PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk herhaalt aanbod voor „vrede der dapperen" in Algerije Drie kinderen bij brand omgekomen Over enkele jaren moderne flats in Goes-Noord OVERLEG BEPERKT TOT MILITAIR BESTAND v POOLS GEZIN IN VLIEGTUIG NAAR DENEMARKEN GEVLUCHT Vandaag 202e jaargang - no. 242 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per inm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 88-60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 3475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DEBAT IN NATIONALE VERGADERING De Franse eerste minister Michel Debré heeft gisteren het aan bod van president De Gaulle van een „vrede der dapperen" aan de leiders van de Algerijnse opstandelingen officieel hernieuwd. In een beleidsverklaring waarmee een debat van drie dagen in de Nationale Vergadering werd geopend, zei de Franse pre mier, dat de nodige instructies door de regering zijn gegeven, zodat de voorwaarden voor een wapenstilstand te allen tijde kunnen worden besproken. Debré verzekerde, dat de vertegen woordigers van de opstandelingen waarborgen zullen krijgen voor het geval de onderhandelingen over een wapenstilstand mislukken. Op grond van deze waarborgen zullen zij vrij naar hun plaats van herkomst kunnen terugkeren. De premier verwees naar do uitnodiging van generaal De Gaulle op 25 oktober vorig jaar aan vertegenwoordigers van de „buitenlandse organi satie van de opstand" om naar Pai-ijs te komen voor besprekingen over het beëindigen van de bijna vijf jaar oude mohammedaanse nationalisti sche opstand tegen het Franse bewind ln Algerije. Generaal de Gaulle zei destijds, dat de leiders van de opstand zich in verbinding konden stel len met de Franse ambassades in Tunis of Rabat en beloofde hun vrij geleide. schiedenis van de vijfde republiek, dat een eerste minister hiertoe over gaat. Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat Debré zeker is van een stevige meerderheid voor gene raal De Gaulles politiek van zelfbe schikking in Algerije. Premier Debré liet duidelijk uitko men, dat onderhandelingen met lei ders van de Algerijnse opstandelin gen beperkt zullen zijn tot een mi litair bestand, om niet vooruit te lo pen op de l>eslissing van de burgers. In zijn verklaring van 16 september heeft generaal De Gaulle Algerije drie mogelijkheden voorgesteld: af scheiding, verfransing en associatie met Frankrijk. Uit deze mogelijkhe den zou binnen vier jaar nadat in Algerije de rust is teruggekeerd een keuze gedaan kunnen worden. Premier Debré ontkende, dat dit aan bod ln strijd met de grondwet zou zijn. De voorstellen van de Franse president waren in overeenstemming met „de regels en de geest van de instellingen van de republiek". 46 van de 71 mohammedaanse en Europese vertegenwoordigers uit Al- Afgevaardigden uit Algerije afwezig In een brief aan de voorzitter van de Nationale Vergadering, die voor gelezen werd kort voordat Debré zijn toespraak begon, kondigde de pre mier aan, dat hij het bestaan van zijn regering aan een stemming aan het einde van hét debat wil onderwer pen. Dit is voor het eerst in de ge- Praten Vergadermoeheid en praat-moe heid zijn gelukkige verschijn selen. Men kan niet doorlopend vergaderen en niet voortdurend pra len. Er komt een ogenblik, waarop de zaken rondgepraat zijn en waar op men alleen nog maar elkaar ach terna kan praten gelijk de viervoeter die jacht maakt op de eigen staart. Dan wordt men moe of teleurgesteld en dan valt er een kracht-herstellend zwijgen. Op zulke ogenblikken stel len de échte vergaderingsmensen zichzelf de vraag hoe ze de vergade ring kunnen stimuleren door leukig- heidjes te bedenken, die nieuwe sti mulansen geven. Heel bekend is het aardigheidje van het „forum". Men verga dert en men praat weliswaar over dingen, die gewoonlijk al uit den treure besproken zijn om niet te zeggen doodgepraat maar men doet dat met een groep forumleden, die allerlei vragen op hun tafel ge worpen krijgt. Zo komt er wat meer beweging in de discussie, voor al wanneer de forum-leden onderling in debat geraken. Het nieuwste aardigheidje voor vergaderingen over „doodge- prate" zaken is „brainstor ming Dat Amerikaanse woord is niet precies te vertalen in het Neder lands. Het heeft iets te maken met hersenwerk en met stormlopen, maar het lijkt het meest op gras duinen in een