Eisenhower neemt maatregelen tegen staalstaking Verlangen naar de eenheid der Kerken blijft leven KLANKBORD Grivas en Makarios bepleiten eenheid WERK IN HAVENS HERVAT ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 FROVINVlAüB ZEEUWSE OUHANT X President Eisenhower heeft vrijdagavond besloten tot toepas- sing van de wet van Taft en Hartley om de arbeiders in de Ame rikaanse staalindustrie die al 86 dagen in staking zijn, weer aan het werk te krijgen. De president verklaarde dat optreden nodig is omdat voortzet ting van de staking liet nationale heil en de veiligheid in gevaar zou brengen. „Het nationale belang vereist een onmiddellijke hervatting van de produktie in deze uiterst belangrijke indus trie". De eerste stap krachtens de Taft- Hartley wet bestond uit de vorming van een raad van onderzoek welke de president verslag zal uitbrengen. De volgende stap zal zijn een verzoek om een gerechtelijk bevel aan de sta kers om het werk te lxervatten. De wet voorziet in een „afkoelingsperio de" van tachtig dagen, waarin rege ringsbemiddelaars zullen meewerken aan de oplossing van het conflict tussen werkgevers en werknemers. De Amerikaanse havenarbeiders die sedert 1 oktober !n staking zijn ge weest, hebben vrijdagochtend het werk hervat. De hervatting van de werkzaamheden is geschied op last van vakbondsleiders nadat een recht bank de regering had gemachtigd de stakende arbeiders op grond van de P.v.d.A.-kstuur over Navo en hulp achtergebleven landen Het bestuur van de P.v.d.A. heeft als grondslag voor de discussie over do buitenlandse politiek op het' komende partijcongres op 12, 13 en 14 novem ber a.s. in Bellevue te Amsterdam aan de afdelingen een verklaring toegezonden. Het partijbestuur vermeldt daarin als zijn mening dat in het atoomtijd perk het socialisme de voorwaarden moet helpen scheppen voor een duur zame vrede. De handhaving van de internationale orde eu liet voorko men van oorlog zijn echter gebon den aan bet bewaren van 'n machts evenwicht, aldus het partijbestuur. Om die reden deelt het bestuur de mening van haar Britse zusterpartij, dat de onverzwakte Instandhouding van het bondgenootschap van de Navo thans de belangrijkste waar borg Is voor een vrede, die niet door Moskon zou zijn opgelegd. De partij is voorstandster van een internationale regeling inzake stop zetting van proefexplosies. Het partijbestuur heeft er met in stemming kennis van genomen, dat de Britse Labour party zowel als de socialistische internationale opnieuw als streefdoel hebben gesteld, dat de meer ontwikkelde landen voor de hulpverlening aan de minder ont wikkelde landen minstens één pro cent van hun nationale inkomen ter beschikking stellen. „Daar in de meer ontwikkelde lan den het nationale inkomen jaarlijks met drie procent stijgt, is een der gelijke bestemming van één procent economisch niet ondraaglijk", aldus de verklaring. Het partijbestuur i9 van plan het komende congres te vragen in te stemmen met de instelling van een commissie, die tot taak zal hebben voor het volgende partijcongres een rapport voor te bereiden over de houding van de partij ten aanzien van bet vraagstuk van oorlog en vrede in het atoomtijdperk. Int. Gerechtshof schrapt Amerikaans-Russische zaak De griffie van het internationale ge rechtshof te Den Haag heeft vrijdag bekendgemaakt dat de door de Ver enigde Staten tegen de Sowjet-Unie aanhangig gebrachte zaak over het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig in het Verre Oosten woens dag van de rol van het hof is afge voerd. De Sowjet-regering heeft, aldus de bekendmaking, doen weten dat zij van oordeel is dat het hof in deze zaak niet bevoegd is. Het hof besloot met het oog op het Russische stand punt de zaak te schrappen. In het Amerikaanse verzoek van 7 juli van dit jaar om behandeling van de zaak werd gezegd, dat een Russi sche jager het Amerikaanse vliegtuig op 7 november 1954 boven Japans ge bied had aangevallen en neergescho ten. KOU. Bobo, de twee jaar oude chim pansee van de Londenaar George Ol- sen, zoekt een levensgezellin. Bobo is een ferm uit de kluiten ge wassen aap, die sigaretten rookt, si garen pruimt, zichzelf aankleedt, In telligent