Leden van Walcherse roeiclub kunnen in november reeds varen Middelburgs stadhuisklok gaat binnenkort weer spelen! SAMENWERKING BADPLAATSEN IN WEST Z.-VLAANDEREN WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 7 NA VERBOUW MIDDELBURGSE „iGROENETOT BOTENHUIS Roeiafdeling Scheldeheeft thans de beschikking over vijf boten DE MIDDELBURGSE „GROENE" onder welke naam de zwem school aan de Havendijk vele jaren geleden al bekendheid kreeg en waar duizenden jonge en ook oudere hoofdstedelijke in gezetenen de eerste regels van de zwemkunst machtig werden, zal hoogstwaarschijnlijk over luttele weken een volkomen nieuw beeld bieden. Na enkele jaren op non-actief te zijn geweest, wordt de „Groene" spoedig weer in de watersport betrokken. En het nieuwe beeld zal dat van af-en-aan-varende roeiboten zijn: De roeiafdeling van de Vlissingse vereniging voor watertoerisme „Schelde" hoopt namelijk begin november a.s. haar gieks, wher ries en double-sculls het Kanaal door Walcheren te kunnen laten doorklieven. Voor dat doel wordt eerstdaags begonnen met de verbouw van de oude zweminrichting tot botenhuis, een project dat in ongeveer een maand zijn beslag zal moeten krijgen. De afgelopen vakantieperiode heeft tot gevolg gehad, dat met de voort gang van de roei-plannen niet die snelheid kon worden betracht, die de oprichters steeds als doel hebben ge steld. Maar thans Is iedereen weer blakend van werklust terug, zodat aan de „officiële" oprichting van de roeiafdeling met verdubbelde ijver gewerkt wordt: de voorbereidingen van de nodige reglementswijzigingen en -aanvullingen zijn thans reeds in een vergevorderd stadium. Daarnaast is het dank zij het genereuse aanbod zoals één der promotors van de roeiafdeling, mr. J. Kolkman, voor zitter van de Middelburgse Raad van Arbeid, het noemt van de gemeen te Middelburg om de zwemschool te verbouwen mogelijk om binnenkort reeds te roeien. Want vóórdat men hiertoe kan overgaan, moet er dicht bij het water een behoorlijk boten huis aanwezig zijn. Het botenhuis En dat komt er dan ook. In de nieuwbouw zijn twee loodsen van 35Vz bij 3.70 meter geprojecteerd, één loods voor gieken, de andere wherries. Daartussen in worden gebouwd twee kleedkamers (voor dames en heren), een douche, een toilet, alsmede een recreatieruimte of kantine van 8 bij 4'/2 meter. Daarvóór komen nog een plat form van 10 bij 2.20 meter en een uitbouw van 6 bij 3 meter. Via de ze uitbouw en een trap kunnen de boten dan naar een vlot van 13 meter lang gedragen worden, waardoor ze zonder veel gevaar van beschadiging In het water ge plaatst kunnen worden. Voorts wordt het botenhuis voorzien van water en licht. De kantine krijgt glazen wanden en naar mr. Kolk man hoopt ook enkele zitjes. „Mis schien willen de leden daarvoor'zor gen, want de financiën vormen het grootste probleem". De verbouwingskosten zijn geraamd op rond 10.000. De gemeente heeft zich bereid verklaard deze kosten te financieren, met dien verstande, dat Boerderij in Hoedekenskerke door brand bedreigd Toen men dinsdagmiddag achter de boerderij van de heer G. te Hoede kenskerke bezig was met het afbran den van slootkantjes, liep het vuur tegen de wind in in de richting van de boerderij. De situatie werd zelfs kritiek, toen een opslagplaats van materialen en brandhout vlam vatte. De brandweer was snel gealarmeerd, maar aangezien te Hoedenkenskerke geen motorspuit aanwezig is, en er een groot gevaar bestond dat de ka pitale boerderij in vlammen zou op gaan, werd de hulp .ngeroepen van de brandweer van Kwadendamme. Deze was spoedig ter plaatse en wist het gevaar te bezweren. Een glazen aardappelbewaarplaats, die 't dichtst in de buurt stond, liep veel schade op en werd aan één kant geheel zwait geblakerd. Kleuters in Nisse aten vergiftigde vruchten Twee kleuters in Nisse, de driejari ge Stefan van ds. F. Don jr. en de vierjarige Kees van de familie Otte te Nisse hebben een dezer dagen in de tuin van eerstgenoemde vergiftig de vruchten gegeten. De vruchten waren afkomstig van de goudenregen een kleinere loofboom, die vergiftig de peultjes draagt. De jongetjes hadden hiervan gege ten, met het gevolg, dat zij korte tijd later ziek werden. Op advies van dokter Zonnevylle werden zij naar ziekenhuis Oostwal te Goes overge bracht, waar hun maag werd leegge pompt. Na deze behandeling werden zij weer huiswaarts vervoerd. De driejarige Stefan Don bleef echter tengevolge van het eten van de peu len doorslapen, zodat de dokter het nodig oordeelde, dat hij weer naar het ziekenhuis werd overgebracht. De toestand van het knaapje is thans goed. Vandaag of morgen zal hij hel ziekenhuis kunnen verlaten. vla een in de huur op te nemen an nuïteit de vereniging de kosten te rugbetaalt. Om te kunnen roeien zijn er uiter aard behalve een botenhuis ook boten nodig. Ook op dit punt kon mr. Kolkman reeds enkele gunsti ge mededelingen doen. Want za terdag arriveerde met een grote oplegger een viertal boten, dat de afdeling kon overnemen van de Zeeuwse roeivereniging in Terneu- zen: een zogenaamde Maasvier, een gladde vier, een single wherrïe en een double-scull, met bijbeho rende riemen. Voor zover nodig zullen dezè boten gerepareerd en vaar-klaar gemaakt worden. Verder kan de afdeling van de ko ninklijke Amsterdamse roei- en zeil vereniging „De Hoop" een in zeer goede staat verkerende overnaadse vier overnemen, terwijl voorts waar schijnlijk één of meer kleinere boten voorlopig ter leen kunnen worden verkregen. Zeventig leden Rond 70 roeïenthousiasten hebben zich momenteel in principe aan gemeld als lid van de afdeling. Daarvan zijn er ongeveer 25, die de roeikunst machtig zijn en die dus ook in staat zijn om hun nog niet zo ver zijnde mede-leden in de geheimen van de roeisport in te wijden. Onder wie die 70 bevindt zich ook een 20-tal jeugdleden. Ongetwijfeld een fraai resultaat in het kader van de ledenwerfactie die zich uitstrekt over geheel Walcheren, en met succes, want uit talrijke gemeenten meldden zich reeds roeiliefhebbers aan maar dat zal er de initiatiefne mers niet van weerhouden om in de toekomst het jeugdroeien te sti muleren. Dat moet echter geschieden onder toezicht van ouderen. In Naarden, waar mr. Kolkman vele jaren lid van een roeivereniging was, namen enke le huismoeders dat karweitje op zichVoorts hoopt mr. Kolkman jeugdleden te kunnen aantrekken, die tussen de morgen- en middaglesuren J niet naar huis kunnen of gaan en die dan in die tijd een „baantje" kunnen i trekken. Vóór al die adspirant-roeiers bestaat het plan om oefènbakken te vervaardigen, waarmee op het droge geoefend kan worden. Zo zal het nieuwe botenhuiste Mid delburg van de roeiafdeling van de Vlissingse vereniging voor watertoe risme „Schelde?' er hopelijk over een maand uitzien. Links en rechts een botenloods, in het midden kleedkamers en toilet, alsmede een kantine, er voor een platform, uit bouw en op het water een vlot. W edstrijdsport Vanzelfsprekend hebben de initia tiefnemers ook reeds gedacht aan het deelnemen aan