Indonesië - veteranen kunnen bij B.B. niet worden gemist K.N.V.B.-TOTO-POT NAAR ÉÉN MAN klANKBOm REIS NAAR DE MAAN ZAL TWEE EN EEN HALVE DAG DUREN VISSEN STERVEN IN DE MAAS VERGIFTIGINGSD00D NIEUW GEBOUW VOOR DE STAATSDRUKKERIJ G rensincidenten DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MINISTER TOXOPEUS IN TWEEDE KAMER Mr. Burger mag interpelleren over bezetting ministerie defensie (Van onze parlementaire redacteur) Het zint het merendeel van de Tweede Kamerleden weinig, dat de man nen, die in Indonesië hun militaire dienstplicht vervuld hebben,, nu in de eerste plaats in aanmerking komen voor de noodwachtplicht. Woensdag hebben in de Tweede Kamer verschillende leden van hun mis noegdheid getuigd. Dat was bij de behandeling van een wetsontwerp, dat de mogelijkheid tot het oproepen van noodwachten voor onbepaalde tijd verlengt. Het socialistische Kamérlid de heer Wierda deponeerde zelfs een motie op de tafel van de voorzitter, waarin aan de regering gevraagd wordt om degenen, die in Indonesië militaire dienstplicht hebben vervuld niet voor noodwachter in aanmerking te laten komen. Vandaag zal over deze motie en over het wetsontwerp worden gestemd. Tijdens het debat, waaraan deelgeno-1 men werd door de heren Wierda (p.v.d.a.), Lankhorst (p-s.p.), Bak ker (c.p.n.), Albering (k.v.p.), Ver kerk (a.r.). Ritmeester (v.v.d.) en Beernink (cli.) bleek, dat men alge meen van oordeel was, dat te veel gevergd wordt van de mensen, die reeds in Indonesië dienst gedaan hebben. Van de 30.000 veteranen uit Indonesië dreigen er namelijk veel ingelijfd te worden. De heer Wierda bepleitte de inschakeling van 86.000 buitengewoon dienstplichtigen en van 200.000 dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming. De kwestie van de gewetensbezwaarden wilde hij in de vaste commissie voor de Be scherming Bevolking uit de Kamer laten bekijken. De heren Albering en Ritmeester, die wel degelijk begrepen, dat er voor de dienst bij de B.B. geen onverdeel de animo bestaat, voelden zich ge roepen om er niettemin duidelijk de aandacht op te vestigen, dat de B.B. over een gedegen organisatie moet beschikken. Noodwachtplicht is daar om noodzakelijk. Meende de heer Al bering, dat aan de inschakeling van de veteranen uit Indonesië niet valt te ontkomen, hoewel hij er niet voor voelde, de heer Ritmeester wilde deze mensen uitsluiten van de nood wachtplicht. OORDEEL VAN DE MINISTER De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeüs, legde er de nadruk op, dat de BB. een zuivere hulporgani satie is en geen militaire organisatie. Mede om deze reden kon hij gewe tensbezwaren tegen de dienst bij de B.B. niet erkennen. Uit praktische overwegingen is echter besloten om opgeroepenen, die getoond hebben gewetensbezwaren tc hebben tegen militaire dienst en die daarover van militaire zijde zijn getest, niet voor de noodwacht in aanmerking te la ten komen. De minister was bereid om de kwestie van de gewetensbe zwaren in de Kamercommissie aan de orde te stellen. Het tuchtreglement stempelt de B.B. niet tot militaire organisatie, zo be toogde de bewindsman. Er is een zekere discipline nodig. Door de groetplicht wordt de discipline be vorderd. Mr. Toxopeüs achtte een goed ge trainde, snel werkende B.B. met ge makkelijk verplaatsbare colonnes nodig. Op grond van deze eis van geoefendheid kan de inschakeling van de veteranen uit Indonesië niet worden gemist. De minister vestigde er de aandacht op, dat het wel hard is voor de mensen uit Indonesië om bij de noodwacht te worden inge lijfd, maar er zijn nog 56.000 mili tairen, die in Indonesië hebben ge vochten en die zelfs nog een mobili satiebestemming hebben. De gewone dienstplichtigen en de Indonesië- veteranen, zo betoogde mr. Toxopgiis met klem, kunnen niet gemist wor den. Tenslotte deelde hij mee, dat hij kans zag om onderofficieren, die in Indonesië hebben gediend, na hun 33ste jaar vrij te stellen van de nood- De eerste prijs in de K.N.V.B.