liilfeiiii TEKKO TAKS en de Atoompantoffels HERVORMDE KERKBOÜWACTIE TE UTRECHT INGEZET SWIFT HAALDE TEGEN HSV NOG JUIST EERSTE WINST Waar zijn onze schepen? HET BLONDE GEVAAR 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 V.5650,- SINDS 1947 990 KERKEN GEBOUWD Zestien miljoen gulden nodig De minister van volkshuisvesting en wederopbouw, mr. J. van Anrtsen, heeft zatcrdeg in de Utrechtse jaarbeurshallen de hervormde kerkbouwaetie officieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie van kerkbouw zei mr. Van Aartsen, dat. dit bij de rege ring in studie is. Wil de kerkbouw voortgang vinden dan zal dat met of zonder bijdrage van overheids wege grote offers blijven vragen van de gemeenschap. Dat men tot deze offers bereid is blijkt, volgens minister Van Aart sen, ook wel uit de kerkenbouw die in de na-oorlogse periode tot stand gekomen is. Sinds 1947 wer den er 990 nieuwe kerken gebouwd, die zonder de inrichting en derge lijke een bedrag van rond 200 mil joen gulden hebben gekost. Er wer den 418 rooms-katholieke kerken gebouwd ter waarde van 100 mil joen gulden, 183 hervormde kerken ter waarde van 31 miljoen gulden en 205 gereformeerde kerken ter waarde van 27 miljoen gulden. De voorzitter van de generale sy node der Hervormde Kerk, dr. A. A. Koolhaas, las een schrijven voor van prins Bernhard. De prins noem de de actie een gedurfde poging die tot succes kan leiden indien ieder die de geestelijke belangen ter harte gaan hét zijne doet. Medegedeeld werd nog, dat reeds een bedrag van 700.000,— bijeen is en dat men reeds deze week de eer ste miljoen gulden verwacht. In alle hervormde kerken is zondag ochtend in verband met de kerkbouw- actie de volgende kanselboodschap voorgelezen „De groot opgezette landelijke kerk bouwaetie, die in deze week zal worden ingezet met de toezending van een brief en folder aan alle Hervormden en met een, daarop volgende, bezoekactie, wil het kerk- bouwvraagstuk radicaal aanpak ken. Zestien miljoen gulden is nodig om daar, waar dat noodzakelijk is, te helpen bij de bouw van 160 nieuwe hervormde kerken in de nieuwe wooncentra, die overal in ons land ontstaan. Wij mógen die nieuwe wooncentra niet zonder kerken laten. Daarom'wordt voor éénmaal aan al len, die tot de Hervormde Kerk be- (Advertentie) horen, een bijdrage gevraagd voor de kerkbouw van tenminste een half procent van hun jaarinkomen. Een extra bijdrage boven hetgeen zij overigens reeds aan de kerk geven. De Hervormde Kerk heeft krachtens haar roeping en historie een eigen plaats temidden van het Neder landse volk. Die kan zij alleen blij ven innemen, als zij haar verant woordelijkheid beseft. Aan onze generatie geeft God de historische taak om in dit tijdsge wricht do kerken te bouwen die no dig zijn voor de prediking van Zijn Woord in de wereld van morgen. In heel Nederland ziet men met be langstelling en spanning toe, wat wij er van terecht 'brengen. Duizenden hebben dat begrepen en reeds nü spontaan hun bijdrage overgemaakt, nog vóór de eigen lijke actie begonnen is. De binnen komende bedragen wettigen de ver- HOOFDKLAS KORFBAL 2 JAAR OP PROEF? Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond heeft za terdag besloten met ingang van het seizoen 1960'61 met een proeftijd van twee jaar een hoofdklas en twee overgangsklassen in te stellen. De belanghebbende clubs krijgen echter nog gelegenheid om tijdens een op 17 oktober a.s. te Utrecht te houden vergadering steekhoudende bezwaren naar voren te brengen, waarna het hoofdbestuur eventueel nog op zijn beslissing kan terugkomen. wachting, dat binnen enkele dagen het eerste miljoen reeds bereikt zal zijn. Wij roepen U allen, die tot de Her vormde Kerk behoren op, om ook uw aandeel bij te dragen. Het gaat om de plaats en de toekomst van de Kerk. Het gaat om de voort gaande prediking van het Evange lie van Christus in de wereld van morgen. Het gaat er om of wij be reid zijn samen de verantwoorde lijkheid daarvoor te dragen en er een