ffe Nescafe Halve eeuw Raad voor de Scheepvaart „Ik heb koffie... een dag-koffie en een avond- allebei van Nescafé!" FABLO american white W// 13.90 V AMSTERDAMSE G.G.D. VOOR DERDE MAAL IN OPSPRAAK ERROL FLYNN OVERLEDEN ONDERZOEK IN GAT OP WEI VAN JONGERT TE W0RMER GESTAAKT shirts Mffi MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 P O V A V I A L hj '6 bi L U W S b COURANT 9 INGEBURGERD IN HET RECHTSLEVEN Advertentie zegt de lieer H. J. Peters, Directeur san een Electro- en Raiioleclmhche Groothandel in Ouderkerk aJdAmstel. „Mijn koffie is Nescafé - op elk uur van de dag. En dat laatste is wel iets bijzonders, want vroeger was ik bijvoorbeeld nooit zo voor koffiedrinken tegen bedtijd. Daar hebben we nu echter het róde Nescafé-busje voor: Nescafé Coffeïnevrij! Pardon? Waarom ik speciaal Nescafé drink? Welkijk, ik ben een echte koffieliefhebber - en Nescafé is veel vóller en fijner van smaak. Daarom!" MEISJE WACHTTE VIJF UUR OP AMBULANCE Kindje overleden in ziekenhuis (Van onze speciale verslaggever) Voor de derde maal in enkele maan den tijds is de Amsterdamse G.G.D. in opspraak. Een ruim tweejarig meisje, Joke Staring uit de Clema tisstraat in Amsterdam-Noord, die al circa één jaar aan een ernstige nierziekte leed-, en verschillende ma len daarvoor in het Emma-kinder- ziekenhuis was opgenomen kreeg in de nacht van 12 op 13 oktober weer een hevige aanval en gilde van de pijn. Om half 8 's morgens heeft de grootmoeder de huisarts dr. A. Wit- tenburg, gewaarschuwd, die niet on middellijk kwam, doch pas in de middag, om 14.45 uur ongeveer, en toen onmiddellijke opname in 't zie kenhuis noodzakelijk achtte. Hij stelde hiervan direct de G.G. D. op de hoogte. Om zes uur 's avonds kwam dr. van der Na gel, de controlerende geneesheer van de G.G.D. te Amsterdam Noord bij het patiëntje en con stateerde, dat deze onmiddellijke opname inderdaad noodzakelijk was. Hij beloofde, dit direct te zullen doorgeven. Om 18.45 uur liep de moeder gillend de straat op met de kreet „Joke is dood". Dit was niet het geval, het meisje lag in een coma. Een buurman belde daarop weer de huisarts. Deze was er echter niet. Inplaats van de huisarts kwam toen dr. Colebrander, die om ongeveer 7 uur de G.G.D. andermaal opbelde en verzocht met spoed een auto te zen den. Om tien minuten over zeven belde de buurman de G.G.D. ander maal en drong opnieuw aan, zo spoe dig mogelijk te komen. Vervolgens belde hij het Emma-kinderziekenhuis Men was daar reeds op de hoogte en wachtte op het kind. Er was, zo zei men bij het kinderziekenhuis, een auto onderweg. Vervoer per taxi was medisch niet verantwoord. Om 20.05 uur, vijf minuten over ach ten kwam er een ambulance. Tussen de aanvrage voor een spoedopname door de huisarts en het vervoer wa ren toen ruim vijf uur verlopen. Het kindje is naar het Emma kinderzie kenhuis vervoerd en daar in de nacht overleden. Naar aanleiding van dit geval is een adres van de buurtbewoners naar de Amsterdamse gemeente raad gestuurd, waarin aangedron gen wordt op de vestiging van een ziekenhuis in Amsterdam-Noord en, zolang dit niet het geval is, op plaatsing van een bemande ambu lancewagen in dit stadsdeel. Er is wel, naar wij vernemen, een am bulancewagen gestationeerd in Noord, doch hiervoor is maar één chauffeur ter beschikking. Wan neer deze vrij heeft kan de wagen niet rijden.... Voorts heeft het raadslid Burggraaf (p.s.g.) vra gen aan B. en W. gesteld. De oor zaak van de vertraging is op het ogenblik in onderzoek. Enige maanden geleden kwam' Amsterdamse G.G.D. reeds in op spraak, doordat een kraamvrouw, die bij de bevalling complicaties kreeg Sinds oprichting 4225 zaken behandeld Het is 35 oktober 50 jaar geleden dat de Raad voor dc Scheepvaart werd geïnstalleerd en de taak van dit gezaghebbend orgaan is in deze lmlvo eeuw onveranderd gebleven. Het stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp opdat er1 de no dige lering uit getrokken kan wor den en past, tuchtmaatregelen toe tegen kapiteins, stuurlieden, machi nisten en radio-telegrafisten, wan neer gebleken is dat het gevoerde beleid niet naar behoren was. Men kan zeggen dat de Raad voor de Scheepvaart is ingeburgerd in het rechtsleven van het Nederlandse volk en dat haar uitspraken overal dat gezag hebben waarop de sche penwet van 1909 op grond waarvan