PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bietenseizoen in Zeeland biedt grillig beeld „Na werving vrijwilligers diensttijd in 1962 met twee maanden bekorten" FINANCIËLE GEVOLGEN WORDEN PER JAAR OP 86 MILJOEN BEREKEND GEEN VERKORTING BIJ KONINKLIJKE MARINE DRIE FRANSEN VERVOERDEN IN AUTO PLASTIC BOM RUSSISCHE RAKET DRAAIT VANMIDDAG ACHTER MAAN 202e jaargang - no. 235 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2034. Aanbeveling van commissie-Van Voorst tot Voorst Een overzicht van een massale demonstratie op de Avenue de l'Opera te Parijs, waar oorlogsveteranen uit de Eerste Wereldoorlog bijeenkwamen om hun eisen voor een herziening van de pensioenen kracht bij te zetten. Diensttijdverkorting is in geen geval mogelijk zonder uitbreiding van het vrijwillig dienende personeel. Dit is de algemene conclusie van de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen (commissie-van Voorst tot Voorst) in haar rap port, dat zij bij de minister van defensie heeft ingediend en dat door de bewindsman aan de Staten-Generaal is aangeboden. Voor do Koninklijke Marine wil de commissie niet tot verkorting van de huidige diensttijd van 21 maanden overgaan. De diensttijd is reeds mini maal. Hoewel de commissie van oordeel is dat men zich moet hoeden voor een optimisme inzake de verwachting een voldoende aantal vrijwilligers te vinden geeft zij toch in overweging ernstig te streven naar een verkor ting van de diensttijd voor land- en luchtmacht mèt twee maanden per medio 1962. I dienstplicht zouden voeren ten koste van de paraatheidseisen moeten wor den verworpen. Verkorting van de duur van de op- leiding voor de overgang naar de parate eenheden acht de commissie niet mogelijk, zonder dat de morele verantwoording wordt aanvaard een aantal dienstplichtigen in voorko mend geval onvoldoende opgeleid in de strijd te brengen. De commissie acht vervanging van dienstplichtigen op vredesfuncties door burgers om te komen tot een vermindering van de bèhoefte aan dienstplichtigen, deels niet mogelijk, deels niet verantwoord. Paraatheid mag niet aangetast Om voor de landmacht in 1962 tot een diensttijdverkorting van twee maanden te komen, zou uitgaande van een contingent van 46000 man een aantal van 1300 contractanten met een zesjarig contract per jaar nodig zijn plus een aantal van 1700 nadienenden voor de eerste twee jaar. Om ook voor de luchtmacht te komen tot een diensttijdver korting, zou uitgaande van een contingent van 6650 man een aantal van 600 contractanten per jaar nodig zijn als mede 650 nadienenden met een één jarig en 300 nadienenden met een tweejarig contract. Wat de duur van de herhalings oefeningen betreft, heeft de com missie zich op het standpunt ge steld, dat een verkorting van de wettelijk vastgelegde maximale duur van de herhalingsplicht geen aanbeveling verdient. Ten aanzien van het vrijstellingen- beleid staat de commissie op het standpunt, dat er op dit ogenblik geen aanleiding meer bestaat de vrij stelling van mijnwerkers te conti nueren. Daarnaast meent de com missie, dat vrijstelling wegens kost winnerschap eveneens niet meer dient to worden verleend, aangezien de fi nanciële bezwaren, welke in bepaal de gevallen verbonden zijn aan het vervullen van de dienstplicht, in Slaats van door het verlenen van eze vrijstelling, ook door een fi nanciële tegemoetkoming kunnen worden ondervangen. Toch acht de commissie een zekere verruiming van het vrijstellingenbeleid wenselijk door een soepele beoordeling van de aan wezigheid van een „bijzonder geval". Uitgangspunt Als algemeen uitgangspunt heeft de commissie gesteld, dat die mogelijk heden, die 'tot een verlichting van de Maandag vond in de biljartzaal „Ode- on" in Den Haag, waar veertig jaar geleden het eerste kantoortje van de toen nog zo kleine K.L.M. gevestigd was, de officiële verkoop van de eer ste K.L.M.