Lange Vorst nieuw gewaad f T*e éjocsc in een De herinneringen van een ,,veieraan" EN NU Morgen officiële opening VROEGER gehouden, waaraan vrijwel alle zakenlieden deelnemen. Deze actie start vrijdagavond als burgemeester Michaëlis de straat officieel heeft geopend. Het pubhek kan daar dan be ter winkelen dan ooit tevoren. De Lange Vorststraat is met zijn tientallen zaken een van de fraaiste winkelstraten van Goes. Dat komt mede doordat de zakenlieden in deze straat elkaar zo goed begrijpen, elkaar met raad en daad bijstaan en regelmatig al lerlei activiteiten opzetten. Hét streven van de middenstanders is er op gericht de klant een zo groot mogelijke servi ce te bieden. Niet alleen door hem (of haar) op prettige en innemende wijze tegemoet te treden, maar ook door hem in een zo gezellig mogelijke winkel te ontvangen. Niet voor niets zijn na Wereldoorlog n niet minder dan 41 van de in totaal 60 zaken in de Lange Vorststraat gemoderniseerd, vernieuwd en uitgebreid. Zo zijn momenteel bijvoorbeeld weer enkele grote verbouwingen aan de gang, die de straat straks een nóg aantrekkelijker aanblik zullen geven. Zoals dat in vele organisaties en verenigingen het geval is, steunt het actiecomité Lange Vorststraat, waarvan praktisch alle midden standers lid zijn, op enkele actieve en vooruit strevende leden. Zij komen met ideeën, wer ken ze nader uit en stellen de zaak vervolgens op papier. Alle zakendeden in de Lange Vorststraat krijgen dan op een gegeven moment een cir culaire in de bus, waarin weer een of andere actie wordt aangekondigd. De middenstan ders zullen deze circulaires nooitunet een licht schouderophalen naast zich neerleggen. Inte gendeel. Uit ervaring weten zij, dat een der gelijke actie hun omzet weer ten goede zal komen, zodat zij niet aarzelen als deelnemer aan de actie in te schrijven. Daarom worden deze acties ook altijd zo'n succes Achter de grote en rijk gesorteerde etalages van de winkels in de Lange Vorststraat heerst van 's morgens tot 's avonds een grote bedrijvigheid. Als er geen klanten in de win kel zijn, hebben de middenstanders en hun personeel altijd wel wat te doen om hun win kel nog aantrekkelijker te maken. Het is bij zonder moeilijk om een schatting te maken van wat er jaarlijks in de Lange. Vorststraat wordt omgezet. Vast staat wel, dat dat in de miljoenen guldens loopt. In deze goed florerende zaken blijven de mid denstanders echter het oog gericht houden op de toekomst. Dat hebben ze veertig jaar ge leden ook gedaan en het resultaat daarvan is, dat de Lange Vorst als winkelstraat levendig en aantrekkelijk is. Nu Goes als ontwikke lingskern is aangewezen en deze stad zich steeds verder zal uitbreiden, is het ook voor de middenstanders in de Lange Vorststraat zaak op hun qui vive te blijven. Want al te gemakkelijk kan men door de huidige hausse in-slaap worden gesust. Daarom gaan de za kenlieden in deze straat met hun tijd mee, blijven zij hun winkels moderniseren en uit breiden en juichen zij iedere verbetering aan „hun" straat van harte toe. Zij zien de herbestrating van de Lange Vorst straat als een nieuwe mijlpaal in de geschie denis van deze straat. Precies dertig jaar ge leden werd ook zo'n mijlpaal bereikt. Toen kreeg de Lange Vorst als eerste straat in Goes verlichting. Geen wonder dus, dat de middenstanders steeds een „lichtend" voor beeld zijn geweest voor hun omgeving Zij willen dat blijven en daarom worden bijvoor beeld nu al plannen gemaakt voor volgend jaar. Plannen, die origineel en spectaculair zijn en waarvoor het actie-comité op de steun van de gemeente kan rekenen. EEN NIET ALLEDAAGSE DAAD gaat bur- gemeester H. K. Michaëlis van Goes morgen avond vrijdag verrichten aan de ingang- van de Lange Vorststraat, nabij de Ganze- poortstraat. De eerste burger van Goes zal dan de over de gehele breedte tot een hoogte van drie meter met kranten afgesloten win kelstraat officieel openen. Hoe hij deze on gebruikelijke daad gaat verrichten is nog in een waas van geheimzinnigheid gehuld, maar de bedoeling is er niet minder duidelijk om. De zakenlieden in de „vorst der winkelstra ten" zijn van oordeel, dat hun straat gedu rende de laatste twee maanden met kranten papier was dichtgeplakt. Figuurlijk gespro ken dan Door het uitvoeren van bestratings- en rioleringswerken van 18 augustus af tot heden, kwamen minder kooplustigen naar de Lange Vorststraat dan anders. De omzetten van de middenstanders zijn in die periode niet onbeduidend gedaald, maar dat hadden zij er graag voor over. Want