offer voor te brengen. God de Here, bewege daartoe ons hart." NA 2-0 VOORSPRONG TOCH NOG 3 - 3 Gelijkmaker werd in de laatste minuut gescocrd Het is Swift niet gelukt om in de thuiswedstrijd tegen IISV uit Den Haag de eerste zege tot stand te brengen. Het heeft maar een „haar tje" gescheeld of de Hagenaars wa ren met een 32 overwinning naar huis vertrokken. Maar in de laatste minuut zorgde Jan Mondeel er met een fraaie doorloper voor, dat alsnog de halve winst in de Zeeuwse hoofd stad bleef. Aanvankelijk protesteer den de HSV'era tegen dit laatste punt, daar als gevolg van een stil staand horloge van de scheidsrech ter Looise de Hagenaars meenden, dat er 2 minuten te lang gespeeld was (de tijd, waarin de Middelburgse treffer viel), maar later trokken zij het protest weer In. Het bleef 33. Voor de Swiftianen een ietwat teleur stellende uitslag, want er zijn alle kansen geweest om uit dit treffen met de heus niet sterke HSV-ploeg de volle winst te halen. Maar een tempoverslapping in het laatste kwartier werd de Zeeuwse KNVB- korfballers bijna weer noodlottig. Swift ging de rust in met een 10 voorsprong. En die was volkomen verdiend, want vooral in het eerste half uur werd er in een tempo ge speeld, dat de Haagse twaalf niet kon bijbenen. Dat er in die periode niet meer doelpunten vielen, moet voor een groot deel toegeschreven worden aan het bijzonder onnauw keurig schieten van de eerste aanval. Maar vooral door het stuwend wer ken van de middenvakkers bleef Swlft in de aanval. Na een half uur sloeg een ver sshot van aanvoerder Piet Eiff in de mand, waarna de tal rijke supporters tot 18 min. na rust op de tweede treffer moesten wach ten. Weer was het Eiff, die raak schoot. Ruim een kwartier voor tiid gaf Swift het initiatief nit handen. De Hagenaars profiteerden er dankbaar van en 14 min. voor tijd was he,t 21 en 4 minuten later 22. HSV ging door en met nog ongeveer 8 min. te spelen kweek Swift tegen een 32 achterstand op. Aangemoedigd door het publiek gooiden de Middel burgers er nog even het oude élan op de grasmat. En met succes. Jan Mondeel kreeg 'n klein kansje, maar het was voldoende voor het eerste pnnt. De andere uitslagen brachten nog meer verrassingen. Ook Fluks moest de winst aan Actief afstaan (12)..,, terwijl Algemene 44 gelijk speelde tegen Zwervers. Sperwers verloor van Olympiaan (67). De stand is nu: Actief 3 3 0 0 6 17— 9 Algemene 3 2 1 .0 5 18— 9 Fluks 3 2 0 1 4 19— 8 Olympiaan 2 11 0 3 9—8 Zwervers 3 11 1 3 11—17 HSV 3 0 2 1 2 9—10 Swift 3 0 1 2 1 11—20 Sperwers 2 0 0 2 0 8—12 KNS 2 0 0 2 0 5—14 Interlandvoetbal wel en niet op T.V. Woensdagmiddag zal de N.T.S. een reportage relayeren van de in Ocr.t- Berlijn te spelen voetbalwedstrijd Oost Duitsland-Groot Brittannië. De uitzending duurt van vier uur tot kwart voor zes. Het is de eerste maal, dat een voetbalwedstrijd in Oost-Duitsland op het Nederlandse televisiescherm komt. Over een eventuele reportage van de op 21 oktober in Keulen te spelen wedstrijd Duitsland-Nederland valt nog weinig te zeggen. Een weinig hoopvol teken is evenwel, dat de Duitsers in hun programmaplanning geen rekening hebben gehouden met een reportage. Zou Duitsland zelf deze ontmoeting niet uitzenden, dan komt Nederland er uiteraard ook niet aan te pas. Op de suggestie van de Nederlandse Vereniging voor Televisiekijkers Óm Nederland-België slechts in een deel van het land uit te zenden gaf de N.T.S. voorlopig het volgende com mentaar. „Wij kunnen dat niet doen, omdat alle kijkers dezelfde rechten hebben en we dus niet een deel kun nen bevoordelen. Bovendien hebben wij geen enkele garantie dat de Bel gische voetbalbond zijn .toestemming in dat geval wel zou geven, aange zien vroeger, toen Goes en Roermond nog niet in de ether waren, het ver. bod ook al gold". De A.N.T.V. is van oordeel, dat het doen van een nieuw verzoek altijd de moeite loont en dat de zuidelijke kijkers er helemaal niet bij gebaat zijn, dat de rest van het land de wedstrijd