PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT VOORLOPIG GEEN ATOOM ONDERZEEBOOT VOOR MARINE Poging tot huren van conventionele boten Verkeersontwikkeling in Zeeland MOET steeds worden gestimuleerd MACMILLAN STREEFT NAAR TOPCONFERENTIE IN NOVEMBER ONDERZOEK IN WORMER WORDT VANDAAG VOORTGEZET Vandaag... 202e jaargang - no. 241 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. -Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 353300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546»; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneu2en, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 20 Conclusie van commissie: (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, zal de bouw van twee atoom-onderzeeboten voor de Koninklijke Marine, die twee jaar geleden in de marine-begroting in uitzicht werd gesteld, voorlopig worden opgeschort. Een onderzoek door een marine- commissie ingesteld naar de mogelijkheden tot uitvoering van bet plan heeft voorlopig tot een negatief resultaat geleid. Zij is tot de conclusie gekomen dat indien niet de bouw van niéuwe onderzeeboten voor de Koninklijke Marine zou moeten worden gewacht tot een door kernenergie gedreven voortstuwings-inrichting beschikbaar is, die aan alle eisen welke de marine moet stellen voldoet, de nieuwe- on derzeeboten te laat zullen komen voor de eisen welke de marine aan de vloot moet stellen. In verband daarmee is thans besloten, dat alsnog twee onderzeeboten met diesel-elektrische aandrijving moeten worden aange schaft alsvorens de marine voor zijn onderzeebootvloot op atoom-onderzee boten zal overgaan. Het staat echter nog niet vast of de twee onderzeeboten, die twéé jaar geleden van het bouwprogramma werden geschrapt, alsnog op een Nederlandse werf zullen worden ge bouwd. Wij vernamen, dat in de eerste plaats pogingen in het werk worden gesteld óm evenals in het verleden het geval is geweest, de be nodigde onderzeeboten hetzij te ko pen hetzij te lenen van NAVO- Jeugd Het aantal oudere dames en he ren in onze Nederlandse sa menleving neemt nogal sterk toe en bijgevolg groeit ook het aan tal oudere mensen* dat wil vertellen wat er alzo hapert aan onze sa menleving. Dat zijn de mensen van „in mijn jeugd was het anders.... was het beter". - Nu die groep steeds talrijker wordt, komt ze ook veelvuldiger aan het woord in onze dag- en weekbladen. Meer dan voorheen geven gepensio neerde heren (en dames?) zich over aan schrijflust. In plaats van de levensavond te genieten „in rust met waardigheid", storten ze zich in woordduels en houden ze zich niet meer aan de oude en wijze re gel, dat gepensioneerden de leiding aan anderen moeten overlaten. Zo geeft een oud-politierechter te Amsterdam die in de dagen van zijn rechterschap nogal ver manend was - thans regelmatig zijn vermaningen in een weekblad ten beste. In een artikel, dat hij schreef over bepaalde jeugdgebreken, slingerde hij de volgende banvloeken: De film is de hoofdschuldige (aan velerlei kwaad). Het ouderlijk gezag over de kinderen is van geringere waarde geworden. Vroeger hadden de onderwijzers en leraren er op de scholen flink de wind onder, en van sexuele verwildering hoorde je niet... tegenwoordig moet men maar eens naar de stranden kijken- Broodnodig is een hetere voorlichting van de ou ders door woord en geschrift. Ouders moeten het gezag vleten te handha ven en de teugels strak in handen houden Dit zijn enkele noodkreten van de oud-politierechter. Hier en daar heeft hij wel gelijk, maar hij overdrijft schromelijk, omdat hij naast het actieve leven staat en al leen nog maar een vertekend beeld van dat leven kan geven. Zelf kan hij blijkbaar niet meer luisteren naar mensen, die midden in het actieve le ven staan, die dagelijks met de jeugd te maken "hebben endie vertrouwen hebben, zowel in de jeugd als in de ouders. Hier volgt zo'n stem uit het actieve leven: Vorige week werd te Arnhem een artsencongres gehouden, waai de chirurg dr. H. R. Bax zijn visie gaf op de hedendaagse jeugd. Hij sprak over het doktersgezin als opvoedkundig centrum en het kwam hem voor, dat de opvattingen, gedra gingen en vooral de prestaties van de tegenwoordige jeugd vergeleken bij die van zijn eigen tijdgenoten, gunstig zijn. De jeugd