Ondernemingsbe stuur - nieuwe stijl - van de hand gewezen Nozem, die agent sloeg, tot vijf maanden gevangenis veroordeeld POLITIEK DEBAT IN KAMER BEGONNEN FRIES PETITIONNEMENT AAN MINISTER AANGEBODEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVERS CONTRA WIARDl BECKMAN STICHTING „Hervorming is niet noodzakelijk, zelfs niet gewenst" Door het rapport van de dr. Wiardi Beekman Stichting over de hervor ming van de onderneming loopt als een rode draad de vrees. Vrees, dat de machtspositie van de leiders der grote ondernemingen leidt tot machtsmis bruik. Vrees, dat door misbruik van macht en gebrek aan controle kort sluiting zal ontstaan van het belang van de onderneming met dat van de werknemers en met het algemene belang. Niet alleen de vrees loopt als rode draad door het rapport, maar ook het geloof dat er op het ogenblik ernstige wantoestanden heersen, zo ernstig, dat ingrijpen noodzakelijk is. Dit geloof wordt echter in het rapport nergens met voldoende feiten gead strueerd". Dit is een van de kanttekeningen, die „De Onderneming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, bij 't rapport van de dr. Wi ardi Beckmanstichting plaatst. Hoe wel het blad nadrukkelijk van kant tekeningen spreekt en er dus van een uitputtende beschouwing geen sprake is, worden enkele conclusies van het rapport reeds direct van de hand ge wezen. Vrees is een slechte raadgeefster, al dus „De Onderneming". Het komt ons voor, dat de commissie, di^ het rapport heeft samengesteld, zich blind heeft gestaard op het machts misbruik dat door directies van grote ondernemingen gemaakt zou kunnen worden, en op een als vaststaand feit aangenomen, niet in toereikende mate bestaan van afdoende controie door aandeelhouders an commissaris sen op het beleid van die directies. Zoals bekend bepleit het rapport een tripartite samenstelling van een met machtsmiddelen uitgeruste, „her vormde" raad van commissarissen, bestaande uit vertegenwoordigers van de aandeelhouders, de werkne mers en de gemeenschapsbelangen, voor de grote n.v.'s althans. „De On derneming" bestrijdt nu de mening dat de instelling van een nieuw, ge heel anders geaard controle-orgaan noodzakelijk of zelfs maar gewenst zou zijn. Het leiden van een grote onderne ming, zo wordt betoogd, is een vak waarvoor naast inzicht in de te voeren bedrijfspolitiek grote des kundigheid vereist is. De ervaring heeft geleerd, dat de grote ondei- nemingen geleid worden door be- leidsfiguren, die tevens over een grote mate van deskundigheid be schikken en waar vindt men de su perdeskundigen, die deze deskundi gen weder volledig zouden moeten controleren De voorgestelde voorschriften om trent samenstelling en bevoegd heden van de raad van commis sarissen acht „De Onderneming' in verschillend opzicht gevaarlijk. Een slagvaardig ondernemersbeleid zou er in hoge mate door belemmerd worden. Wij menen, zo vervolgt het artikel, dat cr op zichzelf geen bezwaar zou behoeven te bestaan tegen de benoe ming van een of enkele commissaris sen, die niet de aandeelhouders ver tegenwoordigen en die geacht kun nen worden het maatschappelijks Aanvaring Karei Doorman vandaag in Kamer 1 Van onze parlementaire redacteur.) