Verbetering Segeersweg en -singel te Middelburg begonnen RADIO Zeeowse Almanak SIEMENS INZAMELING 1959 ZEEUWSE RODE KRUIS60.000 4711 Sirfix flxecj'i uw- haar! PRECISIE-ZAAIMACHINE VAN OOSTKAPELS PENSIONHOUDER Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 0 OKTOBER 1959 BETERE RIOLERING KOMT LATER Momenteel ziet de Segeersweg te Middelburg er nog allesbehalve ver beterd uit. Maar hogelijk over ongeveer vier maanden zullen deze weg en de Segeerssingel wat het wegdek betreft als door een ringetje te halen zijn. (Foto P.Z.C.). Het project is hopelijk binnen vier maanden gereed ONGETWIJFELD zullen de straatmakers van de gebr. Geldof uit Serooskerke nog niet vaak met zoveel vreugde begroet zijn als thans door de bewoners van het begin van Middelburgs Se geersweg en van de SegeerssingeL Kort geleden is de Seroos- kerkse firma namelijk begonnen met de wel zeer noodzakelijke verbetering van de straten in dit stadsdeel. Een verbetering, waarop de bewoners zeer lang hebben moeten wachten, maar die nu hopelijk binnen een tijdsbestek van. ongeveer vier maanden tot stand gekomen zal zijn. Er was in deze singel en weg achter de spoordijk welhaast geen vierkante meter vlak wegdeel meer te vinden... De duizenden ongelijkmatige veld- keien, waaruit de verharding jaren lang bestaan heeft, gaven de straten een dusdanig oneffen bovenvlak, dat de gebruikers er alleen maar met zeer matige snelheid over konden voort hobbelen en -botsen. En dan was het nog bijzonder gevaarlijk. Het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad was reeds, lan ge tijd de overtuiging toegedaan, dat verbetering een urgent werk was. Maar in het verleden gedane pogingen daartoe stuitten vaak af op technische en vooral in de- laat- VAN :mn TOT FRISSE DUIK Zelfs de ballonnetjes, die op S sep tember in Yerseke in wedstrijdvorm het luchtruim kozen, hebben er niet om gelogen! Do officiële opening van het oester- en mosselseizoen was een feest van het zuiverste water! Van zeewater wel te verstaan. Het over grote deel van de stuurloze lucht vaartuigjes is namelijk in de Noord zee terechtgekomen. De tamelijk 'straffe oostenwind, die er die dag over Yerseke woei, heeft hen daar heen gedreven. Drie ballonnen hebben echter laten weten, dat-ze liever bo ven land hun Zeeuwse lucht lieten ontsnappen dan in de frisse Noord zee in te duiken. Uit Engeland wer den de naamkaartjes hiervan opge stuurd. De Engelse vinders van deze fees telijke luchtboodschappen uit Yer seke heeft het oester- en mossel dorp op een smakelijke manier ont haald. Zij kregen elk een vaatje oesters toegezonden. De andere jon gens en meisjes uit het dorp, die een kaartje terugontvangen heb ben, krijgen deze week op school een prijsje. BOODSCHAP Kwam er uit Yerseke een bericht over de eenvoudigste vorm van onze mo derne vliegerij, in Axel zag men de- ROMANTIEK. Er wordt wel eens beweerd, dat er in onze, van techniek doortrokken da gen, geen ruimte meer sou zijn voor romantiek. Dat het allemaal kunst rozengeur en kunstmaneschijn zou zijn. Een aanvechtbare stelling, zoals men gélukkig van tijd tot tijd kan erva ren. Want is het geen pure roman tiek, wanneer men aan het einde van de Vlissingse Nolledijk, met krijt in het béton geschreven ziet staan: „Om 8 u. 15 bij Brit. Tom"? Wat kan er achter zo'n simpele me dedeling niet allemaal schuilgaan l Een jeugdige, tot over zijn oren ver liefde Tomeen schroomvallig, streng door haar ouders bewaakt, bekoorlijk meiske. Een wanhopige Tom, die geen kans ziet dat meiske te bereiken en die plotseling ontdekt, dat zij met