-toto bedraagt 122.400. Er is één deel nemer met 14 punten: de heer D. van Toorenburg te Amsterdam. De tweede prijs bedraagt 52.455. Er zijn 15 deelnemers met 13 punten. Nabij de Brazillaa,nse stad Victoria is een boot omgeslagen, waal-mee een groep kinderen van de bewoners van een nabijgelegen leprozenkolonie een tochtje op zee maakte. Twaalf kinderen verdronken. 0 Acht mannep. op 3 oktober ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op president Bourguiba. zijn in Tunis terechtgesteld. OP DE GOEDE WEG. Toen een rechter hem in Tavistock (Engeland) een boete van 5.60 oplegde omdat hij zich niet had gestoord aan een gebaar van een verkeersagent, ver ontschuldigde Leslie Seïville zich: ..Ik heb helemaal geen verkeersteken gezien. Ik was op weg naar een op ticien". OP HET VERKEERDE PAD. Ber- nadine Maes wist in de provinciale gevangenis van Denver (V.S.), waar zij was opgesloten onder verdenking van inbraak, twee medegevangenen over te halen, haar in een uitgaande wasmand te smokkelen. Een half uur bracht zij zo. schokkend en schud dend, in' de laadruimte van een vrachtauto door. Toen werd de was mand afgeleverd in de stadsgevange- wachtplicht, evenals thans reeds het geval is met soldaten. De socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Burger, heeft dinsdag van de Tweede Kamer ver lof gekregen om de minister-presi dent, prof. De Quay, te interpelleren over het bezetten van het departe ment van defensie na het ontslag van de heer Van den Bergh als minister van defensie. De interpellatie zal worden gehouden op donderdag 15 oktober bij de aanvang van de ver gadering. De heren Romme (kvp). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h huldigden de opvatting, dat het toestaan van een interpellatie alleen betekent het ver lenen van verlof om vragen te stel len over een onderwerp, dat vreemd is aan de orde van de dag en niet dat de regering verplicht is op alle ge stelde vragen te antwoorden. Beraadslagingen geschorst De Tweede Kamer heeft zich in de avondvergadering beraden over een nieuwe stap op de weg naar dc vol ledige financiële gelijkstelling van de verschillende soorten onderwijs in ons land. Door de indiening van een aantal onoverzichtelijke amendemen ten achtte de staatssecretaris van o., k. en w-, drs. Stubenrach de ma terie zo ingewikkeld geworden, dat hij de voorkeur gaf aan een bespre king van deze amendementen in de vaste Kamercommissie. Dr. Tilanus nam dit denkbeeld over en stelde voor de beraadslagingen te schorsen. De Kamer ging daarmee akkoord. TWEE MANNEN EN CAPSULE Het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart heeft bijzonderheden be kendgemaakt van een project dat beoogt twee mensen over zes of acht jaar een reis naar de maan te laten maken. De reis naar de maan moet twee en een halve dag duren. De 3000 kg zware capsule, die de mannen niet zullen verlaten, moet landen op een daartoe geschikte plaats, die van Zwitserse gletsjers worden kleiner Een kleine wijziging van het g j= Zwitserse klimaat dreigt een van Zwitserlands grootste toe- §1 ristenattracties van de kaart te i m vegen. Dc glctschcrs worden namelijk steeds kleiner en ook H vuiler. .De eens zo blauwacliti- s ge ijsmassa's zitten nii vol stof. H Een recente studie door de M Zwitserse alpinistenclub heeft uitgewezen dat van 89 giet- s schers er niet minder dan 83 i H tussen een en 239 meter zijn 1 H gekrompen binnen twaalf H maanden. Dit onderzoek werd vorig jaar gedaan. Door de ab- s normale warme zomer van dit m jaar zijn de gletschers nog 1 H meer gekrompen, hoewel pre- H ciese cijfers nog niet voorhan- g den