Situatie op de arbeidsmarkt in Oost Z.-Vlaanderen zorgelijk SOUPIEX KOUD WATER WENS TIJDENS FORUMMEER SAMENWERKING IN STREEK DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B RAPPORT VAN E.T.L OVER STREEKONTWIKKELING Werkcomité bepleit voor economische ontwikkeling van de streek De situatie op de arbeidsmarkt in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren is op vele punten zorgelijk. Het gevaar van ontvolking en leegzui ging van de streek is heel duidelijk aanwezig. Bij de aanwijzing van in- dustrialisatiekernen is gebleken, dat de regering niet de juiste kijk op dit gebied heeft, zo wordt verklaard in een rapport van het E.T.I. voor Zee land over de 8treekontwikkeling in deze streek. Overheidssteun wordt noodzakelijk geacht om het gebied zijn eigen gezicht te laten behouden. Om de aandacht van de provinciale en rijksoverheid op dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen te richten en de economische ontwikkeling met kracht ter hand te' kunnen nemen, wordt in het rapport het instellen van een werkcomité bepleit. bouw opgemerkt, dat vooral in de oudelandpolders en de zandgebie den ruilverkaveling urgent is. In het bijzonder wordt verbetering van de ontsluiting en de water beheersing een voorwaarde voor het gezond maken van de land bouw geacht. Ook inpoldering van het Land van Saeftinge is om ve lerlei redenen gewenst. Juist in dien de uitvoering met de ruilver kaveling ter hand wordt genomen, kan een sanering van de agrari sche bedrijfstak plaats vinden, daar dan 2600 ha. goede land bouwgrond ter beschikking zou komen. In verband met de Delta werken langs de Westerschelde is een spoedige beslissing hierover gewenst. Het in het rapport besproken gebied omvat de gemeenten Clinge, Graauw en Langendam, Hontcnisse, Hulst, Koewacht, Overslag, Sint Jansteen, Vogelwaarde, Zaamslag en Zuiddor- pe. Op initiatief van ae burgemees ters uit de betrokken gemeenten hebben gewestelijke specialisten preadviezen uitgebracht, die door het E.T.I. zijn bewerkt. Het rapport geeft nu een inventarisatie van het gebied, alsmede de perspectieven en verlangens met als doel de welvaart te bevorderen. In een aantal afzonderlijke hoofd stukken worden de verschillende facetten uitvoerig besproken en een aantal suggesties gedaan ter verbetering van de situatie. Zo wordt ten aanzien van de land- Advertentie) Verder wordt o.m. opgemerkt, dat men in verband met de goede afzet mogelijkheden Walsoorden tot cen trale haven van de streek ontwikkeld zou willen zien. Mede voor het binden van arbeidskrachten wordt boven dien bevordering van de fruitteelt cn groenteteelt wenselijk geacht. Een ander punt waarvoor in dit rap port bijzondere aandacht wordt ge vraagd is de huisvesting. Voor een gezonde plattelandssamenleving moot de woningtoewijzing zodanig zijn, dat de grotere kernen zich kunnen blijven ontwikkelen. INDUSTRIALISATIE. Sterk wordt in het rapport ook ge pleit voor een uitbreiding van de in dustriële werkgelegenheid, waartoe ondermeer de infrastructuur en het vestigingsklimaat verbetering verdie nen. Voor de ontwikkeling van de streek wordt ook een vaste verbin ding met overig Nederland, ge noemd. Na inpoldering van het Land van Saeftinge zou deze naar Noord-Bra bant kunnen lopen. Bovendien zou de bestaande veerdienst gezien de te verwachten ontwikkeling van het verkeer zodanig moeten worden uitgebreid, dat in 1967 de Wester schelde om de 4Ya a 7Vs minuut zou moeten worden overgestoken. Dit is gezien het drukke verkeer op de Westerschelde onmogelijk. Op verkeersgebied is voorts een aan sluiting met de nieuwe langs de grens lopende Belgische weg naar Antwerpen nodig. Voorts zal er een goed geoutilleerd industrieterrein in gericht moeten worden, dat door de regering als kernterrein met financië