„Dit is uw leven" met „Zeeuwse episoden" van W. Metzelaar Voorzitter Louwes: boerenstand wacht een moeilijke winter IN BLIK 20 STUKS f. 2.80 1 HEINZ «te; DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 PROVINCIAL hl Z hl E U W 8 L COURANT 9 VOORLICHTINGSMAN VAN RIJKSWATERSTAAT Radioprogramma voerde verschillende Zeeuwen naar Singerzaal in Laren Het bekende V.A.R.A.-radiopro gramma „Dit is Uw leven" was woensdagavond gewijd aan de fi guur van de heer W. Metzelaar, thans hoofd van de afdelingen in lichtingen en documentatie van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Maar het was niet zozeer daarom, dat de meeste van de vijfentwin tig minuten, die Bert Gartliof's presentatie een uiteraard on verwacht Zeeuws aspect kre gen. Een confrontatie met de Zierik- zeese stadsarchivaris, de heer P. van Beveren leverde weliswaar aardige opmerkingen rond het pro en contra van de afsluiting van de Oosterschelde op, maar de tijd, die de heer Metzelaar als voorlichtingsman van Rijkswater staat op het Schouwen-Duiveland van na de ramp en niet te verge ten kort na de Bevrijding op Wal cheren doorgebracht, leverde toch de meeste „Zeeuwse stof" voor dit met vaart en allure gebrachte pro gramma. Want als zovele waterstaatsmen sen is de heer Metzelaar „Walche- ren-yeteraan", een veteraan nog wel, die in 1952, toen hij aan een heel ander project werkzaam was, het Amsterdam-Rijnkanaal, werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Toen Walcheren na de Bevrijding een aan het water prijsgegeven eiland was, diende de heer Metze laar zich op Walcheren bezig te houden het problemen, die direct niet, met waterbouwkunde te ma ken hadden: hij was het namelijk, die met de distributie van voedsel en kleding was belast van het le gertje dijkwerkers, dat het water van Walcheren zou verjagen. Bert Garthoff liet dit alles gister avond nog eens aan het oor voor bijtrekken, nadat de heer Metze laar eerst nog was geconfronteerd met oude bekenden uit zijn Delftse lagere school en m.t.s.- tijd. En daarbij kwam hij ook op het punt „verstrooiing", de ver strooiing, die de heer Metzelaar de dijkmensen moest bezorgen, Levende herinnering Veel steun kreeg hij daarbij van het comité „Walcheren moet droog". Er werd iets gezegd over de ziel van dat comité, de naam Piet Castenmiller viel en zoals ge bruikelijk in Bert Garthoff's pre sentaties, bleek de Middelburgse meneer P. Castenmiller in de La- rense Singer-Concertzaal aanwe zig, een levende herinnering uit het leven van W. Metzelaar Hoe levend deze herinnering was, bleek wel, toen Garthoff's „slacht offer" zich de stem van „Pet" Cas tenmiller herinnerde, die het ope ningslied jubelde van een show, die ten tijde van de dichtingen op Walcheren voor de dijkwerkers werd gegeven, een stoer en na vrant lied. dat met de leuze „Hou je kop boven water" begon De heer Metzelaar wist het nog allemaal. Ook van die keer, toen do heer Castenmiller bij Ramme- kens in een gat was gevallen en enige minder opgewekte dingen debiteerde Het hele Walcherse waterstaats- beleid uit die dagen kwam weer tot leven, toen de voorlichtings man verhaalde van zijn onderko men aan de Middelburgse Loska- de, waar de dichtingsgemeenschap woonde en werkte. En waar de dames „Tien" en „Mien" de Vos uit Westkapelle de keukenprinses sen waren Geboren optimist Ze waren er uiteraard beide; de heer Metzelaar aarzelde niet om te zeggen, dat haar kookkunst had bijgedragen tot de droogmaking van Walcheren! De grootste triomf van de dames De Vos be stond er in die dagen uit, bij de wa terstaat-heren vestjes te ontwa ren, die na eeii maaltijd aan de Loskade met geen mogelijkheid meer dicht te krijgen waren. Maar zij herinnerden zich met de heer Metzelaar, dat er één keer, toen het bij