Zagerspitters gooiden weer met deuren... Hervormde dorpskerk Oostkapelle is fraai gerestaureerd DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f VOOR MIDDELBURGSE KANTONRECHTER Officier van justitie verontwaardigd over belediging door Goesenaren WEER GALMDEN woensdagmiddag evenals enkele weken terug in de kamers van het eerbiedwaardige kantongerechts gebouw te Middelburg de droge knallen van dichtgesmeten deu ren Het waren weer enkele leden van de Goese zagerspitters- familie De K., die onverdroten waren doorgegaan om op de oester- en mosselpercelen onder Yerseke hun broodwinning uit de harde zeeldei op te diepen en nu gisteren hun misnoegen over de behandeling door officier en kantonrechter tot uiting meen den te moeten brengen in het woedend rondslingeren van beledi gingen en het smijten met deuren. Onverbiddelijk verwees waarnemend kantonrechter mr. T. W. Attema twee broers bui ten de zittingszaal, terwijl een verontwaardigde officier van jus titie, mr. J. L. Andreae, de als getuige aanwezig zijnde opper wachtmeester uit Yerseke opdracht gaf proces-verbaal op te maken wegens belediging van de justitie De zaak tegen de Goese spitters die enkele weken geleden door de kantonrechter reeds waren veroor deeld tot betaling van een geza menlijke boete van enkele honder den guldens was overigens rus tig en voor één der verdachten, Frans de K., vrij gunstig begonnen. Reeds tijdens de zitting van 9 sep tember had F. ontkend op 4 augus tus zagers te hebben gestoken op een perceel onder Krabbendijke. Hij was die dag in Breda, ver telde hij. De kantonrechter hield de zaak aan om de verbalisant te horen. Deze, een schipper van de visserij- politie uit Tholen, verklaarde nu, dat hij wel personen had zien spitten, maar niet naar hun namen had ge vraagd. Volgens de schipper zou F. Advertentie met minder werk de mooiste glans Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm [rote doos 58 ct reuze bus 115 cc 'n Erdal produkt, dus goed! Volgende week donderdag, 8 oktober, zal de hervormde gemeente van Oostkapelle haar fraai gerestaureer de kerkgebouw in gebruik nemen. Betrekkelijk kort na de restauratie ■van de toren is thans ook het kerk gebouw „in aloude luister hersteld". De foto toont het interieur van het gerestaureerde gebouw. (Foto P.Z.C.) heftig tegen hem uitgevallen zijn, ter wijl hij hem bovendien bedreigde met een riek. Ook de datum klopte: 4 augustus, zo bleek uit het zakboekje van de schipper. Aarzeling „Was het deze man?" vroeg mr. Attema, terwijl hij op F. wees. Een hele tijd keek de schipper de zager- spitter aan. Toen zei Iiij aarzelend: „Ja". En die aarzeling van de schipper werd de oorzaak van F.'s vrijspraak, want zowel officier als kantonrechter achtten niet uitge sloten, dat hier personen verwis seld waren. Vervolgens stonden drie andere fa milieleden terecht: Bram, Theo en mevrouw W. de K.-W., de echtgenote van Frans. Zij hadden op 8 augustus gespit, 's Avonds om kwart voor elf had de schipper van de visserijpolitie uit Yerseke hen ontdekt aan de licht jes, die ze meevoerden. Hij had ze alle drie herkend, later op de dijk had hij zelfs nog met hen gesproken. De opperwachtmeester van de rijks De opperwachtmeester van de rijkspolitie uit Yerseke, wiens mensen hun collega's te water wel eens assistentie verlenen, verhaal de hierop nog eens van de schade, die de zagerstekers aanbrengen op de percelen. Enkele kwekers had den tegenover de opper verzekerd, dat zij niet meer voor de gevolgen kunnen instaan, wanneer zij iemand op hun percelen waar van er reeds enkele totaal vernield waren zien spitten... Overigens vertelden beide politiemannen, dat er sinds half augustus weinig klachten meer zijn voorgekomen. Eerst rustig Theo de K. gaf te kennen nog wel enkele vragen te willen afvuren, toen mr, Attema hem daartoe de gelegen heid bood. Aanvankelijk rustig richt te hij zich tot de opperwachtmeester met vragen, die evenwel volgens de kantonrechter niets met de feiten te maken hadden, maar die volgens ver dachte van het grootste belang wa ren. „Het gaat toch om ons brood", zo betoogde hij. „Gedurende de zes jaar, die wij er spitten, gedijen de mosselen nog altijd uitstekend, ter wijl hij (de politieman) beweert, dat de percelen