Bordjes ,vol' voor Waddeneilanden of karakter prijsgeven? Finnen zijn een sportief volk dat zich niet vertroetelt SALAMANDER- 1.75 POCKETS S GEEN DEVIEZENBEPALING MEER VOOR POSTZEGELHANDEL VRUDAG 9 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR «.NT Volgende keer: Per rijdend hotel naar de poolcirkel VELEN ZIJN TEVREDEN MET ENIGE „BUUR" NATUUR (Advertentie) Prijs der Letteren voor A. Roland Holst De Belgische minister van openbaar onderwijs, O. Moureaux en de Neder landse staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, hebben overeenkomstig: het advies van de jury besloten de prijs der Nederlandse letteren 1959 ten bedrage van 6000 toe te kennen aan de dichter en prozaschrijver A. Roland Holst te Bergen (N.H.) voor zijn gehele letterkundige werk. De prijs zat op zondag 25 oktober in het Koninklijk paleis te Brussel worden uitgereikt ter gelegenheid van de negende algemene conferen tie der Nederlandse letteren. De jury bestond uit: prof. dr. G. Stuiveling, lid en voorzitter: dr. J. C. Brandt Corstius, prof. dr. F. Closset, dr. L. Indestege, K. Jonckheere en G. Knuvelder, leden; B. Decorte en H. J. Michael, secretarissen. rakter immers wordt bepaald door vier factoren, de rust, de ruimte, het natuurschoon en de vrijheid van be wegen die de gast wordt gelaten. Moet men de bossen en de duinen afsluiten, dan is het met de vrijheid van bewegen o-edaan en dan vervalt ook de factor rust omdat men meer mensen op een kleinere oppervlakte zou moeten onderbrengen. Zo ver is het op dè eilanden nog niet, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit punt binnen en kele jaren wordt bereikt, aldus de studiecommissie Waddeneilanden in haar zojuist verschenen rapport „de Waddeneilanden", waarvan (dinsdag) in het provinciehuis te Leeuwarden de eerste exemplaren zijn aangebo den aan de commissarissen der ko ningin in Friesland en Noord-Hol land. De commissie (Ingesteld door de Friese V.V.V.) meent, dat Texel nog 100 procent meer gasten kan opnemen voor er beperitende maat regelen moeten worden genomen, Terschelling zeker nog 40 procent, dat Ameland nog een „veilige uit loop" heeft van 25 en Vlieland en Schiermonnikoog van 20 procent. Waarschijnlijk is ook daarna nog niet onmiddellijk karakterveran dering van de eilanden (en het publiek) te vrezen, maar eens zal er toch een moment komen waar op men zal moeten overwegen, 't karakter van de eilanden prijs te geven of de eilanden „vol" te ver klaren. Om op dat moment de meest ver antwoorde beslissing te kunnen ne men, stelt de commissie voor, zo spoedig mogelijk over te gaan tot het instellen van een permanente studiegroep, die allen en alle instan ties, die bij het Vreemdelingenver keer op de Waddeneilanden betrok ken zijn, van advies kan dienen. De studiecommissie WaddeneilandenO is overigens van mening, dat het huidi ge. specifieke karakter zo lang mo gelijk moet worden bewaard. De uitbreiding van de logiesaccom- modatie moet niet gezocht worden in de bouw van traditionele hotels, meent de commissie. Zij beveelt de combinatie hotelbedrijf-bungalowbe- drijf aan, zoals dat al op enkele ei landen voorkomt, en ook het tvpe zelfbedieningshotels, waarin de ser vicekosten laag zijn. Het percentage kampeerboerderijen en bivaks (schu ren, stallen, kippenhokken, bunkers e.d.) is te groot. Het moet niet wor den uitgebreid, eer ingeperkt. De commissie adviseert verder tot sa nering van een groot aantal particu liere kampeerterreintjes, die wat Moord te Noyon via telefoon ontdekt Een telefonist van de centrale in Noyon, een plaatsje ten noordoosten van Parijs, wilde dinsdagavond iemand doorverbinden. Na het in schakelen hoorde hij plotseling een vrouw schreeuwen: „Help, help, ik wordt aangevallen". Hij waarschuwde de politie, die