de dichting van het gat in de Nolletlijk mis dreigde te gaan, niet gegeten was „Tien" en „Mien" kwamen terecht in A. den Doolaard's „Het ver jaagde water" en alleen omdat Den Doolaard zijn (schuil)naam weer eens eer aandeed en ergens in Europa zwierf, kon Bert Gart hoff hem niet tevoorschijn „tove ren". De stem van Den Doolaard klonk echter wel in deze uitzen ding, zodat de opgave, waarvoor do heer Metzelaar zich in die da gen geplaatst zag: het verdelen van vierhonderd onderbroeken onder zestienhonderd dijkwerkers, weer tot anekdotisch leven werd gebracht, waarbij Den Doolaard niet verzuimde, Metzelaar een „ge boren optimist te noemen Als voorlichtingsman van Rijks waterstaat keerde de heer Metze laar na de ramp terug naar Zee land, waar hij ondermeer op het „eiland" Ouwerkerk belandde, waar het de zusters Bep en Marie Slager waren, die hem koffie schonken. Ook zij waren in de studio en toen de heer Metzelaar de naam van burgemeester J. Ro- meijn van Ouwerkerk durfde te laten vallen, kwam ook deze hem de hand schudden. Het was een merkwaardige herinnering, die waterstaatsman aan burgemees ter Romeijn had. Hij ontwaarde hem namelijk een keer bij de nadering van het „eiland" Ouwerkerk, waar de heer Romeijn nagenoeg alleen verbleef, staande op 'n steiger, zo deftig ge kleed als men van een burgemees- ter-op-hoogtijdagen mag ver wachten. „Ik vier vandaag m'n 25- jarig ambtsjubileum" moet de heer Romeijn hem toen hebben ge zegd Zes november 1953, de dag waarop het laatste dijkgat op Schouwen werd afgesloten, werd opgehaald: een fragment van de reportage, die Jan de Troye en Guus Weitzel van de sluiting maakten, ver mengd met het gebeier van de klok van Ouwerkerk, volgde Waterstaatsman Metzelaar ves tigde de aandacht van heel de we reld op Zeeland en verscheen mede daardoor in Dit is uw 7e- Kleintje-koffie Bert Garthoff vond, dat de heer Metzelaar op dat moment wel een aan een kleintje-koffie toe was. De ober van het Zierikzeese „Mon- dragon", de heer Velthoven, kwam er bereids mee aandragen! Actueel werd de uitzending, toen stadsarchivaris Van Beveren van Zierikzee, ook al een goede beken de van de heer Metzelaar, hem kwam zeggen, dat hij fel tegen de afsluiting van de Oosterschelde is, waarbij de heer Van Beveren dacht aan het verlies van de oes tercultuur. „Maar ik geloof niet, dat je die ilichtkrijgt!" zo voegde de heer Van Beveren er aan toe, „het is daar 51 meter diep!" In rustige, voorlichtende trant vertelde de heer Metzelaar hem, dat Rijkswaterstaat zijn best doet voor de verschillende cultures. „Het beeld van Zeeland zonder vissersman is inderdaad een ver arming" zo zei hij, „maar econo misch gezien, als je het afweegt tegen de recreatie en de industria lisatie, dan is het geen probleem meer". Voor de 51 meter van de heer Van Beveren wees hij op de vele twij felaars, die zich aandienden, toen Lely in 1918 zei: „We gaan de Zuiderzee afsluiten". Mannen en dijken „Dat", zo vervolgde de heer Met zelaar zijn repliek, „is misschien een moediger daad geweest dan het besluit van 1954, het Delta plan uit te voeren. Bij Veere zijn we bezig nieuwe werkmethoden te ontwikkelen, een mooie proef voor de afsluiting van de grotere gaten. We zullen het beslist kla ren, daar is geen twijfel aan". Zo kwam de „Dit is Uw levend- uitzending rond de In 1908 te Delft geboren heer Metzelaar tot een einde. Een uitzending, die de toe passelijke ondertitel „Mannen en dijken" meekreeg en waarin Jan de Troye hem aankondigde als een „dijk van een man, die deze avond tot U zal spreken". Want de heer Metzelaar wist op dat moment nog niet, dat hij voor een ander doel dan het vervullen van een spreekbeurt naar de Larense Sin- ger-zaal was gekomen Garthoff wist dat wel uiteraard en speels wees hij