Zierikzeese deputatie in Saint Hilaire enthousiast ontvangen Alleen bouw nieuw magazijn Westkapelle m NIEUW CONSULTATIEBUREAU IN VLISSINGS WIJKCENTRUM Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 1959 JUMELAGE BESTENDIGD ten een diner aangeboden door hot gemeentebestuur van St. Hilaire. Aan dit diner werd r.og gesproken door burgemeester Dijckmeestei hij sprak de hóóp uit, dat de Ju- melage bestendigd zal blijven en dat zij zal bijdragen tot de ver broedering van de volken in Eu ropa. Geschenken 's Middags bracht de Zierikzeese de- Sutatie een bezoek aan het zieken- uis, dat deze dag juist het honderd jarig bestaan vierde. Bij het gezel schap hadden zich toen aangesloten de prefect en de bisschop van het district Manche. Ook de geneesheer- directeur van het Zweedse Roodo Zierikzeese scholieren brachten geschenken bij Franse patiënten De Zierikzeese deputatie, die dit weekeinde een bezoek heeft gebracht aan de Franse stad St. Hilaire In Normandië waarmee zoals bekend regel matig contact wordt onderhouden is daar met Frans elan on zuidelijk enthousiasme ontvangen. Het was een „antwoord" op het bezoek, dat een depntatle van St. Hilaire met Pinksteren van dit jaar aan Zierikzec bracht. Een tegenbezoek dus zo men hier bij deze regelmatige contac ten nog van kan spreken waaraan onder meer het college van B. en W. van Zierlkzeo deelnam, tien leerlingen van de brugklasse van het Zierik zeese lyceum onder leiding van de heer H. Brand en niet te vergeten het koninklijk muziekgezelschap „Kunst en Eer", dat bij het enthousiaste Franse publiek bijzonder veel succes oogstte. Succes vooral, toen het Zierikzeese korps, kort voor het slot van het „Nederlandse feest" in St. Hilaire, zondagavond een daverende taptoe op het sfeervolle, met fakkels ver lichte kerkplein van het Franse stad je verzorgde. Het gemeentebestuur van St. Hi laire waakte er daarbij wel voor, dat de vuurgloed zich tot de fak kels beperkte: de fakkels werden namelijk getorst door de brand weerlieden van het Franse stad je.... Diezelfde brandweerlieden waren ui teraard weer present, toen gister avond het uitwisselingsfeest met een vuurwerk op het kerkplein werd be sloten. Voordat „Kunst en Eer" de taptoe verzorgde, had het korps reeds een concert gegóven, waarvoor enorme belangstelling bestond. Ontvangst De officiële gebeurtenissen rond dit jumelage-bezoek begonnen zondag morgen om negen uur met een ont vangst op het gemeentehuis, waarbij het muziekgezelschap van St. Hilaire het Wilhelmus ten gehore bracht. In het Nederlands richtte de burgemees ter van de Franse stad zich tot zijn Zierikzeese gasten. Nadat hij in dit welkomstwoord had gewezen op de goede herinneringen, die de gasten uit St. Hilaire aan het bezoek van Pinksteren bewaren, overhandigde hij zijn collega van Zie- rikzee, mr. F. Th. Dijckmeester een maquette van een monument, dat zo wel in Zierikzee als in St. Hilaire zal worden opgericht en waarmee dè ju- melage wordt gesymboliseerd. In een granieten 2uil zullen de monumenten gestalte krijgen. In zijn dankwoord verzekerde mr. Dijckmeester, dat de zuil in Zierik zee een eervolle plaats zal krijgen; er wordt gedacht aan het Haven park. Na deze ontvangst maakte „Kunst en Eer" met het korps van St. Hilai re een tocht naar de nieuwe school in St. Hilaire. die binnenkort wordt geopend. Een feestelijk bezoek waar bij net wederom „Kunst en Eer" was, het korps speelde marsmuziek op het schoolplein dat hieraan „Zie- rikzees" reliëf verleende... De Zie rikzeese deputatie maakte een rond gang door de school en de scholieren toonden hun dankbaarheid over de ze belangstelling door de aanbieding van een boeket bloemen aan de echt genote van Zierikzees' burgemeester mevrouw Dijckmeester. Om elf uur was er een kerkdienst voor de gasten, waarin ds. Koorden, koopvaardij- predikant te Rouaan, voorging. Hierna werd de Zierikzeese gas- Kruis-ziokenhuis in Zierikzec, dr. Ëzendam, liet zich voorlichten óver de gang van zaken in het ziekenhuis. Nadat de muziekkorpsen van Zierik zee en St. Hilaire een concert had den gegeven in de tuin van