N.V.V.-congres besteedt grote aandacht aan loonbeleid Dr. Banki zou vrijwillig naar Oost-Duitsland zijn gegaan KLANKBORD PROF. DE QUAY VERDEDIGDE HET REGERINGSBELEID DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRS. ROEMERS VOLGT VAN WINGERDEN OP Maatstaf van produktiviteit per bedrijfstak onrechtvaardig (Van onze speciale verslaggever) Met een staande ovatie heeft de algemene vergadering van het N.V.V. woensdagavond in Utrecht voorzitter Kees van Wingerden tot algemeen secretaris gedegradeerd" en met een daverend applaus drs. D. Roemers tot zijn opvolger benoemd. Gezondheidsredenen dwongen de heer Van lVlngerden afstand te doen van het voorzitterschap, dat hij sinds 1956 heeft bekleed. In zijn plaats kreeg het N.V.V. in de heer Roemers zijn eerste voorzitter die niet uit de leerschool van de spade, maar uit de stu deerkamer afkomstig is. De heer Roemers was tot dusver tweede voorzitter. Als zodanig wordt hij opgevolgd door de heer H. Korte jr., die zijn plaats als algemeen se cretaris voor de heer Van Wingerden heeft ingeruimd. De overige be stuursleden werden in hun eigen functies herkozen. Als blijk van medeleven en waarde ring ontving de scheidende voorzit ter het gouden N.V.V.-insigne, dat hem door de heer Roemers op de borst werd gespeld. Een teer punt bij de wisseling van liet voorzitterschap was de „af komst" van de heer Roemers niet de harde praktijk, maar de stu deerkamer en de universiteit. De heer Van Wingerden wees er reeds op, dat naar zijn mening de binnen het N.V.V. bestaande vrees voor te veel mensen uit de studeerkamer en te weinig prak tijkmensen aan de top, niet ge grond is. Ook de man uit de prak tijd komt er niet meer zonder een Onafhankelijk Slot van pag. 1) eisen tot de bronnen van dat nieuws om te voorkomen, dat dit nieuws door eenzijdigheid vervalst zou worden. Hoewel het conflict je bij de Neder landse Televisiestichting be paald niet wereldschokkend was, ging het toch om een groot princi pieel belang namelijk dat van de vrije nieuwsgaring. Daarom is het Verblijdend, dat de staatssecretaris van onderwijs mr. Y. Scholten heeft ingegrepen. De heer Scholten vernietigde het be sluit van het Televisiestichtingbestuur en droeg aan dat bestuur op alsnog een bevredigende regeling te treffen met de persfotografen. Hij deed ech ter nog meer. In een toelichting pu bliceerde hij een aantal overwegingen, die van bijzonder ruime strekking zijn. Zijn woorden zouden moeten door dringen tot de vele instanties en lichamen zowel ambtelijk als particulier die thans nog uit on kunde, uit angst of om welke reden dan ook de vrije nieuwsgaring probe ren te beletten of te vertragen. Mr. Scholten achtte het van groot be lang, dat het publiek zo geschakeerd mogelijk wordt voorgelicht over een zo invloedrijk communicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten uit gemeenschapsgelden worden be streden. Hij zei, dat alleen maar in uiterste noodzaak en dan gedreven door rechtmatige belangen de vrijheid van nieuwsgaring zodanig beperkt mag worden, dat een monopolie ont staat. Van die uiterste noodzaak was bij de Televisiestichting niets geble ken. Tenslotte keerde hij zich tegen de discriminerende uitsluiting van een of meer persorganen. Dat zijn voortreffelijke opmerkingen, die getuigen van een juist inzicht in de waarde van een onafhankelijke pers AAP VAN EEN JONGEN. Om zijn ouders te troosten, toen hij naar de universiteit toog, gaf enig kind Jim Aiken (18) zijn ouders in Senatobia (V.S.) een aap „als plaatsvervan ger". NIET DUBIEUS. Een bureau voor het opsporen van dubieuze debiteuren te Sinoia (Zuid-Rhodesia) beloofde een beloning aan degenen die haar inlichtingen zou verstrekken over de verblijfplaats van C. T. R. Williams. Toen Williams een briefje schreef waarin hij zijn adres bekendmaakte en