Regeling ziekenfonds bejaarden: twistappel Voor mij is Nescafé dè perfecte koffie LOENIK ZATERDAG VERST VAN AARDE: 470.000 KM Commissie in Wereldraad geboorteregeling geoorloofd GEBREK AAN ZORGVULDIGHEID MET DE GEZONDHEID WILLEM II DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZE B W 8 E COURANT „ZAAK VAN HET GEHELE VOLK Bezwaar tegen afwenteling op A.O.W. (Van onze Haagse redacteur). Zowel van de kant der werkgevers als van werknemerszijde zijn ernsti ge bezwaren naar voren gebracht te gen het voornemen van de regering om de tot dusver door het rijk be taalde bijdrage in de tekorten der ziekenfondsverzekering voor bejaar den in het vervolg te putten uit de fondsen voor de algemene ouderdoms- verzekering. Men acht het niet juist aan het ouderdomsfonds gelden te onttrekken, die tot dusver uit 's rijks kas werden geput. Zoals bekend bestaat er voor bejaar den met een inkomen beneden een bepaalde grens een speciale zieken fondsverzekering, waarvoor slechts een gereduceerde premie wordt be taald. De tekorten van deze verze kering worden tot nu toe deels door het rijk en deels door het vereve ningsfonds van de ziekenfondsverze kering gedekt. Dit tekort neemt voortdurend toe, zowel als gevolg van de stijging van het aantal be jaarden als van de steeds stijgende kosten van de geneeskundige verzor ging, die met name door de hoge kosten van de ziekenhuisverpleging voor bejaarden sneller toeneemt dan voor andere verzekerden. Voor 1959 werd de bijdrage van het rijk op ruim 30 miljoen gulden geraamd, voor 1960 op ongeveer eenzelfde be drag. Daarbij wordt voor 1960 uitge gaan van 684.000 bejaarde verzeker den, voor wie de kostengemiddeld 121,23 per jaar bedragen. De regering wil nu van deze bijdra ge af en zoekt daarvoor „een oplos sing in het kader van de algemene ouderdomsverzekering". Het N.V.V. heeft daartegen reeds ge protesteerd. Men is van mening, dat het hele volk deze kosten voor zijn rekening moet nemen en dat dit het beste kan blijven gebeuren door fl- Advertentie) zegt illustrator I. Spreekmeester te Kaarden „Ik kan het niet helpen, zo ben ik nu eenmaal: alles moet altijd af zijn, helemaal perfect. Als ik een figuurtje teken, dan Iet ik op de kriebeligste details. Neusje, schoentjes, streepje in kostuum, alles telt mee om een perfect typetje te maken. Tuinieren doe ik ook en ik word woedend als ik onkruid zie. Ik wil een móóie tuin. Koffie? Als ik 's avonds thuis gezellig een kopje koffie drink, dan móet dat óók perfect zijn. Met een fijne, afgeronde smaak. Pittig ook. Daarom: nóóit anders dan Nescafé!" nanciering uit de algemene middelen. Wanneer men immers deze last over hevelt naar de algemene ouderdoms verzekering, heeft dat tot gevolg dat de middengroepen naar verhouding de hoogste premie gaan betalen. Voor de A.O.W. geldt immers een loon grens, dus juist degenen wier inko men boven de loongrens uitkomt, dragen dan verhoudingsgewijs aan deze ziekenfondsverzekering voor bejaarden bij. Dat gaat lijnrecht in tegen de progressiviteit van het be lastingstelsel, meent het N.V.V., dat daarom de financiering van dit deel van het tekort uit 's rijks kas wil handhaven. Bovendien wordt er in dit verband op gewezen, dat het bedrijfsleven in easn de werkgevers en de verplicht verzekerde werknemers reeds door de betaling van de zïekenfondspre- Aiie zijn bijdrage levert aan het ver eveningsfonds ,dat de andere helft van de tekorten dekt. De zelfstandigen bijvoorbeeld val len daarbuiten en zo ontstaat dus door de voorgenomen verandering een te eenzijdige belasting van een deel der bevolking. Intussen heeft