België wenst spoedige hervatting gesprek over vrijhandelszone Twee jaar geëist tegen E. P. in Deense schilderijen-affaire KLANKBORD MINISTER VAN OFTELEN WIL HANDEL VERDER UITBREIDEN ADORFS WONDERDOKTER VAN VILLA-IN-MOERAS NAAR CEL VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „De toekomst is niet aan het protectionisme" De Belgische minister van buitenlandse handel, de heer J. van Offelen, heeft verklaard, dat België een spoedige hervatting wenst van de besprekingen in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over een vrijhandelsgebied. „Het Belgische standpunt is onveranderd gebleven", aldus de minis ter. „Wij wensen de verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt voort te zetten en wij blijven aan het beginsel daarvan onwrikbaar trouw. Maar daarnaast uil België, dat de Europese eenheid verder gaat dan de Zes van de Euromarkt. België is van oudsher voorstander van vrijhandel en zal de strijd voor de ver laging van de douanerechten en de verruiming van de contingen ten voortzetten. De toekomst is niet aan het protectionisme". In een vraaggesprek zei de minister zich dan ook voor de uitbreiding van de buitenlandse handel niet te kun nen beperken tot de overige vijf lan den van de E.E.G. Er zijn dit jaar reeds handelsmissies naar Frankrijk en Italië gereisd en in oktober zal een dergelijke missie Duitsland bezoeken. De Belgische regering richt echter haar blik ook op andere landen om de buitenlandse handel, die thans een waarde vertegenwoordigt van 150 miljard frank dat is ongeveer 11.25 miljard gulden en veertig procent uitmaakt van het Belgisch nationale inkomen, verder uit te breiden. Een voorbeeld hiervan is de uitwisseling van handelsmissies met de Sowjet- Unie, waarmee de handelsbalans voor België de laatste tijd een groot na delig saldo vertoont. Neuroloog had in Oost-Berlijn ongeval Naar de politie te Roermond mee deelt heeft de neuroloog dr. Banki, die sinds een dag of tien niets van zich had laten horen, in Oost-Berlijn een ongeluk gehad. Hij ligt daar in een ziekenhuis. Dr. Banki heeft dit meegedeeld in een brief aan zijn echt genote. Dr. Banki, aldus de politie, is op 13 september vergezeld van zijn secre taresse mej. M. Heijnen naar een con gres in Keulen gegaan. Mej. Heijnen vergezelde dr. Banki, zoals vaker, voor het opnemen van referaten. Ver moedelijk, aldus de politie, is dr. Banki tijdens het congres in'Keulen in contact gekomen met collega's uit Berlijn, met wie hij is meegereisd. Hij is thans opgenomen in een zie kenhuis te Fürstenwalde bij Oost- Berlijn. In zijn brief schrijft dr. Ban ki, dat zijn toestand vooruitgaande is. Mej. Heijnen bevindt zich even eens in Fürstenwalde in afwachting van haar terugkeer naar Nederland, aldus de politie. Gat in weiland te Wormer wordt uitgegraven Het personeel van de opruimings dienst is donderdag begonnen met het slaan van een daimvand om het gat in de wei te Wormer. Vandaag zal men met de graafwerkzaamheden beginnen om het voorwerp dat naar men meent met kracht in de grond is geslagen, op te sporen. De aannemer, aan wie de hulpverle ningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken de werkzaamhe den bij het gat heeft overgedragen, verwacht voor het opgraven van het voorwerp ongeveer twee weken nodig te hebben. Reeds eerder heeft men getracht met een mijndetector het voorwerp op te sporen, maar het ap paraat reageerde niet. Ik ga naar bed. Op de hoek van een straat in Coon Rapids (Iowa) stond tijdens Kroesjtsjews binnenkomst be dachtzaam, de tachtigjarige gepensi oneerde boerenarbeider Mervin Childs. Hij keek alles aan, krabde zich eens in zijn stoppelige baard en verklaarde toen: „De duivel mag mij halen. Ik heb in mijn hele leven nog nooit zo iets gezien. Het lijkt wel of de stad door een epidemie is getrof fen." En toen twee fotografen