Pakhuizen groothandel Maljers puilen van ónder tot boven uit Zeeuwse Almanak e3.mn MAGAZIJNMEESTER K. KLAASSE VIERDE 35-JARIG BESTAAN VIJF VUSSWGSE EENDEN TUSSEN TUIN EN VRIJHEID Agenda f ku V I ll U I A L h, Z h. in V, is h> U O k -> h I ONDANKS GEBRUIK VAN 7 WOONHUIZEN Middelburgse firma wellicht naar oude terrein Alberts DE HEREN MALJERS, de fir- manten van de Middelburgse groothandel in levensmiddelen T. Maljers en Zn., bewaren altijd het bordje, dat één van hun me deburgers enige tijd geleden op de muur van hun pand gespij kerd heeft. „Firma F. Maljers en Zoonstraat", stond er op te lezen..... Of deze onbekend ge bleven medeburger hiermee zijn verbolgenheid of vreugde tot uitdrukking heeft willen bren gen is niet bekend, maar afge zien daarvan zou de Middelburg se groothandel inderdaad bijna de gehele Vlissingsestraat nodig hebben voor het opslaan van zijn voorraden. Het zijn nu (Advertentie) Krimpen van pijn door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snei en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0,95, 2,40 en 8,88. „slechts" acht panden, het eigenlijke bedrijfspand en ze ven woonhuizen, waarin wagon? ladingen levensmiddelen ge stouwd moeten worden, een op gave, die de firmanten dagelijks voor grote problemen stelt. Zij hopen echter, dat dit leed bin nen niet- al tc lange tijd geleden zal zijn. Gemeentewerken Middelburg werkt tlians plannen uit voor de bomv van een nieuw bedrijfspand, dat een plaats zou moeten krijgen op het oude bedrijfsterrein van de Middelburgse houthandel Alberts aan Achter de Houttuinen. Of het inderdaad zo ver zal komen hangt af van het feit of de gemeente en de firma Maljers over de trans actie (huizen,bedrijfsterrein) tot over eenstemming kunnen komen. Blijkens de onlangs aan de raadsleden toege zonden kapitaalwerlcennota en de fi nanciering daarvan houden B. en W. er rekening mee, dat in 1960 met de verplaatsing begonnen kan worden. Zij hebben daarvoor op de'begroting voor dat jaar reeds 7600 aan kapi- taallasten geraamd. 3500 m2 Wanneer de bouwplannen gereali seerd kunnen worden, krijgt de firma Maljers de beschikking over jrond 8500 vierkante nieter bedrijfsopper- vlakte, flink wat meer dan de huidi ge ruimte. Ongeveer 2800 vierkante meter Is bestemd voor pakhnisruirnte, de resterende oppervlakte voor de kantoorgebouwen, die in twee verdie pingen worden opgetrokken, en par keerterreinen. Boven het kantoor wordt een vergaderzaal gebouwd, waar lezingen voor huisvrouwen en vergaderingen met de reizigers kun nen worden gehouden. Naast het gebrek aan ruimte heeft de groothandel in de nauwe Vlissing- VAN TOT DROOGTE-STAARTJE Dc droogte heeft ook voor de sport beoefenaars in Oostbnrg een onaan genaam staartje. Het gemeentebe stuur heeft zich genoodzaakt gezien het spelen op liet gemeentelijk sport veld tijdelijk te moeten verbieden. De grasmat verkeert door gebrek aan regen in een zeer slechte toestand en een intensief gebruik zon niet bevor derlijk zijn voor een spoedig herstel. Het verbod geldt niet voor voetbal wedstrijden in competitieverband van junioren- en seniorenteams. De ten nis- en slntelbanen blijven normaal in gebruik. GULLE GEVERS Het Rode Kruis heeft in Sint-Philips-. land niet voor niets een beroep op de bevolking gedaan. De campagne 1959 had een gunstig resultaat, daar de „Fliplanders" zich van hun meest goedgeefse zijde toonden. Er werd een bedrag van 2303,55 opgehaald, waarvoor het bestuur van de afdeling St.