PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuivelproduktschap staat uitvoer van melk naar Frankrijk toe Openhartige reactie van Waterleidingmij is nu gewenst BILT MACHTIGING VOOR 200 TON PER DAG ZONSVERDUISTERING DOOR WOLKENDEK NIET TE ZIEN KONINGIN FELICITEERDE CHRISSEMEUJE (110 JAAR) 202e jaargang - no. 233 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 tegels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Na uren vergadering werd besluit genomen (Van onze Haagse redacteur) Het produktschap voor zuivel heeft vrijdag, na een besloten ver gadering, die uren duurde, het besluit genomen uitvoermacliti- gïngen voor de export van 200 ton consumptiemelk per dag naar Frankrijk af te geven. Aan de verlening van deze uitvoermachti- gingen zullen geen voorwaarden worden verbonden. De vaststel ling van de prijs en de bepaling van het vetgehalte van de uit te voeren melk, laat het produktschap geheel aan het bedrijfsleven over. Het systeem van uitvoermachtigingen wil het produkt schap echter handhaven, opdat voor de toekomst de melkvoor- ziening in Nederland zelf gewaarborgd zal zijn. De uitvoer van melk kan dus altijd worden stopgezet. Omgekeerd is het ook mogelijk, dat meer dan 200 ton per dag zal worden geëxporteerd in het geval de Fransen aan nog meer melk behoefte zullen hebben en Neder land aan deze stijgende vraag zal kunnen voldoen. Dit werd meegedeeld door de voorzitter van het produktschap, ir. B. van Dam, tijdens een na de vergadering gehouden persconferentie. Vervoer mogelijk in Nederlandse handen Het produktschap stond voor een moeilijke beslissing, aldus de heer Van Dam, omdat aan deze zaak vele problemen zitten. Wanneer de grond stof voor de zuivelindustrie wordt weggehaald, komt ook de werkgele genheid in deze sector in gevaar. Het E.E.G.-verdrag schept echter allerlei verplichtingen waar Frankrijk aan heeft voldaan, door een contigent van 93.000 ton voor invoer open te stellen. Wij kunnen ons niet onttrekken aan deze verplichtingen. In dit verband deelde de heer Van Dam mee, dat Frankrijk ook de invoer heeft open gesteld van kaas uit Nederland. Over de prijs, waartegen de melk zal worden geleverd, kon de heer Van Dam niets zeggen, daar dit een zaak is voor het bedrijfsleven. Hij nam echter aan, dat het be drijfsleven bij het vaststellen van de prijs rekening zal houden met de onderbezetting in de zuivelindu strie, die van deze levering het ge volg zal zijn en tevens met de nood zaak de goede vakmensen aan te houden, vooral daar aan deze melk- export geen continuïteit is verbon den. Toch wilde de heer Van Dam een ze kere continuïteit niet uitsluiten, want afgezien van de gevolgen van de droogte, kampt men In Frankrijk ook met allerlei structurele moeilijkhe den. Zo levert een gebied van eeii straal van 150 kilometer rond Parijs minder melk dan voorheen, omdat grond is gebruikt voor wegenaanleg cn men hier en daar ook op de tuin bouw is overgestapt. Titels Chrissemeuje de oudste dame van Nederland is gisteren 110 jaar geworden. Ze is dat gewor den in eenvoud en bescheidenheid. Zelf zegt ze er alleen maar van: „Het is alsof Onze Lieve Heer me vergeten heeft". Het merkwaardigste aan deze oude dame van Nederland is behalve haar leeftijd, misschien wel haar naam. Ze wordt door iedereen Chrissemeuje ge noemd, of in hedendaags Nederlands: tante Chrisje. Dat oud-Nederlandse woord meuje is in onbruik geraakt, want in de vori ge eeuw is er een soort revolutie ge weest onder de „tantes". Zij wilden niet langer in het Nederlands worden aangesproken door neefjes en nicht jes. Dat moest Frans worden en het is Frans geworden, omdat de tantes zichzelf heel voornaam zagen! Die taalrevolutie beroerde overigens niet alleen de tantes. Zij beïnvloedde ook andere familierelaties en andere menselijke verhoudingen. De vaders werden pa en de moeders werden ma... De juffrouwen werden zoveel mogelijk mevrouw en de oude dames wensten niet langer met „opoe" aangeduid te worden. Ze wer den „oma". Op dit