dit lichaam werd ingesteld, heeft ge rekend en gedoeld. Tijdens de receptie donderdag morgen in het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden ter gele genheid van dit 50-jarig bestaan, is daar van vele zijden op gewe zen. Mr. A. Dirkzwager, voorzit ter van de raad sinds 1 januari 1958, zei dat de raad niet zelden met blopdend hart straffen op legt. Dit gebeurt vooral wanneer kapi teins van de kustvaart voor de raad moeten- verschijnen. Deze kapiteins varen meestal onder moeilijke om standigheden in nauwe vaarwaters, vaak met stuurlieden die niet vol doende voor hun taak berekend zijn omdat ze niet gediplomeerd zijn. Van alle taken die mr. Dirkzwager in zijn lange leven heeft mogen ver vullen, is het voorzitterschap hem het dierbaarst geworden, hoewel de honorering gering is. Sinds de op richting werden 4225 zaken door dc raad behandeld. Tweede Kamer besprak nieuwe archiefwet De Tweede Kamer heeft donderdag beraadslaagd over de invoering van een nieuwe archiefwet doch daar over nog geen beslissing genomen. De stemming over hét desbetreffende wetsontwerp is namelijk uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering; Censuurcommissie eindigt onderzoek Do regeringscommissie die in Neder lands Nieuw-Guinea een onderzoek moet instellen naar onwettige cen suur op het postverkeer, is donder dagochtend uit Hollandia vertrokken naar Biak, waar nog enkele mensen moeten worden gehoord. Vrijdagnacht vertrekt de commissie uit Nieuw-Guipea naar Nederland te- ook pas na enkele uren van Amster dam-Noord naar het ziekenhuis ver voerd kon worden. Ook toen kwam hulp te laat. Kortgeleden heeft zich nog een ander geval voorgedaan, waarin de Amster damse G.G.D. betrokken is. Toen ging het om een jongen, die onmid dellijk behandeld moest worden voor een armbreuk. Door het langdurig uitblijven van hulp is gangreen op getreden en moest de arm geampu teerd worden. Vlaardinger krijgt veertien jaar voor moord De rechtbank te Rotterdam heeft gistermorgen de 34-jarïge operator D. C. S. uit Vlaardingen wegens moord veroordeeld tot een gevange nisstraf van veertien jaar met af trek. Zij achtte bewezen, dat hij in de nacht van 11 op 12 april na rijp be raad en koel overleg zijn echtgenote in hun woning aan het Mendelsohn- plein van het leven heeft beroofd door wurging met de bedoeling daar na zelfmoord te plegen. Dit laatste is evenwel niet gelukt. De eis was twaalf jaar met aftrek. Dode en gewonde bij auto-ongeluk (Van onze correspondent Op de rijksweg ApeldoornAmers foort, ter hoogte van de zijweg naar Hoog-Soeren, is gisteren een uit En schede afkomstige personenauto na het inhalen van een andere wagen, doordat do bestuurster, mevrouw Bennink uit Enschede de macht over het stuur verloor, over de kop gesla gen. De wagen drong daarbij door de af scheiding tussen autoweg en fietspad, en kwam over het fietspad in de bos rand terecht. Mevrouw Bennink kwam bij dit ongeluk om hét leven. Haar man, die naast haar zat. werd kenhuis te Apeldoorn overgebracht. Zonder tot enig tastbaar resultaat geleid te hebben is woensdag het onderzoek in het gat op het welland van boer Jongert gestaakt. Maan dag zal de grondmechanica uit Delft echter beginnen met een onderzoek in een tweede gat té Wormer, namelijk op het weiland van boer P. J. H. Greves, Oostein de 87, Wormer. De werkzaamheden wei-den woens dag door de explosieven oprui mingsdienst hervat, doch om vijf uur, toen het werk werd stopgezet, was men geen centimeter opge schoten. Op een diepte van vijftien meter stuitte de pijp op een harde schelplaag. Er werd overleg gepleegd met ir. A. Eggink van rijkswaterstaat en ir. Van Mierlo van de grondmecha nica. Zo viel het besluit het onder zoek in dit gat op te geven. Het tweede gat te Wormer, op het weiland van boer Greves, dat nu aan een inspectie zal worden on derworpen, is vermoedelijk ont staan in de nacht van 4 juli en ligt op ongeveer 600 meter af stand van het andere gat. De tech nische leiding van het onderzoek blijft in handen van kapitein Blom maarts met materieel en assisten tie van rijkswaterstaat. Grondmechanica zal maandag begin nen te prikken om na te gaan of wellicht een verstoring in de na tuurlijke gesteldheid van de bodem de oorzaak is. Men doet dit door een staaf in de grond te drukken, waarmee men tot een diepte van 35 