ook niet mag zien. Bovendien zijn zij die immers de Belgische en veelal ook de Duitse te levisie regelmatig kunnen ontvangen altijd al bevoordeeld ten opzichte van de rest van het land. (Advertentie) RENAULT DAUPHINË RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ^\oy&w, yiew en.... schrijven Vandaag kinderuitzending In verband met hetuitzenden van een voetbalreportage op woensdag is het geplande kinderprogramma van de Vara van die middag verschoven naar hedenmiddag. De kleintjes moe ten dus twee dagen eerder voor het toestel plaats nemen. Radio over T.V Het Ikor zal op zondagmiddag 4 ok tober een aardig experiment wagen. Drie jongelui zullen dan in het pro gramma „De Open Deur" het tele visieprogramma van de vorige avond bespreken. Het gesprek wordt geheel geïmproviseerd. Televisiefilm voor Europa De Europese dienst van de B. B. C. viert deze maand zijn 21ste verjaar dag. Bijna gelijktijdig met deze „meerderjarig wording" z.ijn de voor bereidingen bijna voltooid voor de televisiefilm, die deze dienst zal ma ken ter verspreiding in Europa. Films met sound tracks in verschil lende talen worden speciaal vervaar digd in samenwerking met de tele- visiedienst van de B. B. C. De eerste in deze serie zal handelen over de verkiezingen in Engeland. Deze film gaat naar Duitsland en Italië en waarschijnlijk ook naar Frankrijk KUftKHV uit de ETHER DINSDAG 2P SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 710 kc/s. 7-00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nws. 7-10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9 00 Gym. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9 35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 1050 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hammondorgel. 12.20 Rege ringsuitzending: Landbouwrubriek Het landbouwkundig weeroverzicht. 12.30 Mededelingen van land- en tuinbouw. 12.33 Milit. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13 20 Metropole ork. 13-55 Beurs, ber. 14.00 Muz. v. blaasanstrum. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 1530 Viool en plano. 16.00 Caus. 1615 Accor- deonspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Ama. teursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18,30 Dansmuz. 18-45 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous par- lo. 19.10 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Klankb. 21.25 Gram. 2155 Zang en plano. 22.30 Nws. 22.40 Viool en clavecimbel. 23.00 Voordr. 23.10 Jazz- muz. 2353 Beursber. te Nevy York. 2355 —24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jougd. 7.40 Gram. 7,45 Morgengebed en Ut. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 850 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 1150 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12 03 Gram. 12-30 land- en tuinbouwme- ded. 12 33 Lichte muz. 1250 Act. 1300 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13-30 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en orgel. 14.25 Gram. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 15.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngs- ultz.: Rijksdelen overzee: Nleuw-Guinea in vogelvlucht, door'w. A. M. van Doo- renmaalen. 18 00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 13.30 Lichte muz. 1855 Wij in deze lijd, caus. 19.00 Nws. 19.10 Nws. 19-10 Act. 19.25 Zang en piano. 19.30 Gram. 20 30 Ra- diophilmarm.ork. 21.55 Orgelconc. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Dr. Zjiwago, hoorsp. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Een mo nument in Auschwitz, tocspr. 20 25 Film- progr. 20.35 Balletfilm. 21.00—2250 Speel film. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Luchtvaartkron. 20 00 Nws. 20.35 Les Jolcs de la vle. 22-30 Muziek voor U. 23.00 Wereldnieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PItOGRAMMA. 19,00 De Social, gedachte en actie. 19.30 Nws. 20.00 Luchtvaartprogr. 20.30 Speel film. 22.00 Gevar. muz. progr. 