Wetsontwerp herindeling van Schouwen-Duiveland ingediend Zeeuwse Almanak Jaarverslag Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophandel 1958 DIT JAAR WEINIG MOSSELEN VAN DE WADDENZEE-PERCELEN DE KERK MAG NIET ZWUGEN OVER DE ATOOMBEWAPENING De laatste zwemmorgen.... SCHILDER ZELF MET Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 VAN 18 NAAR 6 GEMEENTEN Datum van ingang: 1 januari 1961 Bij de Tweede Kamer is thans liet wetsontwerp ingediend tot gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland. Het is de bedoeling, dat deze herindeling op 1 januari 1961 ingaat. In de toelichting op het wetsontwerp merkt minister Toxopeus onder meer op. dat van de achttien gemeenten op Schouwen- Duiveland slechts twee gemeenten meer dan 2000 inwoners tel len, t.w. Zierikzee met 7271 en Bruinisse met 2395 inwoners. De zestien overige gemeenten tellen gemiddeld ongeveer 860 in woners. Het ligt volgens hem voor de hand, dat met een derge lijke gemeentelijke indeling aan de gemeentelijke bestuurs kracht op Schouwen-Duiveland weinig inhoud kan worden ge geven. Na de watersnoodramp in 1953 heeft zich op het eiland een algehele re constructie voltrokken. De gemeen ten, die met haar geringe inwonertal uiteraard niet bij machte waren de verbeteringen zelve tot stand te bren gen, zullen evenmin in staat zijn, deze op peil to. houden c.q. daaraan de noodzakelijke uitbreiding te geven, zo wordt in de toelichting verder op gemerkt. De wegens het geringe in wonertal zwakke financiële positie der gemeenten staat daaraan in de weg. Bovendien laten in verschillen de kleine gemeenten de personele be zetting en de staat waarin de ge meente-administratie verkeert, te wensen over. De gemeentelijke autonomie zal op Schouwen-Duiveland eerst tot ont plooiing kunnen komen, indien de huidige miniatuurgemeenten tot krachtiger bestuurseenheden wor den verenigd. Met name is het van belang, dat door samenvoeging van de kleine gemeenten een aanzien lijke besparing op de bestuurskos- fen kan worden verkregen, waar door ruimere middelen voor de be hartiging van andere gemeentelijke belangen op het eiland beschikbaar komen. Het merendeel van de gemeente raden van de op te heffen gemeen ten heeft begrip voor de reorgani saties getoond, zo zegt minister Toxopeus. Enige gemeenteraden, vrezende, dat daaromtrent in de nieuwe gemeenten en bepaaldelijk ook in de raden dier gemeenten, moeilijkheden zullen ont staan, hebben de wens uitgesproken, de zetel van het plaatselijk bestuur (het centrum) van de nieuwe gemeen ten ih de wet aan te wijzen. De minister is van. gevoelen, dat aan dit verzoek niét kan worden voldaan, vooreerst omdat de wetgever daar mede in een incidenteel geval een autonome bevoegdheid van het plaat selijk bestuur tot zich zou trekken 'en voorts omdat alsdan een uitslui tend bij de wet te wijzigen bestuurs centrum zou worden aangewezen, dat in de toekomst, bijvoorbeeld door een ontwikkeling na het tot stand ko men van de Deltadammen, qua lig ging voor deze functie wellicht min der geëigend zou blijken te zijn. Herindeling Het wetsontweip noemt in de eerste plaats een wijziging van de weste lijke grens van de gemeente Brui nisse. Vervolgens voorziet het in de volgende wijzigingen: De gemeente Nieuwerkerk, uitgezon derd gedeelten dier gemeente, welke onderscheidelijk naar de gemeente Zierikzee en naar de gemeente Brou wershaven ovèrgaan, de gemeente Oosterland, uitgezonderd een gedeel te, dat naar de nieuwe gemeente Brouwershaven overgaat en de ge meente Ouwerkerk, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de gemeente Zie rikzee overgaat, worden samenge voegd tot een nieuwe gemeente, ge naamd Duiveland. Aan de gemeente Zierikzee worden toegevoegd gedeelten van de gemeen ten Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noord- gouwe en Ouwerkerk, terwijl gedeel ten der gemeente