aar beter! Bevelandse gemeenten in conflict met Goes over vleeskeuringen NUTROMA KRUININGEN KRIJGT GEEN HOGERE SCHADE-UITKERING VRUDAG 16 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOOR RAAD VAN STATE Protest van 's-Heerenhoek, Oudelande, Baarland en Borssele tegen verhoging Baarland, Borssele, 's-Heerenlioek eu Oudelande hadden woensdag hnn vertegenwoordigers naar Den Haag gestuurd om eendrachtig stelling te nemen tegen Goes. Een administratief conflict of geschil, zo men het noe men wil, dat aan de heren staatsraden was voorgelegd en waarover de Kroon te zijner tijd een beslissing zal moeten nemen. De verhoging van de keurlonen door vleeskeuringsdienst Goes was de aan leiding tot de tegenstelling tussen Goes en de vier gemeenten. Een tegen stelling, die tengevolge van de verhoging der keurlonen haar hoogtepunt bereikte, maar reeds geboren werd bij de oprichting van de vleeskeurings dienst. „We zijn niet vrijwilig, maar door een uitspraak van de Kroon ge dwongen bij de vleeskeuringsdienst Goes aangesIoten"j zo argumenteerden de vier gemachtigden van de in de oppositie gekomen gemeentebesturen. De verhoging van het keurloon van 4,op 9,had, zoals gezegd, de deur dicht gedaan. „Die hogere op brengst der keurlonen komt ten goé de aan een eventuele uitbreiding van het Goese slachthuis, waarom wij niet zullen vragen", zo hadden de ap pellanten in hun beroepschrift op de Kroon gesteld. Staatsraad mr. W. F. Schokking deelde woensdag in de openbare vergadering van do afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State mede, dat het college van Ged. Staten van Zeeland als hun mening te kennen gegeven hadden, dat de houding van de vier opo- nerende gemeentebesturen minder elegant genoemd moest worden, omdat men een aangegane ver plichting niet zou nakomen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, die ook om advies was gevraagd, vond de keurlonen wel aan de hoge kant, maar had in zijn advies toen de vraag gesteld of de gemeenten Baarland, Borssele, 's-Heerenhoek en Oudelande ten op zichte van Goes niet van wanpresta tie beschuldigd moesten worden. Zo wel de minister als Ged, Staten van Zeeland kwamen in hun adviezen, dat do gemeente Goes in het gelijk ge-, steld moest worden. Nog geen verschil De vertegenwoordiger van Goes, de heer Ph. Wesels, chef van de afdeling algemene zaken ter gemeente-secre tarie kreeg van de vice-president prof. dr. L. J. M. Beel gelegenheid eerst het woord te voeren. Hij zag hier echter van af, om later op de beschuldigingen van de vertegen woordigers der anderen te kunnen reageren. Burgemeester E. O. M. Waelput van 's-Heereuhoek opende do aanval op Goes en ontkende, dat hier sprake zou zijn van een gemeenschappelijke regeling, die geheel vrijwillig tot stand zou zijn gekomen. „We zijn ge dwongen om ons bij do vleeskeurings dienst Goes aan te sluiten", aldus de burgemeester, die bovendien ontken de, dat hier al sprake was van een geschil. „We zijn nog steeds aan het corresponderen met het gemeentebe stuur van Goes. Onze brieven worden echter niet beantwoord, maar Goes doet wel een beroep op de Kroon om hier een uitspraak in hoogste instan tie te krijgen". In een uitvoerig betoog sloot de gemeente-secretaris van Baarland, de heer L. Evertse, zich hierbij aan. De verhoging van de keurlonen noem de hij onjuist. Bovendien zou de vleeskeuringsdienst het recht missen om de verhoogde keurlonen te incas seren, omdat ze niet gegrond zijn op een koninklijk goedgekeurde veror dening. De commissie voor de vlees keuringsdienst heeft tot een verho ging der keurtarieven geadviseerd, maar daarom zijn ze nog niet vastge steld. Dit is een taak van de betrok ken gemeentebesturen. ïn het verdere van zijn betoog deel de de heer Evertse mede, dat vooral do kleine man door de ver hoogde keurlonen wordt gedupeerd, omdat zij, die een huisslachtïng hebben thans niet 5 maar 9 per slachting moeten betalen. „Het komt er dus op neer dat de kosten van de decentralisatie der vlees keuring door do huisslachters be taald moeten worden". De heer Evertse liet een ernstig pro test horen tegen