PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische kolenindustrie wordt zo spoedig mogelijk gesaneerd Vrijspraken in proces over Marcinelle-ramp Bij hoger bakkersloon brood duurder? Nieuw perspectief voor Zeeuwse fanfare- en harmoniekorpsen BILT Produktievermindering met 5 miljoen ton 202e jaargangno. 232 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 oktober 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm, Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, teL 2475 Cb.g.g. adv. 2234); Oos G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, aöm. tel. 2094. Voorzitter van Hoge Autoriteit De Belgische regering heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toegezegd, dat het programma voor de sanering van de Belgische kolenindustrie zo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd. Dit heeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, donderdag in Luxemburg mede gedeeld. Het Belgische programma voorziet in de vermindering van de jaarlijkse kolenproduktie in België van 5.4 miljoen ton. Het hoge gezagsorgaan zou hebben besloten enkele maatregelen te onder zoeken, die „op de Belgische kolenmarkt tijdens de uitvoering van het saneringsprogramma een rustige sfeer doen heersen opdat het programma niet in gevaar wordt gebracht". Plannen voor coördinatie energiebeleid Van de zijde van de Hoge Autoriteit wordt voorts vernomen, dat de Bel gische maatregel voor de invoerver gunningen van kolen uit Nederland moet worden gezien als een onder deel van de werkzaamheden om een statistisch overzicht t,e krijgen van de Belgische kolenmarkt. De Belgische regering heeft de verzekering gegeven aldus werd in Luxemburg bevestigd, dat deze maatregel „volmaakt in overeenstemming is met het E.G.K.S.- verdrag". De plannen van de Belgische regering voor de sanering van de mijnindus trie zouden o.a. inhouden, dat de pro- duktie van kolen moet worden be perkt tot 25 miljoen ton per jaar, een vermindering van ruim vijf miljoen t on. Daarbij wordt uitgegaan van een jaarlijkse afzet aan Belgische gebrui kers van 23 miljoen ton en een uit voer van 2 miljoen ton. De invoer van enkele kolensoorten, die in België niet worden gewonnen, zou worcjen bepaald op twee miljoen ton. Aan de kolenmijnen en kolenverbrui- kende industrieën zou een voorstel in deze richting zijn voorgelegd, waar- ovor beide groepen voor 15 oktober overeenstemming moeten bereiken. De Belgische minister van economi sche zaken zou indien geen akkoord wordt bereikt gebruik maken van zijn volmachten, waarbij de kolenhandel In België onder staatscontrole zou worden gebracht. Behalve deze staatscontrole op de verkoop van kolen worden in dat geval als twee verdere maatrege len van de Belgische regering ge noemd een verbod op de invoer van stookolie en het blokkeren van de kolenvoorraden bij de verbruikers. Inmiddels is het kolenverbruik in Bel gië de eerste zes maanden van dit jaar vermeerderd met 860.000 ton. De voorraden zijn echter niet vermin derd en het aantal werkloosheïdsda- gen in de mijnen is evenmin afgeno men. Als oorzaak daarvan wordt ge noemd, dat de 860.000 ton in vermin dering kwamen van de voorraden bij de fabrieken en dat deze nieuwe be stellingen hebben geplaatst in Neder land, Duitsland en de Verenigde Sta ten. In kringen van de vakbonden van mijnwerkers wordt gehoopt, dat indien het saneringsprogramma van de regering kan worden uitge voerd, het aantal werkloze dagen in de mijnen in de loop van 1960 tot 30 kan worden teruggebracht. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft overigens besloten aan het raadgevend comité van do gemeen schap, dat op 6 oktober in Luxem burg bijeenkomt, voor te stellen de steun aan werkloze Belgische mijn arbeiders voor de maand oktober te verlengen. Deze steun bedraagt 20 Kleuter verdronkeu Het twee en een halfjarig zoontje van de familie Pape in Hilversum, is woensdag terwijl net alleen rondliep, in een vaart terecht gekomen en ver dronken. Voorbijgangers vonden het kindje, waarvan de voeten op de berm lagen en ^ïet hoofdje in liet water. In tegenivoordigheid van de heer J. G. Suurhoff, prof. dr. L. J. itf. Beel en dr. C. J. M. A. van Rooy heeft ah staatssecretaris van sociale zaken, dr. B. G. Roolvink gistermorgen in liet gebouw van de sociale verzeke ringsbank te Amstèrdam de eerste uitbetaling volgens de algemene We duwen- en Wezenverzekering verricht aan de 39-jarige mevrouw de wed. M. BerkemeyerProeme uit Haar lem. procent van het normale loon van de werkloze mijnwerkers en wordt g-e voegd bij de steun, die nationaal in België wordt verleend. Deze maat regel is op 30 september afgelopen. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal op 12 oktober de zes ministers van economische zaken van de E.G.K.S.- landen concrete voorstellen doen voor de coördinatie van het Europese ener giebeleid. Deze voorstellen, die o.a. beogen het oprichten van bureaus voor de ener gievoorziening in Europa, zullen wor den besproken op een gezamenlijke bijeenkomst van de drie Europese uitvoerende organen, de Hoge Auto riteit, de Europese commissie van do E.E.G., en de Euratom-commissie. Ter dood veroordeelde Podola verzoekt om gratie De wegens moord op een politieman tot de doodstraf veroordeelde Duits- Canadese fotograaf Gttnter Fritz Po dola, oud 30 jaar, heeft zijn raads man opdracht gegeven een verzoek om gratie in te dienen. Podola, die reeds in de dodencel van de gevangenis te Wandsworth ver toeft, heeft afgezien van hoger be roep. De wettelijke gronden daarvoor ontbreken in het vonnis dat rechter Davies in de „Old Bailey" over Podo la heeft uitgesproken. Bankbediende verdacht van fraude De politie heeft zondagavond te Ha ren gearresteerd de 28-jarige T. H K. te Hoogeveen. Deze man nam twee jaar geleden ontslag als bankbediende van de.Rot terdamse bank te Hoogeveen. In de cember 1958 vestigde hij zich in Ha ren, waar hij een sigarenmagazijn annex boekhandel en heugelsportarti- kelenzaak had gekocht. De man die door de politie is overge bracht naar Hoogeveen wordt ver dacht gefraudeerd te hebben in de tijd dat bij bij de bank werk/aam was. Het bedrag dat met de fraude ge moeid is ligt tussen de 20 en 30 dui zend gulden. K. is afkomstig uit Achtkarspelen in Friesland. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. De typhoon Vera heeft in Japan een groot onheil gesticht. Er zijn hon derden doden en gewonden te betreu ren. Een gedeelte van Tokio is on der water gelopen. De bewoners van SOOO huizen moesten elders een on derdak zoeken. BESCHULDIGD VAN TECHNISCHE FOUTEN Vijf beklaagden ontkenden schuld Rouwdienst in Oostende voor slachtoffer „Frans Elza" De Nederlandse ambassadeur iu Brussel, jonkheer E. Taxeira de Mal- tos, zal de rouwdienst, die vandaag in de kerk van St. Petrus en St. Pau- lus in Oostende wordt gehouden voor de slachtoffers van het verongelukte vissersvaartuig „Frans-Elza" bijwo nen. Namens de Nederlandse marine zal de sous-chef van de marinestaf, com mandeur baron De Vos van Steen- wijk, daarna een Nederlandse krans bij het monument van gevallen zee lieden in Oostende leggen. Tevens zul len deze plechtigheden worden bijge woond door kolonel J. van Nieuwen- huyzen, de Nederlandse militaire at taché in de Belgische hoofdstad. De rechtbank in Charleroi heeft donderdag vijf technische lei ders van de kolenmijn „Boïs du Cazier", waar op 8 augustus 1956 262 mijnwerkers werden gedood en 6 gewond, vrijgespro ken. Zij werden er van beschul digd, door het maken van tech nische fouten de ramp de grootste in de Belgische geschie denis mede te hebben veroor zaakt. De vijf beklaagden waren de 51-jari- ge mijningenieur Adolphe Calicis, de directeur van de mijn „Bois dus Ca zier", de 56-jarige hoofdingenieur Eu gene Jacquemyns, de 63-jarige elek- tro-technisch ingenieur i Louis de Vleeschauwer, de 63-jarige toenmali ge directeur van de dienst van rijks mijningenieurs, Roger Lefevre en de 28-jarige rijksingenieur Philippe Dassargues. Het proces is op 6 mei begonnen. De beklaagden werden bijgestaan door zeven advocaten. Van dc eerste dag af hebben zij ontkend voor de ramp verantwoordelijk te kunnen worden gesteld. De ramp werd veroorzaakt door een opstijgende liftkooi, waarop door een technische storing twee wagentjes aan beide zijden uitstaken. De lift kooi stootte tegen de dwarsbalken van een laadplaats en ontspoorde, Een van de balken brak af en stortte in de schacht. In de val werden een olieleiding en een elektrische leiding afgerukt, waardoor de brand ont stond, die aan 262 mijnwerkers het leven zou kosten. Reeds op de eerste dag kwam de vraag ter sprake, of het verant woord was in de schacht elektri sche leidingen naast