Mijnwerkers bespraken met minister De Pous kolensituatie mmÖRp inister zal, zo mogelijk, inlijving van veteranen bij B.B. beperken ENGELAND ZAL ONGEVEER 200 KOLENMIJNEN SLUITEN VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 OPHEFFING OMZETBELASTING GEVRAAGD llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllülllllllllllllllilllllllllll lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll!illllllllllllllllli)ll!l!llll!llll!IIIIIHIIIinillli! Gewezen op gevaar bij vermindering kolenproduktie (Van onze Haagse redacteur.) „Er zijn twee mogelijkheden. We moeten óf de kolen voor een deel af schrijven als bron van energie en daar dan het beleid op instellen, óf de kolen handhaven, maar dan ook voor tijden van laagconjunctuur. In de eerste plaats moet dus worden vastgesteld welk percentage de ko len nog uitmaken op het totaal van de energievoorziening. Wanneer dat betekent, dat de kolenproduktie moet worden verminderd, dienen de gevol gen to worden opgevangen, ook voor de mensen. Dat kan, als je op tijd weet waar je aan toe bent en dus maatregelen kunt nemen voor een geleidelijke overgang, bijvoor beeld naar andere vormen van in dustrialisatie van Limburg". Zo schetst Frans Dohmen, de voor zitter van de Nederlandse Katholie ke Mijnwerkersbond, in het kort de situatie die door de grote kolenover- schotten in West-Europa is ontstaan en die voor allen, die in de Neder landse mijnen werken, van zo Ingrij pend belaag is. Met vier andere ver tegenwoordigers van zijn organisa tie en van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, is, hij donderdag door minister De Pous ontvangen. Met nadruk hebben zij in een open hartig gesprek de noodzaak naar voren gebracht om duidelijk vast te stellen, welke minimale hoeveelheid kolen onder alle omstandigheden moet worden gedoven. In het gesprek met do minister heb ben zij er bepaald niet op aangedron gen om ondanks alles de kolenpro duktie op het huidige peil te hand haven. Wel hebben zo gewezen op het gevaar, dat ontstaan kan wan neer de kolenproduktie wordt ver minderd en men steeds meer over gaat op het gebruik van goedkopere energiebronnen.- Dan maakt Neder land zich volkomen afhankelijk van het buitenland. Maar wanneer anderé énergie- bronnen goedkoper zijn en vast- Apartheid (Vervolg van pag. 1) tenaar.... een zekere beroepsstatus moet er blijkbaar zijn. En wat tot die status behoort, wordt bepaald door de beroepsgenoten zelf. Wat nu de ziektekostenverzeke ring betreft, doet zich al ja renlang het verschijnsel voor, dat de ambtenaren een eigen verze kering wensen. In verscheidene gemeenten, werden regelingen getroffen, waarbij de la gere ambtenaren uit de ziekenfond sen traden en tezamen met de hoge re ambtenaren deelgenoot werden in een aparte ziektekostenvoorziening. Die lagere ambtenaren gingen er fi nancieel op achteruit, ze kregen geen betere medische verzorging.... kort om ze trokken in alle opzichten aan het kortste eind. Toch traden ze toe tot de ambtenaren-regeling... en toch brachten ze een offer. Dat deden ze voor hun „status". Er bestaat blijkbaar in ambtelijke kring een „mystiek" geloof, dat men dan pas een volwassen ambtenaar is. wanneer men buiten of boven de kring van de ziekenfondspatiënten staat. Dat geloof leeft behalve bij de ambtenaren van gemeenten enz. ook bij de rijksambtenaren en nu wil de regering daaraan toe geven.... dwars tegen het advies in van de S.E.R. en de Ziekenfonds raad. Benadert men het probleem alleen op nuchter-verstandclijke wijze, dan kan men over het verlangen naar ei gen ziektekostenvoorziening slechts glimlachen om het uiteindelijk af tc keuren. Houdt men rekening met de arbeidsvreugde, die nauw verbonden is aan het