wedstrijden. Maar bepaald gemakkelijk zal dat speciaal voor de Zeeuwen niet zijn. De ploegen of individuele roeiers zullen er in de meeste gevallen de provinciegrenzen voor over moeten trekken: als we Breda, waar de cadetroeivereniging slechts enkele wedstrijden per jaar organiseert, niet meerekenen, dan is Dordrecht de geschikste en dichtstbijzijnde wedstrijdplaats, „hoger op" ge volgd door Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Amsterdam...... Kansen voor het „kweken" van goe de wedstrijdroeiers ziet mr. Kolkman wel. Ze moeten natuurlijk enthousiast zijn en volgens mr. Koikmans sche ma a: veel trainen, b: niet roken en Op de expositie „Zeeuwse Schatten" 20 STUKS 1 GULDEN Tentoonstelling „Zeeuwse schatten" in Tilburg drinken, en c: vroeg naar bed, naar een bepaald niveau opgewerkt wor den. Voor de leden, die uitsluitend voor hun genoegen roeien, zijn er om buiten Zeeland te komen ook mo gelijkheden via de „toerroeierij", waarbij bovendien de organiserende vereniging van een dergelijke toer voor de boten zorgdraagt. Overigens hoeven de Walcherse roeiers bepaald niet „naar buiten" te gaan om het water op te zoeken, want „onder de rook" van hun botenhuis hebben ze in het Kanaal door Walcheren een oefengebied, waar vele clubs in Ne derland hen om zullen benijden. die momenteel in het natuurhistorisch museum te Tilburg wordt gehouden, staan onder meer bijdragen opgesteld van de oester- en mosselcultuur, de vangst van kreeften, de garnalen- en weervïsserïj alsmede de mosselconser- venindustrie en de handel in schaal- en schelpdieren. Tevens worden op de ze expositie films over de oester- en mosselcultuur vertoond en staat er een grafiek die de gevolgen van het Deltaplan voor de beide cultures Iaat zien. De expositie is op knappe wijze samengestled door de conservator, de heer Van Boextel. In verband met de grote belangstelling is de duur van de tentoonstelling van 20 oktober ver lengd tot 1 november. (Vervolg van pag1 van het lid van Gedeputeerde Sta ten, ir. G. P. M. Dikötter, hebben de colleges van B. en W. van Cad- zand, Retranchement, Groede, Nieuwvliet en Breskens, over een en ander van gedachten gewisseld met vertegenwoordigers van rijks waterstaat, de Werkgroep Delta zaken en de Prov. Planologische Dienst, onder voorzitterschap van ir. Dikötter. Op 29 oktober zal men in Groede met de voltallige raden van de betrokken gemeen ten bijeenkomen. In principe is men in ieder geval tot samenwerking bereid, maar wel zo NOG DIT JAAR Eerst klinkt stadhuis-, dan de Lange Jan-klok LANGZAMERHAND nadert de res tauratie van Middelburgs stadhuisto ren haar voltooiing. Een grote stap vooruit in deze werkzaamheden be tekent de plaatsing van het uurwerk, waarmee de firma Eysbouts uit As ten (Noord-Brabant) over enkele weken een begin gemaakt. Met het installeren zal men nog voor liet ein de van dit jaar gereedkomen, zodat in Middelburg weer spoedig op de oude vertrouwde wijze <«e hele en hal ve uren worden aangegeven eerst de klok van do stadhuistoren, die met heldere slagen laat horen hoe laat het is, even later gevolgd door het speelwerk van de Lange Jan. Toen het stadhuis ln 1940 zoals zo veel oude gebouwen, een prooi der vlammen werd, ging ook het uur werk en één van de beide klokken verloren. Van het uurwerk met de imponerende afmetingen van onge veer anderhalf bij twee en een halve meter bleef alleen een klomp ver wrongen en gesmolten ijzer over, Ook de ruiters, die elk heel uur naai' voren „stormden" en de beide