PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. DE QUAY VERDEDIGDE HET REGERINGSBELEID Vertrouwen gevraagd in minister Visser Dit jaar weinig mosselen van de Waddenzeepercelen BILT REGERINGSNOTA IN STRIJD MET VERKLARING ROOLVINK ALLE EMIGRANTENSCHEPEN WORDEN AFGESTOTEN 202e jaargang - no. 231 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7-23 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal .tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Gird no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 21.94. Nog geen beslissing over inpoldering Lauwerszee (Van onze parlementaire redacteur) In een logisch opgebouwde redevoering ter beantwoording van de algemene politieke beschouwingen van de fractievoorzitters ïn de Tweede Kamer beeft de minister-president, prof. De Quay, woensdag in de Kamer weinig positiefs meegedeeld. De belang rijkste punten uit zijn rede laten zich als volgt samenvatten: Het rapport van de commissie-Van Voorst tot Voorst over de verkorting van de diensttijd zal op zeer korte termijn aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. De regering hoopt hierna spoedig haar standpunt te be palen. Er is nog geen beslissing genomen over de inpoldering van de Lauwers- zee, omdat nog niet alle adviezen ont vangen zijn. De regering wil ze ter dege bestuderen om een verantwoord besluit te kunnen nemen. Ten aanzien van de Coen- en IJ- tunnel is het onderzoek betreffende de rentabiliteit nog niet afgelopen. De minister van verkeer en waterstaat hoopt er bij de behandeling van zijn begroting nadere gegevens over te verstrekken. De regering bevordert de spoedige indiening van het advies over het sta kingsrecht. Waarschijnlijk zal zij het op korte termijn ontvangen. Nu een beperkt begin gemaakt is met belastingverlaging (voor de vrij gezellen) streeft de regering ernaar de voorwaarden te scheppen voor een verdere verlaging van de belasting druk. De regering is bereid te bevorde ren, dat aan do geldverspilling bij de Kolen- en Staalgemeenschap een ein de komt. De regering is niet bereid om dj radioluisteraars, die hun luisterbij drage niet hebben voldaan over een tweede en eventueel derde toestel in hun woning bij invoering van de re geling, waarbij slechts voor één ra diotoestel per woning een luisterbij drage zal worden geheven, onver- volgd te laten, zulks in tegenstelling tot de huiseigenaren, die de huurver hoging niet op de geblokkeerde reke ning van het grootboek woningver betering hebben gestort. Wat do mijn „Beatrix" betreft denkt do regering aan een temporise ring - een vertraging - in de afbouw, waardoor algehele stopzetting van de E Onafhankelijk en conflictje, dat zich afspeelde rondom de Nederlandse Televi siestichting heeft nogal de aan dacht gehad in de Nederlandse pers. De stichting wilde te toegang tot de gebouwen en terreinen in Hilversum ontzeggen aan de persfotografen. Al leen het A.N.P. zou nog mogen foto graferen en daarmee zou dan een mo nopolie voor dit uiterst nuttige persbureau geschapen zijn. Er ontstond een levendig verzet tegen dit voornemen van de Televisie stichting, want hier werd de vrijheid van nieuwsgaring (in dit geval nieuwsfoto's) bedreigd en helaas wordt die vrijheid van nieuwsgaring vrij vaak bedreigd in ons goede va derland. Mten moet er zich bijv. niet over verbazen, wanneer een di recteur van een semi-overheids- bedrijf, aan zijn personeel eenvoudig verbiedt enigerlei nieuws of inlich ting aan de pers te verstrekken. Ver scheidene van die directeuren vinden dat heel gewoon. Zij werken met gemeenschapsgeld en zij laten zich voor