is en over het algemeen als een begerenswaardige levensgezel kan gelden, voor een apin uiteraard- Hij knoeit met de ijsjes die hij krijgt. Maar dat is zo erg niet. Waarom zoekt hij een vrouw? Omdat hij in de nacht alleen en koud is. Zonder vrouwelijk gezelschap ver pietert hij in zijn kooi. Dekens helpen met. Als de winter komt kan die de dood betekenen voor Bobo. Het is dus j een urgente zaak. Meneer Olsen doet zijn best om Bobo aan een beminde te helpen, maar een hausse in de huwelijksmarkt is er voor apen bepaald niet. En het schijnt dat Bobo kieskeurig is, want al tweemaal zijn romances in rook opgegaan nog voor de nacht viel. Wat doe je in de kou, als aap—,,? Taft-Hartley-Wet te verplichten het werk te hervatten. De arbeiders mo gen op grond van deze wet in de eerstkomende tachtig dagen niet in staking gaan. Amerikaans-Nederlands luchtvaartoverleg In officiële kringen te Den Haag is vrijdag vernomen dat het thans W'el vaststaat dat de Amerikaans- Nederlandse lnchtvaartonderhandelin- fen over landingsrechten voor de L.L.M. in de Verenigde Staten op 8 december te Washington zullen wor den hervat. 1 iniiniiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiniininHiimRifliiiiiiiminiiii Per jet de wereld rond H Juan T. Trippa, president van de „Pan American World Ah- ways" heeft bekendgemaakt, dat zijn maatschappij vandaag M de eerste lijn-om-de-wereld met straalvliegtuigen zal openen. Hij.zeide dat de vliegtijd voor een reis om de wereld zal wor- den teruggebracht van 6G uur tot nog geen 38. Het nieuwe M straalvliegtuig Boeing 321 zal op deze lijn worden gebruikt. Dit weekend zullen twee jets vertrekken, de ene zaterdag in oostelijke richting uit New- |f York, de andere zondag in wes- telijke richting uit Los Angeles. Tussenlandingen worden ge- maakt te Londen, Frankfort, H Istanboel, Beiroet, Calcutta. Bangkok, Hongkong, Tokio én Honoloeloe. De twee vluchten H zullen eenmaal per week wor- den gemaakt. „Pan American" M begon in 1947 de eerste, com-, H merciële vluchten om dé wereld p met Lockheed Constellations. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Na diepgaande besprekingen zijn 33 Nederlandse fabrikanten van wollen stoffen overeengekomen om iri samen werking met het internationaal wol se cretariaat een actie te beginnen ter sti mulering van het gebruik van wollen stoffen en de daaruit vervaardigde kle ding. De actie zal in een tijdsverloop van 3 jaar worden uitgevoerd. Kinderzegels van Wim v. d. Salm Op 16 november 1959 zullen op alle postin- richtingen in Neder land de kinderzegels 1959 verkrijgbaar wor den gesteld. Zoals be kend, worden deze weldadigheidszegels uitgegeven ten bate van het misdeelde en hulpbehoevende kind. De nieuwe kinder zegels zijn ontworpen door de Amsterdamse kunstenaar Wim v. d. Salm. De opdracht tot het vervaardigen van do kinderzegels 1959 Is de eerste opdracht op dit gebied, die hij gedurende zijn artis tieke loopbaan heeft ontvangen. De vijf ze gels tonen kinderen in' situaties, die aan de dagelijkse werkelijk heid zijn ontleend. De teksten en waarde- aanduidineen zijn eveneens van de hand van Wim v. d. Salm. Kleuren en voorstellin gen zijn: 4 4 ct., ro se en blauw, kind in box; 6 4 ct., groen „indiaantje 4 ct., ct.. voeren; blauw en over"; 30 9 ct., geel en blauw, huiswerk maken. De uitvoering in twee kleuren offset is ver zorgd door de N.V. Joh. Enschede en Zo nen, grafische inrich ting te Haarlem. Overige gegevens: grootte beeldrechthoek 21,2 N 28,55 mm.; grootte zegel: 24,2 x 31,55 mm.; kamtan- ding: 12-^3 12; vellen van: 10 x 10 100 zegels. Gecoucheerd papier zonder watermerk. Gomming: normaal. De zegels zullen wor den verkocht van 16 november 1959 tot en met 15 januari 1960 en blijven voor franke ring geldig tot en met 31 december 1960. Bedrijfschap .voor het fotografisch bedrijf Tn het staatsblad van 9 oktober 1959 is opgenomen een algemene maatre gel van bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. De verordenende bevoegdheid welke aan dit nieuwe bedrijfslichaam is toe- rekend betreft onder meer het ca- leaustelsel, het geven van kortingen, de lonen en de andere arbeidsvoor waarden, alsmede de vakopleiding