PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politiek debat in Tweede Kamer tam begonnen Recreatie Drie-eilandengebied eist vele voorbereidingen BILT TIJDENS TRANSPORT OVER ZEE STIERVEN 120 APEN PRESIDENT VAN WERELDBANK, BLACK, PRIJST NEDERLAND 202e jaargang - no. 230 Dagblad, ultgava Tan da Ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Veld# en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummer» 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 sept. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per tunx. Minlm. p. advertentie 4.—. log. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel*) 23 cent p. regel met een minlmun van 1.—. ..Brieven of adre» bureau t. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 6M0. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 3503 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlertkzee. red, tel. 243a ndm. tel. 2034. STEUN VAN K.V.P., V.V.D., A.R. EN C.H. VOOR KABINET-DE QUAY (Van onze parlementaire redacteur)' De hele oppositie van de socialistische fractie tegen het kabinet- De Quay is uitgemond in haar verlangen naar een uitspraak van de regering over de inpoldering van de Lauwerszee, zo consta teerde de fractie-voorzitter van de K.V.P., prof. Romme, toen hij dinsdagmiddag in de Tweede Kamer, waar de jaarlijkse alge mene beschouwingen zijn begonnen, mr. Burger van de P.v.d.A. had aangehoord. Het bewijst de gematigdheid, waartoe de rege ringsstukken Troonrede, Miljoenennota, begrotingswetten en belastingontwerpen mr. Burger hebben gebracht, voegde hij er aan toe. Inderdaad is de eerste middag van de met veel spanning tege- moetgeziene debatteiji, tam verlopen. Dat geldt niet alleen voor de rede van mr. Burger, maar ook voor die van prof. Romme zelf. Uiteraard ging de meeste belangstelling uit naar de kritiek die de socialisten zouden leveren, omdat zij bij deze politieke beschouwingen voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog in de oppositie zijn. Mr. Burger: regering is te theoretisch Mr. Burger had echter meer verlan gens dan de ene die door prof. Rom me werd gesignaleerd. Hij voelde er blijkbaar niet voor om ze in moties uit te drukken, omdat die, naar hij zeide, „toch verworpen en later uit- fevoerd worden". Zijn conclusie was, at het kabinet-De Quay politiek sterk staat, maar moreel zwak in de waardeschatting van het Nederland se volle. Van dia politieke sterkte van het kabinet getuigde prof. Romme door zijn mededeling, dat zijn fractie in het algemeen met vol doening heeft kennis genomen van wat het kabinet heeft aangeboden. Er zijn nog enige aanvullingen no dig om tot een goede politiek en een goed sociaal beleid van chris telijk gehalte te komen, maar hij trad het kabinet met vertrouwen tegemoet. Tegen Dat vertrouwen bestond ook bij de fractievoorzitters van de V.VJD., prof. Oud, van de A;R-, dr. Bruins Slot en van de C.H.XJ., clr, Tilanus, De an dere politieke partijen traden de re gering-De Quay met minder enthou siasme tegemoet, zoals de staatkun dig-gereformeerde ds. Zandt, die zich op vele punten niet met het program ma van het kabinet kon verenigen. De communisten, voor wie dhr. Paul de Groot sprak, hebben nog nooit een Een vraag De droogte van de zomer 1959 heeft in sommige streken van ons land nogal wat kwaad ge daan. In het bijzonder aan bepaalde gewassen. Het gevolg daarvan is ge weest, dat o.a. de groenteprijzen ste gen en het voedselpakket van het Nederlandse huisgezin duurder werd. Wanneer daarover klachten rezen, dan luidde het antwoord, dat het hier een vrije markt betrof. Op een vrije markt stijgen de groenteprijzen bij schaarste en dalen de prijzen bij overvloed. De consument, die bij overvloed van prijsdaling profiteert, moet dus ook het nadeel van de schaarste nemen. Tot zover klinkt alles aannemelijk. Thans laat zich voorzien, dat