de oude Childs opzij schoven in een wedloop naar een gemengd winkelbedrijf vond hij het welletjes. „Ik heb genoeg gezien. Ik ga naar bed", kondigde hij aan. SCHEIDINGS-INSIGNES. In een gisteren gepubliceerd boek doet de rooms-katholieke aartsbisschop van Liverpool, John Heenan de suggestie dat gescheiden personen speciale in signes gaan dragen, omdat zij een mogelijk gevaar voor getrouwde per sonen vormen. TUNNEL NAAR DE VRIJHEID De Franse politie speurt thans naar de 29-jarige Paul Yadjissi, die zon dag uit de gevangenis van Loos, bij Rijssel, is ontsnapt door een on dergrondse gang. Yadjissi is indertijd veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf wegens diefstal en het verwonden van een politie-agent. Hij is met het graven van de gang een jaar in de weer geweest. WETBOEK. De achttienjarige Ed Brewster uit Chilliwack. Brits Co lumbia, is veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf wegens het stelen van een boek uit de openbare leeszaal. Het verlangde werk was een exemplaar van het wetboek van strafrecht in Canada. Interesse voor Zuid Amerika Minister Van Offelen zei het als zijn voornaamste taak voor het komende jaar te achten, deze activiteiten ook te richten op de landen aan de ande re zijde van de oceaan. „Afgezien van enkele grote ondernemingen, die hun eigen vertegenwoordigers naar verafgelegen landen sturen, negeert de Belgische industrie dikwijls afzet gebieden, .die van groot belang zijn". De heer Van Offelen noemde hierbij in het bijzonder Zuid- en Midden- Amerika. „Deze afzetgebieden ken nen betrekkelijk weinig tariefrauren en bieden grote mogelijkheden voor de verkoop van kapitaals- en ver- bruiksgoederen". De minister kondig de aan het volgend jaar maart of april een handelsmissie naar deze gebieden te zullen staren. Adviseurs jaarbeurzen Als verdëre maatregelen ter sti mulering van de zo belangrijke buitenlandse handel voor de Bel gische economie wees tenslotte minister Van Offelen op de vol gende vier punten: De oprichting van een fonds voor kredietverlening ten behoeve van de export, dat over bijna vijf miljard frank zal beschikken en kredieten kan verlenen met een looptijd tot vijf jaar; Het aanstellen van een honderdtal „adviseurs voor de buitenlandse han del" in een groot aantal Amerikaan se, Afrikaanse en Europese landen, waaronder Nederland; Uitbreiding van het aantal reizen de inspecteurs in Europa en in gebie den daarbuiten, o.a. in Pakistan; Het organiseren van jaarbeurzen en tentoonstellingen, dat thans niet meer alleen door het ministerie van economische zaken, maar in samen werking met het ministerie van bui tenlandse handel gebeurt. KLANTEN LICHTER GEMAAKT Vier maanden plus een boete van 500 mark (Van een speciale correspondent) lil de Schöffengerichtssaal van Nordhorn heeft zich dezer da gen de wonderdokter uit Adorf, een bekende figuur in de gehele Bondsrepubliek en ook in Neder land, moeten verantwoorden voor zijn kwakzalverspraktij ken. Deze wonderdokter, de landbouwer Heinrich Schnoeing, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een geldboete van drieduizend mark. Zijn vrouw kreeg een ge vangenisstraf van één maand en een boete van 500 mark, beiden met een proeftijd van drie jaar. Het vooronderzoek van dit proces heeft twee jaar geduurd. De wonder dokter zat gedurende dit onderzoek enige tijd in voorarrest. Hij werd ech ter weer vrijgelaten op voorwaarde dat hij zijn praktijken niet langer zou uitoefenen. Schnoeing (46) bezit een prachtig nieuw huis in de ge meente Adorf midden in het Boer- tangermoeras. Naast deze fraaie villa staat als souvenir aan het niet zo rijke verleden nog de oude plag genhut waarin hij eens woonde. In dat kot ls Schnoeings schoonvader, Schmitz, tientallen jaren geleden al met de kwakzalverij begonnen. Hij leverde wonderkruiden aan wie het maar