vernield worden". „Jawel", verklaarde de opper rus tig. Allengs wond verdachte T. de K. zich echter meer en meer op, tot hij de politieman voor een fan tast ging uitmaken. En later: „Hij liegt of het gedrukt staat". Mr. Attema gaf T. de K. nog een laatste kans om zich behoorlijk te gedragen. Maar do spitter kon niet meer naar rede luisteren. „Dan eruit", besliste de kanton rechter en zijn vinger wees onver biddelijk naar de deur. Die enkele tellen later met een liarde klap dichtknalde Mr. Attema ging met de twee over gebleven verdachten verder. Ook die bleken het niet met de verklaringen van de opperwachtmeester eens te zijn. Zelfs midden in het requisitoir van mr. Andreae bleven ze staan mopperen. pilllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllM Beneveld.. Voor de waarnemend kanton rechter te Middelburg, mr. T. W. Attema, moest zich woens dagochtend de Vlissingse ho telhouder W. van E. verant woorden, die ondanks een in- haalverbod op de rijksweg 58 ter hoogte van Rilland-Bath was gaan passeren. De zaak kreeg een vreemde wending toen verdachte ter verontschul diging aanvoerde dat hij de verkeersborden niet had ge zien. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken voegde hij er aan toe: Wij waren al lemaal beneveld". „Zegt U beneveld?" vroeg een over deze wel heel eerlijke ver klaring wat geschrokken offi cier van justitie, mr. J. L Andreae. „Ja beneveld", antwoordde de hotelhouder. Hij liet er echtei direct een meer onschuldige verklaring op volgen, waaruit bleek, dat het nogal meeviel: „Voor ons reed een file vracht auto's, die veel uitlaatgassen achterlieten, zodat wij de bor den niet zagen". Toch kwam hem dit conform de eis Le staan op f 15 subs. 3 dagen. illllllllll „Nu moet U onmiddellijk stil zijn, anders wordt ook U verwijderd", waarschuwde mr. Attema. „Nou, dan doet U dat maar. We mor gen ons niet eens verdedigen", zei B. de K. Leugenaars Nogmaals wees mr. Attema boos naar de deurDan ga ik ook maar", riep broer F., die tot nu toe zwijgend op de publieke tribune de discussies gevolgd had. En voordat B. voor de tweede maal de deur dichtknalde, slingerde hij de heren Bij Krabbendijke op stilstaande auto gereden Op de rijksweg onder Krabbendijke, ten oosten van de spoorwegovergang, is woensdagmiddig een personenauto ingereden op een andere auto, die daar voor de gesloten spoorbomen stond te wachten. Waarschijnlijk heeft de bestuurder, J. H. uit Breda, de stilstaande wagen te laat opge merkt. Het gevolg was, dat zijn auto aan de voorzijde ernstig werd be schadigd, terwijl de stilstaande auto van de heer J. T. uit Hardinxvekl aan de achterkant enige lichte schade bekwam. Noodwachtplichtigen in Vlissingen Blijkens de Staatscourant zijn in Vlissingen de jaarklassen 19391924 aangewezen voor inschrijving en op roeping van noodwachtplichtigen. achter de groene tafel nog toe: „Leugenaars". Zelfs buiten gingen ze door. Door de open ramen riepen ze de heren rech ters en politiemannen nog verschil lende minder welgevoeglijké woorden toe zodat de parketwacht moest ingrijpen. Mr. Andreae zeer verontwaardigd gaf daarop de opperwachtmeester op dracht proces-verbaal" togen de broers op te maken. „En ook U moet die be lediging niet nemen", voegde de offi cier er nog aan toe. Zo bleef alleen mevrouw De K. nog in_ de rechtbank over. Onverschillig luisterde zij naar mr. Andreae, die zich tenslotte nog bijzonder coulant toonde en tegen alle drie de verdach ten een boete van 50 eiste, ,,'t Is mij best, hoor", was het enige commen taar van mevrouw De K. Waarop mr. Attema de beide mannen conform veroordeelde en de boete van me vrouw De K. nog met 20 vermin derde. Qoese. wouwen j&qeu IxerfstmoM Drukbezochte najaarsshow in „Prins van Oranje" (Van onze redactrice) Na een zomers-stralende dag heeft de herfst gisteravond in ,,De Prins van Oranje" te Goes zijn rechten herno men; zij het op een manier die voor de toeschouwsters in de toneelzaal van dit gebouw nogal aangenaam was. Zeven Goese zaken hielden hier hun gezamenlijke seizoen-modeshow die ongetwijfeld een traditie zal wor den, wanneer de belangstelling elk seizoen zo enorm is als gisteravond. Jammer genoeg bleek deze grote be langstelling ook samen te gaan met een