PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECORDOPKOMST VAN BRITSE KIEZERS Rij-examens worden verlengd Uitgebreid technische scholen hadden goede start in Zeeland BILT EERSTE UITSLAGEN LEIDEN TOT VERWACHTING VAN ZETELWINST VOOR CONSERVATIEVEN STAND OM DRIE UUR VANNACHT Gaitskell geeft nederlaag toe 202e jaargang - no. 238 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W do Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 oktober 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per olm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3811; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, teJ. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Minister-president Harold Macmillan en zijn echtgenote, gefotografeerd na het uitbrengen van hun stem voor de verkiezingen in Engeland. Verkiezingen bij stralend weer Volgens berichten uit alle delen van Groot-Brittannië is de op komst voor de bij stralend weer gehonden verkiezingen bijzon der groot geweest. In elk geval hebben veel meer mensen ge stemd dan in 1955. Sommige avondbladen voorspelden dat ep mogelijk een record zou worden bereikt wat de deelneming aan de verkiezingen betreft. Het cijfer van 84 procent van 1950 toen Labour de verkiezingen won, zou nog zijn overtroffen. Zowel de Labourpartij als de Conservatieven verklaarden, dat de grote op komst in hun voordeel was. De stemming eindigde gisteravond om 10 uur. Gisteravond om half twaalf verklaarde de door het Britse pers bureau Reuter georganiseerde dienst voor analyse van de verkie zingen op grond van de eerste twee uitslagen (Billercay en Chel tenham) dat het tamelijk zeker scheen te zijn dat de Conserva tieven met een grote meerderheid in het Lagerhuis zouden win- Restaureren In de wijdheid van het Drentse land schap bij het dorp Een lagen tot voor kort de resten van de Zwar tendijkerschans, een eenvoudige veld- versterking van zand en zoden. Dit verdedigingswerk werd in dc zeven tiende eeuw een of tweemaal ge bruikt en daarna lag het te liggen, zoals een hoop zand met zoden nu eenmaal altijd pleegt te liggen. Een bijbehorend huis raakte in verval..., het groententuintje verdween onder het onkruid... en in 1839 was de om ringende gracht nagenoeg opgevuld met afgeschoven zand. Ongestoord lag daar het nutteloze veldwerk te vergaanzoals alle mensenwerk vergaat en zal vergaan. Totdat een geleerd man de aardho pen ontdekte. Hij wilde graven en restaurerenEr kwam geld uit 's Lands kas er kwa men arbeiders. Vandaag ligt er weer uit zand en zoden gereconstrueerd een veldwerk... Compleet met gracht en een plaggenwalkeurig in zes tiende eeuwse stijl. Dat gebeurde niet om de historische betekenis van het veldwerk, want de historici waren het er wel over eens, dat het waardeloos was. Het gebeur de alleen maar, omdat men de bodem wilde omwroeten en toen ook maar tegelijk het oude veldwerk zou her stellen Het was alleen maar een vreugde voor een al wat oudere hooggeleerde heer, die enige malen per week naar zijn troetelkind kwam kijken. Het zal er nu wel van komen, dat het veldwerk in stand gehouden T.V.-ster veroverde eerste zetel op Labour in Holborn Acht minuten over twaalf werd bekend, dat de Conservatieven een eerste zetel op Labour hadden veroverd in de Londense voorstad Holborn and St.- Pancras. Geoffrey Jolmson Smith, een bekende TV-persoonlijkheid, won de zetel van de socialist X. Jeger met een kleine meerderheid van 656 stem men. Jegers meerderheid in 1955 bedroeg 931. Om tien over twaalf bleek dat de Conservatieven nog een marginaal kiesdistrict op Labour hadden veroverd. Het was Action, een voorstad in West-Londen waar voornamelijk arbeiders wonen. Deskundigen hadden gezegd dat Labour dit district zou moeten honden iudien deze partij in het algemeen een beslissende over winning zou behalen. Meerderheden waren groter Ondanks de aanwezigheid van een liberale kandidaat behielden de Con servatieven hun zetel zowel In Biller cay als in Cheltenham met een grote re meerderheid