wilde. Zijn dochter, de huidige echtgenote van Schnoeing, hielp hem bij zijn kruidenbedrijf. Ruim 31 jaar lang. Zij was het ook die haar man, die enkele geheimen van Schmitz heeft geërfd, verder in het vak in wijdde. Kruiden plukken bij maanlicht Schnoeing verstond de kunst om op meesterlijke wijze zijn klanten zo veel mogelijk lichter te maken. Uit alle delen van Duitsland, ja zelfs van Zwitserland uit, kwamen de auto's voorrijden. Het afgelegen veennest Adorf werd beroemd door zijn won derdokter. Meestal waren de poeders juist op als de klanten kwamen. Hij draaide dan de dolste verhalen af ovér de herkomst van zijn ondefi nieerbare medicamenten, die vaak iets met hooizaad te maken zouden hebben. Een keer moesten de krui den zelfs in het Sauerland worden geplukt, op een zeer bepaalde plaats en alleen bij maanlicht. Een andere keer móest hij ze uit Nederland, Bel gië óf zelfs uit Beieren halen. De zieke mensen waren in hun nood en ellende bereid die sprookjes te gelo ven en ze betaalden maar. Niet het normale honorarium van 20 mark, maar zoveel meer... tot 150 mark toe. Schoeing hield hardnekkig vol, dat hij nimmer medicijnen tegen maag kwalen en kanker had verkocht. Er School uit 1878 te Cheratte ingestort Te Cheratte In Oost-Bclgië is donder dagmorgen een school met twee ver diepingen ingestort, twee unr voor de lessen zouden beginnen. Slechts een muur bleef overeind. Do school werd gebouwd in 1878. Men vermoedt, dat de funderingen geleden hadden tengevolge van het graafwerk dat vlak naast het gebouw werd uit gevoerd voor èen uitbreiding van do school. was slechts sprake van een bloedzui verende thee. Ondanks de verklarin gen van getuige-deskundigen werd er verder weinig klaarheid in deze zaak gebracht. Schnoeings spreekkamer was inder tijd versierd met verschillende getuig- scliriften en dankbetuigingen van zijn patiënten, terwijl een vergulde kreeft aan de hoofdingang van zijn fraaie villa op smakeloze wijze ge tuigde van zijn werkzaamheden. Onvoldoende leiding van burgemeesfer Wethouder legt functie neer De heer Jac. van der Lely, die enige weken geleden was gekozen tot wet houder van De Lier, heeft deze func tie weer neergelegd. In een verkla ring' hieromtrent heeft hij meege deeld, dat de leiding, die van burge meester F. Nieborg uitgaat, van dien aard is, dat zij aanleiding werd tot grote moeilijkheden, waardoor de ver antwoordelijkheid als wethouder niet te dragen is. De heer Van der Lely verklaarde voorts, als lid van de Christelijke Hi storische Unie het gezag zeer hoog te stellen. Daarom zou hij niet alles meedelen, aangezien dit het gezag zou kunnen schaden. Wel merkte hij op dat hij, wanneer de burgemeester een besluit van B. en W. naar buiten overbrengt op een zodanige wijze, dat het gezag van een wethouder bij een bepaalde bevolkingsgroep wordt aan getast, niet bereid is dit te aanvaar den. De heer J. T. H. N. van der Laar (k.v.p.) die als opvolger van de heer Van der Lely tot wethouder is ge kozen, heeft deze benoeming in be raad gehouden. Ir. Den Hollander lid Sociaal Economische Raad Blijkens een publikatie in de staats courant van donderdag heeft de voor zitter van de S.EJR. bekendgemaakt, dat ter vervulling win de vacatures, ontstaan door het ontslag van ir. A. J. Engel, lid van de raad, zijn be noemd door het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond en het Verbond van Nederlandse Werkgevers geza menlijk tot lid van de .Sociaal-Econo mische Raad dr. ir. F. Q. den Hol lander en tot diens plaatsvervanger drs. P. Delfos. Deze benoemingen zijn aanvaard. Koning Boudewijn naar Schotland Koning Boudewijn van België zal eind deze maand naar Schotland vertrek ken. De Belgische vorst zal daar deel nemen aan een golftoumooi, dat van 30 september tot 2 oktober in Gle- neagles zal worden gehouden. Dit is het