le faciliteiten voor industrievestigin gen dient te worden aangewezen. Ook zal rijkssteun nodig zijn voor een af- voerwaterleiding. Ter bevordering van do industrialisatie wordt voorts nog gepleit voor ontwikkeling van het- vakonderwijs, betere woningtoe wijzing en verbetering van de soci aal-culturele outillage. Voor de vlas nijverheid waarin sprake is van een noodsituatie, wil men bevordering van de mechanisatie en rationalisatie en de vakbekwaamheid van de ar beidskrachten. Op het gebied van de recreatie wordt tenslotte een goede ontsluiting van het recreatiegebied aanbevolen, o.m. door aanleg van toeristische rijwiel paden naar het krekengebied. passage Jonge Jenever van WYNAND FOCKINK per liter keldcrjUs S.- Nieuwe vorm van planologie voor Zeeland (Vervolg van pag. 1) nooit de bedoeling van Ged. Staten geweest is om de streek vanuit „Mid delburg" teveel te bedillen. Dat dit toch zo gezien is meende de Com missaris der Koningin te moeten toe schrijven aan de omstandigheid, dat er enerzijds te weinig belangstelling voor de plannen bestond, terwijl an derzijds te diep werd ingegrepen. Jhr. De Casembroot zei er van overtuigd te zijn, dat het nu meer dan ooit tijd is om behoorlijke streekplannen sainen te stellen, waaraan ook de gemeentebesturen moeten meewerken. Tevens ver klaarde hij, dat zo spoedig moge lijk een behoorlijke regeling op het gebied van de recreatie opge steld moet worden. De commissa ris der koningin beoogde voorts, dat er natuurlijk fouten zullen worden gemaakt en dat er „wel eens op zere tenen getrapt" zal worden- „Ik hoop dan echter, dat deze kritiek openhartig en rijke lijk aan ons meegedeeld zal wor den", verklaarde jhr. De Casem broot. Respect Namens het voltallig aanwezig zijn de college van Ged. Staten had de Commissaris der Koningin aan het begin van deze bijeenkomst de tal rijke genodigden In de nieuwe ver gaderzaal van het P.P.D.-kantoor welkom geheten. Hij dankte allen, die aan de totstandkoming van het gebouw meegewerkt hebben. Daarbij uitte Jhr. De Casembroot zijn respect voor het personeel, dat onder ove rigens vaak amusante primitieve omstandigheden heeft doorgewerkt. Ir. M. de Vink, de directeur van de P.P.D., bracht hierop dank aan de architect, ir- P. J. 1 Hooft, de Middelburgse aannemersfirma A. J. Stoppels en ziin P.P.D.-perso- neel. In het bijzonder richtte ir. De Vink zich tot technlsch-hoofdamb- tenaar A. P. Maas, die do detail tekeningen ontworpen heeft, toe zicht hield, kortom met inzet van zijn gehele persoon heeft meege werkt aan de totstandkoming van het nieuwe kantoor. De commissa ris der Koningin stelde de heer Maas een gratificatie in het voor uitzicht. Ceen spijt Op verzoek van Ir. De Vink bracht jnr. De Casembroot eveneens dank voor de medewerking die do Staten verleenden, waarna de commissaris opmerkte, dat de imam van het pand „De vergulde schryfkoker" toepasse lijk is. w't Is inderdaad een verguld gebouw, bovendien is een mooie ge vel voor Middelburg bewaard geble ven en ik heb er dan ook geen spijt van, dat er zoveel geld voor uitgege ven is", aldus de Commissaris der Koningin. Namens de personeelsleden had de heer Maas „ter voorkoming van scheve gezichten van echtgenoten der vergaderende heren" een wand klok aangeboden, alsmede een her inneringsboek over de oude toestand van het gebouw- De commissaris toonde zich hiermee bijzonder inge nomen. „Het is een esthetisch ver antwoorde klok, met een goede pla nologische indeling", was zijn oor deel over het uurwerk. Hierna was er voor do genodigden nog ruim schoots gelegenheid om het „vergul de" gebouw m ogenschouw te nemen. Goede belangstelling voor Mij. Nijverheid en Handel Uit het jaarverslag over 1958 van het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel blijkt dat het aantal