om de beloning vroeg, kreeg hij het bedrag ten volle uitbetaald. flinke hoeveelheid theoretische kennis, constateerde hij. Voor de wetenschapsman komt het er op aan, of hij mentaal in de vak beweging is ingegroeid. Wanneer wij aan de top iemand krijgen met een grotere geestelijke bagage dan de man uit de praktijk, is dat beter voor de vakbeweging, mits die gees telijke bagage goed wordt gehan teerd. Onder de gasten op deze verga dering bevonden zich prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de S.E.R, en de heer M. Rup- pert, die met ingang van 1 okto ber tot lid van de Raad van State is benoemd en dus zijn laatste avond in dienst van het CJtf.V. doorbracht in het midden van het N.V.V. In zijn openingsrede heeft de heer D. Roemers er geen twijfel over la ten bestaan, dat het N.V.V. bezwaren heeft tegen de vrijere loonpolitiek. Dat heeft sommigen tot de conclusie gebracht, zo zei hij, dat het verbond zich van medewerking aan de uit voering van deze loonpolitiek moeten onthouden. Dit nu noemde de heer Roemers voor een democratische vakbeweging een onhoudbaar stand punt. Spreker zei echter weinig be wondering1 te hebben voor de metho de, waarop het resultaat van het overleg in enkele bedrijfstakkon (groot-metaal en grafische indus trie) is beoordeeld. De voorzitter zei de indruk te hebben dat de huidige regering terugschrikt voor haar eigen beleid. „Wij blijven het onjuist vinden, dat bepaalde groepen werknemers van een aandeel in de stijgende welvaart worden uitgesloten op grond van omstandigheden, die zij in het ge heel niet kunnen beïnvloeden. D( maatstaf van produktiviteit per be drijfstak is niet alleen sociaal on rechtvaardig, zij is ook economisch onhoudbaar". (Vervolg van pag. 1) stabiliteit van de prijzen aantasten, zo betoogde de minister-president. De beslissing over de nieuwe C.A.O. in de grafische bedrijven is genomen door het college van rijksbemidde laars, aldus antwoordde hij op een desbetreffende vraag van dr. Bruins Slot van de A.R. Dit college is auto noom en dus volstrekt verantwoorde lijk voor zijn eigen beslissing. Dat sluit overleg met de regering niet uit, maar de regering schrijft nooit concrete beslissingen voor. De richt lijnen voor de rijksbemiddelaars zijn gelegen in de aanwijzingen voor een vrijere loonvorming en de interpre tatie daarvan. Landbouw Prof. De Quay constateerde, dat on gerustheid is gerezen over het voor nemen van de regering om de garan tieprijzen in de landbouw voortaan minder nauw aan de kostprijs te bin den. Men vreest grotere risico's voor de landbouw en aantasting van de bestaanszekerheid. Het is niet de be doeling om geheel van de garanties af te zien, deelde de bewindsman mee. Als van de kostprijs wordt af geweken, zal ervoor gewaakt worden dat een redelijk bestaansniveau niet in gevaar komt. Bij produktiviteitsverhoging in de landbouw tot het algemeen landelijk gemiddelde van de produktiviteits- stijging zullen de lonen kunnen wor den verhoogd. Gaat de produktivi- teitsstijgïng het landelijk gemiddel de echter te boven dan zal het meer dere moeten dienen om de garanties te verlagen. Onontwikkelde gebieden Het buitenlands beleid van de rege ring besprekend, betoogde prof. De Quay, dat het kabinet positief staat tegenover algemene rechtstreekse verkiezingen voor het Europese par lement. De bijdrage in het speciale fonds van de Verenigde Naties voor de onontwikkelde gebieden is met 2Vs miljoen gulden verminderd, omdat Ne derland 9 miljoen gaf op een totaal van alle deelnemende landen van nog geen 100 miljoen. De regering vond dat evenredig veel. Als de andere landen meer willen schenken er zijn aanwijzingen, dat zij dit inder daad zullen doen dan wil de rege ring haar bijdrage weer verhogen. Binnenkort zullen aan de Kamercom missie inlichtingen verstrekt