ZELANDICA schilderzelfmet [fleXA] PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer halfzware shag waar u dubbel van geniet! halfzware ABDIJSIROOP HET BLONDE GEVAAR DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie (Advertentie) de verf voor het schilder feest SIKKEHS-TJALLEMA PRODUKT Amsterdamse wisselmarkt Londen 10.58%—10.59%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.97'/«—3 98, Parijs 76.77%—76.87%, Brussel 7-54% —7.54%, Frankfort 90.16%—90.21%, Stockholm 72.33—72.88, Zürlch 86.81%—86.86%, Milaan 60.74%— 60.79%, Kopenhagen 54.70—54.75, Oslo 52.88—5293, Wenen 14.60% 14.61%, Lissabon 13.19%—13,21%, Ankara 3.76%—3.77%. VVVVVVVWVV\AA*V\*\\VVVV A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 12-10 13-10 14-10 Intern, concerns 43753 43855 438.25 Industrie 225.80 226.30 227.60 Scheepvaart 153.24 153.24 154.99 Banken 176.41 175.27 173.31 Indon. fondsen 134.86 134.63 133.96 Algemeen 302.93 804.07 304 28 Dr. G. van der Wal wordt bestuurslid Wereldomroep Bij beschikking; van de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Y. Scholten. is met in gang van 8 oktober 1959 tot 15 april 1962 benoemd tot lid van het bestuur van de stichting radio Nederland We reldomroep dr. G. van der Wal te Amsterdam. Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-Siroop) verdrij ven de ziektekiemen en jagen de hoest weg uit uw gezin. Alle Internationale waarden, Philips uit gezonderd, gaven woensdagmiddag bij de opening hogere koersen te zien. Ook de scheepvaarten lagen goed in markt. De handel was bij gebrek aan af faire zeer kalm. De Westduitse beurzen waren bij de opening iets luier, doch la ter trokken de koersen aldaar aan. Van Wallstreet, dat nauwelijks prijshoudend sloot, ging in Amsterdam geen enkele stimulans uit behalve dan voor aar len Kon. Olie die in New York V» dol lar hoger noteerden. De gevolgen van de langdurige staalstaking beginnen thans in Amerika in het bedrijfsleven aldaar merkbaar te worden. Vele werknemers, vooral ln de autoindustrie moeten nood- gedwonen naar huis worden gestuurd als gevolg van gebrek aan staal. Door een en ander is het begrijpelijk, dat Wallstreet geen hausse tendentie kan worden verwacht. Beziet men de koer sen van de internationalè- en lokale waarden in Amsterdam van de laatste lijd, dan kan in zekere zin van een vaste stemming gesproken worden. Aandelen A.K-U. waren woensdag vast op een prijs van 377, tegen dinsdag als slotprijs 373. De vaste stemming werd to« schreven aan het feit dat vandaag, don derdag, de derde kwartaalcijfers van het rayonconcern worden gepubliceerd, beurs verwacht dat deze cijfers zeer gunstig zullen zijn en hierop werd woensdag reeds vooruitgelopen. Unile vers daalden van 649 tot 647 doch ble ven op dit niveau nog een punt hoger vergeleken bij dinsdag. Kon. Olies no teerden tegen het slot 156.90 na f 15750 bij de opening. De slotkoers van dinsdag was f 156.80. Philips daalde van 638 tot 635% en ver loor op die prijs circa 5 punten bij de vorige dag. Voor de scheepvaartafdeling bestond iets meer belangstelling dan de voorgaan de dagen. De stemming was hier in het algemeen aan de vaste kant De koers- winsten bedroegen 1 tot 2 punten. Met de cultures wilde het niet zo best vlot ten. De handel was zeer stil en prijsver schillen van enige betekenis kwamen niet MENING VAN OUD-STRIJDERS „Neem buitengewoon dienstplichtigen voor Noodwacht" De federatie van Nederlandse Ood- strijders-organisaties te Den Haag heerfc aan de leden van de Tweede Ka mer, behorende tot de fracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D., de A. R.P. en de C.H.U. een brief gezonden