PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Elke stap naar ontwapening moet gepaard gaan met controle Nieuwe vorm van planologie voor Zeeland ENGELSE REGERING DOOR MACMILLAN GEREORGANISEERD IN KONGO OPNIEUW ERNSTIGE ONLUSTEN UITGEBROKEN Vandaag. 202e jaargang - no. 243 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 okt. *59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per nim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels.) 23 cent per regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 2-5 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, .Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Cabot Lodge in Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Amerika wenst te weten welke inspectie Rusland wil aanvaarden Bij monde van Henry Cabot Lodgo hebben de Verenigde Staten woensdag in de politieke commissie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties verklaard, dat zij ingenomen zijn met de bereidheid van de Russen om via bepaalde fasen tot de ont wapening te komen. Maar Cabot Lodge waarschuwde met na druk tegen de aanvaarding van de „alles of niets theorie". Zo als bekend, heeft Kroesjtsjew in de Algemene Vergadering zeer vérgaande ontwapeningsvoorstellen gedaan. „Wij zijn bereid", aldus Cabot Lodge, „om grote of kleine stappen in de richting van ontwapening te doen, mits het maar werkelijke en eerlijke stappen zijn en mits alle betrokken partijen zulke stappen gezamenlijk doen. Als alle volkeren de wapens neerleggen, zo zei hij, dan moeten er instellingen zijn voor het behoud van de internationale vrede en veiligheid en het handhaven van de rechtsregels. Cabot Lodge merkte op, dat de Ame rikaanse regering van mening is, dat speciaal de drie volgende vra gen beantwoord moeten worden: 1. Welk type internationale politie macht dient te worden opgericht om de internationale vrede en vei ligheid te handhaven? 2. Krachtens welke internationale rechtsprincipes moet een derge lijke politiemacht gehanteerd wor den? 3. Welke strijdkrachten zullen de volkeren nodig hebben voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid als de bestaande be wapening is afgeschaft? Cabot Lodge drong bij dit punt aan op een nauwkeurige nadere bepa ling van hetgeen onder strijdkrach ten ter handhaving van de binnen landse veiligheid moet worden ver- Cabot Lodgo zei dat de weg naar vol ledige ontwapening lang is. Maar de Verenigde Staten zullen deze weg gaarne tot het einde toe bewandelen. Wij zullen ons verheugen over de gelden die door inkrimping van de bewapening vrijkomen, want deze gelden zullen gebruikt kunnen wor den voor het genezen van zieken, het verstrekken van voedsel aan de hongerigen en het uitroeien van de armoede in de wereld, aldus Cabot Lodge. Zoals bekend heeft Kroesjtsjew der gelijke woorden gebruikt bij het in dienen van zijn voorstel tot algehele en volledige ontwapening. Cabot Lodge legde de nadruk op de volgende aspecten van het ontwape- ningsvraagstuk het definitieve stopzetten van de kernproeven en het toezicht hier op. Dit aspect had volgens hem de grootste prioriteit omdat een overeenkomst hierover in de na bije toekomst mogelijk is; het verminderen van het gevaar voor een onverwachte aanval; het opdoen van ervaring bij de uitvoering van internationale controlestelsels; In het nieuwe kantoor van de P.P.D. te Middelburg bekijken de commis saris der koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en ir. M. de Vink het boek over het oude kan toor, dat het personeel van de dienst ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe gebouw aan bood. (Foto P.Z.C.) het verlichten van de zware be wapeningslast. Cabot Lodge liet nogmaals duidelijk uitkomen dat elke stap naar ontwa pening gepaard moet gaan met een aan deze stap evenredige controle. In elk ontwapeningsprogram of het nu gaat om ontwapening voor de volle honderd percent of slechts één percent dient een aan dit program beantwoordend controleselsel opge nomen te