voet knechten, die bij het halve uur in actie kwamen, gingen in het vuur ten onder. Een gelukkige omstandigheid was dat één van de oude ruiters ten tijde van het bombardement en do brand van Middelburg juist in reparatie was, zodat deze ge spaard bleef. Aan de hand van deze ruiter en oude foto's heeft men het nieuwe speelwerk kunnen opbouwen. Ook de grote klok met oen gewicht van 2700 kg over leefde de brand. Voor het slaan van de halve uren moest echter een nieuwe klok worden gegoten, die 655 kg weegt. Compact Zo groot als het oude uurwerk was. zo klein en compact is het nieuwe feworden slechts 35 centimeter in et vierkant. De zware gewichten, die bij het vroegere uurwerk enkele ma len per etmaal opgewonden moesten v/orden, zijn verdwenen. Het mecha nisme van de nieuwe klok werkt na melijk pp, elektriciteit, Van opwinden van het uurwerk is geen sprake meer. Via een impulsenteller, die per minuut een P.T.T.-impuls ont vangt, wordt het uurwerk door een elektromotor op gang ge bracht. Wanneer de stroom uit valt, verzamelt deze teller alle doorgegeven impulsen. Als de sto ring is opgeheven worden deze automatisch doorgegeven, zodat de klok zichzelf corrigeert en al- lijd bij de tijd is. De nood wijzerplaten, die op de. stel ling zijn aangebracht, moeten ver dwijnen. Hiervoor in de plaats ko men nieuwe, die ook vierkant zullen zijn. De Romeinse cijfers worden hier in goudkleur in een cirkel op aange bracht. Een lastig karwei wordt het ophij sen van de twee grote klokken, doch de firma Eysbouts heeft wel eens meer met dat bijltje gehakt- Wanneer het uurwerk is geïnstal leerd, wacht er nog een groot deel van de balustrade, die moet worden afgebouwd. Het zal echter wel tot volgend jaar duren voordat deze klaar komt, waarop ook het laatste deel van de steigers rond de toren kan verdwijnen. Het brede, ongerepte West Zeeuws- vlaamse strand, een klein gedeelte van de kuststrook tussen Breskens en Cadzand, die- men in samenwer king tot intensievere ontplooiing wil brengen. (Foto P.Z.C.). Reünie Oud-leerlingen De Ruyterschool lil de P.Z.C. van maandag j.l. is een bericht opgenomen over een reünie van oud-leerlingen der „De Ruyter school" te Vlissingen. Dit bericht be hoeft enige aanvulling. Ten onrechte werd medegedeeld dat in de morgen- urren gelegenheid bestond om af scheid te nemen van de oud-directeur van de „De Ruyterschool". Beter had gemeld kunnen worden, dat deze reünie door vele oud-leerlingen van deze school benut werd om de heer G. K. Brouwer ten afscheid de hand te drukken. De mededeling, dat de heer Brouwer als een bijzondere at tentie en herinnering een kistje met vlaggen van alle scheepvaartmaat schappijen werd aangeboden behoeft ook verduidelijking. Deze vlaggetjes op standaard waren ten persoonlijke gift van de voorzitter der Vereniging van Oud-Leerlingen van de ..De Ruy terschool". De voorzitter had daartoe de gelegenheid gekregen door de daadwerkelijke medewerking van zo ~oed als alle Nederlandse rederijen. )e overhandiging van dit geschenk geschiedde in de avonduren, vóór de aanvang van de cabaret-voorstelling. Vrachtauto's botsten Aan het einde van de Langeweg te Sint-Annaland ontstond door een ver keerde manoeuvre 'n botsing tussen twe vrachtauto's. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, alleen was er wat materiële schade, verklaarde desgevraagd de burge meester van Cadzand en Retranche ment, de heer J. A. Leenhouts zul len begrip jegens elkaar en voldoende werkelijkheidszin gepaaid moeten gaan aan een brede visie op de moge lijkheden. Met het maken van plan nen zal men niet achter de feiten mo gen aanlopen en er zal naar zijn me ning rekening moeten worden gehou den met wat door de gemeenschap pen reeds is opgebouwd. Daarnaast zouden plaatselijke initiatieven, noch plaatselijke verantwoordelijkheid uit gesloten mogen worden. Als „werkterrein" op gemeenschap pelijk gebied zag de heer Leenhouts bijvoorbeeld het aandringen op elek trificatie van de daartoe in aanmer king komende kustsectoren (Retran chement en Nieuwvliet met name) en het ijveren voor een rijksbijdrage voor ontsluiting van de recreatiege bieden. j Overigens was burgemeester Leen- j houts van mening, dat er op den duur I op velerlei gebied een samenwerking zal moeten komen, die zich over ge- j Deel West Zeeuwsch-'Vlaanderen zal i moeten uitstrekken. „De tijd is voor bij, dat de plattelandsgemeenten af zonderlijk, als kléine „eilandjes" naast elkaar konden werken", zo ver klaarde hij tenslotte na er nog Imet nadruk op gewezen te hebben, dat te allen tijde rekening gehouden zul moeten worden met de belangen in de agrarische sector en met de na tuurgebieden in deze streek. „De mogelijkheden tot samenwerking zijn er al lang en op sommige ter reinen was die samenwerking er ooit al", aldus burgemeester J. C. Eve- raars van Groede en Nieuwvliet. „Maar het kan geïntensiveerd wor den; tenslotte kampen we vrijwel al lemaal met een aantal dezelfde moei lijkheden". In dit verband wees hij dan ook op waterleiding, elektrificatie wegen en zeewering. Ten aanzien van de aansluiting op de waterleiding kon de heer Everaars overigens een opti mistisch geluid laten horen, nu het zogenaamde „100%-plan" van de Zeeuws-Vlaamse Waterleiding Mij „op mars" is. „Maar gezamenlijk zouden we misschien nog op bespoe diging kunnen aandringen", zo meen- de hij. -Evenmin als zijn ambtgenoot van Cadzand zag de heer Everaars een taak voor de samenwerkende gemeen ten op het gebied van propaganda. Dat gebeurt namelijk al door de sa menwerkende V.V.V.-'s en bovendien: „We kunnen de binnenstromende aan vragen voor logeergelegenheid en bungalowbouw toch al niet verwer ken", aldus de burgemeester. „Wij zijn al ontdekt", zo meende hij. Niettemin zag dus ook hij nog vele mogelijkheden voor een intensievere, samenwerking tussen de West Zeeuws-Vlaamse badgemeenten. „Een bezit „De West Zeeuwsch Vlaamse kust strook moeten we in feite zien als een stukje gemeenschappelijk bezit", al dus burgemeester J. A. Eekhout van Breskens. Ook hij is de overtuiging toegedaan, dat men deze kuststrook in samenwerking nog sterker tot ont wikkeling kan brengen en met name dacht hij aan bijvoorbeeld het verbe teren van de toevoerwegén naar de stranden, de recreatie in het alge meen en het verbeteren van de kam- pcei accommodaties. Dat laatste is ook inderdaad de be doeling. zo vernamen wij nog na af loop van de gisteravond gehouden bij eenkomst. De colleges van lï. en \V. «Ier vijf betrokken gemeenten waren liet er unaniem over eens, dat er een „commissie tot samenwerking" moet komen, waar in de op 29 oktober met de gemeeuteraden te houden bij eenkomst- nader over beslist zal wor den. Vertegenwoordigers van rijks waterstaat, werkgroep Deltazaken en P.P.D. zullen voor die commissie als technische adviseurs dienen. Na het gemeenschappelijk overleg zullen de gemeenteraden dan nog ieder afzon derlijk een besluit over de op te rich ten commissie moeien nemen. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7