olieleidingen te leggen, die bovendien op dezelf de steunpunten rustten. Bij be spreking van het na de ramp in gezette reddingswerk zeiden be klaagden op vragen van rechter Mayenco, dat de schacht waarin de brand was uitgebroken niet on der water kon worden gezet met het oog op de rook- en dampont- wikkeling. De rechtbank verklaarde zich onbe voegd wat de sohadevergoedings- ei-en betreft. Bij de uitspraak ver klaarde de rechtbank o.a., dat de ramp het gevolg schijnt te zijn van menselijk falen en overtreding van de voorschriften bij het voortijdig starten van de liftkooi in de ramp schacht. Het is verbazend, aldus de uitspraak, dat de deskundige getuigen, hoe ge wetensvol ook in het zoeken naar de waarheid op sommige punten tot dia metraal tegenover elkaar staande conclusies zijn gekomen. Calicis, Dassargues en Lefevre is verweten dat zij niet direct de juiste maatregelen hebben genomen om de brand in te perken en het grootst mogelijke aantal mijnwerkers te red den. Doch de getuigen die nu achter af over alle gegevens beslissen, we ten ook niet welke maatregel men direct had moeten treffen. Als zich nu weer zo'n ramp zou voordoen, zou men weer aarzelen of de brandende schacht moet worden afgesloten of dat de luchttoevoer naar de brand haard moet worden stopgezet en de schacht moet worden besproeid. Elke maatregel brengt gevaren voor de mannen in de mijn met zich mee. PRAKTISCH GEEN PRODUKT1VITEITSRESERVES Minister zal toestemming moeten geven (Van onze Haagse redacteur)' Als de onderhandelingen over loonsverhoging voor de bakkers knechts, die op liet ogenblik worden gevoerd tussen werkgevers en werknemers in het bakkerijbedrijf met succes zullen worden bekroond, is de kans zeer groot, dat liet brood enkele centen duurder zal worden, tenzij de loonsverhoging uit de aanwezige produktiviteitsreserves kan worden betaald. De werknemers hebben een loonsver hoging gevraagd van vier gulden per week en de werkgevers zijn niet on genegen aan deze wens te voldoen, mits wordt vastgesteld, waaruit deze loonsverhoging kan worden betaald. In dit verband wijst men erop, dat de brdÖÖprijs al zeer scherp is gesteld omdat er zo goed als geen produk tiviteitsreserves in het bakkerijbe drijf aanwezig zijn, die het geven van een hoger loon mogelijk maken. Ver der herinneren de werkgevers eraan, dat de A.O.W.-premie, de huurcom- pensatie alsmede een korte tijd gele den ingevoerde verruiming van de vakantiefaciliteiten, niet in de brood prijzen zijn doorberekend, maar ge heel door de werkgevers zijn betaald. Zowel werkgevers als werknemers speuren dan ook ijverig naar pro duktiviteitsreserves, die misschien hier of daar in het bakkerijbedrijf nog verborgen zitten. Erg optimistisch is mén echter niet, want volgens re cente berekeningen zou een produktie van 'honderd broden nu al een ver lies van 6Q cent in totaal opleveren. Mocht het zoeken dan ook geen resultaten opleveren dan verwacht men, dat de bakkerij-organisaties een audiëntie zullen aanvragen bij VERMOEDELIJK A.S. ZATERDAG BESPREKING Goedkopere regeling bij muziekschool voor leerlingen uit deze categorie Bij de Zeeuwse Muziekschool staat een regeling op stapel voor leerlingen vau fanfare- en harmoniekorpsen, die zowel voor deze tak van het „les rooster" van de school als voor dc Zeeuwse muziekkorpsen perspectieven open. Het is zelfs een regeling, die uit zichzelf al een klein beetje van de helling van overleg en regelingen is gelopen: voordat zij officieel ten doop is gehouden, zijn de lessen reeds aan de gang! En het. blijkt daarbij, dat er bij de korpsen een goede belangstelling be staat om hun leerlingen naar de plaatsen te zenden, waar de Zeeuwse Muziekschool fanfare- en harmonie-„college" geeft! In <!o eerste plaats garanderen de gediplomeerde leerkrachten van de Zeeuwse Muziekschool uiteraard dat de leerlingen een perfecte opleiding krijgen, hetzij op hout, hetzij op koper, hetzij op andere Instrumenten. Wat echter vaak belangrijker weegt: de kosten zullen bij deze regeling worden gereduceerd van f 50 tot f 15 per jaar per leerling. Dit wordt eerstens mogelijk ge maakt door een rijkssubisieliet rijk heeft inmiddels aan de Mu ziekschool bericht, dat een aparte subsidie zal worden verstrekt voor harmonie en fanfare. Van groot belang voor de nieuwe re geling is ook de bespreking, die hopelijk a.s. zaterdag