Stichting van de Arbeid besprak „spelregels" voor loonvorming Méér zorg voor de kerkelijke archieven en documentatie KLANKBORD LANDBOUWBEDRIJFSGEBOUWEN ALS SOORT MACHINE ZIEN NATIONAAL-CHRISTELÏJKE POLITIEK IS NIET IRREËEL ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zal weer contact worden opgenomen met regering In Den Haag zijn gisteren lang durige besprekingen gehouden over de vraag of het georgani seerde bedrijfsleven opnieuw het gesprek met de regering over de spelregels voor de vrijere loonvorming zal openen of niet. De besprekingen wer den in de middag begonnen en zijn tot laat in de avond voort gezet. De vakorganisaties zijn namelijk be paald niet gelukkig met de „nadere verduidelijking" van de spelregels, zoals staatssecretaris Roolvink deze heeft vastgesteld. Men is van me ning, dat er na deze verduidelijking van vrijere loonvorming nog nauwe lijks of in het geheel geen sprake is. Verwacht wordt dat althans een deel van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat op verzoek van de drie vakcentrales bijeen is gekomen, daartegen verzet zal aantekenen. Het is de vraag welke vorm dit verzet zal aannemen. De meest gematigde vorm zou zijn een verzoek aan de staatssecretaris of aan de regering te richten om opnieuw de besprekin gen over de spelregels te openen. Naar veler mening zou daarvan ech ter weinig heil te verwachten zijn. Het is echter geenszins denkbeeldig dat gisteren tijdens de besprekingen de vraag naar voren is gebracht of het bedrijfsleven onder deze omstan digheden nog zijn medewerking kan blijven verlenen aan de vrijere loon politiek. Vooruitlopende op de besprekingen van vrijdag in het convent van chris- telijlc-sociale organisaties en in de Stichting van de Arbeid, wijdt het bestuur van het C. N. V. in het ver- Nieuwe Britse minister Premier Macmillan heeft de veer tigjarige Lord Carrington, tot nu toe hoge commissaris van Engeland in Australië, tot Brits minister van marine benoemd. Hij volgt als zoda nig de graaf van Selkirk op, die Brits hoge commissaris te Singapore is geworden. bondsorgaan De Gids reeds een voor lopig commentaar aan de nieuwe richtlijnen van staatssecretaris Rool vink voor de vrijere loonvorming. In een bespreking in de verbondsraad van het C. N. V., zo meldt het blad, trad aan de dag dat in deze „nade re verduidelijking" weinig of niets te herkennen is van de vrijere loon vorming, zoals die het C. N. V. altijd voor. ogen heeft gestaan. Immers het C. N. V. heeft onder vrijere loonvorming altijd ver staan een grotere mate van vrij heid en verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven, een blijk van vertrouwen in de resultaten van het overleg tussen de vertegen woordigers van de bona fide orga nisaties van werkgevers en werk nemers. Het is buitengewoon moeilijk om dit element in de „na dere verduidelijking" terug te vinden. Rotterdamse humor (Slot van pag. 1 deputatie met enige geschenken om te danken voor de welwillendheid de zer stad. Bij de gratie van Rotter dam mogen wij niet alleen over het Sloeplan praten, maar wij mogen er zelfs een,eh inrichting" maken- Maar de heer Van der Mandele heeft ridiculiserend gesproken, zo berichtte de N.R.C. en het blad voegde er voor de Rotterdam mers (en voor ons waarschuwend) het Franse spreekwoord aan toe: het belachelijke doodt. Ook het Sloe plan? Het is twijfelachtig. Wij 'heb ben de indruk, dat het plan zo lang zamerhand (als plan althans) nogal levenskrachtig is. zo zelfs dat de Rotterdamse humor het niet om hals kan brengen. En het feit, dat men er daar zo nadrukkelijk over spreekt, is plezieriger