waarin deze Kamerleden verz-oeht wordt bij de aanstaande behandeling van de wet op de noodwachten, ge noemde wet niet te bekrachtigen. In haar brief aan de Kamerleden schrijft de federatie, dat haars in ziens bekrachtiging van genoemde wet inhoudt het goedkeuten van een aantal maatregelen die onbillijk en onrechtvaardig zijn ten opzichte van een groot aantal Nederlanders. In de brief wordt verder gezegd, dat ge noemde Nederlanders op meer dan voldoende wijze hun diensten aan het koninkrijk hebben verleend. Daarte genover wordt gesteld, dat duizenden buitengewoon dienstplichtigen nog nooit diensten ten behoeve van het koninkrijk hebben verricht. De federatie stelt zich op het stand punt dat deze buitengewoon dienst plichtigen nn de aangewezenen zijn voor het vervullen van de noodwacht- plicht. Tegenslag in Noorwegen voor drankbestrijders De drankbestrijders in Noorwegen hebben maandag in Noorwegen een nederlaag geleden, doordat de kiezers in tien van twaalf „droge" stéden zich uitspraken voor opheffing van het drankverbod. Zes „natte" steden besloten de bestaande toestand te handhaven. Het ging er om of de staat, die op het gebied van de handel in wijnen en gedistilleerde dranken in Noor wegen een monopolie heeft, in de betrokken plaatsen een slijterij zou mogen beginnen of handhaven. Om de acht jaar kunnen de Noren deze kwestie aan de orde stellen, waarbij vijf procent van het plaat selijke kiezerkorps een dergelijke actie moet ondersteunen. Nog geen oplossing voor kwestie-De Lier De commissaris van do koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft gisteren op een offi cieel werkbezoek een vergadering van de gemeenteraad van De Lier bijgewoond. Op verzoek van het raadslid de heer J. van der Laar, ge daan namens de K.V.P.-fractie, ging de raad in besloten vergadering om de wethouderskwestio te bespreken. Men tracht reeds enige tijd een nieu we wethouder te verkiezen in dit Westlandse stadje, maar alle stem mingen lopen op niets uit. De laatste weken kwamen er voortdurend blanco briefjes uit de stembus. De besloten vergadering duurde on geveer een half uur. Daarna bracht, de burgemeester, de heer S. Nieborg, dank aan do commissaris der kó ningin voor diens adviezen. Het bleek wel, dat er nog geen oplossing was gevonden. Na afloop van de vergade ring deelde mr. Klaasesz mede dat hij binnenkort opnieuw een vergadering van de raad van De Lier zal bijwo nen. Minder schepen, hoger tonnage naar Antwerpen In de loop der eerste drie kwartalen van het lopende jaar zijn te Antwer- ?>en 11.876 zeeschepen aangekomen, egen 12.169 tijdens de overeenkom stige periode van 1958. De gezamen lijke tonnenmaat der binnengekomen zeeschepen echter liep op van 31.884.71)2 t. vorig jaar tot 32.117.827 ton. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te MelissantK. Exalto te Brake!. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizum (Fr.) H. K. Poelman te Arnemuiden, CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve W. Ruiter te Baarn. Achttien maanden geëist tegen directeur veiling Wegens verduistering van f13 000 moest maandag voor de Bredase rechtbank terechtstaan de voorma lige directeur van de coöperatieve veilingvereniging te Roosendaal, G. van N. In de jaren van 1954 tot 1958 had de verdachte meermalen bedragen overgeschreven op zijn ei gen girorekening, waarna hij de nummers op de afschrijvingsstrook jes veranderde. De posten werden dan geboekt op de naam van schuld eisers van de veiling. Hij had dit alles gedaan, verklaar de hij, omdat zijn salaris laag was en hij de vele overuren welke hij moest maken niet betaald kreeg. Hij had het geld