PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower neemt maatregelen tegen havenstaking aan oostkust Badplaatsen in West-Z.-Vlaanderen overwegen nauwe samenwerking „NATIONALE GEZONDHEID EN VEILIGHEID IN GEVAAR GEBRACHT" ZWEEDS-NEDERLANDSE „METAAL"-SAMENWERKING Herfst LOEMKIII NA BOOG OM MAAN IN AARDSE RICHTING 202e jaargang - no. 236 Dagblad, uitgave van de Onna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W- de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Solt. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers IA cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walatr. 68-60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. da Pauwstx. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Taft-Hartley-wet in werking President Eisenhower heeft gisteren de Taft-Hartley-wet in werking gesteld wat betreft de stakingen in de havens van de oostkust door een commissie van onderzoek in te stellen die hem uiterlijk 10 oktober rapport moet uitbrengen. Op grond van de ze wet kunnen de stakers worden verplicht voor 80 dagen het werk te hervatten, zodat een soort „afkoelingsperiode" ontstaat. President Eisenhower gaf tegelijkertijd te kennen dat hij wel licht dezelfde wet in werking zal stellen ten aanzien van de sta king in de staalindustrie. kustgebieden nadelig worden be ïnvloed". Do commissie van onderzoek moet uiterlijk zaterdag a.s. aan de presi dent rapport uitbrengen over de fei ten. Zij zal geen aanbevelingen be hoeven te doen. Na ontvangst van het rapport kan Eisenhower de pro cureur-generaal verzoeken een dag vaarding van de federale districts- rechtbanlc te verkrijgen waarmee de staking voor tachtig dagen kan wor den onderbroken. Het aantal vrachtschepen dat in de havens van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico „strandde" was dinsdag inmiddels tot boven de 200 gestegen. Kantoorbeambten gingen aan boord van het passagiersschip „United States" om de bagage uit te laden na de aankomst van het schip in New-York. De vice-voorzltter van de vakbond van havenarbeiders, Conolly, zei dat de stakers aan een eventuele opdracht Al 200 schepen „gestrand" In het presidentiële decreet merk te Eisenhower op dat niet kan worden toegestaan dat door de havenstaking „de nationale ge zondheid en veiligheid in gevaar worden gebracht en de voorzie ning en gebruik van noodzakelijke aan bederf onderhevige produkten, zoals voedsel, voor dichtbevolkte Diensttijd Het rapportover de verkorting van de militaire diensttijd in Neder land, is bijzonder teleurstellend. De commissie Van Voorst tot Voorst, die het rapport samenstelde, geeft de verkorting van de diensttijd wel aan de regering in overweging, maar zij wijst een bijzonder moeilijke weg aan. Zij wil alleen maar tot een ver korting (met twee maanden) advi seren, wanneer vaststaat, dat er een voldoend aantal vrijwilligers (con tractanten en nadienenden) beschik baar is om stipt te voldoen aan de verplichtingen tegenover de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Over de ernst en de bekwaamheid, waarmee de commissie gewerkt heeft kan geen verschil van me ning bestaan. In de commissie wa ren alle schakeringen van het maat schappelijk leven vertegenwoordigd en men beschikte over adviseurs van erkende deskundigheid. Maar de com missie kreeg helaas een opdracht, die heel moeilijk te hanteren was. De toenmalige minister van oorlog, ir. Staf, stelde als eis, dat de ver plichtingen van Nederland jegens de Navo onaantastbaar waren. In andere landen pleegt men die verplichtingen niet als onaantast baar te zien. Men streeft in die landen wel naar de vervulling van de Navo-verplichtingen, maar men zoekt ook naar aanpassing bij de specifieke omstandigheden, die in elk Navoland aan de defensie een eigen karakter geven. Voor België heeft dat de ver korting van de diensttijd tot twaalf maanden meegebracht. Men heeft daar niet willen wachten op de „parate" aanwezigheid van vrijwilligers, maar men vertrouwt er op, dat deze groep militairen tegen januari 1961 wel zo ongeveer com pleet zal zijn. In België had men dus de moed een wissel