dan wanneer men er over zou zwijgen Tegenover de Rotterdamse humor zouden wij wellicht wat pathe tisch, maar dat ligt de Zeeuw wel het „Zeeuws geloof" willen stellen, het geloof van iemand als dr. Den Hollander, die nog deze week be toogde. dat langs de Westerschelde eminente kansen liggen, vergelijk baar met die van de Waterweg. En wij menen, dat de heer Den Hollan der een man is, wiens gezag ook in Rotterdam niet aan twijfel onderhe vig is. Het Sloeplan is nog jong. Maar in die luttele jaren is het al een begrip geworden. Zelfs voor de Rotterdammers, zo blijkt nu. NA VEERTIEN JAAR.... Een 31-ja- rige tractorchauffeur, die al veertien jaar lang op zijn poolformulier de zelfde cijferreeks heeft ingevuld, heeft deze week eindelijk succes ge had. De uit6lag die hij veertien jaar geleden al voorspelde, bracht hem de hoofdprijs 24.000 gulden. De man, die in Helsingborg Zuid-Zweden woont, kon niet nalaten te zeggen: „Zie je nou wel" VOORWAARDE. Van de Egyptische president Gama.1 Abdel Nasser wordt in Cairo verteld, dat hij erin heeft toegestemd dat men zijn portret op neemt in het patroon van tapijten. Maar omdat hij er bezwaar tegen heeft, dat zijn verweven hoofd met voeten wordt getreden, stelde hij de voorwaarde dat het alleen wandta pijten mogen zijn. ERFGENAAM. „Gefeliciteerd met de geboorte van uw erfgenaam", zei de directeur van een middelgrote Duitse fabriek tot een bediende die hij in zijn „heiligdom" had geroepen. „Oh, maar het is een heel gewoon kind", antwoordde het personeelslid. „Bij dit salaris kan men moeilijk van een erfenis spreken". Belemmeringen Een andere stelling was, dat belem merende bepalingen van schoon heidscommissies, bouwverordeningen e.d. zonder meer funest zijn, daar zij de gewenste ontwikkeling van de landbouw tegenhouden. Deze belem meringen dienen zo snel mogelijk op geheven te worden. Bepalingen bij voorbeeld dat de dakhelling van een landbouwschuur 45 graden moet zijn, blijken niet langer houdbaar. In de nieuwe polders worden de be drijven weer helemaal in het groen geplaatst. Achter deze beplanting moet de boer mogen bouwen, zoals dit in het belang van de bedrijfsvoe ring gewenst is, aldus de mening van ir. Herweijer. Bij de besprekingen, welke onder meer werden gevolgd door enkele Tweede Kamerleden, kwam duidelijk naar voren dat er een algemene drang is naar verbetering van de be drijfsgebouwen in de landbouw. De fiscale afschrijvingsmogelijkheden vormen echter mede belemmeringen voor een snelle modernisering van de bedrijfsgebouwen op de boerderij. Vanzelfsprekend kwamen ook andere problemen van de financiering aan de orde een soepele kredietvoorziening zal onontbeerlijk zijn. Op een vraag van het Tweede Ka merlid Biewenga moest ir. Her weijer toegeven, dat de aanvanke lijke regeling voor de bouw bij ruilverkavelingen geen stimulans tot goedkopere bouw is geweest. Bij deze regeling stond het door de boer te betalen bedrag vast, Jongen verdronken bij omslaan van schouw Tengevolge van het feit dat de la ding van een schouw begon te schui ven, hetgeen weer tot gevolg had dat deze schouw omsloeg, zijn don derdagmiddag de gebroeders A. J. en J. P. van Veen uit Alphen aan de Rijn te water geraakt. De oudste van de twee broers, de 17-jarige A. J. van Veen, kwam daarbij onder de schouw terecht en verdronk. Zijn 16- jarige broer kon worden gered. De schouw was geladen met een tien tal ijzeren goten, bestemd voor een 'warenhuis. terwijl het rijk de rest betaalde. Nu de zaak is omgekeerd en het rijk een bepaald bedrag per ha betaalt, zijn in een jaar tijd de bouwkosten 10 tot 20 gedaald. Het