23.00 Nws. wegens burengerucht!" „Ik,- kik; ik durf niet agent!" riep Polly Mops half huilend terug en nestelde zich wat gemakkelijker op haar plaatsje boven in de paal. „Wat zullen we nu hebben?" barstte de 13. Op de hoek hield de dienaar der wet stil en keek naar beide zijden de straat in. Niets te zien. Alles was rustig in het stadje, naar het scheen. Toch wist de agent zeker dat hij zoëven een gil en een paar luide knallen gehoord had. Aan misdaad durfde de ge- uniformde held niet te den ken en dus hield hij het ei maar op dat het een kwa jongensstreek van de bal dadige jeugd gewees't was? „Waar zouden die rakkers zitten?" mompelde hij ver stoord en tuurde met speu rende ogen nogmaals de straat af. Maar wat was dat daar, boven in die telegraafpaal? Zat daar niet iemand? Haastig snelde de ordebewaker naderbij en sommeerde duidelijk: „In naam der wet, kom dadelijk naar beneden! Je gaat op de bon, deugniet, agent boos uit. „Een vrouwspersoon? Dit geeft geen pas dame! Kom direct naar be neden, anders kom ik U halen?" Een droge snik was het antwoord! DETECTIVE-ROMAN DOOR BERKELEY GRAY FEUILLETON .zo „Hier op deze bank zijn er nog meer", zei Joy. „Niets dan volge- krabbelde stukjes papier, zo slordig, dat ik ze niet eens ontcijferen kan. Penny slaakte een zupht. „Zo is vader", zei ze, „Hn kan nu eenmaal niets netjes doen. Gelooft u dat deze aantekeningen iets met zijn uitvinding voor de televisie te maken JZe vormen samen de hele uitvinding op een manier die niemand, behal ve hijzelf, ooit zou kunnen begrij pen", antwoordde Conquest. „Nu gaat het hierom: heeft hij ze misschien tot een meer begrijpelijke vorm te ruggebracht?" Hij onderzocht het hele bureau, open de elke la en elk deurtje. Het was echter tevergeefs, hij vond niets dat van enig belang kon zijn. Het was duidelijk dat Roger Appleton zijn ideeën voor het merendeel in zijn hoofd uitwerkte, vertrouwend dat die paar slordige potloodaantekeningen voldoende zouden zijn om hem bij de .constructie van het toestel te helpen. „Ik begin te begrijpen wat je be doelt als je je vader onpraktisch noemt", zei Conquest eindelijk. Er liggen hier op deze banken allerlei deeltjes van televisietoestellen", voegde hij er met een handbeweging aan toe. „Ik denk dat ze tot zijn vroegere toestellen behoren. Ze zien er oud en verwaarloosd uit en lijken het resultaat te zijn van mislukte pogingen en experimenten. Zijn enige geslaagde experiment is nu ver nield". „U praat zo ernstig, mr. Conquest", zei Penny. „De situatie wordt nu ook heus inte ressant", antwooi'dde hij haar. „Een klcuren-televisie bestaat nu alleen nog maar in het hoofd van je vader. Hij nam geen enkel patent en hij maakte geen ingewikkelde aanteke ningen. Ik geloof dat ik mr Rodney Freano maar zo gauw mogelijk een bezoek moet gaan brengen". „Om over vader te spreken?" „Dat nog niet, meisje", antwoordde hij hoofdschuddend. „Freane weet nog niet dat ik gisteravond bij hem geweest ben en hij weet ook niet dat ilc Roger Appleton ken. Nee, over je vader kan ik hem nog niets zég gen. Dit keer wil ik alleen maar te weten komen of mijn andere veron derstelling juist is. En als dat zo is dan verzeker ik je dat ik hot nu wéér bij het goede eind heb". Penny begreep hem niet helemaal, ze vroeg echter niet verder. Snel pakte hij alle papleren bij elkaar en stak ze in zijn zak. „Misschien kan een technicus hier wijs uit worden", zei hij. „In elk ge val zou het niet vevstandig zijn deze paperassen hier rond te laten slinge ren. Als je het goed vindt, Penny, neem ik ze mee naar huis en leg ze in mijn safe". Ze had er niets op tegen, nog altijd beschouwde ze haar vader's werk als onbelangrijk en ze geloofde geen mo ment dat hij een uitvinding gedaan had die miljoenen waard wus. Ze was alleen maar ongerust over hem. „ik ga vandaag niet meer naar kan toor", zei ze, toen zc in dc zitkamer terug waren. „Er is kans dat vader me telefoneert of dat de politie iets over hem te weten komt. Het spijt