Walcherse badplaatsen nemen de kampeersituatie onder de loep DELEGATIE NAAR ST.-HILAIRE IN ZIERIKZEE TERUGGEKEERD :mn Zeeuwse Almanak fijn FAAM fantastisch AANVARINGSZAAK WERD VOOR TWEEDE MAAL AANGEHOUDEN IBODE-VRACHTRIJDER J0BSE I I REED 59 JAAR „OP GOES" i B' Agenda 2 PROVINCIALE ZEBOWSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 P.P.D. BEKIJKT HUN VERLANGENS Eiland was deze zomer niet op circa tienduizend kampeerders berekend DE BADGEMEENTEN op Wal-1 kampeerstroom zal in de volgende cheren zullen zich in de komende maanden beraden over maatre- kamperen de richting uitgaat van re-, gelen, die genomen kunnen wor- creatie voor het gehele gezin. den om de sterke toeneming van het aantal kampeerders op het eiland in de hand te houden. El ke gemeente zal zijn verlangens en mogelijkheden kunnen ken baar maken aan de Provinciale Planologische Dienst. In het ka der van het Streekplan Walche ren, waarvoor de P.P.D. een her ziening uitwerkt, zal nader over wogen worden in hoever tege moet gekomen kan worden aan de verlangens der badgemeen ten en hoe een noodzakelijke, maar tevens verantwoorde uit breiding van de kampeergele genheid tot stand gebracht kan worden. De sterke toeneming van het aantal kampeerders juist in deze langduri ge fraaie zomer is talrijke gemeenten min of meer uit de hand gelopen. De ze situatie is voor het bestuur van de vereniging van B. en S. op Walcheren aanleiding geworden om de burge meesters van de badgemeenten bijeen te roepen. Dat gebeurde woensdag tijdens een bijeenkomst te Middel burg, waar aanwezig waren de bur gemeesters van Vlissingen, Koudeker- ke, Biggekerke, Zoutelande, Westka- pelle, Domburg, Oostkapelle, Vrou wenpolder en Veere, alsmede drs. K. F. Broekens, planoloog le klas, en de heer J. de Hoogh, assistent-planoloog van de P.P.D., de heer G. W. Oskamp directeur van de provinciale V.V.V., de heer Laming, vertegenwoordiger van de Nederlandse Kampeerraad, en talrijke vertegenwoordigers van de plaatselijke V.V.V.'s. De vergadering stond onder leiding van burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke, voorzitter van B. en S. Dank zij het fraaie weer- en de stroom van vooral Duitse vakan tiegangers naar Walcheren zijn de problemen in de kampeersector dit seizoen bijzonder verscherpt. Vol gens een ruwe schatting kampeer den in het hoogseizoen ongeveer 10.000 personen op Walcheren, welk aantal de huidige capaciteit van het eiland te boven gaat, al dus deelde de heer Oskamp ons mee. Uitbreiding van de kampeergelegen heid zal dus een eerste vereiste zijn. Volgens burgemeester Dregmansis er nog gelegenheid, hoewel het uiter mate moeilijk is om het punt aan te wijzen tot waar men gaan kan. Want van Ceta-Bever Overigens zal men binnen niet al te lange tijd op het probleem stui ten, dat uitbreiding ran terreinop pervlakte niet meer mogelijk is, daar men dan op agrarisch gebied terecht komt. Een der mogelijk heden om dit probleem te onder vangen is het creëren van kam peerterreinen rond het straks ge vormde Veerse meer. Goede outillage Van groot belang Is voorts, dat men de uitbreiding zoekt in goed geoutil leerde kampeerterreinen. Want ook door een goede accommodatie en een goede leiding op het terrein wordt het tot een bepaalde hoogte mogelijk meer kampeerders op te vangen. Bij eventuele uitbreiding der terreinen kunnen de gemeenten, hoewel zij dit niet ieder voor zich tot uitvoe ring brengen, toch het ka rakter daarvan bepalen. Zo zal bij voorbeeld het stichten van een groot kampeercentrum bij Domburg niet wenselijk zijn, terwijl men evenmin te dicht bij de pensions en hotels moet uitbreiden. Hoewel de gemeenten vanzelfspre kend niet aan een bepaalde datum ge bonden zijn, zal er toch naar ge streefd worden om de maatregelen nog in 1960 te kunnen uitvoeren. Daarbij moet er rekening mee wor den gehouden, dat de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen reeds spoedig beginnen. Voorts kwam tijdens deze bijeen komst tot uiting, dat de gemeenten van oordeel zijn, dat één lijn getrok ken moet worden bij het naleven der verordeningen, die in het belang der kampeerders opgesteld zijn. VOLDAAN EN ENTHOUSIAST Collecte voor soldaten in Algerije De Zierikzeese deputatie, die een driedaags bezoek heeft gebracht aan de Franse stad St.