worden over de stand van zaken bij de on derhandelingen met Duitsland, zo deelde de minister verder mee. Wat de eventuele toetreding van Spanje tot de N.A.V.O. betreft, heeft het ka binet, aangezien deze zaak op het ogenblik niet aan de orde is, geen standpunt, bepaald. Het sprak wel vanzelf, dat de Premier Kroesjtsjew is gisteren u\ Peking aangekomen, waar hij de vie ring van het tienjarig bestaan van de „Chinese Volksrepubliek" zal bijwo nen. Op het vliegveld van Peking werd de Russische 'staatsman begroet- door Mao Tse Toeng, met wie hij hier gefotografeerd staat. De suikerbietencampagne draait ivecr op volle toeren. Zo ook bij de raffi naderij te Halfweg: met auto's en schepen tegelijk worden duizenden en duizenden bieten dagelijks aange voerd. De aanvoer over de weg moet, om de fabriek te kunnen bereiken, de sn elweg A m sterdam Haarlem- kruisen. Een speciale politiepost moet het verkeer regelen minister-president niet kon ingaan op de suggestie van de heer v. d. Veen van de P.S.P. om met Indone sië onderhandelingen te beginnen over Nieuw-Guinea op basis van overdracht van dit gebiedsdeel. Dat zou niet In overeenstemming zijn met de opvoeding van Nieuw-Gui- nea door Nederland tot zelfbestuur. Over de Lauwerszee zei prof. De Quay, dat zij op gelijke wijze wordt behandeld als de Deltawerken. De •eiligheid doet de weegschaal noch naar de ene noch naar de andere zijde overslaan. De regering is bereid om gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de werkgelegenheid in de noordelijke provincies. De inpol dering van de Lauwerszee zou op die werkgelegenheid echter weinig in vloed hebben. De replieken leverden behalve een felle aanval van de socialistische fractievoorzitter mr. Burger op de minister-president prof. De Quay, een motie van deze afgevaardigde op, de enige uit het gehele debat. Prof. De Quay moest het ontgelden, omdat hij naar het oordeel van mr. Burger onvoldoende en onbevredigend op door hem gestelde concrete vin gen had geantwoord. Zelfs zag prof. Oud van de V.V.D. zich genoodzaakt om mr. Burger over zijn felheid te recht te wijzen. Dat leidde tot een woordenwisseling tussen de beide af gevaardigden. De motie van mr. Burger sprak uit. dat onverwijld een begin moet wor den gemaakt met de inpoldering van de Lauwerszee. Zij nodigde de rege ring uit daartoe het nodige te ver richten. De voorzitter, dr. Korten- horst, stelde voor deze motie tegelijk met de algemene beschouwingen te behandelen, maar prof. Oud (v.v.d.) en prof. Romme (k.v.p.) verzetten zich daartegen. Zij achtten behande ling op zijn plaats bij de aanstaande beraadslagingen over de begroting van verkeer en waterstaat. De minister van verkeer en water staat, drs. Korthals, deelde mee, dat dinsdag het rapport over de finan- cieel-economische kant van de inpol dering ontvangen is en dat het met andere rapporten aan de raad voor de waterstaat is overgelegd. Er wordt nu advies van deze raad afge wacht. De bewindsman was bereid op spoed aan te dringen. Hij vond be handeling bij zijn begroting nuttiger. Mr. Burger had daartegen geen be zwaar. De Kamer besloot toen de mo tie aan te houden totdat de begroting van verkeer en waterstaat aan de orde gesteld wordt. Aan het slot van het grote, jaarlijkse politieke debat in de Tweede Kamer heeft de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., mr. Burger, woensdag verlof gevraagd om de regering te in terpelleren over de bezetting van hot departement van defensie na het af treden van de lieer Sidney J. van den Bergh als minister van defensie. Over deze interpellatie-aanvraag zal in de eerstvolgende vergadering worden be slist. Deze stap van mr. Burger was het gevolg van een heftige politieke schermutseling tussen hem en de minister-president, prof. De Quay. Mr. Burger had namelijk gevraagd, of