Televisie Stichting mag geen monopolie verlenen aan ANP-foto „CONTRACT IN STRIJD MET ALGEMEEN BELANG" MINIATUUR WALCHEREN TROK ROND 172.000 BEZOEKERS HONEST JOHN RAKETTEN WORDEN SPOEDIG GELEVERD MODESHOW IN VLISSINGS STRANDHOTEL DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STAATSSECRETARIS BESLIST: De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft bij beschikking van maandag vernietigd als in strijd met het algemeen belang het besluit van de Neder landse Televisie Stichting om met ingang van 1 oktober a.s. een overeenkomst af te sluiten met het Algemeen Nederlandseh Persbureau (A.N.P.) inzake de verlening van een exclusief recht tot het maken van foto's in die gebouwen en op die terreinen, waarin de voorbereidingen en de repetities voor de televisie uitzending plaatshebben voor zover deze plaatsen slechts met toestemming van functionarissen van een der omroepverenigin gen toegankelijk zijn. Voorts heeft de staatssecretaris ver nietigd het besluit van de Nederland se Televisie Stichting om het week blad voor T.V.-kijkers van het be trekken van bovenbedoelde foto's uit te sluiten. Blijkens een toelichting van het de partement van o.. k. en w. heeft de staatssecretaris zijn beslissing ge grond o.a. op de navolgende overwe gingen: 1. Hij acht het van groot belang dat het publiek zo geschakeerd moge lijk kan worden voorgelicht om trent een zo invloedrijk commu nicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten hier te lande uit gemeenschapsgelden worden bestreden. 2. Hij acht weliswaar de goede gang van zaken in de televisiestudio's, meer in het bijzonder de daar ver eiste orde en rust. een rechtmatig belang, dat de N.T.S. moet dienen, doch hem is niet gebleken, dat dit belang uitsluitend kan worden ge diend door de meest extreme maatregel die gelegen is in het verlenen van een monopolie aan één fotopersbureau, te meer niet daar het bestuur van de N.T.S. geen enkele poging heeft gedaan om in overleg met de ten deze eveneens belanghebbende groep fotojournalisten tot een zodanige regeling te geraken, waarbij zo wel de goede gang van zaken in de televisiestudio's als het belang van het publiek voldoende in aan merking wordt genomen. 3. Indien enig rechtmatig belang be perkingen van het recht tot vrije nieuwsgaring zou vereisen mag dit niet dan in uiterste noodzaak ertoe leiden, dat de nieuwsvoorzie ning waaronder foto's zijn begre pen. een monopolistisch karakter krijgt, doch dat hem van deze uiterste noodzaak ten deze niet is gebleken. Met betrekking tot het besluit van Kantoorbediende in gevangenis mishandeld De 25-jarige gedetineerde kantoorbe diende E. C., die de afgelopen week enige opschudding veroorzaakte toen hij verklaarde, dat hij gedurende een week op zijn brits in een cel had vastgebonden gelegen en dat hij met gummiknuppels was geslagen, heeft thans bij de justitie een aanklacht ingediend terzake mishandeling te gen de directie en 9 bewakers van het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans to Amsterdam. De kantoorbediende zit hier opgeslo ten in afwachting van de behande. ling van zijn appèl tegèn het in augustus geveld vonnis van de Am sterdamse rechtbank, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens enkele diefstallen. De man is inmiddels inzake de klacht uitvoerig door de recherche verhoord. De directie van het Huis van Bewa ring heeft verklaard, dat men C. in overleg met de psychiater inderdaad op een brits heeft vastgebonden. Men moest tot deze maatregel overgaan om de man tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Het hoofd van het arrondissements parket te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, deelde mee dat zijn onder zoek in deze kwestie nog maar juist is begonnen. Hij zei uit ae gegevens, die hem thans reeds ter beschikking staan, t.e menen