(Wat dure) auto per bouwpakket voor de „Doe-het-zelvers" De natuur is schoon GROTE BEDRIJVIGHEID OP TERREIN VOOR „FLORIADE" iië mmi DR. BANKI TERUG IN ROERMOND NA GESPREK MET ECHTGENOTE VLUCHTNAB00TSER OP SCHIPHOL BIJNA GEREED DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 „Doe het self" gold dinsdagmiddag oolc bij de opening van de tentoon stelling „Uw vrije tijd" in de Ahoy- hal te Rotterdam. Men wachtte na melijk tot de eerste bezoeker zich zon 'melden om deze de opening te laten verrichten. Het bleek echter 'n echtpaar te zijn: de heer en mevr. Verxcey uit Den Haag. In een lotus racewagen, die men zélf kan mon teren, reden zij de tentoonstellings hal in. Meer werkelijkheidszin in reclame voor bungalowbouw (Van een correspondent) Tot en met zaterdag- 10 oktober kan men in de Rotterdamse Alioy-hailen een auto bewonderen die meer ge- orderde amateur-knutselaars per bouwpakket geleverd kunnen krijgen. Het is de Lotus-sportwagen, een Brits produkt, dat op Zaudvoort geen slech te indruk zou maken, aangezien er een snelheid van 150 a 165 km per uur mee gehaald kan worden. Naar keuze is het pakket leverbaar met Ford-, Austin- of Morris-motor. De fabriek, die dit bouwpakket levert, heeft een produktie van 2 per dag. Reeds 150 van deze pakketten werden in Engeland aan de man gebracht. De prijs ervan is aldaar naar Neder lands geld omgerekend f 5800, maar wanneer men in 1960 deze bouwpak ketten ook naar Nederland expor teert, zullen wij er waarschijnlijk te gen de 10 mille voor moeten betalen, omdat ze hier niet belastingvrij zul len zijn, zoals in Engeland. Juist vanwege die nrijs vinden we dit in het oog lopend snufje op de „Doe-het- zelf"-tentoonstelling in Rotterdam niet helemaal reëel. Het komt ons voor dat de man die 10 mille voor een auto-bouwpakket kan neertellen, liever een keus maakt uit do voorhan den fabrieksmerken van die prijs dan dat hij zelf gaat lassen en sleutelen. Voor de kleine man zal het echter altijd een onbereikbaar objet blij ven. Getuigend van meer werkelijk heidszin is het initiatief van een Rotterdams bedrijf om naar Ame rikaans voorbeeld een bouwpakket te leveren van een houten bunga low beter gezegd een zomer huisje voor de prijs van f 985. De vloeroppervlakte van dit huis je is 420 x 520 cm buiten- Advertentie werks, de constructie enkel wandig. Wil men een dubbelwan dige constructie de binnenwand van masonite en een kamer indeling erbij geleverd krijgen, dan is dat ook mogelijk. Aldus kant en klaar gelevérd en tenslot te afgebeitst of geschilderd, moet men rekenen totaal ongeveer f 1500 op tafel te moeten leggen. In een weekeinde zet men het huisje gemakkelijk in elkaar, wanneer men tenminste geen twee linkerhanden heeft. Met deze twee voorbeelden van „gro ter werk" wordt op de^e „Doe-het- zelf-tentoonstelling ingericht door de Utrechtse jaarbeurs onder auspiciën van de stichting „Doe-het- zelf" bijzonder duidelijk gede monstreerd welke betekenis het zelf- doen ook in ons land kan en mag worden toegekend. Begonnen als zui vere bezigheid, daarna beoefend om de schaars beschikbare ambachtslie den te vervangen, heeft het zelf-doen thans de aandacht getrokken van hot bedrijfsleven. In verband met de enorm belang in. De mensen moeten hun creatief vermogen kwijt kunnen, dat ze in het bedrijf zelf niet meer kunnen spuien. Handig spul In tal van bedrijven heeft dit al ge leid tot de oprichting van hobby clubs. Werkruimte en materiaal wor den niet zelden door het bedrijf ter beschikking gesteld. Een ploegbaas of hogere vakman heeft vaak de lei ding. Dat de handel zich aan deze snelle en voortdurend groeiende be langstelling voor het zelf-doen aan past, bewijzen op deze tentoonstelling niet alleen de fabrikanten, maar ook de kleinhandelaren van de Bond van Handelaren in Ijzerwaren en Ge reedschappen. Het is de eerste maal dat deze laatste organisatie op een tentoonstelling een collectieve stand heeft ingericht. Men gaat elkaar in deze kring dus ook meer beschouwen als collega's dan als concurrenten. Wat de fabrikanten betreft valt op, dat er thans dubbel geïsoleerde ge ëlektrificeerde handgereedschappen te koop zijn. Het geaarde stopcontact is dus niet meer noodzakelijk. Zon der bezwaar kan men het gereed schap op zolder of in een schuur han teren. Niet