merkwaardige model van een door de Engelse Westland-vlieg- tuigfabrieken voorgestelde helikop ter, welke is ontstaan uit de twee bestaande prototypen van de West- land-Westmmster-heHkopter. De wen telwiek kan op drie manieren worden gebruikt, n.l. als luchtkraan, als transportvliegtuig voor korte afstan den en voor liet vervoer van speciaal vervaardigde laadbakken van het mo del dat op de foto onder de helikopter is bevestigd. De Britse piloot Brian Donald Hume, di esinds het begin van dit jaar zijn dagen in een Zwitserse gevangenis Le Regensdorf heeft doorgebracht we gens een overval op een bank in Zii- rich, waarbij hij een taxi-chauffeur die hem wilde tegenhouden, dood schoot, staat op het ogenblik voor het hof van Winterthur terecht. De foto laat zien hoe Hume, die nog tal van andere misdaden op zijn naam heeftde rechtszaal werd bin nengebracht. Neratoom vraagt opdrachten van Euratom voor speurwerk De N.V. Neratoom heeft bij Eura- toom te Brussel een uitgebreid voor stel ingediend, waarin zij vraagt om opdrachten voor uitvoerig speurwerk op het gebied van de vervaardiging van dikwandige drukvaten voor kern energie-reactoren. De N.V. Neratoom is in mei van dit jaar opgericht door zes Nederlandse bedrijven, namelijk de machinefa briek „Breda", Philips' gloeilampen fabrieken. de Rotterdamse Droogdok mij., de Kon. Mij.,, De Schelde", de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork Co. en Werkspoor. Deze ondernemin gen hebben jarenlange ervaring in de constructie en produktie van appara ten, installaties en instrumenten, die nauwe verwantschap tonen aan die welke voor reactoren rodig zijn. „Ne ratoom" is opgericht om het speur- weVk en het ontwikkelings- en pro ductiepotentieel der zes ondernemin gen op het gebied van de reactorbouw te coördineren. In Neratoom-veband zal ook indus triële hulp worden geboden voor de toekomstige ontwikkeling van het suspensie reactor project, dat onder leiding van prof. dr. J. J. Went bij de Kema te Arnhem wordt bestu deerd. Bovendien zal Neratoom in samen werking met de stichting laborato rium voor chemische werktuigen bij de technische hogeschool te Delft een belangrijk onderdeel voor kenener- gie-installaties beproeven. Het desbe treffende onderdeel zal in de Nera- toom-bedrijven worden vervaardigd. Eerste uitkering A.W.W. op 1 oktober Op donderdag 1 oktober zullen de eerste uitkeringen worden gedaan ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet, die op dezelfde datum in werking treedt. De eerste pensioenen zullen in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam worden uitbetaald door de heer B. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. BESCHULDIGD VAN OPLICHTING Raadsman: bewijs materiaal krachteloos (Van een speciale verslaggever) Wegens oplichting en poging tot op lichting heeft de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, mr. Van Everdiugen, donderdagmorgen twee jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen de Amsterdamse koopman E. P., die met geraffineerde verhalen in een schilde rijenaffaire de Deense textielfabri kant Wittrup 290.000 Deense kronen uit de zak wist te kloppen voor 34 „oude meesters", die slechts een frac tie van dit bedrag waard waren. Voordat mr. Van Everdingen zijn re quisitoir hield, stelde de president mr. Spanjaard verdachte nog enkele vra- ;en naar aanleiding van verklaringen, lie hij aflegde voor de rechter-com- missaris. Verdachte bevestigde, dat hij niet uit Denemarken zou zijn ver trokken uit angst voor de politie. President: „Uw relazen hebt U ver koopverhaaltjes genoemd?". Verdachte: „Dat geef ik toe. Voor ie dere transactie is een bepaald verhaal nodig". President: „U hebt verder verklaard, dat U schilderijen verkocht voor Oost-Duitse vluchtelingen". Verdachte: „Ik heb verklaard, dat Künster dat verteld