ogenblik is het zó, dat men slechts met grote behoedzaam heid al deze titels kan hanteren, want de titulatuur is nog in leven dige beweging en zeker wordt niet aan iedereen maar alles toegestaan! Juist dezer dagen werden nog de con ducteurs van de Amsterdamse tram (lijn 13) op de vingers getikt, omdat ze de bewoners van een bejaarden centrum pleegden te begroeten met do eerbiedwaardige titel „opa" of „opoe". De bejaarden namen die vrij moedige hulde aan hun leeftijd niet. Ze schreven een brief aan de tram- (Zie slot pag. 3 kol. 1 Bijna heel Nederland.heek gis ter (te) diep in het zwarte glaasjeGewapend met een stuk beroet glas of enkele foto-negatieven sloegen name lijk duizenden Nederlanders de gedeeltelijke zonsverduistering gade. In Nederland had men gelukde hemel was zo helder, 'dat de toeschouwersduide lijk konden zien hoe een schijf van de zon afgeknabbeld werd. Op de foto een groen Amsterdammers, die een deel van hun koffie-uurtje offerden om dit natuurverschijnsel te zien. Het Franse bedrijfsleven dacht dan ook al aan het kopen van Nederland se melk toen er nog geen sprake was van minder melk als gevolg van de droogte. Ir. Van Dam verwacht, dat in ieder geval de levering van de Ne derlandse melk aan Frankrijk wel tot februari zal voortduren. Van Franse zijde is bepaald, dat de melk bestemd zal zijn voor men selijke consumptie en vervoerd zal worden in tanks over de weg of per spoor. Ter tegemoetkoming in de kosten van transport zal Frankrijk aan de Franse importeurs een sub sidie geven. Of de Fransen ook zelf zullen trans porteren is nog niet duidelijk. Waar schijnlijk zal het vervoer in Neder landse handen zijn, aldus de heer Van Dam, die verger nog- meedeelde, dat de verantwoordelijkheid voor de kwa liteit van de melk bij de Franse im porteur berust. TELEURSTELLING IN FUERTE VENTURA Amateurs konden geen waarnemingen doen Op vele plaatsen in de wereld heeft men vrijdag de zonsverduistering goed kunnen waarnemen. Op de Canarische eilanden, Zuid-Marok- ko en het zuidelijk deel- van de Sa hara zou zij totaal zijn en zo waren vele geleerden uit de hele wereld voor een bestudering van het fenomeen naar deze streken getrokken. In Las Palmas, de hoofdstad van de Canarische eilandengroep, bofte men, want juist tegen de tijd van de maximumstand schoof er een gat in het zware wolkendek en kon men dan ook allerwegen op daken en in de straten mensen met berookte glaasjes naar de zon zien kijken. De tientallen geleer den echter die naar het naburige eiland Fuerte Ventura waren ge reisd, konden door het dichte wol kendek niets anders waarnemen dan dat de duisternis inviel. Een toestand, die echter slechts twee minuten aanhield, waarna het geleidelijk weer lichter werd. De vogels lieten zich door de inval lende schemering misleiden en zochten hun nesten op. De twee Nederlandse expedities naar de Canarische eilanden hebben te legrammen naar Nederland gezon den, waaruit blijkt dat het resul taat van de waarnemingen te leurstellend is. De beroepsastrono men hebben te kampen gehad met een gesluierde hemel en „losse wolken", terwijl de amateurs ir. het geheel geen waarnemingen hebben kunnen doen door zware wolken. Prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoog- Kelner omgekomen door gasvergiftiging De 66-jarige kelner L. Sikking uit Haarlem is gisteren aan de gevolgen van gasvergiftiging overleden. De man was des nachts thuisgekomen en heeft water gekookt op een gas komfoor om zijn haar te verven. Vermoedelijk heeft hij een der kraantjes waaraan geen gasslang was verbonden opengestoten, waar door gas in het huis stroomde. leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en leider van de beroeps astronomen telegrafeerde uit Pu erto del Rosario (Fuerte Ventu ra) op de Canarische eilanden aan de organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek te Leiden: „sluiers, losse wolken, gedeeltelijk geslaagd, instrumenten feilloos". Het tweede telegram werd verzon den door de Nederlandse ama