-herdenkingspostzegels plaats. Na de verkoop van de eerste zegels werd, aan de eigenaar van „Odeon" een herinneringstableau aangeboden waarop een aantal van deze zegels zijn aangebracht. V.l.n.r. prof. ir. G. H. Bast, directeur-gene raal P.T.T., ir. I. A. Aler, pres.-direc- teur K.L.M.de heer van Mourik, ei genaar „Odeon", dr. ir. Damme, oud-directeur P.T.T., de heer L. T. H. Hoolboomhoofd-directeur P.T.T., mevrouw Plesman met haar klein zoon. Contingent Het middel vergroting van het con tingent dienstplichtigen vormt op het eerste gezicht een aantrekkelijk mid- 1. Verkorting van de opleiding voor de overgang naai de parate eenheden is niet aanvaardbaar als middel ter verkorting van de diensttijd. 2. Het aantal dienstplichtige functies kan uitsluitend worden teruggebracht door een aantal van deze functies te doen vervullen door vrijwillig dienende militairen. 3. Contingentsvergroting is slechts een beperkt bruik baar middel om te komen tot diensttijdverkorting. Zij is slechts toe te passen in combinatie met de aantrekking van vrijwilligers, aldus de commissie. del om te komen tot verkorting van de diensttijd. Bij naders beschouwing blijkt echter, aldus de commissie, dat dit middel slechts in beperkte mate is toe te passen. Immers een diensttijdverkorting brengt niet al leen een kwantitatieve, doch ook een kwalitatieve aantasting van de hui dige paraatheid met zich mee, terwijl een vergroting van het contingent slechts een kwantitatieve compensa tie geeft. De mogelijkheden tot diensttijdver korting bij de Kon. Landmacht wor den beperkt door de operationele eis, dat tenminste acht maanden een functie wordt vervuld bij de parate troepen. Vermeerderd met de oplei- dingstijd van resp. 4, 6, 8, 10 en 12 maanden levert deze periode een mi nimale diensttijd per opleidingscate gorie. Voor de twee eerste categorie- en bedraagt de huidige diensttijd IS maanden, voor de drie laatste 21 maanden. Rekening houdend met de tijd van tenminste acht maanden dienst bij de parate troepen, volgt hieruit, dat een effectieve diensttijd verkorting van twee maanden slechts bereikbaar is voor de categoriën dienstplichtigen, wier individuele op leiding minder dan 12 maanden be draagt. Een effectieve diensttijdver korting van vier maanden is slechts bereikbaar voor de categoriën dienst plichtigen met een individuele op leiding van minder dan 10 maanden. Met een diensttijdverkorting van zes Zie slot pag. 3 kol. 3) OM ALGERIJN IN BELGIË TE VERMOORDEN? Wapens gevonden bij huiszoeking Belgische politieambtenaren zijn naar Frankrijk vertrokken om een onder zoek in te stellen over de aanhouding van de drie Fransen, die zaterdag een plastic bom in een auto over de Belgische grens wilden brengen. Wei nig geloof wordt gehecht aan de ver klaring van een van hen, de voorma lige Franse Poujadistïsche afgevaar digde Jean Claude Berthommier, dat het „pak" onderweg zou zijn gevon den. De drie aangehoudenen blijven voorlopig in arrest. De drie mannen werden gearresteerd toen zaterdag een Belgische douane ambtenaar aan de grenspost van Ble- haires op de weg van St. Amand naar Doornik bij het doorzoeken van een auto opmerkte, dat een van de inzittenden een voorwerp onder zijn jas verborgen hield. De twee andere inzittenden verklaarden de man niet te kennen en hem slechts een lift te hebben gegeven. Bij een ondervraging in Doornik zou zijn komen vast te staan, dat het de bedoeling was een lid van het Alge rijnse bevrijdingsfront in België uit de weg te ruimen. Zij zouden voorts hebben geweigerd de naam van de Algerijn te noemen. Inmiddels heeft de Franse politie een onderzoek ingesteld in het huis van Berthommier in Estampes, ten zuiden van Parijs. Hier werden wa pens, munitie èn documenten ge vonden. Ook bij andere leden van de Poujadistische partij zijn huls- zoekingen verricht. Bij dit onder zoek zou zijn vastgesteld, dat er verband bestaat tussen de aanhou ding van de drie Fransen aan de Belgische grens en twee aansla gen, die het vorige jaar in de om geving van Parijs