-Philipsland van het Rode Kruis de gevers zeer erkentelijk is. ROKER Door dé Goese straten wandelde een klein, proper mannetje een tame lijk bejaard mannetje, dat vrijwel geheel schuil ging achter een pronk stuk van een pijp. Vanzelfsprekend waren er baldadige knapen, die het jannetje van tijd tot tijd nariepen: „(Ié, pijp, waar ga je met opa naar toe?", riepen ze, maar opa antwoord de niet. In een lang, heel lang leven had hij geleerd, dat zwijgen vaak veel verstandiger is dan spreken en dat was ook in dit geval zo, want de knapen waren het roepen heel spoedig beu. Opa reageerde toch niet. Opa sjokte genoegèlijk verder, vredig dampend, want een tevreden roker is geen onruststoker, zoals ge •oëet. En opa wds een tevreden roker. Al iele jaren lang. En wat hem betreft mogen de Goese baldadige knapen ook nog vele jaren lang roepen: „Hé, pijp, Waar ga je met. opa naar toe'/", want hij is vastbesloten die pijp nog héél lang achterna te gaan BRIDGE EN DELICATESSEN In Yerseke, het dorp van de zilte delicatessen, die vooral door onze zuiderburen zo op prijs worden ge steld, wordt op woensdag 21 ok tober een bridgedrive gehouden in Yersekse stijl. Do drive is inter nationaal (vanwege die zuiderbu ren) en als prijzen zijn er oesters bijzonder goed van kwaliteit dit jaar - mosselen en kreeften. Voor ben die liefhebber zijn van een par tij bridge, maar niet van genoemd zeebanket, zijn er nog andere aan lokkelijke prijzen. NOG STEEDS „BEESTJES" De Westhoek van Schouwen-Du ive- land wordt nog steeds geplaagd door een Invasie van kleine insekten, die vooral 's middags te voorschijn ko men. Men duidt ze eenvoudig weg aan met de term „beestjes", die voor de bewoners van de Westhoek een onheilspellende klank heeft gekregen. Vindingrijke lieden hebben al een be- schermmiddel gevonden, een ruime plasticzak, die over'het hoofd getrok ken, de „beestjes" tegenhoudt, wan neer men op fiets of brommer rijdt. Juist het verkeer ondervindt hinder van de insektenplaag, waartegen het beetje ï'egen dat tot nu viel, niet af doende bleek. „TONKELSPRKIDING" Tussen de Rederijckerskamer „De Oranjebloem" te Sluis en de toneel club te Oostburg is overeenstemming bereikt over een uitwisseling van pro gramma's. Tot nu toe was bet gewoonte dat „De Oranjebloem" twee stukken instudeer de om twee avonden te vulen. Nu zal het gezelschap één voorstelling geven in Sluis en deze voorstelling later in Oostburg herbalen. Het Oostburgse gezelschap doot hetzelfde en komt dé tweede avond naar Sluis. Het publiek komt dan niets tekort en de toneel spelers kunnen zich op één toneelspel concentreren. Tientallen wagens komendagelijks af en aan rijden bij de firma Maljers in de Vlissingsestraat te Middelburg om tonnen aan levensmiddelen te los sen. Behalve het transportprobleem levert deze nauwe straat ook zijn aandeel aan het verkeersprobleem. Het doorgaand verkeer kan maar nauwelijks de auto's, die langs de magazijnen van de firma Maljers geparkeerd staan, passeren. De Mid delburgse groothandel, heeft, thans plannen om zijn bedrijf naar het oude bedrijfsterrein van Alberts te verplaatsenzodat wellicht in de toe komst deze problemen tot het verle den zullen behoren (Foto P.Z.C.) sestraat bovendien të kampen met een ander probleemj namelijk betref fende het verkeer. Want dagelijks ko men tientallen grote vrachtauto's en trailers tonnen levensmiddelen afle veren bij het bedrijf, waardoor de straat voor een groot deel in beslag genomen wordt. Deze meters brede wagens leveren ook moeilijkheden op voor 't overige doorgaande verkeer, hoewel de firma vol lof is over de medewerking van de bewoners en an dere in de straat gevestigde bedrij ven, welke laatste steeds meehelpen (Advertentie) om tenminste voldoende doorgang te verzekeren. Door de gebrekkige parkeergelegen heid vergt het transport van de goe deren uit de wagens naar de maga zijnen veel tijd, temeer omdat ,een dèel er van naar bovenverdiepingen „overgeheveld" moet worden. Deze moeilijkheden zullen evenwel in de nieuwbouw tot