alleen op het gebied van de elek trische gereedschappen maar ook op dat van de andere handgereedschap pen komt steeds meer handig spul op de markt, dat duidelijk bedoelt de „minder vakkundige" zell'-doeners tegemoet te komen. We zagen een alleraardigst klein werkbankje (prijs f 92.50) van Slavonisch beuken, maar ook een verfschraper of pai'ketschra- per met vele mogelijkheden. De schroevedraaier-met-ingebouwde- priem was een ander apparaat, dat aandacht verdient. Voorts viel ons o; dat de meubelindustrie de zelf-bo< wer nu ook tegemoet begint te kc men door levering van een fauteui; die hij zelf monteren kan (prijs f 98). de tuinderij wil ook al niet achter blijven en is vertegenwoordigd met een stalen broeikas, waarvan De natuur spreekt ook in King-peperraunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseerthet publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt voortschrijdende mechanisatie en au- bloemkwekers en andere hobbyisten tomatisering ziet het bedrijfsleven er in het tuinwerk veel plezier kunnen voor velen van zijn werknemers een hebben. „VAN KIEM TOT KRACHT" Miss ILFORD 1959 is gekozen! Na lang wikken en wegen heeft de jury uit vele duizenden inge zonden foto's het aardige Delftse Jfapstertje Greetje Overkamp tot „Miss ILFORD 1959" gekozen. „Karakter en natuurlijke char me", was het eenparig oordeel. Uit de inzendingen bleek weep eens overduidelijk, hoe iedereen met een ILFORD film fantastisch mooie opnamen kan maken. Groot is ook heb succes van de nieuwe ILFORD camera's. Vele van de beste foto's zijn op genomen met de ILFORD „Sportsman" of de „Sporti". Een ILFORD camera en een ILFORD film, de ideale combinatie om prijzen te winnen. Werk heeft enige vertraging ondervonden (Van onze speciale verslaggever.) Op een veertig ha groot terrein is men met man cn macht bezig de voorbereidingen te treffen voor de internationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade", die van 25 maart tot 25 september in Rotterdam-West zal worden gehouden. Boven alles uit troont reeds de ruim 125 meter hoge Euromast in aanbouw, van waaruit men een heerlijk uitzicht krijgt op de binnenstad, de haven, de Maas, maar ook op de sprookjestuin met honderden planten en bloemen. Directe aanleiding voor het organi seren van deze internationale tuin bouwtentoonstelling, die tot devies draagt' „Van kiem tot kracht" is het feit dat een der organisaties die aan de stichting van deze expositie deelneemt, de Alg. koninklijke vereni ging der bloemencultuur in 1960 een eeuw bestaat. Dit heeft geleid tot een uitgebreide samenwerking met verschillende andere agrarische orga nisaties in ons land. Bij de opbouw van deze tentoonstel ling heeft men enige vertraging on dervonden door de droogte. Dit bete kent dat voor het winter wordt nog heel wat werk zal moeten worden verzet. Behalve uit eigen land ko men er inzendingen uit Amerika, Bel gië. Duitsland, Frankrijk en Zwit serland. Floriade zal het gehele prach tig gelegen stadspark van Rotterdam in beslag nemen. Ongeveer honderd tuinlieden werken er onder leiding van bekende architec ten, de Grontmij en de Rotterdamse plantsoenendienst aan de aanleg van het tentoonstellingsterrein. Behalve de uitgestrekte gazons en bloemen velden, die onderdeel uitmaken van Floriade, zal een inzicht worden ge geven in de gehele cyclus van ont staan. groei en bloei in de planten wereld, en zal de tuinbouw in bedrijf te zien zijn in de kassen van de afcl. voedingstuinbouw en in de kassen van de afdeling bloemisterij. Bovendien zal een grote kas worden opgebouwd voor tropische cultures. Er zijn ook een afdeling planten en bloemen uit de bijbel, do ereplateaus voor bloembollen en opvolgende zo mergewassen, de tuinaanleg uit de achttiende eeuw, de pluviustuin, de konlngskas en tal van andere tuin- cultures. Het tentoonstellingsterrein Is op gehoogd met 30.000 kubieke meter (5000 vrachtwagens) goede klei grond afkomstig van de Zuidhol- landse eilanden. In de herfst van 1958 reeds werd begonnen met de boom- aanleg van een complete gaard en gelijktijdig begon men met de bouw van kassen voor drui ven, perziken en pruimen. Verder zijn er nog kassen voor komkom mers, tomaten, sla, bloemkool en spinazie. In totaal veertien kas sen met een oppervlakte van 