gevoel van status, dan schuift men het niet zo gemakkelijk op zij. Dan is men geneigd om te zeggen: „wanneer deze groep ondanks alles zo eigengereid wil zijngeef deze mensen dan hun zin, maarlaat ze dik betalen, en geef hun geen enkele vorm van overheidssubsidie". VERGEEFSE BLIKSEM SPEUR TOCHT. Woensdag is het dank zij een snelle en nauwe samenwerking van het Amsterdamse politiekorps gelukt een Amerikaanse dame nog op het nippertje in een startklaar vliegtuig op Schiphol te bereiken. De aanleiding tot deze snelle opsporing was het verlies van een gouden arm band, waarvan de Amerikaanse de zelfde dag aangifte had gedaan. Kort na deze aangifte kwam de melding binnen dat een dergelijke armband was gevonden. Men trachtte de Ame rikaanse dame te bereiken, maar zij bleek reeds naar Schiphol te zijn vertrokken, vanwaar haar vliegtuig twintig minuten later naar Londen zou vertrekken. De politie is toen, met de vindster en de armband naar Schiphol gegaan, waar zij nog juist op tijd kwamen om de dame, die reeds in het vliegtuig zat, dc arm band te tonen. Tot grote teleurstel ling van alle speurders bleek het echter niet de verloren armband ite *ijn. staat, dat ze op lange termijn en onder alle omstandigheden kun nen leveren, dan zou het dwaas heid zijn de kolen tegen alles in te handhaven, meent de heer Doh men. Inmiddels hebben de woordvoerders van de mijnwerkers de minister wel enkele suggesties voorgelegd ten einde de concurrentiepositie van de Nederlandse mijnen op de interna tionale markt te verbeteren. Als mogelijke maatregel, die de regering zou kunnen nemen, noemde de heer Dohmen ophef- fing van de omzetbelasting, waar door de mijnindustrie onbillijk zwaarder wordt belast dan de olie-industrie, die daardoor een bevoorrechte concurrentenpositie inneemt. Een andere maatregel zou kunnen zijn een verlichting van de sociale lasten, die voor de mijnwekers aan zienlijk zwaarder zijn dan voor an-, dere takken van industrie, met name ook voor de olie-industrie. Op de medewerking van de rege ring had de heer Dohmen overi gens goede hoop. Wij verwachten dat de regering ons niet in de steek zal laten. De minister toon de grote belangstelling en we zijn er van overtuigd, dat hij aan deze moeilijkheden de volle aandacht zal besteden. Natuurlijk is er ook een alternatief. Wanneer immers geen maatregelen worden genomen om de positie van de Nederlandse mijnindustrie te ver stevigen en de werkgelegenheid in de mijnen gaat afnemen, moet men ge leidelijk öp andere industrieën over schakelen. Dat betekent, aldus de heer Dohmen, dat we daarvoor de mensen moeten hebben. Scholing en omscholing vragen dan de bijzonde re aandacht en daarbij dient vooral tö worden bedacht, dat er op het ogenblik in Limburg een groot te kort aan middelbaar technisch ge schoolde mensen bestaat. 1 Het ruim 7200 ton metende Hberty-schip „Afros", dat §j lange tijd tegenover het Middelburgse station in het Ka- 1 naai door Walcheren lag, heeft deze ligplaats donderdag- morgen verlaten. Drie riviersleepboten sleepten het schip H naar Vlissingen, waar de „Gele Zee" en de „Argus" het schip overnamen om het naar Rotterdam te brengen. Daar gaat het schip in dok om weer in de vaart te worden ge il bracht. Op de foto: de „Afros" bij het passeren van de Keersluisbrug te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) VIJFJARENPLAN HERZIEN Dagbouwproduktie wordt gedeeltelijk stilgelegd Onder een herzien vijfjarenplan zal de Engelse nationale kotenraad cir ca 200 kolenmijnen sluiten, waar door een groot aantal mijnwerkers overbodig zal worden en de Engelse steenkolenproduktie in 1965 niet 210 miljoen ton zal bedragen, zoals onder het oude plan was voorzien, maar tussen de 200 miljoen en 215 miljoen ton zal ltomen te liggen. De sluiting van mijnen zal slecht-renderende of uitgeputte mijnen betreffen, maar daarnaast zal de dagbouwproduktie grotendeels eveneens worden ge staakt- Slechts enkele grote groeven, die thans ongeveer 2 miljoen .ton per jaar produceren, zullen blijven wer ken. Het aantal arbeidskrachten der En gelse steenkolenlndustrie, dat thans Interpellaties over loon en droogte De Tweede Kamer heeft in haar don derdag gehouden vergadering verlof verleend aan de heer Suorhoff (p.