het verzoek om de gemeenten 's-Heerenhoek, Baarland, Oudelande en Borssele aansprakelijk te stellen, wanneer Goes gedwongen zou worden de reeds geïncasseerde verhoogde keurlonen terug te beta len. Burgemeester W. N. van Liere van Oudelande en Baarland onderstreepte nog eens, wat hij noemde de gedwon gen aansluiting van zijn gemeenten en was van oordeel, dat het verschil tussen de huisslachters en het sla- gersbedrijf door de verhoogde keur lonen ongemotiveerd te noemen is. „De dienst heeft onrechtmatig de verhoogde keurlonen geincasseerd, want de betreffende verordening was nog niet gewijzigd, laat staan, dat ze was goedgekeurd", aldus spreker. Te voorbarig De heer Wessels uit Goes trok het ar- grument over de gedwongen samen werking in twijfel en meende, dat het onjuist was, dat de gemeente Goes bij een samenwerking met an dere gemeenten alleen de kosten van de vleeskeuringsdienst zou moeten betalen. Staatsraad mr. Sckokkïng vroeg ver volgens of de gemeente Goes niet te voorbarig was geweest met haar be roep op de Kroon. „Men is nog aan het onderhandelen en gaat dan al in beroep bij de Kroon. Waarbij ik wil opmerken, dat dit onderhandelen in Zeeland wel erg lang duurt". De heer Wessels meende, dat Goes terecht een beroep op de Kroon had gedaan. Nadat de huisslachters uit de betrokken buurgemeenten eerst wel de verhoogde keurlonen hadden be taald, is men later hiermede opge houden, mede door de houding van de betrokken gemeentebesturen. Staatsraad Schokking: „Van varkens de keurlonen heb ik geen verstand Het enige wat ik wel weet is, dat de prijs van een uitsmijter omhoog is gegaan. Wat is de prijs van een var ken?" Burgemeester Van Liere antwoordde, dat een big van zeven tot acht weken ongeveer 70 tot 80 kost. „Dat is voor de huisslachters een heel bedrag, want dan moeten ze het beest nog mesten voor de slacht Op een vraag van de vice-president prof. dr. L. J. M. Beel, antwoordde burgemeester Van Liere, dat de huis slachters twee jaar geleden de ver hoogde keurlonen hadden betaald, doch dat men dit verleden jaar heeft geweigerd, omdat deze verhoging geen rechtskracht had. De Raad van State zal zich nog nader over deze zaak beraden en later ad vies aan de koningin uitbrengen. Op een afstand gaat het misschien nog welmaar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. De enige manier om u werkelijk goed ie scheren en u heerlijk fris en schoon te voelen. Een Canadese expositie in Bergen op Zoom Ter gelegenheid van bevrijding Het Markiezenhof le Bergen op Zoom zal van 21 oktober tot 7 no vember a.s. een bijzondere expositie herbergen: in een drietal zalen zal namelijk een „Canadahuis" worden ingericht, dat een indruk zal geven van leven, werken en wonen 'der Ca nadezen. Deze tentoonstell-'ng wordt gehouden in verband met het feit, dat Bergen op Zoom vijftien jaar ge leden op 27 oktober 1944 door het Canadese leger werd bevrijd. De expositie zat gedeeltelijk aan de leefwijze van het .Canadeso .volk zijn Vogelwaarde kreeg eerste industriebedrijf Plannen voor nevenafdeling Met het doorknippen van een lint heeft burgemeester F. A. Heudrikse van Vogelwaarde donderdagmorgen het eerste industriebedrijf in zijn gemeente officieel geopend. Het is een confectie-atelier van de N.V. Verenigde Nederlandse Textïelbe- gewijd, gedeeltelijk ook aan de mili taire operaties in het najaar van 1944. Zo zal in een van de zalen een groot aantal foto's worden onderge bracht, die een indruk zullen geven van de bevrijding. Hoofdzaak is ech ter de bezoekers aan de tentoonstel ling de mogelijkheden van dit econo misch nog jonge land te laten zien. Degenen, die emigratieplannen heb ben zullen op deze expositie heel wat wijzer worden over Canada. Dat is dan ook de bedoeling van de Cana dese Ambassade in Den Haag' en het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, die gezamenlijk deze expositie organiseren De opening is bepaald op zaterdag 24 oktober. Hiervoor is o.m. uitgenodigd de minister van sociale zaken, mr. J. P. M. van Rooy. Ook de Canadese ambassadeur en de militaire attaché zullen aanwezig zijn. Op vier novem