di rect naar het opgegeven adres ging. Daar vond men het lijk van de 65- jarige mevrouw Ridont, achter het buffet van haar café liggen. Zij bleek doodgeslagen te zijn. De politie ar resteerde later twee Noordafrikanen. De in 1916 verschenen opdruk 2 cent op i1,» centen S cent op cent op briefkaart zijn een paar zo uiterst zeldzame zegels, dat de gezamelijke waarde ervan geschat is op f 1150. Kunstcollectie D-eesmann komt in veiling De vermaarde, veelzijdige kunstcol lectie, die wijlen de heer W. J. R. Dreesmnnn in tientallen jaren luid verzameld en waarvan het grootste deel, dat in twee herenhuizen te Amsterdam systematisch was onder gebracht, veel belangstelling trok, zal ononhaar worden verkocht. ^an Frederik Müller en Co. is de op dracht daartoe gegeven. Deze Am- srerdamHc veilinghouder verwacht ene verkoop niet voor het komende voorjaar definitief te kunnen aan kondigen. de post, maar ook cie verse brood jes voor mama of het trommeltje j^koekjes van tante mee. Verder schijnt hij dezelfde functie te hebben als die ezeldrijver uit dat hill-billy-liëdje die immers ook o.a. „some rheumatism pills for the settlers in the hills" moest meebrengen plus een lap stof voor een aardig meisje. Naarmate wij de woudgebieden naderen worden de huizen schaarser en men gaat zich afvragen hoe men die grote eenzaamheid en stilte op de duur verdraagt. Toch zijn er naar het schijnt mensen die aan de natuur als enige en naaste buur genoeg hebben. Het schijnt dat er boeren zijn, die als zij buren dreigen te krijgen het een eindje verderop zoeken met heel hun hebben en houden. Hoffelijkheid Men mompelde over gevallen van plotseling opkomende ra zernij en drift, die deze zo een zaam levende mensen kunnen overvallen en hen dan fel op het mes doen vechten. Wij heb ben het moeilijk kunnen gelo ven. Misschien, als de wijn in de man is, dat dan de wijsheid in de kan terecht kan komen. Wij hebben bij dit beheerste volk nooit Iets anders dan ge- resérveerde vriendelijkheid ont moet. Als er geen winters wa ren zou Finland een Ideaal, zeldzaam mooi land zijn om naar te emigreren en om er het hart voorgoed aan te ver panden. Want zijn schoonheid en ongereptheid zijn uniek in Europa. Hans Ykema. STUDIECOMMISSIE OVER ENIGE JAREN VOOR VRAAG: ligging, outillage en leiding betreft niet aan minimum-eisen voldoen. Het aantal zomerhuisjes zal zo weinig mogelijk moetei» worden uitgebreid, zij nemen relatief meer recreatiegrond in beslag dan elke andere vorm van logiesverstrekking en beperken daar door het toerisme. Men zal de uit breiding met name moeten zoeken in de aanleg of vergroting van de gro tere kampeercentra, de inrichting van kamphuizen en de stichting of uitbreiding van jeugdherbergen. De V.V.V.'s moeten volgens de com missie worden „uitgebouwd" tot in stanties, die alle op het terrein van het vreemdelingenverkeer liggende taken kunnen behartigen. De commissie stelt, dat de gemeen ten het niet zonder extra rijkssub sidie kunnen doen. Zij meent dat het geven van doeluitkeringen (b.v. voor riolering, wegenaanleg, verbetering kampeerterreinen, vervanging van de veerdam van Schiermonnikoog) en 't baseren van de uitkering uit het ge meentefonds op het gemiddeld aan tal inwoners de aangewezen weg is. Dat gemiddeld aantal inwoners wordt dan berekend door 350 overnachtin gen van badgasten gelijk te stellen met het aantal overnachtingen van een inwoner gedurende een jaar. Dan zou Texel bij het bereiken van de cijfers van de „veilige uitloop" zijn 13.552 inwoners (nu 10.000), Vlieland 1750 (nu 700), Terschelling 5420 (nu 3650), Ameland 4124 (nu 2500) en Schiermonnikoog 1777 nu 800). De commissie zou er bezwaar te gen hebben een recreatie-bijdra ge (kurtax) van de gasten te hef fen. Advertentie Pier van Southend