OVER ENKELE JAREN MODERNE FLATS IN GOES-NOORD Het geestelijk gestoorde kind orew, 3101 en.... scArijven BOMEN STERVEN STAANDE KLUXH ut de ETHER WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUW SN COURANT (Vervolg van pag. 1) aantal meergezinshuizen worden gebouwd. In totaal tweehonderd tot tweehonderdvijftig wooneenhe den, hetgeen zelfs meer is dan het huidige aantal woningen en be drijven van nog geen tweehon derd. Zoals uit de tekening blijkt zal een groot aantal flats worden opgetrokken, bestaande uit drie woonlagen, terwijl een enkel blok van zes woonlagen is geprojec teerd. Bodecentrum Bekend is, dat In Goes-Noord ook het bodecentrum van deze stad zal wor den ingericht. Dat zal ongetwijfeld wat leven in de brouwerij brengen, hetgeen Goes-Noord het aanzien van een bedrijvig stadje zal geven! Voorts is in het plan ruimte gelaten voor openbare gebouwen, waarbij wordt gedacht aan scholen en der gelijke. In het zuidoosten is een win kel- en ambachtscentrum geprojec teerd met bovenwoningen. Nu is het daarmee slecht gesteld. Van de vijf winkels is er niet één, die aan de huidige eisen voldoet en van ruim dertig ambachtelijke bedrijven, is ongeveer 2/3 ondergebracht in ruim ten, die daarvoor ongeschikt wor den geacht. Uiteraard is men er bij dit saneringsplan mede van uitge gaan, dat tussen de huizenblokken groenstroken moeten worden aange legd. De breedte van de straten zal zodanig worden, dat tevens een rui me parkeergelegenheid wordt gescha pen. Belangrijk is, dat het verkeer uit het noorden na voltooiing van dit plan niet meer over de Zaagmolen straat en de Westerstraat zal wor den geleid, maar juist door het nieuwe bouwplan. Met reumatiek kan niemand werken De zorg: voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spioren en lenige gewrichten zUn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit, Uw lendenpijn; wrijf zo weg met Kloosterbalsem (Akker-Balsem), die diep in de weefsels doordringt en door de warmte die ze daar opwekt. Uw pijn verdrijft. Oolc U zult zeggen„Kloos terbalsem - geen goud zo goed." Een tékening van Goes-Noord zoals het er in dé toekomst zal uitzien. Een ingrijpende sanering van dit stadsdeel zal het beeld hier radicaal veranderen. Exclusief de huizenbouw kan worden gerekend op een uitgaaf van naar schatting rond 2.5 miljoen gulden voor realisering van het plan. Reeds op de begroting voor 1958 en voor 1959 van de gemeente Goes waren be dragen uitgetrokken om een begin te maken met het werk, maar tot nu toe konden alle moeilijkheden nog niet uit de weg- worden geruimd. Het ziet er echter naar uit, dat volgend jaar meer bereikt kan worden. Voor de bewoners van Goes-Noord breekt dan een moeilijke tijd aan. Dat is overigens maar betrekkelijk, want het eindresultaat zal toch zijn, dat zij hun oude verwaarloosde wo ningen zullen ruilen voor gloednieuwe panden. |lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllll^ 1 Gebrek aan „zwijgers" I 1 in Arnemuidse raad 1 Tijdens de raadsvergadering ff van Arnemuiden heeft wethou- ff der J. Siereveld er zijn onge- noegen over uitgesproken, dat f§ na de laatst gehouden vergade- ff ring, Waarin tijdens besloten ff zitting gesproken is over de ondeihandse aanbesteding van het schoonhouden der lagere school, reeds de volgende dag I in de gemeente openbaar be- ff kend, was wat de inschrijfster had geboden en hoeveel B. en H W. zich hadden gedacht Burgemeester W. H. van der j§ Heide wees er op, dat meerma- len gebleken is, dat in besloten vergaderingen besproken za- M ken naar „buiten uitgelekt" j§ zijn. Wethouder Siereveld ff heeft getracht dergelijke „lek- j|l ken" te vinden, maar tot nu n H toe zonder succes. De burge- m meester drong er dan ook bij If de raadsleden op aan om te zwijgen over zaken, die in be- sloten vergadering besproken zijn- M De heer K. J. Steketee betoog- |f de, dat gebleken is, dat derge- n j§ lijke zaken ook wel eens door H de betrokken personen zelf zijn ff meegedeeld. ff H „In dit geval niet", aldus wet- Z" houder Siereveld. „Omdat de- ff ze betrokkene niet op dc hoogte kon zijn van het bedrag H van B. en W.". ff lllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllllM Lage verveloze huizen staan bij vele tientallen in het te saneren stadsdeel Goes-Noord. Een oude gaslantaarn overigens met, elektrisch licht op de voorgrond en de ranke televi sietoren op de achtergrond geven toch nog een aparte bekoring aan dit tot afbraak gedoemde straatje. (Foto P.Z.C.) Raad Waarde stelde Z.L.M. schoollokaal beschikbaar In de dinsdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Waarde werd op verzoek van de af deling der Z.L.M. een schoollokaal beschikbaar gesteld voor het geven van 2 cursussen in gladiolenteelt en ziektenbestrijding. De begroting voor 1958 werd gewij zigd in verband met een huurverho ging voor de onderwijzerswoning van 4,SO per maand. Na enige dis cussie besloot men deze woning met terugwerkende kracht per 1 januari 1959 tot ambtswoning te verklaren. De begroting 1959 werd gewijzigd wegens bijgekomen uitgaven voor aankopen van grond. B. en W. kre gen goedkeuring om strookjes grond aan te kopen om een verharde weg aan te leggen. Aan de heer K. Wa terman werd optie verleend op een strook bouwgrond naast zijn sor- teerloods. Aan de commissie Zeeuw se zorgen in de ring Kruiningen van de Nederlands Hervormde Kerk werd in verband met het aanstellen van een gezinshulp een subsidie verleend- Aan de commissie schriftelijke be roepskeuze in Zeeland werd een sub-" sidie verleend tot maximaal twee ge vallen per jaar tegen 10 per geval. Met algemene stemmen besloot de raad voorts om op Gawege nog een lantaarn te plaatsen. Bij de rond vraag zei de neer J- F- Goud, gaar ne te zullen zien, dat de nieuw te bouwen woningwetwoningen reeds voor de bouw zullen worden toeger KANDIDATENTOERNOOI Schaakgenie Tal versloeg Benkoe gemakkelijk De uitslagen van de partijen die dinsdag te Zagreb voor de 21ste ron de van het kandidatentoernooi zijn gespeeld, luiden: BenkoeTal 01: GligoricPetros jan afgebroken; OlafssonKeres 0 1; FisherSmislov afgebroken. Na de 21ste ronde is de stand: 1. Tal (Rusland) 15pnt; 2. Keres (Rus land) 14 pnt; 3. Petros jan (Rusland) 11 pnt en 1 afgebroken partij; 4. Smislov (Rusland) 10% pnt en 1 af gebroken partij; 5. Gligoric (Zuid- Slavië) 10 pnt en 1 afgebroken par tij; 6. Fisher (Ver. Staten) 8% pnt en 1 afgebroken partij; 7 Benkoe (staten loos) 6% pnt; 8 Olafsson (IJsland) 6 pnt. Gezamenlijk t.v.-programma van K.R.O. en V.P.R.O. Vrijdagavond kan men zien naar de eerste Nederlandse televisie uitzending, die tot stand kwam door volledige samenwerking van twee omroepverenigingen, name lijk de V.P.K.O. en K.R.O. Toen de V.P.R.O. zocht naar een logi sche voortzetting van haar medi sche documentaires bleek dat de KJS.O. ook plannen in die rich ting had. Samenwerking lag voor de hand. Men slaagde erin deze zo ver door te voeren dat er een team werd gevormd, dat de uitzending tot stand brengt. Dokter A. C. van Swol verzorgt de redactie en presentatie, Jan Delgauw de produktie en Ben Klokman de regie. Voorts verleent medewerking dokter G. van der Most, directeur-geneesheer van Huize „Maria Roepaan" te Otter- sum. De uitzending is gewijd aan de problemen van het geestelijk gestoorde kind. De directeuren van alle tien grote inrichtingen op dit gebied in ons land verleenden volledige medewerking. Door een aantal filmfragmenten zullen doel stelling en werkwijze van deze in richtingen duidelijk worden. Aan het einde van de uitzending zul len dr. H. Faber en pater Leopold Verhagen met elkaar van gedach ten wisselen over dit belangrijke werk. Doktér van Swol schrijft in Vrije geluiden over het geestelijk ge stoorde kind: „dit kind behoort tot de categorie waarover harde woor den moeten vallen. Tegen de ou deren. Wij, ouderen, maken ons van het probleem van het geeste lijk gestoorde kind in het alge meen, maar met een dooddoener af. En zetten zeker geen ontplooi ing, tot verbetering en „genezing" in zijn volle omvang in gang". Lichamelijk gebrekkige kinderen krijgen in verhouding meer aan dacht en daadwerkelijke hulp hoe- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK wel het soms lijkt dat ook daar wel meer en soms veel meer ge daan kan worden. Alleen de ouders van de geestelijk gestoorde kinderen weten wat voor