hun diensten aan het publiek uitgebreid betalen, maar zij wensen dat publiek niet onafhan kelijk te laten voorlichten over hun bedrijf. Daarbij staat dan op de voorgrond, dat ze onaangenaam (een enkele maal ook: onjuist) nieuws uit de pers willen houden en dat ze zelf communiqués willen verstrekken, die een onverdeeld-gunstige voorstelling geven van hun activiteiten, nlangs bestond een directeur van zo'n semi-overheidsbedrijf het zelfs een redactie van een dagblad op te bellen en te verlangen, dat hem de naam van een berichtgever werd ge noemd, die over een gebeurtenis in zijn bedrijf iets aan de krant had ver teld. Hij zei cr bij, dat hij deze man ambtelijk wilde „straffen". Uiter aard kreeg hij het gewenste antwoord niet Een onafhankelijke pers en ge lukkig bestaat zo'n pers in Ne derland kan met eenzijdige of beperkte voorlichting geen genoegen nemen. Zij zou haar taak niet ver staan, wanneer ze nietszeggende com muniqués als het „laatste" woord be schouwde en afzag van zelfstandig onderzoek bij de bronnen van het nieuws. Zij moet dus altijd toegang Zie slo' pag. 3 kol. 1) bouw zou kunnen worden voorkomen. Prof. De Quay is er volstrekt van overtuigd, dat de opvattingen van de nieuwe minister van defensie, de heer Visser, in alle opzichten rechtvaardi gen, dat hem het vertrouwen wordt geschonken, dat onmisbaar is voor een juiste vervulling van de hem op gedragen taak. Christelijk sociaal Vertrouwen dus in mr. Visser bij het kabinet. Dat vertrouwen vroeg prof. De Quay ook van de Kamer. En niet alleen in de minister van defensie, maar in het gehele kabinet. Het karakter van het kabin'et bespre kend, gaf de minister-president te kennen, dat het niet van plan is zich zelf met een bepaalde benaming te versieren. Zij die een christelijk-so- ciaal beleid voorstaan zullen echter in zijn politiek trekken terugvinden, die hun dierbaar zijn. Het kabinet blijft streven naar een spreiding van verantwoordelijkheden. Het is niet van plan om de burgers op elk ge bied met minutieuze zorgen te om ringen. Dat zou trouwens tot een ad ministratieve rompslomp leiden. De spreiding van verantwoordelijkheden komt ook. tot uiting In het loonbeleid, het woning- en het landbouwbeleid en in de decentralisatie van bestuur. De solidariteit zal daardoor niet, zoals mr. Burger van de P.v.d.A. vreesde, in gevaar komen. En zou zij in het gedrang komen, dan zal de regering niet aarzelen voorzieningen te treffen; Bij de afschaffing van subsidies trekt het kabinet met overtuiging de lijn door van het kabinet-Drees. Bij die afschaffing is ook gedacht aan een sanering van 's rijks financiën. Zij is niet onsociaal, omdat, waar nodig en mogelijk compensaties zullen worden verstrekt. Prof. De Quay hoopte dat mr. Bur ger, zijn voornaamste opponent, zou beseffen, dat het sociaal beleid van de tegenwoordige regering niet be hoeft achter te staan bij het in het verleden gevoerde beleid. Integendeel. „Het is niet de bedoeling de kloof tussen de socialisten en de niet-socia- listen verder te verbreden, zo verze kerde de bewindsman, die verder de waarde van een goede oppositie er kende en de oppositie van de P.v.d.A. als een gezonde en loyale be schouwde. Loonpolitiek Voor de beginselen van de nieuwe loonpolitiek verwees prof. De Quay naar de op 26 mei afgelegde rege ringsverklaring en naar de nota over het sociaal-economisch beleid. Over hantering van de „spelregels" is nog overleg gaande met de Stich ting van de Arbeid. Het zal waar schijnlijk op 1 oktober beëindigd worden. De grotere vrijheid in de loonbepaling mag in geen geval de (Zie slot pag. 