door brand verwoest Woensdagavond is een van de meest beroemde kustattracties, de pier van Southend, vernietigd. De pier viel brandend in zee. Het paviljoen aan het eind van de ruim tweekilometer lan ge pier is volledig verwoest. Vele vakantiegangers werden van de kust afgesneden, omdat de brand aan het begin van de pier ontstond, leder een bewaarde echter zijn kalmte en kon met boten in veiligheid worden gebracht. De brandweer was het vuur na twee uur meester. De schade wordt op dui zenden ponden geschat. De eerste pier dateerde van 1835 en was van hout. De nu verbrande pier was van een ijzeren constructie en werd in augustus 1889 in gebruik ge nomen. Over de pier liep een specia le spoorlijn. Finland, land van meien en bossen. Vrouwen werken in „mannen beroepen" In de coöperatieve restaurants ontmoet men werkend Finland en dat is vrijwel het gehele volk. Wat een vreemdeling opvalt zijn de voor ons gevoel wonderlijke be roepen die door vrouwen worden beoefend. Wij zagen er bijvoor beeld vrouwelijke bouwvakarbei ders en dokwerkers. Toen we er met de Finnen over spraken ver namen wij de oorzaak van dit verschijnsel. Finland heeft tussen 1939 en 1945 niet minder dan drie oorlogen beleefd. Het aantal oor- logswcduwen en wezen is ontstel lend groot (ruim zes procent van alle vrouwen tussen de 16 en 45 jaar)., Finland dat een opper vlakte van tienmaal Nederland heeft en een bevolking van ruim vier miljoen mensen, kampt met een tekort aan arbeidskrachten. Vandaar de vreemde situatie. Om dat ruim tien procent van de be volking door het oorlogsgebeuren have en goed verloor, trekken vele echtparen naar de industriegebie den om samen het verlorene terug te winnen en een dubbel loon te incasseren. Een Finse man of vrouw zal niet met larmoyante oorlogsverhalen bij U komen aanzetten. Alleen door vragen worde men wijzer. Het Finse volk is allerminst op medelijden gesteld. Als het tegen slag heeft zet het de schouders er onder en na enkele jaren heeft het de wonden geheeld en praat het niet meer over de littekens. Het is een sportief, gezond volk met een grote liefde tot de na tuur. Bij geboorte en trouwen komt men voor een vrolijk en zeer langdurig feest bijeen, om te dansen en te zingen, maar ook om te tafèlen en te drinken. En het vreemde is, dat diezelfde Fin- hen bij zulke gelegenheden ly risch worden en ellenlangé rede voeringen houden in welgekozen zinswendingen en dat daarbij nie mand achter de hand gaat ga pen. Men luistert graag en men houdt nog liever redevoeringen. Het leven op het platteland in een Finse winter moet zo zijn ontbe ringen hebben. Als men een Fin vraagt hoe ze het uithouden te midden van al die duisternis, sneeuw en ijs, dan zal hij U ant woorden dat lcunn.en wij omdat wij ons niet vertroetelen, maar gezond leven. Hij zal U aanraden een sauna achter uw huis te zet ten, die tot 200 graden te verhit ten, U duchtig met een berketwijg af te rossen en U dan een emmer ijskoud water over de rug te plensen of in het koele meer te duiken. Als U dan net als een Fin, een Finse, een Finnetje dat amper lopen kan of als een Finse oma met een lachend gezicht kan zuchten, tjonge, dat deed goed. dan bent U geschikt voor een Finse winter. Enthousiasme bij de bus Voorlopig zou ik U willen advise ren, ga er eens in de lente of In de zomer kijken. Tot ongeveer half september is het er prachtig. Om de wegen hoeft men het heus niet te laten. Ze zijn goed ver hard, bestrooid met fijn grint en zij brengen IT waar U zijn wil. Men zal er menige autobus passe ren en zich misschien bij de halte verwonderen over het enthousi asme waarmee de bus wordt af gewacht. De chauffeur neemt niet alleen Boterzacht, geurig, A. ROLAND HOLST Gemeenten kunnen niet zonder extra rijkssubsidie Er zal een moment