thans is deze straat keurig geplaveid, zonder oneffenheden, en op het breedste gedeelte voorzien van ruime trottoirs. Voor de in hoofdzaak uit zakenlie den bestaande Lange Vorststraat een aan zienlijke vooruitgang, die dit koopcentrum van Goes weer meer allure geeft De actieve middenstanders hebben het ge reedkomen van de straat aangegrepen om een grootscheepse actie op touw te zetten. Van 16 tot 24 oktober wordt een fotowedstrijd A LS EEN BEWONER uit de Lange Vorststraat te Goes anno 1900 vandaag door deze winkelstraat zou kunnen wandelen, zou zijn verbazing geen grenzen ken nen In de loop van veertig jaar en vooral na de oorlog is de Lange Vorststraat zoveel veranderd, dat van het oude vrijwel niets is overgebleven. De lage huisjes met de schuine daken, die vermoeid tegen elkaar leunden, zijn afgebroken en hebben plaats moeten maken voor mo derne en ruime winkelpanden. Telde men in de Lange Vorststraat JfO jaar geleden nauwelijks dertig winkels en ambachtsbedrijven, thans is dit aantal verdubbeld. Op een enkel pand na bestaat de straat geheel uit winkels, de een al fraaier dan de andere Het pittoreske straatbeeld van rond de jaren 1900 is verdwenen en heeft plaats moeten maken voor de nuchtere, zakelijke lijn van moderne be drijfspanden. Alle historie is echter nog niet uit de Lange Vorststraat verdwenenIn een winkeltjedat niet meer dan provi sorisch is ingericht, zwaait een oudgediende de scepter: de thans 75-jarige J. Verhage, die géboren en getogen is in de Lange Vorststraat. De zaak waarin hij borstels en zeven verkoopt, ademt een sfeer van vroeger jaren. Op een krukje achter de toonbank gezeten, kunnen de klanten de hoogbejaarde Verhage met zijn krantje aantreffen. Want dat is het eerste wat hij iedere morgen doetde krant van a tot z spéllen Deze nog krasse oude baas herinnert zich heel goed, hoe de Lange Vorststraat er vijftig d zestig jaar geleden uit zag. Als je naar hem luistert is het alsof de gevels en puien van de panden in de Lange Vorststraat plotseling ineen schrompelen en veranderen tot onaanzienlijke verveloze huisjes uit het eind van de 19e en begin van de 20e eeuw... De Lamge Vorst was rond de eeuwwisseling twee cafés rijk en een voddenkoopman had er een onooglijk winkeltje waarachter een balkende ezel de klanten een welkom toe riep Ook herbergde de straat in die dagen een synagoge en een aantal kleine winkels, waarvan de etalages nauwe- J. VERHAGE geboren en getogen in de Lange Vorst lijks die naam waardig waren. Hoe de stoepen waren zullen véle Goesenaren zich ongetwijfeld herinneren, want tot voor enkele wéken was daaraan nog weinig verbeterd. Menig winkelende dame of heer heeft dat tot zijn schade moeten ondervinden. De hekjes, die de verschillende stoe pen tot een bij het pand behorend territoir maakten, zijn al vele jaren uit het straatbeeld verdwenen, evenals de banken, waarop de bewoners op warme zomeravonden, plaats namen en praatten over vervlogen tijden De opkomst van de Lange Vorststraat als winkelstraat van naam dateert uit de twintiger jaren. Karakteris tieke figuren als Piet de Wolf (aardewerk), De Ligny (textiélwarenhuis) en smid Engelvaart gaven toen cachet aan deze straat. In de twintiger en dertiger jaren togen de zakenlieden met hun waren, produkten en goederen naar het platteland. Véle middenstanders uit de Lange Vorst zijn op die manier hun loopbaan begonnen. Het heeft hen geen windeieren gelegd, want thans zijn zij eigenaar van een bloeiende zaak in deze straat, waar de klanten in en uit lopen. Ook hier zijn de tijden veranderd. Zo langzamerhand ontwikkelde de Lange Vorst zich tot een winkelstraat van naam. Voor de oorlog lag het tempo nog niet zo hoog, maar na Wereldoorlog II is het steeds snéller get/aan. Wat te zeggen van het feit, dat sedert 19Jf5 meer dan veertig van de in totaal zestig pan den werden uitgebreid en vernieuwd En nog altijd houdt men dit tempo vol, getuige het feit, dat momenteel op verscheidene plaats in de Lange Vorststraat weer wordt gebroken en gebouwd. Een enkel deel van de straat, tussen de Papegaaistraat en de Kleine Kerkstraat ziet er minder florissant uit. Hier staat zélfs een onbewoonbaar verklaarde woning. Het is echter te verwachten, dat op een of andere dag een actieve zakenman dit pand laat slopen en er een nieuwe zaak neerzetDan zal ook dit gedeelte van de straat volkomen in het geheel passen. Tot meerdere glorie van „de vorst" onder de winkelstratende Goese Lange Vorststraata

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9