het verleden behoren, daar de nieuwe pakhuis ruimte gelijkvloers wordt gebouwd. De kleinere vrachtauto's kunnen hier hun goederen lossen aan in het plan van gemeentewerken op genomen vijf laadboxen. De auto's kunnen hierin staan, waar na kleine pakhuiswagentjes voor verder transport naar de magazij nen zorgen. De trailers kunnen langs een ander gedeelte van het pakhuis parkeren en daar met ge bruikmaking. van transportbanden gelost worden. Mocht evenwel geen overeenstem ming bereikt wordtn, dan zal de fir ma Maljers toch een andere vesti- zoeken. Want de ruimte Vlissingsestraat is te enenmale te ltlein: de woonhuis-magazijnruim ten puilen van de begane grond tot het dak toe uit. Reeds jaren lang kampt de 60-jarige groothandel met gebrek aan ruimte. Het gedeeltelijk opheffen daarvan ging gepaard met hoge kosten, want de huizen, die men successievelijk bij het bedrijf voegde, moesten geheel uitgebroken en ver volgens van een betonnen vloer voor zien worden. Maar zelfs zeven huizen kunnen de steeds groeiende voorra den niet meer verwerken,,.. BIJ MIDDELBURGSE METAALHANDEL Afscheid van bedrijf Dinsdagochtend werd do heer K. Klaasse, magazijnmeesterbij de N.V. metaalhandel J. L. Agelink van Rentergem te Middelburg, in ver band met zijn 35-jarig jubileum bij dit bedrijf in intieme kring gehul digd wat gepaard ging met. enkele vriendelijke toespraakjes, waarin veel waardering, werd getoond voor de werkzaamheden van do jubilaris- Deze huldiging betekende tevens een afscheid daar de heer Klaasse, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, het bedrijf gaat verlaten om van een rustige levensavond te ge nieten. Tijdens de huldiging, die ten huize van de heër Klaasse aan de Noord- weg plaats vond werd het woord ge voerd door zijn directeur, de heef J. Adriaans. Deze toonde veel bewon dering voor de staat van dienst van de heef Klaasse. Hij schetste in het kort de ontwikkeling van het bedrijf en het aandeèl dat de jubilaris hierin gehad heèft. „Vroeger was de zaak van magazijnmeester Veelzijdlgèr dan tegenwoordig", zo betoogde hij. „wanneer er voor de oorlog 'n grote partij ijzer binnenkwam kon de ma gazijnmeester zelfs het kantoorper soneel en de directeur aan het sjou wen zetten". De klanten van de fir ma hadden toen ook het meeste con tact met de magazijnmeester. Na de oorlog, toen het bedrijf van de Schoorsteenvegerssingel overge plaatst werd naar do Kanaalweg, kreeg het zakendoen ook een heel ander karakter, maar de goede naam die de firma in Zeeland en daarbui ten heeft achtte hij mede te danken aan het werk van de heer Klaasse. Als blijk van waardering overhan digde hij de jubilaris namens de di rectie een cadeau onder couvert. Vervolgens werd de heer Klaasse toegesproken door ir. J. P. Berdenis van Berlekom, die als vertegenwoor diger van het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Handel en Nijver heid het woord voerde. Deze stipte aan, dat in het bedrijfsleven grote waarde wordt gehecht aan mensen zoals de heer Klaasse. „U heeft zich één van de trouwe krachten getoond waarop het bedrijfsleven kan bou wen". Als blijk van waardering over handigde hij namens de Maatschap pij voor Handel en Nijverheid de ju bilaris het diploma voor 35 jaar trouwe dienst, alsmede de legpen ning en bijbehorende draagpenning. Drenkelinge te Arnemuiden uit kanaal gered Het driejarig dochtertje van de beer J. J. de Ketterij uit de Molenweg te Arnemuiden, viel dinsdagmiddag bij het spelen in het kanaal te Arnemui den. Toen het kind werd opgemerkt, dreef het al in het midden van het kanaal, dat ter plaatse ongeveer 15 meter breed is. Mevrouw C. Grims- van Bclzen uit RMand-Bath, die haar moeder in de Molenweg hielp bij de schoonmaak, zag het kind drij ven. Zonder