PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT moties verworpen Provinciale raad voor de volksgezondheid thans geïnstalleerd BILT Twee socialistische MINISTERS BEHOEVEN NIET OP ALLE VRAGEN TE ANTWOORDEN FRANSE REGERING ZEKER VAN GROTE MEERDERHEID Vandaag... MR. BURGER ....ten onrechte.... Apartheid Dc ziekenfondsorganisaties heb ben zich met een bezorgde brief tot de ministerraad gewend. Die raad heeft namelijk medege deeld, dat hij een plan bestudeert om de geneeskundige verzorging van rijksambtenaren niet langer te doen geschieden via de algemene zieken fondsen. Uiteraard betreft het hier de ambte naren, die wat hun inkomen betreft, voor de ziekenfondsverzekering in aanmerking komen. Over dat plan zijn de ziekenfondsor- ganisaties bezorgd en wanneer men de brief aan de ministerraad goed leest, dan zijn ze niet alleen bezorgd, maar ook ernstig ontstemd, om niet te zeggen verontwaardigd. Er wordt zelfs gesproken van een „ernstige beschuldiging aan het adres van Nederlandse medici en farmaceuten", indien het althans waar zou zijn, dat de ambtenaren in medisch opzicht een verbetering zou den verwachten door buiten de zie kenfondsen te staan. Tegen die ver wachting waarschuwen de zieken fondsen. De ambtenaren, die thans in de ziekenfondsen „meelopen", kunnen van een aparte regeling geen enkele verbetering verwachten. Wel zal zo'n aparte regeling voor de meeste ambtenaren financieel nade lig zijn. Het gevaar bestaat boven dien, dat andere groepen het van overheidswege gegeven voorbeeld zouden navolgen en dat op de duur een ernstige versnippering van het ziekenfondswezen zou ontstaan, met kans op nadelige gevolgen voor de volksgezondheid. Al deze bezwaren worden in de brief aan de ministerraad duidelijk belicht, terwijl ook nog gememoreerd wordt, dat de Sociaal-Economisch Raad en Ziekenfondsraad zich beiden tegen de apartheid van de rijksambtenaren verklaarden. Daarnaast is er dan nog een en kel punt, waaraan in de brief slechts sobere aandacht wordt geschonken. En toch is dat punt van het allergrootste belang. Het gaat daarbij om de vraag of de ambtena ren een aparte status hebben en in hoeverre die status aanleiding moet geven tot een afzonderlijke regeling voor ziektekosten. In de brief wordt die aparte status niet ontkend en uiteraard ook niet aangevallen, maar wel wordt beslist tegengesproken, dat de ambtelijke status zou moeten leiden tot een af zonderlijke ziektekostenregeling. Hier spreekt echter alleen het nuch tere verstand en nu is status juist een heel bijzonder verschijnsel, dat niet altijd verstandelijk benaderd kan worden. In vrijwel alle beroepen komt het statusverschijnsel voor. Er zijn ganse reeksen van dingen, die men niet doet, omdat die dingen nu eenmaal in een bepaald beroep taboe zijn. Andere dingen doet men op een bepaalde manier.... omdat de vakge noten het nu eenmaal wensen. Houdt men zich niet aan de status-eisen, die in een bepaald beroep gelden, dan loopt men kans als een zonderling te worden beschouwd of zelfs min- of-mecr uitgestoten te worden. Soms zijn die status-eisen voor bui tenstaanders belachelijk en volstrekt onlogisch, maar probeer dat niet dui delijk te maken aan de belangheb benden, want ze willen eenvoudig niet luisteren. Aller'ei groepen in onze samenleving streven door zekere status-eisen, door een beroepsjargon enz. naar een onderlinge binding en een zekere apartheid van de rest der samenle ving. Of men nu loodgieter is of rijksamb- (Zie slot pag. 3 kol. 1) (Van onze parlementaire redacteur.) In meerderheid is de Tweede Kamer van mening, dat de minis ters niet verplicht