aanwijzingen te zien dat er in het Huis van Bewaring in derdaad dingen zijn gebeurd, die niet dooi1 de beugel kunnen. Ook het mi nisterie van justitie heeft een onder zoek ingesteld. OVERWICHT VERBODEN. Van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa zijn weer eens richt lijnen naar basiscommandanten en legerartsen uitgegaan over het ge wicht van het personeel. Wordt er een generaal of een gemeen soldaat betrapt op overwicht, dan moet hij op staande voet op dieet gezet wor den en onderworpen aan lichaams oefeningen. Het niet opvolgen van bevelen in die richting zal worden beschouwd als het tekort schieten ten aanzien van de militaire discipli ne. VOLGELINGEN. In Oost-Berlijn wordt het volgende verhaal verteld: Waiter Ulbricht en premier Otto Grotewohl reden door Oost-Berlijn. Ulbricht, de partijbaas, zei „Als ik sigaretten uit de wagen zou gooien kreeg ik alle mannen achter me. Grotewohl antwoordde „Als ik ny lonkousen uit de wagen gooide kreeg ik alle vrouwen achter me". Het commentaar van de chauffeur luidde: „Als ik jullie tweeën uit de wagen gooide kreeg ik het hele volk achter me". de N.T.S. het weekblad voor T.V.- kijkers uit te sluiten overweegt de staatssecretaris het volgende: De vrijheid van nieuwsgaring wordt evenzeer beperkt door een discriminerende uitsluiting van een of meer persorganen omdat de uitsluiting van een bepaald persorgaan ten aanzien van het verkrijgen van foto's de hier te lande bestaande persvrijheid kan aantasten. Een besluit tot uitsluiting van één bepaald persorgaan zou weliswaar gerechtvaardigd kunnen zijn bij voorbeeld als het betreffende pers orgaan rechten van de N.T.S. of van de omroepverenigingen zou schenden, doch van dit laatste is tot nu toe niets gebleken terwijl evenmin is komen vast te staan dat enige andere redelijke grond heeft bestaan voor de onderhavige uitsluiting. De volledige tekst van de beschikking wordt gepubliceerd in de staatscou rant van vandaag. Voorts heeft de staatssecretaris van zijn besluit tot vernietiging van het contract tussen N.T.S. en A.N.P. mededeling gedaan in zijn anwoord op de schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, mevrouw V. A. N. Someren-Downer, waarin hij zegt dat hij het bestuur van de N.T.S. in overweging heeft gegeven om, te zamen met de omroepverenigingen, in overleg te treden met de besturen van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten, de Nederlandse Dagbladpers en het A.N.P., teneinde tot een meer aanvaardbare regeling te geraken, waarbij zowel het belang van de N.T.S. en van de omroepver enigingen bij de goede gang van za ken in de televisiestudio's als het al gemeen belang voldoende in aanmer king kan worden genomen. Het Wereldgebeuren „Okay" VOLGEND JAAR WEER OPEN Fort Rammekens wordt geheel vernieuwd Wanneer de poorten van Miniatuur Walcheren te Middelburg donderdag 1 oktober a.s. worden gesloten heb ben dit seizoen rond 172.000 bezoe kers de kassa gepasseerd. Hetgeen overigens in het zesjarig bestaan van de Miniatuur geen record is, want in het eerste seizoen trok het kleine eilandje 206.000 nieuwsgierigen. Toch is de administrateur, L. van der Graaf, over die 172.000 niet ontevre den, vooral in vergelijking met 1958 toen de Miniatuur „slechts" 130.000 kijkers binnen de poorten kreeg. Toen echter vormde de Wereldten toonstelling te Brussel ook een grote concurrentie. Eigenlijk was de sluitingsdatum van de Miniatuur op zondag 27 septem ber vastgesteld. Door het aanhoudend mooie weer werd evenwel besloten de sluiting enkele dagen uit te stel len. Het merendeel van de rond 172,000 bezoekers waren vreemdelingen, onder wie de Belgen de eerste plaats innemen, gevolgd door de Fransen en Engelsen met op de laatste plaats in dit internationale gezelschap de Duitsers. Verder werden op de Miniatuur en kele