zich te bedenken sprong ze gekleed te water. en. bracht de jeugdige drenkelinge, die het bewust zijn had verloren, op het droge. Toen dokterVan der Moer voor eerste hulpverlening arriveerde, was de drenkelinge reeds tot bewustzijn te ruggekeerd. Zij kon, na verdere hulp verlening, naar haar moeder worden gebracht. GASFORNUIZEN reeds vanaf I 284- piekfijne keuken met 'n JUNKER+RUH Scholier uit IJzendijke dodelijk verongelukt Dinsdagmiddag is de twaalfjarige scholier J. A- J. Schevbeijn uit Üzeii- dijke het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over vijf bij do driesprong van wegen naar Schoondijke, IJzendijke en Water landkerkje. De jongen, een leerling van de l.t.s. in Oostburg, fietsto met een groepje vrienden van school naar huis. Bij het passeren van een trac tor met aanhangwagen bij genoem de driesprong kwam hij ten val en onder dc wielen van de aanhangwa gen terecht. De jongen werd op Slag gedood. ZIJ KOZEN HET EERSTE IJF JONGE, amper een half jaar oud zijnde eendjes zijn het, die een gazen hok en een tuin in de Vlissingsc Rem- brandtlaan verkiezen boven de vrijheid en het water van de SchuitvaartgrachtDe eendjes bevestigen daarmee hun waarde ring voor do vele zorgen, die de daar wonende mevrouw Moorman aan ze heeft besteed. Want me vrouw Moorman hielp ze letter lijk uit het ei Het begon allemaal, toen de tul pen bloeiden, nu ongeveer een half jaar geleden. Op een lente morgen moest mevrouw Moorman een kat wegjagen, die het op een nest met eieren had gemunt, dat een vooruitstrevende eend onder een vuurdoorhstruik in haar tuin had „ingericht." Deze bewaking waarbij mevrouw Moorman werd geassisteerd door haar elfjarig dochtertje Rientje en zevenjarig zoontje Han, moest korte tijd la ter worden verscherpt, toen zich een tweede eendegezin-in-wording in de tuin had gevestigd onder een andere vuui-doorn Zo zaten er' weldra twee eenden onder de vuurdoorns te broeden, een op een nest niet 14, de ande re op een nest met 16 eieren. Sedertdien betrokken de broe dende eenden hun voedsel uit het gastvrije huis aan de Rem- brandtlaanWaar echter de ene eend zich een voorbeel dige moeder toonde, liet dé an dere verstek gaan. De „voor beeldige" broedde dertien van haar veertien eieren uit en toog met haar kroost netjes naar de vaart. De andere eend, die van dé zestien eieren, was al tevre den, toen zij zich met drie kleintjes naar het water Icon be gevenDertien eieren liet zij onverzorgd achter. Zij was voorgoed vertrokken... Gelukkig hoorde mevrouw Moor man, dat uit vijf van do dertien overgebleven eieren „teken van leven" kwam. Het was een primitieve, maar perfect werkende „kunstmoeder", die mevrouw Moorman in de vorm van een op de ovendeur van haar gasfornuis geplaatste schoênen- Mevrouw Moorman en haar doch tertje Rienke in de tuin, sedert kort het domein van vijf jonge eenden. En het ziet er naar uit dat de eenden de tuin als zodanig niet meer willen missen.,,... (Foto P.Z.G.) doos fabriceerde, Daar „sudder den" de vijf eieren een gehele dag en de daarop volgénde nacht nam een warm kruikje de taak. van de ovendeur over. Toen de vólgende morgen nog allesbij het oude was, nam mevrouw Moorman een kloek besluit: met behulp van een mes maakte zij de schalen één voor één open. Vijf kuikentjes zagen zo wat geforceerd, maar bijzonder gelukkig het levens licht... Na drie dagen spron gen ze al uit de schoenendoos en moest er een gazen hokje, annex nachtverblijf ln de schuur worden vervaardigd. Nu de eendjes zijn opgegroeid t.ot reeds vrij kloeke eenden blijken zij het vertrouwde liok, de ren met het gaas en de tuin in de Rembrandtlaan boven het mooiste grachtwater te verkie zen Vorige week namelijk was er ru zie onder de eenden. Er wérd een kloek