op de toekomst te trekken en dat is vooral bij het vrij snel veranderde aspect van de defensie een daad van juist poli tiek inzicht. Voor Nederland kan dat blijkbaar niet en de commissie-Van Voorst tot Voorst heeft vastgehouden aan de overmaat van zorgvuldigheid en de zucht tot perfectionering, die van tijd tot tijd het Nederlandse volkskarakter kenmerken. Deze starheid die uiteindelijk ook een gevolg is van de beperkte mi nisteriële opdracht is wel te be treuren. Het zou van betekenis ge weest zijn, wanneen aan de commis sie grotere vrijheid was gelaten en wanneer ze zonder alleen maar uit to gaan van de Navo-verplichtingen had kunnen komen met een rapport, waarin duidelijk werd aangegeven wat Nederland op het gebied van de defensie wil en kan doen en op wel ke wijze het die taak binnen de Ne derlandse samenleving kan verwer kelijken. Dat rapport had dan als basis kunnen dienen voor besprekingen met de Navo-leiding en daaruit had een nieuwe taakvaststelling voor Neder land kunnen resulteren. Een taakvaststelling, die zeer wel de weg tot diensttijdverkorting had kunnen openen. Er is op dit ogenblik nog een goede kans, dat de Nederlandse rege ring bij de Navo iets kan berei ken voor wat betreft die betere taak vaststelling. Het behoefteplan van de Navo voor de jaren na 1960 is nog altijd niet vastgesteld. Nederland kan dus nog aandringen op een zodanig gewijzigd aandeel in dit plan, da. daardoor diensttijdver korting na 196o snel gerealiseerd kan worden. Gezien de diensttijdverkortingen el ders in Europa, zal de Navo-leiding moeilijk tegen dit Nederlandse ver langen bezwaar kunnen maken. van president Eisenhower om het werk te hervatten, gehoor zouden ge ven. De Amerikaanse vakbond van staal- arbeiders heeft gisteren een verkla- ring gepubliceerd waarin het aanbod der werkgevers tot loonsverhoging als „totaal onvoldoende" van de hand wordt gewezen. Gezegd wordt dat de. staking die thans 84 dagen duurt, zal worden voortgezet „tot gerechtigheid is gedaan". Onderhandelingen in staalconflict mislukt De voorzitter van de bond, McDonald, zei dat niets is afgesproken over ver dere bijeenkomsten. De onderhande lingen zijn maandagavond op een mislukking uitgelopen. McDonald stelde een bijeenkomst voor met vooraanstaande leiders van de vijf belangrijkste staalfabrieken, maar hij heeft nog geen antwoord ontvangen. Woordvoerders van de staalindustrie gezegd dat hun aanbod dat de vakbond als „miserable en armza lig" afwees, het hoogste is dat zij konden doen zonder de staalprijzen te verhogen. Hot zou een loonsverhoging van 15 dollarcent per uur en het ver lenen van andere toelagen, verdeeld over twee jaar, betekenen. De vak bond is van mening dat het aanbod omkleed Is door zoveel beperkingen, dat het zou neerkomen op een ver mindering van het uit te betalen loon. Na besprekingen in Stockholm en Den Haag Voor bredere economische integratie in Europa Op een gisteren In Rotterdam gehou den persconferentie hebben vertegen woordigers van de Sveriges Mekan- förbund en de Vereniging van Me taalindustrieën bekendgemaakt, dat do Zweedse en de Nederlandse orga nisatie besloten hebben de samenwer king tnssen de bedrijven in de me taalindustrie van beide landen te be vorderen. Deze organisaties zijn in juni In Stockholm en dinsdag in Den Haag bijeen geweest. Daar werden de mo gelijkheden van een bredere econo mische integratie in Europa bespro ken. Meegedeeld werd, dat de me taalindustrieën van beide landen een licht onbehagen gevoelen ten aan zien van de economische eenwording van Europa, die enerzijds geleid heeft tot de Euromarkt, waarin naar men vreest Frankrijk en Duitsland een dominerende rol zullen gaan spelen, en anderzijds tot een ontwikkeling in de richting van een vrijhandelsgebied van zeven landen, waarin men vreest voor een overheersende positie van Engeland, De besprekingen werden bijgewoond door waarnemers van de metaalin dustrieën van Denemarken, Finland en Noorwegen en door de centrale in dustrie-organisatie in Zweden en Ne derland. De waarnemers, aldus werd verteld, stemden in met het slotcom muniqué, dat op