meter kan komen. Het weiland van boer Greves wordt gedurende het onderzoek militair terrein, daar liet door defensie gepacht is. Ver wacht wordt dat het onderzoek van mechanica vier dagen in be slag zal nemen. Lie mmacteur Errol Flynn is woens dagavond te Vancouver overleden. Flynn'-die te Iiobart op Tasnianië wérd geboren, is vijftig jaar gewor den. Hij heeft zijn opleiding gehad in Australië en Groot-Brittannië. Hij is 25 jaar lang een van de belang rijkste acteurs te Hollywood geweest. Flynn. die in Hollywood vooral met zeeroverfilms naam had gemaakt, bleef ook op oudere leeftijd de avon turenfilm trouw. Flynn was zelf een avonturier in hart en nieren. Voor zijn filmcarrière had hij patrouille diensten in het Australisch deel van Nieuw-Guinea verricht en zich daar na bij een vrijwilligershrigade in Hongkong aangesloten. Zijn vrije tijd bracht hij meestal op zijn jacht in de Carabische zee en de Stille Oceaan door en nog dit jaar liep hij een verwonding aan zijn arm op in een gevecht aan de zijde van Fidel Castro's rebellen tegen de troepen van Cuba's toenmalige president, Ba tista. De mannelijke Flynn met zijn be faamde snorretje en zelfbewust optreden, was het idool van vele vrouwen over de hele wereld die in hun aanbidding de hysterie vaak nabij waren. Hij was drie maal getrouwd, het laatst met de filmster Patricia Wymore. Flynn heeft met de vrouwen heel wat te stellen gehad, ook op ju ridisch terrein. Nobelprijs toegekend voor geneeskunde De wetenschappelijke staf- van het caroline-instituut voor geneeskunde en chirurgie te Stockholm heeft be sloten de nobelprijs voor geneeskun de gezamenlijk toe te kennen aan de in Spanje geboren, en aan de uni versiteit van New York docerende dr. Severno Ochoa. en aan professor Arthur Romberg, die doceert aan de Stanford-nniversiteit van Californië. Beiden zijn biochemici, die baanbre kend werk hebben verricht op het ge bied van de chemie der cellen. Zij hebben daardoor de studie van de abnormale cellengroei, zoals die bij kanker voorkomt, belangrijk bevor derd. Bovendien heeft de ontdekking van de beide artsen waarschijnlijk belangrijke consequenties voor de tak van wetenschap die gespeciali seerd is op de celdeling, de erflijk- heid en het beïnvloeden van de hier bij in het spel zijnde faktoren. De uitreiking van de nobelprijs. die totaal een waarde heeft van 220 678 kronen, zal door koning Gustaaf Adolf worden verricht op 10 decem ber. Nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Den Haag De Indonesische regering heeft tot zaakgelastigde in Nederland be noemd de heer Soesanto Djojosoegï- to. Hij is de opvolger van de heer M. Maramis, de huidige zaakgelastigde, die medio november naar Djakarta zal vertrekken. Het is nog niet be kend, welke functie do heer Maramis zal krijgen. Tijdens een receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Raad voor de Scheepvaart zijn de voorzitter en de secretaris van de raad koninklijk onderscheiden. Foto v.l.n.r.: Mr. A. Dirkzioager, voorzitter (ridder in de Orde Neder landse Leeuw); mr. A. H. C. Gieben, secr.-gen. van verkeer en waterstaat, die de onderscheidingen namens H.M. de Koningin heeft uitgereikt; mr. A. Bosmansecretaris (officier Orde van Oranje-Nassau De secretaris-generaal van het mi nisterie van verkeer en waterstaat, de heer A. H. C. Gieben, feliciteerde namens minister Korthals en de re gering en bekrachtigde dat de uit spraken door de Raad van Scheep vaart ertoe hebben geleid scheeps rampen te voorkomen en de veilig heid ter zee te vergroten. Tenslotte deelde mr. Gieben mee, dat de ko ningin mr. A. Dirkzwager had be noemd tot ridder in de .orde van de Nederlandse Leeuw en de secretaris van de raad, mr. A. Boosman, tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau. De heer C. Molenburgh, inspec teur-generaal voor de scheep vaart, memoreerde dat het veel gemakkelijker is een scheeps ramp te beoordelen wanneer de feiten op tafel liggen, dan. wan neer de ramp nog in ontwikke ling ls. Het is de verdienste van de raad steeds geweest dat hij al tijd heeft laten blijken hoezeer hij dit beseft. Op menselijke wijze is de raad dan ook verdachten steeds tegemoet getreden. (Advertentie) Als het moment er is voor een goed kopje koffie «NORMAAL OF COFFEÏNEVRIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5