worden, zodat beide par tijen „met het volle zicht op elkaar elke stap van de weg afleggen". De Verenigde Staten, aldus Cabot Lodge, willen weten welk inspectie systeem de Sowjet-Unie wil aanvaar den. Er kan geen ontwapening voor honderd percent zijn met een con trole van tien percent. Hij verklaarde dat de Amerikaanse regering van mening is dat de be studering tot in details van het Rus sische en de overige ontwapenings voorstellen de taak is van de pas opgerichte ontwapeningscommissie, die begin 1960 in Genève met liaar werk zal beginnen. R. A. Butler, die onofficieel Macmil- lans plaatsvervanger is, behoudt de portefeuille van binnenlandse zaken en neemt het voorzitterschap op zich van de conservatieve partij. Ernest Marples, gewezen directeur- generaal der posterijen, volgt Wat- kinson op als minister van vervoer. Onder zijn ministerie valt de scheeps bouw en seheepsreparatie. Sandys krijgt de nieuwe portefeuille van minister van luchtvaart. Hij zal in het bijzonder de verantwoordelijk heid dragen voor geleide wapens, ra dar en elektronische uitrusting en ook de verantwoording dragen voor de burgerluchtvaart. Lord Mills, voor heen minister van energie, krijgt de portefeuille van „Paymaster-ge neral". De voormalige minister van handel, David Eccles, is benoemd tot minister van onderwijs. Ilij volgt Geoffrey Lloyd op, die geen deel meer uitmaakt van het kabinet. Edward Heath, de „chief whip" van de conservatieve partij, volgt Mac- leod op als minister van arbeid. Sel- wyn Lloyd blijft minister van buiten landse zaken en Derïck Heathcoat blijft minister can financiën. SELWYN LLOYD BLIJFT MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN Lennox Boyd, minister van koloniën, vervangen Ir. Witte bedankt als Tweede Kamerlid Ir. H. B. J. Witte (k.v.p), oud-mïnis- ter wn volkshuisvesting en bouwnij verheid, heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer wegens zijn benoe ming tot burgemeester van Eindho ven, zo heeft de Kamervoorzitter, mr. Kortenhorst, in de woensdag ge houden vergadering meegedeeld. Zijn opvolger zal zijn dr. M. A. M. van Helvoirt, burgemeester van Box tel, die al eerder zitting in de Twee de Kamér heeft gehad. DODEN, GEWONDEN EN BRANDEN Iain Macleod, de 45-jarige voormalige minister van arbeid, vervangt Alan Lennox-Boyd als minister van kolo niën, zo is woensdag door het bureau van de Britse premier bekendge maakt. Premier Macmillan, die zijn regering na zijn verkiezingsoverwinning van de vorige week reorganiseert, heeft voorts Harold Watkinson, gewezen minister van vervoer en burgerlucht vaart, tot minister van defensie be noemd. Watkinson vervangt Duncan Sandys, do schoonzoon van sir Winston Churchill. Reginald Maudling, voormalig „Pay master general" en eerste ministe riële deskundige voor vraagstukken aangaande de Europese vrijhandel, is benoemd tot minister van handel en opvolger van sir David Eccles. De earl of home, de huidige minister voor de betrekkingen met het Geme nebest, behoudt deze functie, maar wordt daarnaast voorzitter van de kroonraad, een ambt, dat voordien door burggraaf Hailsham, de voorzit ter van de conservatieve partij, is be kleed. Burggraaf Hailsham wordt grootzegelbewaarder en tevens minis ter van wetenschappen, een nieuw de partement. is het veertig jaar gele- H den, dat de eerste cokesoven- M installatie, aanvankelijk be- staande uit een batterij van zestig ovens, en de inrichting voor de winning van gas en bijprodukten van de cokesfa- briek Emma te Treebeck in be- drijf werden gesteld. M en 22 en 26 oktober ge- M schiedt de toekenning van de Nobelprijzen 1959 respectieve- lijk voor geneeskunde, letter- kunde, scheikunde en natuur- M kunde, welke prijzen op 10 de- s cember a.s. zullen worden uit- gereikt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Geschil tussen twee stammen In verschillende plaatsen van Kongo zijn opnieuw onlusten uitgebroken. Vooral in de omgeving van Loeloea burg, de hoofdstad van de provincie Kasai, was de