Uonka Karoly, artieste door aanleg en doorzetting OMA BECKER NEGEERDE HET IJZEREN GORDIJN AMBTENAREN WILLEN UIT SFEER VAN GEMILLIMETERD COMPROMIS Haar grootste ervaring als cir cusartieste heel't ze opge daan in het circus RLnglmg Bros and Bamurn and Bailey. Het leek meer op een groot bedrijf dan op een klein, maar intiem circus waar men elkaar kent". We (Honka heeft de Amerikaanse reis gemaakt niet haar moeder) vertoef den en sliepen in een trein, waar een verblijf was ingericht voor de da mes. Koken hoefden we zelf niet; er werd gegeten in het z.g. kook huis". Maar één ding vond Honka Karoly erg vervelend „men had geen eigen leven". WOENSDAG SO SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT GISTEREN IN NOORWEGEN, VANDAAG IN ZEELAND, MORGEN WEER TREKKEN (Advertentie) Radio-telefonieproeven voor radarloodsdienst B. en W. van Botterdam vragen de gemeenteraad 28.000 beschikbaar te stellen onder meer ten behoeve van proeven, die de P.T.T. zal gaan ne men met het radio-telefoniesysteem van de radarloodsdienst voor de Nieu we Waterweg. Reeds geruime tijd, zo zeggen B. en W. in een toelichting, ontwikkelt de industrie nieuwe toestellen om op korte afstand draadloze verbindingen tot stand te kunnen brengen, welke ontwikkeling ook voor de zeescheep vaart van belang is. Reeds lang wordt daar de behoefte gevoeld een dergelijk toestel op schepen te plaat sen, waardoor het mogelijk zal wor den verbindingen tot stand te bren- gep tussen schepen, die elkaar op korte afstand passeren, overleg te plegen met havenautoriteiten bij het naderen van de kust en gesprekken te voeren met kantoor- óf andere adressen aan de wal. Bloedproef in België verplicht Belgische, maar ook buitenlandse automobilisten die in België zijn be trokken bij een verkeersongeval, zijn sinds kort verplicht de „bloedproef" te ondergaan, indien de politie rede nen aanwezig acht te veronderstellen, dat de bestuurder onder invloed van alcohol is. Een weigering om deze proef, die door een arts moet wor den verricht, te ondergaan is straf baar. Deze maatregel is ingegaan op 1 sep tember, nadat in het Belgische staats blad de voorschriften waren bekend gemaakt voor de wijze, waarop het bloed dient te worden afgetapt. In tegenstelling met Nederland heeft de wettelijke regeling van de „bloed proef" in België weinig principiële bezwaren ontmoet. Bij de behande ling in het parlement werden des tijds slechts drie stemmen tegen het wetsontwerp uitgebracht en onthiel den acht Belgische volksvertegen woordigers zich van stemming. Het dorpje Kleinensee ligt maar 500 meter van Grossensee. Maar om er te komen moet men een 100 km. rei zen. Want Kleinensee ligt in West-Duitsland en Grossensee in Oost- Duitsland. En 't dichts- bijzijnde controlepunt ligt 50 km. van Klei nensee. Wie dus naar Grossensee wil, moet twee maal, die vijftig kilometer afleggen. Maar de S4-jarige Ma ria Becker had daar helemaal geen zin in. Ze wilde bij haar 78- jarige neef in Grossen see alleen maar een kopje koffie drinken. En daarom besloot overgrootmoeder Bec ker op een goede dag om de kortse weg naar Grossensee te nemen, dat wil zeggen onder het prikkeldraad van het IJzeren Gordijn door. Ze liep dwars door de tien meter omgeploeg de strook aangelegd door de communisti sche autoriteiten om eventuele voetsporen gemakkelijk terug te vinden en ging bij haar neef op visite. Geen en kele Oostduitse grens wacht had haar in de gaten. Maar de terugreis ver liep minder fortuinlijk. Ze werd nog voor ze het prikkeldraad had bereikt door de Oost duitse politie aange houden. Twee uur lang werd ze ondervraagd. Maar zelfs de commu nisten achtten