het zie kenhuis droeg mr. Dijckmeester de cadeaus, die de leerlingen van de Zierikzeese openbare lagere school voor de patiënten hadden vervaar digd. over aan de directrice van het ziekenhuis. De leerlingen van de Zierikzeese brugklasse waren het, die deze geschenken aan de patiënten uit reikten, in totaal aan 130 mensen. Een geste, die uiteraard bijzonder op prijs werd gesteld. Tijdens een hierop volgende „era- wijn" spraken de bisschop en de prefect van Manche en de burge meesters van Zierikzee en St. Hilai re. Mr. Dijckmeester bood het hos- pitaalbestuur een gravure van oud- zierikzee aan; dr. Cusche, de direc teur en voormalig burgemeester van St. Hilaire, mocht van hem een boei-:- werk met reproducties van schilde rijen uit de 17e eeuw in ontvangst nemen. Tevens dankte liij de oud-burgemees ter voor hetgeen deze heeft gedaan voor de totstandkoming van de ju- melage. Tot slot van dit bezoek aan het ziekenhuis bracht „Kunst 'en Eer" de belde volksliederen ten ge hore. VERGADERING POLDER WALCHEREN DE HERBOUW van de door oorlogshandelingen verwoeste eigendommen van de Polder Walcheren zal niet geschieden zoals aanvankelijk in do be doeling lag. Tijdens de algemene vergadering vau de polder, zaterdag te Middelburg onder voorzitterschap van jhr. mr. O. C. D. Rutgers van Rozen burg gehouden, werd- in een toelichting op een toegevoegd voorstel over dezó herbouw meegedeeld, dat het niet toegestaan is oudo ruimte te ge bruiken voor herbouw. Dit betekent, dat inplaats van een magazijn in Middelburg én In Westkapelle nu alleen een magazijn-complex In Westka pelle gebouwd wordt. Deze herbouw is namelijk het meest urgent. Voor de polder komt deze gewijzigde herbouw f 4000 duurder uit. Kritiek op besluit van dagelijks bestuur Vlissingse zeeman viel naast gestolen brommer in slaap De Vlissingse politie kreeg za- M terdagnacht een aangifte van f| de Middelburgse jongeman N„ dat zijn bromfiets was ont- s vreemd. Hij had deze bij het H Concertgebouw onafgesloten op de straat laten staan. j= Enkele uren later vond de poli- tie uit Bergen op Zoom langs H de kant van de weg de Vlis- singse zeeman P., die de gesto- len bromfiets naast zien had =i H liggen. Ij Om even wat uit te rusten was s P. aan de kant van de weg H gaan zitten. Maar de vermoeid. H heid was hem al gauw te veel e§ geworden, zodat hij in slaap §j viel. H Met bromfiets en al heeft de M politie hem toen maar naar p Vlissingen laten overbrengen, fj waar hij achter slot en grendel e werd gezet. Hij zal aan de officier van jus- jg p title worden voorgeleid. lIlllllllllllllÉiniIlllllp f Advertentie) De raming van het complex te West kapelle, alsmede van de te herbou wen wonihg te Middelburg beloopt 141.918. Daarbij komt nog een be drag van 13.454 aan architectc- kosten, zodat de totale kosten 155.372 zijn. De rijksbijdrage is ge raamd op 84.807, zodat 70.565 ten laste van de polder komt, ongeveer 4000 meer dan het oorspronkelijke voorstel. Dit is voornamelijk het ge volg van de omstandigheid, dat de oorlogsschadevergoeding ongunstiger uitvalt dan werd aangenomen. Het complex te Westkapelle bestaat uit: een magazijn (raming 52.000) een woning 24.570), een kantoor VAN TOT WAPEN (I) Het gemeentewapen van Aardenburg krijgt Internationale bekendheid Daarvoor heeft de Belgische stad Brugge gezorgd. En deze genegen heid heeft Aardenburg te danken aan relaties, die al uit de Middeleeu wen dateren. Handelsbetrekkingen om het wat duidelijker te zeggen, In vroegere dagen werd er nog al een en ander van Brugge naar Aarden- bnrg en andersom verkocht. WEEK-EINDE Een bewogen week-einde, mensen, een zeer bewogen weekeinde. Met dierendag en Leidens ontzet en Hol- land-België en de zon, die maar van geen wijken wil weten. Zondag de vierde oktober Alle terraseen langs de Vlissingse boulevards nog bezet als het ware het seizoen nog in volle gang; jonge en oude mensen, Arme en rijke, flanerend langs de zee, die maar vredig lag te rimpelen als had zij nog nimmer van najaarsstormen gehoord. Bewonderd door de laatste Duitse toeristen, die hier so langza merhand