PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN ZENDEN RAKET OM DE MAAN Boemerang-koepel maakt foto's van onbekende „achterkant" Middelburg wil in vijf jaar voor 6.200.P00 aan werken realiseren „PRIMES BEATRIX WON IN AMERIKA ALLER HARTEN MILITAIRE VRACHTAUTO'S MET BIETENKOPPEN NAAR VELUWE 202e jaargang - no. 234 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleins advertenties (max. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1-—. „Brieven of ad re» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lfjnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2034. Precies drie weken na het geslaagde scliot op de maan heeft de Sowjet-Unie opnieuw een raket in de richting van de maan ge stuurd die de prestaties van de vorige Loeniks moet overtreffen en waarnemingen aan de achterkant van de maan zal doen. Zon dagochtend vroeg meldde het Russische persbureau Tass de ge slaagde lancering van een meertraps raket waaruit zich enkele uren later een onbemande waarnemingskoepel van 278.5 kg los maakte die de steeds van de aarde afgekeerde kant van de maan zal fotograferen en. waardevolle gegevens zal vertrekken voor toekomstige bemande ruimtevlucliten en de terugkeer van een raket naar de aarde. „Station" met zonnebatterijen goed in baan gekomen De ,,boemerang"-waarnemingskoepel moet een achtvormige lus beschrijven, eerst minstens eenmaal om de maan en later terug om de aarde. Op de kleinste afstand van de maan (10.000 km) zal het station korte tijd gegevens over de maanatmosfeer en andere metingen kunnen seinen en de telefoto's doorgeven. Vol gens radio Moskou is het station goed in zijn baan gekomen en werkt het instrumentarium met zijn zonnebatterijen, zend- en meetapparatuur uitstekend. Or1i Verscheidene radiostations achter het ütr^KS 6011 Veis te IJzeren Gordijn hebben gisteren sig- nalen van de nieuwe ruimteraket la- maan-om-dp-maan ten ,loren: een intensief, telkens on- Aliaaii Uil! llia.co.i1 (Ierbroiieu geluid dat geleek op dat J)o commentator van Katllo-Mookon vun vliegtuig-, noemde het een „voorbereiding voor een vaste kunstmaan-om-dc-maan die langere tijd gegevens over de maan zal kunnen zenden. De Russische atronoom prof. Dobronrawow zei zondag dat het na anderhalve dag duidelijk zal zijn welke baan deze maanverspieder tenslotte zal volgen, maar dat het toestel minstens zo lang zal leven als Spoetnik ITI, die sinds 15 mei 1958 om de aarde cir kelt. Do Loenik III die door het laat ste deel van de aandrijfraket gevolgd wordt, heeft twee van de aarde af re gelbare zenders aan boord welke on geveer drie uur per dag gegevens uit zenden. Het moment Waarnemers wijzen erop dat de lan cering van de jongste Russische maanraket niet alleen in de gunstige begindagen van oktober viel tijd stip waarop de maan het dichtst bij de aarde is maar ook tijdens Kroesjtsjews bezoek aan Peking mo gelijk als tegenhanger van het ge slaagde maanschot van 13 september jl. aan de vooravond van Kroesjtsjews Amerikaanse reis. Daarvoor had Rusland al in januari Loenik I naar de maan gezonden, die ëvemvel in een baan om de zon terecht kwam. Haast Een Amerikaanse Atlas-Able raket voor hetzelfde doel als de Loenik III ontplofte op 24 september jl. voortij dig op de startbasis. „Het lijkt erop dat die mislukking het gevolg was van de koortsach tige haast waarmee het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma wordt uitgevoerd, zo verklaarde gisteren de wetenschappelijke me dewerker van het Russische pers bureau Tass, Bogojaflenski. Geheugencellen? Het Russische ruimtetoestel zal een maximale afstand van 450.000 km van de aarde bereiken. Het beschikt, naar Britse geleerden menen, over „geheugencellen" waar de door het instrumentarium verzamelde gege vens „opgeslagen" worden tot aan het moment van de uitzendingen der beide zenders waarmee het is uitge rust. Marconist „Utrecht" voor jury in Boston De radio-telegrafist W. van li. van het Nederlandse schip „Utrecht", die aangehouden is in verband met de dood van L.vnn Kaufniann uit Chica go, wier lijk op 19 september na het vertrek van de „Utrecht" bij Boston in de haven werd gevonden, zal op 6 oktober voor de grote jury te Boston verschijnen. Hij heeft volgens mede deling van politiezijde te Boston toe gegeven met Lynn Kaufniann, een 23-jarige gescheiden vrouw, een ver houding te hebben gehad, en haar op 18 september hij een twist geslagen to hebben. De advocaat van Van R. heeft ge zegd dat zijn cliënt later ontkende Lynn Kaufmann te hebben geslagen. Er was geen enkel motief aan te wij zen waarom Van R haar zou he!