3 kol. 2) Electra ontplofte: 34 doden Een Lockheed „Electra" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Braniff International Airways" is met 27 passagiers en een beman ning van zeven leden dinsdagavond op 100 km van de plaats Waco in Texas in de lucht ontploft. Alle in zittenden kwamen om het leven. De wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid. Het toestel was op weg van Houston naar New York. De Braniff-maat- sehappij, die te Dallas in Texas is gevestigd, onderhoudt diensten in het oostelijke deel der V. S. en naar Zuid-Amerika. Volgens de verkeerstoren van het vliegveld Waco vloog de „Electra" op een hoogte van 4500 meter. OVER DE VRIJERE LOONPOLITIEK De door de regering bij de looii- conimissie van de Stichting van de Arbeid ingediende nota, naar aanleiding van de bespreking, die de looncoinmissie j.l. zater dag heeft'gevoerd met de mi nisters Van Rooy, De Pons en Vliegtuig van „Karei Doorman" verongelukt Tijdens het afvliegen van de aan boord van-Hr. Ms. „ICarel Doorman" gedetacheerde vliegtuigsquadrons is een Seahawk straaljager F 61 van squadron 860 na de catapultstart te water geraakt en gezonken. De be sta irder van het vliegtuig, luitenant ter zee tweede klasse o.c., J. C. de Vü'lf? wordt vermist. Luitenant ter zee do. "Wolff, echtgenoot van do be kende t.v.-omroepster Ageeth Scherp huis, was woonachtig in Zaandam. De „Karei Doorman" bevond zich toen op 20 mijl ten westen van Kam perduin. Gisteren is het vliegdekschip na zijn onfortuinlijke reis in Rotter dam teruggekeerd. Van het ach terdek waaide de Nederlandse driekleur halfstok. Ook de luchtmacht verloor gisteren een vliegtuig. Een Hunter MK-4 jachtvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht stortte namelijk op vier mijl ten zuidwesten van het eiland Grient bij Terschel ling neer. De vlieger, de 22-jarige sergeant D. H. Cramer, wist zich met zijn schiettoestel i?i veiligheid te brengen en is door een helikopter op gepikt en naar de vliegbasis Leeu warden gebracht. Het toestel was op een oefenvlucht naar het schiettcr- rein Vliehors. Nederlandse ambassade vraagt tekst van B.B.C. De Nederlandse ambassade te Lon den heeft de B.B.C. verzocht om de. tekst van een vraaggesprek met de Indonesische minister van buitenland se zaken, Soebrandio, dat maandag door de televisie werd uitgezonden. Dit verzoek is gedaan in verband met opmerkingen, die een tel^visiever- slaggever over Nederlands houding jegens Indonesië zou hebben ge maakt. staatssecretaris Roolvink, wijkt op wezenlijke punten niet onbe langrijk af van de verklaringen, die de staatssecretaris zaterdag namens de regering heeft afge- legfl. Deze afwijking is geconstateerd tij dens de dinsdag gehouden vergade ring van de looncommissie, waarbij de interpretatie van het derde punt van de algemene aanwijzing voor de vrijere loonpolitiek, dat handelt over de produktiviteitsstijging, opnieuw uitvoerig is besproken. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat als gevolg van deze geconstateerde afwijking tussen de regeringsnota en de verklaring van de staatssecretaris, de vandaag voort te zetten bespre king met de ministers en de staats secretaris niet door zou gaan. Later is echter besloten, dat het gesprek toch vandaag zal plaatshebben, waar bij de.Jóoneommissiö zoveel mogelijk een gemeenschappelijk standpunt zal innemen. Bevoegde kringen zijn algemeen slecht ingenomen met deze gang van zaken. Het regeringsbeleid is moei lijk te volgen, zo hoort men in deze leringen, die verder van oordeel zijn, dat we, wat de loonpolitiek betreft, een moeilijke tijd doormaken. We hebben een sterk aarzelende regering en een eveneens aarzelende Stichting van de Arbeid, waarbij nog komt, dat ook het college van rijksbemiddelaars verdeeld is", aldus de karakteristiek, die over de huidige situatie wordt gegeven. Het gesprek dat vandaag met de regering wordt gevoerd, zal hope lijk de langverwachte opheldering geven. Men kan echter wel vast stellen, dat het optimisme niet groot is. Premier De Quay, gefotogra feerd tijdens het regering san!