\%d.a.) om de minister van sociale zaken en volksgezondheid te inter pelleren over dc algemene aanwijzing betreffende de vrijere loonvorming, bestemd voor het college van rijks- bemiddelaars van SI juli 1959 en de nadere verduidelijking van enkele punten van die aanwijzing, gegeven op 5 oktober 1959- De heer Biesheuvel (a.r.) kreeg ver lof voor een interpellatie tot de mi nister van landbouw en visserij over speciale maatregelen, die zouden kunnen worden genomen ten behoeve van de agrarische bedrijven, die zo zwaar zijn getroffen door de lang durige droogte. De interpellatie van de heer Suurhoff zal waarschijnlijk gehouden worden donderdag 22 oktober aan het be- n van de vergadering en de inter pellatie van de heer Biesheuvel op een van de laatste dagen van okto ber. 650.000 bedraagt, zal door de te ne men maatregelen dalen tot 587.000 a 626.000. De kapitaaluitgaven zullen in de periode 1956 tot 1965 175 mil joen pond sterling minder bedragen dan oorspronkelijk het plan was. Het nieuwe plan is gisteren bekend gemaakt door de voorzitter van de nationale kolenraad, sir. James Bow man. Het heeft ten doel de financiële positie van de kolenindustrie, die de laatste tijd achteruitgaat, te ver sterken en een einde te maken aan de afzetmoeilijkheden op de kolen- markt, die tot een grote opeenhoping van onverkochte voorraden hebben geleid. De regering zal bevorderen, dat in de streken, waar mijnen komen stil te liggen, nieuwe industrieën worden gevestigd. Tot het stilleg gen van een groot gedeelte van de dagbouwproduktie, die zeer winst gevend is, heeft de kolenraad be sloten om de sociale gevolgen van de produktiebeperkingen voor de mijnwerkersgemeenschap zo ge ring mogelijk te maken. Opleving van Londense scheepsvrachtenmarkt Volgens Londense handelskringen zijn do afgelopen week op de scheepsvrachtenmarkt op buitenge woon grote schaal vrachtschepen voor het vervoer van graan van Noord- en Zuid-Amcrika gecharterd, in verband met bet acute voedselte kort in de meeste Europese landen. Door de lange, warme zomer zijn de graslanden opgedroogd en zijn de hooioogsten kleiner. De vraag naar scheepsruimte in Londen heeft de vrachttarieven op het hoogste niveau sinds geruime tijd gebracht. Op de andere afdelingen van de vrachtenmarkt deed zich echter wei nig verandering in de vrachttarieven voor. Door enkele rederijen werd ver klaard, dat de tarieven voor het graanvervoer nog verder zouden zijn gestegen, als niet enkele grote om gebouwde tankschepen in de markt waren gekomen. Naar werd vernomen, zouden de re derijen als gevolg van de "hogere ta rieven voor het graanvervoer een be scheiden winst boeken en ook zijn reeds enige opgelegde schepen in de vaart gebracht- De meeste makelaars verwachten, dat dc vraag naar graanscheepsruimte de gehele winter zal aanhouden. Een grote graanver- scheper is naar verluidt in de markt voor het charteren van een graan schip voor een periode van negen maanden. Belgisch onderzoek naar ondergang „Frans Elza" De Belgische rand voor scheepvaart- onderzoek is donderdagmiddag te Oostende bijeen geweest om getui genverklaringen te horen over de schipbreuk van het Belgische vissers vaartuig „Frans Elza" dat op 25 september in de nacht in de Noord zee is gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman". Bij het vergaan van het vissersvaartuig kwamen de vijf bemanningsleden van het vaartuig om het leven. De getuigen zijn de schipper en de andere opvarenden van de „Jenny", een ander vissersvaartuig uit Oost ende. De zaak zal tijdens een latere zitting verder worden behandeld. Wie de jeuu heeft... H Op het station Lutterade-Ge- §f §f leen is gisteren met enige plechtigheid een spoorweg- abonnement uitgereikt aan het H H vierjarig zoontje van de fa- f§ H milie Hulscher uit Geleen. Het jongetje, dat enkele gesehen- H ken, waarbij een elektrische p trein, ontving, is nu de jongste abonnementhouder bij de Ne- derlandse Spoorwegen. Met zijn moeder reist hij dagelijks naar Maastricht, waar hij de H kleuterschool bezoekt. liiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil OPROEPING VAN NOODWACHTPLICHTIGEN Motie-Wierda werd verworpen (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer lieeft don derdag haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp, dat de mogelijkheid opent om de oproeping van noodwachtplieli- tigen voort te zetten. Woensdag hadden de afgevaardigden er uitvoerig over van gedachten gewisseld. Tegen waren, zoals uit een stemming bij zitten en opstaan bleek, de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. De motie van de heer W. Wierda (p.v.d.a), die de regering uitnodigde om zodanige maatregelen te treffen, dat zij, die tijdens de vervulling van hun militaire dienstplicht naar Indo nesië werden uitgezonden, niet voor de organisatie Bescherming Bevol king behoeven te worden ingelijfd of zo spoedig mogelijk van hun inlij ving worden ontheven, werd verwor pen met 48 tegen 72 stemmen. Voor waren P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Vooraf probeerde de heer Verkerk (a.r.) de heer Wierda te bewegen om aan zijn motie toe te voegen, dat Indonesië-veteranen slechts in uiter ste noodzaak voor de B.B. zullen worden opgeroepen. De heer Wierda was hiertoe niet bereid. De heer Ver kerk diende daarop zelf een motie in, gelijkluidend aan die van de so cialistische afgevaardigde, maar waarin „de uiterste noodzaak" was opgenomen. Nadat de minister van bin nenlandse zaken, mr. Toxo- peus had verklaard, dat hij er al naar streefde om'de in lijving van dienstplichtigen, die in Indonesië hebben ge streden tot het uiterste te be perken en dat de motie dus overbodig was, trok de heer Verkerk haar weer in. j Het Wereldgebeuren Mixer M Tl H en Boémt Reginald Maudling, IVI die woensdag van de Britse pre- mier Harold Macmillan te ho- ren kreeg dat hij was bevorderd van s generaal-belaalmeester tot minister van handel, een „mixer". Dit bete- kent, dat hij zijn tijd evenwichtig weet te verdelen tussen zijn werk. zijn jagende en golf spelende vrien denkring en zijn vrouw en vier kin deren. Nu de portefeuille van handel aan hem wordt toevertrouwd, is er kans dat hij zelfstandiger kan optre den in kwesties die met de economi sche betrekkingen tot het Europese vasteland te maken hebben. Hij heeft zich vorig jaar bijzonder inge- 1 spannen oin als Brits kalpnetslid, speciaal belast met Europese vraag stukken. het idee van een grote Vrij handelszone der zeventien (thans achttien) landen van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking bij de mogendheden van het continent, en speciaal bij de Zes van Euromarkt (Frankrijk. West-Duits- I land, Italië en de Benelux) ingang te i doen vinden maar zijn pogingen le- j den schipbreuk, vooral op de Franse behoefte om achter tariefmuren be schuting te zoeken voor de gevaren van internationale concurrentie voor de in menig opzicht