Eis van vier maanden wegens verduistering In Goes vestigen zich twee fabrieken Deuren in sluizencomplex bij Katseveer geplaatst Rijkswaterstaat zoekt naar wrakken in Westersckelde GOEDE START UITGEBREID TECHN. SCHOLEN IN ZEELAND Erfeniskwestie begon volkomen normaal Overplaatsing van bedrijf uit Yerseke 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 Coaster „Astra" voer bij Westkapelle omhoog De coaster „Astra,'' van de rederij J. Pronk uit Groningen is in de nacht /an woensdag op donderdag aan de >rond gelopen boven het zuiderhoofd te Westkapelle. Het schip, dat 329 brt. reg. ton meet, is op eigen kracht vlot gekomen en naar Vlissingen ge varen voor een onderzoek door de scheepvaartinspectie. Bij duikerson- derzoek bleek dat het schip een deuk had opgelopen onder de waterlijn. Advertentie OP DE MILLIMETER NAUWKEURIG In Zeeland is vorige maand te VliS' singen de tweede uitgebreid techni sche school van start gegaan. De leerlingen zijn voorlopig nog „inge kwartierd" in de l.t.s. aan de Zaai- hoelcseweg, waar twee theorieloka len voor hen ter beschikking staan. (Foto P.Z.C.). Maandag zal het bergingsbedrijf Van den Akker beginnen met een wrakkenonderzoek op de Wester- schelde. Dit onderzoek wordt verricht in opdracht van en in samenwerking met rijkswaterstaat. Voor dit onder zoek zal vandaag reeds een motor- vlet, uitgerust met een Decca-appa- ratuur, de wrakken lokaliseren en markeren met boeien. Het ligt in de bedoeling do wrakken, die eventueel nog een gevaar voor de scheepvaart op kunnen leveren, op te ruimen met explosieven of indien mógelijk te slopen. Men zal beginnen voor de kust van Cadzand. Belgisch tankschip bij Rilland-Bath aan de grond Het Belgische motortankschip „Fijl- gia 3", eigendom van de heer R. D. Huijgebaert te Gent is donderdagmor gen op de Westerschelde nabij Ril land-Bath aan de grond gelopen. Don derdagavond slaagde het tankschip „Victor H" van dezelfde eigenaar erin de „Fijlgia 3", die geladen met stook olie onderweg was van Rotterdam naar Antwerpen, vlot te slepen. Bij onderzoek bleek dat het schip lichte schade onder de waterlijn had opge lopen. Het heeft de reis naar Antwer pen voortgezet. (Advertentie) 'n betrouwbaa KijHyfem zwitse" anker horloge De aanwijzing van de gemeente Goes als ontwikkelingskern be gint vruchten af te werpen. Het staat vrijwel vast, dat zich bin nen afzienbare tijd twee vrij be langrijke industrieën in Goes zullen vestigen. Het betreft hier de bakkerijgrondstoffenfabriek (kunstkersen) van de heer C. P. een opleiding in werktuigbouw en 24 in elektrotechniek volgen. Dan is er evenals in Vlissingen nog een scha kelklas voor jongens, die van de la gere technische scholen komen en eigenlijk een veel meer praktische op leiding hebben genoten. Dit brugjaar legt namelijk het accent op de algemene vorming en dó exacte vakken, die bij deze jongens nog wat bijgespijkerd moeten worden. Vooral omdat zij in de twee cursusjaren van de u.t.s. samen opgaan met jongens die van h.b.s of u.l.o. afkomstig zijn. Deze schakelklas herbergt in Terneu- zen nu 27 leerlingen. Met deze twee uitgebreid technische scholen In Zeeland is dus thans een tweeledig probleem voor een belang rijk deel opgelost. Jongens, die en thousiaste plannen hebben om zich technisch tot een behoorlijk niveau te ontwikkelen, kunnen deze ideeën nu werkelijkheid maken. En de in- dustriën in Zeeland, die een betere weg wensten om hun lager kader op peil te houden, krijgen ook weer een zorg minder. Dubbel stel aan west-ingang TERWIJL in de diepte van de bouwput bij Katseveer flarden marsmuziek over het rimpelloze water verklonken, zijn donder dag twee stellen deuren ge plaatst in de westelijke ingang van het machtige sluizencom plex, dat hier in het afgelopen jaar is gebouwd. Onvermoei baar waren de „deltawerkers", die met behulp van een