Zeeuwse lid van het forum, de heer G. M. F. Bom uit Wissenkerke, deed voor de vernieuwing van ge bouwen pp pachtbedrijven de sugges tie het gebouw als een „lege huls" aan de pachter ter beschikking lp stellen, zodat hij gemakkelijk de in deling naar zijn liand en de eisen van de tijd kan vaststellen. „OOK DE BOERDERIJ VERANDERT" Ir. S. Herweijer gaf blik op de toekomst In de toekomst zullen voor de grote akkerbouwbedrijven de grote, hoge schuren hebben afgedaan. Eenvoudi ge platte montageruimten of simpele •machinebergingen, waarbij de vier kante meters oppervlakte belangrij ker zullen zijn dan de kubieke me ters inhoud, moeten er voor in de laats komen. leze visie gaf de directeur van de Cultuur-Technische Dienst, ir. S. Herweijer, toen hij vrijdagmorgen in een forumbijeenkomst rond dé ex positie „Ook de boerderij verandert" in het Rotterdamse Bouwcentrum, de discussie inleidde over de finan ciering en rentabiliteit van land bouwbedrijfsgebouwen. Wil de landbouw als bedrijfstak zijn plaats in de maatschappij behouden, dan zal men naast verhoging van de arbeidsproduktiviteit ook moeten streven naar efficiënte werkruimten. Ir. Herweijer voorzag, dat evenals in Amerika en later in Engeland en Zweden, mettertijd ook in ons land naast de bestaande bedrijfstypen on der meer grotere akkerbouwbedrij ven zullen komen. Hieraan zal het gebouw aangepast moeten worden. Dit gebouw moet meer dan tot dus ver als een produktiemiddel, een soort machine, gezièn worden. Ir. Herweijer was in dit verband van oordeel, dat het ook aanbeveling ver-, dient zich erover te beraden of in de toekomst de gebruiker, dus ook de pachter, de stichting of verbetering van de bedrijfsgebouwen voor eigen rekening moet nemen, zoals de aan schaf van machines. Bij de modernisering van bedrijfsge bouwen zal vooral het „doe het zelf", met leiding en hulp van de vakman, ingang dienen te vinden. Nederlandse vrouw in Denemarken vermoord Te Skodsborg, in Denemarken, heeft men vrijdag het ontzielde lichaam van de 40-jarige Jacoba Bolt, Neder landse echtgenote van een Deense aannemer, aangetroffen in de woning van het echtpaar. De man heeft be kend de moord te hebben gepleegd in een vlaag van moedeloosheid. Direkt na de ontdekking van het lichaam heeft de politie de man ge zocht. Een half uur later werd hij aangetroffen op het strand bij Ore- sund. Op het politiebureau bekende Bolt dat hij zijn in Nederland geboren vrouw om het leven, heeft gebracht. Huwelijksmoeilijkheden waren de oorzaak geweest. ROMME OP PARTIJRAADVERGADERING K.V.P. Vrijere loonpolitiek voor regering moeilijke zaak Tijdens de vrijdag gehouden partij raadsvergadering van de Katholieke Volkspartij heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Ronime, na eerst de oorzaken van de kabi netscrisis in december j.l. te hebben nagegaan, uitvoerig gesproken over de gevolgen van de nieuwe politieke constellatie die is ontstaan. De perio de van de brede basis is afgebroken, aldus prof. Komme en de socialisten zijn teruggekeerd in de rol van voor de Tweede Wereldoorlog, namelijk de rol van oppositie- De rooms-katholieke senator zei zich niet gerust te voelen ten opzichte van de oppositie op het gebied van de defensiepolitiek. Hij vestigde daarbij de aandacht op de in drie woorden samengevatte stelling van het partijprogram van de Partij van de Arbeid, luidend; bekorting mili taire diensttijd. Sprekende over de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen de rooms-katholieke en protestants- christelijke partijen, zei prof. Rom me, dat voor zulk een samenwerking de eerste voorwaarde, namelijk