de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam zal houden met de vertegenwoordigers van de Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Zeeland en de christelijke en de rooms-katholieke bonden. Daarbij zal gesproken worden over tweeduizend gulden, die jaarlijks op de provin ciale begroting voorkomen, een sub sidie, die bestemd is voor alle bon den, die in Zeeland op het terrein van harmonie en fanfare werkzaam zijn. Nog nimmer is hier eigenlijk een geschikt doel voor gevonden, zo dat nagenoeg ieder jaar de bondon geen kans zien het voor hun be stemde bedrag op te souperen... Er is al eens gedacht aan de or ganisatie van een divigentencuv- sus, maar dit stuitte telkens af op praktische bezwaren. Hopelijk worden de bonden het er nu met de Zeeuwse Muziekschool over eens de provincie te verzoeken dit bedrag tc bestemmen voor de op leiding van leerlingen. Zoals in de aanhef gezegd: de Zeeuwse Muziekschool heeft de rege ling al een duwtje in ae goede rich ting gegeven. Op groter schaal Hetgeen dus betekent, dat, nu tot verlaging van de lesgelden is beslo ten, de léden van harmonie- en fan farekorpsen in de leeftijd van tien tot achttien jaar op groter schaal dan voorheen het geval was, toen de opleiding dus ook al bestond, van Je mogelijkheid van de Zeeuwse Mu ziekschool gebruik kunnen maken. Wekelijks wordt één uur les gege ven; het lesgeld van f ia 's jaars is voor leerlingen, afkomstig uit bij de Zeeuwse Muziekschool aangeslo ten gemeenten en f 30 's jaar voor leerlingen uit gemeenten, die niet deelnemen. De resultaten zijn reeds tastbaar: icon men de uit de harmonieën en fanfares afkomstige leerlingen bij de Zeeuwse Muziekschool tot voor kort op de vingers van één hand aftellen, voor de nieuwe regeling hebben zich reeds opgegeven: 18 leerlingen van „Veronica" uit Zuidzande, vijf van „St. Cecilia" uit Kloosterzande; veer tien van „Excelsior" uit Cadzand, vijf van „Nooit Gedacht" uit Graauw en vijf van „Thalia" uit Axel. Voorts bestaat er daadwerkelijke belangstel ling in Goes en Zierikzee. Veel zal dus afhangen van de be spreking, die de bonden met de Mu ziekschool zullen hebben. En het ziet er naar uit, dat de Zeeuwse korp sen, waarvan er vele maar al te vaak met de opleiding van hun leerlingen te kampen hebben, een „verjonging" tegemoet kunnen gaan, die eezien de vorming, die de leerlingen bij de Zeeuwse Muziekschool zullen ontvan gen, bijzonder welkom zal zijn! de minister van economische zaken om hem toestemming te vragen de broodprijzen te verhogen teneinde een loonsverhoging te kunnen beta len. Mocht de minister dan zijn fiat geven, dan zal de broodprijs niet enkele centen stijgen. Graafwerk in Wormer weiland ligt stil De daimvand rondom het gat in liet weiland te Wormer laat nu aan de onderkant zoveel water door, dat ver der werken op het ogenblik niet meer mogelijk is. Op het ministerie van binnenlandse zaken beraadt men zich thans over de mogelijkheden het werk op een andere wijze voort te zetten. Zolang hierover nog geen beslissing is genomen zal het werk blijven stil liggen. De burgemeester van Wor mer, de heer A. Loggers, verwacht dat de graafwerkzaamheden niet voor het begin van de volgende week kun nen worden voortgezet. Waarschijnlijk pas volgend jaar topconferentie De verklaring van do Britse minister president, Macmïllan, dat in de ko mende dagen de datum van een top conferentie zal worden vastgesteld, heeft in het Britse ministerie van buitenlandse zaken ccn zekere ver warring veroorzaakt. Van bevoegde zijde werd vernomen dat er nog geen datum is vastgesteld en dat het onwaarschijnlijk is dat voor 8 oktober, de dag van de alge mene verkiezingen in Groot-Brittan- nië, een bekendmaking over de da tum van een topconferentie zal wor den uitgegeven. De Amerikaanse senator Dïrksen heeft donderdag na een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Herter, gezegd te geloven dat pas volgend jaar een topconferentie kan worden gehou den. Volgens Dirksen, een republi- klein, zouden dc inleidende bespre kingen en de andere voorbereidin gen zolang duren dat dit jaar geen topconferentie meer kan worden gehouden. VERWACHT... NOG STEEDS ZON Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. ZON EN MAAN 3 oktober Zon op 6.-12 onder 18.15 Maan op 7.44 onder 18.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1