hem er op, dat Waterstaat veel geheim kan hou den „maar wij nog meer Garthoff heeft bij zijn keuze ook geweten, dat Metzelaar als voor lichtingsman een enorme goodwill heeft gekweekt voor de Neder landse waterbouwkunde. Hij was een van de mannen, die na de Be vrijding en in de ramptijd, toen hij gastheer was van tal van film operateurs, radio-reporters en krantenmensen, de belangstelling van de gehele wereld op Zeeland wisten te vestigen. Vendetta na dood van jongen In augustus heeft de 19-jarige Alba Sbrighi in Bracciano (Italië), een 16- jarge jongen die haar wilde aanran den, Benedetto Argenti, neergestoken. Gisteren is haar 28-jarige broer Um- berto dichtbij de plaats waar zijn zus ter haar aanvaller doodde, door onbe kenden aangevallen en ernstig ge wond. De politie twijfelt er niet aan of de vendetta, de weerwraak, is hier in het spel gekomen en de daders wor den derhalve gezocht onder de fami lieleden en bekenden van Argenti. Umberto Sbrighi, die treinmachinist is, werd gisteren onderweg naar huis overvallen en afgeranseld. Verzwakt door bloedverlies is hij naar huis ge strompeld. Zijn zuster is indertijd vrijgesproken, omdat de rechtbank haar daad als legitieme zelfverdediging beschouwde. Zij was reeds meermalen lastig ge vallen door een groepje kwajongens en. had een mes bij zich gestoken. Van de kerk terugkerend naar huis werd zij voor de zoveelste keer aan gehouden. Argenti trachtte haar aan te randen, waarop het meisje haar mes trok en hem neerstak; „Rode hand" opereert ook in Spanje Woensdag is voor een rechtbank in Toledo het proces begonnen tegen een 22-jarige Spanjaard, die in begin juni een 25-jarige Spaanse, die voor het Algerijns Bevrijdingsfront in Madrid werkte, heeft vermoord. De verdachte, Luis Exquerecoccha, heeft gezegd dat hij het meisje moest vermoorden in opdracht van „De Rode Hand", de ook in andere lan den (België, West-Duitsland en Ita lië) reeds gesignaleerde Franse ter reurgroep. Een Algerijn, Ali Lhaken, staat eveneens terecht doch wegens medeplichtigheid aan de moord. De openbare aanklager heeft de doodstraf geëist. In totaal zal de rechtbank 34 getuigen horen. Het proces zal vermoedelijk enkele dagen in beslag nemen. Spoedig ontnaasting van Volkswagenfabrieken De Volkswagen-automobielfabrieken zullen spoedig ontnaast worden en aandelen zullen aan het Duitse pu bliek worden verkocht. Een woordvoerder van de regering heeft woensdag verklaard dat de Westduitse regering en de staat Ne- der-Saksen, die lang om het eigen dom van deze fabrieken hebben ge streden, het eens zijn geworden over de ontnaasting. Krachtens deze over eenkomst zal de meerderheid der Volkswagen-aandelen aan het pu bliek worden verkocht- De regering en Neder-Saksen behouden minder heidsrechten. (Advertentie) i» Filmuitwisseling tussen Jaarlijkse rouwdag voor Rusland en Amerika De „Motion Picture Association of America" heeft medegedeeld dat tien november een Amerikaans-Russische filmuitwisseling begint, waarbij tien Amerikaanse films in de Sowjet-Unie en zeven Russische in Amerika ver toond zulen worden. 0 Vijf mensen zijn omgekomen en 23 gewond doordat nabij Bogota een blik benzine van een autobus viel, in brand raakte en ook de bus in lichterlaaie zette Advertentie 1 Sandwich Spread altijd lekker op s-'': de boterham mlddelpot o.9B 1 vt /|sandwioS5 -SlU SPREAD nfè- grote pot 1.45 GARANTIE ':2|l volledige vergoeding door Uw t/everoncier, Indien een Heinz k S7 product niet voldoet. f verkeersslachtoffers? In zijn jaarrede voor de algemene vergadering van het verbond voor Veilig Verkeer te Nijmegen, deelde de voorzitter, jhr. Th. Röell, mee, dat over door het door koningin Juliana gesteunde initiatief van prinses Wil- helmina om een jaarlijkse dag van rouw en bezinning