wast stralend wit... Suikerbieten voor vee in droogte gebieden Luxe goederen gaan goede toekomst tegemoet Chefariite 4 WITTER DAN DE WITSTE POES - en spaart uw linnenkast BURGEMEESTER VAN BERGEN VRAAGT ONTSLAG UIT FUNCTIE ZIJ TROUWDEN TOCH MET HUN UITVERKORENEN WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA OVERLEG MET LANDBOUWSCHAP V oedseltechnische proef van regering Nu als gevolg van de aanhou dende droogte vele veehouderij bedrijven in grote moeilijkhe den dreigen te komen door een ernstig tekort tot het volgend jaar aan ruw voeder voor hun rundveestapel, heeft de minister van landbouw en visserij, mr. V, G. M. Marijnen, opdracht gege ven op de kortst mogelijke ter mijn ook in overleg met het Landbouwschap, maatregelen te beramen, die in ergste droogte- gebieden het tekort aan ruw voeder kunnen verminderen. In verband hiermede is besloten, naar het ministerie van land bouw en visserij mededeelt, ter stond in een klein aantal door de droogte ernstig getroffen dis tricten over te gaan tot een proefneming op vrij grote schaal, met het verstrekken van suikerbieten tegen redelijke prijzen aan veehouders. Slechts een zeer beperkt aantal dis tricten kan bij deze eerste proef wor den ingeschakeld, want het is voors hands onmogelijk ook in andere ge bieden soortgelijke maatregelen van overheidswege te nemen. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I 8lj pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel del U weer mol plezier Uw werk kunt doen! 20 labl. 1.0,80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3,60 Binnenkort definitieve bespreking over Petten De Nederlandse minister van O. K. en VV., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft dinsdag mededgedeeld dat zeer spoe dig wellicht reeds de volgende maand definitieve besprekingen met de Euratomcommissie zullen worden gevoerd over de inschake ling van Petten als algemeen onder zoekcentrum voor liet vreedzaam ge bruik van kernenergie van Euratom. De minister deelde in Brussel, waar hij vergadering van de ministerra den van E.E.G. en Euratom bijwoont, mede, dat kortgeleden de Nederland se regering van de Euratomcommis sie aanvullende inlichtingen heeft ont vangen. De kwestie zal waarschijnlijk vrijdag door het kabinet worden be sproken. De volgende week komt de voorzitter van de Euratomcommissie, de heer Hirsch naar Nederland. Gehoopt wordt, dat voor diens bezoek aan de Verenigde Staten in november het definitieve gesprek kan worden ge voerd. Geschenk van prinses voor Diaconessenhuis Tijdens haar reis naar de Verenigde Staten heeft prinses Beatrix een air conditioning installatie ten geschen ke ontvangen. Prinses Beatrix heeft dit geschenk gaarne aanvaard en bestemd voor de operatie-afdeling van het nieuw te bouwen diaconessenhuis te Paramari bo, waartoe Suriname thans door middel van de radioactie ,.4 maal Z... N" een beroep op de offervaar digheid van het Nederlandse volk doet. Pritis Rainier en prinses Gracia van Monaco brengen een staatsiebezoel: aan president De Gaulle. Prins Rainier heeft een krans gelegd bij het graf van de Onbekende Sol daat. Mocht deze organisatorische en voed- seltechnische proef slagen, dan zal worden overwogen zo spoedig moge lijk ook in andere gebieden op de zelfde wijze voorzieningen in de be hoefte aan veevoeder te treffen. De eerste proef zal in de eerstvol gende twee weken worden geno men met ongeveer 20 miljoen kg suikerbieten, die in enkele distric ten in Drente, Overijsel, Oost Noord-Brabant en Noord-Limburg beschikbaar zullen worden gesteld. De organisatie is in handen gelegd van de directie van de voedselvoor ziening van het ministerie van land bouw en visserij. In de provincies zijn de provinciale voedselcommis- sarissen met de uitvoering belast. Bij deze uitvoering zal nauw con tact en overleg worden onderhou den met de georganiseerde land bouw, de suikerindustrie en andere betrokkenen. Minister Marijnen opende Amato te Amsterdam De minister van landbouw en ■visse rij, mr. G. V. M. Marijnen, heeft gis teren in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam de derde AMATO geopend, de grote nationale tentoonstelling van groenten, fruit, aardappelen en bloe men. Deze expositie is georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig'bestaan dep