zijn. Ég Het kleiner worden van de 1 M gletschers heeft omgekeerd 1 weer tot gevolg dat de gemid- delde temperatuur in Zwitser- H land stijgt. In het officiële or- gaan van de Zwitserse alpinis- tenclub „Die Alpen" wordt ge- zegd, dat het gebied dat in Zwitserland door ijsmassa's wordt bedekt in de laatste 83 jaar met 25 procent is afgeno- H men. Tussen 1876 en 1934 was s H het 15 procent, tussen 1934 én nu was het nog eens 10 pro- ij cent. Mlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllill|||llilllUlliillllllllllllllllljlii[| Deense defensie ontoereikend De defensiecommissio van het Deense parlement is dinsdag begonnen met beraadslagingen over de herziening van do strijdkrachten en de toekom- stige regeling van de Deense defeu-1 sic. Aan het begin van de bijeen komsten is een met samenwerking van de generale staf opgesteld rap- j port gepubliceerd waarin de Deense j defensie zonder meer ontoereikend j wordt genoemd. Het defensierapport stelt vast dat het aantal opleidings-vlieguren bij de Deense luchtmacht verminderd is tot 20 pet beneden het minimum dat de Navo van zijn leden eist. De „Honest John" raketten die Denemarken ont vangen heeft worden nutteloos ge noemd. omdat er geen atoomladingen bij zijn. Met normale springstoffen in de „oorlogskop" zijn deze raketten absoluut inferieur aan normale artil lerie, aldus het rapport. De luchtdoel raketten van het type „Nike Hercu les" zijn hoogst oneconomisch als zij alleen met een kernlading worden ge bruikt. De Deense marine heeft niet voldoen de middelen en schepen om de in ge val van oorlog in de Sont en de Gro te Belt te leggen mijnenvelden (die daar een uitbraakpoging van de Rus sische Oostzeevloot naar de Atlanti sche Oceaan en de Noordzee moeten blokkeren) gelijktijdig te verdedigen. Voor zijn konvooieringstaak is de Deense marine niet berekend. En de luchtmacht is zo zwak dat zij de ma rine en de landmacht slechts spora dische steun kan verlenen en in het feheel niet kan ageren tegen vijan- elijke vlier-bases. De Navo is ontevreden met de Deen se defensiebijdrage maar is er deze keer diplomatieker mee geweest dan vorig jaar, omdat men in Fontaine- bleau wist dat de defensiecommissie de gehele kwestie in overweging zou nemen. Er heeft reeds vooroverleg op hoog niveau, te voren door een „padvinder"-ra- ket is bepaald. Op de maan kunnen de ruimtevaar ders wetenschappelijke onderzoe kingen doen tot de astronomische omstandigheden gunstig zijn voor de terugreis. Dit betekent dat zij twaalf dagen op de maan zullen blijven. Voor de reis naar de maan zijn vier ralcettrappen van ca. 1.5 miljoen pounds stuwkrachtelk nodig. De drie eerste trappen worden tijdens de reis afgeworpen, de vierde trap dient als basis voor de start van de terugreis. Een vijfde rakettrap is voldoende voor de reis maan-aarde, en moge lijk zal een zesde trap worden ge bruikt om de vaart van de raket bij het naderen van het aardopper vlak af te remmen. In elk geval zullen de raket en de capsule waar in de mannen verblijven van rem- parachutes worden voorzien. De North American Aviation Co. werkt thans aan de ontwikkeling van een raketmotor met een ver mogen van 1.5 miljoen pounds. Hiervoor is een bedrag van 102 mil joen dollar (ca. 400 miljoen gul den) beschikbaar gesteld. Men ver wacht dat de motor over vier vijf jaar gereed is. Interpellatie over vrijere loonvorming en droogte gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) In de woensdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de lieer Suurhoff (p.v.d.a.), oud-ininis- ter van sociale zaken en volksge zondheid, verlof gevraagd om de te genwoordige minister van sociale za- ken en volksgezondheid, mr. dr. Van Rooyj te interpelleren over de „alge mene aanwijzingen voor het. college van rijksbemiddelaars