haar ouders een zondag middagwan deling maakt over de Nolledijk, naar de punt. Tom in actie! En daar zijn de resultaten van die actie dan voor een ieder, op het betonpla.teau. te le zen: „Om kwart over acht bij Brit Wij kennen Tom niet, maar voor hem hopen wij vurig, dat zijn boodschap de geliefde bereikt heeft en dat zij zen: „Om kwart over acht bij Bril", gevonden hebben zer dagen het reizen nog simpeler. De Spaanse studenten, die met het zo langzamerhand beroemd geworden ezeltje van prinses Irene een voet tocht maakten van Spanje naar Ne derland, kwamen officieel afscheid nemen. In het gemeentehuis. Het col lege van waarnemend burgemeester en wethouders heeft de „signors" ont vangen en uitgeleide gedaan. De tijd van rondtrekkende zangers, ijlboden te paard en troubadours ging in Axel even herleven. Want het ge meentebestuur gaf de studenten-„te ezel" een boodschap mee bestemd voor de universiteit, waarbij zij staan ingeschreven. EN SERENADE Een muzikale boodschap heeft do har monie „Schcldegaim" van Hansweert gebracht. Een welluidende en vrolijke serenade aan het oudste lid van de muziekvereniging, do heer M. Krom- been. Deze bejaarde muzikant vierde zijn 75ste verjaardag en dat was wel een opgewekt muziekje waard. Bo vendien moet erbij verteld worden, dat de heer Kronibeen al 63 jaar lang zijn beste beentje voorgezet op de Es-bas. Als dat tenminste van een Es-bas gezegd kan wor'den De voorzitter van „Scheldegalm" heeft zijn medewerker ook nog toe gesproken. En bij deze woorden bleef het niet. Namens de vereni ging overhandigde hij de heer Krombeen een elektrische klok. Na dit feestelijke feitje maakte „de muziek" een wandeling door het dorp, terwijl de leden van de mu ziekvereniging „Zuiderstemmen" deze gelegenheid met beide handen aangrepen om loten voor de nieuwe muziektent te verkopen. HERINNERING In Sint-Laurcns ?s het volgende week maandag feest. Het is dan 55 jaar ge leden, dat de bruidsparen Boon-de Vos en Botting-Franse op weg gingen naar de „gemeentekamer" aan de Dorpsstraat, die nu Van Cittersstraat heet. Om zich daar door burgemees ter J. Marinisse in de echt te laten verbinden. Een geschikte dag dus oin herinnerin gen hieraan weer eens levendig voor de geest te halen. ste jaren op financiële bezwaren. Maar enkele maanden geleden hadden B. en W. alle moeilijkhe den overwonnen, waarna de ge meenteraad zonder enige discussie een krediet van 61.500 verleende voor de uitvoering van het werk. Thans hebben de straatmakers on geveer de helft van de Segeersweg van een nieuw wegdek voorzien. Tegelijkertijd wordt in deze weg een buizennet gelegd voor de wa terafvoer; voorneen moest het re genwater maar in de grond zak ken 3 a 4 weken Over ongeveer 3 a 4 weken zal een begin gemaakt worden met de verbe tering van de Segeerssingel. Deze wordt 4.70 meter breed, de Segeers weg ongeveer 4'/» meter, hetgeen ge middeld een verbreding van de be strating van één meter betekent. Er zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de nog bruikbare klin kerkeien, die vrijkomen of reeds vrij gekomen zijn van de Lange Delft, de Nieuwe Haven, Hoogstraat en de Rouaansc Kaai. Dit betekent een ver mindering van de kosten met 16.000. Voor een gedeelte krijgen de Segeers weg en Segeerssingel dus een niet volkomen nieuwe bestrating, maar dit heeft op een goede toestand van het wegdek geen invloed. Temeer daar het verkeer op weg en singel veel minder intensief is dan in de straten, waarvan de keien afkomstig zijn. Daar was een nieuw wegdek beslist noodzakelijk. Het rioleringsstelsel in de