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft in de vergade ring van dinsdag meegedeeld, dat het communistische lid, de heer Bakker, vanmiddag aan het begin van de ver gadering mondelinge vragen aan de staatssecretaris van marine, de heer De Jong, zal stellen over de aanva ring tussen Hr. Ms. „Karei Door man" en een Belgisch vissersvaar tuig. Voorts zal de heer Van Koevorden van de K.V.P. mondelinge vragen richten tot de minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, over de uit voer van melk naar Frankrijk. ZWART WERD BLOND - „NEVER MIND". Twee jonge Amerikanen stapten dinsdagochtend, na per trein te zijn aangekomen, een bureau voor vreemdelingenverkeer te Kopenha gen binnen en stelden daar de enigs zins ongebruikelijke vraag „Waar zijn wij eigenlijk?" „In Kopenhagen", antwoordde de verbaasde balie-employé. „O", zeiden de Amerikanen. „Wij dachten al dat er iets mis was. Wij komen namelijk uit Hamburg, waar wij slaapplaatsen hebben genomen voor een trein naar Italië. Nu zijn wij maandagavond in Hamburg liit geweest en wij moeten daarna in de verkeerde trein zijn gestapt. Wij vonden het al vreemd dat alle meis jes hier blond en niet donker zijn". En, na een kort onderling overleg, voegden zij hieraan toe: „Wij blijven nu toch maar hier. Tenslotte waren meisjes, die wij gezien hebben, WAT ZE ZEGGEN. Dr. Henry Du- rant van Social Surveys Ltd. te Lon den (het bureau voor de Gallup-on- derzoekingen naar de publieke opi nie) in antwoord op de aan hemzelf door een journalist gestelde vraag hoe hij zal stemmen: „Welk een bru taliteit!" Walter Reuther, president van de Amerikaanse Bond van Ar beiders in de Auto-industrie na zijn gesprek met Ki-oesjtsjew: „Wall Street beweert dat ik een agent van Moskou ben, en Moskou zegt dat ik een agent ben van Wall Street". Het ultrarechtse Parijs weekblad Riva- rol: „Als de Duitsers ons werkelijk in het geheim hadden geholpen bij de vervaardiging van „onze" bom, zoals deze domme Engelsen beweren, dan hadden wij hem al lang gehad". verkeer te vertegenwoordigen. Het voorstel daartoe zou echter geheel vrijwillig van het bestuur der onder neming moeten uitgaan. Het voorschrijven van een derge lijke figuur achten wij verwerpe lijk, zeker in de vorm waarin dit door de Wiardi Becitmanstichting wordt voorgesteld. De benoeming van commissarissen algemeen be lang door de minister van economi sche zaken opent de weg naar po litieke invloeden in het beleid van grote ondernemingen, die op zijn zachtst gezegd hoogst ongewenst moeten worden geacht. De voorstellen omtrent de benoeming van werknemerscommissarissen komt de schrijver van het artikel zo mogelijk nog bedenkelijker voor, vooral omdat de vakbeweging vol gens het rapport mede vorm en in houd zou moeten geven aan de taak vervulling in algemene zin van de werknemerscommissaris. Hij verwacht van een dergelijke rechtstreekse beïnvloeding van het ondernemersbeleid door de vakbewe ging weinig goeds en constateert, dat op deze wijze de eigen verantwoorde lijkheid van de werknemerscommis saris danig wordt uitgehold. De toerusting van een aldus samen gesteld college met de grote bevoegd heden, die de dr. Wiardi Beckman stichting het wil toekennen, wordt dan ook beslist van de hand gewezen. Slot van pag1) uit haar angst voor de vrijere loon vorming. Wel hebben de werkgevers de formele vrijheid om hogere lonen te gaan uitbetalen maar geen reële. De tegenstelling tussen geleide en vrijere loonpolitiek noemde hij ge forceerd en onwezenlijk. Wat denkt de regering te doen tegen de sterke stijging van de prijzen? zo vroeg hij. En hoe denkt zij prijsverlaging te be reiken, waar dat mogelijk is De kunstmatige elementen moeten uit ons economisch bestel worden verwij derd, zo staat in de Troonrede. Maar intussen worden de kunstmatige in vesteringsfaciliteiten gehandhaafd. De regering laat niet de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen, betoogde mr. Burger. De theoretische opvattingen van de regering blijken ook uit het strak- conjuncturele beleid, dat uit de mil joenennota spreekt, aldus de socialis- tinsche woordvoerder. Om conjunctu- rele redenen is de belastingverlaging beperkt tot de vrijgezellen. Van mi nister