voor zijn gezin besteed. De officier van justitie eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. W. Braat ging nader in op de schriele houding van het bestuur en zag daarin de voor naamste oorzaak van de misstap pen van de verdachte, die door hard werken de omzet van de veiling had weten op te voeren van f 460.000 per jaar tot 1% miljoen gulden. Uitspraak over 14 dagen. Zou er wel een Zeeuw zijn, die nooit van liet Zwin gehoord heeft f Het overblijfsel van deze eens machtige zeearm komt geregeld in het nieuws. Regelmatig verschijnen publika- ties over het belang van deze scheepvaartweg in de middeleeuwen voor de steden Brugge, Dam me, St.-Anna ter Muiden, Sluis etc. Hoeveel moei te heeft men niet gedaan de stroom op diepte te houden. De vervallen stadjes in het land van het Zwin getuigen nog van vroegere welvaart. Over het Zwin, als Sincfal aangeduid, wordt reeds gesproken in een optekening uit de 8ste eeuw ten einde de zuidelijke grens van het land der Friezen aan te geven. Waarschijnlijk ont stond deze Zwingolf, die het middeleeuwse eiland Kadzand van het vaste land scheidde, ten gevolge van een vroegmiddeleeuwse over stromingsfase, door de geleerden de Duinkerken n transgressie ge noemd. Dr. A. E. Verhulst maakt in een studie over de middeleeuw se inpolderingen en bedijkingen van 't Zwin in het Tijdschrift van de Belgische Vereniging voor Aardrijkskundige Studies (1959, no 1) onderscheid tussen deze Zwingolf en het eigenlijke Zwin, de beken de middeleeuwse zeearm naar Damme. Laatstgenoemde zeearm ontstond door een 12e eeuwse overstromingsfase, veel later dus dan de Zwingolf, en werd aangeduid als de Duinkerken m B trans gressie. Het was eigenlijk zo, dat door de overstromingen van de 12e eeuw de Zwingolf bij Kadzand zich in zuidelijke richting had uitgebreid en daardoor een diepe geul, de Zwinarm naar Damme, gevormd werd. Omstreeks 1170 wordt langs dit Zwin een dijk ge legd, die in 1180 tot aan in hetzelfde jaar gestichte Damme reikte. Over de stichting van dit stadje en de daaraan verbonden le gende hebben we al eens eerder in een Zelandica gesproken. Men gaat hier verder met inpolderen. De tweede fase van de inpolde ringsgeschiedenis begint met de bedijkingsconsessie door gravin Johanna verleend aan de jonge Noordfranse Cisterciënserinne- abdij van Marquette in 1228- De bedijking van de Markettepolder was in 1234 een feit en ten behoeve van de abdij verricht door de vennootschap van Egidius van Breedene, Hendrik Ram en Gervaas Tobbin. ting der inzittenden en allen, die beneden ston den te kijken draaide het schip zich plotseling met de neus naar omlaag en begon een ijzing wekkende val AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Bij gebrek aan affaire kalme markt >r. Staatsfondsen waren, bijna zonder affaire, goed prijshoudend met uitzon dering van de Staffellening die lager no teerde. In de lokale sector werden aandelen Hoodmeijr op 300 geadviseerd. De maatschappij is voornemens over te gaan tot een bonusuitkering in de vorm van pet. in aandelen uit de agio-reserve. Een en ander was blijkbaar ter beurze reeds eerder bekend want na een geda ne koers van 267 op 7/10 noteerde het fonds dinsdag 23 punten hoger op 290. Aandelen Gouda—Apollo werden niet genoteerd door het ovememingsaanbod van het UnUeverconcem en wel van f 1000 aandelen Gouda—Apollo tegen f 800 nominaal gewoon kapitaal Unilever. Prolongatie 3 procent. 13 okt. 14 okt. Nederland 1959 (4%) 97% 97% Nederland 1951 (3%) 95% Nederland 1948 (33$) 87% 87% Nederland 1955 (31%) 89% 89% Nederland 1947 (3%) 3 02 91% gb. Nederland 1937 3 90 89% Dollarlening 1947 3 flö 90% Investeringscert. 