> ben willen doden, aldus de advocaat, mr. Van Heemstra. De „Boston Globe" zegt vernomen te hebben, dat de echtgenote van Van R. naar de Verenigde Staten zal vliegen om haar echtgenoot bij te staan. De Nederlandse consul te New-York zou de overtocht van mevrouw Van R. re gelen. DE MAAN ..hoe ziet de achterkant eruit Gemengde gevoelens in Washington In Washington is het nieuws van de nieuwe Russische kos mische raket met gemengde gevoelens ontvangen. Ener zijds koestert men bewonde ring voor deze wetenschappe lijke prestatie, maar ander zijds is men enigszins verbit terd omdat de Amerikaanse geleerden, die ook en wel op dezelfde zondag een sa telliet in een baan rond de maan hadden willen brengen, daarin niet zijn geslaagd om dat zoals gemeld de Atlas- Able-raket waarmee dit had moeten gebeuren, bij een proefneming ontploft is. Toch blijven de Amerikaanse leiders en ook vele Amerikaanse geleer den er ook nu nog van overtuigd dat het arsenaal aan wetenschap pelijke kennis van de Ver. Staten, tenminste in zijn geheel genomen, groter is dan dat van de Russen. Maar men raakt er in Washington wel steeds meer van doordrongen dat een nauwere samenwerking, op, wetenschappelijk gebied tussen de Ver. Staten en hun bondgenoten noodzakelijk is. In kringen van Engelse geleerden en ruimtedeskundigen aeht men de Russische prostatie eeu bijzonder kunststuk. „Het is een ontwikke ling die iedereen verwachtte, maar die de Russen dan toch maar tot stand hebben gebracht", zei een van hen. T heorie In deskundige Amerikaanse kringen is men van mening dat men nu niet meer zo gemakkelijk zal kun nen vasthouden aan de theorie, dat de Russen alleen melding maken van hun successen op het gebied van de ruimtevaart en de misluk kingen verzwijgen, want de Russi sche geleerden, zo merkte men op, zijn er wel in geslaagd om binnen ongeveer drie weken en op duide lijk van te voren vastgestelde da ta, twee belangrijke ruimtevaart projecten uit te voeren. BURGEMEESTER VAN HALL: De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, is zondagmiddag met het K.L.M.-vliegtuïg uit New York op de Amsterdamse luchthaven teruggekeerd. Hij heeft onder meer een deel van de feestelijkheden van do Hudson-herdenking bijgewoond. „De tocht van prinses Beatrix heeft grote indruk op het Amerikaanse volk gemaakt", aldus de burgemeester. „Zeer verstandig heeft zij diverse vragen beantwoord en haar optreden was zo charmant en aardig, dat zij aller harten won. Toen zij een voor haar klaargemaakte speech moest uitspreken voor de Netherlands American Foundation h eeft de prinses zelf verscheidene ver anderingen in de tekst aangebracht." R.-k. Grafische Bond keurt C.A.O.'s goed In de zaterdag gehouden landelijke vakgroepvergadering van de Neder landse Katholieke Grafische Bond in Amsterdam werden de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten met al gemene stemmen aanvaard. In tegenwoordigheid van koningin Juliana en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, vierde het Nederlands Gesprek Centrum zaterdag zijn tien jarig bestaan in Esplanade te Utrecht. Tweehonderdvijftig nieuwe donateurs en een aanvulling van het garantiefonds vormden de stoffelijke blijken van belangstelling, die, met een voorzittershamer voor prof. dr. J. H. Bavinck, de presi dent van het N.G.C., werden aangeboden. Dat geschiedde door de presidente van het lustrumcomité, mevrouw C. J. Ooms Vinckers. Op de foto links van H.M. de Koningin