voor de vrije re loonvorming" van 31 juli 1959 en over de nadere verduidelijking, die de regering op 5 oktober 1959 van die algemene aanwijzingen heeft gege ven. De heer Biesheuvel (a.r.) vroeg ver lof voor een interpellatie tot de mi nister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, over speciale maatregelen, die genomen zouden kunnen worden ten behoeve van agrarische bedrij ven, die door de droogte zwaar ge troffen zijn. De Kamer zal in haar vergadering van donderdag over deze interpella tie-aanvragen beslissen. Het Zweedse leger heeft elektronische apparaten voor de luchtverdediging in Engeland besteld. Het nieuwe defensie- stelsel (slrylsysteem m. oo) werkt met radair, elektronische apparatuur, reken machines en televisie en kan binnen en kele seconden een luchtaanval ontdekken en afslaan. Op 13 december zullen er verkiezin gen worden gehouden voor een president en een vice-president van de nieuwe Cyprische republiek. De eerste zal Griek zijn en de tweede een Turk. [Op deze foto uit Moslcou ziet men Russische ruimtehond Gypsy' rechts) geheel gekleed, voor een proefvlucht door de ruimte, naast zijn soortgenoot „Matilda", die ge deeltelijk is gekleed voor een ruimte vaart. Twintig jonge Russen en vele honden worden op het ogenblik ge tramd voor de eerste bemande Rus sische ruimtereis. De abnormale lage wa terstand van de Maas in Zuid-Limburg is oor zaak van het feit dat het weinige water in de rivier de giftige af valstoffen niet meer kan verwerken. De vis sen sterven als gevolg bij duizenden de vergif- tigingsdood en zijn een welkome prooi voor de meeuwen, die in groten getale op het water neerstrijken en de drij vende dode vissen zon der enige moeite oppik ken. Ook de ratten doen zich tegoed aan de overvloedige vismaal- tijd. In het weinige wa ter in de rivier, vrijwel zonder stroom, hebben de afvalstoffen die in dc rivier worden ge loosd en onder normale omstandigheden reeds een grote dreiging voor de visstand vormen, thans tot grote erger nis van de vele henge laars een ruineuze uit werking. De Juliana-combinatie. het overkoepelend or gaan van de aange sloten hengelaarsver enigingen die ook het visrecht heeft op de Maas en het Juliana- kanaal gaat zich nu met een rekest wen den tot de daarvoor in aanmerking komende bedrijven en tot de overheid om een snelle oplossing van dit pro bleem te bevorderen. Installatie commissie industriële ontwikkeling probleemgebieden De minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous te Den Haag, lieeft een „commissie industriële ont wikkeling probleemgebieden" geïn stalleerd. Bij zijn openingstoespraak zei de minister, dat deze commissie ingesteld is ter stimulering van de economische ontwikkeling van de pro bleemgebieden. De minister meende, dat niet kan worden volstaan met een uitvoering van de plannen in het gebruikelijke tempo, maar dat het noodzakelijk is althans die werken versneld uit te voeren, die voor de industrialisatie van doorslaggevende betekenis zijn. In de eerste plaats dacht hij hierbij aan versnelde realisatie van het rijks- wegenplan 1956, voor zover dit voor de probleemgebieden van belang is. Daarnaast dacht hij aan aanleg of verbetering van secundaire en ter tiaire wegen, terwijl ook op het punt van de verbindingen te water dient te worden nagegaan, welke projecten in aanmerking komen om in het ver- snellingsprogramma te worden opge nomen. Voor het verschaf'en van finan ciële bijdragen in werken ter be vordering van de toeristische mo gelijkheden in de probleemgebie den is eveneens een post op "de be groting van economische zaken opgenomen. Het werk van de commissie zal vooral bestaan uit het selecteren van voorstellen, een oordeel vor men ten aanzien van de prioriteit van de voorgestelde werken en het beschouwen