-Hilaire in Norman- dië, is woensdagavond per bus in Zie- rikzee teruggekeerd. Na een uitwisselingsfeest in het ka der van de jumelage, dat zondag in St.-Hilaire is gevierd en waaraan de ;asten uit Zierikzee luister hebben •ijgezet, heeft de delegatie nog enkele dagen in Xormandië vertoefd. Zo bracht men maandagmiddag een bezoek aan het klooster Mont St.-Mi- chel, dat op een eilandje in de Atlan- VAN TOT SUPER-KOUDE. OOK IN OOSTERLAND is het con serveren van vlees en groente voor de koude wintermaanden geen pro-' bleem meer. Want zoals zovele Zeeuwse gemeenten heeft nu ook Oosterland een diepvrieskluis gekre gen. Loco-burgemeester Zeijler zal zaterdagmiddag om half drie dit super-koude conservatie-middel in ge bruik stellen. Daarna krijgen de be zoekers volop gelegenheid de instal latie te bekijken, zelfs van binnen, want enkele kluizen zullen met in houd tentoongesteld worden. BELGISCHE VORST. IN HET VRIENDELIJKE grens dorp Overslag werd de konings- In DE LAATSTE... zonnig Zeeland, in een der steden, gisteren een hoogst romantisch man ontmoet; een levend en overtuigend bewijs van de in de afgelopen dagen in dit hoekje nog eens opnieuw ont- icikkelde stelling, dat de romantiek nog springlevend is. Ondanks teevee en kunstmanen. Een hoogst romantisch man. Niet co piep meer, maar toch zeer beslist ook niet stole. Wel fraai zilvergrijs de haartooi, dat wel. Maar nog veer krachtig van tred. Een man met een doel. Een roman tisch doel. Want hij was op weg naar de vrouw, die eens zijn verloofde was geweest. Hij ging haar, zijn echtgenote, een verrassing bereiden. Zo maar, spon taan had hij bij het passeren van een fruitwinkel een doosje aardbeien ge kocht Het laatste doosje. De laatste aardbeien van het seizoen 1059 voor haar, die vefe seizoenen lang reeds aardbeien mei hem deel de... schieting 1959 georganiseerd. Met een meesterlijk schot wist de heer M. de la Ruelle uit Wachte- beke (België) de titel te verove ren. Deze Belgische vorst zal nu een jaar over de Nederlandse so ciëteit regeren. KALKOENEN. In Sluiskil organiseerden de „Zeeuw se schutters" zelfs een forse kalkoe- nenschieting. Het werd een succes niet minder dan 75 schutters lever den slag om 15 kalkoenen. P. van Es- broeck uit Sluiskil en J. Kaatsman uit Philippine knalden tenslotte de hoofdvogels weg. De zijvogels wer den omlaag gehaald door F. Vermast uit Den Helder en al eerder genoem de J. Kaatsman. De kallen waren voor A. van Laere (Wachtebeke (Bel gië) en A. Thijs (Zelzate-België). EN TAPIJTKEVERS. Eigenlijk valt Bergen op Zoom wel een beetje buiten de grenzen van deze rubriek. Maar toch is de waar schuwing, die ons daar vandaan be reikte wel even een vermelding waard. Een bewoonster van de Oost singel in deze stad kwam bij het „uithalen" van een klerenkast tot de minder prettige ontdekking, dat ver schillende kledingstukken waren aangevreten. De daders hiervan ble ken enkele zwarte beestjes to zijn, die onder do leep werden geïdentifi ceerd a\s tapijtkevers. Met de mel ding uit Zierikzee, waar men even eens tapijtkevers hud aangetroffen, dus nog een vingerwijzing om de klerenkast danig in het oog te hou den. De Zierikzeese delegatie, die een driedaags bezoek aan St. Hilaire heeft gebracht en daar zondag de feestelijkheden bij het 100-jarig be staan van het ziekenhuis opluisterde, heeft voor de patiënten verschillende presentjes meegenomen. Een van de leerlingen van de brugklasse van het Prof. Zeemanlyceum, Agnes Hage- steyn, overhandigde aan de heer Ju les Cecoiffetier een cadeautje. tische Oceaan gelegen is. In 't kloos ter bood het gemeentebestuur van St.