mr. H. B. J. Jas- Iander, rechts prof. dr. ïr. A. F. van Leeuwen SJ. Oostduitse autoriteiten: geen incident met Banki Na wekenlang zwijgen heeft zondag middag een woordvoerder van de Oostduitse autoriteiten in Oost-Berlijn bevestigd, dat de sinds 17 september uit zijn woonplaats Roermond ver dwenen arts dr- Banki met zijn secre taresse Miep Heynen naar de Russi sche zone van Duitsland is gegaan. Volgens deze woordvoerder mag hij zich in elke stad die hij wenst vesti gen. Een grensincident is er niet ge weest aldus de OostduitSe autoriteiten De garagehouder, die dr. Banki een wagen had verhuurd, heeft van het Oostberlijnse Polizeiprasidium een telegram ontvangen dat hij zijn wa gen daar af kan halen. Volgens de Oostduitse woordvoerder willen de 56-jarige arts en zijn 22-ja- rige secretaresse zic'h in de „Duitse Democratische Republiek" een nieuw bestaan opbouwen. De autoriteiten hadden de antecedenten van de arts nagegaan en zij zijn tot de overtui ging gekomen, dat hij geen „politiek verdachte" redenen voor zijn verhui zing naar de „DDR" heeft. De wooi-dvoerder zei verder dat hij geen inlichtingen kon geven over de reden van de verhuizing van dr. Ban ki. „Of familieomstandigheden er de oorzaak van zijn interesseert ons hele maal niet". Dr. Banki werd al tijdens zijn ver blijf in Nederland dikwijls samen met zijn aantrekkelijke secretaresse gezien. De ouders van Miep Heynen hebben in de afgelopen weken toen naar dr. Banki werd gezocht geweigerd om iets over de verblijf plaats van hun dochter mee te de len. VOEDER VOOR HONGERIG VEE Deze week transporten naar andere droge streken Niet minder dan 52 militaire drietonsvrachtauto's geladen met bietenkoppen zijn zaterdag van de Barendrechtse Brug en van Hoofddorp naar Barneveld gereden. Met de bietenkoppen, afvalprodukt van de suikerbie- tenoogst, wilden de Zuidholland se boeren hun Veluwse collega's helpen, die te kampen hebben met de gevolgen van de droogte. Een kleine zestig boerenbedrij ven op de Veluwen konden zater dag op deze wijze van grote la dingen veevoer worden voorzien. De drie landbouworganisaties in het westen van Nederland hebben, zoals bekend, aangeboden de boeren in de len van ons land waar het gras bruin en verdord is, en waar het rundvee nagenoeg geen voedsel meer heeft, van veevoeder te voorzien. De minis ter van landbouw en visserij besloot, de apparatuur van de Provinciale Voedselcommissarissen ter beschik king te stellen als service-apparaat bij de inzameling en distributie van veevoeder. Voor het transport deed hij een beroep op zijn ambtgenoot van defensie, die de transportbatal- Weer taxichauffeur overvallen Zaterdagavond is de 30-jarige Rotter damse taxichauffeur G. A. B. door twee passagiers in zijn wagen over vallen. Het waren jongens, die hij in een café aan de Binnenweg opgehaald had en naar IJsselmonde moest bren gen. Op de Kerkdijk kreeg de chauffeur plotseling met een hard voorwerp een klap op het hoofd, waarna zij pro beerden hem over de voorbank naar achteren te trekken en een pak slaag te geven. De chauffeur wist door schreeuwen de aandacht van omwonenden te trek ken, waarop de aanvallers de vlucht namen. De recherche kon hen later in de nacht naar aanleiding van hun signalement opsporen. Het bleken de 18-jarige magazijnbediende H. J- P. N. en de 16-jarige slagersknecht P. A. van V. uit Rotterdam te zijn. Zij be kenden, de chauffeur van zijn geld te hebben willen beroven en de auto te stelen. De chauffeur is er met een flinke hoofdwonde afgekomen. 