zijn gepleegd. De Franse politie heeft nog een vier de verdachte aangehouden, een gena turaliseerde Hongaar en een vriend van Berthommier. Loonsverhoging rubberindustrie Do besprekingen over de toepassing van do gedifferentieerde loonpolitiek in do rubberindustrie, die gehouden zijn tussen de sociale commissie van de Nederlandse vereniging van rab- berfabrikanten enerzijds en vertegen woordigers van de erkende vakbon den anderzijds, hebben tot overeen stemming tussen beide partijen ge leid. Overeengekomen werd om de liuur- compensatie 1957 te verwerken in een toeslag op de uurlonen, van 6 cent voor iedere werknemer, die weekloon geniet, terwijl daarnaast het basis uurloon van dezelfde categorie werk-. neü/ers met 8 cent zal worden ver hoogd, hetgeen neerkomt op een ver hoging van gemiddeld 6 procent ver geleken bij de thans geldende basis uurlonen. Op deze regeling moet nog de goed keuring van het college van rijksbe middelaars worden verkregen. Tevens is overeenstemming bereikt in die zin, dat de nieuwe C.A.O. de oude overeenkomst liep 31 juli af in dien het college de voorstellen aan vaardt, geacht zal worden te zijn in gegaan op 1 september, en dat zij zullen lopen tot en met 31 december 1960. Aanvaring in de mist15 doden Op het Pielisjaervinieer in Oost-Fin- land zijn zondagmiddag bij een bot sing van twee plezierboten in dichte mist vijftien jongelui verdronken. Van het eiland Paalasmaa waren 21 jongens en meisjes onderweg naar Juuka. Nog dicht onder het eiland werd hun boot in volle vaart geraakt door een grote boot die uit Juuka naar het eiland voer. De botsing had plaats in dichte mist. Mede door de mist wisten slechts acht mensen zwemmend de oever van het eiland te bereiken. De grote boot zonk vrijwel onmiddel lijk. Toen de inzittenden zich tracht ten te redden door in de andere boot te gaan, zonk deze onder het gewicht van de overbelasting weg in het ijs koude water. De slachtoffers in het water hebben nog geruime tijd om hulp geroepen. Maar in mist en duisternis verdwe nen hun stemmen de een na de ander. NOG IN JUISTE KOERS Antwoord zoeken op vraag of er leven is De Russische maanraket be vond zich gisteravond om 8 uur Moskou tijd (6 uur Ned. tijd) op 284.000 km van de aarde, zo meldde 't Russische presbureau Tass. Op dat tijdstip bevond de raket zich boven de Atlantische Oceaan met de coördinaten van 20 graden 40 min. zuiderbreedte en 21 graden en 30 min. wester lengte. Overeenkomstig de plan nen zal Loenik Hl, aldus radio- Moskou, een baan om de maan en de aarde beschrijven. De koe pel moet vanmiddag 3 uur (Ned. tijd) binnen een afstand van 7000 km van de maan komen het dichtst bij de maan gelegen punt van zijn baan. Daar moet In Toronto gestolen schilderijen gevonden Zes meesterwerken die drie weken ge leden uit het museum van Toronto werden gestolen, zijn zaterdagavond op een anonieme telefonische aanwij zing in een garage in het westen van de stad teruggevonden. Volgens de po litie waren de schilderijen twee Rembrandts, twee stukken van Frans Hals, een Rubens en een Renoir on beschadigd. De stukken waren voor een bedrag van 2.3 miljoen gulden verzekerd. De schilderijen werden gevonden in een garage, gewikkeld in pakpapier en volgens de eerste berichten onbe schadigd. OOGSTRESULTATEN LOPEN STERK UITEEN Het bietenseizoen draait weer op volle toeren! Nauwelijks zijn de aardappelen uit de grond of de landbouwers in Zeeland halen een groot deel van hun rollend materiaal uit de schuur om de vele duizenden kilo's bieten te oogsten. Aan de los- en laadwal- len van tal van havens en haven tjes in Zeeland heerst sedert en kele weken weer een grote be drijvigheid: rij aan rij staan de zware boerenwagens, getrokken door ronkende tractoren of kloe ke Zeeuwse paarden, te wachten om gelost te worden. Het bieten seizoen is weer begonnen, een seizoen, dat in landbouwkringen tot een der merkwaardigste van de laatste decennia wordt gere kend l De