Hofstra is gezegd, dat men van hem wel mooie woorden kreeg, maar geen mooie daden. „Nu moet de heer Lucas (de financiële deskundige van de K.V.P.) het nog zonder mooie woorden ook doen...", merkte mr. Burger spijtig op. Er wordt voor de toekomst geen perspectief geopend, hoewel het ons land op het ogenblik zo goed gaat. Als de enige gelukkige met de miljoenennota zag hij minis ter Zijstra, maar dat is voorshands een wat smalle basis. Er zijn hoge belastingopbrengsten en er is een grote deviezenreserve, maar het land ontkomt zelfs niet aan een voortzetting van de tijdelijke belas tingverhogingen, waarop de Kamer het kabinet-Drees heeft laten vallen. Waardering had mr. Burger voor de verlaging van de vrijgezellenbelas ting. Hij vroeg naast de juridische gelijkstelling van de vrouw met de man nu ook de fiscale gelijkstelling in te voeren. „Veiligheid" Mr. Burger verwonderde zich, dat geen cent is uitgetrokken voor de inpoldering of de afsluiting van de Lauwerszee. De veiligheid van de bevolking eist, dat er iets gedaan wordt. De socialistische woord voerder stond hierin niet alleen. Van verscheidene kanten som meerde men de regering om een beslissing te nemen en om in het belang van de bevolking voorzie ningen te treffen. Dr. Bruins Slot gaf de voorkeur aan afsluiting bo ven inpoldering. Niet alleen in Friesland bestaat onvoldoende bescherming tegen het water, vreesde mr. Burger. Dat is ook het geval in Zeeland en met name in de omgeving van de Westerschelde en wel doordat men alle aandacht besteedt aan de Deltawerken. Sterk drong hij aan op inpoldering van de Lauwerszee. Het kabinet Het kabinet op zichzelf onder de loep nemend toonde mr. Burger zich on tevreden, omdat prof. De Quay zich niet georiënteerd heeft over de hecht heid van zijn team, wat de personen betreft, getuige het spoedig aftreden van de heer Van den Bergh. Thans is de heer Visser tot minister van de fensie benoemd. De heer Burger be twijfelde, of deze wel de capaciteiten voor de leiding van zijn moeilijke de partement bezit. Voor oud-minister Staf had hij in dit opzicht veel lof. Hij informeerde of ook mr. Stikker, de oud-minister van buitenlandse zaken benaderd is. „We hebben nu de vierde oud-secretaris van een werknemersorganisatie in het kabi net". Mr. Burger nodigde prof. De Quay uit om minister Visser te ver dedigen, omdat er geen onzekerheid mag bestaan in het zo belangrijke defensie-apparaat omtrent de capaci teiten en de politieke gezindheid van deze minister. Ook dr. Bruins Slot vroeg, of de minister-president zijn licht wilde laten schijnen over de beweerde wankelmoedigheid van minister Visser tegenover de communisti sche wereld. V erkiezingsbeloften Een interessant debat ontstond, toen prof. Oud het had over liet karak ter van het kabinet. De socialisten verweten liem, dat hij, nu de libe ralen zitting in de regering hebben, zijn verkiezingsbeloften niet nakomt. Prof. Oud las daarop een aantal pun ten uit het verkiezingsprogram van de P.v.d.A. uit 1956 voor en consta teerde, dat die ook niet verwezen lijkt waren. Hij verweet dat de P.v.d.A. niet, omdat in de Neder landse politieke constellatie geen en kele partij zijn wil kan doordrijven. Maar hij aanvaardde nu ook het verwijt van de P.v.d.A. niet. Hij be toogde daarbij, dat we waarschijn- De heer P. v. d. Markvoorzit ter van het Actiecomité afslui ting Lauwerszee en voorzitter Raad Friese Beweging heeft dinsdagmorgen in Den Haag aan de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals, een verzoekschrift aange boden voor afsluiting en droog making van de Lauwerszee. Voor het departementsgebouw stonden leden van het comité aangetreden met zakken, waar in zich ongeveer 135.000 hand