van heden, zo zei hij, is actief en enthousiast. De jongeren hebben ondernemingsgeest en levens lust. Ze zijn veel minder dan de ou deren geschokt door het wereldge beuren. Veel dingen, die ons verbijs teren, aanvaarden ze rustig, als be horend bij de tijd, waarin ze leven. Ze weten, dat de toekomst niet ge makkelijk is. maar ze hébben levens moed. Dat zijn enkele opmerkingen van dr- Bax, die natuurlijk ook meent, dat ie ouders over deze kinderen (die op middelbare scholen geen gemak kelijk leven hebben) met zorg moe ten waken. Maar is zijn woord niet van heel wat meer waarde, dan de wonderlijk-bittere opmerkingen, wel ke hierboven geciteerd werden? bondgenoten. Op liet ogenblik hebben deze pogingen nog niet tot resultaat geleld. Twee jaar geleden kondigde de toen malige regering aan dat zij besloten had het programma voor de bouw van vier onderzeeboten van een re volutionair type boten die niet de gebruikelijke vorm van een lange sigaar zouden hebben, maar die zou den bestaan uit drie aan elkaar ge laste kleinere sigaarvormige licha men die veel groter druk kunnen weerstaan en die daardoor tot veel grotere diepten kunnen duiken s—te halveren- Twee van deze boten waren toen reeds in aanbouw en zij zijn inmid dels in het stadium van afbouw ge komenDe twee andere werden ge schrapt, omdat het toen mogelijk leek onmiddellijk over te gaan naar hét stadium van de atoom-ondérzee- boot voor de Koninklijke Marine. Thans is na zorgvuldig onderzoek fgebleken, dat er nog teveel moei- ijkheden te overwinnen zijn eh dat indien het onderzeebootpro gramma daarop zou moeten wach ten de Koninklijke Marine over t.e weinig onderzeeboten zou beschik ken om er mee te kunnen voldoen aan de verplichtingen die Neder land in het NAVO-kader heeft aanvaard. Het zijn vooral techhi- sche moeilijkheden die daarbij een rol hebben gespeeld. Nederland moet beschikken over een vloot van zes onderzeeboten. Binnen kort zullen de twee nieuwe boten in dienst - worden gesteld, en zij zullen dan het modernste zijn wat in de we reld aan onderzeeboten vaart met conventionele aandrijving. Van de vier thans varende boten naderen er echter twee snel het ogenblik waar op zij als verouderd en opgevaren uit de vaart zullen moeten worden genomen. De marineleiding heeft nu moeten besluiten om nog een tussenfasee in te lassen. Men hoopt dat het moge lijk zal zijn, daarin met behulp van de bondgenoten te voorzien door koop of huur. Zo niet dan zullen als nog de indertijd geschrapte boten moeten worden gebouwd. Deze boten zullen dan vermoedelijk in vergelij king met de twee eerste drie-buiten- boten aanzienlijk worden verbeterd. De bouw van de eerste atoom onderzeeboot voor de Koninklijke Marine zal naar onze zegsman ver klaarde, vermoedelijk in de eerste helft van de zestiger jaren worden ondernomen. Onze zegsman zei te verwachten, dat het dan zal gaan om een Nederlandse boot, uitgerust met een uit het buitenland geleverde kernreactor. Pas voor de latere bo ten zal met de inbouw van een Ne derlandse reactor rekening kunnen worden gehouden. Het besluit van de marine om de bouw van een atoom-onderzeeboot uit te stellen valt vrijwel samen met het besluit van de samenwerkende elektiïcïteitsproducenten'om de bouw van een kernenergiecentrale bij Gëèrtruidenbérg uit te rusten. Ook dit besluit duidt er op, dat de kernenergieontwikkeling zich thans in een zeer moeilijk over gangsstadium bevindt, waarbij de moeilijkheden voortvloeien uit het feit, dat de uitzichten op de ont wikkeling vair reactoren van veel efficiënter aard zijn dan de thans beschikbare, maar dat de moeilijk heden die beslissingen rechtvaar digen nog niet overwonnen zijn. Aanschaffing van de reactoren van ouder type wordt in dit stadi um echter al niet meer verant woord geacht. MEDEDELING IN KABINETSZITTING Binnenkort gaat Britse premier naar Washington Premier Macinillan van Engeland heelt maandag in een drie kwartier durende kabinetszitting meegedeeld, dat zijn eerste doel een topconferen tie is. In regeringskringen verluidt dat het in zijn bedoeling ligt do con ferentie in november of december te doen plaats vinden. Dat zou de eerste Visstroperij in de droogvallende Maas Dc visstand in de Maas in Zuid-Lim burg wordt ernstig bedreigd door