de samenwerking tussen de protestants- christelijke partijen onderling, niet is vervuld. Deze voorwaarde is vol gens hem evenwel bepaald niet de enige. Misschien, aldus prof. Romme, staan we binnen afzienbare tijd voor een gezamenlijk verkiezingsprogram van de Europese christen-democrati sche partij. Er wordt namelijk hard gewerkt aan de grondslag van een rechtstreekse Europese verkiezing van het Europees parlement. Hij noemde dit een aangelegenheid die men niet uit de weg mag gaan. De vraag rijst, zo zei prof. Romme of in deze ervaringen geen aanlei ding zal worden gevonden om zich te bezinnen op de vraag of wat in Europees verband kan ook nationaal Burgemeester H. K. A. Michaëlis van- Goes reikte zijn echtgenote de hél- pende hand bij het nemen van de ..krantenbarrière", die de Lange 'Vorststraat afsloot, voordat de offi ciële opening van deze herhieuvjde winkelstraat een feit vjas. Foto P.Z.C. Loononderhandelingen in kleine metaalnijverheid De vertegenwoordigers der organisa ties van werkgevers en werknemers in het carrosserie- en wagenbouwbe drijf, het isolatiebedrijf en het sme den- en metaalbewerlringsbedrijf, met uitzondering van het modelma- kersbedrijf, hebben in principe over eenstemming bereikt over een verho ging van de c.a.o.-lonen met vijf procent. In het communiqué van de federatie van werkgeversorganisaties in de kleine metaalnijverheid, waarin dit wordt medegedeeld, wordt voorts ge zegd dat, voor wat betreft het elek tronisch bedrijf, partijen tot overeenstemming zijn gekomen over een verhoging van vier procent. De desbetreffende voorstellen zullen ter goedkeuring worden voorgelegd aan het college van rijksbemidde laars. De besprekingen tussen verte genwoordigers van de BOVAG en de werknemersorganisaties over de c. o. en de lonen zijn in een zover g_ vorderd stadium dat eerdaags een beslissing hierover kan worden ver wacht, aldus het communiqué. niet begerenswaard zou zijn. Kan, zo vroeg liij zich af, de Europese erva ring niet leiden tot het opmaken van een gezamenlijk verkiezingsprogram van nationaal-christelijbe politiek? Deze mogelijkheid wilde prof. Rom me niet als irreëel zien. De vrijere loonpolitiek is voor. de regering volgens prof. Romme een moeilijke zaak. Deze loonpolitiek dient volgens hem gericht té zijn op sociale rechtvaardigheid en eco nomische volwaardigheid van de arbeiders. De regering ondervindt, aldus prof. Romme, tegenwerking in haar streven naar gedifferen tieerde loonpolitiek van de zijde der socialisten en een deel van de liberalen, alhoewel prof. Romme nadrukkelijk stelde, dat prof. Oud daartoe niet behoort. STEMMEN UIT DE KERKEN Ned. Herv. Kerk richtte een bureau voor documentatie op Over het algemeen kunnen we niet zeggen dat er grote belaugstellïng is voor archieven. Enkelen hebben daaraan hun liart verpaud, maar de meeste mensen beschouwen een archief als oude rommel, waarvan de waarde zeer twijfelachtig is. Ook voor de kerkelijke archieven is de belangstelling over het algemeen niet groot. Zij die met deze archieven te maken hebben, in teresseren zich over het algemeen daarvoor maar weinig, terwijl juist in die oude stukken een schat van gegevens over het verleden verborgen kan liggen. Zo kan het voorkomen gelijk het eeu paar jaar geleden gebeurd is en nog wel in onze eigen provincie dat, wanneer een kast in een con sistorie ontruimd moet worden wegens een verbouwing, een groot gedeelte van de papieren die er een eeuw en langer „bewaard" hadden gelegen, als oud papier werden opgeruimd. Zij die over de kerkelijke archieven gaan, hebben er gewoonlijk ook te weinig