ten gevolge van de droogte het aan bod van slachtvee dit najaar groot zal worden en dat dus de vlees- prijzen zullen dalen. De belan belanghebbenden bij de handel in vee en vlees willen nu de buitenland se import afremmen om de Neder landse markt niet al te sterk te ont wrichten. Zij zullen daarvoor de me dewerking van de Nederlandse rege ring vragen. Op zichzelf kan daartegen geen be zwaar bestaan. Wanneer Nederland in de eigen behoefte aan slachtvee kan voorzien is vlees-import uit het buitenland minder urgent en kunnen de deviezen beter voor andere aanko pen in het buitenland gereserveerd blijven. Maar het effect van die maatre gel zal zijn. dat de daling van de vleesprijzen in Nederland wordt afgeremd. En hoewel dat af remmen op zichzelf redelijk kan zijn, wanneer het om een catastrofale prijsdaling zou gaan doet zich hier toch een moeilijke situatie voor wan neer uiteindelijk een normale prijsda ling zou worden belet. Wat verwacht men van de Nederland se ministers van economische zaken en landbouw? Dat zij de vleesprijzen zoveel moge lijk zullen stabiliseren en de gehele prijsdaling tengevolge van de. droogte zullen tegenhouden? En dat terwijl In andere sectoren van de voedselproduktie de prijsstijging ten gevolge van de droogte door de consument geheel moest worden op- 1 op deze vraag kan in teressant zijn. Vooral, wanneer het uit de mond zou komen van de mi nister van economische zaken, die in de laatste weken nogal een krachtig geluid liet horen, wanneer het om doorwerking van prijsverlaging en om vrije markten ging. Wij zijn zeer benieuwd naar zijn hou ding in deze droogte-controverse! goed woord voor welke Nederlandse regering ook over gehad. De P.S.P. wond er bij monde van ds. v. d. Veen ook geen doekjes om. De redevoering van ds v. d. Veen Iaat zich samenvatten in de volgende uit spraken. Er moeten nieuwe onder handelingen met Indonesië worden aangeknoopt over Nieuw-Guinea op basis van overdracht. De „Béscher- ming Burgerbevolking" is een nutte loze en gevaarlijke instelling. De bui tenlandse politiek van de regering is een slecht staaltje van anti-commu- nisme. Overigens was ds. v. d. Veen tegen elke vorm van geweld, tegen het communisme, tegen de hoge de- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljü Als onderdeel van het oktober- M festival wordt in Miinchen een landbouwtentoonstelling gehou- den. Een tractorfabrikant vond H wel een erg originele manier om zijn produkt aan te prijzen. fensie-uitgaven en tegen de aange kondigde huurverhoging. Om aan te tonen, dat de P.S.P. ook vóór som mige dingen is, etaleerde hij uitvoe rig een aantal programpunten van zijn partij. Mr. Burger achtte de daden van de regering niet in overeenstem ming met de welsprekendheid van de naar zijn oordeel lange, maar vage Troonrede. Aan de belangen van de huiseigenaren geeft het ka binet prioriteit boven die van de loontrekkenden, die tot sluitpost gemaakt worden, hoewel zij de be stedingsbeperking het sterkst aan den lijve hebben gevoeld. In dit verband oefende hij scherpe kritiek op de uitspraak van de staatssecre taris van sociale zaken, de heer Roolvink, dat bij de vaststelling van collectieve arbeidsovereenkom sten in 1960 geen rekening gehou den mag worden met de produkti- viteitsstijging van 1959. Mr. Burger vond de regering te theo retisch. Dat blijkt, zo lichtte hij toe, Zie slot pag. 3 kol. 2) Mevrouw, de voorzitster (Van onze parlementaire redacteur) Voor het eerst zat dinsdagavond in de Tweede Kamer een vrouw in de voorzittersstoel. Mr. Korten- horst had zich namelijk laten ver vangen door de vice-presidente, mevrouw mr. Stoffels-van Haaf- ten van de V.V.D. Als aardige attentie had hij gezorgd, dat er een vaasje met een orchidee voor haar op de voorzitterstafel stond. Mevrouw Stoffels-van Haaften kweet zich uitstekend van haar taak. De afgevaardigden