na het aftreden van de heer v. d. Bergh mr. Stikker benaderd was voor de vervulling van de post van minister van defensie. Brit Hume veroordeeld tot levenslang De Brit Donald Brian Hume is woensdag te Winterthur in Zwitser land tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens liet doodschie ten van een taxichauffeur na een overval op een Ziirichse bank. Hu mes verdediger had vergeefs gepleit voor een lichtere straf van 20 jaar cellulair, waarmee Hume in een ge sticht ondergebracht had kunnen worden. Hume weigerde gebruik te maken van het vecht op het laatste woord voor het vellen van het vonnis. De openbare aanklager drong erop aan Hume bij eventuele Kwijtschelding wegens goed gedrag van een gedeelte van zijn straf voorgoed uit Zwitser land te bannen. De rechter bepaalde ciat als Hume na het uitzitten van zijn straf uit de gevangenis komt, hij vijftien jaren lang geen Zwitserse bodem meer mag betreden. Hume, die zich huiten het ge rechtsgebouw nogal recalcitrant betoonde en kans zag een persfo tograaf een kaakslag toe te die nen, bleek zich echter al aan het idee van de gevangenschap ge wend te hebben. Hij had althans de openbare aanklager om toe stemming verzocht een deel van zijn geld te mogen besteden voor de aankoop van een trompet waar mee hij zich een plaats in de ge vangenisband wil veroveren. Door staking 30.000 Britse arbeiders werkloos Een drie dagen oude slaking van 2000 chauffeurs en laders van zuur stof-tankauto's heeft in de Britse auto- en machine-industrie al 30.000 arbeiders werkloos gemaakt. Het gaat om een loonkwestie. Volgens een schatting van de werk gevers zullen er tegen bet weekeinde 250.000 arbeiders niet kunnen wer ken. Het congres van vakverenigin gen T.U.C.) heeft de staking veroor deeld. De TUC-leiders kunnen vol gens Reuter hebben overwogen, dat een grote werkloosheid de kansen van Labour bij de algemeene verkie zingen misschien ongunstig be ïnvloedt. FAMILIE WEIGERT COMMENTAAR Geruchten over medeneming van geld en adressen tegengesproken (Van onze speciale verslaggever) Er blijkt gegronde reden te bestaan om aan te némen, dat de Hongaarse zenuwarts dr. O. Banki uit Roermond vrijwillig met zijn assistente naar Oost-Duitsland is gegaan. Het is be kend, dat hij reeds enige tijd te kam pen had met diverse moeilijkheden van persoonlijke aard, die daarbij wellicht een rol hebben gespeeld. Zo wel mevrouw Banki als de familie van de assistente weigeren dienaan gaande elk commentaar. Voorshands is er echter geen enkele bevestiging te verkrijgen van hard nekkige geruchten, die inhouden dat dr. Banki met medeneming van een grote som geld en een aanzienlijke adressenmateriaal van in Nederland verblijvende Hongaren zou zijn ver trokken. Integendeel, door diverse hem nastaande personen en ook door officiële instanties worden deze ge ruchten met klem tegensproken. Het bestuur van de stichting Hongaarse federatie in Nederland, het overkoe pelende orgaan van een vijftiental verenigingen van Hongaren in Neder land, heeft in zijn dinsdagavond te Utrecht gehouden vergadering beslo ten ten aanzien van de kwestie-Ban- ki een afwachtende houding aan te nemen. Ook dit bestuur, waarvan dr. Banki voorzitter is, heeft niet kunnen vaststellen in hoeverre de berichten op waarheid berusten volgens welke de plotseling verdwenen arts in een ziekenhuis in Öost-Berlijn zou wor den verpleegd. Van bezorgdheid over eventuele politieke gevolgen voor de in Nederland verblijvende Hongaren of hun familieleden achter 't IJzeren Gordijn is geen sprake. Wel maakt het federatiebestuur zich in zeker op zicht zorgen om de persoonlijke vei ligheid van zijn voorzitter. Nadrukkelijk, werd ons verzekerd, dat de dinsdagavond gehouden verga dering niet was belegd in verband met beweerde manipulaties van dr. Banki. De vergadering