ook het verbond van prot. chr. werkgevers in Nederland be zwaar tegen de voorgenomen ver andering gemaakt. Kerkbouwactie voor kleine genootschappen Zondag 11 oktober zal in het verband van de algemene kerkbouw-actie aan dacht worden besteed aan de kleine kerkgenootschappen, die zich wat de achterstand in hun kerkbouw betreft voor dezelfde problemen gesteld zien als de Ned. hervormden. Zo zal in alle doopsgezinde en alle remonstrantse kerkdiensten zondag een extra cpl- lecte worden gehouden voor de kerk bouw. Aldus een bekendmaking van de com missie tot de zaken der remonstrant se broederschap. PRECIES IN BAAN OF GRAADJE UIT KOERS Week later kortste afstand 40.000 km De Russische maanraket zet haar tocht precies ïu dé tevoren bepaalde baan voort. Woensdag om 8 uur Mos- kouse tijd 6 uur Ned. tijd.) bevond zij zich op 126.000 km. van de maan op haar uitreis naar de aarde, aldus het Russische persbureau „Tass". Het interplanetaire station zal naar verwacht wordt op 10 oktober het punt van zijn baan bereiken dat het verst van de aarde verwijderd is. De ze afstand zal 470.000 km. zijn. Later zal zij dichter bij de aarde ko men en op 18 oktober zal Loenik 3 de* aarde passeren in noordzuidelijke richting. De kortste afstand tussen aardopper vlak en het interplanetaire station zal ongeveer 40.000 km. zijn. De gegevens die op 6 oktober van het interplanetaire station werden ver kregen bevestigen dat de apparatuur voor wetenschappelijke metingen, het bepalen van de temperatuur en de energievoorziening op normale wijze werken. Op 8 oktober zullen van 15 tot 16 uur (Ned. tijd) wederom gegevens naar de aarde worden uitgezonden. Jodrell Bank enorm nauwkeurig De radiotelescoop van Jodrell Bank heeft woensdag gedurende een uur de raket gevolgd. Daarna werd medegedeeld dat Loenik 3 een graad afweek van de koers die de Russen het laatst hadden voorspeld. De onder-directeur van deze grootste luisteipost ter we reld, dr. Davies, zei dat dit op feen enkele wijze wil zeggen dat e Russen zich belangrijk hadden vergist. Een afwijking van een graad na drie dagen betekent een enorme mate van nauwkeurigheid, zei hij. De radiotelescoop van Jod rell Bank kon slechts op een van de beide frequenties signalen op vangen. De signalen waren anders dan dinsdag toen Loenik in de buurt van de maan kwam en wa ren gelijk aan die welke daarvoor gehoord werden. Andere denkbeelden over noorderlicht Prof. G. Rosenberg schreef in „Izwestia" dat de naspeuringen „een radicale herziening van de denkbeelden over het noorderlicht en het aardmagnetisme teweeg zouden brengen". Prof. Boris Koekarin schreef in het vakbondblad „Troed" dat als waar schijnlijk kan worden aangenomen dat de samenstelling van de maan anders zal blijken te zijn dan die van de aarde. Hij voegde er aan toe dat het reeds gemakkelijk was gebleken radiocon tact met ruimtevoertuigen te onder houden, „Tass" verklaarde eerder op de dag dat Russische deskundigen speciale methoden hadden ontwikkeld voor baanberekening en het controleren van apparaten in de ruimte en dat dergelijke stations in de toekomst mogelijk in een baan om Mars en Venus zouden worden gezonden. nëJIPtó MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Fawzi: blokkade Israëlische schepen zal voortduren De minister van buitenlandse zaken van de Ver. Arabische Republiek, dr. Fawzi, heeft maandag in de alge mene vergadering van de Ver. Naties te New York verklaard, dat er aan de blokkade van Israëlische schepen en ladingen in het Suezkanaal een einde zal komen, zodra de rechten de Palestijnse Arabieren ten volle zijn