ber is er een Canadese avond en op 27. oktober; een „bevrijdingsdag",. drijven J. W. Meijerink en Co. uit Winterswijk. In dit atelier worden allerhande dames- en herenkleding-- stukken vervaardigd uit stoffen, die uit andere onderdelen van het be drijf zijn voortgekomen. Op het ogenblik biedt deze nieuwe industrie reeds werk aan zestig meisjes uit Vogelwaarde en omgeving, terwijl de directie dit aantal hoopt uit te breiden tot honderd. Een der directeuren, de heer J. A. Meijerink, zei tijdens zijn toe spraak tot een groot aantal ge nodigden, dat de kennismaking met deze streek zo goed is be vallen. dat plannen voor een ne venafdeling, waarin textielstoffen veredeld en gesneden zullen wor den, in een vergevorderd stadium verkeren. Deze afdeling, waarin men hoopt te beginnen met een vijftiental mannelijke werk krachten, zal eveneens in Vogel waarde worden gevestigd- Zowel pastoor Vermeulen, burge meester Hendrikse als drs. G. J. Baarspul, bedrijfseconoom bij het E.T.I., spraken hun voldoening uit over deze voorgenomen plannen. Naast de eigenlijke werkplaats, waarin zich een groot aantal naai en andere machines bevindt, is een afdeling waar Jonge meisjes vanaf 14 jaar In de gelegenheid worden gesteld om een erkende en door het rijk gesubsidieerde opleiding in de confectie te volgen. De opening ging -ipaard met een tentoonstelling van net atelier vervaardigde artikelen. (Advertentie I Hij proeft het... Zij weet het.-. de veredelde koffiemelk van Tliïtriria. Bevredigende export van uien De Nederlandse nlenexport blijft zich behoorlijk ontwikkelen. Het kwantum dat wekelijks wordt uitge voerd ligt rond 3 miljoen kg. Dat is wel minder dan het vorig jaar maar gezien het prijspeil van het ogenblik, toch zeer bevredigend. Het aanbod is nergens bijzonder groot en de afgelopen weck zijn de prijzen regelmatig wat aangetrokken. Voor de middelkwaliteit wordt thans 2022 cent per kg betaald. De grove uien zijn zelfs nog wat duurder en de drielingen zijn iets goedkoper dan de middelkwaliteit. Er zijn dit jaar overal veel drielingen en weinig gro ve uien. Tengevolge van de droog te is het gewas op vele plaatsen niet uitgegroeid. Hierdoor zal het aantal kilo's dit jaar belangrijk lager zijn dan het vorig jaar, toen een record opbrengst werd gehaald. De kwali teit van de uien is op het ogenblik over het algemeen zeer goed. Wel zijn ze soms zo droog dat het ver werken er van moeilijkheden geeft omdat de vellen er te gemakkelijk af gaa In c de week van 27 sept.—3 okt. wer den vanuit ons land 3284 ton uien geëxporteerd. De voornaamste afne mer was Engeland met 1166 ton; op de tweede plaats kwam West-Duits- land met 763 ton en BelgiëLuxem burg bezette met 612 ton de derde plaats. Naar Afrika ging in die week 367 ton uien en naar Frankrijk 266 ton. West Indië nam 82 ton af. 28 ton ging naar diverse landen. Spaarsaldo Boerenleenbank „Goes" op tien miljoen Bankbestuurder verraste spaarder uit 's-Heer Arendskerke De voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank-Raiffeisenbank „Goes", de heer D. W. Lindenberglx, heeft donderdag in het bankgebouw te 's Heer Arendskerke namens het bankbestuur een bedrag van f 100, overhandigd aan de spaarder, de heer M. de Vos uit 's Heer Arendskerke, die het totale spaarbedrag van de bank op tien miljoen gulden had ge bracht. Het bedrag van tien miljoen gulden was al enige dagen eerder be reikt, maar de viering van dit feit had men uitgesteld tot 15 oktober Raiffeisendag'- De heer Lindenbergh herinnerde ïn een korte toespraak aan de stichter der boerenleenbanken door wiens werk de agrarische bevolking een eigen kredietvoorziening verkreeg. Spreker memoreerde, dat het spaar saldo, na de recente fusie der boeren leenbanken van 's Heer Arendskerke en Kloetinge ruim negen miljoen gulden bedroeg. Op 15 oktober was dit bedrag reeds opgelopen tot tien en een half miljoen gulden. De voorzitter liet ook een minder prettig geluid horen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de bank in haar werkzaamheden wordt belemmerd door het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van een centraal kantoor op de Vlas- markt te Goes. Na de toespraak van de heer Linden bergh dankte de heer De Vos het bankbestuur voor zijn attentie, die aan de Raiffeisendag een bijzonder cachet gaf. J. Huijssen uit Terneuzen tot notaris benoemd De heer J. Huijssen, kandidaat notaris te Terneuzen is bij K.B. be noemd tot notaris te Klaaswaal in de vacature ontstaan door het overlij den van de heer R. Boer- Universitair examen Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het arts-examen eerste gedeelte de heer F. W. J. Puylaert te Sas van Gent. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren31 en cu.... senrijven Illusie en realiteit zegevierden beide Een merkwaardig stuk heeft de K.R. O. gisteravond in samenwerking met de toneelgroep „Theater" op het scherm gebracht: een T.V.-spel met een uitzonderlijk rijke inhoud, die evenwel door de zwakke constructie pas in de laatste scènes tot klaarheid werd gebracht. Een wonderlijk sa menspel van realiteit en illusie. De werkelijkheid \vas, dat een allerliefst oud echtpaar een mislukte kleinzoon de deur heeft gewezen, een gebeuren dat de vrouw als een zware last met zich meetorst. Haar liefdevolle echt genoot bedot haar door het te doen voorkomen, dat de jonge man zijn leven heeft gebeterd en als welva rend architect, gelukkig getrouwd, op bezoek komt. Hij schiep de illusie met zelfverzonnen brieven. Hij pro beert het onmogelijke mogelijk te maken door die illusie in een realiteit om te zetten, met behulp van een bu reau dat do liefdadigheid als kunst beoefent óm ongelukkige mensen een handvol geluk te schenken. Natuurlijk verliest dat zelfbedrog het van de harde werkelijkheid. Hoe wel... die werkelijkheid toch ook weer sterker blijkt dan de illusie, omdat de vrouw („zij schonken mij de gelukkigste dag uit mijn leven") de droomkinderen beloont, waardoor de weldadige warmte van de droom de koudheid van de wrede waarheid doet smelten. Het is een kunstzinnig en poëtisch gegeven dat evenwel niet de juiste interpretatie kreeg. De schrijver was daaraan meer schuldig dan de uit voerenden. De warmte en wijsheid van zijn hart vond in zijn hand niet de pen, die fijn genoeg gesneden was. Waar de illusie bij de diepere inhoud overwon, was het bij de opbouw van UITSPRAAK VAN DE KROON Voor herstel rioleringen (Van een speciale verslaggever). De gemeente Kruiniugen zal van het rijk alleen een vergoeding krijgen voor het herstel van de door de stormramp vernielde straten. De Kroon heeft het bedrag hiervoor, evenals de minister van financiën vastgesteld op 73.161,88. Voor het herstel van de rioleringen in de ge meente zal volgens de Kroon een vergoeding van rijkswege gegeven moeten worden van 4750.Een be drag, dat ook door het ministerie van financiën was vastgesteld. Krachtens de bepalingen van de Wet financiering stormschade publiek rechtelijke lichamen had do minister van financiën op 8 juni 1956 bepaald, dat aan Kruiningeu 73.164,88 voor het herstel aan de riolering gegeven zou. worden. Het gemeentebestuur achtte dit bedrag te weinig, omdat volgens haar de totale schade 162,000,zou hebben bedragen. Er volgde een beroep op de Kroon, maar de uitspraak heeft de gemeente Kroi- ningen geen cent meer opgeleverd. De Kroon heeft het beroep van het Kruiningse gemeentebestuur onge grond verklaard. De Kroon heeft in de uitspraak over wogen, dat de door het gemeentebe stuur genoemde herstelwerkzaamhe den een onderdeel vormen van het reeds vóór de stormvloed opgestelde rioleringsplan. Op voet van de wet financiering Stormvloedschade pu bliekrechtelijke lichamen kan slechts een vergoeding gegeven worden voor de kosten, welke verbonden zouden zijn geweest aan het herstel van de door de stormvloed beschadigde goe deren in oude toestand, in eenvoudige, doch deugdelijke vorm. De Kroon kan zich met de door de minister opge zette berekening van de schade aan de Kruiningse straten verenigen en ziet dan ook geen aanleiding het schadebedrag hiervoor te verhogen. Voor wat de door de minister toege kende vergoeding van 4750.voor het herstel van de riolering betreft, heeft de Kroon