drijven de ponton en een zware bok de stalen sluisdeuren, elk met een gewicht van 42 ton, binnen en kele uren in de scharnieren hin gen. Het was de bekroning van een fraai staaltje vakmanschap, want bij de bouw van de sluis liad men tot op de millimeter nauwkeurig dé afstanden moe ten berekenen. Tot grote tevre denheid van de opzichters van Van Hattum en Blankevoort en van de rijkswaterstaat, klopte dat allemaal als een bus... Niet voor niets noemde een van de werkers van rijkswaterstaat het plaatsen van de sluisdeuren een karwei, dat met het op een se conde nauwkeurig afstellen van een horloge kan worden vergele ken De gehele sluisbouw is er op gericht geweest, dat het aanbrengen van' de zware stalen deuren zonder moeite zou geschieden. Welnu, de werkers van dat Drie Eilandenproject hebben goed getimed. Het liep gisteren alle maal als gesmeerd! 's Morgens om zeven uur was de machtige drijvende bok van de Wit's Bergingsbedrijf te Rotterdam, met een hefvermogen van 130 ton, in actie gekomen. De deu ren, die per twee stuks met een drij vende ponton waren aangevoerd, wer den de één na de ander in de twee stroppen van de bok gehangen. Alsof het geen krachtsinspanning kostte, werden de 42 tons zware, 10y2 meter brede en 9Vs meter ho ge sluisdeuren vervolgens van de ponton gelicht en langzaam in het water neergelaten. Dat gebeurde pas, nadat een zestal ijverige schil ders de deuren in een minimum (Advertentie) Van tijd mét een werfje hadden be smeerd. Geen gewone verf, maar anti-fouling, een gifstof, die „aan- gfoeisels" aan de sluisdeuren te gengaat. Dat gebeurde in hoog tempo, want het is van groot be lang, dat het voorwerp waarop de ze anti-stof wordt aangebracht nog nat van de verf onder water verdwijnt. Basculebmg Doof het plaatsen van. dé deuren kan men het sluizencomplex aan één zijde afsluiten, zodat thans ook de weste lijk ringdijk kan worden doorgegra ven. Als dit werk eenmaal is gebeurd, kan men de sluis aan beide zijden itt- en uitvaren. De vier sluisdeuren voor de oostelijke kant van het complex zullen pas eind dit jaar worden aan gebracht. Vér voor die tijd zal de basculebrug over de 20 meter brede sluis worden gelegd. De brug arri veert 19 oktober en zal de 2lste wor den geplaatst. Zo langzamerhand zijn de activiteiten aan het sluizencom plex dan afgelopen. De aandacht gaat zich nu meer con centreren op (le volgende fase van het (Slot van pag. 1) Schelde" en de Vitrite-fabriek 20 dicht in de buurt. Maar hopelijk is dit een teleurstelling voor één jaar geweest. De pas be noemde directeur van de Vlissingse u.t.s., de heer G. van Doorn, heeft na melijk de belangstelling van zijn schakelklas-leerlingen eens gepeild. En toen is hem gebleken, dat een afde ling werktuigbouw volgend jaar toch zeker uit de Vlissingse u.t.s.-„bus" te voorschijn zal komen. „Inwonend" Wie nu bij deze „inwonende" School directeur op bezoek gaat, ziet dat hij in de lagere technische school be schikt over twee theorielokalen, waar in twee vaste leerkrachten lessen ge ven in algemeen vormend ónderwijs en bouwkunde. De 39 jongens, die hier bij de l.t.s. „te gast zijn", komen uit Vlissingen en een wijde kring daaromheen. Zestien uit de stad zelf, dertien uit overig Walcheren, vijf uit Zuid-Beveland, een uit Breskens en een üuit Schagen. Voor het praktisch onderricht aan de leerlingen heeft de l.t.s. een handje geholpen. Want onder het toeziend oog van J.t.s.-leraren krijgen de u.t.s.