de persbijeenkomst werd voorgelezen door de voorzitter van de Nederlandse organisatie, dr. J. C. Hooykaas. Op daarna gestelde vragen werd geantwoord, dat de volgende stap pen van beide organisaties afhan- Het verbeteren van de toevoenoegen naar de stranden zal één der punten zijn, die de W. Zeeuws-Vlaamse bad gemeenten gezamenlijk zullen na streven, indien men metterdaad tot samenwerking op het gebied der re creatie besluit. Op de foto: een smal le grintweg aan de voet van de dui nen, die echt wel voor verbetering vatbaar is Foto P.Z.C. kelijk zijn van nog te voeren intern beraad. Uitdrukkelijk stelt men, al dus dr. Hooykaas, een opendeur- politiek, hetgeen inhoudt, dat men de samenwerking met de metaalin dustrie van andere landen niet uit sluit. „Integendeel", zo zei spreker. Gehoopt wordt dan ook deze indus trieën van andere kleinere landen in het overleg te betrekken. Men wil iedere manier toepassen om de sa menwerking te bevorderen: bijvoor beeld door het uitwisselen van licen ties en ideeën. De organisaties ziet men in dit verband als contactorgaan. In de EE.6, zo verduidelijkte men nog, liggen veel zaken nog niet vast, zodat de organisaties over een ruime marge beschikken om elkaar alle mo gelijke steun te geven. Dinsdagmiddag trokken de ^Reuzen van Overyze" door de stad. De koks van een restaurant in de Kalver- straat vroegen zich af hoeveel maal tijden 20'n reus wel kon verorberen. Herter vermoedt Chinees-Russisch meningsverschil De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft gisteren op zijn persconferentie meegedeeld dat het voorbereidend overleg van Ame rika en de bondgenoten over een top conferentie nog niet is afgesloten. Derlialve kan niet worden gezegd wanneer de topconferentie wordt ge houden voor, of na de reis van pre sident Eisenhower naar de Sowjefc- tJnie. sche landen. Recente verklaringen van de communistisch-Chinese rege ring doen vermoeden dat het beleid dat Moskou en Peking voorstaan ter oplossing van de internationale pro blemen niet hetzelfde is. Het zou derhalve van belang zijn te vernemen in hoeverre de Sowjet- Unie verantwoordelijk ls voor com munistisch China, en of het de agres sieve houding van Peking kan beteu gelen. Minister Herter wees erop dat de communistisch-Chinese regering met geen woord de Russische ontwape ningsvoorstellen heeft ondersteund. Van R. verschijnt voor rechtbank in Boston Do Nederlander Van R. die beschul digd wordt van moord op de 23-jarige Amerikaanse gescheiden mevrouw Lynn Kaufman, heeft dinsdag inge stemd mot een proces in Massachu setts. Zijn advocaat, Fontana, deelde de rechtbank mede dat zijn client be reid is voor de rechtbank in Boston te verschijnen maar zei ernstig te willen protesteren tegen de wijze waarop de heer Van R. langdurig en op suggestieve wijze werd onder vraagd toen hij gevangen zat en geen bezoek mocht ontvangen. Maandag werd hij in staat van be schuldiging gesteld wegens moord. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll ff Dat de herfst nu werkelijk zijn intrede heeft gedaan, bleek M dinsdag in Voorburg, Er wer- ff den zoveel elektrische kachel- tjes aangestoken, dat het net overbelast werd en de hoofdze- n kering uitviel. Hierdoor was er in een deel van Voorburg ge- M durende een half uur geen elektriciteit. minui „APPARATUUR WERKT NORMAAL" Vandaag seint hij ervaringen door Het Russische persbureau Tass heeft gisteravond medegedeeld dat Loenik IH „zijn beweging om de maan heen aan het voortzetten was". Om 15.16 uur Nederlandse tijd was de kortste afstand tot de maan bereikt 7000 km. Minder dan drie uur later was de af stand tussen de maan en de raket ai- weer 15.000 kilometer; de „boeme rangkoepel" was toen kennelijk op de terugweg. Tass berichtte dat „de beweging van de raket precies volgens de voorge schreven baan plaats heeft" het geen naar het schijnt betekent dat de raket langs de voorgeschreven baan naar de omgeving van de aarde terugkeert. Het feit dat de Russische raket in de omgeving van de maan was geko men, was eerder op de dag door de radio-telescoop van Jodrell Bank in Engeland bevestigd. Tass