nooit meer weg willen om dat zij denken, dat het in Zeeland al tijd zomer is. En eerlijk gezegd, zo langzamerhand beginnen wij daar zelf ook in te geloven. De uitbaters van koffiehuizen om het eens in gebrekkig Vlaams te zeggen zien ër trouwens ook al uit of zij menen hunne terrassen nog toeken lang te kunnen uitbaten; de parasols laten zij in ieder geval nog stram in het gelid staan én geef ze eens ongelijk. Nog steeds zijn er mensendie er ón der willen zitten, onder dte parasols. In oktober. Een weekeinde om te onthouden met dierendag en Holland-B elgiè hoorden wij dat goed, negen-één? met Leidens ontzet en alle terrassen hézet. Onb nóóit te vergeten.... De commerciële geschiedenis ver telt, dat de handelaren daartoe in eikaars woonplaatsen zelfs filialen oprichtten. Agentschappen, die men in roerige tijden weer ijlings ophief om toch vooral niet ln bui tenlandse twisten verzeild te ra ken... Het stadsbestuur van Brugge gaat de bekende oude Hallezalen op de Markt nu versieren. Met de wa pens van de plaatsen, waarmee men in de Middeleeuwen handels betrekkingen heeft aangeknoopt en die deze stad hielpen maken tot wat ze nu is. Tussen alle an dere in zal ook het wapen van Aardenburg bij de versieringen op de Markt prijken. WAPEN (H) En dit is niet het enige nieuws over het wapen van Aardenburg. Het sprong vorige week ook plotseling naar voren uit een collectie zegel- afdrukken, die de familie Weisfeit uit Breda aan het gemeentelijk mu seum schonk. Fraaie zegels uit een verzameling, die de heer S. W. Weis feit rond 1900 secretaris van Aar denburg heeft bijeengebracht en waaraan diens zoon nog verscheidene heeft toegevoegd. De collectie vertoont nog vele andere kleurige tafereeltjes. Van adellijke families, kloosters en kerken. Er is zelfs een prent bij van keizer Karei V. PUNTIGE WAPENS... Met een heel ander en minder prettig soort wapens had men tot dusverre in Oostkapelle tc maken. Het waren wa pens tegèn do fietsbanden van de strandbêzoekers, die via de Duinweg van de Manteling naar zee wilden gaan. Puntige keien, die al menige fietser verzuchtingen hebben doen slaken over onnodige slijtage. Soms ook klonk er plotseling een sissënd geluid van leeglopende banden. Maar dat Oostkapelse leed is nu bijna ge leden! Het Wegschap Walcheren heeft namelijk het plan opgevat deze weg tot aan de beheersgrens te ver beteren. En het resterende deel zal in het voorjaar van 1960 bezien worden. Ons depot te Goes, West- havendijk 4, tel2523/ zal U desgewenst gaarne het adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. de Voorzitter nog enkele medede lingen over de weigering van het Wegschap Walcheren om de aan slag van rond 36.000 in het dijk- geschot te voldoen. Zoals bekend heeft het wegschap in beginsel be sloten te procederen, omdat het van mening is, dat de aanslag geldt voor onvruchtbare, grond (wegen en bermen). De polder stelt zich echter op het standpunt, dat eigenhandig vergraven gron den wel belastbaar zijn. „ORANJE-GROENEKRUtS' OPENDE: Afscheid van wijkzuster „Greet" Sanderse In het hervormd wijkcentrum „Het Anker", naast de Vlissingse Johan- neskerk, zal voortaan enkele dagen per week het gekraai van baby's te horen zijn. Moeders zullen daar hun nieuwe wereldburgers met kinderwa gen 'en al de gangen kunnen binnen rijden voor een bezoek aan het con sultatiebureau voor zuigelingen, dat „Het Oranje-Groene Kruis" daar za- terdagmidag heeft geopend. De tot voor kort als aiaconiekamer gebruikte ruimte heeft de kruisver eniging ingericht als wacht- en on- derzoekkamcr. Twee wanden zijn voorzien van een rijtje kleurige boxen en verder is hier nog een in strumentarium te vinden. Een trapje hoger zetelt de doktor. „In afwachting van een geheel nieuw consultatiebureau heeft u hier toch Het Vlissingse Oranje-Groene Kruis" heeft zaterdagmiddag in liet wijkcentrum flet Anker" aan de Bonedijkestraat een nieuw consulta tiebureau voor zuigelingen geopend. De wijkverpleegsters beproeven hier een babyweegschaal. Derde van links zuster „Greet" (Sanderse) die- deze middag afscheid nam. Naast haar