de 84- jarige overgrootmoeder niet staatsgevaarlijk en tot verbazing van de voorbijgangers aan de westelijke kant van het prikkeldraad hield een Oostduitse politieman heel galant het prik keldraad voor mevrouw Becker omhoog, zodat ze er in tweeërlei op zicht zonder kleer scheuren afkwam. In Londen is de Britse humorist Gerad Hoffnung aan een hersenbloeding overle den. Hij is 34 jaar geworden. Hoffnung won faam met zijn „gekke muziekfestivals", waarvoor de componist Malcolm Arnold o.a. een ouverture voor orkest, orgel, geweren, drie stofzuigers en een elektrische vloerwrlj- ver heeft geschreven. NAVO-oefening Sidestep is geslaagd Naar aanleiding van de van 17 tot 25 september j.l. gehouden oefening „Sidestep" die van zuiver admini stratieve aard is geweest, heeft ad miraal Yeraul Wright, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, de volgen de verklaring uitgegeven „Het probleem om In oorlogstijd, en wel in het bijzonder in een atoomtijd perk, het geallieerde convooi tegen ondcrzeebootaanvallen te bescherm mén, is zeer groot. Deze oefening heeft ons echter geleerd, hoe de ge allieerde koopvaardij in oorlogstijd kan worden beschermd". Admiraal Wright sprak zijn waarde ring uit over de wijze waarop allen hebben meegewerkt om deze „papie ren oefening" te doen slagen. Admiraal Sir Manleyy Power, r.n., geallieerd opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in het Engelse Kanaal, voegde aan deze verklaring toe, dat de oefening „Sidestep" heeft i bewezen, bijzonder waardevol te zijn geweest, vooral wat betreft de trai- ning van het personeel, werkzaam op i de divers© hoofdkwartieren van het Kanaalcommando, I Do Britisch Overseas Airways gaan vol gend jaar herfst met straalvliegtuigen tus sen Londen en San Francisco vliegen, vla de Pool. Dit is door de directeur van de maatschappij te San Francisco meegedeeld. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL Grote aandacht voor lonen in bedrijfsleven Ter gelegenheid van het gisteren in Botterdam begonnen tweejaarlijks congres van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel heeft de bondsvoorzitter, de heer P. Kapinga, in zijn openingsrede ge zegd, dat het ledental sedert mei 1957 was gestegen van 40356 tot 40423 op 31 december 1958. De drie vakcentrales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V., hebben samen slechts 40 k 42 pet. van do Nederlandse werk nemers georganiseerd. Het percen tage georganiseerden onder het overheidspersoneel binnen deze vak centrales ligt zeker niet hoger. Spreker vond het onbegrijpelijk, dat duizenden christelijke overheidsdie naren in neutrale organisaties zitten. Spreker was ontevreden over de personeelspolitiek van het vorige kabinet. Hij hoopte, dat het nieu we kabinet een naar zijn smaak bevredigender christelijk-sociale Voor verduistering 20 maanden geëist ,,'t Goede Heertje in zakformaat" zo had een der getuigen do 43-jarige F. A. H. uit Hilversum genoemd, die als knecht in algemene dienst werk zaam was bij <le N.V. Phonogram. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gister tegen H. terzake van verduistering meermalen gepleegd ten nadele van de bassist Ger Daalhuizen voor een totaal be drag van ruim elf mille één jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Verdachte, die bekende, was naast zijn technisch werk o.m. ook belast met het uitbetalen van de honoraria aan de musici, die voor Phonogram optraden voor het maken van opna men. Hij moest per maand wel zo'n 25.000 gulden uitbetalen. In de afgelopen drie jaren had ver dachte de honoraria van de bassist in bewaring gekregen en het was de be doeling