3 96% 9G% Nederland 1962-64 3 98 98 gb. 6 pet. Woningbouwlening '57 104% 109 Nat. Handelsbank 155% 153 Ned. Handelmij. 231 233% Alg. Kunstzijde Unie 373 gb. 377% gb. Berghs' en Jurgens 268% 269% Calvé-Delit 648 649 gb. Hoogovens n.r. 598 gb. 604 gb. Ned. Kabelfabriek 387% gb. 387% Philips 640 635% Unilever 646 gb. 646% gb. BÜItton 384 386 Kon. Petroleum Mij. 158.50 157 Amsterdam Rubber 109% gb. 109% Holland Amerika Lijn 157% 158 Kon. Paketvaart 133% gb. 134% Rotterdamse Lloyd 145 145 Scheepvaart Unie 141% 142% Stv. Mij. Nederland 167 166 Ver. H.V.A. Mij. N.V. Deli Mij. Bank van Ned. gem. 4% Bank van Ned. gem. 0-5-10 127 Van Berkels Patent 271% gb. 2701 agb. 396 Albert Heijn 398 Centrale Suiker 256 Kon. Mij. De Schelde N.B. 216 212 Intern. Nickel 93i1i 93'% American Motors 61% 64 Anaconda 60% 60% Bethlehem Steel 56% 56 General Motors 55% 54% Kennecott 93% 93% New York Central 31% 31 Pennsylvania 16' Republic Steel 75% 75% Shell Oil Comp. 713» 7Q{t Tide Water 24% 24/le U.S. Steel 100% 99% Nat. Can. Corp. 9% 9% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 86 E.-eda 1954 80% Eindhoven 1954 82 1. 61% Enschede 1954 81% Den Haag 1932 i 87% 88 Den Haag 1952 II 87% 87% Rotterdam 1952 I 89% Rotterdam 1952 n 88% Rotterdam 1957 97% 97 Utrecht 1952 90% Amsterdam 1X6 I 32 82 Amsterdam 1956 li 92 92 Amsterdam 1956 III 92 92% Amsterdam '33 (C. en A 97 Dordrecht 1956 82 Alkmaar 1956 80*4 b. 80% De twee laatstgenoemden behoorden tot die kleine groep Brugse poorters, die met veel succes alle takken van handel en nijver heid bedreven. Egidius van Breedene, aan wie prof. Strubbe een boek heeft gewijd, is een grafelijk ambtenaar en stichter van de abdij Spermalie, eveneens een vrouwenabdij van de Cisterciënser orde. Deze orde van Citeaux was in Vlaanderen bijzonder tot bloei gekomen door do stichting van de abdijen Duinen en Ter Doest. Door hun bedijkingsactiviteiten zijn de Cisterciënsers ook voor Zee land van groot belang geweest. Gedurende geheel de 13e- eeuw ziet men dan in de streek tussen Damme, Sluis en Aardenburg door in poldering op inpoldering de gevolgen van de overstromingen teniet doen. De Nonnenpolder is vermoedelijk ln opdracht van de abdij van Spermalie bedijkt. De ondernemer is niemand anders dan Egi dius van Breedene. De polders van Johan van Leffinge heten naar de ondernemer van deze bedijkingen, eveneens een grafelijk ambte naar. De Roomspolder heet oorspronkelijk Ramspolder, naar een lid van de Brugse patriciërs-familie. De derde fase van de inpolde ringen valt in de 2e helft van de 13e eeuw tussen Lapscheure en Sluis. De Sluisse dijk van de Noordpolder vormt de noordelijke grens van de inpolderingen en de zuidelijke oever van het Zwin. Deze belangrijke dijk, een bron van voortdurende zorg, werd aan het einde van de 16e eeuw om strategische redenen doorgestoken. De gehele streek van Lapscheure werd overstroomd. Het zoge naamde Lapscheurso Gat bleef eeuwenlang bestaan. De inpolderin gen begonnen opnieuw en thans rest van het Zwin niet veel meer dan een mooi natuurreservaat. 1301. Ter camouflage van zijn veroveringsplannen en om eventuele achterdochtige groene mannen zand in de ogen te strooien, liet Zorin met veel ceremonieel het vlaggeschip van de splin ternieuwe Markadvloot met de naam Antar dopen. Alle belangrijke stamhoofden uit de omgeving werden ver zocht een speciale erevlucht met het schip te maken en met uitzondering van de achterdochtige hoofden van de bergstammen, gaf ieder een aan deze oproep ge hoor. Uit eerbied voor An tar verkropte menige groe ne leider zijn angst om in zo'n onzalig „vlieg- ding" te stappen. Onder