Zierikzee naar de nieuwe gemeenten Brouwershaven en Middenschouwen overgaan. De gemeenten Brouwershaven, uitge zonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Middenschouwen overgaat, Dreïschor, Noordgouwe, uitgezonderd gedeelten, die naar de nieuwe gemeente Middenschouwen en naar de gemeente Zierikzee overgaan, en Zonnemaire in haar geheel, met gedeelten van de gemeenten Duiven- dijke, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Oos terland en Zierikzee worden samen gevoegd tot een nieuwe gemeente, ge naamd Brouwershaven. De gemeente Duivendijke, uitgezon derd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Brouwershaven overgaat, de gemeente Eikerzee, de gemeente Ellemeet, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Wester- schouwen overgaat, de gemeente Kerkwerve, uitgezonderd gedeelten, die naar de gemeente Zierikzee en naar de nieuwe gemeente Brouwers haven overgaan, met gedeelten van de gemeenten Brouwershaven, Noord- gouwe, Noordwelle en Zierikzee, wor den samengevoegd tot een nieuwe ge meente, genaamd Middenschouwen. De gemeente Burgh, de gemeente Haamstede, de gemeente Renesse, de gemeente Serooslterke (Sch.) en de gemeente Noordwelle, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de meuwe ge meente Middenschouwen overgaat, met een gedeelte van de gemeente Ellemeet, worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente, genaamd Wes- terschouwen. Benoemingen bij visserijpolitie Tot opzichter in vaste dienst bij de visserijpolitie op de Zeeuwse Stro men is benoemd de heer C. C. P. Ver- meirssen te Yerseke, thans nog schip per te Tholen. Tot controleur in vaste diens't werd de schipper L. P. Duinkerke te Yer seke aangesteld. Voorts werden tot schipper in vaste dienst benoemd de heer K. Goudzwaard te Bruinisse. thans mo tor drijver-dekknecht te Zierikzee en de heer D. C. Abrahamse te Yerseke. thans motordrijver-dekknecht te Wemeldinge. VAN jvin TOT JZijpe MOLEN SPRUIT Dertienhonderdvijftig kilo woog de 13 metèr lange spruit, die in Ooster land werd gebracht. Wie nu onmid dellijk denkt aan een flink uit de kluiten gewassen baby heeft het na tuurlijk mis. Want het woord „spruit", met de vermelding van der gelijke formidabele afmetingen, is een vakterm voor de grote eiken balk, die molenmaker J. v. d. Hamer bij de restauratie van de Oosterland - se windkorenmolen heeft gebruikt. Op elf meter, hoogte werd het ge vaarte horizontaal in de molenkap geschoven en daarbij kwam heel wat vakmanschap en ervaring te pas. Het fraaie zomerweer heeft ook zijn steentje bijgedragen aan de restauratie van het exterieur. De wieken hebben een nieuw verflaag- je gekregen. En met het aanbren gen van een geheel nieuwe „baard" heeft de molenmaker zijn artistie ke aanleg kunnen tonen. Het is een fraai uitgesneden plaat hardhout geworden, waarop de letters ANNO 1752 en de wapens van Oosterland en Sirjansland zijn aan gebracht. Dit alles omgeven door TAALLES De kinderen in die schoolklas te Sta ven isse hadden „taal"; een moeilijke materiezoals ge weet, waar mei name dagbladschrijvers dagelijks mee worstelen. Nou ja, worstelen Maar goed die. kinderen hadden dus „taal" en aangezien ze het stadi um van aap-noot-mies al geruime tijd achter de rug hadden, ging juf iets dieper op de zaak in- Die middag behandelde ze onder meer het werk woord „kuieren", dat zo op het eerste gehoor nogal een vaag begrip is voor kinderen. Daarom gaf ze voorbeel den. „Ik ga vanmiddag met mijn móeder een eindje kuieren"; betoog de ze onder meer en toen begrepen de meesten wel, dat kuieren te verge lijken valt met wandelen. „Dus, Jantje, wat betekent kuieren Vroeg juf tenslotte nog eens om de proef op de som te nemen. Zonder dok maar één ogenblik te aarzelen gaf Jantje antwoord. Met veel over tuiging verklaarde hij: Een bakker in Aalsmeer, juffrouw" Het was een verrassende