tekeningen bevonden. VOOR SPOEDIGE INPOLDERING LAUWERSZEE Veertien zakken met honderdduizend handtekeningen Dinsdagmorgen heeft te Den Haag een delegatie van zestien man onder leiding v an de heer P, van der Mark het petitionnement van de Friese be volking om de regering te bewegen alsnog te besluiten tot de inpoldering en de drooglegging van de Lauwers zee,- aan de vice-ministerpresident drs. H. A. Korthals aangeboden. Na dat de 14 zakken met ruim honderd duizend handtekeningen op de tafel voor minister Korthals waren uitge spreid, gaf de heer van der Mark een toelichting op de gevoerde actie. Hij wees op de ernstige ongerustheid, die in de laatste tijd is ontstaan onder de Friese bevolking over bet uitblijven van een definitieve toezegging ten aanzien van de Lauwerszee. Na een overzicht te hebben gegeven van het totstandkomen van de actie, zei de heer Van der Mark, dat in een verrassend grote eensgezindheid de gehele bevolking van Friesland een dringend beroep doet op de regering om alsnog tot uitvoering van de plan- lijk de belastingverlaging voor vrij- j nen te besluiten. Tegelijkertijd draagt gezellen niet gekregen hadden, als dit beroep het karakter van een pro- men minister Hofstra had toegestaan test, indien na zo lange tijd van voor. de tijdelijke belastingverhogingen bereiding de plannen niet worden ge- met twee jaar te verlengen. rcaliseerd. De petitie moet ook gezien worden als een ondersteuning van wat het dagelijks bestuur der provin cie nu al sinds jaar en dag bij de re geling heeft bepleit. De heer Van der Mark wees vervol gens op de voordelen van de inpolde ring en drooglegging van de Lau werszee voor Friesland. De uitvoering van deze werken zou echter alleen al verantwoord zijn uit een oogpunt van veiligheid. En op deze Veiligheid heeft de bevolking van Friesland en Groningen een on vervreemdbaar recht, zo besloot de heer Van der Mark zijn toespraak. Minister Korthals haakte bij dit laat ste punt aan. „Ik wil nergens op vooruit lopen, maar ik kan U met na druk verzekeren, dat inzake de Lau werszee zo vlug als dat kan een be slissing wordt genomen, wan ook ons dat Friesland niet alleen verbetering van de structuur vraagt, maar vooral een vergroting van de veiligheid. Deze punten zijn ook voor het ka binet buiten kijf. Het gaat er al leen maar om hoe die veiügheid het best kan worden gerealiseerd. Van begin af aan zijn in dit kabi net de vraagstukken rond de Lau werszee vrijwel dagelijks ter spra ke gekomen, mede in verband met andere kwesties. Dat is dan ook de reden geweest, waarom er tot nu toe nog geen beslissing kon worden genomen. VERDACHTE BARSTTE IN SNIKKEN UIT Tijdens zitting Het Wereldgebeuren Vrachtschip geveild in Haarlemse rechtszaal In de zittingzaal van de Haarlemse rechtbank is gisteren het in 1941 te Oslo gebouwde 2015 br. reg. ton gro te Duitse vrachtschip „Henri BÖge" (dat: op 't ogenblik in Zaandam ligt) geveild. Enkele maanden geleden toen het schip te IJmuiden binnen liep, is het in beslag genomen. Daarop werd voor de Haarlemse rechtbank een procedure gevoerd tussen de eigenaar van het schip, de beer Walther Böge van de rederij J. M. K. Blumenthal te Hamburg, en de Deutsche Schiffsbeleihungsbank a.g. eveneens te Hamburg, die" een vorde ring claimde op de rederij. De recht bank wees die vordering 876.159 Duitse Mark toe. De veiling van het schip betekende de executie van het vonnis. Geboden werd 125.000 gulden. Bij de afslag werd een 660.000 gulden hoger bedrag bereikt 1 zodat het schip werd verkocht voor 785.000 gulden. Koper was de procu-1 reur mr. F. M. Oberman uit Haar- lem die meedeelde te handelen in op- I dracht van de eerder genoemde bank- instelling. Een der juristen van