PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WATERSTAND OP RIVIEREN IS THANS ABNORMAAL LAAG Aanslag op premier Kassein (Irak) mislukt „Herfst" stooft kolenman een kooltje.... ALLEEN KLEINE SCHEPEN KUNNEN RIJN BEVAREN GROOT „EUROPEES" DEBAT IN KAMER TE VERWACHTEN Grote Rijnaken dienen als opslagplaats (Van een speciale verslaggever) De abnormaal lage waterstand op de rivieren tengevolge van de aanhoudende droogte heeft ertoe geleid, dat in de Rotterdamse Waalhaven verschillende Rijnschepen met behoorlijke diepgang ligplaats hebben gekozen in afwachting van betere tijden. Ze fungeren thans als opslagplaats voor kolen en ertsen, die niet dringend nodig zijn op de plaats van bestemming. Al is de waterstand op de rivieren nog niet zo laag als in 1946, toen alle vrachtvervoer gestaakt moest worden, ver zijn we er niet vanaf. Bij de meetplaats Caub is er een verschil van slechts 35 centimeter met 1946. Wel heeft de abnormale toestand al ver oorzaakt, dat de normale cognossementscondities voor vervoer der en verlader vervallen zijn verklaard, omdat de uiterste wa terstand-limiet voor een normale tarïevering is overschreden en de schepen vaak nog maar voor de helft of nog minder van hun capaciteit beladen kunnen worden. meer bevaarbaar zal zijn. Er staat nog maar 1.10 meter water. Als de droogte aanhoudt, zal het ook niet lang meer duren of de situatie van 1946 zal benaderd zijn. Toen stond er bij Caub nog 112 centime ter water. Thans is dat nog 147 centimeter. Langdurige en over vloedige regen is op dit ogenblik nog de enige uitkomst. Zou dit pas gebeuren, als het najaar zover is, dat de bladeren in overvloed val len en de mist over het land hangt, dan komt er nog niet genoeg wa ter in de rivieren. De bladeren houden het dan vast en de mist onttrekt ook water aan de stro men. Al met al ziet de scheepvaart dit voorjaarsachtige najaar met lede ogen, maar ook de verladers zijn er weinig content mee, en wel omdat de hogere vrachtprijzen de transporten weinig aantrekkelijk meer doen zijn. Vrachtprijzen verdubbeld Naar gelang het water zakt, nemen de laagwater-toeslagen toe, zodat de vrachtprijzen soms wel twee of drie maal zo hoog zijn geworden als nor maal. Voor het vervoer van hoog waardige goederen spelen deze tarie ven niet zo'n belangrijke rol, maar er zijn vele soorten goederen en Rotterdam is daar vooral op ingesteld die de toeslagen niet kunnen dra gen, zodat het voordeliger is gewor den de goederen in Rotterdam op te slaan. Wat er nog aan Rijnvaart overgeble ven is, gebeurt met kleinere schepen, die minder diepgang hebben. Wan neer er de normale najaarsdrukte ge weest zou zijn, zou er een aanzienlijk tekort aan schepen zijn geweest. Merkwaardig genoeg is er echter nog geen ernstig tekort. De slechte kolen- situatie en het mooie weer hebben er toe geleid, dat het natuurlijke even wicht tussen vraag en aanbod van bruikbare scheepsruimte nog niet is verstoord. Situatie wordt kritiek I-loe het intussen zij, de situatie wordt langzamerhand wel kritiek. Op een zeker ogenblik zal op be paalde trajecten geen scheepvaart meer mogelijk zijn. Zo nadert het ogenblik reeds, dat de IJsel niet Aardappelmeelfabriek Coevorden stopgezet De aardappelmeelfabriek in Coevor den heeft haar campagne stop moe ten zetten vanwege de lage water stand in de kanalen. Het nog aanwe zige water is door de lage waterstand zodanig bevuild, dat het niet kan worden gebruikt om de aangevoerde aardappelen te spoelen. Andere fa brieken vermalen nu de aardappelen, bestemd voor de fabriek te Coevor den. Vlaggenincident in Berlijn Bonn een uitdaging Vele Oostduitse hamer- en kompas- vlaggen die dinsdag boven West-Ber- lijn verschenen, wapperden woens dagochtend weer van do stations van de Berüjnse U Bahn. De Westberlijn- se politie liet ze hangen. Dinsdag waren zes Westberlijnse po litiemannen gewond geraakt in ge vechten met communistische spoor- niannen bij de verwijdering van 70 van de meer