en de vaststelling- van do getalsverhou ding in ondernemingen, waarvoor het bedrijfschap is ingesteld. Van de regelende bevoegdheden op het terrein van de lonen en de vak opleiding kan eerst worden gebruik gemaakt op een door de Sociaal-Eco nomische Raad te bepalen tijdstip, doch uiterlijk binnen 4 jaar na de in stelling van het bedrijfschap. Het besluit voorziet ook in de instel ling van een commissie voor het pers- fotografisch bedrijf, met een advise rende functie inzake aangelegenheden welke uitsluitend of mede betrekking Dc marconist van de „Utrecht" Wil lem M. L. van Rie, wordt te Boston op het hoofdbureau van politie in het „gastenboek?' geregistreerd na zijn aankomst uit New York. Wil lem van Rie wordt verdacht van moord op de 23-jarige Amerikaanse Lynn Kaufmann. Op de foto: Van Rie blootshoofdstemidden van de rechercheurs, die hem van New York naar Boston overbrachten. hebben op ondernemingen in de sec tor van het persfotografisch bedrijf. Van de zijde van de Nederlandse Ver eniging van fotojournalisten en het algemeen Nederlands persbureau was. aan de Sociaal-Economische Raad verzocht, de instelling van déze com missie te bevorderen. Begin ruilverkaveling land van Heusden en Altena Maandag 12 oktober a.s. zal een aan vang worden gemaakt met de werk zaamheden van de ruilverkaveling in het land van Heusden en Altena. Aartsbisschop Maharios en de vroegere Cyprische verzetslei der Grivas hebben 11a drie dagen besprekingen op het Griekse ei land Rhodos een verklaring uit gegeven waarin zij de Cyprioten aansporen Iran eenheid te bewa ren en meedeelden over het al dan niet blijven van Cyprus in het Gemenebest gesproken te hebben. Zonder nader uit te wei den voegden de beide mannen hieraan toe dat zij het Cypri sche volk gelegenheid zouden ge ven hierover zijn stem uit te brengen. Tegenover verslaggevers verklaarden zij voortaan voeling met elkaar te zullen houden en de overeenstemming van standpunten die zij op Rhodos hadden bereikt, te zullen handhaven. Wat er precies besloten was, werd niet onthuld. STEMMEN UIT DE KERKEN Het incident van Rhodos Ruim een maand geleden werd vanuit het Vaticaan te Rome bericht, dat er toch een bijeenkomst zou worden gehouden van tien vertegenwoor digers van de Rooms Katholieke Kerk en tien vertegenwoordigers van de Oosters Orthodoxe Kerken. Die bijeenkomst zou in Venetië plaatsvinden. In het bericht werden reeds de namen van enkelen van die tien orthodoxe vertegenwoordigers genoemd. We hebben er toen onze verbazing oVer uitgesproken dat de eerste contacten tot die samenspreking waren ge legd op de bijeenkomst van het centrale comité van de Wereldraad der Kerken, dat in de maand augustus op het Griekse eiland Rhodos bijeen was. Er waren ook een paar „waarnemers" van de rooms-katholieke kerk. Die hebben aldaar blijkbaar contact gezocht met de vele aanwezige oos ters orthodoxe bisschoppen. Ze zouden overeengekomen zijn, aldus het bericht van radio-Vatïcaanstad, om in Venetië te spreken over de vraag of de scheiding tussen deze kerken en de rooms-kathlieke, die nu reeds meer dan 900 jaar duurt, niet ongedaan gemaakt kon worden. Sedertdien is er het een en ander bekend geworden over die samenwer king, waartoe besloten zou zijn. In ons land hebben de beide afgevaar digden op Rhodos, prof. dr. W. F. Dankbaar en dr. H. Berkhof, er het een en ander over bekendgemaakt. In liet laatste nummer van Woord en Dienst heeft dr. Dankbaar een kort verslag gegeven van de bijeenkomst in Griekenland. Voor het eerst vond er een belangrijke samenspreking van de Wereldraad van Kerken plaats in het gebied van de Oosters Ortho doxe Kerk Deze plaats van samen komst heeft op die vergadering wel „een eigen stempel" gedrukt. Een groot aantal orthodoxe bisschpppen en vertegenwoordigers heeft dia hij- eenkomst bijgewoond, waardoor de oosters orthodoxe visie sterker dan anders tot uiting kwam. De Oosters Orthodoxe Kerk, voor zover zij daar van lid is, neemt intens deel aan de Wereldraad der Kerken. Dr. Dank baar noemt dit „merkwaardig ge noeg". En waarom? „De Orthodoxe Kerk leeft uit het fiere bewustzijn, dat zij de enige, ware, heilige, katho lieke en apostolische kerk