van de uitvoering der plannen, waarbij de minister een uitvoeringsschema van vijf jaar voorstelde. De grootste speeïgelegenheid van het Midden-Oosten zal in december a.s. ïe Maameltein. ten noorden van de Libane se hoofdstad Beiroet, door president Foead Siehab worden geopend. De bouw kosten bedroegen ongeveer f 10.600.000. Ongeveer vijfhonderd man is reeds an derhalf jaar met de bouw van dit casino bezig, dat plaats zal bieden aan 5000 per sonen. Het Wereldgebeuren Als student aan de hogeschool van Tsjangsja kwam Mao tse Toeng lang geleden zó onder de indruk van de Russische revolutie, dat zijn hele leven in het teken van dc navolging ervan kwam te staan. De revolutie verliep in China heel wat minder vlot dan in Rusland en Mao heeft hachelijke avonturen, waaronder veel krijgsgewoel, meege maakt voordat op 1 oktober 1949 de „Centrale Volksregering van de Re publiek China" werd ingesteld, waar van hij president werd. Aan verdere gewelddaden heeft het niet ontbro ken: ontelbare mensen die door de communisten als tegenstanders wer den beschouwd zijn. vooral in dc eer ste helft van de sindsdien verlopen tien jaren, geliquideerd. Vorig jaar werd duidelijk, dat de Chinezen zich niet tot nabootsing wilden beperken, maar dat zij bij de verwezenlijking van Marx' denkbeelden de Russen vóór wilden zijn. Zij kwamen tot de conclusie, dat al het onuitputtelijk „mensenmateriaal" waarover hun land beschikt, moest worden ingezet voor een indrukwekkende „sprong naar voren". Het tekort aan kennis en aan fabrieken werd niet meer als eeii bezwaar gevoeld. Met de instel ling van „communes" zou het com munisme zeer snel verwerkelijkt worden. Maar ook hier heeft degene die het onderste uit de kan wilde hebben, het lid op de neus gekregen. Men krijgt de indruk, dat in China een grote chaos ontstond: in elk geval kwamen de produktievoorsnellingen op geen stukken na uit. Aangeno men wordt, dat het gesol met mensen spoorwegmensen naar de havens, waardoor het treinverkeer in de war liep; kantoorbedienden naar de boer derijen, waardoor de handel stagneer de enzovoort veel kwaad bloed heeft gezet, Der gewoonte getrouw heeft Mao sinds april j.l. niet meer pre sident van China, maar partij voorzitter en ongetwijfeld toch nog China's machtigste man getracht de aandacht van de binnenlandse moeilijkheden af te leiden naai de buitenlandse politiek. De door Mao en de zijnen verwekte moeilijk heden in Tibet, Laos en aan de noor delijke grens van India worden door menige commentator gezien als af leidingsmanoeuvres welke de kans bieden om verwijten te richten tot buitenlandse „imperialisten" die de veiligheid van China „bedreigen". Gisteren bleek, dat ondanks de verzoenende en matigende toon van de redevoeringen die de Rus sische premier Nikita S. Kroesjtsjew onlangs bij zijn bezoek aan Peking afstak, Mao voortgaat met zijn „kou de oorlog" tegen het zo bijzonder ver draagzame India welks premier Neh- roe zich altijd heeft gehaast China's daden te vergoelijken. Chinese mili tairen hebben immers volgens een gisteren gepubliceerd bericht van het Britse persbureau Reuter de bezet ting van de Indiase voorpost Chim- zamane aan de noordoostelijke grens nabij Boetan „voor de laatste maal gewaarschuwd" dat zij moet kiezen tussen zich terugtrekken of „er met geweld uitgegooid worden". Aan dit bericht werd toegevoegd, dat het al de zeventiende „laatste" keer was. dat dit ultimatum werd gesteld. Maar deze zeventiende keer was vermel ding waard, omdat daaruit bleek dat de Chinezen zich door Kroesjtsjew niet hadden laten intomen. Mijnheer .Gosj, de leider van de Indiase communisten, weet nu niet meer hoe hij het heeft. Hij was de eerste week van deze maand present bij de viering van commu nistisch China's eerste verjaardag, maar is er met de inlichtingen