kennis van. Het valt ook niet altijd mee die oude stukken te lezen en te waarderen. Daarom worden die archie ven meestal overgedragen van de één aau de ander, zonder dat onderzocht wordt of het gehele archief wel aan wezig is en zouder dat er iets in gele Kerkelijke archieven zijn er in de plaatselijke gemeenten. Ze kunnen hier zijn van de kerkeraad, van de kerkvoogdijen en soms ook van ker kelijke instellingen, die er vroeger in de gemeente zijn geweest en onder toezicht van de kerkeraad stonden. Die kerkelijke archieven kunnen ook classicaal en provinciaal zijn. Voor zover het de protestantse kerken be treft, bevinden de meest belangrijke archieven zich in de Ned. Herv. Kerk. Meestal bevatten 2e wel heel oüde stukken, die soms terug gaan tot de 16e eeuw. In al die archieven ligt een schat van gegevens uit het ge meentelijk en kerkelijk leven uit vroegere tijden. Omdat de kerkera den zich vroeger niet alleen met spe cifiek kerkelijke zaken bemoeiden, maar ook wel eens met die, welke wij tegenwoordig noemen de burgerlijke, kunnen we in die archieven soms stukken vinden, die ons belangrijke gegevens verstrekken over het leven invroegere eeuwen. Toezicht Die archieven hebben wel een ho ger toezicht nodig. Het was tot 1951 een deel van de taak van de kerkvisitatie om er op toe te zien of wel voldoende zorg aan het ar chief werd besteed. Nu zijn kerk- visitatoren beste mensen, die een warm hart hebben voor het. wel en wee van een kerkelijke ge meente waar zij op bezoek ko men, maar die toeziende taak op de oude stukken, lag hen over het algemeen niet en daarom bleef hun visitatie op dit punt gewoon lijk beperkt tot de vraag waar het archief werd bewaard. Nu heeft ook de Generale Synode een com missie voor de archieven en een eigen archivaris, die niet alleen dc zorg heeft voor de belangrijke stukken van de synode zelf, maar ook een toeziende taak over alle archieven van de Ned. Herv. Kerk. Er verscheen bijna geen jaarverslag van deze commissie of van de archivaris, zonder dat er klachten in stonden over on voldoende zorg. De opstellers van de huidige kerkor de hebben hierin verbeteringwillen brengen en daarom hebben zij de controlerende taak over de archieven opgedragen aan de provinciale colle ges van toezicht, waarin de kerk voogdij-kamers en de diaconale ka mer samen zitting hebben. Maar (Zie slot pag. 4 kol. 2) i Het Wereldgebeuren Aan laars gelapt Nu Léon Delbecque uit de gaullis tische fractie van de Franse Na tionale Vergadering en daarmee 1 uit de Unie voor de Nieuwe Repu bliek is getreden, staat hij niet bro deloos op straat. Vorig jaar toen hij in Algiers de révolte van de dertien de mei in het geheim voorbereidde en uitvoerde, verzekerde hij al: „Ik ben geen beroepsrevolutionair. Ik ga straks terug om in mijn onderhqud te voorzien door wolverkoop." Hij is namelijk commercieel directeur van een sroot textielconcern in Noord- Frankrijk. Hij verliest dus alleen maar een bijverdienste, nu hij ge meend heeft, duidelijk te moeten doen blijken dat hij het helemaal niet eens is met de nieuwe koers die de Franse politiek met betrekking tot Algerije inslaat. Op het balkon van het gouvernementshuis in Al giers, waar hij vorig jaar na dertien mei een tijdlang „zijn bureau had" (hij stond er bijna voortdurend re devoeringen af te steken) herhaalde hij telkens de stelling: „Red Algerije door Frankrijk te redden dat kunnen wij doen dooi' een sterke man aan de macht te brengen en aan de macht te houden." Wie Delbecque bedoelde toen hij over een sterke man sprak, was voor ieder duidelijk. Niet alleen, omdat alle Franse kolonisten