deze bank ver telde na afloop desgevraagd dat het schip binnenkort weer in de vaart komt. gevangen genomen Wegens zware mishandeling van een agent van politie moest dinsdag voor de Bredase poli tierechter terechtstaan de 19- jarige monteur J. L. uit Bergen slachtoffer van nozems op Zoom. Zaterdagavond had verdachte met twee vrienden van 15 en 17 jaar een agent, die hen wilde opbrengen omdat zij baldadig waren, minstens tien maal met de gebalde vuist tegen het hoofd geslagen. De agent kreeg een kaakfrac- tuur en verblijft thans in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De officier van justitie, mr. K. Thijs- sen, had een snelrechtzaak van deze vervolging gemaakt in verband met de ernst van de feiten. De verdachte verscheen nog in zijn uitgaanskleding in „nozemstijl", met gebogen hoofd voor de politierechter, mr. A. Ver- heyen. Hij had met zijn vriendjes en een meisje van 16 jaar negen cafés en snackbars bezocht en negen glazen bier gedronken. Tegen half twaalf waren ze in de Kremerstraat in Ber gen op Zoom baldadig geworden. Ze trokken papier van pilaren van een winkelpand in aanbouw. Een agent maande hen snel door te lopen. Daar aan gaven ze geen gevolg en het drie tal viel de agent aan. De gevolgen waren bijzonder ernstig. Een tand arts is 's nachts drie uur bezig ge weest met het leggen van spalken en oordeelde opname in het zieken huis noodzakelijk, zonder complica ties zal de agent zes weken geen dienst kunnen doen. De officier van justitie vond de fei ten hoogst ernstig. Niet alleen heb ben de drie verdachten een mede mens laf aangevallen, maar het be trof hier ook nog een-agent, die doen de was het gezag te handhaven. De officier gaf aan de politie in het ar rondissement Breda de verzekering, dat het openbaar ministerie volledig achter haar staat, zeker wanneet haar gezag wordt aangevallen. Ter waarschuwing, mede van de geestverwanten van verdachte in Bergen op Zoom en in heel ons land. kwam de officier tot de eis van zes maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De verdachte barstte in snikken uit en vroeg nog om een kans, maar de politierechter achtte de feiten te ernstig en het vonnis luid de vijf maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Huilend werd verdachte weg geleid. De twee jongens van 15 en 17 jaar bij deze zaak betrokken, zullen voor de kinderrechter terecht moe ten staan. Echter volgens de ver snelde procedure, zoals in deze zaak is toegepast. Beroepskeuze Eens zal onze strijd met de over winning worden bekroond cn dan zal ik kunnen terugkeren naar mijn woonstad Sélif om er het apothekersberoep weer op te vatten", zo heeft Ferhat Abbas, de „premier" van de „voorlopige Algerijnse rege ring in ballingschap" een tijdje gele den gezegd. Sommigen twijfelden er aan, of hij, als het zover zou zijn, inderdaad weer apotheker zou wor den. Hij zit nu zó tot over de oren in de politiek, die vroeger een grim mige vrije- (en gevangenis-)tijdsbe steding voor hem was, dat het grote moeite zou kosten om ooit vrijwillig er van los te komen. Daar komt nog bij dat Hij eens „tot de volgende ont boezeming kwam: „Ik hield van de farmacie en ik houd er nog van. Maar wat me aan de universiteit van Algiers het meest interesseerde en wat me nu nóg de meeste belangstel ling inboezemt, dat zijn de geschiede nis en de sociologie". Men houdt het er voorlopig op. dat hij zijn best zal doen om na beëindi ging van de strijd in Algerië een of ficiële eerste minister te worden, net zoals verscheidene andere ex-opstan delingenaanvoerders in nieuwe naties, zoals de baas van Tunesië, Habib Bourguiba sr. Benieuwd vraagt men zich nu al lerwegen af. waartoe het ant woord zal leiden dat de