dan 90 Oostduitse vlag gen. De U-bahn in West-Berlijn wordt door de Oostduitse autoriteiten be heerd, maar valt onder de juridictie van West-Berlijn. Dc Westberlijnse politie wacht nu nieuwe instructies van het westelijk stadsbestuur af. Felix von Eckhardt, de voornaamste woordvoerder der Westduitse rege ring, heeft woensdag te Bonn op een persconferentie verklaard dat de Westduitse regering het vlaggenin cident als „zeer ernstig" en als een uitdaging beschouwt. Hetzelfde woord werd gebruikt dopr een woordvoerder van het stadsbe stuur van West-Berlijn. Von Eckhardt zei onder meer ,.In de toekomst moet alles in het werk worden gesteld om tc voorkomen dat de Oostduitse vlag op Westduits ge bied wappert". Woensdagavond is van gewoonlijk welingelichte Westberlijnse zijde ver nomen, dat de westerse geallieerde bevelhebbers van West-Berlijn een brief aan de commandant van Oost- Berlijn hebben gezonden, die „in wat minder bewoordingen dan een pro test" is gesteld. Toen een geallieerde woordvoerder om commentaar op dit bericht werd gevraagd, weigerde hij het te ge- Ook de SJf-jariye sir Winston Chur chill heeft zich in het Britse verkie- zingsstrijdgewoel geworpen. De grij ze staatsman heeft nog steeds een enorme populariteit en vormt voor zijn Conservatievepartij een niet te vervangen vertegenwoordiger. Vliegtuig vermist in Suriname: 2 doden Woensdagochtend zijn boven de uit gestrekte oerbossen van Zuid-Surina- me talrijke opsporingsvlüchten uit gevoerd nadat een „Aerocommander" tweemotorig vliegtuig van de „Ope ratie Sprinkhaan" voor de aanleg van vliegvelden in het binnenland ver mist werd. Later werd in Paramaribo vernomen, dat het vliegtuig als wrak is aange troffen enkele kilometers naast de „Airstrip" die nabij de Paloemeuri- vier is aangelegd. Het toestel ligt er met de staart in de hoogte. Het vliegtuig had twee man aan boord. Er is geen hoop meer dat zij het on geluk hebben overleefd. Bij het hoofdkantoor van de E.L.M. in Den Haag heeft Albert Plesman de zestienjarige en oudste kleinzoon van wijlen dr. Albert Plesman, sa men met dr. ir. M. H. Dammeeen standbeeld onthuld van de stichter van de nu veertigjarige K.L.M. Voor verslag zie pagina S). Toespraak op een ziekenhuisbalkon Woensdagmiddag is een misluk te aanslag gepleegd op premier Kassem van Irak, aldus heeft radio Bagdad medegedeeld. Toen de premier gistermiddag door de Ar Rashid straat in Bagdad reed loste een onhHcrn- de een schot. De premier werd in de schouder getroffen en is licht gewond. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand is volgens radio Bagdad goed. Het bericht van de aan slag kwam in een proclamatie van de militaire gouverneur, die om 18.05 uur Nederlandse tijd werd uitgezonden. Tot nader aankondiging is voor Bagdad en voorsteden van 21 tot 5 uur een uitgaansverbod van kracht. Zoals bekend kwam het. onlangs in Bagdad tot demonstraties uit protest tegen de executie van zeventien deelnemers aan de opstand van Mo- socl. Een rede die Kassem op het balkon van het ziekenhuis hield werd latei- door Radio Bagdad uitgezonden. „Wat mij ook zal overkomen, dit is een deel van mijn plicht", zo zeide hij. De verraders zullen worden ach tervolgd door hun schaduw en de vervloeking van de goden van hen die imperialistische ambities naja gen". „Ik ben vastbesloten de doelstellin gen van de juli-revolutie (tegen de monarchie) uit te voeren. Ik ben be reid voor uw zaak te sterven". „De republiek Irak zal een belangrijke rol spelen in het Midden-Oosten. De verraders probeerden mij te ver moorden zodat het volk zonder leider zou zijn. Ik vraag U verenigd te blij ven. Ik maak het goed Allah is met ons", zo besloot de premier zijn kor te toespraak. Het is niet bekend of de dader van de aanslag is gearresteerd. Loononderhandelingen in vleeswarenindustrie In de vleeswarenindustrie zijn tussen de organisaties van werkgevers en werknemers, partijen bij de landelij ke C.A.O., onderhandelingen gevoerd