erkend. PUBLIKATIE IN OECUMENISCH TIJDSCHRIFT Kerkelijke reactie op alarmerende groei wereldbevolking PROF. KLEIJN OP GROENE-KRUISD AG In het Oecumenisch Tijdschrift, het orgaan van de Wereldraad van Ker ken, is een rapport gepubliceerd van de commissie van de wereldraad, die zich bezig heeft gehouden met het vraagstuk van de geboortebeperking in verband met de overbevolking. Hierin wordt gezegd dat geboortebe perking en -regeling moreel geoor loofd zijn. De commissie ziet uit mo reel oogpunt geen verschil tussen de diverse methoden die op het ogenblik De 4© manier van worden gebruikt om bev ruchting te I voorkomen. Zij constateert in het rapport, dat de alarmerende groei van de wereldbe volking 50 miljoen per jaar ernstige weerslag zal hebben op so ciaal, politiek, economisch en zelfs religieus gebied, die ontelbare gezin nen kan ontwrichten. De commissie, waarin verscheidene vrouwen zitting hadden, was samen- gestel uit artsen, deskundigen op het gebied van de gezinszorg en de inter nationale politiek en protestantse, anglicaanse en orthoduxe theologen. De vertegenwoordiger van de Or thodoxe Kerk tekent in het rap port aan, dat zijn kerk. op grond van historische en leerstellige overwegingen, op verschillende punten een van de rest van de commissie afwijkend standpunt inneemt. In het bijzonder stelt hij vast dat zijn kerk alleen de ont- houding als geooi'loofde methode voor geboortebeperking aan vaardt. Terechtstelling van Podola uitgesteld Weldoordacht leiding geven In het Casino te Den Bosch heeft Ïrof. mr, A. Kleijn, voorzitter van e Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" de Groene-Kruis- dag 1959 gisterochtend geopend. Prof. Kleijn pleitte er in zijn openingsrede voor, dat de medewerkers aan dit instituut steeds op de hoogte blijven met de ontwikkelingen op medisch- hygiënisch gebied. YVij willen van ons personeel geen geleerde of weten schappelijke onderzoekers maken, zo merkte de voorzitter op, maar wij willen het wel in de gelegenheid stel len een zo breed mogelijk inzicht te verwerven in de principiële achter gronden van het volksgezondheids- werk. Sprekende over de werkzaamhe den van het Groene Kruis in de afgelopen periode, releveerde prof. Kleijn, dat in Nederland sinds de bevrijding 425 wijkgebouwen door het Groene Kruis werden gebouwd of vernieuwd. Hiermee is, naar 'n bescheiden schatting, tien tot twintig miljoen gulden gemoeid geweest. Mede tegen deze achtergrond vond prof. Kleijn het een verbijsterende gedachte, dat het Nederlandse volk zich per jaar een uitgave van een miljard getroost voor roken, een uit gave, waarmee „men zich als het ware verzekert van het voortbestaan van een lijden ,dat tot de ernstigste doodsoorzaken gerekend moet wor den." Spreker ontwikkelde hierna de gedachte, dat de mens over het al gemeen te weinig zorgvuldig ten onzichte van gezondheid cn leven staal. Hij betoogde voorts, dat het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! Luister u. zondag 12 uur naar dc Pcie Felleman show U aangeboden door Willem EL 208 mtr Vmim 1 i—iL besluit van de minister een De terechtstelling van dc in Duits- gebruikelijke stap". land geboren Canadese fotograaf Po- dola, dio wegens het doodschieten van een Londense recliercher ter dood is veroordeeld, is uitgesteld, zo is dinsdag officieel te Londen meege deeld. Podola zou aanvankelijk op 16 oktober worden opgehangen. Het uitstel is een gevolg van de om standigheid, dat de minister van binnenlandse zaken, Butler, de zaak naar het hof van beroep voor straf zaken heeft verwezen. Een woordvoerder van het ministerie