hadden wat meer moeite met een vrouw als president van de Kamer. Meestal dachten zij eraan om het meneer de voorzitter" te wijzi gen in „mevrouw, de voorzitster", maar vaak vergisten zij zich. Men kan het hun niet kwalijk nemen. Nederlandse chauffeur in België omgekomen Een 20-tons Nederlandse vrachtauto, geladen met platen blik, heeft giste ren in Bergen de gevels van drie huizen vernield en is vervolgens om geslagen. De chauffeur, Edmond van den Heu vel, 43, uit Den Haag, werd op slag Dinsdag arriveerde op Schiphol de eerste van de Lockheeds Electra, loellce deel uitmaken van de K.L.M.- vloot. Onder grote belangstelling daalde het toestel op Schiphol, waar na het direct bestormd werd door enthousiaste luchtvaartdeskundigen en -liefhebbersDe onderste foto toont vijf menselijke „reuzen van de lucht", die de nieuwe aanwinst oók bekeken en wel v.l.n.r. Prins (Uiver), Hondong (Snip), Moll (Uiver) Van Balkom (Snip) en Grossfeld (Pelikaan). Dr. Banki vertoeft in Oostberlijns ziekenhuis Maar waar is mej. M. Heynen Van onze correspondent.) Na de vele geruchten die rond de mysterieuze verdwijning van de Koer- inondse zenuwarts dr. O. Banki de ronde hebben gedaan, blijkt thans opnieuw uit een telegram van de di recteur van het ziekenhuis aan me vrouw Banki dat haar man werkelijk in liet ziekenhuis te Fürstemvaide (O. Berlijn) verfoeit. In velband met de publikaties dat dr. Banki zich niet meer in het zie kenhuis zou bevinden, heeft mevrouw Banki zich telegrafisch tot de direc teur van het ziekenhuis gewend, op welk telegram zij de bevestiging ont ving dat haar man inderdaad nog in zijn ziekenhuis verblijft. In het ongewisse verkeert men echter over de verblijfplaats van mej. M. Heynen, secretaresse van de verdwenen arts, die hem op het congres vergezelde en waar over niet wordt gerept. Ook omtrent de Opel-Kapitan die dr. Banki voor de bijwoning van het congres van de heer Thissen in Te- gelen had gehuurd en die volgens het telegram van de arts bij de Oost- duitse politie ter beschikking zou staan van de eigenaar, werd niets meer vernomen. De heer Thissen, die zich enkele dagen geleden schrifte lijk tot de Oostberlijnse politie wend de. heeft zich maandag telefonisch met deze politie-instantie in verbin ding gesteld, waarbij hem werd me degedeeld dat geen telefonische in lichtingen werden verstrekt, doch dat hij antwoord op zijn brief zou ontvangen. Naar dit antwoord wordt nu door de eigenaar van de auto met belangstelling uitgezien. Eon Amerikaanse rec'neroheur heeft in Genua een bende opgerold die zich bezig hield met het smokkelen van cocaïne tussen "Italië en Amerika. Hij deed zich als ge gadigde voor. De Engelse vereniging voor dierenbescherming stelt een onderzoek in naar het transport van 300 Rhesus apen van Singapore naar Rot terdam. Havenarbeiders die in Londen aan boord van het schip kwamen, ontdekten, dat 120 apen waren gestorven. Een inspecteur van de dierenbescherming onderzocht twintig apen, die in een kooi van anderhalf bij een half bij een meter zaten. De dieren die het oerwoud gewend zijn, kunnen onmogelijk in dergelijke omstandigheden in leven blijven. Slechts de apen die sterk genoeg wa ren om zich meester te maken van het voedsel konden in leven blijven. Een dierenarts, die door de vereni ging voor dierenbescherming in de arm was genomen liet veertien kooien bestellen voor het laatste tra ject Londen-Rotterdam. Een woordvoerder van de „Ben Line Steamers Ltd" heeft echter medege deeld, dat de resterende 180 apen met de eerste gelegenheid naar Ne derland zullen worden gezonden zo dra de gezondheidsdienst hiervoor toestemming geeft. Met de schepen van de Ben Line worden doorgaans geen apen ver voerd, omdat zij zo teer zijn en de kans op een hoog sterftecijfer groot is", zo voegde de woordvoerder hier aan toe. Wanneer het hoofdkantoor in Londen was