- jongens vaardigheid in het omgaan met alle mogelijke gereedschappen, instrumenten en materialen, die bij de bouwkunde te pas komen.. De Zeeuws-Vlaamsé'u.t,s. heeft in middels zes leerlingen kunnen afle veren; Acht in werktuigbouw en zes in elektrotechniek. Van deze jongens is er één aan éen voort gezette studie de h.t.s. begon nen. De overigen zijn het praktijk jaar ingegaan, als hospitant bij een industrie. Van de bevindingen en ervaringen, die zij daar opdoen, lienoeazaam vjoraen ae smsaeuren op hun plaats in de sluisput te Kat seveer gemanoeuvreerddoor een drijvende bok. (Foto P.Z.C.). werk: de aanleg van de dam tussen de Zuldbevelandse oever en de ring dijk van de bouwput. Op 7 en 8 no vember zullen tien 80 tons zware Caissons, die elf meter lang zijn en acht meter hoog, aan het noordelijk landhoofd van de aan te leggen dam worden geplaatst. In mei van het vol gend jaar verwacht men het laatste sluitgat in de Zandkreek te kunnen dichten. (Advertentie) RECHTBANK MIDDELBURG De rechtbank to Middelburg heeft donderdagmorgen nogmaals de zaak behandeld tegen de Hulstenaar F. S., die ten laste gelegd was twee schuld bekentenissen te hebben verduisterd tot een totaal bedrag van 16.000, welke toekwamen aan de erfgenamen van de in Hulst gewoond hebbende KUNSTKERSEN EN KOELKASTEN Carels uit Yerseke en een uit Holland afkomstige fabriek van koelkasten, resp. van 20 en 50 werknemers, De heer Carels in Yerseke, die tot voor enkele jaren een banketbakkerij exploiteerde, heeft thans acht mensen in zijn bedrijf werkzaam. Als hij naar Goes komt, wil hij dit aantal uitbrei den tot ongeveer twintig. Er werken zowel mannen als vrouwen in deze in dustrie. In het bedrijf van de heer Carels worden bakkerijgrondstoffen emaakt (o.a. gelei en kunstkersen), Je over geheel Nederland een afzet vinden. Het is een bloeiend bedrijf, dat in Yerseke niet voldoende uit breidingsmogelijkheden heeft. Het ligt in de bedoeling, dat op het indus trieterrein in Goes-zuid een hal van 1200 vierkante meter wordt gebouwd. De fabriek van koelkasten, zoals die in Goes zal worden gevestigd, 19 een bestaande zaak, die dank zij de „injecties" van een Rotterdams financier haar bedrijf nieuw le- van wil inblazen. Zeer waarschijn lijk zal de fabriek voorlopig in de hal van de Goeso Machine- en Ap- paratenfabriek aan de Marconi straat worden ondergebracht. Het bedrijf zal reeds in het begin- stadium aan vijftig man werk kun nen bieden. Een vijftal geschoolde ar beidskrachten komt uit de huidige vestigingsplaats over. De leiding van de fabriek verwacht, dat het bedrijf nog aanzienlijk uitgebreid kan wor den. In de toekomst zullen behalve koelkasten ook andere produkten worden vervaardigd. Een groot deel .van de koelkasten zal in het buiten land worden afgezet. De gemeente Goes is voorts nog met diverse industrieën in onderhandeling, waarbij zij de steun geniet van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland te Middelburg. Een de zer dagen is een econoom van de Amerikaanse ambassade met het E.T. I. wezen praten over de mogelijkheid van industrievestiging. Het gemeen tebestuur van Goes heeft voorts con tacten gelegd met een Engels bedrijf, dat een fabriek in het zuiden van ons land en bij voorkeur in een kern gemeente wil vestigen. Dit bedrijf {►roduceert 'n nieuw produkt dat ge- iruikt wordt bij de bouw van wonin gen. In een vergaand stadium zijn voorts de ouderhandelingen voor vestiging van een machinefabriek to Goes. Ook mot verschillonde andere bedrijven zijn contacten gelegd. mej. E. M. K. Nadat de officier van justitie tijdens do vorige behande ling in augustus een gecombineerde gevangenisstraf van 8 maanden ge vorderd had, nam de zaak echter een onvoorziene wending, toen verdachte beweerde om rechtsbijstand te heb ben gevraagd. De rechtbank besloot de zaak aan te houden. Tijdens do tweede zitting was (le raadsman aan- %vezig in de persoon van mr. G. Ti chelman uit Terneuzen. De erfeniskwestie was op volkomen normale wijze begonnen. Mej. K. had in een in 1937 opgemaakt testament haar huis met inboedel overgemaakt aan mej. J. A., haar dienstbode, die tevens zolang zij leefde rente zou krijgen van een legaat van 16.000. Dit legaat zou uiteindelijk aan de kerk