heeft",, •Andermaal kwam er een ruziestem ming in de rechtzaal, omdat de offi cier van justitie en verdediger ernstig van mening blijken te verschillen. Komende tot de zaak gaf de officier als zijn mening, dat de in Denemar ken gevraagde prijs zo aanmerkelijk verschilde van de werkelijke waarde van de schilderijen ,dat er van we derrechtelijke bevoordeling gespro ken mocht worden. Hij noemde P. de marskramer in schilderijen, die met een mooie grijze rolls royce voor komt rijden in plaats van wandelen en bovendien goed gekleed is en met een mooi verhaal zijn koopwaar aan de man probeert te brengen. Soortgelijke verhalen heeft hij ook in Duitsland en elders al eens opgedist. Het zijn aparte leugens. Zelfs op zijn ere woord heeft hij verteld, dat de schil derijen aan Brazilianen verkocht wa ren. Door zijn valse voorstelling van zaken en listige kunstgrepen om Künster op te laten draven wist hij Wittrup tot betaling te bewegen. De officier achtte de affaire met Wittrup een voltooide oplichting. Er is een vermogen schade aan Wittrup toegebracht. Het hele verhaal over het wonen in Brazilië is een samen weefsel van verzinsels geweest. Het was een hoog spel van P.. maar hij is een speler, een gokker en waar achtig, ook hier lukte het weer. Over de persoon van verdachte merkte de officier tenslotte nog op, dat het iemand is, die nogal opvallend te werk gaat. Hij heeft altijd gehandeld, nu eens was het in horloges, dan weer in textiel, paarden en nu in schilderijen en zelfs gronden in Brazilië. Hii is talloze maanden veroordeeld en ook in het buitenland vele malen met politie en justitie in aanraking gekomen. Voor zijn gepreciseerd pleidooi dat punt voor punt de dagvaarding wilde ontzenuwen, heeft mr. L. P. van der Does ongeveer vier uur nodig gehad. Pleiter vroeg zich af of de tenlaste legging „poging tot oplichting" vol gens liet Deense recht wel strafbaar is. Als „man op de achtergrond" be lichtte pleiter de Duitser Köhn, een kunstkenner en kusthandelaar die vóór de Hitlertijd in kunstzaken' de vertrouwensman was van de Duitse adel. De dagvaarding noemde mr. Van der Does een zeer merkwaardig stuk. Stuk voor stuk probeerde hij de lei ten te ontzenuwen. Ten aanzien van de gehoorde getui gen deskundigen verklaarde mr. Van der Does nog eens met nadruk dat op hun veilingen en bij hun verkopen tal van vervalsingen zijn voorgekomen. Tenslotte concludeerde de raads man voor wat betreft de oplicn- ting dat het bewijsmateriaal krachteloos is omdat er geen spra ke was van een valse hoedanigheid van zijn cliënt, geen sprake was van kunstgrepen en geen sprake van een samenweefsel van ver dichtsels. Op grond van dit alles vroeg mr. Van der Does verdachte P. vrij ie willen spreken en tevens vroeg hij de rechtbank tot onmiddellijke invrij- heidssteling te willen besluiten. Toen verdachte nog het laatste woord gegeven werd, hield hij nog een plei dooi van een uur omdat zijn advo caat „verschillende dingen vergeten had". Na raadskamer wees de rechtbank tenslotte het verzoek tot onmiddellij ke invrijheidsstelling van de hand, 8 oktober zal uitspraak worden gedaan.' Het Wereldgebeuren Precisie Max Petitpierre heeft zich indertijd gespecialiseerd in de studie der rechten. Maar ook voor economi sche zaken heeft hij ook vroeger al grote belangstelling aan de dag ge legd. In de jaren dat achter zi jn naam in het adresboek van Neuchatel nog de aanduiding „hoogleraar in het in ternationaal recht" voorkwam, heeft hij dan ook al een jaar of twee het voorzitterschap vervuld van de Zwit sers© Kamer van Uurwerkmakers. En gezien het belang van de uurwerk industrie in Zwitserland moest men die bestuursfunctie niet uitvlakken. Maar nu al vijftien jaar lang heeft hij alleen nog maar zijdelings of mis schien beter: „uit de hoogte' iets met de uurwerkmakers te maken. En op internationaal