weg en singel is bijzonder gebrekkig. Het be staat uit secondaire riooltjes, die deels particulier eigendom en deels bij de gemeente in beheer zijn. In eerste instantie is echter aan de verharding voorrang gegeven boven de riolering, hoewel daaraan noodzakelijke voor zieningen moeten worden getroffen. Speciaal profiel Het profiel van do Segeerssingel is clan ook zo ontworpen, dat het mogelijk is om later, zonder dat de gehele verharding inoct worden opgebroken, in de berm Aan de Aveg een nieuwe riolering aan te leggen. Een klein gedeelte van ae wg zal dan moeten «-orden opge broken. De aanleg van de riolering in de Segeersweg zal in de toe komst moeten worden bezien in verband met de ontwikkeling in dit stadsdeel als gevolg van liet Slocplan. Overigens wordt niet alleen aan dit project gewerkt. Na de verbetering onder meer van de Lange Delft, Hoogstraat, Nieuwe Haven en Mol straat wordt nu een nieuwe bestra ting aangelegd, op de Rouaanse kaai, de Schoorsteenvegers- en de Potten- bakkerssingel. Arbeider in Halsteren door schuivende zandberg gedood Bij afgravingswerk in Halsteren zijn zaterdagmiddag enkele arbeiders on der een schuivende lading zand be- dolven geraakt. Een van hen, de 50- jarige P. de Wilde uit St. Maartens dijk, moest daarbij worden uitgegra ven. De man bleek het bewustzijn verloren te hebben en hij had zware inwendige kneuzingen opgelopen. Hij werd onmiddellijk naar het Alge meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij in do loop A-an de nacht is overleden. De andere arbeider van de firma, De N. uit Scherpenisse, die dit werk in Halsteren uitvoerde, wist zich uit de zandberg te bevrijden. VERWACHTING KWARTAALVERSLAG Goede ontwikkeling van het jeugdwerk Hoewel nog niet alle afdelingen van het Zeeuwse Rode Kruis de officiële resultaten van de inzameling 1959 hebben bekend gemaakt, meent de kringsecretaris in zijn derde kwar taalverslag met vrij grote zekerheid te kunnen meedelen, dat het totaal evenals in 1958 de f 60.000 heel dicht zal benaderen. In 1958 werd er in Zeeland f 58.834 ingezameld, ter wijl het totaal voor 1959 geschat wordt op f 59.901, waarbij er reke ning mee moet worden gehouden, dat negen afdelingen nog moeten af rekenen. Een flinke sprong omhoog maakte Ternenzen (van f 3335tol f 4843.terwijl ook ten aanzien van Vlissingen op f 1000.meer ge rekend wordt; Zierikzee „schoot" om hoog van f 1055.— tot f 2682.—. Het Jeugd Rode Kruiswerk ontwik kelt zich in Zeeland gestadig. De se cretaris noemt het een verblijdend teken, dat een groot aantal afdelin gen zich hoe langer hoe meer voor deze mooie taak interesseert. Ook de Sirfix - mei het actieve "CapfolT* legen roos-verzorg! uw haar! Sirfix regelmatig goed in de fiaarbodem Ingemasseerd a'if beschermt tegen roos en is een radicale verzorging voor uw haar. Het wordt zacht en glanzend, is gemakkelijk te friseren en ver krijgt vorm en vastheid. Sirfix is werkelijk een haarverzbrgings-mïddell Voor gezond haar en een onbe rispelijke coiffure Sirfix Friseercreme van het wereldhuis "4711 Grote tuba f 1.95 OCTROOI VERKREGEN Maakt het „uitdunnen" bij suikerbieten overbodig De pensionhouder W. Midavaine uit Oostkappelse heeft een uitvinding op landbouwgebied gedaan, waarvan mag worden verwacht, dat zij met na me een omwenteling teweeg zal bren gen in de tot op heden gevolgde me thodes bij liet uitzaaien van bieten zaad. Het is een precisie-zaaimachi- ne, of, zoals zij in het inmiddels door de heer Midavaine verworven Neder landse octrooi wordt aangekondigd: „een inrichting voor het stukgewijs uitzaaien