zijn op alle vragen, die door inviduele leden aan hen gesteld worden, te antwoorden. Zij sprak dit uit door de verwerping van twee moties, waarin de interpellatie, die mr. Burger, de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., donder dag hield, resulteerde. Die interpellatie had tot onderwerp het bezetten van het departement van defensie 11a het onverwachte ontslag van de heer Van den Bergh. Het urenlange debat, waar toe zij aanleiding gaf, liep echter in hoofdzaak over de weige ring van de minister-president om te antwoorden op de vraag van de heer Burger, gesteld bij de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting voor 1960, of mr. Stikker, oud- minister van buitenlandse zaken, gepolst is voor de portefeuille van defensie. Oolc tijdens de interpellatie wenste prof. De Quay het antwoord op deze vraag schuldig te blijven. Ten onrechte volgens mr. Burger*,, die hierin bijgevallen werd door zijn partijgenoot, prof. Samkakjen, gewezen minister van justitie en door de heren v. d. Veen (P.S.P.) en Bakker (C.PJST.) Na een uitvoerig staatsrechtelijk betoog, waarin hij zich beriep op verscheidene staatsrechtsgeleerden, diende mr. Burger een motie in, waarin hij de Kamer als haar oordeel wilde laten uitspreken, dat de antwoordplichtvan.de ministers, neergelegd in de'grondwet (artikel 104 tweede lid) zich uitstrekt tot alle inlichtingen, die de leden binnen het kader van het reglement van orde van de Kamer verlangen. Het meren deel van de afgevaardigden was echter niet tot deze uitspraak bereid: de motie van mr. Burger werd verworpen met 48 tegen 65 stemmen. Voor waren alleen de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Prof. De Quay blijft antwoord schuldig Ook prof. Samkaklen kwam met een motie, luidende „de Kamer van oor deel, dat in geval van een interpel latie de ministers gehouden zijn of wel de gestelde vragen te beant woorden of wel de beantwoording te weigeren uitsluitend met een beroep op de laatste zinsnede van het twee de lid van artikel 104 van de grond wet (dat wil zeggen met een beroep op het staatsbelang), nodigt de mi nister-president. uit met dit oordeel rekening te houden. Deze motie, ingediend na een spits betoog van prof. Samkal- den, verwierp de Kamer met 49 stemmen tegen 65 stemmen. Voor stemde behalve de P.v.d-A., de C.P.N. en de P.S.P., prof. Ver steeg van de A.R.P. De heren Burger en Samkalden kon den redeneren als Brugman, de mi nister-president volhordde in zijn wei gering om mr. Burger te informeren over het eventuele polsen van mr. Stikker. Op goede staatsrechtelijke gronden, naar hij meende. Dat vonden ook prof. Oud, V.VJ)., dr. Bruins Slot A.R., dr. Tilanus, C.H.TT. en prof. Komme, K.V.P. Zij waren overtuigd, dat de ministers niet de leden individueel behoeven te beantwoorden, maar dat het recht op een antwoord slechts toekomt aan de Kamers in hun geheel en dan alleen als het staatsbelang zich niet tegen het antwoord verzet. Positief zou men het aldus kunnen formuleren: in het algemeen zijn de ministers gehouden de Kamerleden te antwoorden, doch uit beleidsoverwegingen of om rede- De beroemde Franse zangeres Edith Piaf heejt het Amerikaanse zieken huis van NeuiUy verlaten, macr zij op 22 september een operatie heeft ondergaan. De foto toont haar bij de uitgang van het ziekenhuis met haar impre sario Barillet. nen van staatsbelang moeten zij in lichtingen kunnen weigeren. Op beleidsoverwegingen beriep de mi nister-president zich, toen hij zijn weigering baseerde op de vertrouwe lijke sfeèr, waarin de onderhandelin gen over de kabinetsformatie of over de