dan de vorige keer. Deze meerderheid steeg in Billercay van 4.206 tot 4.822 stemmen, in Chel tenham van 7.621 tot 9.272 stemmen. De Labourpartij behield volgens de eerste uitslagen de belangrijkste zetel Salford West in Lancashire tegenover een Conservatieve kandidaat. Labour handhaafde zich ook op de zetel van Salford East en wel met een grotere meerderheid tegenover een Conserva tief. De Labourmeerderheïd was nu 3.468 tegen 1.728 in 1955. Aan beide zijden zelfvertrouwen Bij de nadering van het beslissen de uur hadden beide partijen ver klaard, dat zij op een overwinning vertrouwden. Gevraagd naar zijn mening keek premier Macmillan naar de lucht en zei: „De hele dag warm en mooi weer, met zeer goe de vooruitzichten later". De secretaris van de Labourpartij Morgan Pliillips, verklaarde dat „de vooruitzichten zeer goed wa ren". Als alle aanhangers van La bour stemden zou zijn partij, naar hij vertrouwde, de overwinning behalen. Macmillan en Labourleider Gaitskell besteedden de lag aan een tocht door hun kiesdistricten. Zij dankten aan hangers voor de verleende steun en luisterden naar de voorspellingen van „deskundigen" over de uitslag. moet worden en dat er dus jaar lijks onderhoudskosten op een of an dere begroting komen. Jaarlijks zal er ook een inspecterend ambtenaar moeten verschijnen om zijn toeziend oog over de wallen en de gracht te laten gaan. Een bestemming voor het veldwerk heeft men nietHet zal er liggen te liggen zoals het in de achttiende en de negentiende eeuw lag te lig gen Hier dringt zich een vraag op: wa ren onze voorvaderen, die dit verouderde en fantasieloze veld werk rustig afschreven, niet veel ver standiger dan de twintigste eeuwse Nederlanders, die blijkbaar alles wil len restaureren? Inderdaadalles restaureren en dus veel te veel! Op dit ogenblik kijkt men in enkele oudere steden van Nederland naar enige tienduizenden grote, oude hui zen, die restauratie behoeven. Men weet niet wie de enorme sommen voor die restauratie moet opbrengen. Dat onze voorvaderen in de zestiende, de zeventiende, de achttiende en de negentiende eeuw die huizen rustig in velerlei stijlen naast elkaar hebben gebouwd en dat het volkomen logisch zou zijn, wanneer daartussen nu ook twintigste eeuwse huizen zouden ver rijzen, dringt niet tot de restauratie bepleiters door. In Amsterdam, waar 5000 van die eerbiedwaardige restauratiepan den staan, is men al lang tot de ontdekking gekomen, dat die huizen eigenlijk niet te restaureren zijn. Ze hebben geen comfort, ze bevatten kamers van onmogelijk formaat, ei zijn geen goede hygiënische voorzie ningen. Meestal staan ze in wijken, waar men liever niet meer woont, (Zie slot pag. 3 kol. 1 In Amerika Siamese tweeling gescheiden In do universiteitskliniek van Port land, in de Amerikaanse staat Ore gon, is een drie maanden oude Sia mese tweeling dinsdag gescheiden. De operatie duurde vijf uur. Een van de beide meisjes van deze tweeling heeft woensdag ademha lingsmoeilijkheden gekregen, waar door een tracheotomie (luchtpijpsne de) noodzakelijk werd. In het strot tenhoofd is een buisje geplaatst, waardoor het kindje niet meer door de mondholte en de keel ademt. Ongewone voorvallen op Britse kiesdag In Dudley in Worcestershire gingen drie kiezers per kameel naar de stembus. Dit waren op passers van de plaatselijke dierentuin. De stadsomroeper van Har- borough in Leicesterliire riep, getooid met steek en geklede jas, op de markt de mensen op om naar de stembus te gaan. ïn Cricklewood ten noorden van Londen moesten de vroege stemmers een uur wachten op de voorzitter van het stembu reau. Hij kwam te laat wegens panne aan zijn auto. Koersen stegen Vertrouwen in een regeringsoverwin- ning bleek op de effectenbeurs te Lon den. De aandelen in de staalindustrie die door de Labour zou worden ge nationaliseerd als die partij aan de macht zou komen gingen drie shillings omhoog. Andere industrieën volgden. Het aantal transacties be reikte een nieuw hoogtepunt van 22.101. Financiële deskundigen zagen hierin een weerspiegeling van de laatste opiniepeiling, die een zwen king naar de zijde der Conservatie ven had getoond. Aan oud-premier sir Winston Chur chill viel een warm welkom ten deel op zijn tocht door zijn district Wood ford bij Londen. Chrissemeuje (110) overleden Woensdagavond is in haar wo ning te Holtherhoek, gemeente Eibergen overleden, Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Bacx, Chrissemeuje, die vrijdag 2 ok tober haar 110e verjaardag vierde. Op die dag was ze al ver kouden en is sindsdien bedlege rig geweest. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, doch woensdag middag trad plotseling een ver slechtering van haar toestand in. Nu Chrissemeuje is overleden, is voor zover bekend, de heer W. H. Koste- ring te Delft, 107 jaar oud, de oudste inwoner van Nederland. De heer Kos- tering hoopt op 22 november 108 jaar te worden. Zoals gemeld zal het honorarium voor het afleggen van een rij examen met ingang van 14 de cember 9.50 bedragen. Indien De stand van de Britse verkiezingsuitslagen was vannacht om drie uur: Partijen Conservatieven Labour Liberalen Communisten Anderen verworven zetels 144 netto wijziging 12 winst 13 verlies l winst Kort voor twee uur vannacht heeft partijleider Hugh Gaitskell in Leeds toegegeven dat de nederlaag van Labour als een feit moet worden beschouwd. VWVWVW*V\*\\Vw*WwWWV\W*W*AWVWWVW*\*V 1 men een theoretisch of practisch her-examen moet doen zal het honorarium daarvan respectie velijk 6 of 7 gulden kosten. De ze verhoging van de kosten gaat blijkens de verklaring van de directeur van het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen C.B.R., de heer H. Westerlaken, gepaard met een verlenging van de exa mentijd. Na 1 januari 1960 zal iedere kandidaat voor het rijbe wijs tenminste 25 minuten aan de praktijk-,,tand" gevoeld wor den en een kwartier op theore tische kennis worden beproefd. Praktische en theoretische her examens zullen respectievelijk tenminste 25 en 20 minuten ver gen. Voor hel afnemen der examens zal PLAN VOOR NIEUWBOUW IN VLISSINGEN Nieuw gebouw voor U.T.S.-Terneuzen wordt 20 oktober geopend ONGEVEER EEN MAAND GELEDEN is de laatste ontbrekende schakel in de keten van technische opleidingen in Zeeland geklonken. Een tweede uitgebreid technische school in onze provincie ging in Vlissingen van start. Voorlopig is deze nog jonge „tak" van onderwijs „ingekwartierd" in het gebouw van de gemeentelijke lagere technische school aan de Zaaihoekse- weg. Maar als alles volgens de plannen verloopt, zal voor de leerlingen van deze school bij de aanvang van het volgende cursusjaar een nieuw domein aan de Prins Hendriltweg klaar staan. In Terneuzen, waar ïn septemberl 957 het uitgebreid technisch onderwijs ging „draaien" is men nu zover, dat op 20 oktober a.s. aan de Industrie weg een modern en uitstekend geoutilleerd schoolgebouw ïn gebruik kan worden genomen. Het loopt dus goed met de u.t.s. in Zeeland! Dat is met de opsomming van deze zo simpel klinkende fei ten eigenlijk wel bewezen. Negenendertig jongens trekken dagelijks naar de Vlissingse school, een cijfer dat met 40 meer over troffen wordt door het leerlingen tal van de u.t.s. in Terneuzen. Twee jaar brengen zij er door om te worden gevormd tot „kaderlid" van een grote industrie. Want dat is uiteindelijk het doel van deze nog niet zo bedaagde vorm van „technisch-tussenonderwijs". Om mensen met dit niveau op de schakelposten tussen bedrijfsleiding en arbeiders te kunnen neerzetten moesten de industrieën voor 1950 hun toevlucht nemen tot enthousiaste, goed geoefende krachten, afkomstig van de lagere technische scholen. Dat was een omstandigheid, die ten slotte niet houdbaar bleek en daar om ging men zoeken naar een vorm van hoger staand technisch onder wijs. dat men de toekomstige „kader leden" als geestelijke „bagage" zou kunnen meegeven. De u.t.s. bracht daarvoor ook ïn Zeeland een oplossing. De scho len in Vlissingen en Terneuzen zijn echter nog niet