van zaaigoed". Het apparaat is namelijk in staat, de zaadjes stuk voor stuk, op instelbare afstanden, aan de grond toe te ver trouwen. Dit betekent dus, dat men bij de inzaai van suikerbieten de veel arbeid vragende handeling van het „uitdunnen" achterwege kan laten; het „uitdunnen", dat nu eenmaal no dig was, omdat bij de tot op heden gevolgde zaaimethoden steeds drie tot vier of vijf plantjes op één bosje uit de grond komen. Als directe vooi-delen van deze machi ne, waarop de heer Midavaine tevens reeds een Engels en een Belgische oc trooi verwierf, kunnen dus worden ge noemd de arbeidsbesparing en pro- duktieverhoging of: minder onkos ten en een hogere opbrengst. De ondernemende pensionhouder, wiens technische vaardigheid stamt uit de tijd vóór 1956, toen hij een ear- rosseriebedrijf exploiteerde, is reeds in onderhandeling getreden met een groot constructiebedrijf in Engeland, dat belangstelling heeft getoond voor *t in produktie némen van deze Zeeuw Advertentie dc regen jus wet de herkenbare snit VERKRIJGBAAR BIJ DB BETERE HERENMODEZAKEN se" vinding. Indien de heer Midavaine echter met een soortgelijk Neder lands bedrijf tot een akkoord kan ko men, zal hij hieraan de voorkeur ge ven. In het Nederlands octrooi is de machi ne omschreven als een „zaaiinrich- ting voor het in afzonderlijke korrels afleveren van zaaigoed, bestaande uit een onder een zaadhouder geplaatst cylindrisch huis met doorlaatopening in de zaadhouder, in welk huis een roterende trommel is aangebracht, waarvan de omtreksmantel van ga ten voor het opnemen van de zaad korrels is voorzien, welke gaten bij het draaien van de trommels een aflc- veropening in het huis passeren. Een wat ingewikkeld geconstrueerde om schrijving, die eigenlijk „afbreuk" doet aan de simpelheid en juist daar door verkregen degelijkheid en doel matigheid van het apparaat. Maar de feitelijkheid is er uiteraard met ge diend De korrels vallen inderdaad elk af zonderlijk in de gaatjes van een trommel, die de zaadjes al roter.end meevoert. Precies een halve cirkel lang: dan hebben de uit dc zaadhouder ge komen korrels hun „positie" bo ven het in t.c zaaien perceel be reikt en worden zij door een ver nuftig aangebracht stalen kogeltje dat zich door een veer telkens in de gaatjes laat drukken, naar bui ten geduwd. Eén voor éen Hoewel deze precisie-zaaimachinc ook zal kunnen worden gebruikt voor erwten en bonen - de roterende trommel is hiervoor met grotere gaatjes uitgevoerd is zij toch voor al van betekenis voor de inzaai van suikerbieten. Dc stelling, dat uit een zaadje ook wel twee plantjes kunnen voortkomen, gaat niet meer op. nu er éénkiemig zaad in de handel is gekomen, waaruit slechts één plantje- voortkomt. Een belangrijk voordeel is hiervan, dat één plantje zich beter kan ontplooien en wortelvaster is. Belangrijk is ook, dat de eenvoudige constructie van deze machine slijtage en onderhoud tot ondergeschikte za ken maakt. Sedert 1954, toen de heer Midavaine begon te experimenteren, heeft de uitvinder de door hem ver vaardigde prototypes regelmatig en met succes aan de praktijk getoetst. Drie jaar geleden begon zijn „ge vecht" met de Nederlandse octrooi- raad, een degelijk instituut, dat niet over één nacht ijs gaat. Vorige week kwam echter de bekroning on zijn werk de Belgische en Engelse oc trooien waren toen reeds binnen de bescherming en erkenning van zijn uitvinding, zwart op wit. De pensionhouder Midavaine uit Oostlcapelle bij een modél van de door hem uitgevonden precisie-zaat- machine, waarop hij na Belgische en Britse