veredelde vorm. Vorige week heeft dr. Willard A. Pleuthner, in enkele bijeenkomsten van het Nederlands Instituut voor Efficiency zijn techniek van de brainstorming uiteengezet in het bij zonder voor de economie. Dat laatste is erg belangrijk, want door onze economen (in gezelschap van onze efficiency-mensen) wordt ontzettend veel gepraat en ze komen er niet al tijd uit Helemaal nieuw is dat brainstor men overigens niet, want het wordt al twintig jaar toegepast, maar voor velen in Nederland zit er toch nog een tinje van nieuwigheid aan. Het gaat er om, dat iedereen deskundig of niet deskundig ideeën mag opwerpen over de opfbs- sing van een bepaald probleem- Neem bijvoorbeeld aan. dat er in een bedrijf een 'bepaald probleem ligt op het gebied van de personeelspolitiek, van de inkoop ol' van de zuinigheid. De mensen, die dit probleem moeten oplossen, raken doodgepraat. Ze ko men er niet uit. Op dat ogenblik roe pen ze een vergadering van allerlei lieden bijeen, die tevoren moeten be loven, dat ze geen kritiek zullen uit oefenen, dat ze over alle geopDerde denkbeelden zullen napeinzen, dat ze eventueel aanvullingen op die denk beelden zullen geven en dat ze zul len zwijgen als de voorzitter een ta felbel laat klingelen. Een etentje vooraf is niet nodig, maar wel nuttig en aangenaam. Daarna begint de ideeënstroom te vloeienvan het malste tot het knapste, vun het eenvoudigste tot het meest ingewikkelde. Een secretaris of secretaresse no teert alles en de volgende dag bestu deren de verantwoordelijke leiders de geopperde denkbeelden. Even moet nog medegedeeld worden, dat het tc hespreken probleem wel kort toegelicht mag worden door de man, die het in feite zou moeten op- (Zie slot pag. 3 kol. 1) gerije waren niet aanwezig toen De bré zijn rede hield. Zij zouden later bijeenkomen om hun houding in de toekomst te bepalen. De begroting voor 1960 voorziet in handhaving v.In de Franse strijdmacht in Algerije op maxi male sterkte omdat voor alles de vrede verzekerd dient te worden, aldus Debré. De Franse premier sprak als zijn mening uit, dat afscheiding de Al gerijnen naar dictatuur zou leiden. Daarentegen zou het bewaren van nauwe vereniging met Frankrijk de eerste voorwaarde zijn voor een vrije en grote toekomst. Na de rede van Debré werd de-, bij eenkomst van de Nationale Verga dering tot woensdag verdaagd. Naar verwachting zal donderdag gestemd worden. Inmiddels heeft de groep van Alge rijnse afgevaardigden, die niet aan wezig waren toen Debré zijn rede uitsprak, besloten het debat to boy cotten en niet aan de stenuning deel te nemen. De afgevaardigden, die in tegratie van Algerije met Frankrijk voorstaan, zijn van mening, dat Debré het standpunt van de regering ten aanzien van het drieledige voorstel van De Gaulle niet duidelijk ge maakt heeft. Welniet Eeu woordvoerder van do voorlopige Algerijnse (opstandelingen-) regering beeft dinsdag met klem tegengespro ken dat premier Ferhat Abbas het Franse weekblad „Jours de France" een vraaggesprek heeft toegestaan. De publikatio van liet blad was „lou ter fantasie". Volgens het blad bad Abbas onder meer gezegd, dat zijn regering be reid was een delegatie naar Parijs te zenden, mits men het er goed over eens was dat dit geen capitulatie van Algerijnse kant is. „Jours de France" handhaafde later „letter en geest" van het interview, welks authenticiteit dui delijk bleek uit de bij het artikel gepubliceerde foto's. De foto's tonen de correspondent van het blad in gesprek met Ab bas en twee andere opstandelin genleiders. Huis te Heeze in lichterlaaie Dinsdagavond heeft in Heeze een brand gewoed, die aan drie kinderen het leven heeft gekost. Omstreeks half tien ontstond de brand in de woning van de weduwe S. van de Velde, Gin- derover 7 te Heeze. Het vuur werd ontdekt door een passe rende verkeersgroep van de rijkspolitie, die onmiddelijk be gon te redden wat er nog te red den viel. Zij hoorde:» op de bo venverdieping kinderen roepen, doch daar het oude huis onmid dellijk in lichterlaaie stond, kon men de kinderen niet meer be reiken. Mevrouw Van de V. was niet thuis en de kinderen Nelly, twaalf jaar oud, Annie van acht jaar en Leo van vier lagen te bed. Zij zijn later on herkenbaar verminkt, uit het huis gehaald. De brandweer van Heeze bestreed het vuur met vier stralen en was bin- Dinsdagmorgen werd een 20 tons zware