meldde dat de apparatuur voor wetenschappelijke opmetïngen, de solaire batterijen, en de chemische OP 29 OKTOBER OPNIEUW BIJEEN Overleg met Rijkswaterstaat, P.P.D. en de Werkgroep Deltazaken batterijen in de raket „normaal wer ken". Het Russische persbureau berichtte voorts dat de volgende transmissies naar de aarde van de gegevens over de wetenschappelijke opmetingen vandaag van 17 tot 18 uur Moskou- tijd (15 tot 16 uur Nederlandse tijd) zullen plaats hebben. Als positie van de raket, kort na het Easseren om de maan heen gaf Tass oven de Atlantische Oceaan, ten noordoosten van het eiland Martin- Vaz, met coördinaten van 17 graden 30 min. zuiderbreedte en 22 graden 48 min. westerlengte, met een af stand van 371.700 km. van de aarde. Kleine afwijking Prof. Davies van de Engelse ra diotelescoop te Jodrell Bank is van mening dat Loenik Hl een weinig van zijn baan is afgewe ken tengevolge van de aantrek kingskracht van de maan, waar door de ellips wat langgerekter is geworden dan oorspronkelijk was voorzien. De Amerikaanse generaal Scliriever maakte te Washington bekend dat zijn luchtwachtdienst voor produktie- versnelling van ballistische wapens een reorganisatie heeft ondergaan in die zin dat voortaan de luchtmacht zelf de controle op bepaalde produn tieprocessen van ballistische projec tielen van particuliere bedrijven zal pvernemen. IN HET AFGELOPEN seizoen is liet voorgekomen, dat er op een kampeerterrein in Nieuwvliet 130.000 liter water per tank wagen moest worden aangevoerd. Op sommige dagen waren er in één „camping" 300 mensen tegelijk, maarwaterleiding ontbreekt in de kuststreek van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Evenals elektriciteit. Er zijn in Groede en Nieuwvliet badgasten geweest, die de moeite namen om zich elke morgen per auto naar de kom van de gemeente begeven, teneinde zich elektrisch te kunnen scheren Van Breskens tot Cadzand loopt onder langs de duinen een grint weg, die de naam „weg" nauwe lijks verdient, met uitzondering van een gedeelte tnssen Nieuw vliet en Groede, dat door het waterschap „Het Vrije van Sluis" onlangs opnieuw begaan baar is gemaakt. Andere gedeel ten van deze weg zijn weer in beheer bij andere waterschap pen en verkeren in erbarmelijke staat. Waterleiding, elektriciteit, wegen; liet zijn enkele van de facetten, waar de gemeenten Breskens, Groede en Nieuwvliet plus Cadzand en Retrancliement voor een verantwoorde exploita tie als badplaats stuk voor stuk mee te maken hebben. In dit op zicht en ook op andere pun ten lopen hun belangen paral lel. Reed» sinds langere tijd bestaat biervoor in de onderscheidene ge nieenten langs de West Zeeuws- Vlaamse kust begrip en met name bij de dagelijkse besturen van de badplaatsen. Men is het er in gro te lijnen over eens, dat een sa menwerking alleen maar vrucht' baar kan zijn en teneinde hiervoor een vorm te vinden, zijn gister avond in Groede oriënterende be sprekingen gehouden. Op initiatief (Zie slot pag. 7 kol, 5) Nog geen beslissing over Navo-plannen (Van onze Haagse redactie) Van bevoegde zijde vernemen wij. dat de regering in tegenstelling met andersluidende berichten nog geen beslissing heeft genomen over de defensïeuitgaven In de jaren na 1960, die verband houden met de uit voering van een nieuw militair be- hoeftenplan van de Navo. Dit nieuwe behoeftenplan houdt een aanpassing in van de Navo-strijd- krachten aan de moderne technische ontwikkeling. Zeker is, dat een inte grale uitwerking van het Navo-plan een verhoging van de defensieuitga ven in de toekomst nodig zal maken. De regering zal dus moeten beslissen of de hogere uitgaven voor de defen sie inderdaad kunnen worden gedaan. Deze kwestie is nog bij de regering in studie en het is op het ogenblik bepaald niet zo, dat zij het Navo- plan van de hand heeft gewezen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond IETS MINDER WIND Droog en overwegend zonnig weer met een matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 8 oktober Zon op 6.51 onder 18.04 Maan op 13.40 onder 22.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1