bezetting van een bepaald depar tement gevoerd moeten kunnen wor den. Van een ombuiging van het beleid wat betreft het al of niet bestaan van een rechtsplicht om op vragen te antwoorden, is geen sprake, zo verzekerde hij. Mr. Burger had be weerd, dat die ombuiging duidelijk gedemonstreerd was. Het gehele lange debat, waarin de leden, die de degens met elk aar kruisten door argumenten en tegenargumenten, ontleend aan de staatsrechtelijke, literatuur, 't gelijk aan hun zijde poogden te krijgen, droeg in sterke mate een academisch karakter, hoewel het een zeer reële en praktische kwestie tot achtergrond had. DEBAT OVER ALGERIJNSE POLITIEK Acht afgevaardigden uit Gaullistische fractie Het staat wel vast, dat de Franse re gering bij stemming in de Nationale Vergadering over de politiek ten aanzien van Algerije een grote meer derheid behaalt. Inmiddels is liet ook duidelijk ge bleken, dat er een crisis bestaat bij de rechterzijde. Acht afgevaardigden, de gaullisti sche U.N.R. (waartoe ook premier Debré behoort) hebben hun zetel in de Nationale Vergadering ter be schikking gesteld. De uittreding be tekent tevens uitstoting uit de partij. Deze daad moet worden beschouwd als een protest tegen de Algerijnse Per rubberbootje de wereld rond Een twintigjarige Zwitserse elektricien, Hans-Peter Bucher, is in een rubberbootje uit Cuxhaven vertrokken voor een reis 0111 de wereld. Het gele vaartuigje Is uitgerust met een zeil en twee riemen. Voor hij de Noordzee opvoer, zei Bucher tot verslaggevers dat hij van plan is eerst Amsterdam aan te doen. Vandaar zou hij naar de Canari- sche eilanden gaan, oversteken naar Brazilië en na een bezoek aan de Verenigde Staten via het Panamakanaal en Hawaii naar Australië varen. politiek van het hoofd van de rege ring, dat zij als verraad beschou wen. Onder hen bevinden zich mannen, die een belangrijke rol hebben ge speeld in de opstand, die geleid heeft tot de terugkeer van De Gaul le, o.a. Leon Delbecque, oud-voor zitter van het comité openbaar wel zijn voor geheel Algerije en Biaggi, die verklaarde dat het lot van het Westen in Algerije op het spel staat. Inmiddels heeft het conservatieve blad „Paris-Press" een verklaring gepubliceerd van de gaullistische af gevaardigde Lucien Neuwirth, dié destijds een van de woordvoerders van de beweging voor openbaar wel zijn in Algerije is geweest. Neuwirth waarschuwt in zijn ver klaring tegen de plannen van de extremisten om gewelddaden uit te lokken in Algerije. Volgens hem zijn terreurgroepen al de Spaanse grens overgetrok ken. „Men heeft al bepaalde per sonen aangewezen, die uit de weg moeten worden geruimd", aldus Neuwirth die hier echter niet ver der op ingaat. In Algiers is het op het ogenblik rustig. De bevolking wacht echter met spanning het einde van het debat in de Nationale vergade ring af. Nieuwe aanslag op premier Kassem Radio-Bagdad heeft donderdagavond gemeld dat er in het ziekenhuis een nieuwe aanslag op het leven van de Iraakse minister-president, Kassem, Premier Kassem wordt sedert hij op 7 oktober is gewond bij een moord aanslag, in een ziekenhuis verpleegd. De gouverneur-generaal van Irak heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat autoriteiten onderzoeken of er verband bestaat tussen de aanslag in het ziekenhuis en die op 7 oktober. Bijzonderheden over de jongste aanslag zijn nog niet meegedeeld. is het twintig jaar geleden, dat in Nederland de eerste ar- H tikelen, te weten suiker, jam H en boter, op de bon kwamen bestaat de -huidige door ir. H Smeaton in drie jaar gebouwde vuurtoren van Eddystone, die zich op vijf mijlen van