v.l.n.r. ds. J. Kwast uit Vlissin gen, oud-burgemeester D. Kodde van Zoutelande en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen. (Foto P.Z.C.). I Examens Aan de technische hogeschool te Delft slaagdo voor het propaedeu- tisch examen civiel Ingenieur, de heer A. P. Vernimmen te Terneuzen en voor het propaedeutlsch examen vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer P. C. Maenhout te Biervliet. (fïSDOO) en eéh pellbootloOds (bijna 11.000): de woning te Middelburg is op 82.000 begroot. De a'gemene vergadering ging ak koord mét het dagelijks bestuurs voorstel om het dijkgeschot voor het dienstjaar 1960 vast té stellen op een heffing van 10 per 100 belast bare opbrengst. Bij de besprekingen van de toe lichting op enkele begrotingscij fers (hoewel een gemoderniseerd begrotingsmodel eerst december aan de orde komt, had het dage lijks bestuur reeds een raming van uitgaven en ontvangsten bij gevoegd) meenden enkele commis sarissen het dagelijks bestuur op de vingers te moeten tikken. Door het aflopen van de herverkave- lingswerkzaamhedon was het noodzakelijk om een der admini stratieve krachten van de techni sche dienst ontslag te verlenen. Daar deze ambtenaar reeds vele jaren voor de polder gewerkt heeft, had het dagelijks bestuur dit ontslag bepaald op 1 juli 1960, teneinde de ambtenaar gelegen heid te geven elders een werk kring te zoeken. Te lang Enkele commissarissen vonden deze aanlooptijd veel tc lang. De voorzitter verklaarde echter, dat de datum reeds vastgesteld is, zodat daar moeilijk meer van afgeweken kan worden. „Maar wat doen we hier dan vroeg mr. W. F. E. Baron van der Feltz. „.Alleen maar een beetje praten?" Ook mr. Th. Portheine begreep de beweegreden van het bestuur niet. „Wij hebben dat toch uit te maken", betoogde deze commissaris. Volgens de voorzitter moest de vergadering dit beschouwen nis eert mededeling. Als de ambtenaar op 1 januari a.s. een andere betrekking heeft vertrekt hij. Mr. Van der Feltz hoopte, dat dit voor het dagelijks bestuur een les mag zijn. „U moet toch in het vervolg re kening houden met goed- of afkeu ringen van het polderbestuur", be toogde hij. Mr. Portheine was er vervolgens niet over te spreken, dat de kan- tonnlerssalarissen verhoogd' worr den met terugwerkende kracht van 1957 af. Jhr. Rutgers wees hem er op, dat het polderpersoneel volgens de normen van het rijks personeel betaald wordt. „Maar de ambtelijke molen bij het rijk heeft lang gedraaid", aldus de voorzitter „en daar kunnen we onze mensen toch niet het slachtoffer van la ten worden". Hij wilde voor hen geen discriminerende bepaling crc- eren. Mr. Portheine en de andere commissarissen tenslotte ook niet. De vergadering ging vervolgens ak koord met het voorstel om een lang lopende lening vah 210.000 te slui ten bij de Middelburgse Nutsspaar- bank. Aan het begin van de vergade ring werd de heer P. de Visser Wzn uit Aagtekerke als nieuwe commissa ris beëdigd. Verder sprak de voorzitter een dank woord tot de heer L. Minderhoud Jzn, die bedankt heeft als commissaris, welke functie hij sinds 1927 uitge oefend heeft. Jhr. Rutgers noemde de heer Minderhoud een markante figuur in de vergadering. Na afloop van de vergadering deed In Terneuzen gleed schip te water Vrachtschip voor Deense rederij Met een flair alsof het haar dagelijks werk is, slingerde Mrs. Kirsten Luna- Rarisen zaterdagmiddag de fles cham pagne tegen de boeg van „bouwnum- mer 78", dat op hetzelfde moment ge doopt werd als „Thorkil Lund". Even leek het of het schip weigerde de dwarshelling van de N.V. Terneuzen- se Scheepsbouw Maatschappij te ver laten. Maar na enkele seconden ge hoorzaamde het en gleed soepel van de blokken Ln het kanaal, waar door de plotselinge waterverplaatsing me tershoge golven werden gevormd, die aan de overkant tegen de kademuur opkropen. Directeur J. de Klerk stond met een gerechtvaardigde trots toe te zien hoe opnieuw een degelijk stuk Zeeuwse sclieepsbouwkuntte aan liet zilte nat werd toevertrouwd.... De „Thorkil Luivd" wordt gebouwd voor rekening Van de A/S Dampskibs- selskabet Paa Bornholm