oogstresultaten zijn van per ecel tot perceel sterk uitlopend. Zo zal de ene landbouwer blij zijn ais hij van 1 ha nog 10 ton bieten oogst, terwijl zijn buurman kan rekenen op een opbrengst van 50 ton. Dit beeld ziet men niet alleen Campagne nu in volle gang in Zeeland, maar ook in andere delen van liet land, waar op som mige plaatsen de oogst vrijwel is mislukt en elders vele tientallen tonnen bieten per lia worden ge rooid. Hoewel in 1959 meer bieten zijn gezaaid dan ooit. tevoren, zal de opbrengst belangrijk beneden die van 1958 liggen. Over het ge heel genomen is 1959 een matig bietenjaar ook voor Zeeland en in bepaalde streken van het land is er zelfs van een volledig mislukken van de oogst sprake. ■Het bij uitstek zo goede bietenjaar 195S gemiddeld in Nederland 49 ton per ha opbrengst heeft tot ge volg gehad, dat de uitzaai in 1959 die van 1958 met liefst 14% overtrof. Be droeg de oppervlakte bieten vorig jaar ruim 81.000 ha, thans is dat bij na 92.700 ha. Voor Zeeland bedragen deze cijfers respectievelijk 15.960 en 17.500. Ook deze provincie nam dus een belangrijk deel van de stijging voor zijn rekening, maar daarbij dient aangetekend te worden, dat de totale oppervlakte het gemiddelde van vóór de ramp 1950, 1951 en 1952 nog niet heeft overtroffen. In Zeeland is de bietenteelt dus sta biel gebleven, in tegenstelling tot an dere bietengebieden, die gezamenlijk een stijging van 50% van het areaal voor hun rekening hebben genomen; Behalve de uitbreiding van de opper vlakte bleten, is er dit jaar een grote stijging te zien in het suikergehalte, dat ruim 2% hoger is dan normaal en meer dan 18% bedraagt, tegen amper 16% in 1958. De opbrengst van de suikerbieten (Zie slot pag. 7, kol. 1 hij om de van ons afgekeerde zijde van de maan heen cirkelen' en weer koers zetten naar de aarde. W. F. Proskoerin, een natuurkundige van de Russische academie van we tenschappen, verklaarde gisteravond voor Radio Moskou dat de raket een zodanige snelheid heeft gekregen dat haar traject een ellips om de aarde en de maan zal beschrijven. Volgens de laatste berichten is de raket nog in zijn koers. Een be richt van Tas^ meldde dat de van de raket ontvangen gegevens „de hoge precisie bevestigen die be reikt werd bij het in de haan bren gen van de raket". De Russische hoogleraar Tichow uit Kazachstan verklaarde maandag dat de raket de vraag zal helpen beant woorden of er leven op de maan be staat. Naar zijn zeggen zijn er be paalde gronden om aan te nemen dat er een lage vorm van leven op de maan bestaat met name in de Piato- krater. De dag was „waarschijnlijk niet ver meer waarop de Russen een interplanetair laboratorium in de na bijheid van Mars zullen schieten om waar te nemen of daar vormen van leven voorkomen". Amerika jaar achter Volgens een bericht van de ..New York Times" uit Washington hebben Amerikaanse functionarissen gezegd dat het minstens een jaar zal duren voordat de Ver. Staten kunnen hopen de jongste successen van de Sowjet- Unie bij het onderzoek van de ruimte te evenaren. Verder menen deze func tionarissen dat er weinig kans bestaat dat Amerika Rusland zal inhalen ten zij Amerika krachtiger raketten kan bouwen die vergeleken kunnen wor den met die welke de Russen reeds hebben. Marconist „Utrecht" in staat van beschuldiging De marconist van het Nederlandse vrachtschip „Utrecht'-' W. v. R., is maandag te Boston wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. .Van R. wordt verdacht van moord op Lynn Kauffman, een Amerikaan se passagiere aan boord van de „Utrecht", die in september jl. van het schip verdween en wier lijk later in de haven van Boston werd gevon- Geldig tot hedenavond SCHRAAL WEER Overwegend zonnig en schraal weer. Matige tot vrij krachtige wind tus sen zuid oost en oost. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 7 oktober Znn op 6.49 onder 18.06 Maan uft-12.41 onda? 21A2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1