voor in het ver keer gevallen slachtoffers te houden, spoedig' nauw contact met de minis ter van verkeer en waterstaat wordt opgenomen. Dit is telegrafisch aan de koningin en aan de prinses mede gedeeld. Jhr. Röell wees erop. dat het aantal verkeersdoden in 1958 kleiner was dan voorheen, dankzij de ingestelde maximum snelheid. Er is op het ogen blik echter verslapping gaande door het slechte voorbeeld van hen, die zich steeds minder aan het maximum houden. Intensieve controle en stren gere maatregelen zullen daarom no dig zijn, zo meent hij. De ongeluk- kencijfers van de laatste jaren geven relatief een afname te zien. In rela tie tot de verkeersintensiteit was het aantal verkèersdoden in 1947 één op 213 motorvoertuigen. In 1957 was het één op de 430 motorvoertuigen en in 1958 één op 486 motorvoertuigen. Hieruit mag. aldus de heer Röell, niet worden afgeleid, dat nu ook een absolute afname van de verkeers onveiligheid aan de gang is. Integen deel zal de inspanning voor het berei ken van veiliger verkeer nog groter moeten worden. Menzies: standpunt van Soebandrio niet veranderd l)e Australische minister-president. Menzies heeft woensdag op een pers conferentie Ie Canberra gezegd geen reden te hebben om aan te nemen dat de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, van standpunt is verat'lerd over de Indo nesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Menzies gal commentaar op een be richt volgens hetwelk Communistisch China Indonesië steun heeft beloofd communistisch-China's aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea eu Indonesië Bij een brand in een oude woning te Heeze ten zuid-oosten van Eindhoven zijn dinsdagavond drie hinderen om het leven gekomen. De foto laat zien wat er van het huisje restte, waar deze tragedie zich afspeelde. Financiële gevolgen van droogte catastrofe voor menig bedrijf ernstig Van onze Haagse redacteur) Voorzitter II. D. Louwes van het Lan dbouwschap is van oordeel, dat als gevolg van de droogteramp onze boerenstand een moeilijke winter wacht. Het perspectief is nog zeer donker. Wanneer er niet spoedig verandering komt, gaan de weiden met een sterk beschadigde grasmat de winter in. Deze winter kan mild en regenrijk zijn, zodat de grasmat kan herstel len. Maar de winter kan ook strenge en vooral kale vorst brengen zonder sneeuw en dan aan de grasmat de genadestoot toebrengen, aldus de heer Louwes in een rede, waarmee hij woensdag de vergadering van het Land bouwschap opende en waarin hij betoogde, dat de financiële gevolgen van de huidige droogte-catastrofe voor menig bedrijf zeer ernstig zuljen worden. Na een woord van medeleven aan die boeren en tuinders, die onder de ge volgen van de droogte te lijden hebben, wees de heer Louwes erop, dat alom in den lande spontaan de hand aan de ploeg wordt geslagen om die veehouders, die het'meest in nood zitten, althans het nodige voer voor hun vee te verschaffen. communistisch-Chiua's aanspraken Formosa steunt. Deze wederzijdse verklaringen kun nen eenvoudig betekenen dat de lan den elkaar morele steun geven, al dus Menzies. De premier herinnerde eraan dat Soe bandrio dit jaar in Australië heeft ge zegd dat Indonesië niet van plan is geweld tegen Nederlands Nieuw-Gui nea te gebruiken. „Wij zullen ons evenwel toch bewust moeten zijn, dat de nood langer zal duren dan dat deze spontane actie daarin kan voorzien en wij zullen ons dus ook welbewust moeten afvragen wat moet er verder gebeuren". De heer Louwes zei hét daarom nodig te achten, dat een overzicht wordt verkregen, zij het een globaal over zicht. van de huidige toestand. Ver volgens moeten wij ons rekenschap geven van wat ons nog te wachten kan staan en in de derde plaats, al dus de lieer Louwes. moeten wij ons