Italianen, Noren, Zweden, Denen en Zwitsers gesignaleerd, doch zij waren ver in de minder heid. Ondanks de vele buitenlan ders was het toch een Nederlandse, zelfs een Walcherse, namelijk me vrouw J. T. Meerman-Bliek uit Nieuw- en St. Joosland, die 18 juli als miljoenste bezoeker de kassa passeerde. Sindsdien hebben nog ongeveer 70 80.000 mensen de tentoonstelling bezocht. Als over enige dagen de Miniatuur weer gesloten is, breekt er een drukke tijd aan. De ruim 300 ob jecten moeten afgebroken en op geslagen worden. Gedeeltelijk in het café-restaurant „Don Suisse" op het tentoonstellingsterrein en in de galerij waar de Delta-expositie Mr. Gerbrandy en dr. Rutgers ereleden A.R.-Partij Het centraal Comité van de Anti- Revolutionaire Partij heeft in zijn za terdag gehouden vergadering be noemd tot ereleden van de A.R.-Partij de minister van staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy, oud-ministerpresident en oud lid van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rutgers, die dit jaar aftrad als vice-president van de Raad van State. De installatie van beide nieuwe ere leden zal geschieden op het partij convent van de A.R.-Partij, dat op 31 oktober in Utrecht zal worden ge houden. Podola wordt 16 oktober in Londen terechtgesteld De terechtstelling van do Duits-Ca- nadese fotograaf Podola. ter dood veroordeeld wegens het doden van een politieman in Londen, is vastge steld op 16 oktober. Hij zal worden opgehangen in de ge vangenis van Wandsworth in Zuid- Londen. Koninklijke gift Koningin .Juliana en prins Bernhard hebben een belangrijk bedrag laten overmaken aan de stichting „Tekenen is een wereldtaal". Koningin Juliana bezocht destijds de eerste expositie van de stichting in Utrecht en heeft sindsdien veel be langstelling voor het werk der stich ting aan de dag gelegd. is ondergebracht, terwijl men ook de beschikking heeft over pak huisruimte aan de Korendijk. Nieuw fort Vele objecten hebben veel door het weer geleden en moeten nodig ge restaureerd of soms geheel ver nieuwd worden. Bij het fort Ramme kens wordt dit wel heel radicaal op gelost. Het uit karton en hardboard vervaardigde fort wordt herbouwd in steen, zodat het ook 's winters buiten kan blijven. Sinds enige tijd is men al druk doende met deze herbouw. Of de Miniatuur ook het volgend jaar weer opengesteld wordt is nog niet voor honderd procent met ze kerheid te zeggen. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren, is in principe bereid dat te doen. in dien de gemeente en middenstand voor 1960 dezelfde financiële rege ling willen treffen als in het afge lopen seizoen. Doch de heer Van der Graaf ziet het allemaal niet zo donker in. „De Miniatuur vormt immers een flinke trekpleister voor de toeristen. We zijn nu al begon nen met verschillende restauratie- en vernieuwingswerkzaamheden. Hopelijk doen wij dat niet voor niets Tijdens zijn officiële vierdaagse be- zoelc aan Noord-Frankrijk is presi dent De Gaulle in een kolenmijn te I Haillióourt afgedaald, en heeft op 600 meter onder het aardoppervlak met de mijnwerkers kennisgemaakt. OOK LANDMACHT ATOMAIR Nederland krijgt niet de beschikking over atoomlading (■Vain onze Haagse redactie). Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen zullen de eerste Honest John- raketten bestemd voor de koninklijke landmacht in de loop van oktober in Nederland worden afgeleverd. De Ho- nest John-raket wordt in de Neder landse legerorganisatie het eerste pro jectiel waarmee atoom-ladingen kun nen worden afgevuurd. In de kop van deze raket kan echter ook een zware lading van gewone explosieven wor den geplaatst. Na de Koninklijke luchtmacht, die sedert kort de be schikking heeft over Thnnderstreak- jagers q waarmee atoomprojectielen kunnen worden afgeleverd, wordt nu dus ook de landmacht atomair. Dat betekent