centrale markt in de hoofdstad. De minister sprak zijn waardering uit voor de vooruitziende blik van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat in de moeilijke jaren van de cri sis overging tot oprichting van de. centrale markt. De voedselvoorziening steeds een moeilijk probleem in de dichtgevolkte centra van ons land is in Amsterdam Op voortreffelijke wijze opgelost. (Advertentie) Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin ai 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft allés veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak NA MOTIE VAN AFKEURING Geen vertrouwen in vruchtbare samenwerking (Van onze correspondent.) Langdurige moeilijkheden in het vriendelijke Noordhollandse Bergen hebben tot de ontslagaanvrage door de burgemeester, dr. W. Huygens, ge leid, naar hij ons meedeelde omdat na do gebeurtenissen van de laatste tijd bij hem het vertrouwen ont breekt met enige leden van de ge meenteraad op vruchtbare wijze te kunnen blijven samenwerken. Dr. Huygens deelde ons mede, dat het aanvankelijk in zijn bedoeling had gelegen, direct na de bewogen vergadering van de gemeenteraad van 29 september, waarin de raad zijn vertrouwen in hem opzegde, zijn functie neer te leggen. Hij besloot echter alsnog een afwachtende hou ding aan te nemen, maar de ontwik keling in de laatste dagen, zoals het bezoek van enkele raadsleden aan de commissaris der koningin, dr. Prin sen, had hem ertoe gebracht zijn ont slagaanvrage als burgemeester van Bergen in te dienen. Motie Hij is niet voornemens zich elders te vestigen. Het verzoek tot ontslag van dr. Huygens vindt zijn directe oorzaak in een op 29 september met algemene stemmen door de toen aan wezige leden van de raad aanvaarde motie, waarin de gemeenteraad zijn afkeuring uitsprak over het beleid van de burgemeester als voorzitter van de stichting schooltandverzor- ging, waarbij hij gelden van de ge meente zou hebben aangewend voor financiering van de stichting zonder toestemming van de raad en hij bij voortduring de raad gegevens over de stichting zou hebben onthouden. De gemeenteraad besloot deze motie ter kennis te brengen van de com missaris der koningin. Aan deze mo tie was een debat voorafgegaan met kritiek op dr. Huygens, waarin hem werd verweten in gebreke te zijn ge bleven bij het toezicht op de afwik keling van de vorderingen der ge meente op de stichting, welke vor deringen in totaal f 44.000 bedragen. Na deze vergadering werden diverse raadsleden op eigen verzoek of op uitnodiging door de commissaris der, koningin gehoord. Inmiddels heeft de minister van bin nenlandse zaken geantwoord op de vragen van de heer Ritmeester (wd) over deze kwestie. Op de vraag of inderdaad het veri ficatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten reeds sedert 1955 ongunstige rapporten heeft in gediend over de gang van zaken bij de stichting, alsmede over haar li quiditeit, antwoordt de minister dat het verificatiebureau in het rapport van 20 augustus 1958 de aandacht heeft gevestigd op de moeilijke posi tie van de stichting. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de juistheid van de aantij ging, dat de burgemeester in zijn kwaliteit van voorzitter van ge noemd stichtingsbestuur aan de raad van die gemeente onjuiste inlichtin gen heeft verstrekt over de gang van zaken bij de stichting. De minister zal, zegt hij tenslotte toe, nadat alle daarvoor nodige gegevens in zijn bezit zijn, aan de bestuurlijke zijde van deze aan gelegenheid de nodige aandacht schenken. Hij wacht daaromtrent op korte termijn een nader rap port van de commissaris der ko ningin. Schietpartij in Apeldoorns woonwagenkamp (Van onze correspondent) Na een heftige woordenwisseling en een kort handgemeen heeft één van de bewoners van het Apeldoornse woonwagenkamp, J. N. K., in de nacht van maandag op dinsdag met een pistool op zijn oom, J. K., ge schoten. De man'kreeg een schot dwara door zijn rechterbovenbeen en is in bet Julianaziekenhuis te Apel doorn opgenomen. Oom en neef hadden maandagavond in Apeldoorn wat te veel sterke drank gedronken en kwamen tegen da nacht m het kamp aan. Ieder ging naar zijn eigen wagen. Na enige tijd ging de neef echter nog even bij zijn oom op visite. Bij deze ontmoeting heeft hij denigrerende woorden geuit