is. Want zij bezit de apostolische opvolging van de tijd af, dat Paulus hier de kerk plantte. Zij is sterk overtuigd, de traditie nog altijd ongeschonden bewaard te hebben, niet alleen in-de Schrift, maar vooral in de liturgie en in het sacramentele en mystieke le ven" .Onder het hoofd „Incident met de rooms-katholieken" schrijft hij verder dat er tijdens die verga dering een gebeurtenis plaats vond, „die de orthodoxen een ogenblik niet weinig in ongelegen heid bracht". Enkele rooms-katho lieke waarnemers hadden met de orthodoxe leiders een samenspre king. Een van hen heeft daarover mededelingen aan de pers ver strekt, alsof er officiële onder handelingen waren geweest om tot eenheid te geraken. De orthodoxen •haddén het alleen maar opgevat „ais een officieus overleg over be sprekingen op theologisch ni veau". Sommigen van de rooms-ka tholieke waarnemers „betreurden dit incident sterk, omdat het te recht werd opgevat als een mis bruik der gastvrijheid en het de schijn had dat er een tijdbom in het midden van de Wereldraad der Kerken was neergelegd". Nadien is er vanuit het Vaticaan meege deeld dat het te Venetië om niet meer zou gaan dan om een theo logisch gesprek, zoals dat wél meer gehouden is. Over de her eniging van deze beide betrokken kerken zal dus niet worden ge sproken"; Tot zover dr. Dankbaar. Waarnemers Voorts hebben we over dit incident iets gelezen in het verslag van dc conferentie van de Oecumenische Raad der Kerken in Nederland, die de vorige maand gehouden is in de kerk van de Hernhutters in Zeist, waar ook de twee Nederlandse verte genwoordigers op Rhodos aanwezig waren. Volgens dat verslag blijkt Rome een „toenemende belangstel- (Zit tlai pag. 9 kol. 3) Advies aan S.E.R. gevraagd over loongrens De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft aan de So ciaal-Economische Raad op korte ter mijn advies gevraagd over te treffen tijdelijke voorzieningen in verband met incidentele overschrijding van de loongrens als een gevolg van de re cente loonontwikkeling. Verscheidene werknemers die door loonsverhogingen de loongrens van 6900 overschrijden zouden genood zaakt worden hun verplichte zieken fondsverzekering te beëindigen. De ziekenfondsraad^heeft de staatssecre taris gevraagd voorlopig, in afwach ting van een beslissing omtrent de loongrens, de verplichte ziekenfonds verzekering voor deze werknemers te handhaven. De Sociaal-Economische- Raad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten de adviesaanvrage van de staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die liet vraagstuk van de loongrens voor de ziekengeld en ziekenfondsverzekering in onder zoek heeft. De S.E.R. heeft de com missie verzocht bij voorrang een pre advies uit te brengen, zo mogelijk voor de op 13 november a.s. te hou den vergadering van de raad. Penningmeester van kerk veroordeeld De rechtbank te Dordrecht heeft vrij- j dag de 35-jarige chef-Ioonadministra- teur T. S., wonende in Zwijndrecht, die in de jaren van 1954 tot 1959 ver duisteringen had gepleegd als pen ningmeester van de christelijk gere formeerde kerk van Zwijndrecht tot een bedrag van f 84.000, en ten na dele van de N.V. metaalwarenfabriek Tornado tot een bedrag van 2400, veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De of ficier van justitie had tegen hem twee jaar en zes maanden met af trek geëist. Verdachte had telkens bedragen uit de kas van de metaalwarenfabriek ten eigen bate aangewend. Om de ga ten te stoppen had hij geld gebruikt van het bouwfonds van de Christelijk Gereformeerde Kerk en van mensen die geld aan de kerk hadden toever trouwd met de bedoeling, daar op hun oude da# uitkeringen van te ontvan gen. Hij had het geld grotendeels op gemaakt ia bars ea testaureaU. Het Wereldgebeuren Vertrouwen Neiging tot optimisme en dc gave om zich snel een helder inzicht- te vormen van de problemen waarmee hij te maken heeft zijn de opvallende kenmerken van de Britse premier Harold Macmillan. Men zou de verkiezingsoverwinning die zijn Dartij donderdag behaalde mede kunnen zien als een gevolg van dat optimisme en van dat intelligent rea geren op de ingewikkelde omstandig heden. Macmifians redevoeringen