komen, waarop het vreemdelingenbezoek aan de Waddeneilanden (in tien jaar ver dubbeld!) dermate zal zijn toegeno men, dat er maatregelen zullen moe ten worden getroffen ter bescher ming van de natuur. Die maatrege len zouden meebrengen, dat het ka- OMZETTEN NEMEN TOE Advertentie A. den Doolaard schreef over zijn auteurschap: Het idee toor een boek een cirkeltje; maar wat er ran terecht komt is een streepje. In de Salamander pocketreeks verscheen van zijn hand o.m. „Wampie, de roman van een zorgeloze zomer". Ja, op de inhoud van de pockets komt het aan Geniet van pocketboeken geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb- hen. In de reeks Salamander-pockets wordt uitsluitend werk van vooraan staande schrijvers opgenomen. Werk dat altijd intrigeert - ook al kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver schenen 11 nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.: Dc Show-boat; 't Geluk hangt als een druiventros; Rubber; Philip en dc anderen, lede te boekwinkel heeft ze. Kleurrijke omslagen maken de Salaman- der pockets tot een feestelijk geschenk. Want een mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. goudgeel Toegenomen belangstelling deed prijzen stijgen (Van een onzer verslaggevers). Sinds september is de internationale handel van postzegels in ons land weer volledig vrijgelaten. Er is weer in- en uitvoer mogelijk en betaling van en naar vrijwel alle landen ter wereld, zonder dat er allerhande ver gunningen bij vereist worden. Door dit besluit kan Nederland weer tot de internationale markten voor postzegels gaan behoren. Totnogtoe was het voor buitenlanders niet aan trekkelijk hier hun postzegels te la ten veilen of te laten kopen, omdat er dezelfde deviezenbepalmgen voor golden als voor effecten en diamant. De omzetten in postzegels hebben de laatste jaren een enorme vlucht ge nomen en de prijzen zijn dan ook in ternationaal met sprongen omhoog gegaan. Een bekende Haagse post zegelveiling haalde in 19571958 een omzet'van meer dan 520.000 en van oktober 1958juli 1959 zelfs een ver koopbesomming van 571.000. Voor de veiling, die dit kantoor heeft uit geschreven van 26 oktober29 ok tober wordt een opbrengst verwacht van minstens 200.000. De vraag naar vooral de oudere ze gels is de laatste jaren enorm toe genomen. Voor de klassieke zegels uit Nederland is zowel in Duitsland, Italië en Engeland als in Amerika grote belangstelling. Van de oude exemplaren van vrijwel ieder land is een relatief klein aantal uitgegeven en een nog kleiner aantal behouden gebleven, terwijl het aantal postze gelverzamelaars over de hele we reld de laatste jaren aanzienlijk is toegenopien. Voor de oorlog werd wijwei alleen in Europa verzameld, en dan nog lang niet in alle landen. Dat is radicaal veranderd. Over de hele wereld vindt men nu verzame laars. Het gevolg daarvan is, dat wat in vroeger jaren uit andere wereld delen naar Europa werd gebracht aan zegelmateriaal, thans weer door de betreffende landen uit Europa wordt weggekocht. Streven van iede re verzamelaar is immers de collec tie van het land, dat zijn interesse wekte, compleet te krijgen. Ook in Europa zelf valt dit ver schijnsel van een laat opgekomen verzamelwoede te constateren. Italië is er een sprekend voorbeeld van. Voor mooie oude exemplaren van dit land worden de laatste paar jaar fancy-prijzen betaald. De catalogi leggen er getuigenis van af. Intussen zijn de prijzen voor on ze eigen Nederlandse zegels ver geleken met die van voor de oor log, ook verveelvoudigd. En dat niet alleen omdat de betekenis van de collecties als waarde-ele- ment internationaal is toegeno men, maar ook omdat de vraag naar de klassieke rariteiten steeds groter wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5