echter niet, dat Neder land ook de beschikking krijgt over de atoomladingen zelf. Die blijven on- tl-r beheer van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, al zal het als de Honest John eenmaal in de gevechts organisatie van de landmacht is opge nomen. mogelijk zijn de &toom-„kop- pen" in zeer korte tijd bij de in het le legerkorps aanwezige Honest John batterijen te brengen. De Honest John raket, die een reikwijdte heeft van naar schatting omstreeks 24 km, wordt afgeschoten van een speciale carrier d'ie door zeer geaccidenteerd terrein met grote snelheid kan woorden ver voerd. Omdat de raket, die omstreeks 10 meter lang is, in verband met haar geringe bereik dicht bij de vijandelij ke linies moet worden afgevuurd, moet de carrier enkele minuten na het afschieten gereed zijn om ijlings naar een goed gecamoufleerde schuil- plaais te kunnen vertrekken. De Honest John is een zuivere raket. Hij wordt gericht met behulp van de ingenieuze afvunr-inrichting op de carrier en hij kan na het afvuren niet meer worden bijgerïchl. De Honest John raketten welke thans voor de Kon. landmacht on derweg zijn zullen bij de landmacht vermoedelijk worden ingedeeld in het kader van een afdeling van twee batterijen bij het legerkorps en voorts in een batterij bij ieder van de twee parate divisies. Iedere bat terij bestaat uit twee afvüur-car- riers. Overleg over regels vrijere loonvorming wordt voortgezet (Van onze Haagse redacteur) Besprekingen, die zaterdagmorgen in Den Haag zijn gevoerd over de toe passing van de spelregels voor de vrijere' loonvorming, zullen deze week op een nog nader vast te stellen dag worden voortgezet. Aan de bespreking van zaterdagmor gen namen voor de regering deel de ministers Van Rooy en De Pous, als mede staatssecretaris Roolvink. Ver der waren aanwezig de voorzitter en de vice-voorzitter van het college van rijksbemiddelaars en tevens de leden van de Stichting van de Arbeid. De Stichting van de Arbeid had het initiatief voor de besprekingen geno men, omdat de uitleg van de spelre gels nogal eens tot verschil van me ning aanleiding heeft gegeven, zowel in de Stichting als in het College van Rijksbemiddelaars. Langere, maar daarnaast óók nog korte rokken (Van onze redactrice) „De mode van dit najaar is een ern stige mode", heeft een bekend Neder lands confectionair onlangs gezegd, en wie gisteravond in het Strandhotel de traditionele modeshow van vijf Vlissingse zaken heeft gezien, kan het met deze uitspraak in grote trek ken wel eens zijn. Dat „ernstige." ac cent kan men bijvoorbeeld ontdekken bij de mantels, die de neiging hebben om wat donkerder en stemmiger van tint te worden, wat strenger van lijn soms ook; men kan het ook merken aan de roklengten, die soms in deze najaarsmode tot ongeveer dertig cen timeter boven de grond zijn gedaald. Dat laatste is ongetwijfeld een op luchting voor vrouwen die de korte rok tot nu toe gedecideerd hebben af gewezen, om welke reden dan ook; maar daarnaast zijn er voor de voor standsters van de korte rok nog vol- diende kledingstukken waarvan de rokzomen vrij hoog tot ongeveer 52 centimeter boven de begane grond uitkomen. De voornaamste indriik van de kledingcollectie in deze show zo als gewoonlijk geleverd door het modehuis Lambooy wordt dit maal achtergelaten door de man tels. Die zijn merendeels van heel mooie stoffen gemaakt en dat geldt zowel voor het gladde velours, als voor de langharige mohairsoorten en de tweed- en bouclématerialen. Dikwijls zijn deze stoffen gegarneerd met eveneens fraaie bontsoorten: lamsbont, zeehond en opossum ziet men in de collectie en soms blijkt de combinatie van een dezer bontsoorten met een grove bouclé een heel exclu sief resultaat te kunnen opleveren. De enkele seizoenen geleden zo popu- laire kleur „cognac" vindt men nogal eens weer in de