over zijn tante, waarover oom zich zo kwaad maakte, dat hij zijn neef een tik in het gezicht gaf. Oom kreeg prompt een klap met een stoelleuning terug. Dit was voor de oom het sein om een kris die aan de muur hing, te grijpen. Hij wilde zijn neef daarmee te lijf gaan. Deze rende de wagen uit, gevolgd door zijn bela ger. Toen de oom goed en wel buiten was, richtte de neef zijn pistool op hem. Een van de schoten trof de man. Na deze schietpartij is de neef ge vlucht. De politie heeft hem tot he den nog niet kunnen vinden. Nederlander in Zwitserse gevangenis mishandeld De. regering van het kanton Uri (Zwitserland) neemt ..disciplinaire maatregelen" in overweging tegen een bewaker die de Nederlander Wil lem Gootjes heeft mishandeld. Goot jes zit in een Zwitserse gevangenis, omdat hij zijn hotelrekeningen niet liad betaald. Hij woont al siuds ja ren in Refrath in West-Dnitsland. Op een. avond had hij naar de zin van de bewaker teveel lawaai ge maakt. Deze heeft hem toen zodanig geslagen, dat het hem een oog kost te. Men heeft hem bovendien ver schillende dagen op de vloer van zijn cel laten liggen voor hij medische hulp kreeg. De bewaker kreeg drie maanden voorwaardelijk en de Zwitserse pers noemt dit vonnis „uiterst mild". Bo vendien is de bewaker. Franz Ber- ther, nog steeds in dienst. De Nederlander heeft bij het kanton Uri een eis tot schadevergoeding van 100.000 Zwitserse franken, ongeveer 90.000 gulden, ingediend. Volgens de Hindoeri tus is de 22-jarige Charanjit Singh Ghu- ra maandag te New castle in het huwelijk getreden met de 19-ja- rige Surinder Kaur Abrol, het meisje dat de ouders van de jon geman al twee jaar ge leden voor hem hadden uitgezocht. De bruidegom schikte zich in deze keus. Het huwelijk wordt door de ouders van beide zijden voozbereid, en pas na de plechtigheid mag de man de sluier van zijn bruid oplich ten en haar gelaat zien. Nu had hij twee maan den geleden, in dè hall van een Londens ho tel, een Hindoemeisje gezien. Zij was beeld schoon en had zijn hart in vlam gezet. Mis schien dacht Ghura wel terug aan die dag. Zijn verbazing en ver rassing waren daarom zeer groot toen hij bij het oplichten van de sluier het gelaat voor zich zag dat hij in het Londense hotel maar even gezien en daar na lang in zijn hart bewaard had. Het was hetzelfde meisje. Zijn geluk kent nu geen grenzen, want het ge beurt alleen in hoge uitzonderingen dat een Hindoe het meisje van zijn hart huwt. Het meisje had Ghura's verhaal beluisterd en kwam toen met haar verrassing; die dag in het hotel had zij Ghura gezien. Zij wist toen wie hij was, en was op slag verliefd op hem geworden. „Geen man zou zulk een romantisch huwe lijksgeschenk kunnen krijgen als ik", heeft de dolgelukkige Ghura ge zegd. En zijn bruid stemde ermee in „geen vrouw in India kan zo veel geiuk hebben PROF. DR. L. H. KLAASSEN IN UTRECHT Omzet van inferieure artikelen zal waarschijnlijk dalen De luxe goederen (duurzame consumptiegoederen) gaan waarschijnlijk een goede toekomst tegemoet, de inferieure een minder goede. Deze ver wachting sprak prof. L. H. Klaassen, hoogleraar aan de economische hogeschool to Rotterdam, dinsdag in Utrecht uit tijdens zijn voordracht op het congres van de vereniging van zelfbedieningsbedrijven. Dit congres wordt gehouden ter gelegenheid van de zelfbedieuingsexposifie die de vereniging deze week in Utrecht heeft georganiseerd. Prof. Klaassen zei, dat de omvang van het totale nationale inkomen in Nederland ongeveer 35 miljard gul den bedraagt en dat hiervan 65 pro cent ofwel 23 miljard gulden word); geconsumeerd. Dat is per inwoner gemiddeld 2000 gulden per jaar. Van deze 2000 gulden wordt, volgens prof. Klaassen, 32 procent uitgegeven aan voedingsmiddelen, 9 procent aan ge notmiddelen, 26 proc. aan duurzame consumptiegoederen en 33 procent aan overige goederen en diensten. De gemiddelde Nederlander besteedt dus per week f 12.50 aan voedingsmidde len, 3.50 aan genotmiddelen, 10. aan duui-zame consumptiegoederen en 12.50 aan overige goederen en dien sten, aldus prof. Klaassen. Hij ging vervolgens na op welke wijze verschillende factoren hun invloed uitoefenen op omvang en structuur van de consumptie. Spi ekend over de invloed van het inkomen, zei prof. Klaassen, dat er een duidelijk verband bestaat