderdag 29 oktober a.s. een provinciale vrouwendag in de schouwburgzaal van „Britannia" te. Vlissingen. 's Morgens wordt een programma gebracht, waaraan o.m. een voordrachtskunstenares mee werkt. In de middaguren zal liet Vlissings Schouwspel optreden. Collecte De Zeeuwse Collecte heeft te Bres kens een bedrag van 211 opge bracht. KERKNIEUWS GKREE. GEMEENTE Aangenomen .naar Paterson (V.S.) ds. M. Heerschap van Borssele. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Voor Zeeuws nieuws zie ook <le pagina's 5 en 8. BINNENVERINGBED Veebl&n HAZEl. FABRIEKEN ZEVENBERG Ijooilwill SCHUIMRUBBERBEO VANDAAG Middelburg Electro: „Slag om de V-l" 19.00 en 21.15 uur, 14 jaar. Schouw burg: „Helden van de woestijn", 20.00 uur. 14 jaar. De Eendracht: Vergade ring N.O.VLB., 15.00 uur. Concert en GehoorzaalZondagsschöolconle- rentie, 15.00 uur. Vlissingen Alhambra: „Pikant verlof ln Parijs". 19.00 en 21.00 uur. 14 jaair. Luxor: „De dochter van da woestijn" 19.00 en 21.00 uur, 14 Jaair. Britannia: Cabaretavond Personeelsvereniging 20.00 uur. Delta: Waleherse Jazz Society. 20.00 uur. Goes Grand: „Pikant verlof ln Pa rijs", 19 00 en 21.00 uur. 14 Jaar. Land bouw: vergadering Zebra, 15.00 uur. Korenbeurs: Contactdag Kath. Onder wijzersbond op de Zeeuwse Eilanden, io.00 uur. Prins van Oranje: Vergadering Het Zeeuwse Oranje Groene Kruis, 14.30 uur. OosterkerkGeref. Ouderlingen- conferentie Zeeland, 14.00 uur. MORGEN Middelburg Electro: „Slag om de V-i" 15.30, 19.00 en 21.15 uur. 14 Jaar. Schouwburg: „Helden van de woes tijn", 1430 en 20.00 uur, 14 Jaar- Vlissingen Alhambra: „Pikant verlof in Parijs", 15.00. 19 00 en 21.00 uur, 14 Jaar Luxor: „De dochter van de woestijn', 16.00, 19.00 en 21.00 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Met bloed geschre ven", 15.00 uur, 14 Jaar. „Pikant ver lof in Parijs", 19.00 en 21.00 uur* 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2