strijd, smart en ellende een vol spelen voor het zover is dat de beslissing is gevallen dat het kind goed is nagekeken en in een goed gesticht is opgenomen. Publieke tribune lu televisie-uitzendingen van de Vara op zaterdagavond zal in het komende seizoen maandelijks Pu blieke Tribune worden uitgezon den, een studio-showprogramma in de vorm van een zitting van een rechtbank voor zotte zaken, liet Hof der Zotheid. Rechter, ge tuigen en beklaagden worden ge speeld door de drie gebroeders Lutz: Ton, Luc en Pieter, teza men met anderen. Vocale medewerking verlenen El len Craamer, Tïni van Ling, Dick Doom, Jaap Dubbelboer en Henk Janmaat; muzikale medewerking is er van Peter Kok, Wim San ders, Ger Daalhuisen en Cor v. d. Berg. Voorts zijn er enige dan sers en danseressen onder leiding van Carla Lipp en Aart Brouwer. Ari-angementen en muzikale aan kleding zijn van Henk van Dijk; het decorontwerp is van Fokke Duetz. Gijs Stappershoef voert de regie. De uitzending van zater dagavond begint met „Je neemt er wat van mee", het vraag- en antwoordspel onder leiding van Theo Eerdmans. In die uitzending zal de heer A. Bok met zijn ken nis van rozen een gooi kunnen doen naar de duizend gulden. Ei- mert Kruidhof voert dc regie van dit programmadeel. FRITS VAN DIJK ...grootvader... AAAAAAAAAAAAA^A^^AAAAAA^ Emigratie klankbeelden Na een rondreis van twee maan den door Canada en de Ver. Sta ten is Leo Pagano teruggekeerd met vele indrukken en niet min der dan 129 op band vastgelegde interviews met emigranten. Uit' al dit materiaal stelde Leo Paga no vijf klankbeelden samen, waarvan het eerste „Canada, emigratieland" vrijdag wordt uit gezonden in het KJR.O-radio-pro- gramma. De klankbeelden hebben tot doel de emigranten zelf te laten spre ken over hun ervaringen in Ca nada. Van de emigranten in de Ver. Staten heeft Leo Pagano vooral contact gehad met de uit Indonesië hierheen geëmigreerde Nederlanders. De opnamen van het eerste klankbeeld werden ge maakt aan boord van het s.s. „Waterman" en in en om de ste den Calgary, Farnham, La Combe, Montreal, Ottawa, Quebec en Saint Armand. Elisabeth Mooy A.V.R.O. T.V.-omroepsler Vanmiddag zal Ageeth Scherp huis wier man onlang9 bij een vliegongeval het leven ver loor haar taak als t'elevisie- omroepster bij de A.V.R.O. hervatten. Inmiddels heeft ze assistentie gekregen van een tweede omroepster, namelijk dc ne gentienjarige Elisabeth Mooy uit Haarlem, die vrijdag haar debuut heeft gemaakt. Het was een uitstekend debuut van dit charmante meisje, dat e* rozen werd uit 550 sollici- ten. Na het behalen van haar eind examen lyceum werkte Elisa beth een half jaar als assisten te van een dierenarts om ver volgens naar Zwitserland te verhuizen, waar ze een talen school in La Tours du Peils bezocht. Terug in Nederland werd ze telefoniste-receptionis te in Haarlem. Ze had in sep tember bij de A.V.R.O. gesolli citeerd als televisie-omroepster en mocht met nog een kleine veertig kandidaten een test maken. Ze had de hoop al bijna opge geven, toen ze de vorige week plotseling te horen kreeg, dat ze was aangesteld en direct aan het werk moest. Les Braamhorst, die enkele malen inviel als omroeper, kan zich nu weer helemaal aan zijn radiowerk wijden. Bij de Vara heeft men de laat ste weken enkele malen een beroep moeten doen op „radio man" Coen Serre. Bea de Graaf, die een baby verwacht, zal voorlopig niet voor de ca mera verschijnen en Karin Kraaykamp was zaterdag af wezig door een griepje. Schipper naast Mathilde De Vlaamse televisie had in het vorige winterseizoen groot succes met de uitzendingen „Schipper naast Mathilde". Ook deze winter zullen Mathias en Mathilde onder de ogen van hun papegaai de avonturen Baede ker" doorbladeren. Mathias en Ma thilde beleven spoedig het hon derdste avontuur in de honderdste uitzending. Aan dit feit zal uiter aard enige aandacht worden be steed. Vrijdag beginnen de avontu ren. Première in „Theater Andersom" Het „Theater Andersom", het kleine KJR.O.