overwogen, dat in dit bedrag 3375.is begrepen voor het schoonmaken van 4500 meter riole ring. Uit een onderzoek is echter ver der gebleken, dat van deze riolering 580 meter is opgegraven en schoon gemaakt en 770 meter is vernieuwd, doch dat het schoonmaken van de overie 3150 meter nog niet heeft plaatsgevonden en uitgesteld is totdat over enige jaren een nieuw rioolge maal in werking zal zijn gesteld. Het gemeentebestuur van Kruiningen heeft in de aan de Provinciale Wa terstaat verstrekte inlichtingen ge wezen op het verband tussen het schoonmaken van de riolering en het aanbrengen van ongeveer 600 meter nieuwe aansluitingen aan de bestaan de riolering na de overstromings ramp. Volgens de Kroon kan hieruit worden afgeleid, dat voor wat de 3150 meter riolering betreft van een ernstige beschadiging geen sprake is. Voor een verhoging van de vergoe ding voor de aan dc riolering aange brachte schade zijn er dan ook vol gens de Kroon geen termen aamve- het spel de koele realiteit, die de bo ventoon voerde. De poëtische droom- fabriek der idealisten leek meer op een bizar particulier detectievebu- reau, zo geleend van Lesley Charte- ris. De tere verhouding tussen de be goochelde moeder en haar psuedo- kinderen had meer van een boertig „spel der vergissingen". Pas in het allerlaatste, als de* ont knoping nabij komt, beluistert men de hartklop van de schrijver en wordt ontroering wat voordien slechts een groteske komedie leek. Dat was heel jammer, te meer daar verschillende medespelenden en dan denken we aan het trio Hétty Beek, Martine Crefcoeur en Carl van der Plas de juiste toon wel heel goed wisten te vinden. De anderen speelden op een totaal ander (grotesk reëel) ni veau, hetgeen te meer de tweeslach tigheid van deze „staande sterven de bomen" accentueerde. UIT DE ZATERDAG 17 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO 7.00 Nws. 7.1S Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overdenking. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 850 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promena de ork. en sol. 12-30 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 1350 Voor de jeugd. 14.00 Gram. 14 20 Kunstkron. 1450 Metropole ork. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 ïnstr. oct. 1650 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18-25 Amateursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 19.25 Me morandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Mensen in nood, documentai re, 21.10 Pol. caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig. 2355—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 850 Voor de vrouw. 9-00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 1055 Morgenwijding. VARA: 10.20 De gaande man, caus. 10 30 Gevar. progr. 11.25 Pianospel. 1200 Gram. 1250 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.40 Sportact. 14.10 Voor de jeugd. 14-45 Meis jeskoor. 15.00 Streekuitz. 15.25 Gitaarspel. 15.35 Kredietverlening bij overname van middenstandsbedrijven. caus. 1550 Ka- merork. en solist. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjoum. 13.00 Nws. en comm. 18.20 Qram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus- 19.40 De kerk als voorpor taal, caus. 1955 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Hoort, wie klopt daar, kind'ren, caus. 20.10 Amus. progr. 21.35 Hei hangt aan de muur. 21.40 De Z 69. hoorspel. 22.15 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 2255 Muz. uit Oosten rijk, 23.30 Dansmuz. 2355—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00—1750 Voor de kinderen. NTS: 20-00 Journaal en weeroverzicht VARA: 20.20 Je neemt er wat van mee. 21.15 Publieke tribune, gevar. progr. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19-00 La pensée et les hommes. 19 30 Feuill. £0.00 Journ. 2055 T.V.-spel. 22.00 Actualiteiten. Daarna: Wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Kathol, uitz. 19.30 Nws. 1945 De week in beeld. Overname v. d. NTS: Quiz en gevar. programma. 22.00 Sportrep. 22.45 Nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17