te Ronne ln Denemarken. Het is Sen zgn. open gesloten shelterdekker van 3U50 tóri met een lengte van 81.50 m., een breedte van 12.60 m en een diepgang van 6.17 nt. De M.A.N. cilinder motor van 1890 paardenkrachten garandeert het schip een snelheid van 12 knopen. De „Thor kil Lund" heeft een accommodatie voor 24 bemanningsledne, ondergebracht in 18 éénpersoons- en 3 tweepersoons- hutten. Als navigatiemiddelen kx-ijgt het schip radar, een richtingzoeker, een decca-navigator, een gyrofeompas, echosounder, radio-ontvang- en zend- installatie en een sal-log. Van de Deen se rederij was een tiental personen bij de tewaterlating aanwezig. wel een ideale plaats" zo stelde de landelijke secretaris van „Het Omn- je-Groene Kruis, de heer R. Smit uit Den Haag het in zijn felicitatietoe spraak. Hij zag een verband met de kerk, waartegen het nieuwe bureau voor zuigelingenzorg aanleunt. „Wat u bij het doopvont hebt beloofd, wordt hier eigenlijk onmiddellijk in praktijk gebracht". Tevoren had do voorzitter van de Vlissingse afdeling, ds. J. Kwast, in dezelfde gocst gesproken. Hij gewaagde van een „blijde en be langrijke middag". In het kort memoreerde ds. Kwast nog de voorgeschiedenis van dit bureau, dat feitelijk uit de nood geboren is. „Laten wij ook bij dit werk op eenvoudige en eerlijke wijze iets Van het evangelie mogen doorge ven", aldus do predikant. Spreker bracht alle aanwezigen dank voor de belangstelling bij deze ope ning. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot de afgevaardigden van do kerkgenootschappen en diaconieën, de cnr. besturenbond, „Het Groene Kruis", „Het Wit-Gele Kruis", de commissie „Hygiëne voor het Kind", de Provinciale Gezondheidsraad, ver tegenwoordigers van de beide Vlis singse ziekenhuizen „St.-Joseph" en „Bethesda" en de verschillende aan wezige huisartsen. Burgemeester B. Kolff van Vlis singen kwam de afdeling ook met deze nieuwe aanwist gelukwensen. Hij noemde het consultatiebureau „de kroon op het werk" en sprak do hoop uit, dat velen er goede rnad voor de gezondheid van de kinderen zullen mogen bekomen. De provinciale voorzitter van „Het Oranje-Groene Kruis", oud burgemeester D. Kodde van Zou telande, was de laatste spreker op deze feestelijke bijeenkomst in do bovenzaal van „Het Anker". Zijn advies voor de arbeid van het Missings consultatiebureau was „Verricht in biddend opzien tot God dit belangrijke gezondheids- werk". WAARDERING Na do theepauze was voor do afde ling het moment aangebroken, dat zij afscheid moest nemen van wijkzuster M. Sanderse, bij de patiënten beter bekend als „zuster Greet". Dertien en-een-half jaar heeft zij haar die nende taak in de Schekiestod ver richt, die zij nu door haar huwelijk moet afbreken. Vele prijzende woorden werden dan ook tot haar gericht, waarin waarde ring en dankbaarheid doorklonk. Doktor C. C, Sluijter deed hot uit naam van de gezamenlijke huisart sen. die het wérk van zuster Greet altijd hoog aangeslagen hebben. Staande tussen de vertrekkende en de nieuwe wijkverpleegster vertolkte ds. Kwast met een handdruk de dank van de vele patiënten, die in de loop van de jaren door zuster Greet zijn verzorgd. Hij wenste wijkverpleeg ster G. v. d. 'Ende, die de lege plaats zal innemen, veel succes too ln haar pas begonnen werkkring. Voor bei den was er een boeket bloemen als blijk van waardering. Ook zuster Jo (Kooyman) werd tenslotte nog in de bloemetjes gezet „omdat zij blijft". De laatste die de scheidende wijk. zuster nog zijn erkentelijkheid kwam betuigen was de secretaris van de Vlissingse „Wit-Gele Kruis'-vereni- ging, de heer Favejee. Dit voor het „invallerswerk". VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „De reis om de wereld in tachtig dagen", 19.80 uur. a.l.; Electro: „Meisjes op bestel ling", 19.00 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „D6 reis om de wereld ln tachtig dagen". 1900 uur, a,1.; Luxor: „Rokende revolvers", 20.00 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „De reis om do wereld in tachtig dagen", 19 00 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2