toestand woensdag ge spannen. Volgens berichten van het Belgische agentschap Belga uit Loe- loeaburg volgt de Europese bevol king van deze stad met angst het verloop der gebeurtenissen. Er wordt in de omgeving geschoten. Op ver schillende plaatsen in de omtrek zijn hutten in brand gestoken- De oor zaak van de incidenten moet worden gezocht in een geschil tussen de Loe- loea's en de Baloeba's, de twee voor naamste stammen in het gebied. De tussenkomst van de militairen werd vereist bij een waarschijnlijk door Loeloea's ondernomen aanval op het dorp Tsjikandji, waarbij een dodo en een gewonde viel. Militaire afdelingen zijn ook gezonden naai de streek van Loesambo, ongeveer 40 kilometer van Loeloeaburg. Volgens de berichten van Belga heerst te Toeboeloekoe, dat 20 km van Loeloeaburg ligt, grote opwin ding. De toestand daar wordt bij zonder gevaarlijk genoemd. Ook nadr deze plaats waren woensdag middag militairen onderweg. Loeloeaburg is thans omringd door haarden van onlust. Volgens Europe anen, die uit de buitenwijken van de stad naar het centrum zijn geko men, liggen op de wegen talrijke doden. Bij Matadi in de provincie Leopold- stad wierpen aanhangers van een godsdienstige sekte, die in weerwil van een vergaderverbod bijeen ge komen waren, zich dinsdagavond op de gendarmes, die de menigte wilden uiteendrijven. De Kongolese gendar mes openden daarop het vuur op de menigte. Zes Kongolezen vonden de dood, twintig werden gewond. Ook drie Europeanen liepen verwondin gen op, namelijk de politiecommissa ris, de adjunct-gewestbestuurder en de commandant van het peloton gen darmes. Te Matadi was het echter woensdag rustig. De aanhangers van de godsdiensti ge sekte, de Ngoenzisten, die be kend zijn onder de naam van „de sidderaars", waarmee men perso nen aanduidt, die door de geesten bezeten zijn, schijnen in een vlaag van godsdienstwaanzin hun aanval op de gendarmes te hebben onder nomen. Prins Bernhard naar emigranten in Brazilië Prins Bernhard zal van 19 tot 27 ok tober in Brazilië de verschillende nederzettingen van Nederlandse im migranten bezoeken. Deze reeds in februari voorgenomen bezoeken moesten destijds vervallen door ziek te van de prins. Na het verblijf in Brazilië .zal .de prins vijf dagen naar Peru gaan om op verzoek van de Peruviaanse rege ring en naar haar mening voor emi granten geschikt deel van het land te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden ge bracht aan Cuzco, de hoofdstad van het rijk der Inca's. Via Los Angeles, waar de prins een rede zal uitspre ken over internationale samenwer king keert Zijne Koninklijke Hoog heid op 4 nov. in Nederland terug. Het vertrek naar Brazilië is bepaald op maandag 19 oktober. Reeds f 4.362.974 voor hervormde-kerkbouwaclie Doordat iu één dag ruim 450.000 aan giften binnenkwam is de op brengst van de Hervormde Kerk- bouwactie thans gestegen tot 4.362.974. Meer dan een kwart van het beoogde bedrag 16 miljoen gulden is nu ontvangen. REORGANISATIE VASTE COMMISSIE P.P.D. Nieuw kantoor P.P.D. in gebruik DE PLANOLOGISCHE werk- zaamliedeii iu het belang van Zeeland zullen in een nieuwe vorm voortgezet worden, niet alleen in een nieuwe samenwer king met de streek, maar ook in een nieuw gebouw. De Provin ciale Planologische Dienst beeft namelijk woensdagmiddag zijn herbouwd kantoor te Middel burg, „De vergulde scliryfko- ker" genaamd, iu gebruik ge nomen. Tijdens dit heuglijk ge beuren heeft de commissaris der koniugin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, meege deeld dat de Vaste Commissie van de P.P.D. en het werk van de dienst een reorganisatie zul len ondergaan. De bij opmaak en herziening van streekplannen betrokken instanties, zullen in het vervolg van bet bégin af in geschakeld worden bij bet werk van de P.P.D., terwijl de Vaste Commissie, dieim «ït 16 leden zal bestaan, in de nieuwe sa menstelling regelmatig zal ver gaderen, dit in tegenstelling met voorbeen. De commissie zal bijgestaan wor den door een agrarische