stemmen-geroezemoes van een dusdanig geluidsvolume, dat de pia nobegeleiding verzorgd door Metsy Tannuinga er af en toe volkomen in verdronk Dat was voor deze jeugdige Goese' pianiste misschien een teleurstelling, voor de organisatoren van de show daarentegen was de opgewekte stem ming in de zaal het beste bewijs, dat men deze mode-expositie waardeerde Die waardering kan voor een deel ook wel op rekening geschoven wor- Overplaatsing bij P.T.T. De heer G. Potappel, werkzaam bij de P.T.T. te Stavenisse, wordt met ingang van 1 oktober overgeplaatst naar de technische dienst van de P. T. T. te Terneuzen. den van het feit, dat men gedurende de gehele show een hoog tempo wist te handhaven, ondanks het feit dat men met slechts één beroepsmanne quin en voor het overige met ama teur-krachten werkt. In dit hoge tempo dat het publiek geen moment tijd voor verveling overliet, bracht de firma „Bereo" een selectie uit de najaarscollectie: voor het heel jonge meisje sportieve winterkleding, zoals de effen panta lons met geruite sport jassen, die on danks hun sportiviteit toch heel meisjesachtig aandoen. Moderne wol len mutsjes vormden een passende hoofdbedekking bij deze teenager- kleding. Voor de vrouw die de teen ager-leeftijd reeds lang achter zich heeft: kleding zoals het geruite wln- termantelpak in donkerhlauw-groene tint met bontkraagje en grijze a- symmetrische cloche-hoed, een com binatie die speciaal was uitgezocht voor de „grotere maten". Voor de vrouw wier leeftijd en maten tussen teen-ager en grote maat liggen: een uitgesproken winterse combinatie van japon met driekwart jas in don kere bouclé-stof, tezamen een idearJ reisensemble vormend; een mantelhn grof zwart-wit pepita dessin met zwarte bontkraag en lila cloche; een door zijn eenvoud opvallende linde groene veloursjas met klein bont kraagje. Deze (en nog veel meer) modellen werdén aangevuld door ontwerpen van liet modemagazijn Poley, dat bij zijn gedrapeerde en geregen modellen onder meer warm-ge tinte dralonstoffen toonde, moder ne fluweelsoorten, stemmige herfstruiten zowel in zware wol len stoffen als in dralon. Opval lend waren hier een ïoudraalja- pounetje van ruige stof in de mo- detint rood-paars, waarbij room kleurige accessoires en een bleek- lila paraplu behoorden, en een heel exclusief modelletje in groe ne structuurstof met grote kno pen en een groen suède ceintuur, waarbij een gebloemd nylon pa rapluutje werd getoond. En omdat de organisatoren van deze show menen, dat naast al deze mo dieuze vrouwen ook modieuze man nen horen, toonde maison Van Wes ten vele voorbeelden van wat tegen woordig „up to date" is voor de man, die graag aandacht besteedt aan zijn uiterlijk. Het mohair, in de "dames mode dit najaar zo populair,, ziet men ook bij de herenjassen, naast moderne kostuums (smalle revers, pantalons zonder omslagen) die veelal gemaakt zijn uit in hoge mate kreukherstellende stoffen. En dat een moderne jongeman er helemaa' niet als het prototype van de „no zem" behoort uit te zien zoals explicateur P. Knöps het formuleer de bewijst de kleding voor die jon geman waarin gedekte stoffen vaak gecombineerd worden met een zeer moderne snit. Zodat de jongelui, zon der er nu direct als een teehnicolor- prent uit te zien, toch niet bang hoe ven te zijn, om voor „hopeloze an- tiekjes" te worden aangezien... Bij die voorbeelden van herenmode kan men ook ontdekken, dat de suède herenschoen tegenwoordig heel be scheiden en soepel kan zijn., en be- i slist niet meer het predikaat „opval lend" (in ongunstige zin dan altijd!) behoeft te dragen. Het schoenenhuis „Rial" bracht vele voorbeelden van de huidige schoenenmode, zowel voor heren als voor dames, en voor de overige accessoires zorgden maison Eversdijk-Schrïjver met een collec tie bijpasseifde hoeden) en het Para pluhuis (met tassen, handschoenen en paraplu's), terwijl „Liberty" de make-up verzorgde van de dames die hier de herfstmode-1959 toonden. INGEBRUIKNEMING OP 8 OKTOBER Bij herstel werd kerkgebouw in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht Donderdagavond 8 oktober a.s. neemt de hervormde gemeente van Oostka pelle haar fraai gerestaureerde kerk gebouw in gebruik. Dit betekent, dat reeds vrij spoedig na de restauratie