-theater met korte stukken en muziek en zang, start het nieuwe seizoen met een pre mière. Onder de titel „Het lied van Miguel Brest" schreef Rolf Petersen naar een idee van hem zelf en Leo Nelissen, een ballade uit het Verre Westen, die een an der beeld zal geven dan de klas sieke verhalen uit het cowboy- land. Thom Kelling werkt aan deze ra dio-uitvoering mee als ballade zanger; Yoka Berretti, Nel Kop pen, Aart Brouwer e.a. behoren tot de medewerkenden. De mu ziek is van Harry Bannink en Leo Nelissen tekent voor produk tie en regie. In het programma van de K.R.O. speelt de toneelgroep „Theater" donderdagavond voor de televisie het stuk „Bomen sterven staande" van de Spaanse schrijver Alejan dro Casona. Dit beweeglijke stuk, vertaald door Nel Bakker, werd voor de televisie bewerkt door Pe ter Hamel. Enige jaren geleden werd „Bomen sterven staande" op het toneel gebracht door het gezel schap Comoedia. De ouders van Felix komen tij dens de Spaanse burgeroorlog om. De kleinzoon wordt daarom opge voed door zijn grootouders, die hem echter te veel verwennen. De jongen raakt van het goede pad af zo zelfs dat hij het huis wordt uit gezet. Hij vertrekt naar Canada, waar hij een vloslagen misdadiger wordt. De grootouders hebben echter de illusie, dat alles zich ten goede zal keren en dat Felix toch 'n bruik baar mens in de maatschappij is geworden. Dat hoopt vooral de grootmoeder, die ontroostbaar is. Om die reden besluit de grootvader het leven van zijn vrouw te ver gemakkelijken. Hij speelt de rol van Felix in brieven. Felix is een nette jongen gewor den, studeert, slaagt, raakt ver loofd. Het bedrog houdt echter geen stand. Er komt een telegram dat de ech te Felix naar huis komt, de echte Felix die helemaal niet is zoals uit de „brieven bleek. Dit telegram leidt tot een ontroe rende ontknoping van het drama, echter niet voordat ook nog de hulp is ingeroepen van een bureau dat zich er op toelegt mensen uit de narigheden te helpen. De regie is 111 handen van Luc van Gent; Hetty Beck en Frits van Dijk ver tolken de rollen van de oude echte lieden. Verder werkt o.a. mede Martine Crefcoeur wier ontroeren de Anne-Frank-creatie haar grote bekendheid gaf. DONDERDAG 15 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 716 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7-00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kinderen 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 14.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Land. en tuinbouwmeded 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gevar muz. NCRV: 14.00 Gram. 14-30 Avondrust, hoorspel. 15.00 Kamerork. en solist. 15.45 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 18.20 Holland Festival 1959: Oude muz. 16.50 Gram. 174)0 yoor da Jeugd. 17.30. Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18,15 Sportrubriek. 18.30 Aecordeonmuz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws- en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avond overdenking. 33.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 lil 11)07 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram- 9.00 Gym. 9-10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10-50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13.00 Nws. 1315 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Doe dit ook eens zelf, caus. 14.50 Gram. 15.00 Paul Vlaan deren en het Coairad-mysterle, hoorspel. 15.45 Gram. 16.00 yan. vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 1855 Ge sproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar- progr. 20.00 Nws. 20.05 Sam son, oratorium. 22.05 Kan een mens ooit onbeperkt ver in de wereldruimte door dringen? caus. 22.20 Gram. 22.30 Nw3. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Discotarla. 2353 Beursber. van New York. 2355— 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal cn weeroverzicht. KRO: 20.20 Missie in nood,' gesprekken. 2050 Bomen sterven staande, toneel stuk. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 17.0018.00 Voor de jeugd 13 00 Progr. voor ouderen. 20.00 Journ. 2055 Quiz. 21.35 Filmprogramma. Daarna: wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de kinderen. 19.30 Nws. 20.00 Quizprogr. 20.30 Film. 2055 T.V.-spel. 22.35 Nieuws en journaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13