leden in het afgelopen jaar nage- noeg gelijk bleef. Het departement mag zich nog steeds in een goede belangstelling verheugen. Dat nog steeds niet alle daarvoor In aanmerking komende personen, be drijven en instanties lid zijn, moet volgens het verslag geweten worden aan de niet steeds ideale verbindin gen met centrale punten als Middel burg en Vlissingen. Het bestuur reik te in het verslagjaar 50 vererende getuigschriften uit en 40 bronzen, 5 •zilveren en 1 verguld zilveren ere penning aan jubilerende werknemers In de plaatsen van de heren ir. G. A. Kemper en W. de Boer, die op de in Vlissingen gehouden jaarvergadering respectievelijk als secretaris en pen ningmeester uit het bestuur traden, werden respectievelijk de heren mr. G. W. Dwars en A. J. Carpentier be noemd. Ir- M. de Vink werd tijdens deze jaarvergadering wegens zijn bij zondere verdienste tot lid van ver dienste benoemd. Het eind 1957 ge legde contact tussen bedrijfsleven en onderwijs werd in de loop van 1958 verstevigd en verbreed. Er werd een commissie onder de naam „Con tactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs voor Midden-Zeeland" in het leven geroepen. Dit contactcentrum orga niseerde drie bijeenkomsten. Fietser reed in Oostburg bejaarde dame aan De 75-jarige mej. S. M. A. uit Oost burg is woensdagavond bij het over steken van de Zuidzandsestraat vlak voor het raadhuis, aangereden door een fietser, J. P., eveneens uit Oost burg, die uit de richting Burchtstraat de Zuidzandsestraat inreed. Laatstgenoemde kwam met de schrik vrij, maar de voetgangster viel met haar hoofd tegen de trottoirband. De Oostburgse arts P. P. Loose, die spoedig ter plaatse was, liet mej. A., die twee hoofdwonden en een hersen schudding had opgelopen, per. ambu lance overbrengen naar het St. An- thonius-ziekenhuis. Geslaagd aan Delftse 'Hogeschool Aan de hogeschool te Delft slaagde voor het propadeutisch examen elek trotechnisch ingenieur de lieer W. Bosch te Hulst. Collecte De Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening te Goes heeft voor de Zeeuwse collecte 1.053,42 bijeengebracht. Het geld wordt aan gewend ten bate van chronische zie ken, vermoeide huisvrouwen en het Prins Bernhardfonds. Voor arbeidsmarkt vallen de grenzen weg... Het rapport over do streekontwik- keling in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, opgesteld door het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland* is woensdagavond te Hulst besproken in een gecombineerde vergadering, die bijgewoond werd door de com missaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Ge deputeerde Staten, ir. G. P. M. Di- kötter, mr. dr. A. J- M. Mes en de heer M. J. van Poelje, deskundigen, die aan het tot stand komen van het rapport hun medewerking hebben verleend, de burgemeesters, wethou ders en raadsleden van de tien be trokken gemeenten en verscheidene vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, werkgeversorgani saties en vau het bedrijfsleven. De vergadering stond onder voorzit terschap van de heer C. J. van Hoo- tegem, die in zijn inleiding betoogde, dat er nogal eens geklaagd wordt over onbegrip in Holland ten opzich te van Zeeland, maar dat men moet beginnen met de hand in eigen boe zem te stelten. „Dit hebben we nu S T I J F S EL Direct klaar in koud water! Géén water koken! Stijft soepel en strijkt prettiger gedaan", zo vervolgde hij. „Dit rap port dat zeker geen museumstuk mag worden, zullen we regelmatig onder de aandacht van de bevoegde instanties moeten brengen opdat men daar een duidelijk beeld krijgt van wat hier leeft. In verband met soortgelijke plannen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de Kanaal zone pleitte hij voor samenwerking op punten die elkaar raken- Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.TJ., gaf