commissie waarvoor de vertegenwoordigers op advies van Iandbouwkringen worden aangewezen, door een in dustriële commissie, waarvoor de vertegenwoordiging geadviseerd wordt door het E.T.I. voor Zee land, en een recreatie-commissie, AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Heel wat Lahour-raadsleden lieten verstek gaanmaar Alan H Brigg was, niet speciale dis- Z pensatie van de partij, wel ff aanwezig om veldmaarschalk |f M Montgomery te begroeten aan een door het gemeentebestuur m van Bolton aangeboden lunch. m De Labourleden die weigerden niet Monty aan te zitten, de- den dat omdat de veldmaar- H schalk voor de verkiezingen in Engeland had gezegd, dat ieder die Labour stemmen zou wel stapelgek moest zijn. Montyff if die voor dit voorval inmiddels p excuses heeft gemaakt en het li als grap heeft bestempeld, zei =e dat de lunch bijzonder pïezie- p l§ rig was geweest en dat de f| v:egblijvers ongelijk hadden". imnniniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiimniiiiiiwinllir Salarissen ambtenaren E.E.G. worden verlaagd De salarissen van de ambtenaren bij de Europese Economische Gemeen schap en bij de Euratom zullen wor den verlaagd. Daarover zijn de minis terraden van E.E.G. en Euratom, die woensdag een tweedaagse vergade ring te Brussel beëindigden, het eens geworden- Hun netto-saiarisseu zullen gemiddeld ongeveer zes procent la ger komen te liggen dau de huidige, maar er zullen overgangsregelingen worden getroffen om de schok gelei delijk te kunnen opvangen. De ministerraden spraken voorts uit voerig over de belasting welke de Europese ambtenaren zal worden, op gelegd.'Over het beginsel van belas tingheffing bestond tussen de minis ters geen verschil van mening, maar de voorstellen welke de commissies der Europese gemeenschappen dien aangaande indienden, werden van Ne derlandse zijde niet geheel bevredi gend geacht. Het vraagstuk der belastingheffing zal op de volgende vergadering der ministerraden opnieuw aan de orde worden gesteld. Intussen zullen de deskundigen van de zes landen zich nog eens over de daaraan verbonden problemen beraden. Verkiezing in Veenendaal en Scherpenzeel Door grenswijziging1 tussen de pro vincies Gelderland en Utrecht, waar bij betrokken zijn de gemeenten Hoevelaken, Hoogland, Nijkerb, Stoutenburg, Amersfoort, Barneveld, Scherpenzeel, Renswoude, "Wouden berg, Veenendaal, Ede, Rhenen, ffa- geningen, Maurïk, Amerongen en Wijk, bij Duurstede, waren verkiezin gen voor de gemeenteraad nodig in Scherpenzeel en Veenendaal. De inwoners van Scherpenzeel kozen gisteren 11 raadsleden en die van Veenendaal 19. In Scherpenzeel werden de zetels als volgt verdeeld: V.V.D. 1 (0); Gem. Belangen (1); A.R. 2 (0); S.G.P. 2 (4); C.H.U. 3 (0); P.v.d-A. 3 (2); O.P. 0 (0). In 1958 kwam de V.V.D. niet met een eigen lijst uit. De A.R., S.GP. en C.H.U. kwamen uit met een gecombineerde lijst in 1958. In Veenendaal: C.H.U. 5 (5); P.v.d.A. 5 (4); A.R. 5 (4); S.G.P. 2 (2); V.V.D. 1 (1); K.V.P. 1 (1). Tussen haakjes de zetels behaald in 1958. Streek nu van begin af aan ingeschakeld vwwwwwww\<vvwwvv waarvoor ten aanzien van de ver tegenwoordigers advies wordt ge geven door de provinciale receatie- commissie. Bij liet voorbereiden van streekplannen zullen tevens commissies-ad-hoc ingeschakeld «•orden, die als het ware de eerste bouwstenen zullen leveren bij het ontwerpen van de plannen voor een bepaalde streek. „Keurslijf" De Commissaris der Koningin wees er op, dat een streekplan in de afge lopen jaren veelal gevoeld is als een „keurslijf", dat de ontwikkeling van de streek afremde. .Thr. De Casem broot verklaarde evenwel, dat het (Zie slot pag. S kol. 1 VERWACHT. Geldig tot hedenavond WEING WIND. Aanvankelijk in de ochtend hier en daar mist. Overigens droog en zonnig weer. Ongeveer dezelfde mid dagtem peraturen als woensdag en een zwak ke oostelijke wind. ZON EN MAAN 16 oktober Zon op 7.04 onder 17.46 Maan op "17.53 onder 6.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1