geraadpleegd zouden wij het transport niet cp ons hebben genomen. HERSTEL BEWONDERENSWAARDIG Verplichtingen in 1959 geheel afgelost In zijn gistereu voor de jaarverga dering van de raad van gouverneurs van de Wereldbank gehouden rede, heeft de president van deze instel ling, Eugene Black, een speciaal woord van lof toegezwaaid aan Ne derland. Hij zeide dat Nederland, dat in 1949 op een na de grootste geldlener van de bank was, in 1959 het laatste deel van zijn verplichtingen tegenover de Wereldbank heeft afgelost meer dan tien jaar voor de vervaldatum. Kroesjtsjew naar Peking vertrokken Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie is gisteren per vliegtuig naar Peking vertrokken, waar de tiende verjaardag van het communistische regime wordt gevierd. Kroesjstjew stak voor zijn vertrek geen speech af. Hij liep ae rij diplo maten langs en schudde dezelfde han den als maandag bij aankomst uit de Verenigde Staten. Vervolgens wandelde hij langs de gebruikelijke groep bestaande uit delegaties die Sowjet-organisaties vertegenwoordi gen. Hij gaf een paar arbeiders een hand en ging vervolgens, vergezeld door de Chinese ambassadeur, Loe Siao aan boord. VAN ADVIESCOMMISSIE TOT REGELEND ORGAAN „Op het ogenblik is Nederland, in overeenstemming met zijn traditio nele rol in internationale financie ring één van de belangrijkste ver schaffers van hulpmiddelen aan de bank. Het is geen land, dat rijk is aan natuurlijke hulpbronnen. Het voelt de druk der bevolking meer dan de meeste andere landen. Hierdoor js het herstel, dat het Nederlandse volk in de afgelopen tien jaar heeft be reikt door hard werken, zelfs-disci- pline en financieel staatsmanschap des te bewonderenswaardiger", zo besloot de president van de Wereld bank. (Van een medewerker) Nu de technische uitvoering van liet drie-eilandenplan gestaag voortgaat en dit waterstaatkun dig project stap voor stap binnen het daarvoor gestelde tijdschema de voltooiing nadert, wordt met de dag de waag drin gender welke bestemmingen aan het gewonnen land en de aan banden gelegde stroom zullen worden gegeven. Deze vraag heeft tot voor kort centraal gestaan in de vergade ring van de gemeentelijke „Commissie Ontwikkeling Drie- Eilandengebïed". In liaar alge meenheid is de vraag beant woord toen deze commissie in mei van dit jaar een basisplan vaststelde, waarin de bestem ming is geregeld van het gebied dat tussen Noord-Beveland en Zuid-Beveland/Walcheren bin nen de dammen besloten wordt. De geschiedenis van de totstandko ming van deze regeling vangt aan met de instelling door Gedeputeerde Staten van Zeeland in het voorjaar van 1957 van een adviescommissie voor het drie-eilandengebied. Aan de gemeentebesturen van de acht aan de Zandkreek en het Veersegat gren zende gemeenten werd verzocht twee vertegenwoordigers uit hun midden aan te wijzen om deel uit te maken van deze commissie. Bij de oprichting bleek de commissie te worden ge vormd door acht burgemeesters en acht raadsleden (niet-wethouders); als voorzitter en wnd. voorzitter fun geerden leden van Gedeputeerde Sta ten. Hoewel de taak van de commissie in eersteinstantie zuiver adviserend was, werd haar werkterrein nader hand uitgebreid. Naast het dienen van advies aan het provinciaal be stuur werd de commissie de voorbe reiding opgedragen van de oprichting van een orgaan voor de ontwikkeling van het drie-eilandengebied. Technisch advies Bij de besprekingen die de adviescom missie aan haar opdracht wijdde, werd de behoefte gevoeld aan tech nische adviseurs, met name planolo gen, waterstaatkundigen, land schapsarchitecten en deskundigen op het gebied van toerisme. Vandaar dat besloten werd tot vorming van een technische subcommissie, waarin zit ting namen o.a. deskundigen van de Waterstaat, Provinciale Planologische Dienst, Staatsbosbeheer, A.N.W.B. etc. Deze subcommissie, die