en parachutisten in Algerije om ge neraal Charles de Gaulle riepen, maar ook, omdat men wist dat Delbecque een volgeling van die generaal door dik en dun was, al had men hem vroeger niet in de voorste gelederen van de gaullistische kring aangetrof fen. In 1942 trad hij toe tot De Gaulles verzetsbeweging. Twee keer werd hij bij acties in de Duitse be zettingstijd gewond. Direct na de oorlog, toen De Gaulle hoofd van de Franse regering was, diende Del becque bij het Franse bezettingsle ger in Duitsland. Nadat De Gaulle, in januari 1946 als premier afgetre den en teleurgesteld over de in 1946 door het Franse yolk in meerder heid goedgekeurde grondwet voor dé Vierde Republiek, in april 1947 zijn Rassemblement du Peuple Frangais had opgericht, kwam men de naam Delbecque nog al eens tegen. Léon was toen namelijk een der belangrijk ste functionarissen van de beweging in het noorden van Frankrijk. Ja, ieder wist dat deze man, die la ter niet alleen verbitterd werd door de mislukking van die gaullistische beweging, maar ook door het verlies van Indochina, Tunesië en Marokko, De Gaulle bedoelde. Het is ook aan geen twijfel on derhevig, dat zijn demonstratie ve ontslagneming nu tégen De Gaulle is gericht. Hij deelt geheel en al de opvattingen van de Franse kolonisten in Algerije, die niets wil len weten van De Gaulles moedige plan om de Algerijnen binnen vier jaar na een wapenstilstand zelf bij volksstemming over hun politieke toekomst te laten beslissen. Volgens Delbecque en de acht andere ultra rechtse. politici die donderdag beslo ten, 'uit de parlementsfraetie van de Unie voor de Nieuwe Republiek te treden, is er echter maar één oplos sing en wel die van de oude kreet: „Algerije is Frans." Maar de sterke man De Gaulle heeft inmiddels ont dekt, dat men met die leus noch met vechten een oplossing bereikt. In Algerije, waar ook volgens de op vatting van Ferhat Abbas. premier in de „Voorlopige Algerijnse rege ring in ballingschap" nooit een Al gerijnse natie heeft bestaan, is thans echter naar men mag aannemen een vorm van saamhorigheid onder de mohammedanen gegroeid als reactie op de houding van de Franse kolo nisten. Dat ook de belangen van dat miljoen kolonisten (een achtste deel van de inwoners van Algerije) bij een eventuele nieuwe poli tieke regeling niet mogen wor den vergeten, staat als een paai boven het vroeger door Alge rijnse zeerovers onveilig gemaakte Middellandse-Zeewater. De Fransen in Algerije en Delbecque en de zijnen die vorig jaar zo luidkeels om De Gaulle riepen, zouden de huidige Franse president zeker oneer aandoen wanneer zij verwachtten, dat hij dit aspect van de steeds ingewikkelder en steeds intemationaler geworden kwestie over het hoofd zou zien. Voor Delbecque is nu het genees middel ..Vijfde Republiek" erger dan de kwaal, die „Vierde Repu bliek" heette. Het is niet waarschijn lijk, dat hij zich in de toekomst he lemaal tot de wolverkoop zal beper ken, en evenmin, dat hij politiek ..onder de wol" zal gaan. Gelukkig maar voor De Gaulle dat het afgetreden troepje slechts een klein deel was van de totaal 219 tel-* lende gaullistische fractie: de presi dent krijgt de kans om zijn dynami sche denkbeelden aan de praktijk te toetsen. De meeste andere leden der gaullistische fractie hebben zich ook in deze kwestie waarschijnlijk gerealiseerd, dat zij hun verkiezing alleen te danken hebben aan de naam van de generaal, die zo „sterk" is dat hij zelfs degenen die hem aan de macht brachten aan zijn laars lapt. LÉON DELBECQUE door sterke man teleurgesteld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13