van de fraaie kerktoren, die tot de burgerlijke gemeente behoort, thans ook de daaraan vastgebbuwde kerk in aloude luister is hersteld. In „al oude luister": bij de restauratie word er zoals gebruikelijk zoveel mogelijk naar gestreefd de kerk van de bij vroegere herstelwerkzaamheden inge voerde „onzuiverheden" te ontdoen. Weshalve de fraaie dorpskerk weer veel trekken moet hebben van het gebouw, dat in 1610 werd voltooid De meest ingrijpe'nde wijziging was wel het „omwisselen van orgel en preekstoel, waardoor reeds veel van de authentieke situatie werd hersteld en -"aardoor ook weer een voorname karakteristiek weerkeerde: de dorpelingen die onder de toren door het bedehuis betreden. Precies zoals het voor enkele eeuwen terug was... Vormen de torendeuren dus weer de hoofdingang van de kerk, een aan de buitenzijde nog meer in het oog springende wijziging is wel, dal de dakgoten niet meer op de drommers rusten, waardoor de geheel vernieuw de ramen niet langer door de brede dakgoten worden „overschaduwd" en waardoor de kerk een veel fraaier - en uiteraard oorspronkelijker aan zien heeft gekregen. Belangrijk voor de èxterieurvernieuwing is ook het verwijderen van de dakpannen aan de noordkant van de kerk geweest. Deze zijn thans vervangen door leien. Nog belangrijker dan de uniformiteit die hiermee werd verkregen'is van zelfsprekend weer de bijdrage aan de „oorspronkelijke staat", die dit nieuwe leiendak levert. Opvallend is ook de geheel nieuwe, in het verlengde van de kerk ge bouwde consistorie, met een wacht ruimte voor dorpelingen en waarin ook de installatie, die de kerk met hete lucht zal verwarmen, is onder gebracht. Boven het preekgestoelte waar dus vroeger het orgel stond is een rooster aangebracht, waaruit de warme lucht stroomt, die door de kerk circuleert en aldus het gehele gebouw zal verwarmen. Nieuwe banken Van liet interieur vallen wel het meest de nieuwe en robuuste eikenhouten banken op, die de hervormde gemeente van Oostka pelle geheel zelf bekostigde. Op merkelijk is ook, dat bij deze res tauratie het aantal zitplaatsen in de kerk van 240 op 290 werd ge bracht: zo konden alleen reeds op de nieuwe orgelgalerij 32 zit plaatsen worden gecreëerd. Het interieur werd voores opnieuw ge pleisterd en geschilderd. Bijzonder fraai zijn ook de koperen kronen, waarmee de kerk vanaf 3 oktober a.s. zal worden verlicht. Een nieuwe avondmaalstafel, eveneens van een sobere 3Choor«heid, completee t dit vernieuwde en in de oorspronke lijke staat weergekeerde geheel. Ver meldenswaard is voorts, dat het ge deelte met de zitplaatsen ongeveer zestig centimeter lager is komen te liggen en dat het orgel bij deze res tauratie geheel werd gedemonteerd en gerevideerd. De bouw van de nieuwe consistorie vloeit nog voort uit de torenrestau- ratie: onder in de toren was name lijk een ruimte, waarin de predikani. vóór en na de dienst met de kerke- raad bijeenkwam. Bij de restauratie van de toren moest doze ..torenka mer" verdwijnen. Toen de burgerlijke gemeente aanbood, de bouw van een nieuwe consistorie te subsidiëren be stond hiertegen bij net kerkbestuur geen enkel bezwaar meer. De restauratie van Oostkapelle's dorpskerk heeft niet veel meer dan een jaar in beslag genomen. In die tijd kerkte de hervormde gemeente in het verenigingsgebouw, dat hier voor door de burgerlijke gemeente welwillend werd afgestaan. Zondag 17 augustus 1958 werd de - laatste Een flits van de modeshow, gister avond gehouden in .De Prins van Oranje" te Goes: lila foudraaljapon van ruige- stof, gecompleteerd door roomkleurige accessoires en cat bleek-lila parapluutje. Foto P.Z.C.,i dienst in tic kerk gehouden. Daags daarop togen de werklieden van de fa. D. M. Geuze en Zoon uit Middei- burg reeds aan het werk. Ir. H. de Lussanet de la Sablonière uit Mfd- delburg was de architect. In de samenkomst van donderdag avond 8 oktober a.s. die om zeven uur begint zal de predikant van de hervormde gemeente van Oostka pelle, ds. E. R. O. Richard, voorgaan. Voor de aanvang van de dienst zal tic president-kerkvoogd de gerestaureer de kerk, die met de reeds eerder her stelde toren weer een prachtig geheel vormt, aan de kerkeraad overdragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3