- Hilaire wijn aan, waarna de burge meester van de stad en wethouder M. C. Verheijen van Zierikzee enkele woorden spraken. 's Avonds hebben rond 600 inwoners van St.-Hilaire genoten van een dia vertoning over Schouwen-Duiveland, die werd gepresenteerd door de heer J. van Ast en van begeleidend com mentaar werd voorzien door de heer M. J. bij de Vaate. De toegang tot deze avond was gratis, maar tijdens een pauze in de voorstelling heeft men een col lecte gehouden voor de militairen in Algerije, die 170 opbracht. Het programma, dat de Zierikzeese (Advertentie) die lekkere drop heet KLAROP I Dodelijk verkeersongeval onder Aardenburg Overstekende wielrijder door auto gegrepen Op de Rijksweg AardenburgEede, in het buurtschap Sniedekensbrugge, is woensdagmorgen de 54-jarige M. B., schaapherder te Sint Margueriete (B) door een personenauto aangere den en zo ernstig verwond, dat liij later op de dag in het Sint Antonius ziekenhuis in Oostburg is overleden. B. kwam per fiets uit Eede en wilde van het fietspad links naar het rechtse fietspad oversteken. Hierbij heeft hij de hem tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer T. uit Sluis, blijkbaar te laat opgemerkt. De plaatselijke doktoren Hage en Rijk verleenden eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis in Oostburg werd vervoerd. Van de personenauto werd de voorruit ver brijzeld en de motorkap ingedeukt. Vlashangar te Heikant volledig uitgebrand Schade van 35.000 Woensdagmiddag omstreeks 2 uur is door onbekende oorzaak brand ont staan in een vlasliangar van de lieer A. V. te Heikant (gemeente Sint- Jansteen). Hoewel de brandweer bin nen vijf minuten aanwezig was en met drie stralen de vuurhaard begon te bestrijden, was het al vrij spoedig duidelijk, dat er weinig te redden viel. Ongeveer 15.000 kg vlas, twee vlas- plukmachines en een repelmachine gingen in de vlammen verloren. Het dak van de open hangar werd zwaar beschadigd, omdat door de hitlo de asbest-golfplaten sprongen. De totale schade wordt geschat op 35.000. Het is niet bekend, of de eigenaar die zich in Noord-Brabant bevond, verzekerd is tegen brandschade. Bromfiets reed op auto Op het kruispunt M. H. Trompstraat- M. A. de Ruyterlaan te Goes kwam woensdagmiddag omstreeks twee uur een bromfietser, de 35-jarige M. P. uit Goes, in botsing met een personen- auto, bestuurd door zijn stadgenoot L. de G. Dè brommer verleende op het kruispunt geen voorrang. De bestuur der liep enkele lichte kwetsuren aan zijn linkerbeen op. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Opbrengst oliebollenactie te Serooskerke De netto-opbrengst van de door een aantal dames te Serooskerke (W) ge houden oliebollenactie ten bate van het kindertehuis „Ipenoord" te Oost kapelle bedroeg niet f 232.zoals wij in de krant van dinsdag j.l. ver meldden, doch 200.32. delegatie, die o.m. bestond uit het college van B. en W., tien leerlingen van de brugklasse van het Professor Zeemanlyceum en de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer", dinsdag middag werd aangeboden, bestond weer uit een excursie. Ditmaal leidde de tocht naar het meer De Vezins in de omgeving van St.-Hilaire. Voldaan en enthousiast over het ver loop van dit bezoek keerde men avonds bij de Franse gastvrouwen gastheren terug. Woensdagmorgen om half vier stapten de reizigers weer in de bus om naar Zierikzee te ver trekken, waar men 's avonds tegen tien uur arriveerde. KANTONRECHTER MIDDELBURG Eén van de zes getuigen was niet verschenen Woensdagmiddag heeft de Middel burgse kantonrechter, rnr. J. Moolen- burgh, zich uitvoerig bezig gehouden met een aanvaringszaak in do buiten haven van Hansweert tussen het: tankmotorschip „Albisia" met het binnenvaartuig „Sperenza" op 28 januari j.l. Deze zitting was een ge volg op de behandeling van 3 juni. toen de kantonrechter besloot de zaak aan te houden, omdat enkele getui- gcverklaringen in strijd waren met het