in belang rijkheid niet mag worden onderschat, immers hier worden in eerste instan tie de plannen gemaakt gaf de stoot tot de vaststelling van het ba sisplan. Hierbij moet in aanmerking gepomen worden, dat tevoren de lan delijke Contactcommissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming een „wensplan" had ingediend dat duide lijk zijn sporen in het definitieve ont werp heeft achtergelaten. De voorstellen van de subcommissie werden door de „grote" commissie overgenomen, zodat het ontwerpplan een definitieve bestemmingsregeling werd. In eerste instantie zullen de raden van de betrokken gemeenten compe tent zijn om het betrokken gedeelte van het basisplan in een gemeente lijk uitbreidingsplan op te nemen. Hier kan zich de moeilijkheid voor doen dat de raad zich niet gebonden acht door de besluiten van de com missie ontwikkeling drie-eilandenge bied. Met deze omstandigheid moet rekening gehouden worden, temeer daar volgens het plan aan bepaalde gemeenten een reereatie-aceomoda- tie wordt toegedacht, die gemakke lijk naijver en daaruit voortvloeiende tegenwerking van een buurgemeente tengevolge kan hebben. Streekplan Het is voorts mogelijk, dat op een ander niveau een bestemmingsrege ling voor het drie-eilandengebied wordt opgelegd door middel van een streekplan. Het basisplan van de commissie ontwikkeling drie-eilan dengebied kan hierbij als richtsnoer gelden of als ontwerp worden over genomen. Evenwel kan dan de vraag opgeworpen worden of de commissie niet in de bevoegdheden van het provinciaal bestuur is getreden. Im mers Provinciale Staten zouden in dit geval de vaststelling door de com missie slechts sanctioneren en niet daadwerkelijk bij de totstandkoming betrokken zijn. Overigens zou men dit aan de commissie moeilijk euvel kunnen duiden, omdat zij de uitbrei ding van haar taak niet zelfstandig tot zich heeft getrokken, doch als ad viesinstantie een evolutie tot rege lend orgaan heeft doorgemaakt. Wettelijke basis Bij dit alles blijft echter de nood zaak bestaan dat aan de bestem mingsregeling van het drie-eilan dengebied op korte termijn een wettelijke basis wordt gegeven, zodat althans op publiekrechtelijk Zie slot pag. 5 kol. 2) 1 Overeenstemming over loon in beurtvaart Tussen het Nederlands binnenvaart- bureau en de erkende werknemers organisaties is overeenstemming be reikt over een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het bïnnen-beurtvaartbedrijf. Deze verbetering houdt in: een loons verhoging van zes procent voor het wal- en rijdend personeel, en voor het varend personeel een loonsverho ging van drie procent en verkorting van de arbeidstijd met twee uur. Partijen zullen het college van riiks- bemiddelaars verzoeken deze wijzi gingen, welke geheel gebaseerd zijn op het regeringscommuniqué van maart 1956 zo spoedig mogelijk goed te keuren. Als datum van ingang zal gelden 5 oktober 1959. Meisje van moord op nozem vrijgesproken Een Romeins gerechtshof heeft de 19-jarige Alba Sbrighi vrijgespro ken van moord op een nozem, die haar had aangevallen. Alba Sbrighi wandelde in de avond van de 23e augustus naar huis toen vijf no zems (die in Italië „teppistï" wor den genoemd) haar -van achteren aan vielen en poogden haar te molesteren. Ze trok een mes uit haar handtas, stak ermee en trof de 16-jarige Be nedetto Argenti. Het Romeinse hof zei dat het puur toeval was dat zij een slagader van Benedetto raakte, tengevolge waarvan deze doodbloed de. Zelf heeft Alba herhaaldelijk ver klaard dat zij alleen maar probeerde zich te verdedigen en de jongens bang te maken ze wilde hen geen enkel kwaad doen. VERWACHT. Droog en zonnig weer, matige tot krachtige zuidoostelijke wind, de zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 1 oktober Zon op 6.39 onder 38.20 Maani op. 5.09 onder 17.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1