Ply- H mouth op een rots in zee be- vindt en twee voorgangers had, waarvan de eerste in 1703 11 bij een geweldige storm spoor- =e loos verdween en de volgende in 1755 door brand totaal werd fl H verwoest, 200 jaar. §j Iillllillllll!llllllll!lll!illlllllllllllllll!ll!lllllllllll!llllllllllllllllllli;il!llllllïl IN MIDDELBURGS STATENZAAL Ontmoetingscentrum voor organisaties die gezondheidszorg bevorderen TIJDENS EEN BIJEENKOMST in tie Statenzaal te Middel burg heeft Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de provinciale raad voor de volksgezondheid ge ïnstalleerd, waarin Zeeland de andere tien provincies voorge gaan is. Zowel de commissaris als de voorzitter van de raad, mr. dr. A. J. J. M. Mes, onderstreepte liet grote belang van deze raad, die een ontmoetingscentrum zal moeten worden voor alle organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van de volksge zondheid, voor de Zeeuwse bevolking. Daar de provincie in tijd van oorlog of rampen volkomen geïsoleerd komt te liggen, betoogde de commissaris der koningin, het bijzonder op prijs te zullen stellen, wanneer de direc teur-geneesheer van het bureau van de provinciale raad, die binnenkort benoemd zal worden, in dit verband De provinciale raad, die volgens wettelijke voorschriften inge steld moest worden, heeft vier belangrijke taken: de stimule ring van de gezondheidszorg in Zeeland; het bevorderen van de coördinatie op het gebied van de volksgezondheid; het uit brengen van adviezen over de verdeling van rijkssubsidies; het samenwerken met andere organisaties, die de bevorde ring van de volksgezondheid voorstaan. Geen aantasting van particulier werk aandacht zal besteden aan de bevor dering van de volksgezondheid in het kader van de Bescherming Bevol king. Een der eerste taken van de direc teur zal zijn het tot stand brengen van een inventarisatie van al het geen er in Zeeland in het belang van de volksgezondheid geschiedt. Daar bij zal hij tevens de leemten kun nen aanwijzen, die er in Zeeland on getwijfeld aanwezig zijn. Onderwerpen Het aantal onderwerpen, waarmee de provincale raad voor de volksgezond heid in Zeeland zich zal bezighou den, is bijzonder uitgebreid. Zo zal de raad onder meer bestuderen de gebrekkigenzorg, revalidatie, werk plaatsen voor minder validen, zïeken- vervoer, drankbestrijding, de school- geneeskunde, kinderhygiëne, moe- derschapszorg, bestrijding van ast ma, reuma, kanker, t.b.c., en epilep sie, de bureaus voor levens- en ge zinsmoeilijkheden, de verhouding huisarts-kruisvereniging en wijkver pleegster, de positie van de gemeen tearts, bejaardenzorg, etc. Jhr, mr. De Casembroot noemde het (Zie slot pag, 2 kol5) VERWACHT. Geldig tot hedenavond Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. Zwakke tot matige wind tassen oost en zuidoost. ZON EN MAAN 17 oktober Zon op 7.06 onder 17.44 Maan op 1SJ9 onder 7.44 202e jaargang - no. 244 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300- P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 209; In de even stijlvolle als stemmige omgeving van de Staten- zaal is donderdag de provinciale raad voor de volksgezond- heid geïnstalleerd. De raad zal een ontmoetingscentrum S moeten worden voor alle organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van de volksgezondheid in Zeeland. Met 5 de installatie van deze provinciale raad is Zeeland de S overige tien provincies voorgegaan. (Men zie ook het ver- 5 slag van de installatie op deze pagina). (Foto P.Z.C.) Lang staatsrechtelijk debat na interpellatie-Burger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1