- woord o-p de begrotingsdeba!- ten, hedenmiddag in de Tweede Kamer. lllllllllllllllllllllllllllllillllillillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIII REIZIGERSVERVOER PER TREIN GESTAAKT Vuur verwoest bij Weert 150 ha bos Aan de westzijde van de spoorlijn tussen Maurheeze en Weert brak gis teren omstreeks elf uur als gevolg van liet in brand geraken van een dragline een grote bosbrand uit. De brand nam spoedig een grote om vang aan, waardoor successievelijk zes civiele brandweerkorpsen onder andere uit Weert, Budel, Eindhoven en Venlo ter assisstentie moesten worden geroepen. Ook kwamen 700 militairen uit het legerkamp Budel te hulp. Om half één had het vuur zich naai de oostzijde van de spoorlijn uitge breid. Een half uur later moest 'net treinverkeer op het traject Eindho venWeert nagenoeg worden stop gezet. Nadat nog enkele treinen langzaam rijdend en fluitend de bewuste plaats waren gepasseerd, besloot men het reizigersvervoer geheel te staken. De passagiers die van 's Hertogenbosch naar Roermond wilden, moesten over Eindhoven en Venlo omrijden, terwijl voor het personenvervoer tussen Heeze-Leende en Weert bussen wer den ingelegd. Het verkeer op de weg werd omge leid via Budel. Een boerderij op on geveer 500 meter afstand van de vuurzee kon met moeite door nat houden gespaard blijven. Om drie uur was het vuur „doodge brand" tegen de rijksweg Eindho ven-Weert, in Megen. Naar schat ting zijn 1-50 ha bos door de brand verloren gegaan. De grond is eigen dom van de gemeente Maarheeze en staatsbosbeheer. Het is de tweede maal dit jaar dat de gemeente Maar heeze door een bosbrand wordt ge troffen. REGERING OVERWEEGT Met gegadigden wordt overleg gepleegd De regering overweegt het afstoten van alle emigrantenschepen. Nadat reeds is aangekondigd, dat de „Zui- De 84-jarige Albert Schweitzer heeft in Kopenhagen tijdens een plechtig heid in de universiteit de Deense Sonning-prijs ten bedrage van hon derdduizend kronen in ontvangst mo gen nemen voor zijn werk in Frans equatoriaal Afrika. Op de foto zien we hoe de rector magnificus van de universiteit de grijze doctor zijn prijs overhandigt. Nederlander verdacht van moord op Amerikaanse De rechtcr-commissaris van Boston heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de in Utrecht wonende marconist van het vrachtschip „Utrecht" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, W. M. L. van R., we gens verdenking van moord op de 23-jarige gescheiden Lynn Kaufmann. De marconist is ingesloten in het bureau van politie te Brooklyn (N. Y.) Het slachtoffer verdween op 13 september van de „Utrecht''. Het stoffelijk overschot werd later ver minkt in de haven van Boston ge vonden, waar de „Utrecht" aange legd had voor het do ic.is naar New York voortzette, het laatste stukje van een reis uit het Verre Oosten. Het slachtoffer kwam van Singapo re, waar zij gewerkt had als secre taresse. De politie van Boston onder vroeg vier leden van de bemanning Een van de sporen die men volgde, was het vevliaal over een romance tussen de aungehouden scheepsoffi cier en de 23-jarige viouw. Hij zou