tussen de uitgaven die door een. groep consumenten gemiddeld aan een bepaald goed worden gedaan en de gemiddelde hoogte van het inkomen dezer groep. Prof. Klaassen verdeelde de consump tiegoederen in drie categorieën: de zogenaamde inferieure goederen waarvan men minder gaat consume ren naarmate men een hoger inko men verdient (aardappelen, kool, margarine), de „superieur-noodzake lijke goederen", waaraan men in ab solute zin weliswaar meer gaat uit geven bij een stijgend inkomen, maar waarvan het procentuele aandeel in de totale uitgaven niettemin afneemt (volvette kaas en rooktabak) en de zogenaamde luxe goederen, de goede ren waarvan de uitgaven meer dan evenredig stijgen met het inkomen (textiel, schoeisel, ontspanning en dergelijke). Het laat zich. volgens prof. Klaas sen, aanzien, dat de steeds gelijkma tiger wordende inkomensverdeling die .door de toegenomen progressie van de inkomstenbelasting nog ster ker geldt voor het voor de consump tie beschikbare deel van dat inkomen zich in de toekomst zal voortzetten, zodat een steeds afnemende belang rijkheid van de inferieure goederen valt te verwachten. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat gezinnen met hetzelfde inkomen en een verschillend aantal kinderen verschillende verbiuikspatronen to nen. Hoe meer kinderen er zijn, hoe hoger de uitgaven worden voor voe ding, kleding en schoeisel en hoe la ger die voor de overige goederen. Prognoses geven indicaties in de richting van een afnemende gezins grootte, hetgeen volgens prof. Klaas sen, het relatieve aandeel in de con sumptie van voeding, kleding en schoeisel zal doen afnemen in ver houding tot de overige categorieën. Een andere factor is het prijsverloop. Prof. Klaassen meent, dat aangeno men kan worden dat landbouwpro- dukten relatief in prijs zullen dalen ten opzichte van industrieprodukten en dat, mede als gevolg van de stij ging van de arbeidslonen, diensten relatief duur zullen worden vergele ken bij industrieprodukten. Resumerende zei prof. Klaassen. dat de toenemende welvaart een afneming van de gemiddelde con sumptie van inferieure goederen tot gevolg zal hebben "en een toeneming van met name de luxe goederen waarvan de duurzame consumptiegoederen een belang rijk deel uitmaken. De verande rende samenstelling van de be volking zal, volgens hem. even eens een verschuiving in de rich ting der superieure en in het bij zonder der luxe goederen teweeg brengen. Zijns inziens 2al de vraag naar luxe goederen bo vendien toenemen omdat steeds meer vrouwen gaan werken en omdat de uitbreiding der sociale Plannen van minister De Schrijver voor de Kongo De Belgische minister van zaken be treffende Kongo en Roeanda Oeroen- dï. De Schrijver, heeft dinsdag mee gedeeld, dat hij vrijdag in een radio boodschap de Kongolezen de komen de politieke hervormingen in Kongo zal schetsen. Hij zei dit nadat hij de commissies voor Kongolese zaken uit de twee kamers van de volksvertegenwoor- diging op de hoogte had gesteld van zijn plannen. Zo had hij achter gesloten deuren gesproken over de organisatie van gewestelijke en gemeenteraadsverkiezingen, die ïn december zullen worden gehouden en de instelling van provinciale raden, die voor het komende voorjaar op het program staat. De commissievergadering werd ge boycot door de socialisten, die tever geefs de regering verzocht hadden, het parlement in spoedvergadering bijeen te roepen ter bespreking van de kwestie Kongo. Weliswaar heeft het kabinet be sloten op 3 november het parle ment bijeen te roepen een week eerder dan aanvankelijk de bedoe ling was maar dit heeft niet de bezwaren van de oppositie uit de weg geruimd. Minister De Schrij ver heeft, naar hij zei, wel de voor zitter van de socialisten. Collard, van de hoofdlijnen der regerii politiek op de hoogte gesteld. verzekeringen in ons land een deel van de spaarprikkel weg neemt. De verschillen ïn prijsniveau en in komens in de Europese landen zijn voor een zeer groot deel verantwoor delijk voor de verschillen ïn con sumptiegewoonten. Prof. Klaassen verwacht dan ook, dat, voor zover de prijzen door de Europese een wording genivelleerd zullen worden, een overeenkomstige nivellering der consumptiegewoonten ïn de Europe se landen zal gaan optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7