over het werknemersvoorstel met be trekking tot de toepassing van de ge differentieerde loonpolitiek in deze bedrijfstak. Over de voornaamste onderdelen is in beginsel overeen stemming bereikt, alleen over enkele secundaire punten moet nog een na der gesprek plaatsvinden, zo is van werkgeverszijde meegedeeld. Eisenhowergeen andere politiek in Verre Oosten In een boodschap aan de twaalfde Jaarlijkse conferentie van de Ameri- caanse Raad voor Handel en Indus trie voor het Verre Oosten heeft pre sident Eisenhower verklaard dat aan houdende waakzaamheid en begrip tussen de landen noodzakelijk zijn voor het verzekeren van een blijven de vrede. De president sprak over „de nieuwe stappen, in de afgelopen weken door de Ver. Staten gedaan om beter be grip te wekken voor hun vredeswil en voor hun vastbeslotenheid en ver mogen tot handhaving van de begin selen van de vrije mens", waarmee naar men aanneemt zijn gesprekken met Kroesjtsjew werden bedoeld. Hij verklaarde bovendien: „Met het oog op de omstandigheden in liet Verre Oosten wens ik opnieuw te be vestigen dat de Anieikaanse politiek, in dit gebied geen wijziging heeft on dergaan en ik meen dat de gebeurte nissen aldaar in toenemende mate de juistheid van onze houding aanto nen". Te Le Mans in West-Frankrijk is een gebouw van twee verdiepingen in elkaar gestort. De veertig mensen, die in een in het gebouw gevestigd restaurant zaten, konden, gewaarschuwd door het breken van de ruiten, het pand bijtijds verlaten. Atoombommenwerpers V.S. terug naar Frankrijk? Do stafchef van de Franse lucht macht, generaal Houhaud, heeft bij "n bezoek aan het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtmacht te Omaha te kennen gegeven, dat er gewerkt wordt aan een compromis in het Frans-Amerikaanse gescliil betreffende de stationering van Ame rikaanse kernbommenwerpers in Frankrijk. Zoals bekend trokken de Amerika nen in dit voorjaar ongeveer 250 vliegtuigen uit Frankrijk terug, na dat president De Gaulle hun had la ten weten dat de Ver. Staten niet lan ger kernwapens in Frankrijk moch ten opslaan^ als dit land niet mocht delen in de - Amerikaanse atoomge heimen. Generaal Houhaud verklaar de dat er onderhandelingen aan de gang zijn en dat ,,'t geschil zeer zeker zal worden opgelost op een wijze die bevredigend zal zijn voor de belangen van de vrije wereld". Hij liet niet blijken of Frankrijk zal delen in de atoomgeheimen van de Ver. Staten. Wel zinspeelde hij er op, dat de Ame rikaanse vliegtuigen met hun kern wapens naar Frankrijk zullen kun nen terugkeren. AAN DE HAND VAN REGERINGSVERSLAGEN Begrotingscommissie vraagt advies van bedrijfsleven De begrotingscommissie voor buitenlandse zaken van de Twee de Kamer is van plan aan te stu ren op een uitgebreid Europees debat in de Kamer aan de band van de twee verslagen, die de re gering onlangs heeft ingediend over de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. Bij de voorbereiding van dit de bat, dat de commissie in februari zou willen laten houden en waar bij dan de gehele Europese in tegratie (dus ook de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal) aan de orde zou komen, wil de Zeeuwse handelaren weerslag merkbaar maar geen ramp ALS MEN de weerprofeten van de Middelburgse Markt moet ge loven, de bedaagde lieden, die na een blik in het zwerk zonder blikken of blozen het weer-van- morgen aankondigen, dan is het gedaan met de onversaagde zo mer van 1959. Dan is het ge daan met de warmte en de droogte en staan de regen en de wind een paar deuren verder nat en brullend te popelen om de herfst over onze lage landen te brengen. Het zijn de vogels, die het ze liebbeu verteld. Bijna zes uur was het gistermiddag, toen een zwerm van duizenden en nog eens dui zenden vogels over de Zeeuwse hoofdstad trok. En die zwerm, waaraan geen eind scheen te komen, had haast. Haast, om in zuidelijke richting te verdwij- Daarom zou het gedaan zijn met de zomer van '59, die