verklaring die pas duidelijk werd, toen juf hud uitgevist dat Jantje vroeger in Aals meer had gewoond, alwaar een bak ker was gevestigd, luisterend naar de naam „Van Kuieren..." sierlijke krullen en geverfd in de originele klem-en. Een ingemetsel de gevelsteen aan de voorzijde her innert aan de stichters van de mo len. FEESTMUZIEK Er heeft deze week in België weer Vlissingse accordeonmuziek geklon ken. Het Jeugd Accordeonorkest is naar Zottegem getrokken om er met aardige melodietjes een wijkfeest op te luisteren. Dat gebeurde op twee plaatsen in de stad. En wel met zo veel succes, dat dirigent W. Meul- meester onmiddellijk zijn handteke ning heeft gezet onder een schrifte lijke belofte, volgend jaar terug te zullen komen voor een groter feest. MUZIEKFEEST... We blijven nog even in de accorde- onseetór en te melden wat er op dit terrein in Terneuzen zo al te koop is. Corrie Vermeulen, enthou siast lid van de Phil-Harmonicaclub „Flandria", is naar het landelijk accordeonconcours in Zeist geweest en niet met lege handen terugge komen. Figuurlijk gesproken na tuurlijk. Zij presteerde het om met 226 punten een eerste prijs en het reserve-kampioenschap te behalen. „De karhpioen wist haar slechts met een halve punt verschil te overvleugelen", zo vertelt onze cor respondent er nog bij. ...EN NOG EENS MUZIEK Als muziek klinken ook de cijfers over de aanvoer van vis uit de Zeeuwse stromen over dc maand au gustus. Zo is er in totaal 5.280.495 kg voor een bedrag van f 836.616 binnengehaald tegen vorig jaar in de zelfde maand 948.763 kg. Deze meer dan vijfvoudige vooruitgang van het aantal kilo's is voor het grootste deel te danken aan de mosselen. Niet min der dan 4.465.400 kg voor het lieve „sommetje" van f 512.499 werd aan gevoerd. Een respectabele hoeveel heid, als men dit vergelijkt met de 429.800 kg van vorig jaar. Zo is het ook met de consumptie-garnalen ge gaan. Want daar geven de cijfers het volgende beeld te zien: 100.628 kg voor een bedrag van f244.227 (vorig jaar 50.376 kg). s4\ waar warmte helpt, helpt PHILIPS tnfraphil heter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen': en In druk is verschenen het verslag overhet jaar 1958 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu zen. Hierin wordt een uitvoerig en gedegen overzicht gegeven van de werkzaamheden van de Kamer in '58 en wordt tevens een overzicht gege ven betreffende het vervoer te water uit Zeeuwsch-Vlaanderen in het ver slagjaar. In het werkje is ook de jaarrede opgenomen, die de voorzit ter van de Kamer, ir. C. A. L. Horst- mann 29 januari jl. uitsprak. Verschil lende interessante tabellen met ver gelijke cijfers over de economie in Zeeuwsch-Vlaanderen completeren dit jaarverslag, waarvan tenslotte zij vermeld, dat uit do eveneens daarin opgenomen verlies -en winstrekening blijkt, dat 1958 kon worden afgeslo ten met een batig saldo van 2214,49. Eau de Cologne Parfum Een geur vol romantiek en mef een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van'het Wereldhuis'4711 (Slot van pag. 1) zijn, geen beste kwaliteit hebben en waarvan het vispercentago slechts 18 bedraagt. Slechts bij hoge uit zondering wordt de D-soort in dc handel gebracht. In normale geval len zou men daar nog een half jaar mee wachten. Zeeuwse mosselen De handelaren in Zeeland kunnen toch aan de vraag van Belgen en Fransen om mosselen voldoen. Enerzijds heeft men dit jaar een bijzonder hoge pro- duktie van Zeeuwse mosselen tot nu toe rond 15.000.000 kg en an derzijds worden Deense en Duitse mosselen geïmporteerd: in totaal rond 4.000.000 kg. Men verwacht dat deze hoeveelheid in het seizoen 1959-1960 belangrijk hoger zal zijn dan vorig jaar. Het feit, dat Zeeland als pro- duktiegebied langzamerhand weer zijn oude plaats gaat innemen, geeft reden,tot optimisme. De yerwachting Zie voor Zeeuws nieuws S ook de pagiua's 5, 7 en 8 