helemaal ge- fierfectioneerd. Dan zouden name- ijk vele jongens, die rondlopen met Ideeën over een opleiding in bouwkunde, elektrotechniek, werk tuigbouwkunde of weg-.en water bouwkunde er terecht moeten kun nen. En dat is nog niet het geval. Terneuzen kan op het ogenblik alleen de deur van de school openzetten voor aspirant-bouwkundigen en voor elektrotechnische „kaderleden"; de de Vlissingse u.t.s. kan hetzelfde doen voor de toekomstige werkers in de bouwnijverheid. Jammer bijvoor beeld, dat men in de Scheldestad niet dadelijk van wal heeft kunnen ste ken met een afdeling werktuigbouw kunde. Want deze hoop heeft men daar toch wel gekoesterd met indus trieën als de Kon. Maatschappij „Dc (Zie slot pag10 kol. 2) Donderdagochtend is Hr. Ms. jager Amsterdam" uit Den Helder ver trokken naar Nieuw-Guinea. Het schip, dat de reis via het Suezkanaal zal maken, staat onder bevel van ka pitein-luitenant ter see J. C. A. Si- liacus. De foto laat zien hoe druk 'Jchet bij het vertrek op de-kade was. Oprichting registratief korps landmacht Met Ingang van 7 oktober is opgericht het registratieve korps depot dienst plichtigen voor de landmacht. Bij dit korps worden registratief her ingedeeld de gewone dienstplichtigen met groot verlof, die de eerste oefe ning nog geheel of voor «en-gedeelte moeten'vervullen, het korps van 50 vaste en 150 in los verband werkende examinato ren met 75 man worden uitgebreid. Voor deze functies hebben zich 450 gegadigden aangemeld. Zij zullen na het doorstaan van medische en psychotechnische proeven een opleiding van twee maanden krij gen om lmn toekomstige taak zo objectief mogelijk te gaan uitvoe ren. Do raad van toezicht van het C.BJI. heeft om aan het rij-exanien een meer openbaar karakter te geven, be sloten op bepaalde voorwaarden rïj- instructeurs tot bet bijwonen van de examens toe te laten. Gezien het feit, dat minstens de helft van de Neder landse rij-instructeurs niet geheel vakbekwaam is en daarom ook niet in staat het afleggen van een examen te beoordelen, werd besloten het bij wonen van examens aan het behalen van een diploma te binden. Dit diploma wordt, na gebleken ge schiktheid, uitgereikt door de stich ting „Vamor", een creatie van de on dernemersbonden B.B.N., Bovag. F.N.O.P. en Aban. In overleg met het C.B.R. wordt iri maait 1960 met het op basis van vrijwilligheid examine ren van auto-rijschoolhouders en ie der, die dit worden wil begonnen. Concurrentie!actor Ter persconferentie werd opgemerkt, dat de voor de kandidaat geruststel lende aanwezigheid van de eigen in structeur bij een examen een concur- rentiefactor in het rijschoolwezen zal kunnen betekenen. De heer Westerla ken beaamde dit. Hij meent echter, dat grotere vakbekwaamheid, dus be tere opleiding van de instructeur veel zwaarder weegt, dan het persoonlij ke belang van de rijschoolhouder. Het voorrecht van toekomstige Vamor-ge- diplomeerden zal hopelijk de vakbe kwaamheid en daarmee do verkeers veiligheid stimuleren. Hij deelde tenslotte mede, dat in de toekomst examen kan worden gedaan op een auto met automatische gang wissel, mits de kandidaat kan aanto nen eerste eigenaar te zijn van een dergelijk voertuig. Auto's, waarmee examen wordt ge daan, moeten van een dubbele voet- rem voorzien zijn. Podola komt woensdag voor Hof van appel De 30-jarige Duits-Canadese foto graaf Podola zal woensdag in hoger beroep treechtstaan voor het hof van appel voor strafzaken te Londen. Podola is in de Old Bailey tot de doodstraf veroordeeld, nadat een jury had beslist dat hij in staat was ver klaringen af te leggen, en toereken baar was toen hij de hem tenlaste ge legde moord op de Londense recher cheur Purdy (op 13 juli op Onslows Square in de hall van een pension) pleegde. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Zonnig en warm voor de tijd van het jaar. Matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 10- oktober Zon op 6.54 onder 38.00 Maan op 15.09 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1