proces-verbaal. Ook woensdag middag kwam de zaak niet rond, hoe wel vijf getuigen een zesde had verstek laten gaan, op geroepen wa ren. Na een behandeling van meer dan anderhalf uur werd besloten de zaak aan te houden om deze zesde getuige voor de tweede maal op te roepen. Als eerste getuige i"1 deze zaak waar de schipper van ue „Albisia", de Rotterdammer J. J. als verdachte te recht stond werd de schipper van de „Sperenza" J. A. uit Sint-Philips- land, gehooid. Deze verklaarde dat de „Albisia" on geveer zes a zevenhonderd meter voor de haven zijn schip achterop kwam varen. Toen lilj de haven bin nenvoer was de diepgeladen en 80- meter lange „Albisia" achter zijn vaartuig om naast hem de haven bin nengelopen. De „Albisia" werd ech ter door de ebstroom gegrepen en kwam met het achterschip tegen de Westhavcndam met tot gevolg dat 't voorschip door de klap zwenkte en er een aanvaring ontstond. De seimvachtcr J. van der V. uit Hansweert, die als tweede getuige voorkwam, legde evenals tijdens de eerste zitting een verklaring af die in strijd was met wat hij indertijd to gen de verbalisant zou gezegd heb- de regenjas wet de herkenbare snit VERKRIJGBAAR IN DE BETERE HERENMODEZAKEN ]llll!!II[ll[IIIIIIIII!IIII!li!l!lllllllllllllllll!llllllll!lilllllllllIIIIIIIIIII[l!!!!l!llllllllllltl!lll<lllllllll!ili!llllllll|]ll!lllllllllllllllllllllllll!lllllll^lllllllll!i:illlllllll Vroeger manusje van-alles... ODE-VRACHTRIJDER Leen Jobse (64) uit 's-Gravenpolder, de nestor 1 onder zijn Bevelandse colle- 1 ga's, lieeft zich na meer dan 1 vijftig jaar uit het actieve 1 bodebestaan teruggetrokken. „Om gezondheidsredenen", 1 vertelde ons de joviale ex-bo- de, die gedurende de laatste g decennia een gehele evolutie 1 bij de bodediensten heeft zien I voltrekken. Vroeger werden 1 de reizen naar Goes met 1 paard en wagen gemaakt; 1 thans is dc snelste vracht- h auto nauwelijks goed ge- g Lioeg.... Vroeger ook was de 1 bode een manusje-van-alles, een boodschappenjongen voor g het gehele dorp; nu is hij al- 1 leen nog vervoerder. In de loop der jaren is de roman- li tiek er wel een beetje afge- 1 gaan om plaats te maken 1 voor de techniek. Maar on- danks dat vindt bode-vracht- 1 rijder Leen Jobse het toch i wel jammer, dat hij gedwon- 1 gen was liet bodebestaan op z te geven. En dat na meer dan vijftig jaar M pv i heer Jobse is als het ware in H II het bedrijf gegroeid. Zijn va- der en grootvader waren hem al voorgegaan in het bodebedrijf. H Als schooljongen, nauwelijks tien jaar oud, kreeg Leen Jobse een pony en een karretje, waarmee H hij het brood van de bakker in 's-Gravenpolder naar Kwadendam- me vervoerde. Het leverde hem s zegge en schrijve iedere rit twee kwartjes op. Daarvan moest het wagentje worden onderhouden en de pony gevoed. „Veel winst zat er niet aan", sprak de ex-bode la- chend. rpoen hij van school kwam is s X ^een Jobse langzamerhand in het bedrijf van ziin vader op- genomen en maakte*hij de „uit- s stapjes" naar Goes mee. Het bode- huis was in die dagen rondom „Slot Ostende", waar ook de stallen voor de paarden waren gelegen. Behalve produkten en materialen deden de bodes hier ook allerlei nieuwtjes op. waardoor zij in het dorp als ..nieuwsvergaarder" in aanzien stonden. Voor groot en klein was de bode een ware vragbaak, die op alles een goed antwoord wist. Al- thans, dat veronderstelden de j= dorpsbewoners. En het moet ge- zegd worden, weinig bodes hebben h,un publiek teleurgesteld... Zo is het ook Leen Jobse vergaan. En met hem zijn collega's uit het dorp, want 's-Gravenpolder télde M in vroegere jaren soms wel drie of H vier bodes onder zijn inwoners. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllll Leen Jobse was de eerste bode in 's-Gravenpolder, die paard en wagen verkocht en een vracht- s auto aanschafte. Dat was aan het eind van dc twintiger jaren. Tij- dens de oorlog moest hij wel weer terugvallen op de edele viervoeters, maar daarna zijn de vrachtauto's weer gekomen. Thans heeft deze M ondernemer cr drie „lopen". Bonbons1 Zoals gezegd moest de bode vroc- ger van alle markten thuis jjg zijn. Alvorens de heer Jobse naar het bodecentrum Goes ver- trok kreeg hij van tal van huis- moeders een hele waslijst op van boodschappen. Zelfs de burgemees- §f ter bestelde zijn 10 centssigaren bij bode Jobse en mevrouw van de burgemeester vond de bonbons, die de bode uit Goes meebracht, toch maar het lekkerst... In de loop der jaren heeft de heer Jobse ook vele tonnen fruit van 's-Gravenpolder naar de veiling in Goes vervoerd. In vroeger jaren ontving hij ook het geld thans lopen de geld- zaken voor een groot deel via de banken dat hij weer aan zijn klanten uitbetaalde. Op deze wijze zijn hem vele honderdduizenden guldens door de vingers gegaan. a.n altijd tot volle tevredenheid van dc uitgebreide klantenkring. Zo zijn voor bode Jobse zoetjes- aan de jaren vergleden. En- kele maanden geleden was hij met zijn 64 jaar de oudste van de bodes. Toen werd hij plotseling ernstig ziek cn moest hij zich op doktersadvies uit het actieve bo- debestaan terugtrekken. Het is geen gemakkelijk besluit geweest voor de verweerde .voerman', maar hij heeft toch de raad van zijn M arts opgevolgd. Nu heeft hij ech- ter tijd om do boeken bij te hou- den. Op deze wijze maakt hij nog dagelijks de tocht naar Goess „Ik hoop er spoedig nog eens to komen, want ik heb helemaal geen afscheid genomen van mijn colle- ga's", vertelde hij ons. Do bodes op Zuid- en Noord-Beveland zullen s hun vroegre collega dus wel weer gauw ontmoeten rond de kerk in Goes llllllllllllllllllllllllll ben. Evenals op do eerste zitting moest naar zijn mening de schuld bij de „Sperenza" worden gezocht, die zich naar zijn zeggen tussen de „Al bisia" en de Oosthavendam had in gedrongen. Dit werd weer bestreden door de verbalisant, een wachtmeester der rijkspolitie te water, die van me ning was dat de „Albisia" de schuld had. Dat de verklaringen van de sein- wachter in strijd waren met het ver baal werd aan een vergissing gewe ten. Gestopt Verdachte zelf voerde aan, dat hij ge dwongen werd voor de „Sperenza" te stoppen, waardoor zijn schip door de ebstroom werd gegrepen met een aan varing tot gevolg. Verder kregen nog twee getuigen a décharge het woord, een 17-jarige matroos en een bootsman van de „Al bisia", die beiden de aanvaring vanaf het dek van hun schip hadden zien gebeuren. Volgens hen lag de fout bij de „Sperenza". Bouw dorpshuis te Nisse aanbesteed Dinsdag werd de bouw van 't Dorps huis te Nisse aanbesteed.. Inschrij vers waren: J. v. d. Linde, Kloetingc f 45.198; v. d. Poel, Oudelande f 44.890; J. Verheykc, 's-Gravenpol der f 44.550; L. Hubrechtse, 's-Gra venpolder f 43.882; Schilderswerk: "oh. Jansen. Nisse f 2250; Jb. Jansen, Tisse f 2075; Elektra: P. Klooster man, Nisse f 973.79; Smidswerk: J. Gclok f 270; Loodgieterswerk: J. Gelok, f 1395. A t Tijdens dezo zitting zorgde schipper van de „Sperenza", al als getuige gehoord sindsdien zijn mond had moeten houden voor een incidentje door plotseling te verklaren: „Ik geloof dat ik maar wegga, ik hoor hier allemaal valse verklaringen". Hij kreeg echter geen kans om te verdwijnen, want mr. Moolenburgh ~ebood hem te blijven zitten, lesloten werd de zaak aan te hou den, om de zesde getuige, die verstek had laten gaan, nog te horen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Tramlijn be geerte". 19 en 21.15 uur. 18 jaar. Zaal van den Berge: Inlichtingen omtrent emigratie, 19.30 tot 21.30 uur. Kerk centrum Koorkerkhof: Ds. Enker over Israël, feiten en achtergronden, 20 uur. Nederlands Koffiehuis: Prijs uitreiking Fokveedag, 14.30 uur. nsslngen Alhambra: „De reis om de wereld in 90 dagen", 19 uur, a.l. Luxor „Monsters zonder gelaat", 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: „De reis om de wereld in 80 dagen", ia uur, ai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2