cilindervormige tank het terrein van het Wil- helminagasthuis te Amster- fl dam op „gerold". Voor proefnemingen en even- tueel uit te voeren hartopera- ties is een operatiekamer ont- worpen, waar van een zuur- stofdrulc van S-atmosferen- absoluut gebruik zal worden gemaakt. De operatiekamer wordt ingericht in een gedeel- §f te van de tank. Nadat deze §f tank op de fundering is ge- plaatstkomt er een gebouw- 1| tje omheen en wordt 'de inge- H wikkelde apparatuur, voor het op spanning brengen van de 1| tank, aangebracht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Suurhoff wil over vrijere loonvorming interpelleren (Van onze parlementaire redacteur) Aa» l|£t begin van de vergadering van do Tweede Kamer, dio vandaag wordt gehouden, zal de beer J. G. Suuihoff (p.v.d.a.), oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, een interpellatie aanvragen over de uit voering van de vrijere loonvorming. Deze interpellatie zal gericht zijn tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr, dr. Van Kooij en niet tot de staatssecretaris van soeiale zaken, zo mag men aanne men, hoewel de staatssecretaris, de heer Roolvink, de zaken betreffende de_ arbeidsvoorwaarden en dus ook de vrijere loonvorming onder zich heeft. De eerst verantwoordelijke voor de ombuiging van het loonbeleid is na melijk de minister. Voorts zal mr. B. W. Biesheuvel (a.r.) verlof vragen tot het stellen van vragen aan de minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, over de maatregelen, die deze denkt te nemen om de boeren te helpen in de zwaar door de droogte getroffen gebieden. Tenslotte zal de Kamer moeten be slissen over een interpellatie-aanvra ge van mr. J. A. W. Burger (p.v.d.a.) over de bezetting van net departe ment van defensie na het ontslag van de heer Van den Bergh als minister van defensie. nen tien minuten de brand volledig meester. Toen was de zolderverdie ping echter reeds geheel uitgebrand. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. POLITIEK ASIEL GEVRAAGD Geland bij kazerne in Bornholm Oj> het Deense Oostzee-eiland Born holm is maandagavond bij de kazerne Almegard een Pools sportvliegtuigje geland, waarin 'n Pool met zijn vrouw en zijn kind van 2 jaar naar het wes ten is uitgeweken. Onmiddellijk na de landing vroeg hij politiek asiel voor zichzelf en zijn gezin. Anderhalf uur lang had het sport vliegtuigje boven Bornholm rondge vlogen. Vanaf de verkeerstoren van het vliegveld had men de Poolse vlie ger landingspermissie gegeven. Hij daalde echter bij de kazerne, kenne lijk omdat hij direct contact wilde opnemen vmct Deense militaire func tionarissen. Het gezin zal worden overgebracht naar Kopenhagen. Daar wordt over de aanvraag van asiel beslist. Enkele Deense officieren hadden met de lampen van hun jeeps de Poolse is het vijftien jaar gele den, dat de Duitse generaal- velmaarschalk Erwin Rommel, verdacht van medeplichtigheid aan de aanslag op Hitier, de dood door vergiftiging verkoos boven het verschijnen voor het gerechtshof. is het twintg jaar geleden dat de Duitse onderzeebootka pitein, Günther Prien, die door een als Zwitserse horlogema ker vermomde spion was ver- i wittigd van de situatie te Scapa Flow, aldaar het trotse Britse slagschip Royal Oak tot zinken i wist te brengen. viert de Amerikaanse I surrealistische dichter en schil- der Edward E. Cummings te j New York zijn 65e verjaardag. vlieger enig licht op de grond ver schaft, teneinde zijn landing te ver gemakkelijken. Het Poolse gezin is maandagavond opgestegen van het vliegveldje Grud- ziads, in Midden-Polen. De afstand van daar tot Bornholm is 350 km. De Deense autoriteiten achten het ongewoon dat het langzame vlieg tuigje onderweg geen enkele maal door Poolse vliegtuigen is achter haald, terwijl de Poolse grensbe waking normaal toch zeer snel kan reageren op ongewenste grensover schrijdingen. Deze kwestie zal wor den uitgezocht voordat men de Pool politiek asiel verleent. Juffrouw in Delft door gasverslikking omgekomen Te Delft is in haar woning aan het Heerenpad de 59-jarige mej. H. C'. Hoogland door gas verstikking om het leven gekomen. De aandacht van de buren werd maandag in de namiddag getrokken door een sterke gaslucht. Bij onderzoek troffen zijn de alleen wonende vrouw op de vloer in de huiskamer aan. In een aangrenzende keuken stond een kraan van een gas komfoor