mantels van deze collectie, onder meer in een shetland- bouclé jas in zwart-cognac, met een grote kraag en een originele knoop- sluiting; ook de accessoires bij deze opvallende jas zijn cognackleurig. Ongetwijfeld ook exclusief maar slechts voor de enkeling draagbaar is een paarse mantel met zwarte bies langs de Cardin-kraag waarboven een klein zwart amazonehoedje prijkt; heel fijntjes een flauw getailleerd pakje met grote kraag in een bruin- blauwe ruit. De „tweezijdige" jas die dit najaar in alle Parijse modehuizen furore maak- Niet alle rokken zijn dit najaar lan ger: dit japonnetje, getoond tijdens de modeshows in het Strandhotel ie Vlisèingen, bewijst het tegendeel. Het is van een lila wollen stof en wordt gecompleteerd door accessoi res in zeer lichte, overwegend room kleurige tinten. (Foto P.Z.C.) te, is hier vertegenwoordigd door een zevenachtste sportjas van poplin en wollen stof, terwijl bij de japonnen de stof „terlenka" een nieuw gezicht blijkt te hebben gekregen, namelijk met een bouclé-achtig effect, onder meer verwerkt in een fnosgroene ja pon met plissé-rok. En naast deze ultramoderne stof ontbreekt uiter aard ook ditmaal het materiaal tricot niet, verwerkt in een aantal „Vctrix"- japonnen en kostuums. Voor de hoofdbedekkingen zorgt ook nu weer maison Bollen-Van Zwienen, met cloches en met vaxiaties op het turban-model, in materialen die va riëren van het (welhaast reeds klas siek geworden) melusine tot het mo derne dralon. Jersey is er ook: in een hoofdkapje dat van achteren tot op de juiste wijdte kan worden ingeregen en dat ons met name voor het Ne derlands klimaat de ideale mid denweg lijkt tussen hoed en hoofd doekje. Veertjes in vele tinten zijn verwerkt tot een veelkleurig Oos ters aandoend hoedje, en fluweel is het materiaal voor de uit Italië af komstige „Cailas-baret", die 'weer eens bewijst hoe beroemde figuren altijd kans zien, een stempel op de mode te drukken... Voor de schoenenmode (hier verte genwoordigd door de collectie van de firma D. Roelse) geldt als wacht woord nog steeds „Italiaans", want Italië immers inspireerde ons nu al weer enkele seizoenen geleden tot de sierlijke gedaante van de schoen zo als het gros der Nederlandse vrouwen tegenwoordig draagt: de pump haast altijd gesierd met een klein biesje, strikje of rozetje, de jeugdige „flat" met een klein vetertje, en dit alles in een kleurengamma dat zomer én (winter de schoen tot een gelijkwaar dig onderdeel van het modieus uiter lijk maakt. Voor de „finishing touch" van deze najaarsmodeshow zorgen gewoontegetrouw de firma Fibbe en het magazijn „De Ster": de eerste met een tassencollectie waarin men bijvoorbeeld het uiterst-vrouwelijke tasje-met-kettinkje ziet, maar ook de grote tot zeer grote beugeltassen van echt leer en synthetisch mate riaal, en de jeugdig-aandoende Ma rokkaans lederen tassen; de tweede met een collectie handschoenen van uiteenlopend materiaal en in aller lei modekleuren. Vanmiddag en vanavond is deze modeshow, waar men zoals gewoon lijk pianist Leen Zietse als gewetens vol muzikaal begeleider kan beluiste ren, nogmaals te zien in het Strand hotel te Vlissingen. Die Amerikaanse uit- 11 drukking gebruikte Sowjel- premier Nikita S. KroesjLsjew gisteren zowel bii zijn vertrek per Toepolew uit Washington als bij zijn aankomst op de luchthaven van Mos kou. Bij zijn afscheid van de Ver enigde Staten zei hij te hopen, dat m het contact tussen beide landen dit „goede Amerikaanse woord" steeds vaker zal worden gehoord. En toen hij in Moskou, na zelf in Amerika „het staatshoofd te hebben uitgehan gen". het officiële Russische staats hoofd president Worosjilow had om helsd en de vice-premiers Mikojan en Kozlow (eveneens ex-Amerika- reizigers) een dergelijke behandeling had doen ondergaan, riep hij oolc weer uit: ..Okay!" En hij voegde