van binnatl&ndse zaken noemde het fA Dc verdedigers van rjodula hadden eerder geconcludeerd, dat er geen gronden waren voor een beroep op een hogere rechtsinstantie, aangezien hun verweer dat Podola tengevolge van geheugenverlies niet in staat was zich te verdedigen, in een voor- proces was afgewezen. Naar verluidt wil minister Butler door zijn optre den ervoor zorgen, dat de gehele zaak en ook de al dan niet geschikt heid van de beklaagde om zich te verdedigen, opnieuw worden beoor deeld. de volksgezondheidszorg niet op houdt bi) het wijzen op besmet tingskansen en 't oropageren van tandenpoetsen, maar "dat de die pere zin van deze zorg moet zijn de mensen bewust te maken van het verband tussen gezondheid en leefwijze. Het gebrek aan zorg vuldigheid uit zich overigens het meest op andere terreinen, bij voorbeeld in het vex-keer. Prof. Kleijn bepleitte tenslotte een weldoordacht en psychologisch ver antwoord leiding geven (met een co ördinatie tussen alle lichamen, die op dit terrein bezfg zijn) aan ons volk bij het doen van een bewuste en redelijke keuze tussen een opti male gezondheid en daarmee strijdi ge aanveelxtigen en behoefte-bevre digingen. Verbetering kraamzorg Prof. dr. G. J. Kloosterman hield op deze Groene Kruisdag een inleiding over de regeling hier te lande van de kraamvérzorging. Hij kwam tot de conclusie, dat terwijl men overal eldeis de huiselijke bevalling stief moederlijk heeft bedeeld en alle aan dacht heeft gericht op het opvoeren van het peil van de klinische verlos kunde, men in Nederland beide mo gelijkheden tot grotere volmaaktheid heeft trachten op te voeren waar mee iets unieks tot stand is gebracht dat alleszins de moeite waard is vast te houden. Er kan nog veel verbeterd worden. Nog is het zo dat van de thuisgebo- j renen nog maar ruim 40 gesubsi- dieerde kraamzorg geniet terwijl hij- i na 60 het zonder bijstand van I kraamzorg en kraamcentra moest stellen. Nog is het zo, dat er beval- lingen thuis plaatsvinden die in het belang van moeder en kind beter in een kliniek kunnen plaatsvinden, maar in gróte, lijnen is onze verlos kundige organisatie gezond, aldus prof. Kloosterman. Vervolgens voerde de heer P. Staver- man het woord. Bij zijn bespreking van de opleiding van de kraamver zorgsters zei hij liet gelukkig te ach ten. dat de internaatsgedachte steeds meer veid wint. Hij miste in de oplei dingsschema's nog te veel een korte klinische stage, die bijvooi'beeld zou kunnen bestaan in een week werken op een verloskamer in een zieken huis of een kraamkliniek. Prof. Kleijn reikte de gouden Groene Kruismedaille uit aan dr. Banning, oud-hoofdinspecteur van de volksge zondheid. Hij dankte dr. Banning voor zijn grote verdiensten voor het Groene Kruis- Aan mevrouw Ban ning werden bloemen aangeboden. Katwijkse kotter kon reis voortzetten De Katwijkse motorkotter KW 156 „Peter Leonard" die zoals gemeld gisteren ongeveer 60 mijl ten noord westen van Esbjerg met moeilijkhe den te kampen kreeg, heeft later de reis hervat. De sleepboot Titan van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmui- der. diè koers had gezet naar de kot tel-, is naar Esbjerg teruggekeerd. Dit is de eerste vrijgegeven foto van de Little Joe Booster" raketuitge rust met een incomplete ruimtevaar derscapsule. Het projectiel werd de zer dagen met succes gelanceerd en op een hoogte van 60 kilometer ho ven de Atlantische Oceaan vernie tigd. Een eventuele ruimtevaarder zal- zich in het bovenste deel van de pijl, daar waar dit trechtigvormig word t,bevinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7