rebel- lenregering maandag op een perscon ferentie in Bourguiba's hoofdstad heeft gegeven op De Gaulle's nieuwe plan voor Algerië. Zal Abbas nu sneller dan hij eerst dacht voor deze beroepskeuze komen t.e staan? Of zal onverbiddelijker dan tevoren de strijd tussen het Franse en het rebellenleger worden voortgezet? Alles hangt ervan af, hoe het antwoord in Franse aarde valt en vooral: hoe De Gaulle zelf er op reageert. Zou de Franse presi dent bevestigend antwoorden op de verklaring van de rebellen, dat zij bereid zijn te onderhandelen over de politieke en militaire voorwaarden van een wapenstilstand, dan zou dat een nieuwe verrassing betekenen in het gaullistische tijdperk. Tot dusver is De Gaulle altijd ervan uitgegaan, dat politieke onderhandelingen met de „voorlopige regering" geen zin hadden: naar zijn mening kunnen de ze heren niet worden aangemerkt als vertegenwoordigers van het gehele Algerijnse volk. En als De Gaulle tot „het Algerijnse volk" ook het miljoen „colons" rekent die voor integratie van Algerije bij hun Franse moeder land pleiten, dan heeft hij zeker ge lijkMaar De Gaulle heeft juist in zijn voorstellen de mogelijkheid opengelaten, om, als Algerië voor on afhankelijkheid kiest, gebieden te reserveren voor degenen die onder Frans bestuur willen blijven. Hij deed dat omdat ook hij begrijpt dat bij de volksstemming binnen vier- jaar-nadat-de-vrede-zal-zijn-hersteld zal blijken, dat tussen die colons en de mohammedanen een wijde politie^- ke kloof gaapt. Ferhat Abbas en de zijnen willen van zo'n verdeling van het na tionale grondbezit" niet weten. Dit maakt het voor De Gaulle nog moeilijker dan het al was, de Franse kolonisten in Algerije zijn plannen aan te praten.... Zuur voor De Gaulle, maar te verwachten was ook reactie van de Algerijnse leiders op de pro clamatie van de Franse eigendoms rechten op de Sahara: „de exploitatie door Frankrijk van de rijke oliebron nen in de Sahara kan niet tot een ei gendomsrecht worden gemaakt." Ab bas verduidelijkte nader, dat de zij nen het eigendomsrecht op de bodem schatten der woestijn niet opeisen voor Algerije alleen maar dat die schatten het voorwerp moeten zijn van een brede samenwerking tussen verschillende landen. Met de toevoe ging „in het bijzonder tussen de lan den van Noord-Afrika" heeft hij een nieuwe kans uitgebuit, om de Marok kanen en de Tunesiërs ook in dit op zicht aan zijn zijde te krijgen. De Gaulle betoogt (althans in het openbaar) dat de Algerijnen bij een eventuele zelfbeschikkings stemming zichzelf een dienst zouden bewijzen als zij voor integratie met Frankrijk (een opgaan dus in dat land) zouden kiezen. Maar de rebel len stellen dat er maar één juiste op lossing zou zijn, die De Gaulle wel aangeboden, maar tegelijk ontraden heeft, volledige onafhankelijkheid. De mogelijkheid van een half-antonome staat binnen de Franse Gemeenschap laten zij onbesproken. De meningen liggen in allerlei op zicht nog wel heel ver uiteen.... In het recept voor ex-apothekers en an deren om de weg te vinden naai on derhandelingen die aan de nu al vijf jaar oude oorlog in Algerië een eind kunnen maken, zal een grote dosis tact niet mogen ontbreken. Koning Boudewijn golft in Schotland Koning Boudewijn is maandag voor een korte vakantie «n het Schotse plaatsje Glèneagles aangekomen. Hij neemt deel aan een golftoernooi voor amateurs, dat woensdag begint. Nog geen tien minuten na aankomst, nog voor de drempel van zijn hotel te hebben overschreden, stond de ko ning reeds op de golfbaan. „Ik ge loof dat ik nog maar even moet gaan trainen", zeide hij toen hij reeds voor het hotel stond. FERHAT .ABBAS ....spoedig kiezen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3