teur-astronomen expeditie op het zelfde eiland en ondertekend door dr. C. de Jager en baron van He- xnert tot Dingshof: „Door zware wolken eclips niet waarneembaar. Teleurstellend". De teleurstelling voor de amateurs is wel bijzonder groot omdat de deelnemers voor het overgrote deel zelf hun reis- en andere kos ten hebben betaald. Het instru mentarium dat zij gebruiken is door hen zelf gebouwd, werk dat vaak jaren kostte. Het is de twee de keer dat de amateurs een zon eclips gadeslaan. De vorige expe ditie ging naar Zweden. Toen brachten wolken ook teleurstel ling. Granaat ontploft: arbeider gewond In de draaierij van de munitie- en wapenfabriek „Hispano Suisa" aan de Terheijdenseweg te Breda is don derdag een scherpe granaat ontploft, waarvan de rondspringende scher ven de Bredase machinebediende L. Nooijen vrij ernstig hebben gewond. Het projectiel was ongemerkt be land tussen de niet gevulde granaten in de munitie-afdeling en explodeerde op het moment, dat Nooijen er de kop afdraaide. Het verwijderen van koppen behoort tot zijn normale werkzaamheden in de draaierij. Het bedrijfsonderzoek naar de oorzaak van de fout is nog niet beëindigd. Het is niet uitgesloten, dat de betrok ken granaat tussen de niet gevulde is geraakt door onachtzaamheid van de controle-afdeling. Dat de explosie Nooijen niet levens lang heeft verminkt, is te danken aan diens snelle reactievermogen. Niet zo dra sloeg een enorme steekvlam uit de kop van de „scherpe" of hij dook onder zijn werkbank. Zo snel kon hij echter niet zijn, of onder enorme druk sloegen hem tientallen metaal splinters in ogen, gezicht, borst en armen. Met spoed werd hij naar het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda ovei-- gebracht, waar de splinters uit zijn ogen werden verwijderd. Ze waren on het hoornvlies blijven liggen en heb ben het gezichtsvermogen niet noe menswaard beschadigd. In haar aan de Duitse grens te Holterhoek (gemeente Eibergen) gelegen woning, vierde Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Backs oftewel Chrissemeuje, gisteren haar 110de verjaardag. Door pastoor Hegge uit Eibergen werd gisteren, evenals de tien voorgaande jaren door zijn voorganger pastoor Kaeter, ten huize van de jarige een mis opgedragen. Alvorens men zich hierna aan het ontbijt begaf werd door burgemeester L. H. H. R. van Wensen een telegram van koningin Juliana voorgelezen, dat luidde als volgt „Met hartelijke gelukwensen ter gelegenheid van uw 110de ver jaardag. 2 oktober 1959, Juliana". Ook had de koningin een grote taart laten bezorgen. Voorts ont ving Chrissemeuje een televisietoestel. Er kwamen in de loop van de dag nog tal van bloemen, geschenken en zeer veel post binnen. De belangstelling was dit keer wel zeer groot, om niet te zeggen te groot. Vooral 's morgens beleefde de anders zo rustig gelegen woning van Chrissemeuje een invasie van radio-, televisie-, film en persmensen en verdere belangstellenden. Chrissemeuje zelf was verkouden en zag er niet zo goed uit als anders. Gelaten liet zij de drukte langs zich heen gaan. DE KRITIEK IN TERNEUZENSE RAAD DE DIRECTEUR der waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", ir. G. P. M. Diköt ter, hebben wij om commentaar gevraagd op de kritiek, die deze week in de raad Temeuzen werd uitgeoefend op deze maatschap pij. Zoals gemeld heeft donder dagavond de heer R. Vrieling (v.v.d.), die namens de gemeen te Temeuzen lid is van de ver gadering van aandeelhouders der waterleidingmaatschappij, een uitvoerig verslag uitge bracht over de handelingen van deze maatschappij, waarin liij o.m. ernstige kritiek uitoefende op bepaalde aspecten van het fi nancieel beheer der maatschap pij. De heer Dikötter verklaarde ons nu desgevraagd, dat hij geen commentaar kon leveren omdat hem het rapport slechts uit de dagbladverslagen bekend was geworden. „Maar aangezien, naar het mij bleek, de kritiek in hoofdzaak is gericht tegen do raad van commissarissen, zal dit college waarschijnlijk het rapport-Vrieling