de lage waterstand ten gevolge van de aanhoudende droogte. De Maasbedding staat op vele plaat sen droog en men kan gemakkelijk naar de andere oever van de rivier lopen. De vissen hebben "hun toe vlucht genomen in de meren, die zich nu op de rivierbodem in de la gere gedeelten hebben gevormd. Vis- stropers zien hierin een welkome ge legenheid voor de visvangst door haakjes in het water te gooien. t In hengelaarskringen heeft deze vórm van visvangst terecht het misnoegen opgewekt, omdat hierdoor ook vele vissen worden gewond. Het zijn voor al de Belgische hengelaars die zich aan deze vorm van dierenkwelling schuldig maken en de vissen stropen. Er zijn reeds- enkele daders van deze dierenkwellerij geverbaliseerd. In de grenspost Bleharies aan de grens tussen België en Frankrijk,, waar de Franse poujadist Bert ho mier, die in hét hezil was van een gevaarlijke plastic-bom, is gearres teerd, is tijdens het weekeinde een confrontatie gehouden tussen Ber- thomier, de twee medeplichtigen, die bij hem in de wagen zaten en ook werden gearresteerd en een derde medeplichtige, die in Frankrijk is aangehouden. Op de foto ziet men de aankomst van een van de arrestanten, André Ruarez, een tandheelkundige uit St. A-mandvan wie de auto ts, waarin de drie mannen zijn gearresteerd. Hij wórdt zwaar bewaakt en draagt een kap om herkenning te voorko men. van „een doorlopende ketting van topconferenties moeten zijn naar Macmillans inzichten. Men ver-wacht dat de Engelse pre mier binnenkort naar Washington zal vliegen om er met president Eisenho wer de resultaten van de conferentie met Kroesjtsjew te bespreken, Britse persberichten uit Washington zeggen dat ook president De Gaulle van Frankrijk een uitnodiging zal ont vangen om naar de Verenigde Staten te komen, wellicht zelfs als Macmil- ian daar nog is. Het is echter nog de vraag of De Gaulle zich zo'n reis op het ogenblik, gezien de binnen landse politieke toestand van Frank rijk en de Algerijnse oorlóg, kan per mitteren. Ook Adenauer schijnt op reis te gaan. In diplomatieke kringen neemt men aan dat 'hij zijn al zó vaak uitgestel de bezoek aan Engeland in november zal brengen. g "Op de top van een heuvel aan de voet van de Apennijnen in het gebied van Monte-Cassino, H wordt op het ogenblik een mo- numentaal erekerkliof aange- legd, waar alle Duitse soldaten zullen worden begraven, die in d% Tioeede Wereldoorlog bij de bloedige strijd om Monte-Cas- j| H sino het leven lieten. De be- he graaf plaats ligt iets meer dan een kilometer verwijderd van de abdij van Monte-Casino. H Foto: De begraafplaats in aan- 1 le(J- I plliipillillllllN Baby in vijver te Rotterdam verdronken - De eenjarige Margaretha' H. C. Selsig uit Rotterdam is gisteren door ver drinking om het leven gekomen. De moeder miste het meisje en toen zij het ging zoeken vond zij het'voorover liggende bij een vijvertje "in de tuin van de buren. Het hoofdje van het kind bevond zich in het water. Alle Dogingen de levens geesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Vermoed wordt dat het meisje gevallen is en niet moer overeind hééft kunnen komen. Vandaag zal een hernieuwde poging worden gedaan om de identiteit vast te stellen van het ding dat het gat in het Wormer weiland heeft veroorzaakt. De comman dant van de explosieven oprui mingsdienst school te Culemborg, kapitein J. J. Blommaart, onder wiens leiding dit nieuwe onder zoek zal worden ingesteld, zei gisteren tijdens een persconferen tie van mening te zijn, dat het voorwerp met een enorme snelheid in het weiland is geslagen en pre cies zit onder de invalsopening. De eerste opdracht is na te gaan hoe diep het ding zit. Pas daarna zal men zich erover, beraden op- welke wijze de graafwerkzaamheden zul len geschieden. Het onderzoek en de financiering worden verricht door het ministerie van defensie, daar er rekening mee wordt ge houden, dat in de bodem iets ver borgen zit dat van werkelijk mi litair belang, is. Aan de verdikking van dé sonde, waarmee vandaag de werkzaam- DR. DEN HOLLANDER .