me zo vreselijk dat ik U zo tot last ben „Is er niemand die zolang bij je zou kunnen komen logeren?" vroeg Con quest opeens. „Een of andere vriendin? Ik vind het geen prettig idee je hier alleen achter te laten". „Wat een onzin!" protesteerde ze. „Wat kan er nu met mij gebeuren? Ik ben trouwens liever alleen. Het is vriendelijk van U er aan te denken, mr. Conquest, maar „Ik houd van mensen, die op eigen benen durven staan, maar in dit ge val zou het toch beter voor je zijn, iemand hier te hebben. Of waarom ga je niet met ons terug naar huis? We kunnen je gemakkelijk te loge ren hebben, en we houden zo meteen contact met je". „Dat had ik ook gedacht", zei Joy. Een bepaalde buiging in haar stem deed Norman even opkijken, maar vóórdat hij iets kon zeggen nam Pen ny het woord weer. „Nee, ik blijf hier. Ik voel me toch al schuldig, dat ik een uur wegge weest ben. Er kan ieder ogenblik ge telefoneerd worden". „Wees dan voorzichtig", zei Norman. „Ik denk wel niet dat er iets met je gebeuren zal, maar je kunt nooit we ten". Zijn gezicht stond bezorgd toen hij in de auto stapte. „Een zelfstandige juffrouw", merkte hij op. „Toch voel ik me cr niet ge rust op". „Doe niet zo idioot, Norman", viel Joy uit. „Wat zou Freane nu in 's hemelsnaam met Penny moeten be ginnen zelfs al ls hij zo'n echte misdadiger als jij hem ons voorschil dert?" Hij antwoordde haar niet en ook ver der onder de rit zei hij geen woord meer. Toen de wagen voor hun flat gebouw stilstond vroeg Joy: „Zet je de auto niet in de garage?" „Nee, nog niet. Ik moet eerst nog een bezoek afleggen. Stap maar uit, lie verd, zo gauw ik kan kom ik weer thuis". „Waar ga je naar toe?" vroeg Joy wantrouwend. „Ga je weer terug naar Hampstead?" „Denk je heus dat Penny's blonde schoonheid me zo te pakken heeft?" lachte hij. „Nee, Pixie, ik ga naar Freane. Vóórdat ik iets verder doe moet ik te weten komen of hij de moordenaar van Rust is". „Maar hoe kom je daar achter?" „Laat dat maar aan mij over!'' „Jc kunt toch niet zo maar zijn kantoor binnenlopen en hem vragen: „Bent U de moordenaar van Rust?" Daar zou hij niet erg op gesteld zijn. In elk geval zou hij niets loslaten". Conquest lachte. „Ik hoop dat ik het een beetje han diger in zal kleden", zei hij, haar plagend aankijkend en reed toen weg. In het centrum parkeerde hij zijn auto in een zijstraatje en liep van daar naar de imposante kantoren van Freane Enterprises Limited. Het was in de namiddag en Freane zou van zijn lunch terug moeten zijp, als hij vandaag naar zijn kantoor was gegaan. Daar twijfelde Conquest echter niet aan. Hij redeneerde zo, dat Freane verstandig genoeg was om te weten dat het in zijn omstandigheden het beste zou zijn gewoon en zo onop vallend mogelijk door te gaan met zijn dagelijkse bezigheden. Hij zou alle opzien trachten te vermijden en er was grote kans dat er gekletst zou worden als hij niet op het kan toor verscheen. Om dat te voorkomen zou een man als Freane zich niet door een paar brandwonden laten weerhouden. Het bleek dat Norman gelijk had. Na enige moeite gelukte het hem tot in het heiligdom van Freane door te dringen; zijn privé-secretaresse, een vrouw van ongeveer veertig jaar, met een hard gezicht, las hoofdschud dend het kaartje, dat de kantoorbe diende, die Norman binnenliet, haar onverhandigde. „Er is hier een fout begaan, mr. Con quest", zei ze kortaf. „Men had U hier niet mogen toelaten. Mr. Freane ontvangt alleen volgens afspraak". „Heeft mr. Freane een of- andere ver gadering?" „Mr. Freane heeft géén vergadering, maar zonder afspraak kan ik nie mand bij hem toelaten", antwoordde do secretaresse ijzig. „En daarom zou ik U nu vriendelijk willen verzoetten dit kantoor te verlaten". Conquest ging op een hoek van haar bureau zitten. „Vraagt U nu maar even, of ik hem spreken kan", zei hij op vleiende toon. „Ik £eef direct toe, dat ik geen afspraak heb, maar mijn bezoek is werkelijk heel dringend Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4