een korte samenvat ting van de inhoud van het rapport, waarbij hij nadrukkelijk stelde, dat de gehele streek zal moeten samen werken om de wensen en verlangens vervuld te krijgen. De kern van net rapport is geba seerd op initiatieven die in de streek leven, terwijl daarnaast de planolo- gsche opzet niet uit het oog is ver ren. Uit de vergadering werd een aan tal vragen afgevuurd op een forum, dat was samengesteld uit verschil lende deskundigen, die aan het rap port hun medewerking verleenden. Ir. C. A. L. Horstmann juichte de voorgestelde samenwerking tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaande ren en de Kanaalzone toe, maar hij meende, dat men nog verder moet gaan en er ook Belgisch Vlaanderen in moet betrekken. „Dat kan een volgende stap wor den", zei drs. Verburg. De heer K. van Dijk, hoofdinspecteur van het districtsbureau van de arbeids voorziening in Zeeland, zei naar aanleiding hiervan, dat wat de ar beidsmarkt betreft, de grenzen eigenlijk al weg ziin. Zijn bureau is nu al bezig met het verzamelen van gegevens over de arbeidsvoor ziening in België. Mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk belichtte naar aanleiding van een vraag het probleem van het wegtrekken der plattelandsbewoners naar de Kanaal zone- Talrijke onderwerpen werden nog aan de orde gesteld, zoals transport, verkeer, verbindingen, landbouwon derwijs. recreatie, mechanisatie, etc. De heer H. A. A. baron Collot d'Es- cury was van mening, dat de hoge P.Z.E.M.-tarieven een belemmering vormen voor uitbreiding Van de in dustrie. „Als het rijk ons ooit zal wil len helpen", antwoordde drs. Ver burg, „kan hij dat niet beter doen dan op het gebied van deze tarieven". Overigens meende deze spreker, dat een behoorlijk voorstel in die rich ting zeker wel een kans van slagen zou hebben voor dit probleemgebied bij uitstek- Jhr. mr. De Casembroot noemde het probleem van de spoorwegtarieven met België een hopeloos geval. De in leidende schermutselingen om het bouwvolume voor Zeeland te vergro ten waren volgens de commissaris weer begonnen. Ook jhr. De Casem broot was van mening, dat er naar gestreefd moet worden, dat ook de jongere mensen op het platteland kunnen blijven wonen. De elektrici- teltstarieven zijn inderdaad te hoog. gaf deze spreker toe. al vond hij dat dit niet overdreven moest worden. Hij besloot met de verzekering, dat het College van Gedeputeerden alles voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal doen wat in haar vermogen ligt. (Advertentie) RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Na 1 april 1960 zevende televisïe-ayond Het bestuur van de N.T.S. heeft in een gisterochtend in Hilversum in de A.V.It.O.-studïo gehouden be stuursvergadering besloten ten aan zien van de zendtïjdverdeling na 1 ja nuari 1960 de nodige maatregelen te treffen, zodat met ingang van 1 april 1960 de zevende uitzend- avond kon worden gerealiseerd. Tot die datum 1 april 1960 zal de extra beschikbare zendtijd ge bruikt worden voor extra uitzendin gen en voor enige verlenging van de avondprogramma's. N.T.S. neemt contact op met fotografen Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft in een gis teren in de A.VJt.O.-studio in Hil versum gehouden vergadering be sloten contact op te nemen met alle belanghebbende organisaties om te komen tot een regeling inzake het fotograferen in de studio's. Deze regeling zal enerzijds onver kort erop gericht moeten blijven de orde in de studio's te handhaven en anderzijds tegemoet moeten komen aan de verlangens van de gehele pers. Deze bespreking zal zo spoe dig mogelijk worden gehouden en in afwachting van de resultaten daar van blijven de bestaande regelingen gehandhaafd, zo deelt de N.T.S. mee. T.V.