de vrouw met zijn vuisten hebben dqodgeslagcri. NU REEDS IMPORT UIT DENEMARKEN EN DUITSLAND Wél hoge Zeeuwse prodaktie DE MOSSELCULTUUR in de Waddenzee dreigt dit jaar een fiasco te worden voor de Zeeuw se kwekers. De produktie op de ongeveer vierhonderd percelen is tot nu toe bitter tegengeval len en de verwachtingen voor de komende maanden geven al evenmin reden tot optimisme. De „oogst" bestaat uit kleine, mindere kwaliteitssoort mosse len met een laag vispercentage. Noodgedwongen moeten de Zeeuwse mosselexporteurs thans Deense en Duitse mosse len importeren om aan de stij gende vraag, uit Frankrijk en België te kunnen voldoen. Bij al deze minder gunstige berichten uit de mosselsector is er één lichtpunt: de produktie in Zee land is de eerste drie maanden van dit seizoen boven verwach ting groot geweest. „De Zeeuw se mosselen, groot en goed van kwaliteit met een hoog visper centage, hebben de situatie voor ons op de internationale markt gereed", verklaarde ons een tnosselkweker-handelaar in Yer- seke. Deze uitspraak is tekenend roor de moeilijkheden, waar mee de Zeeuwse mosselwereld, thans te kampen heeft. Het is bekend, dat de Zeeuwse mos selkwekers enkele jaren geleden naar nieuwe percelen moesten uitzien, daal de mosselparasiet de „mosselstand" in da Zeeuwse stromen vrijwel geheel had uitgeroeid. Men is toen naar de Waddenzee getrokken, waar nieuwe gronden in gebruik werden genomen. En niet zonder succes. De e'erste ja ren was er een vrij hoge Waddenzee- produktie, zodat de Zeeuwse mossel handelaren aan de buitenlandse vraag konden voldoen. De laatste twee jaar heeft de situatie zich evenwel in on gunstige zin gewijzigd. Reeds in het seizoen 1958-1959 viel de produktie op de Waddenzee aanmerkelijk tegen en aan het begin van het seizoen 1959- 1960 de maanden juli, augustus en september was zij bepaald te leurstellend. Dat wil niet zeggen, dat er geen mosselen zijn! Integendeel! Op het Friese wad bijvoorbeeld zijn vele teveel jonge mosselen, die onvoldoende groeien, doordat het gro te aantal de „spoeling" dun heeft ge maakt. Daarenboven neemt de zeer grote broedval van 1958 veel voedsel voor zijn rekening. Ook de zeesterren en een overvloed van algen hebben de jonge mosselen in hun ontwikkeling geremd. Dit complex van oorzaken heeft tot gevolg, dat thans geen grote mos selen voorradig zijn in de Wadden zee. Men moet volstaan met D- soort mosselen, die klein van stuk (Zie slot pag. 2 kol3) derkruis" uit de cmigrantenvaart wordt genomen, worden besprekin gen gevoerd met Nederlandse gega digden uit de scheepvaart 0111 alle regeringspassagiersschepen over te dragen. Het afstoten van de victory-schepen met een capaciteit van ongeveer 840 passagiers zou een logisch gevolg zijn van de in de laatste jaren ge volgde vervoerpolitiek. De in charter varende emigrantenschepen Olden- barneveldt en Sibajak werden reeds eerder aan de normale vaart terug gegeven. De rijksbegroting vermeldt: het afstoten van de „Zuiderkruis". Ook het afstoten van de „Grote Beer" en de „Waterman" wordt overwogen, omdat de vaart op Australië en Nieuw-Zeeland vrijwel zonder retour- passagiers, economisch gezien, niet voordelig is. Op de Atlantische route liggen de kaarten beter, omdat daar op gezelschappen .studenten e.d. in tegengestelde richting kunnen wor den vervoerd. VERWACHT. ZONNIG EN ZEEK DROOG Droog en zonnig weer. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Mïddagtemperaturen van omstreeks 20 graden. ZON EN MAAN oktober Zon op Maan op 6.40 onder. 18.18 6.26 'onder 18.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1