0 Japanse deskundigen hebben met goed gevolg twee kleine raketten, gelanceerd vanuit ballons. Met de ballons wa ren de raketten eerst tot op een hoogte van achttien kilometer boven de Stille Oceaan bij Noord-Japan gebracht, waar na de raketten in drie minuten een hoogte van S9-kilometer bereikten. j B. EN W. BIEDEN RAAD KAPITAALWERKENNOTA AAN Gymasium, Koningsbrug, loswal, scholen, Kloveniersdoelen, politiebureau jons van de Koninklijke Landmacht inschakelde. Bij het laden werd te Barendrecht geholpen door een tachtig tal man schappen en een aantal onderoffi cieren van de eerste divisie. In Barneveld werden de wagens naar verschillende bedrijven gebracht die hiervoor het meest in aanmer king kwamen. Deze bedrijven be vinden zich in de gemeenten Ede, Apeldoorn en Barneveld. Het is de bedoeling om deze week nog een aantal van deze voedseltranspor- ten te organiseren, waarbij ook ande re delen van ons land die ernstig van de droogte te lijden hebben aan de beurt zullen komen. Onder wie men 20 militaire vrachtauto's van Goeree- Overflakkee naar de Peel en naar de Achterhoek laten rijden. Drentse boe ren hebben aangeboden, zelf het voor hen bestemde veevoeder in de TVie- ringermeer te halen. 30.000. De begrote investering ten laste van de gemeente blijft dan nog 5.251.500 groot, waarvan de afzon derlijke bedragen variërende van 60 tot 20 jaar afgeschreven zouden moeten worden. Saneringsplan HET COLLEGE VAN B. en \V. van Middelburg heelt de gemeenteraads leden een nota van kapitaahverkeii en de financiering daarvan toege zonden. De naar hun mening noodzakelijke dan wel wenselijke kapitaal- werken, met. een geraamde investering van 6.2 miljoen, wensen B. en W. in vijf jaar te realiseren. De kapitaallasten daarvan zijn naar schat ting 410.000. Het college meent, dat een deel door het rijk zal worden gedragen, namelijk 63.000 (kleuterscholen en politiebureau), zodat dan nog een bedrag van 357.000 resteert. Wanneer de werken inderdaad in 5 jaar gerealiseerd kunen worden, is er jaarlijks behoefte aan nieuwe dekkingsmiddelen tot een bedrag van 72.000. De belangrijkste objecten in deze nota zijn: a: Gymnasium, waarvoor 800.000 geraamd wordt voor de houw, J' 30.000 voor de centrale verwar ming en 80.000 voor de inrichting, dus totaai 910.000; b; Vernieuwing Koningsbrug, ra ming 600.000; c: Loswal klein-ïndustrieterrein, ru ling 600.000; Restauratie Kloveniersdoelen, rai ning 500.000; Politiebureau, d: m'nL I raming 322.500; en f: Garage reinigingsdienst, totaal f 200.000. In de onderwijssector hebben B. en totaai raming W. de volgende scholen gepland: ulo Nieuwe Haven, raming totaal 530.000; school J, totaal 440.000; ulo Geref. Gemeente, totaal 440.000; hervormde openbare en Vfasmarkt- kleuterschonl. elk geraamd op totaal 206.000. Voorts is voor de bouw van 2 gym nastieklokalen totaal 396.000 ge raamd, voor het bouwrijp maken terrein Alberts 180.000, idem ter rein Polak 155.000, transactie Maljers 100.000, bouw medisch centrum 100.000 en bouw zuive ringsinstallatie zwembad eveneens 100.000. Voor de verbetering van de Seisbinnenbrug is vervolgens 20.000 begroot. Aan bijdragen van derden of reser veringen voor deze werken hebben B. en W. een bedrag van 960.000 geraamd: loswal industrieterrein 500.000, restauratie Kloveniersdoe len 225.000, bouwrijp maken ter rein Alberts 110.000, idem Polak 75.000, transactie Maljers 20.000 en installatie zuivering zwembad Tegelijk met de uitvoering van deze werken willen B. en W. de restauratie van oude gebouwen met name woonhuizen en de sanering der binnenstad ter hand nemen. In 1960 hoopt het college een saneringsplan aan de raad voor te leggen; voor de restaura tie en sanering worden afzonder lijke voorstellen aangeboden. De ze krachtige aanpak vloeit voort uit een onderhoud, dat B. en W. hadden met de directeur van het rijksbureau voor Monumenten zorg, die bereid bleek elk jaar 25.000 beschikbaar te stellen, inits de gemeente bereid bleek een zelfde bedrag uit .te trekken. B. en W. hopen in dit verband ook op een provinciale bijdrage (van 4000) te mogen rekenen. Met deze gezamelijke bedragen zou ieder jaar een aantal objecten gerestaureerd kunnen worden. Voorts deelt het col lege mee de sanering in principe in (Zie slot pag. 7 kol. 1 VERWACHT... MEER WIND EN KOUDER. Droog weer met zonnige perioden, kouder d3n gisteren en een matige tot krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 6 oktober Zon op 6.47 onder 18.08 Maan op, 11.35 onder 20.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1