geweest, zo bleek ter zitting, dat hij deze gelden op een bank zou beleggen. De bassist had twee keer een bedrag van het totaal tegoed van ruim 17.000 gulden bij verdachte op genomen. politiek zal voeren „en ons voor het overheidspersoneel ook uit de sfeer van de gemillimeterde com promissen zal brengen". „Wij zullen er rekening mee moeten houden, dat de nauwe binding aan de metaalionen van de baan is, en dat voortaan de „trend" zal gelden Daarom zullen wij vanaf heden re- felmatig en heel nauwkeurig het jstje bijhouden van de verhogingen, die zich in de komende weken in de diverse bedrijfstakken voltrekken". Aan het slot van zijn rede ontvouw de spreker een program van actie, waarvan hij als voornaamste punten opsomde: dé "vèrbetering van de lo nen' en salarissen van het overheids personeel, waarbij volgens hem de positie van de laagst bezoldigden, de vermindering van de gemeenteklas se-aftrek en de incorporatie in de sa larisschalen van de in 1957 verleende huurcompensatie ter sprake moeten komen; het inhalen van de achter stand van de bezoldiging van een groep middelbare ambtenaren; een herziening van het bezoldigingsbe sluit voor de rijksambtenaren (o.a. de jeugdloonregeling, de schrijvers carrière en de aanvangssalarissen van de lagere administratieve amb tenaren); verhoging van het percen tage van de prestatiebeloning; ver betering van de werkwijze van het rijksoverleg; de behandeling van de voorstellen van de staatscommissie Van Poelje inzake de herziening van de pensioenwet 1922; de definitieve ziektekostenregeling voor de rijks ambtenaren; de vaststelling van het verplaatsingskostenbealuit en de in voering van de gepremieerde spaar regeling. illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllP H De verlichte Nederlandse oor- i§ H logsschepen in de Duitse haven Hamburg bieden een sprook- H jesachtige aanblik. Het zijn v.l. H n.r. de onderzeeboot ,,Zioaard- ij =e vis", de jager ,J)rentlieen het e= M vliegdekschip „Karei Door- man". Je mag geen artieste worden", hadden ze tegen Honka Ka roly gezegd. En dat was meer dan het vijfjarige meisje kon venverken. Dat zou voor haar betekenen: geen paardrijden en niet meer oefenen in de piste. Bedroefd sloop ze weg en trippel de naar de kermis, die reeds ge sloten was. Daar op de kennis stond een draaimolen, wist ze, met paardjes, al waren die dan van hout. Ze klom op het paardje klemde zich vast aan de houten nek en fluisterde lieve woordjes in de oren, die niet konden luiste ren. Lang heeft ze daar gezeten, dromend over het artiestenleven zoals een kleutertje zich dat voor stelt. Ze wist niet dat haar ouders met de politie haar aan het zoeken waren en eindelijk kwam iemand op het idee dat ze wel eens op het houten paardje zou kunnen zitten. Daar hebben ze haar gevonden. Ilonka ging mee naar huis. De volgende dag oefende ze weer, want dat was het enige wat haar kon bekoren: rijden op die leuke pony. Ze oefende steeds alsof ze nooit moe werd. Ze oefende dik wijls, net zolang totdat haar va der Emile Karoly zelfs met een tik er een einde aan moest ma ken. „Ik was een dwingelandje", zegt ze zelf. Een paar jaar later maakte ze haar debuut in Scala in Den Haag. Het werd een succes. „Veel kan ik me er niet meer van her inneren. Nee, zenuwachtig was ik geloof ik niet. Alles was schitte rend, het was druk en er waren mooie bloemen. De prinsesjes zouden ook komen kijken, maar die konden uiteindelijk niet om dat ze ziek waren geworden. Nog jaren zou Honka moeten werken, hard en schijnbaar eindeloos, tot dat een foto van haar op 't voor ste blad van een programma zou staan. Haar aanleg weet ze met door