ouderwetse in dustrie. De geleidelijke bakenverzet- ting van de landsgrenzen naar die van „Klein Europa" betekende voor de Fransen op zichzelf al een moei lijk punt. Uit vrees dat zelfs aan dat Kleine Europa anders een kort leven beschoren zou zijn. schaarden de Zes zich achter Marianne. Maar Maudling. die bekend staat om zijn gelijkmoedigheid en tegelijk om zijn bedrevenheid in het zoeken naar compromissen, bleef niet bij de pak ken neerzitten. Vooral door zijn toe doen kwamen Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken. Oosten rijk, Zwitserland en Portugal in juli j.l. overeen, een Klein Vrijhandelsge- bied te stichten. De feitelijke in vloed van deze zone der Zeven blijft verre beneden die van de Euromarkt maar de leden hopen dat haar aan wezigheid spoedige onderhandelin gen met de zes en met de andere bij de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking aangeslo ten landen zal vergemakkelijken. Ook binnen de Euromarkt vindt men veel politici en economen, die de grenzen van „Klein Eu ropa" te nauw vinden en die vrezen dat de leden van dit gezin voorna melijk zelf het hoofd zullen stoten tegen de door henzelf gebouwde ta riefmuren. De Duitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Er- hard. is zeker niet de minst beteke nende en tegelijk niet de meest be rustende onder hen. Dezer dagen verschenen in Duitse kranten grote van zijn handtekening en portret voorziene advertenties die de aan dacht trokken door de optelsom in de aanhef: 6+7 5 =1 Hij vroeg de lezers onder meer: „La ten wij ons eens afvragen, wat het uiteindelijk zou betekenen als ba- rières tussen de Gemeenschappelij ke Markt van de 6 en een Vrijhan delszone van de 7 hun volledige in vloed zouden doen gelden. Driehon derdvijfentwintig miljoen Europe anen gaven daardoor niet slechts mogelijke toekomstige voordelen prijs, maar de industrieën, voorna melijk die van de economisch sterk ste landen. Hepen gevaar, belangrij ke exportmarkten te verliezen. Hij schilderde de gevaren: de industrie zou worden teruggedrongen tot een concurrentiestrijd op de eigen mark ten en het gevolg zou kunnen zijn dat de verschillende staten zich krampachtig autarkisch zouden iso leren. Daartoe mag het aldus Er- hard echter nooit meer komen. Ook op de nadelen voor de 5 niet direct bij deze blokken betrokken landen werd gewezen- En klemmend stolde hij vast: 6 7+ 5 1; 18 lan den in een verenigd Europa. Voor de. verwezenlijking van dat ideaal zal nog heel wat studie, beraad, aanpassing en overleg noodzakelijk zijn, maar vele geleer den zijn het ondanks de thans nog bestaande vèrschillen tussen de lan den in levensniveau, industriële uit rusting en agrarische omstandighe den wel er over eens, dat de groei naar grotere eenheden wenselijk en onvermijdelijk is. Door de op Euro pa georiënteerde schijnbaar onver moeibare Maudling bij de verschui vingen in het kabinet tot minister van handel te benoemen, heeft tie Britse premier doen blijken, dat hij oog heeft voor het belang van deze vraagstukken. Met belangstelling wordt afgewacht, wat er uit de bus zal komen nu Maudling zelfstandiger dan tevoren kan trachten, de binnenlandse, de Gemenebest- en de „Europese" as pecten van het vraagstuk met elkaar in overeenstemming te brengen. Mis schien zal hij ook in dit opzicht een goede „mixer" zijn: In de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is o.a. de behandeling van de BJB.- wet en de interpellatie Burger aan de orde gekomen. Foto: De regeringstafel v.l.n.r.: mr. A. C. W. Beerman (justitie), prof. dr. J. E. de Quay en mr. E. Hj Toxo- pens (binnenlandse zaken) REGINALD MAUDLING evenwichtige tijdverdeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3