open. Een ontboden arts kon slechts de dood constateren. Kap. ter zee Oostrom Soede niet meer op Karei Doorman Met ingang van gisteren heeft de commandeur H. A. W. Goossens, voormalig commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen, het bevel over smaldeel V overgenomen van dc kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, die thans geplaatst is bij het ministerie van defensie ma rine) ter beschikking van dc chef marinestaf. De commando-overdracht geschiedde tijdens een „alle hens voor de boeg" aan boord van Hr. Ms. vliegkamp schip „Karei Doorman". OP DE PLAATS VAN TIENTALLEN KROTWONINGEN De heer Dicle van Toorenburg van de Lauriersgracht in Amsterdam is zo goed als zeker winnaar geworden van de eerste prijs in de K.N.V.B,- toto van deze week, een bedrag van niet minder dan 122.400 guldendoor veertien van de vijftien uitslagen goed te voorspellen. De gelukkige winnaar en diens aan staande vrouw in opgewekte stem ming. Sanering van stadsdeel MODERNE, HOOGOPRIJZEN- DE flats zullen over enkele ja ren het stadsbeeld in Goes- Noord bepalen. Verdwenen zul len dan zijn de vele tientallen verwaarloosde en verveloze krotwoningen, die thans de Mat- theus Smallegangebuurt, de Adolf van Westerwïjkbuurt en de overige straten in deze wijk normen. Het noordelijke stads deel van Goes is nu als een ont- itoken blindedarm in een ge zond lichaam...". Zo kwalifi ceerde de directeur van Gemeen tewerken, de beer J. Oranje, dit circa 8 ba grote gebied, dat in afstand gemeten dicht bij bet centrum van de stad is gelegen» maar er in velerlei opzichten juist zo ver van afstaat. Geen wonder, dat een saneringsplan voor deze wijk is opgesteld. Dit voor Goes-Noord zo ingrijpende plan is bijna aan realisering toe. Indien de financiën van de ge meente zulks toelaten zal dit miljoenenprojeet over vijf jaar al een heel eind zijn gevorderd. Als liet ware omsloten door vrij intensief bereden wegen en voor bet grote verkeer moeilijk toegan kelijk is dit stadsdeel ver in zijn ontwikkeling achtergebleven. Van de bijna 200 woningen en be drijfspanden kan ongeveer 70 worden betiteld als krotwoning en rond 20 als woning-van-slech- tc-constructie Sanering Goes-Noord! Dit korte zin netje wordt vrijwel in iedere raads vergadering genoemd. Meestal heeft dat dan betrekking op de aankoop van woningen dooi- de gemeente. In de loop dér jaren is ongeveer 1/3 van de oppervlakte grond en wonin gen-in, handen van-de, gemeente geko- Kade en de J. A. v. d. Goeskade vallen niet onder de sanering. De panden aan deze straten krijgen een „conserverende bestemming", hetgeen wil zeggen, dat zij voor ver betering vatbaar zijn. Maar in het hart van Goes-Noord verdwijnen alle woningen! Zoals de nieuwe wijk thans op pa pier is geprojecteerd, zal een groot (Zie slot pag. 5 kol. 1 men en gestaag wordt dit bezit ver groot. Door uitvoering van een ingrijpend saneringsplan zal Goes-Noord radi caal worden veranderd. De gemeente streeft er niet alleen naar goede straten en plantsoenen aan te leggen, maar tevens wordt het van belang geacht, dat het verzorgingspeil over ae gehele linie wordt opgetrokken. Het saneringsplan Goes-Noord is veel meer dan alleen maar een plan tot urbanisatie. Voorop wordt gesteld dit oude stadsdeel met zijn kronke lende, aflopende straatjes, zijn afge takelde huisjes en zijn nauwe toe gangen eenzelfde welvaartsniveau te geven als overig Goes. Dat is niet in een handomdraai te verwezenlijken, want vele problemen dienen zich daarbij aan. Nieuwe wijk Op papier is ai een geheel nieuwe wijk geprojecteerd in Goes-Noord. dat in het noorden wordt begrensd door de Zaagmolenstraat, in het oos ten door de J. A. v. d. Goeskade en de Kleine Kade, in het zuiden door de 's Heer Hendrikskinderenstraat en in het westen door de Wester straat. Het werk zal in verschillende fasen worden uitgevoerd: de afbraak van de woningen en bedrijfspanden, het bouwrijp maken van het terrein ophogen en wegenaanleg en de 115 oktober bouw van de woningen. De 's Heer Zon op 7.03 onder 17.48 Hendrikskinderenstraat,. da Kleine Maan op 17.28 onder 5 33 Geldig tot hedenavond RUSTIG HERFSTWEER Droog wéér met aanvankelijk in de ochtend hier en daar mist. Overigens wolkenvelden maar plaatselijk ook zonnige perioden. Weinig verande ring in temperatuur. Meest zwakke wind. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1