-uitzending Duitsland- Nederland nog niet zeker Tot op heden heeft de N.T.S. nog geen bericht ontvangen van de Duitse T.V. of de Duitse voetbalbond toestemming zal geven voor een rechtstreekse reportage van de wed strijd DuitslandNederland. die woensdag 21 oktober a.s. wordt ge speeld. Een definitieve beslissing wordt niet voor het einde van deze week verwacht. Mocht de toestemming voor een rechtstreekse uitzending worden ver leend, dan heeft de N.T.S. het voor nemen in aansluiting op het avond programma van die aag de reportage door middel van telerecording te her halen ten behoeve van de vele kij kers, die door werkzaamheden ver hinderd zijn de uitzending des mid dags te volgen. Een desbetreffend verzoek is inmid dels ingediend. Van de zijde van de K.N.VJ. zijn er geen bezwaren te gen deze uitzendingen. Aantal luisteraars en kijkers gestegen Op 1 oktober 1959 bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestel len 2.583.381 tegen 2.572.076 op 1 september 1959. In hetzelfde tijdvak steêg het aantal televisietoestellen van 515.441 tot 530.073 (t.m. 13 ok tober 1959: 538.424). Op 1 oktober 1959 waren er 493.294 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 494.808 op 1 september: 1959. orcK, 31CM cu. sen vij ven KLMM uit de ETHER VRIJDAG 16 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—21.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kinderen. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overdenking. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Nieuwe gram. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Muzikale caus. 14.25 Residentietrio. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Gram. 18.20 Steek eens op. heren! 18.50 Regeringsuitz.: Emigratie rubriek. Het emigratiepraatje van H- A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Pol. caus. 19 40 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Canada, emigratie- land, klankb. 21.00 Cello en piano. 21.30 Theater andersom: Het lied van Miguel Brest, hoorsp. 22.00 Genade en vrede, klankb. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Rede prof. Romme. Plm. 23.40 Gram. 23.-55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 ram. 8.00 Nws. 818 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9-10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10 00 Nederl. vrouwen in het buitenland, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitz.: Landb-rubr. Bedrijfscorganlsatie en boekhouding van het boerenbedrijf. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en pronose. 1250 Draaiorgel en beiaardspel. 1300 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Reursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 1450 Gram. 15-00 Ge var. progr. VARA: l6.uo Gram. 16.30 Voor de zieken. 17 00 Voor de jeugd. 1755 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 1853 De puntjes op de I, caus. 19.00 Voor de kleuters: 19.10 Kinderkoor. VPRO: 1950 Het platte land nu, rep. 19.45 VPRO-nws. 20 00 Nws. 20.05 De bijbel in handen, caus. 20.20 To neelbeschouwing. 20.30 Europees comm. 20.40 Harpkwiniet. VARA: 21.00 Quizpro gramma. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. In Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Weekjournaal. VPRO: 2050 Progr. over Konrad Adenauer. 21.00 Documentair programma. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de landb. 19.30 Marine». en luchtvaartkron. 20.00 Journaal. 20.30 T V.- spel. 22.00 De tijd en zijn werken. 22.30 Wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Vöor de jeugd. 19.30 Nieuws. 20.00 Feuill. 20.40 Fragm. uit nwe. films. 21.15 T.V.-feulll. 31.40 Louis rmstrong en zijn ork. (telerecording). 22.05 Geschiedenis van de luchtvaart. 22.30 Nieuws en jour naal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17