was uitge schreven ter voorbereiding van de in oktober te houden landelijke herden king van de Hongaarse revolutie. De kwestie-Eanki stond niet op dé agen da en is in de bijeenkomst ook niet in die zin ter sprake geweest. Fonds bestaat niet Met klem werd dan ook ontkend, dat men er dr. Banki van zou ver denken geld of adressenmateriaal van een Hongaarse organisatie te hebben meegenomen op zijn tocht naar Duitsland. Reeds enkele da gen zijn hardnekkige geruchten in omloop, die inhouden dat de Hon gaarse arts kort voor zijn vertrek van een bankrekening een aanzien lijk bedrag zou hebben opgenomen waarover hij ten behoeve van een fonds yooi' Hongaarse mijnwer kers de beschikking zou hebben. Er werd zelfs een bedrag van 90.000 gulden genoemd. Ook zou den uit een safe in Roermond le denlijsten verdwenen zijn. Zomin bij de staatsmijnen als bij het algemeen mijnwerkersfonds is echter iets bekend van een speciaal fonds voor Hongaarse mijnwerkers. De commissaris van de Roermondse poli tie is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat een dergelijk fonds niet bestaat. Ook overigens heeft hij geen enkele aanwijzing kunnen vinden die dergelijke geruchten zou kunnen be vestigen. De plaatsvervangend voorzitter van de Hongaarse federatie, de heer Tar- noczy te Utrecht, hecht aan de ge ruchten niet het minste geloof. Dr. Banki is de oprichter en contactman van een plaatselijke vereniging van Hongaren in Roermond, verzekerde hij. Het is uitgesloten, dat dr, Banki ue beschikking zou hebben over een dergelijk bedrag. Eveneens wordt ontkend, dat dr. Banki in het bezit zou zijn van belangrijk adressenma teriaal van Hongaren in Nederland of andere Westeuropesé landen. Hoogstens beschikt hij over de adressen der leden van de plaatse lijke vereniging in Roermond cn misschien over enkele contact adressen voor zijn werk als fede ratievoorzitter. Er is geen enkele aanwijzing om aan te nemen, dat dr. Banki deze adressen in handen van Oostduitse autoriteiten zou hebben gespeeld. Van enige onge rustheid in de kringen van de Hongaarse federatie is dan ook geen sprake. Intussen schijnen deze geruchten wel aanleiding te zijn tot ongerustheid in bredere Hongaarse kring. Voorzover wij hebben kunnen nagaan stammen ze uit Hongaarse bron. Volgens de heer Tarnoczy moeten zij uit de ko ker komen van vijanden van dr. Ban ki, die voor sommige Hongaren in Nederland een object van persoonlij ke naijver is. „Hongaren zijn over het algemeen erg snel opgewonden", voegde hij daar ter verklaring aan toe. Het Wereldgebeuren Sprookjesschrijver Kroesjtsjews gastheer in commu nistisch China is I-ioe Tsjao-Tsji. Deze Lioe is staatshoofd sinds half december 1958, toen Mao tse Toeng plotseling terugtrad. Het lijdt geen twijfel, of mèl Mao, die als voorzitter van de partij een invloed rijke positie heeft behouden, zullen dè heren weer eens diep op de leer stellingen van het marjeisme ingaan. En het valt te verwachten, dat Lioe daarbij als de meest orthodoxe volge ling van de uitvinder der proletari sche revolutie in het strijdperk zal treden. Hij heeft al jaren de naam, een weinig plooibaar man te zijn, die ook van de kleinste veranderingen in de marxistische leer niet wil weten. Evenals Mao was hij al in vrij prille jeugd verdiept in Marx' geschriften die nu nog steeds zijn voornaamste geestelijke inhoud vormen. Nadat hij een 'kweekschool te Tsjangsa had bezocht, studeerde hij aan de Peking- se universiteit. Toen de Russische re volutie haar beslag had gekregen liet hij zich te Moskou inschrijven als student aan de universiteit voor het Verre Oosten. De belangstelling tiie hij al In China als student aan dc dag had gelegd voor het vakvereni gingswezen, heeft zijn verdere loop baan voor een groot deel bepaald. Ais aanvoerder van de in vakbonden ge organiseerde