v VVWWAW/AVVWMWW is, dat dit seizoen rond 20.000.000 kg mosselen in Zeeland worden ge kweekt, hetgeen al weer aardig gaat in de richting van het kwantum, dat vóór de mosselparasietperiode in Zee land werd geoogst: ongeveer 35.000.000 tot 40.000.000 kg. De kwa liteit van de Zeeuwse mosselen is bij zonder goed. Er zijn B- en C-soorten met een vispercentage van 25 ëi 26. Intussen is de vraag naar dit zee banket zodanig toegenomen, dat én des goede Zeeuwse produktie én dc slechte opbrengst van de Waddenzee- percelen niet toereikend zijn hieraan te voldoen. Om deze reden heeft men 4.000.000 kg mosselen uit Denemar ken en West-Duitsland geïmporteerd en na ze verwaterd te hebben bij Yerseke. weer doorverkocht naar Frankrijk en België. Deze „transitohandel" bevredigt de handelaren echter niet. „Als er niet spoedig verbetering komt, zullen de Denen en Duitsers dié overigens niet de beschikking hebben over goede verwaterplaatsen zelf de mogelijkheden tot export naar Bel gië en Frankrijk aangrijpen", vertel de ons een mosselexporteur. „Nu kij ken ze nog door onz.e bril", voegde hij eraan toe.. Nieuwe percelen l Teneinde de Waddenzee-produktie op I te voeren, zullen nieuwe gronden in (Advertentie) de regenjas met de herkenbare snit VERKRIJGBAAR IN DE BETERE HERENMODEZAKEN CLASSIS GOES HERV. KERK Boeiende lezing van ds. J. J. Meuzelaar Tijdens de woensdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden ver gadering van de classis Goes der Ne derlands Hervormde Kerk heeft ds. J. J. Meuzelaar te Amsterdam ge sproken over „De Kerk en de Atoom bewapening". Spreker noemde het hachelijk, dat beslissingen liggen in het politieke vlak, waar mensen ver antwoordelijkheid moeten dragen over zaken die zij niet kunnen over zien. Ais wetenschapsmensen, die het atoomvraagstuk kunnen overzien, ernstig waarschuwen voor de gevol gen van een atoomoorlog, zal dan de kerk over deze dingen kunnen en mo gen zwijgen? Zo stelde ds. Meuzelaar de vraag. De kerk zal steeds moeten bedenken, dat liet om mensen gaat en niet om stelsels. Zij zal er mede voor moeten zorgen, dat op realistische wijze be kend wordt, waarvoor wij staan als een atoomoorlog uitbreekt, aldus de inleider. De wereldraad van kerken heeft hierover reeds gesproken, maar zijn boodschap vindt te weinig weer klank in de wereld en ook in de ker kelijke gemeenten, zei de Amster damse predikant. In het begin van zijn causerie had hij erop gewezen, dat het oorlogsvraagstuk nog klem mender is geworden, dan het al was. Een atoömbom is iets anders dan een knots, waarmede onze voorouders elk aar vele eeuwen geleden te lijf 'gin-, gen. Eén commissie uit het Ameri kaanse congres heeft over de gevol gen van een atoomaanval op de V.S. rapport uitgebracht. Ds. Meuzelaar citeerde uit dit rapport enkele cij fers. Bij de aanvang van de vergadering, na afloop van de gebedsdienst in de hervormde kerk te Goes, sprak de praeses, ds. A. Postma uit Kamper land, een openingswoord. De voorzit ter van de stichting Protestants Christelijke Streekziekenhuis te Goës, oud-burgemeester S. A. N. van Oeve- ren van Wolphaartsdijk, deed enkele mededelingen over het te bouwen ziekenhuis. Hij noemde de bedragen, waarvoor de kerkelijke gemeenten garant moeten zijn. Nadat mevrouw J. A. Jebbink-Paap een goed woord had gesproken voor de Hervormde Vrouwendienst, deelde ds. H. G. Be neder, namens de ingestelde commis sie, mede, dat alle gemeenten van de classis deelnemen aan het Classicaal Steunfonds voor de kleine gemeen ten. Aan de commissie is het beheer opgedragen. De regelen en voorwaar den voor hulp, die kleine gemeenten kunnen ontvangen, werden aanvaard. Ds. A. J. Mooy bracht verslag uit van de laatste zitting van de Generale Synode en ds. S. J. M. Hulsbergen vertelde een en ander over de provin ciale kerkvergadering. Ds. F. Don deed mededelingen over de kerkdag 1960, die