befaamde, waar uit de generaties van thans stof kun nen puren voor de wintei-avonden- van-de-verre-toekomst, als hun dier bare nakomelingen zich bij de kachel hebben genesteld. Aangenomen al thans, dat de verwarmingsinstallatie zich jn de gedaante van kachel en haard zal kunnen handhaven. De kachel... die waren we bijna vergeten! Die snorrende winter- vriend(in) wordt de laatste jaren omdat zij steeds sierlijker wordt uitgevoerd, minder en minder naar de zolders verbannen. Maar zo de toestand van vroeger nog zou bestaan, dan zouden al die ka chels en baarden, vandaag, nu we acht oktobeï *cbi£i\reR» pog heei;* lijk stoffig in haar zomertoestand op zolders en in optrekjes staan... Daaraan zit natuurlijk een plezie rig kantje. De groep van „meer draagkrachtigen en verstandigen" die de afgelopen zomer op de ge bruikelijke wijze het wintervoor- raadje kolen insloegen laten die twaalf, veertien of misschien wel achttien mud onaangeroerd. En de minder draagkrachtigen, of men sen-zonder-bergruimte. die het on mogelijk was een dergelijk voor raadje in te slaan, hoeven nog geen leverantie-verzoekjes tot de kolenman te richten. De kolenman Ilelgecu cr dus op neerkomt, dat de warmte en de droogte de ko lenman 'n lelijk economisch kool tje stoven.... En al Is er dan een Middelburgse ko- lenhandelaar, die deze week nog te gen een collega-middenstander ver zuchtte: „Re denk er over om in ijs te beginnen": zo erg is het in deze branche nu ook weer niet. Diezelfde kolenhandelaar, die dit koude voor nemen aan een detaillist uit de tex tiel* en harenmodebranch® toever trouwde, kreeg 'te horen, dat het in laatstgenoemde branche van hetzelf de laken een pak is. „Regenjassen meneer, ik zit er mee vol en ik ver koop er niet één om maar één uit lating van de reactie te noemen.... Neen, het zou te ver voeren om te zeggen, dat het aanhoudende fraaie weer de kolenhandelaren aan de rand van een economisch debacle heeft ge bracht. Immers: de wintervoorraden zijn geplaatst, in mei en juni reeds, toen de cgnsument kon profiteren van de gunstiger voorjaarsprljzen. Wat thans wel voelbaar is, is het uit blijven van de kleinere bestellingen, die zich in andere jaren medio, eind september en toch zeker in de eerste dagen van oktober hebben aangekon digd. Indien de winter niet bijzonder streng wordt of bijvoorbeeld bijzonder lang durig is, komt er volgend jaar nog een „weerslag": als blijkt, dat de mensen-met-de-voorraadjes met de ingeslagen kolen „uitkomen" en niet meer behoeven bij te bestellen. Dan zal de kolenhandelaar de balans kun- (Zie slot pag4 kol. 4) commissie ook het Nederlandse bedrijfsleven betrekken. De com missie zal dan ook het Nederland se bedrijfsleven uitnodigen om zijn opmerkingen over de werking van E.E.G., Euratom en E.G.K.S. be gin november schriftelijk aan haar kenbaar te maken, zo heeft jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters, haar voorzitter, woensdag tegenover het A.N.P. verklaard. De begrotingscommissie voor buiten landse zaken heeft woensdag een eer ste bespreking aan de kwestie gewijd. Zij heeft voorts besloten de twee ver slagen van de regering voor advies te verwijzen naar de gespecialiseerd® commissies van de Kamer, zoals de commissie voor economische zaken, landbouwenergie enz. illliillllillljjl Kunstgebit bezweek De voorzitter van de Britse M conservatieve partij, lord Hail- sham, is woensdag zonder tan- een persconferentie ver- Lachend zei hij tot „Het enige U heb. is is gebro- onder VERWACHT... Geldig tot hedenavond WEINIG WIND Droog en overwegend zonnig, maar later in het zuidwesten van het land wat bewolking. Weinig wind, dezelf de maximumtemperaturen als giste ren of iets lagere. ZON EN MAAN 9 oktober Zon op 6.51 onder 18.02 Maan, or 14.29 ondec 23.49 202e jaargang - no. 237 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F., B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 35MOO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1