toekomen. S. had het testament ^esteld en was tevens aangesteld ais",bewindvoerder. In het testament was voorts bepaald, dat het legaat van 18.000 door do bewindvoerder in overleg met mej. A. moest worden belegd. In 1938, korte tijd dus nadat het testament was opgemaakt, belegde S. de helft van het legaat bij de kerk, waarna hij in 1945 de andere 8000 eveneens, onder andere be leggingsvormen, bij de kerk onder bracht. Tot dusver geschiedde de belegging dus normaal. S. had, zoals de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, betoogde noch over het legaat noch over de later er voor in de plaats gekomen schuld bekentenissen zonder meer de be schikking. Niettemin droeg hij de ene schuldbekentenis ter voldoening van schuilden in 1952 over aan de familie A., waarna hij de andere verkocht aan zekere B. teneinde met het aldus verkregen geld schuld aan derden te betalen. Consumptie „Zuiver een kwestie van consumptie" fcelfs van liquidatie, maar in genen dole van belegging verklaarde de officier. Verdachte beriep zich erop dat mej. A., de dienstbode, een ver klaring had getekend, waarin ver meld stond, dat S. vrijelijk over het geld kon beschikken. „Maar wat wist mej. A. nu van al die manipulaties, die zelfs voor de rechtbank al hoogst verwarrend 2ijn", merkte de president, mr. B. S. Sieperda, op. Desgevraagd ver klaarde mej. A. als getuige, dat zij op aanraden van het kerkbestuur geweigerd heeft het bewuste docu ment te ondertekenen. Zij wist niet eens, dat de schuldbekentenissen te gelde gemaakt waren, voordat de zaak aan het rollen gebracht was. Mr. Andreae achtte de verduistering van de schuldbekentenissen bewezen en handhaafde zijn vorige maal ge vorderde straf: 8 maanden gevange nisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van de r.-lc. reclassering. Aan het begin van zijn pleidooi wees mr. Tichelman erop, dat de zaak hoogst merkwaardige en boeiende ci- viel-rcchtclijke aspecten heeft. Voorts betoogde hij, dat de kerk generlei recht had om het geld reeds zo snel in bezit te krijgen. Ruimte Uit het testament was de raads man vervolgens gebleken, dat de bewindvoerder een „enorme ruim te" had om te beleggen, als het niaar op een veilige manier ge beurde. Hij leende het geld onver- Slicht aan de kerk, terwijl hij over e schuldbekentenissen beschikte als over zijn eigen geld, aldus mr. Tichelman. Volgens pleiter had zijn cliënt door de overdracht en do verkoop noch de kerk, noch mej. A. of B. onrechtmatig benadeeld. „Hij heeft langs de rand van do afgrond gewandeld, maar hij is er nog steeds niet ingetuimeld", be toogde mr. Tichelman, die daarmee wilde aantonen niet overtuigd te ziju van het feit, dat S. verduiste ring had gepleegd. Naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad was m. Andreae even wel tot de conclusie gekomen, dat de verduistering reeds gepleegd was na dat het geld zijn identiteit, die het nog behouden had na de belegging in de kerk, had verloren. Nadat mr. Tichelman tenslotte aan gedrongen had op een geheel voor waardelijke straf, bepaalde mr. Sie perda de uitspraak in deze zaak op woensdag 21 oktober a.s. sturen zij rapporten naar de school in Terneuzen. Bovendien komen zij nog tweemaal per jaar in de school bijeen voor een reünie om hun er varingen te bespreken. Al deze theoretisch afgestudeerden konden een plaatsje krijgen in een bedrijf in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Of dat in de toekomst ook nog steeds mogelijk zal zijn, is natuur lijk de vraag. Daarom heeft direc teur A. J. M. Vermeulen ook al contacten gelegd met bedrijven in het westen van het land. Schakelklas Met een korps van 10 leraren geeft de directeur in het op het ogenblik nogniet officieel geopende gebouw les aan 79 leerlingen, waarvan er 28 intensieve warmtespreiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6