octrooien thans ook Neder lands octrooi verwierf. Het onderdeel op de voorgrond middenis de bin nenste, roterende trommel van de zaaimachine, waarin gaatjes zijn aangebracht, waardoor deze machine in staat is, telkens één zaadje uit te werpen. (Foto P.Z.C.). belangstelling voor het welfarewerk stijgt regelmatig. Verleden jaar beëindigden de afde lingen Terneuzen en West Zeeuwsch- Vlaanderen cursussen, dit kwartaal kwam Kapelle-Biezelinge tot de eind- les, terwijl nieuwe cursussen op sta pel kwamen in Zierikzee (in samen werking met de Schouwse zuster- afdelingen en St. Philipsland) en uit Middelburg, respectievelijk met 22 en 30 dames. De kringsecretaris brengt voorts dank aan allen, die meewerkten aan het welslagen van de boottocht 1959 met de nieuwe ,.J. Henry Dunant". Het financiële gedeelte van de tocht in 1960 is uitstekend begonnen, aldus de kringsecretaris, want nadat in 1957 de „dubbeltjes-actie" van de P. Z.C. tot een bedrag van f 1250.ter beschikking werd gesteld van deze boottocht, ontving het Rode Kruis thans een ongeveer gelijke gift van de ondernemingsraad van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, bij eengebracht door werknemers van deze maatschappij. De passageprija kan dus bij de eerstvolgende boot tocht weer aanmerkelijk verlaagd worden. Tenslotte nog enkele benoemingen en ontslagen: Met ingang van 1 mei is tot de rang van Rode Kruis adjudant -onderofficier in de functie van toe gevoegd O. O. bij de colonne te Zie rikzee bevorderd de heer P. A. Kloet; zuster N. A. Mol-de Feijter te Waar de werd benoemd tot vaandrig in de functie van leidster van de afdeling helpsters bij de colonne oost Zuid- Beveland, terwijl zuster E. C. de Ruyter op haar verzoek eervol ont slag verleend is als leidster van de afdeling helpsters van de colonne te Zierikzee. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 15. Aan rustig „bolerfront" 200 kg achterhaald Smokkelaars lieten fietsen achter Het afgelopen weekend zijn kommie- zen van de Centrale Velddienst te Oostburg erin geslaagd in de buurt van Eede een partij van 200 kg roomboter te achterhalen. De smok kelaars waren kennelijk van plan de boter per fiets over de Belgische grens te transporteren. Toen zij on raad roken, lieten zij de twee rijwie len en de boter, ter waarde van ongeveer 1000 in de steek. Boter en fietsen werden door de douane mee genomen als „gevonden voorwerpen". Overigens heerst aan het „boter- front" de laatste tijd een ongeken de rust. Het verschil in de boterprij- zen aan deze en gene zijde van do grens is van dien aard, dat de grote risico's bij het smokkelen bijna niet meer opwegen tegen de geringe winst. Najaarsvergadering plattelandsvrouwen De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 20 oktober a.s. des morgens om. 10.30 uur haar provin ciale najaarsvergadering in Goes. De huishoudelijke zaken worden 's mor gens afgewerkt. Des middags is er een ontspanningsprogramma, waarin optreden mevrouw C. Hiemstra Schreyer uit Zwanenburg met volks liederen en mevrouw L N. Huysman Griep uit Rilland-Batli met een kor te schets, getiteld: „De ballade van het varken". VANDAAG Middelburg Schouwburg: „De reis om de wereld In tachtig dagen", 19.30 u., I alle leeftijden Electro „In de macht van de vampier". 19.00 en 21.15 Uur, 10 jaar. Vlissingen Alhambra„De reis om de wereld in tachtig dagen", 19.00 u., alle leeftijden Luxor „Monster» zonder gelaat", 20-00 uur, 18 Jaar. Goes Grand „De reis om de wereld in tachtig dagen", 10.00 U-, alle leef tijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2