- „GELOOF IN ZEELANDS TOEKOMST" Verkeersdag in Vlissingen i TIJDENS de Zeeuwse Verkeers dag, die gisteren in Vlissingen werd gehouden, is weer opnieuw de aandacht gevestigd op de grote mogelijkheden, die Zee land in de toekomst zal bieden wanneer nieuwe verkeersverbin dingen zijn aangelegd. Drie des kundige sprekers stelden deze kansen aan de orde, waarna 's avonds dr. ïr. F. Q. den Hollan der in zijn kwaliteit van ïn- dustrie-adviscnr van het pro vinciaal bestuur van Zeeland tijdens een tafelrede uiting gat' aan zijn geloof in wat hij noem de de „uitbreiding van Zeelands welvaart". De heer Den Hollander wekte daarbij overigens geen overdreven verwach tingen. „Het gaat hier niet om een zaak, die op korte termijn is te verwezenlijken. Wij zullen er de tijd voor moéten nemen. Maar wanneer we hier in deze provincie schouder aan schouder staan om overig" Ne derland en Den Haag voor te houden welke kansen hier liggen, wanneer we voorts gebruik maken van het prachtig potentieel, dat hier reeds is, dan zullen wij heus wel een „Luctor et Eniergo" op dit terrein meema ken", zo meende hij. Sprekende over de Westerschelde maakte hij een vergelijking met de Waterweg, voorts tussen Antwerpen en Rotterdam en tussen Hoek van Holland en Vlissingen. (Daarbij, ver klaarde hij tussen haakjes deze Zeeuwse stad niet te willen omdopen fcot een „Hoek van Zeeland......"). De situatie bij de Westerschelde en bij de Waterweg achtte de heer Den Hollander ten principale gelijk. Er zijn dus parallellen te trekken. Zo als er langs de Waterweg een ont wikkeling tot stand komt, zo kunnen de beide Schelde-oevers belangrijke functies vervullen in de ontwikkeling van het Deltagebied. Hoe de heer Den Hollander de ver wezenlijking van deze toekomst mogelijkheden zag? Ook in dit opzicht drukte hij zich met enige reserve uit, een reserve die met name tot uiting kwam in het be gin van elke zin, die hij over deze kwestie uitte. Die zinnen ving hij namelijk aan met de woorden: „Ik kan mij voorstellen, dat „Ik kan mij .voorstellen", aldus dr. Den Hollander, „dat de tendens schepen op te vangen aan de rand .van de hoge zee, van groot belang kan zijn voor het Sloegebïed en voor Terncuzen. Ik kan mij voorstellen, dat dan do bezetting van de havens aan het Sloe zal uitgaan vér boven datgene wat wij nu hier hebben. Er zijn hier immers mogelijkheden om allerlei zaken te bieden, die Antwer pen niet heeft", aldus dr. Den Hollan der, die verklaarde hier te denken aan overslag, pijpleidingen met het achterland, reparatiemogelijkheden, enz. Dr. Den Hollander betoogde voorts, dat het heus niet zo is, dat er in Den Haagjjeen belangstelling zou bestaan voor Zeeland. „Er is integendeel gro te belangstelling, al zal Zeeland voort moeten gaan aandacht te vragen voor zijn grote kansen". In het begin van zijn betoog, dat met grote aandacht werd gevolgd, had dr. Den Hollander gewezen op de ver- keersontsluiting, die ontstaat door de totstandkoming van het Deltaplan. (Zie slot pag. 2 kot. 3) heden zullen worden hervat1,' l>e- vindt zich een elektrische micro foon die verbonden wordt met een koptelefoon, zodat men kan horen wanneer de sonde contact maakt met metaal. Ook heeft men de be schikking over een opsporingsap paraat waarmee tot op 17 meter diepte ferrometalen kunnen wor den opgespoord. Kapitein Blommaart, die bij een voor lopig onderzoek verklaarde geen last te hebben van het water in de put, hoopt vanmiddag de. diepte van het voorwerp te hebbenbe paald. Prins Bemhard weer in ons land Prins Bemhard is gisteravond met de regeringsdakota op Soesterberg ge land. Hij was, na een verblijf van één dag in Rome, vanuit deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en prinses Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. H viert dr. Heirich Liibke, bondspresident van West- Duitsland, zijn 65e verjaardag. js is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse schilders, dich- teres en lithografe Marie de ff Roode-Heyermans. die vooral H bekendheid verwierf door haar p tekeningen van politieke figu- ren te Rotterdam werd gebo- iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Geldig tot hedenavond GEEN REGEN VAN BETEKENIS Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en slechts hier en daar enige re gen. Weinig verandering in tempe ratuur, zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 14 oktober Zon op 7.01 onder 17.51 .Maan op 17.04 onder 4.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1