arbeiders was hij meest al wel in de buurt van Mao te vinden en een groot deel van diens wissel vallige avonturen tussen 1925 en 1949 (in laatsgenoemd jaar werd de „volksrepubliek" gesticht) heeft hij van nabij meegemaakt. Lioe stond aan het lioofd van de commissie, die communistisch China een grondwet moest aanmeten. Zelf vervulde hij spoedig het op één na belangrijkste ambt, dat bij die grondwet werd in gesteld: hij werd voorzitter van de permanente commissie van het Volkscongres. Als hij het woord nam op_ een partijbijeenkomst) zoals in 1956 en 1958) dan kon men een speld horen vallen, want ieder wist dat Li- oe's referaat het belangrijkste zou zijn. Velen nemen aan. dat Lioe ook de eigenlijke uitdenker is van het communestelsel waarmee de Chine zen de laatste tijd zowel letterlijk als figuurlijk aan het „modderen" zijn en waarvan de leiders geloven dat het de communistische heilstaat na derbij brengt, terwijl de Russen er een beetje schamper over doen. Als gevolg van dit communesysteem wor den de „waardevolle kinder- en sprookjesboeken", die Lioe volgens biografen tussen de revolutionaire be drijven door aan zijn pen wist te ont futselen, niet meer voorgelezen in de gezinnen, maar in de crèches van de communes, de moeders hebben even min als de vaders tijd om zich met de opvoeding in te laten. Behalve over die communes, zullen Kroesjtsjew, Mao en Lioe zeker ook de internationale toestand bespreken en van de toon der ge- dachtenwisseling zal net afhangen of Kroesjtsjew later al of niet zijn aan wezigheid bij het tweede lustrum van de Chinese volksrepubliek als een „sprookje" in het communistische „gezin" zal kunnen beschrijven. Men herinnert zich, dat vorig jaar de top conferentie die al op "stapel stond, werd afbesteld nadat Kroesjtsjew in Peking op visite was geweest. Die ontwikkeling wekte de indruk, dat de Russische leider door Mao en Lioe „on het matje geroepen" was en dat zij hem het idee om zonder hen naai de top te tijgen uit het hoofd hadden gepraat. De kaarten liggen nu heel anders: alvorens naar Peking te rei zen heeft Kroesjtsjew kans gezien, aan zijn verlangen naar een bezoek aan de Verenigde Staven te voldoen: daar kunnen de Chinezen dus alvast geen stokje voor steken. Bovendien heeft de Russische leider met dit be zoek aan Amerika zijn prestige in de Europese landen achter het IJzeren Gordijn ongetwijfeld verhoogd; het is ondenkbaar dat de Chinezen hem met welke kritiek dan ook van zijn voet stuk kunnen stoten. Daarbij komt, dat China, hoezeer het dan ook in ideëel opzicht een eigen weg moge gaan. voorlopig economisch nog vol komen afhankelijk is van de goede verstandhouding met de Sowjet-Unie. On hun harde binnenlandse poli tiek voort te zetten, hebben de Chinezen, net als Stalin inder tijd, internationale spanning nodig die als „bedreiging van buiten" kan worden uitgelegd. Alle binnenlandse oppositie kan men in zo'n gespanneu sfeer bij voorbaat als „landsverrader- lijke activiteit" smoren. Met wan trouwen bezien verseneidene vetera nen (zoals Lioe) de „toenadering" tussen het ..verburgerlijkende" cn ..rijkgeworden" Rusland en de weste lijke wereld. Voor deze wonde zal Kroesjtsjew moeilijk een geneesmid del kunnen geven, ook al voorziet hij haar van een pleister, die bestaat uit ziïn pleidooi te New-York voor toe lating van Peking-China tot de Ver enigde Naties. Overigens is het dui delijk. dat in Peking aan beide zijden meesters der overredingskracht aan het werk zijn. Het zou niet al te ver wonderlijk zijn als Kroesjtsjew erin slaagde, Lioe ervan te overtuigen dat ook het Chinese communisme, om zich meer op de economische wedloon te specialiseren, gebaat is bij interna tionale ontspanning. LIOE TSJAO-TSJI schreef grondwet en sprookj'es

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13