bezig houden met de financiële con sequenties van deze droogtecatastro fe. Het Landbouwschap zal een even tuele inventarisatie van de schade met een zekere mate van nauwkeu righeid en rechtsgelijkheid willen hel pen uitvoeren. Wat het perspectief betreft meende de heer Louwes, dat we in ieder geval er rekening mee moeten houden, dat er ook nog altijd een kans is, dat het vee a.s. voor jaar vroeg in de wei komt, maar dat er zeker niet minder kans zal zijn, dat dit laat wordt. Daarnaast blijkt meer en meer, aldus de heer Louwes, dat de grond zo droog is, dat er bijna geen win tergraan gezaaid kan worden; wan neer dit met name voor rogge wel het geval zou kunnen zijn, dan zou er nog een mogelijkheid bestaan a.s. voorjaar vroeg het vee met snijrogge te voeren. Door de late roggezaai zo die nog mogelijk is wordt ook deze kans al klei ner en kleiner. Het knelpunt bij de veevoedering ligt bij bet ruwvoer, bij hooi. stro, voeder bieten. aardappelen en eventueel ook suikerbieten. Juist hier, zo betoogde de heer Louwes-verder, zullen wij zo goed mogelijk een raming moéten maken van wat er is, van wat er no dig kan zijn en van wat wij eventueel nog kunnen reserveren en aankopen. In dit vel band valt dus te denken aan de proef,'die met suikerbieten wordt genomen, al zal iedere ervaren vee houder, aldus de heer Louwes, zijn hart vasthouden bij de complicaties, die kunnen ontstaan door het voeren van de dit jaar zoveel suiker bevat tende bieten. Verder is er de moge lijkheid van het niet verwerken van stro. de normale hoeveelheid in de strocartonfabrieken, aan een reser veren van aardappelen, die anders in de aardappelmeelfabrieken hun be-, stemming vinden, en ook aan de aan koop zo deze mogelijk is van stro in het buitenland. Wanneer er een redelijke hoeveel heid ruwvoer aanwezig is, dan kan met het zeker verkrijgbaar kracht voer een mogelijkheid bestaan van een redelijk voederen van het vee. Op de ruwvoerpositie en met name op de vergroting van de ter beschik king staande hoeveelheid ruwvoeders wordt onze volle aandacht gericht,.al dus de heer Louwes. Sprekend over de financiële gevolgen van de droogteramp, stelde de heer Louwes, dat wij moeten beginnen de ze ramp ook te zien als een ramp, die onze gehele agrarische gemeen schap aangaat en dat wij moeten trachten ook financieel in eigen kring te doen wat wij kunnen, al zullen de- 1 ze uit de aard de zaak bescheiden zijn. Ongetwijfeld zal de overheid daar naast willen helpen om zoveel moge lijk nood te lenigen en om te voor komen, dat de voortzetting van het bedrijf voor meerdere boeren onmo gelijk zal worden. De heer Louwes durfde geen schatting te maken over de omvang van de schade. Ervaring bij vroegere rampen heeft aange toond. dat men met de middelen, die men heeft, nog het meest kan berei ken, wanneer deze eensdeels dienen als waarborgsom voor extra te verle nen kredieten, anderdeels tot verla ging van de rente daarvan. In deze richting zullen onze gedach ten ook moeten gaan. Wij hebben de j stellige overtuiging, aldus de heer Louwes, dat een zeer constructieve en vertrouwensvolle samenwerking met de minister van landbouw en visserij plaats zal vinden, daar ook op zijn departement de noodsituatie ten vól le wordt onderkend. Tenslotte betoogde de voorzitter van het Landbouwschap, dat de veehou ders zo nauwkeurig mogelijke voe derbalansen voor hun bedrijven zul len moeten opmaken, waarbij zij niet optimistisch mogen denken over de mogelijkheden in het volgende voor jaar. Menigmaal zal dit ook leiden tot de noodzaak een zekere hoeveelheid vee af te stoten. Het produktscliup voor vee en vlees en de overheid moe ten in deze samenwerken om een in eenstorting van de vleesmarkt te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5