behandelen", aldus de heer Dikötter. Overi gens verklaarde hij nog, dat het in 1957 gepubliceerde rapport over de zoetwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen een uit voerig inzicht had gegeven, tot in onderdelen gedetailleerd, over alle investeringen, de ex ploitatie en andere kosten der maatschappij. Tot zover de mededelingen van ir. Dikötter. De opmerkingen in de Ter- neuzense raad geven ons nog aanlei ding tot het volgende commentaar. Men kan niet yerbelen, dat de op merkingen van het raadslid Vrieling een gevoel van onbehagen hebben achtergelaten, nog afgezien van de vraag of zijn kritiek juist is. Op deze vraag kan pas een antwoord worden gegeven, wanneer men beschikt over alle stukken en wanneer men op de hoogte is van de gang van zaken in het bedrijf. Maar wanneer een verte genwoordiger van een gemeente aandeelhouder meent in overigens nogal kleurrijke taal te moeten wijzen op een aantal door hem on juist geachte zaken in het beheer van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", dan is er re den om volledige opening van zaken te vragen. JTet rapport van de heer Vrieling zal thans volgens het besluit van de Terneuzense raad aan de (Zie slot pag, 2 kol, 3) Ook Charleston (Ver. Staten) is ge troffen door een wervelstorm, die met windsnelheden van soms meer dan 200 km/u dood en vernieling zaaide. Op de foto ziet men hoe het zieden de zeewater over de boulevard werd Meisje na trap van paard overleden Het negenjarige meisje W. van der Zon uit Barwoutswaarder bij Woer den, is gisteren in het r.-k. zieken huis te .Woerden overleden als ge volg van ce.n trap van een paard, woensdagavond opgelopen in een weiland van haar oom. KORTE PREDIKATIE HOE ZIET U ISRAEL f De eerste zondag van oktober is sinds een tiental jaren bestemd tot gebeds zondag voor Israël. Dat is niet over bodig. Velen leven ook in de chris telijke gemeente met de gedachte, dat Israël heeft afgedaan en de chris telijke gemeente in haar plaats is ge komen. Paulus denkt daarover anders. Hij worstelt in de hoofdstukken Romei nen 9-11 met de vraag, waarom zijn volk Israël Jezus niet als de Messias aanvaardt, terwijl aan de andere kant het evangelie wel gehoor vindt bij de heidenen. Overal in het heiden- land ontstaan gemeenten die Jezus Christies loven en prijzen. Paulus tracht op deze vragen een antwoord te vinden. Hij komt tot de gevolgtrekking, dat de heUsstroom over een andere bedding is gelegd Is raël staat om zo te zeggen op een dood spoor. Maar.... zo zal het niet blijven. Er komt een tijd waar de woorden van het schriftgedeelte dat U hieronder vindt aangegeven werkelijkheid zul len worden. Nu is door de val van Is raël het heil naar de heidenen ge gaan. Daardoor mogen U en ik we ten van Jezus Christus; mogen U en ik ons bevrijd toeten van de demo nen en de machten. Deze omlegging van de heilstroom is tijdelijk. Er komt een ogenblik t«aar- op Israël weer in deze heilstroom zal zijn opgenomen. Israël zal dan Jezus Christus belijden als ook zijn Heer en Heiland Paulus. Hij noemt dat niet anders dan een leven uit de do den. Israël heeft dus niet afgedaan. U kunt dit aan verschillende verschijn selen in deze tijd ook zien. Daar is de staat Israël. Na 2000 jaar van rondzwerven komt Israël voor een deel weer tot rust in het land Palesti na. Israël krijgt weer een nationaal tehuis. Israël gaat het Nieuwe Testa ment lezen. Het heeft dit in die 2000 jaar steeds geweigerd. Wanneer wij dat zien en horen, kunnen wij alleen maar vurig bidden dat Israël de weg tot Jezus Christus moge vinden en zo de volheid der tijden moge worden ingeluid. Lezen Romeinen 11 vs. 11-56. Scharendijke, ds. Alb. van dett Ban. VERWACHT. WA KM WEER Droog en zonnig weer, maar aan vankelijk hier en daar mist. Warm weer met weinig wind. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 6.44 onder 18.13 Maan op 9.03 onder 19.24 5 oktober Zon op 6.46 onder 18.11 Maan op 10-21. onder- 20.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1