besluit genomen in huize Moorman. De twee grootste zou den tewater worden gelaten. Ze waren eerder terug in de Rem brandtlaan dan de familie Moor manHoe vaak men ze ook naar „de leiding" brengt, steeds keren ze terug naar de vertrouw de tuin. Wellicht zijn het de voor treffelijke maaltijden, die uit wit' en bruin brood, beschuitjes en ochtendvoer bestaanEn de liefde, die zij in de Rembrandt laan vonden, want het klinkt niet als een verzuchting, als me vrouw Moorman zegt: „Je krijgt ze niet meer weg Rienke en Han zorgen er intus sen voor, dat de eenden dagelijks een bad in de vaart nemen. Maar langer dan vijl' a zeven minuten blijven ze niet in het water. Dan rennen ze de walkant op, de weg en de trottoirs over, met versnelde eendepas in de richting van de Rembrandtiaau. Parfumerie CAPRI presenteert HAMOL crème 2,75 m^delburgVAT 4 Rechtbank te Gent bekrachtigde arrest De rechtbank te Gent heeft het aan houdingsbevel uitgevaardigd tegen de Nederlander A. M. te Zaamslag, die vorige week werd aangehouden in verband met het onder verdachte om standigheden overlijden van een meis je in een café te Gent, bekrachtigd. B. en W. van Goes over „Het Schuttershof" „Voortzetten exploitatie heeft weinig zin" In hun toelichting, op: de raatjsagenda schrijven B. en YV. van Goes aan do gemeenteraadsleden dat do huurder van hot Schuttershof, do heer J. Brandenburg, de lopendo huur met ingang van 1 januari 1960 Wenst tc beëindigen^ Naar aanleiding hiervan heeft het college zich ernstig beraden over de vraag op welke wijze in deze gehan deld dient te worden. Na ampel overleg zijn B. en W. tot. de conclusie gekomen, dat het wei nig zin zou hebben, in afwachting van het verkrijgen van financiële mo gelijkheden tot wijziging van de in nerlijke en wellicht uiterlijke staat van het gebouw, te trachten de hui dige exploitatie voor kortere of lan gere tijd te doen voortzetten. In verband hiermede stelt het college zich op het standpunt dat de gemeen te in de beëeindiging van de huur overeenkomst dient te berusten. Ir. J. J. Westerhof uit Goes uitgezonden naar Pakistan Ir. J. J. Westefhofuit Goes is op verzoek van de regering van Pakis tan naar dat land uitgezonden om van advies to dienen over irrigatie- en drainage problemen in het Thal- gebicd. De heer Westerhöf zal óp 19 oktober naar zijn bestemming ver trekken. De duur van de uitzending is op een jaar gesteld. Geslaagd Voor het te Bergen op Zoom gehou den examen steno slaagden o.a. Hen- ny Lindhout uit Oud-Vossemeer en voor typen Lony Seghers uit Ril- land-Bath. Ziekenfondsraad dient klacht in tegen Middelburgse tandarts Bij officier van justitie Naar wij vernemen heeft de voorzit ter van de Centrale Ziekenfondsraad bij de officier van justitie te Middel burg een klacht ingediend tegen de tandarts K. v. d, V. te Middelburg, met liet verzoek te willen nagaan of deze een strafbaar feit heeft ge pleegd. De tandarts zou bij een drietal zie kenfondsen Vlissingen, Middelburg en Goes) bedragen nebben gedecla reerd voor tandheelkundige verrich tingen, die hij in werkelijkheid niet zou hebben gepleegd. Bovendien zou hij van een aantal verplicht verze kerden te hoge bijbetalingen hebben gevraagd. De officier van justitie zal thans na gaan in hoeverre hier grond bestaat voor een strafvervolging. VANDAAG Middelburg Electro: „Ontvoerd doof de contra-spiohage", 19 én 21,15 u., 14 j.' Nederlands Koffiehuis: Chr. Midden standsvereniging 20 uur. Concert- en Gehoorzaal: Concert Mid delburgs Kamerkoor, 20 u. v'lisaingcn Alhanibra: „God's little Luxoi ..De man van Del Rio"-_ 20 u,; 14 Jaar. Britannia: „De voetbalpool", Het Vlis- sings Schouwspel, 20 u. Goes Grand: „Sluipvaart ln de Pacific", 30 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2