zettingsvermogen en wilskracht uit te buiten. Op 18 augustus 1938 werd ze ge boren in Hamburg op slechts ge ringe afstand van het circus Pau la Busch, waar haar ouders toen optraden. Het verlangen om te reizen, om te dansen, om paard te rijden, naar 't applaus van het publiek, naar de lichten tijdens de voorstelling; naar mooie kos tuums, had ze geërfd, want haar vader stamt uit een bekende cir cusfamilie en haar moeder, me vrouw Mai-y Prescher, was een kleindochter van de man, die het circus Carpani leidde. „Mijn vader leerde mij het eerst hoe ik moest rijden. De pony, Aranka heette ze, waarop 11c mijn eerste lessen kreeg, leeft nog". En haar moeder vertelde er bij dat Ilonka net een klein rolmops- je was toen ze op het paardje zat. Ilonka Karoly is niet alleen een charmante hogeschool rijdster, maar ook een uitste kende ballerina. „Mijn grootmoe der, die ballerina is geweest in het Boedapester Operahaus heeft me het dansen geleerd. „Ik vond het vroeger niets leuk, maar ik moest wel". En thans gaat haar voorkeur meer uit naar het bal- letdansen op het paard dan naar hogeschoolrijden. Als ballerina wordt namelijk meer van jezelf verlangd, en daardoor kan je iets meer presteren dan bij het hoge schoolrijden. Ik heb het idee om liefde voor dieren en kostuums ballerina op het paard de ouderwetse stijl op een moder ne wijze te brengen". Daarbij denkt Ilonka aan de pan- neau, een soort Bühne op de rug van het paard. Op deze panneau wil ze dan een tapdans uitvoe ren. Een circus moet steeds wat nieuws brengen", lacht ze. Met de kostuums zoals die jaren geleden werden gedragen is ze niet tevreden. Ik draag kostuums, die enigszins op de historie zijn afgestemd en daarom wor den ze steeds gemaakt naar mijn aanwijzingen. Het is erg moeilijk om de japonnen te maken voor me, daar ik, omdat ik steeds trek, geen kans heb ze te passen. Het is één keer voorgekomen dat een fraaie nylonjurk net toen ik op mijn paard wilde stappen scheur de. En het was een dure japon..." Ilonka Karoly treedt thans in circus van Bever te Vlis- singen op, morgen in Goes en op het einde van de week is ze in Londen voor de televisie van de B.B.C. Er zijn vergevorderde plannen om met de twee hoge schoolpaarden en het ballerina- paard op het einde van dit jaar naar Zuid-Afrika te gaan. De contracten zijn reeds getekend, maar ze wil niet gaan als daar geen stal voor haar paarden is. Het is n.l. niet de gewoonte om in Zuid-Afrika een stal voor de paarden te bouwen, men stelt zich tevreden met de spoorwagon, waarin de paai'den ook worden, vervoerd. Prettige herinneringen heeft ze aan het Parijse circus Medrano. „Statig, stijlvol en leuk". Ze ver telt cr niet bij dat het optreden in Medrano een soort erkenning be tekent voor een artiest. Als men eenmaal in dit Franse circus is opgetreden, dan telt men mee. Angst kende ze, toen ze moest op treden in het circus Palais des Sports in Marseille. Daar was de piste twee meter hoog; er was geen tapijt en geen zaagsel, alleen kleine matjes waren op de plan ken vastgetimmerd. „Mijn paard wilde steeds naar beneden sprin gen. Ik was vreselijk bang, maar uiteindelijk is alles toch goed ver lopen". Het circus bracht haar ook naar België, naar Noorwe gen, naar Denemarken. Een fotoboek, een boek met recensies zijn de tastbare herinneringen aan het opbouwen, afbreken en weer verder trekken. En steeds vindt ze weer tijd om te trainen. Met liefde streelt ze een paard en laat ze een kind op een pony rondrij den, ook al staat het eten in de wagen te wachten. Dat is Ilonka Karoly, een meisje dat van het echte circus houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5