voor de classis Goes waar schijnlijk zal worden gehouden in Kapelle. Tot commissielid werden voorts benoemd mej. P. Stok te Kat-' tendijke en ds. J. Bronsgeest te Hans- weert. Van de voorstellen van de Generale Synode tot wijziging van de kerkorde werd de wijziging in ordi nantie 1-20 aanvaard. Betreffende de overgangsbepaling 238 d meende men geen beslissing te kunnen nemen in verband met het ingewikkelde van deze zaak. Overdracht uitbreiding asiel te Middelburg Vanmiddag (donderdag) om half vijf zal de uitbreiding van het asiel aan de Industrieweg te Middelburg wor den overgedragen aan' het bestuur van de stichting „Zeeuws dieren asiel". De gelden voor deze uitbrei ding werden verkregen door het hou den van een bazaar. Zeeuws bezoek aan waterloopkundig laboratorium Drie leden van het college van Ged. Staten van Zeeland, de heren C. Phi- lipse, mr. A. J. van der Weel en A. Schout, brachten woensdag met de commissie van bijstand uit de Prov. Staten, met betrekking tot de ont wikkeling van Zeeland, de waarne mend griffier, de heer J. van Tuinen, en enkele leden van de werkgroep Deltazaken, een bezoek aan het wa terloopkundig laboratorium in de Voorst (N.O.P.). Doel van de tocht was het bezichti gen van liet Sloemodel. De direc teur van het laboratorium, ir. Bij- ker, heeft voor het gezelschap een toelichting op het model gegeven en de werkwijze in het laboratoi'ium uiteengezet. cultuur moeten worden gebracht. Be gin van dit jaar hebben de Zeeuwse mossel kwekers voor een bedrag van rond vier ton ongeveer 150 mossel percelen in de Waddenzee van de Harllnger vissers kunnen overnemen. De eerste oogst op deze percelen is echter niet vóór 1960 te verwachten. Als de helft „beboerd" kan worden, is men meer dan tevreden. De laatste tijd zijn zelfs stemmen op gegaan, die het in twijfel trekken of de Waddenzee wel geschikt is voor de mosselteelt. Het is volgens hen nog de vraag of dc Waddenzee-percelen door de jaren heen geschikt zullen zijn voor deze cultuur. In Zeeland is dat weHiet geval. Daar worden reeds sedert 1870 mosselen geteeld. Woensdag is, zoals op elke laatste dag van september het zwemseizoen van de Middelburgse zwemschool weer gesloten. Zeer tot de spijt van een groepje van ongeveer vijftien Middelburgse huisvrouwen, dat nu al verschillende jareu elke morgen van de opening tot dc sluiting van het seizoen een duik in het frisse nat neemt. Er moet buiten vakantie of ziekte wel een zeer bijzondere reden zijn, die deze sportieve dames nit het water van liet hoofdstedelijke bad houdt Oólc gisterén zwommen zij er nog welgemoed rond, ondanks de tempe ratuur van het water, dat met 15 graden met recht „fris" mocht wor den genoemd. De „aanvoerster" van het damesgroepje, ie 63-jarige nievrouiv Brouwer, had besloten ter. afsluiting van het seizoen er een ge zellige morgen van te maken, waar toe mevrouw Simons, de badjuffrouw en gymnastiekleraar J. H. Koers van wiens leerlingen er slechts en kele het voorbeeld van de dames durfden volgenonmiddellijk het hunne bijdroegen door mevrouw Brouwer gekleed en al in het water te gooien. Kennelijk tot genoegen van deze nog bijzonder vitale dame, dié zich vervolgens de hoge wip op- spoedde en vandaar in het water sprong! (Foto P.Z.G.) DE VERF VOOR HET SCHILDERGEEST SIKKENS-TJ ALLE MA PR0DUKT. VANDAAG. Middelburg Electro: „Jane Eyre", 13.00 en 3143 uur, 14 jaar; Gouden Pooide: Ledenvergadering A.N.A.B., 2000 uur; Zaal v. cl- Berge: Inlich tingen: omtrent emilgraitle, 19.3U—- 21.30 uur; Kunstmuseum: Expositie Zeeuwse Kunstenaarskring, 15.00 10-00 en 20.00—22.00 uur. Vlisslngen Alhambra: „Charles Chaplin als de dictator", 19.00 en 21.00 uur, 14 jaar; Luxor: „Mara- eaitoo", 20.00 uur, 14 jaar. Goes Grand: „Charlie ChapHn als dictator", 20.00 uur, 14 jaar; Dus- seldorpstraal: Circus van Bever, 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2