daaraan toe: „Ik ben Amerika ge weest. Maar Rusland is beter. Het is goed, thuis te zijn". Of Kroesjtsjew veel heeft „ge leerd" op zijn rondreis dooi' de Verenigde Staten, is zeer de vraag. Hij heeft herhaaldelijk in dis cussies blijk gegeven, met de gang van zaken in de Verenigde Staten te voren theoretisch goed op de hoogte te zijn geweest. Zo gaf hij de indruk, te weten wat de senatoren zoal in hun vergaderzalen naar venen bren gen: niet maar oppervlakkig maar dat hij een trouwe lezer van hun re devoeringen is. Wel heeft hij de theo rie nu aan de praktijk kunnen toet sen, en zo'n vergelijking maakt meestal wel enige correctie op het tevoren ingenomen standpunt nood zakelijk. Van het begin af aan heelt hij echter duidelijk gemaakt dat hij niet van zins was zich te laten impo neren. Het mocht dan allemaal wel erg mooi zijn. wat men hem liet zien, maar voor hem stond en staat vast dat de Sowjet-Unie in de economi sche en technische wedstrijd zal ze gevieren. Als er bij hem nog resten waren van de opvatting, dat de toe standen. beschreven in Marx' „Das Kapital" nog voor de tegenwoordige „kapitalistische" wereld gelden, dan zullen die overigens na deze reis wel verdwenen zijn. En dat zou hem dan moed kunnen geven om wat meer toe te geven aan zijn neiging aan het Marxisme een eigen noot toe te voe gen. Als dat dan maar uitloopt op een „stootje" in vreedzame richting Hoewel het niet zulke „okay"-be- woordingen bevatte, vormde het slotcommuniqué van de bespre kingen die de Rus in Camp David met Amerika's president Eisenhower had, geen reden tot pessimisme. In aanmerking genomen, dat de heren niet de indruk wilden wekken, ge tweeën de dienst te willen uitmaken in de wereldpolitiek, waarbij nog komt dat de principiële kloof 'tussen beiden wel bijzonder wijd en diep is. kan de gedachtenwisseling niet vruchtbaar worden genoemd. De opvatting dat internationale vraagstukken met vreedzame midde len en niet met geweld moeten wor den geregeld, is een vanzelfsprekend gevolg van de dreiging der atoom bom, die elk militair avontuur bij voorbaat tot een onmetelijke ramp. ook voor de aanvaller, stempelt. Het streven om de weg der ontwapening on te gaan. houdt daar verband me». Nu de Rus naar het schijnt controle en inspectie wil aanvaarden, heeft het zin verder te praten. Belangrijk is tenslotte de medede ling, dat de onderhandelingen over Berlijn heropend zullen wor den. Moeilijk kan men zich voor stellen dat dit besluit in het kader van een streven naar „ontspanning" genomen zou zijn. als er geen kan sen waren om de vastgelopen discus sie op een of andere wijze uit het moeras te takelen. Eisenhowers mo dedeling van gisteren, dat Kroesj tsjew geen nieuwe tijdslimiet zal stellen, is wel het belangrijkste resul taat dat tot dusver openbaar werd. Het uitstel van Eisenhowers bezoek aan Rusland naar'het voorjaar geeft intussen optimisten de stelling in de mond, dat er nu meer gelegenheid zal zijn, om intussen de ernst van het voornemen der Russen om tot con structieve onderhandelingsresultaten te komen op de proef te stellen. Ai zijn er dus geen redenen tot pessi misme. het hangt van allerlei om standigheden af of er binnen afzien bare tijd werkelijk reden zal zijn, over de betrekkingen tussen Oost en West het rooskleurige woordje „Okay" te laten klinken. NIKITA S. KROESJTSJEW woordje Amerikaans Burgemeester van Mijnsherenland overleden Na een ziekte van enkele weken is zaterdag in een ziekenhuis te Rotter dam overleden mr. A. de Jong, bur gemeester van Mijnsherenland. Mr. De Jong was ook secretaris van de algemene kelkvoogdijraad en secre taris van de vereniging van kerk voogdijen in de Nederlands Hervorm de Kerk. Hij was adviseur van de kerkvoogdijen in het gehele land. Mr. De Jong is 60 jaar geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5