5000 vierkante meter. "Öan en ofiót iviensen in Londen „Mensen in Londen" is de titel van een nieuw fotoboek van Nico Jesse, waarvoor Daan van der Vat de tekst schreef. Jesse staat borg voor goede foto's en Van der Vat voor een even goede tekst. Beide elementen zijn dus verzorgd, maar tochEr is name lijk één bezwaar aan dit overigens keurig uitgevoerde werk: men heeft tekst en foto's zorgvuldig gescheiden gehouden en mede daardoor is het een fotoboek-met-tekst geworden, maar géén boek waarin foto's en tekst een eenheid vormen. Niettemin: een boek, dat het ter hand-nemen zeker waard is. Het werd uitgegeven bij Van Loghum Slaterus, Arnhem. VERZOENING IN OOST-BERLIJN Ook zijn secretaresse weer in Nederland Dr. O. Banki, zenuwarts te Roermond en zijn secretaresse mejuffrouw M. Heinen, zijn dinsdagavond in Roer mond teruggekeerd. Zij zijn terug gekomen op hun aanvankelijke be sluit om in de oostzone van Berlijn te blijven. Na een bezoek, dat mevrouw Banki in gezelschap van de Maas trichtse zenuwarts dr. P. Mesker in Fiirstenwaide heeft afgelegd, is dr. Biinki gistermiddag mee teruggegaan naar West-Berlijn, vanwaar het ge zelschap is doorgereisd per vliegtuig naar Dusseldorp en later naar Roer mond, waar men dinsdagavond om streeks zeven uur aankwam. Mej. Heinen vertrok enige tijd later ook naar Nederland. Toen dr. Mesker en mevrouw Banki in West-Berlijn aankwamen zochten zij allereerst contact met de Neder landse vertegenwoordiging aldaar waarna zij zich in verbinding stelden met de Oostberlijnse politie-autori- teiten. Nadat mevrouw Banki haar geschiedenis had verteld, toonde men alle begrip voor haar moeilijkheden en werden onmiddellijk de nodige pa pieren in orde gemaakt. Na niet meer dan een uur kon de reis naar Fürstenwalde worden voortgezet. Daar troffen zij dr. Banki en mejuffrouw Heinen. Dr. Banki die in enigszins overspan nen toestand naar Oost-Berlijn was gereisd, zcide inmiddels tot het inzicht gekomen te zijn, dat hij overijld had gehandeld en hij was dan ook bijzonder verheugd dat hij op deze .manier de gele genheid kreeg zich met zijn vrouw te verzoenen. De uitreispapieren werden door de Oostberlijnse autoriteiten vlot verstrekt, zodat het gezelschap zonder moeilijkheden de reis naar Nederland kon beginnen. Dr. Banki heeft nu besloten praktijk weer te beginnen. zijtf Op Schiphol wordt op het ogen blik hard gewerkt aan het mon teren van de DC-8 vluchtnaboot- ser, gebouwd door „Link-Avia- lion", welke door de K.L.M. is aangeschaft voor opleiding van vliegers, die met de DC-8 moeten gaan vliegen. De foto geeft een beeld van het werk. Op do voorgrond de vele schema's welke bij de opbouw no dig zijn. Op de achtergrond de zo genoemde cabinetten, die het elek tronische brein van het geheel vormen. Lips bestudeert gebruik nylon voor scheepsschroeven Ontwikkelingsgroep en researchafde ling van Lips n.v. te Drunen bestu deert momenteel in coördinatie met een ontwikkelingsgroep van Bayer A.G. te Leverkusen (Duitsland) 'de mogelijkheid tot het gebruik van ny lon voor scheepsschroeven-construc ties. Hoewel de studie van dit object nog niet geheel beëindigd is, aldus een mededeling van het bedrijf, zijn de resultaten momenteel al reeds van dien aard, dat het mogelijk is, ge bruik makend van de speciale eigen schappen van nylon, ook aan de in dividuele eisen van de klant betref fende nylon schroeven tegemoet te komen. De toepassing van nylon be hoeft niet te worden beperkt tot pro duktie van scheepsschroeven, doch kan worden uitgebreid tot de fabri cage van schroefmutsen, vleugels voor mengapparaten en eventuele an dere produkten, aldus de mededeling. Tezamen met Bayer A.G. zullen ge durende de kunststoffenvakbeurs te Dusseldorp twee verstelbare schroe- ven voorzien van nylon platen wor den tentoongesteld. Fotograferende bisschop werd beschoten Mgr. Leo Arkfeld, de r.-k. bisschop van Nieuw-Guinea, die op 't ogenblik in Oostenrijk vertoeft, is dezer dagen aan de Hongaarse grens vanaf Hon gaars gebied beschoten. De prelaat, die het „Uzeren gordijn" wilde fotograferen, geraakte daarbij enige meters op Hongaars gebied, waarop met een mitrailleur een aan tal schoten in zijn richting werden gelost die evenwel geen doel troffen. TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13