enthousiast gejuich der bevolking ging het edele gezelschap aan boord en even later steeg de „Antar" statig omhoog. Cirkelend boven de oceaan, juist toen men zich wat op zijn gemak begon te voelen kregen de piloten moeilijkheden met de stuur inrichting. Hoe was dat mogelijk? Alles was goed gecontroleerd voor de start! Tot ontzet- DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY FEUILLETON 38 „Kijk eens wat we hier hebben", mompelde hij, de grond nauwkeurig onderzoekend. „De weg is vochtig en ie kunt duidelijk het spoor van auto banden zien Dunlopbanden, nog bijna nieuw... een grote auto... en de sporen zijn nog erg vers, vast nog geen paar uur oud. Dat spreekt boekdelen ..Het zijn natuurlijk de sporen van de auto die Penny hier naar toe heeft gebrachtriep Joy uit. „Aan de andere kant van de heg moet de boomgaard van Freane zijn „En aan de andere kant van de boom gaard is de rotstuin, waarin het tuin huis ligt", zei Norman gedempt. „Waar wachten we eigenlijk op Nadat hij de anderen gezegd had niet van de plek waar ze stonden weg te gaan, liep hil terug naar de auto. Hij reed hem achteruit totdat hij bij een houten hek kwam dat toegang gaf tot een weiland. Hij opende het hek en reed de auto er doorheen. Twin tig meter verder liet hij hem staan, de auto was hier van de weg af ge zien verborgen door de hoge heg, die om het weiland heen groeide. Hij deed het hek weer dicht en liep naai de anderen terug. „Het komt prachtig uit dat Freane vanavond die fuif geeft", mompelde hij. „Van hem hebben we de eerste uren dus niets te vrezen hij kan zijn gasten niet alleen laten. Hij weet dat Penny en haar vader on mogelijk ontsnappen kunnen we zullen dus niet gestoord worden". „Denk je dat we er in kunnen fluisterde Joy. Hij rammelde met zijn sleutels. „Daar hoef je je geen zorgen over te maken antwoordde hij. Ze liepen de weg langs totdat ze op de plek kwamen waar de auto ge draaid was Norman zag direct de opening in de heg waar Stevens, wat vroeger op de avond, doorheen gekropen was. De hele boomgaard was nu in duis ternis gehuldei- stond geen ster aan de hemel. Een koude herfstwind joeg door de bladeren van de fruit bomen, aan enkele hingen hier en. daar nog vruchten. Er drong geen geluid tot hen door, het leek of ze mijlen- van de bewoonde wereld af waren. Pas in de rotstuin konden ze af en toe een auto op de weg horen voorbij rijden High Mount zelf was door de gróte bomen aan het gezicht onttrokken. De rotstuin rook naar vochtige aardehet tuinhuisje te kende scherp tegen de nachtelijke he mel af. Het was zo donker dat de indringers de paden niet duidelijk konden zien en dikwijls in een bloembed stapten totdat ze op een mooi breed pad uit kwamen, dat regelrecht op het tuin huis toeliep. Conquest ging voorop en spitste voortdurend zijn oren hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat Freane voorzichtigheidshalve iemand op wacht had gezet. Maar dit keer had hij geen gelijk. Er was nergens een sterveling waar te nemen. Het zag er zó verlaten uit, dat het de indruk wekte van een absoluut ver laten oord. De deur van het tuinhuis stond wijd open. Binnen stak Norman zijn zak lantaarn aan behalve een paar ligstoelen en opgevouwen tuinpara sols was er niets te zien. In een hoek zagen ze ook nog twee kleine tafel tjes. „Die open deur lijkt me geen goed teken", fluisterde Joy in zijn oor. „Het ziet er uit ófNer niets aan de hand kan zijn". Hij lachte even. „Had jij dan soms gevaarlijke, waak honden verwacht die op je zouden toespringen Of draden, die een alarmbel door het huis laten klinge len, als je er op trapt Gebruik je hersens even Dit is