in de verkiezingscampagne droegen im mers het stempel van gematigd roos kleurige verwachtingen. Hij kon daarbij wijzen op wat tot dusver was bereikt: op de welvaart die het Britse volk genoot op het eind van de tweede achtereenvolgende Con servatieve regeringsperiode en op de dooi die mede door zijn toedoen in de koude oorlog is ingetreden. Zijn partij wist voor de verkiezingen d>- omstandigheden waaronder de strijd zou worden gevoerd zo terdege te verkennen en zo schrandere conclu sies daaraan ,te verbinden, dat de einduitslag zelfs de meest optimis tische Conservatieve verwachtingen overtrof. Alle mogelijkheden die het Britse districtenstelsel oplevert, wer den uitgebuit. Zo kon het gebeuren, dat een grote zetelwinst werd be haald hoewel het stemmenpercenta ge voor de Conservatieven iets lager lag dan In 1955... Fabrieken liggen al 86 dagen stil Procentueel zijn alleen de Libera len erop vooruitgegaan en wel met sprekende cijfers: hun per centage is meer dan verdubbeld. La bour was de grote verliezer, maar blijft met bijna 44 procent van het totaal aantal stemmen en daarbij de steun van de vakverenigingen een macht in de staat die zeker een rea list als Macmillan niet licht zal on derschatten, zodat zij haar belangrij ke oppositie-rol behoudt. De Conser vatieven hebben de trquw van vrijwel hun gehele kiezerskorps (bijna 50 pet. van het totaal Aantal stemmer s vooral te danken aan het nu duidelijk gebleken wijdverbreide verlangen naar stabiliteit. De aan het stemmen percentage onevenredige zetelwinst is vooral te danken aan de strategie in de kiesdistricten die als „margi naal" werden aangeduid, de districten waar een Conservatieve of een La- boumederlaag niet bij voorbaat vast stond. In zulke districten hebben de Conservatieven kennelijk kans ge zien, met populaire kandidaten de weifelaars tot zich te trekken. Merk waardig dat niet alleen in de'verkie zingscampagne maar ook bij de kan didaatstelling de televisie zo'n be langrijke rol speelde: in enkele gé vallen zegevierden kandidaten die hun bekendheid te danken hebben aan geregelde verschijning in de huiskamers via het beeldscherm Met nog groter optimisme dan het tot nu toe vertoonde kan Mac millan zich in de komende tijd „van top tot top" begeven. De uit slag der verkiezingen kan zeker worden beschouwd als een vertrou wensvotum; men gaf duidelijk de voorkeur aan de man die in het af gelopen voorjaar het initiatief tot „iets van een verkenning" in Moskou nam. Met zijn reis naar Rusland heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd ter effening van het pad naar de „top-voor-twee" (de uitwis seling van bezoeken tussen Eisenho wer en Kroesjtsjew) en waarschijn lijk naar een bredere topconfei-eniie. die door andere kan worden gevolgd. Vergeefs heeft Labour geprobeerd, over die frisse kleuren van de aller nieuwste ontwikkeling de smet van de Suezblaam te werpen: de Britten vonden klaarblijkelijk dat men geen oude koeien uit de sloot moet halen maar vooral moet uitgaan van de stelling, dat een „winnend team" niet aan de kant mag worden gezet. Binnen de Labourpartij zal de ver kiezingsuitslag nog wel wrijvin gen geven. Niet alleen heeft de organisatie technisch gefaald, onder meer wat het selecteren van de kan didaten voor de marginale districten betreft, maar men is er blijkbaar in het algemeen niet in geslaagd, om „buitenstaanders" in de ban der eigen denkbeelden te brengen. Het pro grammapunt ..nationalisatie van de staalindustrie" is wellicht voor me nigeen een steen' des aanstoots ge weest. In de komende periode zijn dan ook diepgaande debatten over de principes der Labourpartij te ver wachten, waarbij wellicht de slotsom net als in de Sozialistisc'ne Partij Deutschlands zal luiden dat in deze westelijke welvaartsstaten de tijd ge komen is om het Marxisme te mati gen en overdreven nationalisatieleu zen af te schaffen. HAROLD MACMILLAN ...optimisme, inzicht.... Dit zijn overigens problemen waarmee Macmillan slechts ter zijde te maken heeft. Hij^kan met zijn optimisme, zijn ervaring en inzicht en daarbij de steun van het in hem gestelde vertrouwen verder regeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17