waar mee hij daar werd afgescheept nog met in geslaagd om de breuk die de jongste grensincidenten in zijn partij hebben teweeggebracht, té helen. Die breuk ontstond tussen enerzijds de „feilen" die het communisme door dik en dun willen steunen en alleen erop letten, hoe het dit internationale stelsel in zijn strijd met andere stel sels vergaat, en anderzijds de natio nalistische vleugel, die al zijn veren opzet als iemand India te na komt. zelfs wanneer die bijvoorbeeld Mao i heet. Gosj zeilt daar tussendoor: zijn j streven is voornamelijk gericht op j handhaving van de partij-eenheid. Vormen de Chinese onvriendelijk heden aan India's grens slechts I een onderdeel van een afleidings- I campagne, die uit binnenlands-poli- I tiek oogpunt noodzakelijk was? Of zijn de Chinese communisten erop uit om een doel na te streven dat Mao breed uitschilderde voordat hij aan de macht kwam: „alle gebieden te her- winnen waarvan China toen 't zwak was werd gescheiden", waaronder Korea, Nepai. Boetan, Ladak en Noordoost India? Gosj is nu naar Moskou gevlogen om een antwoord op al die vragen te zoeken. Maar het is zeer de vraag of de heren van het Kremlin dit in het brede kader van de wereldpolitiek tamelijk onbelangrijke mannetje in vertrouwen zullen nemen. Voorlopig zal het meningsverschil tussen de eens bewonderde meesters van de Russische revolutie en hun machtig en eigenwijs geworden leerling Mao op hoger niveau, en achter de scher men, worden uitgevochten. Minister Toxopeus heide eerste paal (Van onze Haagse redactie). Het staatsdrukkerij- en uitgeversbe drijf, dat op het ogenblik op de Flu welen Burgwal in Den Haag geves tigd is, krijgt een nieuw gebouw en wel in de Maasstraat, in een zeer oud Haags stadsgedeelte. Op de duur zal die omgeving gesaneerd worden en bovendien zal in de onmiddellijke na bijheid een aantal grote regeringsge bouwen verrijzen, zodat het gebouw uiteindelijk zeer gunstig geleden /.al de diensten, de Staatscourant en ook geheime drukwerken voor de defen sie-onderdelen en voor de verschillen de staatsexamens, had heel hard een nieuw gebouw nodig. Op de Fluwelen Burgwal stonden de machines bij wij ze van spreken op elkaar. In de Maas straat zal men wat meer ruimte krij gen. Het is niet de bedoeling om het be drijf uit te breiden, of een geheel nieuw machinepark aan te schaffen. Als het gebouw over drie en een half jaar gereed is, verhuizen de machines en tegelijk de 675 man, die in ver schillende functies bij de Staatsdruk- ZIJIL De staatsdrukkerij, waar, vu tl kerij werken. Zou in cle toekomst uit naam al zegt, de drukwerk n breiding nodig zijn, dan zal men het de rijksoverheid vervaardigd \v„r !--n. j zoeken in diepte-investeringen. De di- zoals de stroom van wetsontwerpen rcctie ziet die uitbreiding echter nog en de daarbij behorende bescheiden, niet spoedig aankomen, aangezien de allerlei rapporten, velerlei aamvijzin- Staatsdrukkerij, die zich geen mono gen voor de ambtenaren van uitlopen-1 poliepositie wil verschaffen, ongeveer Deze foto toont een maquette van het nieuwe gebouw, dat op een 13.150 vierkante meter groot terrein zal worden opgericht. Het hoofdgebouw, het zogenaamde produkttiegebouiv, zal 110.3 meter lang en 68 meter breed worden en bestaat voor het grootste gedeelte uit twee bouwla gen. drie kwart van al het haar aangebo den drukwerk uitbesteedt. Dat zal ïn de toekomst zo blijve* Gisteren heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de eerste paal in de grond geheid door het omhalen van een handel, waardoor tegelijk een drukpers in werking trad, die de laatste hand legde aan een bouwplaat van het nieuwe ge bouw, welke aan alle personeels leden werd uitgereikt, MAO TSE TOENG ...eigenwijze leerling....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3