een doodgewoon, keurig net tuinhuisje in een keurig nette tuin. Alles heel fatsoenlijk, be halve de eigenaar. Ah Hier is de deur die naar hét hol van de rovers leidt Hij had Livingstone voor de veranda op wacht gezet, wetende dat de ogen van de gewezen landloper beter wa ren dan de zijne ze hadden scherp in het donker leren zien in de tijden dat hij nog stroper was. Joy stond bij de deur om elk sein dat Living stone gaf, direct door te geven. Nor man liet een lichtstraal op de bin nendeur vallen. „H'm murmelde hij toen hij het slot zag. Hij probeer de verschillende sleutels, zonder re sultaat. Joy hoorde hem teleurge steld schelden. Ze draaide zich naar hem toe. „Zei je wat vroeg ze toen. „Ja", antwoordde hij kwaad. „Met dit slot is niets te beginnen. Toen Freane deze schuilkelder liet bouwen heeft hij aan alle mogelijk heden gedacht en genoeg voorzorgs maatregelen genomen. Een bom zou een gewone deur hebben kunnen ver splinteren. De trap er achter zou dan ook ln elkaar gezakt zijn, daar was tenminste grote kans op geweest en Freane wilde liever niet levend be graven worden". „Je bedoelt „Deze deur is van zulk dik hout ge maakt en is zo zwaar dat een tank er op te pletter zou lopen", ant woordde Conquest. „En dit soort slot vind je op een dure, moderne safe". „Dus kunnen we er niet in „Wat ben je helder vanavondNee, we kunnen er niet in". „Maar je sleutels „Van geen enkel nut". „Wat moeten we dan doen De op lossing kwam geheel onverwachts en had niet beter kunnen zijn het was puur geluk en Conquest dankte zijn goede fee die hen deze hulp gestuurd had „Er komt iemand aan 1", hoorden ze Livingstone fluisteren van de veran da af, waar hij al die tijd met een scheef hoofd doodstil had staan luis teren. „Net wat we hebben moeten mom pelde Norman, Joy bij de arm pak kend. Vlug liepen ze over de veranda naar de achterkant van het tuinhuis je, op de voet gevolgd door Living stone. Daar bleven ze staan en luis terden met ingehouden adem. Maar Joy hoorde alleen de wind door de bladeren van de bomen ritselen. „Je hebt je denk ik vergist, Mandy", fluisterde ze. „Ik vergis me nooit, juffrouw". „Hou je mond waarschuwde Nor man. Livingstone bleef Joy, na haar huwelijk, ook nog „juffrouw" noe men, het was een gewoonte die hij niet af kon leren. Het bleek dat hij even betrouwbare oren als ogen had, want ze hoorden nu duidelijk naderende voetstappen. Het waren gedempte voetstappen, de man die op het tuinhuisje toekwam, droeg schoenen met rubber zolen. Er doemde een vage figuur uit de duis ternis op, die op de deur van het tuin huisje toeliep. Norman, die voorzichtig om de hoek keek, kon niet veel zien, maar hij hoorde dat het niet de voetstappen van Rodney Freane waren. Ook scheen de man iets in zijn handen te dragen. Hij liep het tuinhuisje bin nen en even later hoorden ze een doffe klap. xn Die avond had inspecteur Williams late diensthij zat met een vermoei de uitdrukking op zijn gezicht op het kantoor, samen met detective Davidson die hem die avond niet zo'n erg plezierig gezelschap vond en daarom maar even het gebouw was ingegaan. Inspecteur Williams had zich zelden zo bezorgd en onzeker ge voeld als nu. De deur ging open en inspecteur Bar ton, de expert op het gebied va» vin gerafdrukken, kwam binnen. Wil. liams keek verstoord op. Het maakte hem altijd kwaad als mensen zonder kloppen zijn kantoor betraden. „Goeie avond, Williams. Ik- ben blij dat ik je nog aantref want ik wilde even met je spreken over Con quest's..." ..vingerafdrukken", vulde Williams vermoeid aan. „Ja, daar kwam ik voor". (Wordt vervolgd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13