terrein interesseert hem beroepshalve niet alleen meer het recht. Als minister van buitenlandse zaken heeft hij immers in die vijftien jaren met alle mogelijke aspecten van de internationale samenleving te ma ken gekregen Politiek en economieDie twee verweven verschijnselen houden Petitipierre's aandacht gevan gen, en, zoals deze week de Neue Zür- cher Zeitung schreef: hij heeft op zijn beleid het stempel van een bij zondere persoonlijkheid gedrukt. In zijn werkzaamheid ziet het blad be lichaamd wat ook voor het Eedge nootschap temidden van de volkeren de juiste houding is: meer zijn dan schijnen. Van Petitpierre wordt gezegd, dat hij ervoor wist te zorgen dat Zwitserland het isolement der oorlogsjaren over won en aan zijn neutraliteit nieuw aanzien wist te geven. Zijn land heeft een merkwaardige neutrale positie, die mede gekenmerkt wordt door het feit, dat het alles be halve „neutralistisch" is. De Zwitserse militaire neutraliteit dateert van eeu wen her. Men mag aannemen dat ook in de moderne wereld een officiële verbondenheid van 't weerbare Zwit serland met bijvoorbeeld Noordatlan- tische Verdrags Organisatie overbo dig is. Indien iemand het in zijn hoofd zou halen, de Zwitserse vrijheid te belagen, dan zou hoogstwaarschijnlijk de westelijke verdedigingsorganisatie toch wel in het geweer komen Zoals Petitpierre eens gezegd heeft: Zwit serland behoort tot West-Europa, niet slechts geografisch maar ook op grond van zijn democratische instel lingen, zijn culturele verbondenheid en zijn sociale en economische Karak ter. Op het belang van de verbonden heid met de Westeuropese eco nomie werd weer de nadruk ge legd, toen Petitpierre woensdag jongstleden in zijn tegenwoordige woonstad Bern in het parlement mee deelde, dat de regering heeft besloten, een diplomatieke vertegenwoordiger te benoemen bij de Europese Econo mische Gemeenschap (Euromarkt). Bovendien zal zijn land officiële be trekkingen aanknopen met Euratom. Er is inmiddels een permanente di plomatieke vertegenwoordiger bij die Europese organisatie voor de vreed zame toepassing van atoomenergie benoemd. Al eerder dit jaar had Zwitserland van zich doen spreken op gebied van de buitenlandse economische politiek. Toen behoorde het namelijk tot de oprichters van de „Kleine Vrij handelszone", die op initiatief van Groot-Brittannïë werd opgericht. Be halve Engeland staan op de ledenlijst Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Portugal en Zwitserland. Evenals Denemarken, behoort Zwit serland tot de landen die eigenlijk veel meer belang zouden hebben bij een veel grotere Europese vrijhandels zone, waartoe zeker ook de zes lan den van „Klein-Europa", van Euro markt, Euratom en Europese Ge meenschap van Kolen en Staal (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxïanden) moesten behoren. De Zwitserse economie is immers voor een groot deel van het verkeer met die „Zes" afhankelijk. Men ziet de Kleine Vrijhandelszone vaak als een instrument dat voor de leden voorna melijk nut kan hebben als een middel om economische druk op de „Zes" te oefenen in de richting van die Grote Vrijhandelszone, die is te verwachten dat Petitpierre's vertegenwoordigers bij Euromarkt en Euratom daar dui delijk in die richting werkzaam zul len zijn en dat dit deel van het in strument der Kleine Vrijhandelszone" daar zijn getik zal laten horen met de precisie die aan de Zwitserse uur werkmakers eigen is. 3LAX PETITPIERRE ..een eigen geluid bij de Zes... Plannen voor bureau van Intourist in Amsterdam Het officiële reisbureau van de Sow- jes-ünie „Intourist" heeft plannen tot het vestigen van een bureau in Amsterdam, ter stimulering van het toeristenverkeer naar Rusland. Er worden onderhandelingen gevoerd over een geschikte plaats van vesti* ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3